Jump to content

Paypal - Capital Controls [ONLY]


evi32
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μια ερωτηση για revolut (ελπιζω να μην εχει απαντηθεί ηδη κ φαω κραξιμο) :

 

Έστω ότι τη φορτωνω με λιρες .. και θελω να τη χρησιμοποιησω στην Ελλαδα ή σε άλλη χωρα σε συναλλαγες με ευρώ.

 

Α) μπορω να κανω αναληψη απο ΑΤΜ; Με τι χρεωση και εως τι ποσο;

Β) σε μηχανακια pos σε φυσικα καταστηματα θα περναει κανονικα. Με τι χρεωση;

 

(Εννοώ, θα εχει τα κερατιάτικα πχ που χρεωνει η Πειραιως ή αλλες κάρτες εξωτερικού οταν κανεις συναλλαγη σε αλλο νομισμα; )

 

Ευχαριστώ.

 

Αν έχεις λογαριασμό με λίρες βάλε λίρες, αν δεν έχεις βάλε ευρώ. Την αλλαγή την κάνεις εσύ αμέσως και όσες φορές θέλεις όταν μπουν τα λεφτά σου στην κάρτα.

Εσυ θα στέλνεις στην κάρτα ευρώ με 1€ χρέωση από το ebanking σου και μετα κάνε τα ότι θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν έχεις λογαριασμό με λίρες βάλε λίρες, αν δεν έχεις βάλε ευρώ. Την αλλαγή την κάνεις εσύ αμέσως και όσες φορές θέλεις όταν μπουν τα λεφτά σου στην κάρτα.

Εσυ θα στέλνεις στην κάρτα ευρώ με 1€ χρέωση από το ebanking σου και μετα κάνε τα ότι θέλεις.

 

ιδια ερωτηση ηθελα να κανω και εγω!Πχ η μανα μου ειναι Αγγλια και θελει να μου στειλει λεφτα μπορει να τα βαλει στον λογαριασμο της revolut?Αν θυμαμαι καλα barclays ειναι ο λογαριαμος?με συμφερει να τα βαζει εκει και να τα τραβαω απο την καρτα σε ατμ εδω στην Ελλαδα?Τι κοστος εχει περιπου?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δεν αντεχω αλλο χωρις αγορες απο εξωτερικο.Ετσι αποφασισα να ασχοληθω με την λυση στο προβλημα που λεγετε capital controls.Eχω μια pre paid της eurobank αλλα καθε φορα που βαζω λεφτα και μπαινω στο paypal.com(οπου εχω ενεργο λογαρισμο),παντα μου λεει οτι εχω 0 ευρω(ενω η καρτα εχει λεφτα).Αμα κανω το κολπο με τον δευτερο λογαρισμο στο paypal και στειλω λεφτα στο κανονικο θα μου εμφανιζει οτι εχω λεφτα ή παλι θα γραφει 0 ευρω?Κατι ακομα,σε τι χρησιμευει να κανεις την καρτα σου verify και πως μπορω να την κανω?
Link to comment
Share on other sites

ιδια ερωτηση ηθελα να κανω και εγω!Πχ η μανα μου ειναι Αγγλια και θελει να μου στειλει λεφτα μπορει να τα βαλει στον λογαριασμο της revolut?Αν θυμαμαι καλα barclays ειναι ο λογαριαμος?με συμφερει να τα βαζει εκει και να τα τραβαω απο την καρτα σε ατμ εδω στην Ελλαδα?Τι κοστος εχει περιπου?

0€ είναι το κόστος ανάληψης από ατμ στην Ελλάδα με κάρτα

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορεί να σου στείλει μέσω send money και θα τραβήξει τα λεφτά από την κάρτα.

 

σ ευχαριστω ρε φιλε!

το εκανα οπως ειπες και ολα πηγαν καλα!

Link to comment
Share on other sites

0€ είναι το κόστος ανάληψης από ατμ στην Ελλάδα με κάρτα

 

Αρα :

Χρεωνεσαι μονο τη μετατροπη συναλλαγματος με βαση την ισοτιμια εκεινης της μερας και 1€ το top up που θα κανεις 3-4 μερες πριν ;

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Αρα :

Χρεωνεσαι μονο τη μετατροπη συναλλαγματος με βαση την ισοτιμια εκεινης της μερας και 1€ το top up που θα κανεις 3-4 μερες πριν ;

Δεν χρεώνεσαι μετατροπή συναλλαγματος, γιατί δεν έχεις έξοδα μετατροπής συναλλαγματος. Χρεώνεσαι 1 ευρώ το εμβασμα και αγοράζεις ή πουλάς συνάλλαγμα με βάση την τρέχουσα ισοτιμία που σου δίνει η εφαρμογή.

Link to comment
Share on other sites

Όσοι δεν έχουμε e banking γίνεται να στείλουμε αλλιώς εμβασμα στο paypal? Εδώ και 2 μήνες χρησιμοποιώ το send money αλλά πάντα κρατάει αρκετό ποσοστό.
Link to comment
Share on other sites

Όσοι δεν έχουμε e banking γίνεται να στείλουμε αλλιώς εμβασμα στο paypal? Εδώ και 2 μήνες χρησιμοποιώ το send money αλλά πάντα κρατάει αρκετό ποσοστό.
Μπορείς να στείλεις έμβασμα από γκισέ τράπεζας αλλά εκεί οι προμήθεια είναι τεράστια (γύρω στα 10 ευρώ).
Link to comment
Share on other sites

0€ είναι το κόστος ανάληψης από ατμ στην Ελλάδα με κάρτα

 

Από όποια τράπεζα θέλω;λεφτά θα μπορεί να μου βάζει;

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να στείλεις έμβασμα από γκισέ τράπεζας αλλά εκεί οι προμήθεια είναι τεράστια (γύρω στα 10 ευρώ).

Μονόδρομος το e banking δηλαδή. Σε μικρά πόσα δεν φαίνεται η προμήθεια του paypal στα μεγάλα είναι το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Πήγα να κάνω μία αγορά από ελληνικό κατάστημα μέσω PayPal με τη revolut και αντί για ευρώ μου βγάζει το πόσο σε λίρες Αγγλίας και λόγω ισοτιμίας βγαίνει λίγο πιο ακριβά. Μπορώ να το αλλάξω σε ευρώ;
Link to comment
Share on other sites

ιδια ερωτηση ηθελα να κανω και εγω!Πχ η μανα μου ειναι Αγγλια και θελει να μου στειλει λεφτα μπορει να τα βαλει στον λογαριασμο της revolut?Αν θυμαμαι καλα barclays ειναι ο λογαριαμος?με συμφερει να τα βαζει εκει και να τα τραβαω απο την καρτα σε ατμ εδω στην Ελλαδα?Τι κοστος εχει περιπου?

Ξέχασα χτες να σου πω για τις λίρες που θα βάζει η μάνα σου να μην ξεχνάς να τις κάνεις ευρω πριν κάνεις την ανάληψη για να μην σε χρεώσει η τράπεζα στο ατμ που θα πας, προμήθεια για την μετατροπή.

 

----- προσθήκη μηνύματος 60 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πήγα να κάνω μία αγορά από ελληνικό κατάστημα μέσω PayPal με τη revolut και αντί για ευρώ μου βγάζει το πόσο σε λίρες Αγγλίας και λόγω ισοτιμίας βγαίνει λίγο πιο ακριβά. Μπορώ να το αλλάξω σε ευρώ;

 

Ναι μπορείς, χωρις εξοδα, οσες φορές θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα χτες να σου πω για τις λίρες που θα βάζει η μάνα σου να μην ξεχνάς να τις κάνεις ευρω πριν κάνεις την ανάληψη για να μην σε χρεώσει η τράπεζα στο ατμ που θα πας, προμήθεια για την μετατροπή.

 

----- προσθήκη μηνύματος 60 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Ναι μπορείς, χωρις εξοδα, οσες φορές θέλεις.

 

Από την εφαρμογή της revolut κάνω την μετατροπή; ξέρεις αν θα έχει έξοδααποστολής; η απλά επειδή κάνει την κατάθεση απευθείας σε τράπεζα της Αγγλίας δεν έχει;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα μια βοηθεια θελω ,δεχτηκα μια πληρωμη μεσω paypal και τα χρηματα μπηκαν στο balance 50 €π.χ.αυτα τα 50 ευρω εγω απο το balance θελω να τα βαλω στην καρτα μου για να τα παρω με ποιο τροπο γινεται αυτο γιατι μεχρι τωρα μονο αγορες εκανα.ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα μια βοηθεια θελω ,δεχτηκα μια πληρωμη μεσω paypal και τα χρηματα μπηκαν στο balance 50 €π.χ.αυτα τα 50 ευρω εγω απο το balance θελω να τα βαλω στην καρτα μου για να τα παρω με ποιο τροπο γινεται αυτο γιατι μεχρι τωρα μονο αγορες εκανα.ευχαριστω

Με withdraw στον τραπεζικό σου λογαριασμό

Link to comment
Share on other sites

Από την εφαρμογή της revolut κάνω την μετατροπή; ξέρεις αν θα έχει έξοδααποστολής; η απλά επειδή κάνει την κατάθεση απευθείας σε τράπεζα της Αγγλίας δεν έχει;

 

Nαι μέσα απο την εφαρμογή την κάνεις.

Για τα έξοδα θεωρώ ότι δεν θα έχει, γιατί δεν είναι αποστολή, είναι κατάθεση, εσύ εδω είναι σαν να είσαι τουρίστας αγγλος που κάνει αναλήψη

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορείς, χωρις εξοδα, οσες φορές θέλεις.

 

Εννοώ για το PayPal. Το ξέρω ότι μέσω revolut γίνεται, αλλά το ποσό βγαίνει σε λίρες στο PayPal. Πως μπορώ να το αλλάξω στο PayPal?

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά έχω κάνει μια μεταφορά εμβάσματος στον λογαριασμό της revolut από τις 14/12 και τα χρήματα δεν έχουν εμφανιστεί ακόμα στον λογαριασμό. Λάθος στην συμπλήρωση στοιχείων στην φόρμα μεταφοράς δεν νομίζω να έχω κάνει γιατί ακολούθησα αναλυτικά τους οδηγούς που έχει σε γειτονικό φόρουμ. Με επικοινωνία μέσα από το τσατ της revolut μου είπαν ότι ίσως η μεταφορά έχει κολλήσει κάπου σε αυτούς και ότι συνήθως παίρνει μέχρι και 5 μέρες να μπουν τα χρήματα στο λογαριασμό. Επίσης μου είπαν να στείλω τα στοιχεία μου (όνομα λογαριασμού, IBAN, τον κωδικό του εμβάσματος κ.α) στο support mail τους για να μου απαντήσουν. Είναι λογικό να κάνουν τόσες μέρες να πιστωθούν τα χρήματα? Δεν ανέφερα ότι ο τραπεζικός λογαριασμός έχει διαφορετικό όνομα από αυτόν στο revolut και κάπου είχε πάρει το μάτι μου ότι δεν θα ολοκληρώνεται η μεταφορά. Λογικά τα επιστρέφουν. Αλλά δεν είναι πολλές οι μέρες που κανονικά θα έπρεπε να επιστραφούν? Επίσης δεν είναι λίγο επικίνδυνο να στείλω τόσα στοιχεία μέσω μαιλ? Έχει τύχει σε κάποιον αυτό?
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά έχω κάνει μια μεταφορά εμβάσματος στον λογαριασμό της revolut από τις 14/12 και τα χρήματα δεν έχουν εμφανιστεί ακόμα στον λογαριασμό. Λάθος στην συμπλήρωση στοιχείων στην φόρμα μεταφοράς δεν νομίζω να έχω κάνει γιατί ακολούθησα αναλυτικά τους οδηγούς που έχει σε γειτονικό φόρουμ. Με επικοινωνία μέσα από το τσατ της revolut μου είπαν ότι ίσως η μεταφορά έχει κολλήσει κάπου σε αυτούς και ότι συνήθως παίρνει μέχρι και 5 μέρες να μπουν τα χρήματα στο λογαριασμό. Επίσης μου είπαν να στείλω τα στοιχεία μου (όνομα λογαριασμού, IBAN, τον κωδικό του εμβάσματος κ.α) στο support mail τους για να μου απαντήσουν. Είναι λογικό να κάνουν τόσες μέρες να πιστωθούν τα χρήματα? Δεν ανέφερα ότι ο τραπεζικός λογαριασμός έχει διαφορετικό όνομα από αυτόν στο revolut και κάπου είχε πάρει το μάτι μου ότι δεν θα ολοκληρώνεται η μεταφορά. Λογικά τα επιστρέφουν. Αλλά δεν είναι πολλές οι μέρες που κανονικά θα έπρεπε να επιστραφούν? Επίσης δεν είναι λίγο επικίνδυνο να στείλω τόσα στοιχεία μέσω μαιλ? Έχει τύχει σε κάποιον αυτό?

Φιλος μου εστειλε εμβασμα απο διαφορετικο ονομα με αυτο στην revolut στης 12/12.Ακομα δεν εχει επιστρεψει τιποτα πισω...Ελπιζω να επιστραφουν γρηγορα.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι αυτές οι συναλλαγές παραμένουν pending για κάνα 20ήμερο και μετά θεωρούνται άκυρες και επιστρέφουν τα χρήματα πίσω. Για να επισπεύσετε την επιστροφή μπορείτε να επικοινωνήσετε με την τράπεζά σας και να πείτε ότι η τάδε συναλλαγή είναι άκυρη.
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά έχω κάνει μια μεταφορά εμβάσματος στον λογαριασμό της revolut από τις 14/12 και τα χρήματα δεν έχουν εμφανιστεί ακόμα στον λογαριασμό. Λάθος στην συμπλήρωση στοιχείων στην φόρμα μεταφοράς δεν νομίζω να έχω κάνει γιατί ακολούθησα αναλυτικά τους οδηγούς που έχει σε γειτονικό φόρουμ. Με επικοινωνία μέσα από το τσατ της revolut μου είπαν ότι ίσως η μεταφορά έχει κολλήσει κάπου σε αυτούς και ότι συνήθως παίρνει μέχρι και 5 μέρες να μπουν τα χρήματα στο λογαριασμό. Επίσης μου είπαν να στείλω τα στοιχεία μου (όνομα λογαριασμού, IBAN, τον κωδικό του εμβάσματος κ.α) στο support mail τους για να μου απαντήσουν. Είναι λογικό να κάνουν τόσες μέρες να πιστωθούν τα χρήματα? Δεν ανέφερα ότι ο τραπεζικός λογαριασμός έχει διαφορετικό όνομα από αυτόν στο revolut και κάπου είχε πάρει το μάτι μου ότι δεν θα ολοκληρώνεται η μεταφορά. Λογικά τα επιστρέφουν. Αλλά δεν είναι πολλές οι μέρες που κανονικά θα έπρεπε να επιστραφούν? Επίσης δεν είναι λίγο επικίνδυνο να στείλω τόσα στοιχεία μέσω μαιλ? Έχει τύχει σε κάποιον αυτό?

Εστειλε το μεσημερι με screen του εμβασματος και πριν 1 ωρα του τα πιστωσαν στον λογαριασμο του στην revolut!Οποτε στειλτους ενα e-mail με οτι σε ζητανε ωστε να βρεις ακρη.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μου έστειλαν μήνυμα στο support στην εφαρμογή ότι κάποιος προσπαθεί να μεταφέρει λεφτά στον λογαριασμό μου που δεν έχει το ίδιο όνομα. Γράφουν ότι αυτό απαγορεύεται και ότι πρέπει να δημιουργήθει ένα καινούργιο account με το ίδιο όνομα για να γίνει η μεταφορά. Τους είπα να ακυρωθεί η συναλλαγή και να επιστραφούν τα χρήματα. Γι αυτό προσοχή σε όσους μεταφέρουν χρήματα να ξέρουν ότι δεν θα ολοκληρωθεί η μεταφορά εμβασματος αν υπάρχει διαφορετικό όνομα τράπεζας - revolut
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...