Jump to content

Paypal - Capital Controls [ONLY]


evi32
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επίσης αγορά από ebay θηκη κινητου εγινε κανονικά

 

δε μας λέει κάτι αυτό , εδώ και μήνες περνάνε , κάποιες αγορές , από τον πωλητή εξαρτάται πως είναι δηλωμένος

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

άρα για να καταλάβω τι ακριβώς είναι η παραπάνω ανακοίνωση ? άρα δεν σταματάει το pay pall balance με τον τρόπο που έγραψες προηγουμένως και με συμφέρει να στείλω εμβάσματα σε λογαριασμό στο pay pall? . ενδιαφέρομαι να βάλω γύρω στα 40 ευρώ Προμηθέια για εμβάσματα μόνο ένα ευρώ θα μου κρατήσει ? και θα μπει ολόκληρο το πόσο μέσα?

Εάν το κάνεις όπως σου είπα. Θα πάνε τα λεφτά άμεσα. Όμως χρέωση στα 40 ευρώ θα είναι περίπου 1.70 ευρώ.

Αν έχεις λογαριασμό τραπέζης στo paypal σου. Τότε με το εμβάσμα θα κάνει 2 εργάσιμες μέρες και 1 ευρώ χρέωση.

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

δε μας λέει κάτι αυτό , εδώ και μήνες περνάνε , κάποιες αγορές , από τον πωλητή εξαρτάται πως είναι δηλωμένος

 

Σε εμένα δεν περνούσε σχεδόν τίποτα. Ειδικά από ebay ούτε λόγος γι αυτό το ανέφερα

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Εγώ και το ανέφερα ξανά, έκανα και κάνω όπως πάντα send money από τον έναν λογαριασμό μου paypal στον άλλον. Μου χρεώνει κανονικά το 3,4% προμήθεια +0,35€. Έκανα πριν λίγο ένα μικρό ποσό και όλα μια χαρά. Δεν κάνεις request money αλλά send money στον λογαριασμό που θέλεις να μπουν. Για παράδειγμα στον Α' λογαριασμό έχω την prepaid που θέλω να στείλω τα χρήματα στον Β' λογαριασμό μέσω send money και μπαίνουν ως paypal balance στον β' λογαριασμό (εννοείται ότι δεν μπορείς να έχεις την ίδια κάρτα και στους 2 λογ/σμους) και τα στέλνεις ως goods or service.

 

http://i66.tinypic.com/4ub7er.png

 

 

Υ.Γ. Εάν έχεις μεγαλύτερο ποσό συμφέρει να στείλεις μέσω εμβάσματος που η χρέωση είναι 1 ευρώ και κάνει 2 εργάσιμες να τα δεις. Εφόσον έχεις κάνει link τον λογ/σμο τραπέζης σου.

Ενώ δεν είχα πρόβλημα πριν 1 μήνα και κάτι που είχα προχωρήσει σε αγορά με αυτόν τον τρόπο, σήμερα μου έβγαλε μήνυμα για να προσθέσω κάρτα αγνοώντας πως έχω λεφτά στο balance, κάτι που δεν συνέβη σε προηγούμενες αγορές (που και πάλι δεν είχα κάρτα μέσα). Υπάρχει περίπτωση ο πωλητής να επιθυμεί verified λογαριασμό και γι'αυτό να μην προχωράει η αγορά και να ζητάει κάρτα;

 

Επίσης στον παλιό λογαριασμό που είχα verified κάρτα μου ζητάει ξανά verification. Μας χαιρετάει με τρόπο κλείνοντας κι αυτό το παραθυράκι ή απλά μου έτυχε;..

Link to comment
Share on other sites

Εάν το κάνεις όπως σου είπα. Θα πάνε τα λεφτά άμεσα. Όμως χρέωση στα 40 ευρώ θα είναι περίπου 1.70 ευρώ.

Αν έχεις λογαριασμό τραπέζης στo paypal σου. Τότε με το εμβάσμα θα κάνει 2 εργάσιμες μέρες και 1 ευρώ χρέωση.

 

άρα τον σκοπό που βγήκε η ανακοίνωση δεν κατάλαβα τι ακριβώς σταματάει στην Ελλάδα με το pay pall. οπότε την χρησιμοποιούμε κανονικά όπως και πριν την ανακοίνωση με το pay pall balance.

θελουμε φετος απεριοριστα data σε ολους τους παροχους κινητης τηλεφωνιας στην Ελλαδα για ολο το καλοκαιρι. 

Link to comment
Share on other sites

Ενώ δεν είχα πρόβλημα πριν 1 μήνα και κάτι που είχα προχωρήσει σε αγορά με αυτόν τον τρόπο, σήμερα μου έβγαλε μήνυμα για να προσθέσω κάρτα αγνοώντας πως έχω λεφτά στο balance, κάτι που δεν συνέβη σε προηγούμενες αγορές (που και πάλι δεν είχα κάρτα μέσα). Υπάρχει περίπτωση ο πωλητής να επιθυμεί verified λογαριασμό και γι'αυτό να μην προχωράει η αγορά και να ζητάει κάρτα;

 

Επίσης στον παλιό λογαριασμό που είχα verified κάρτα μου ζητάει ξανά verification. Μας χαιρετάει με τρόπο κλείνοντας κι αυτό το παραθυράκι ή απλά μου έτυχε;..

 

Εγώ είχα πάντα μια κάρτα verified και τραπέζης επίσης. Αλλά όταν έχω λεφτά στο balance παίρνει από εκεί ή επέλεγα από που θα γίνει η αγορά. Δεν έχω κάνει πρόσφατα, θα κάνω και θα σου πω. Ίσως παίζει ρόλο ο πωλητής ίσως και όχι δεν το γνωρίζω.

Αλλά γιατί να σου ζητά ξανά verification την κάρτα σου; Eίσαι σίγουρος;

 

άρα τον σκοπό που βγήκε η ανακοίνωση δεν κατάλαβα τι ακριβώς σταματάει στην Ελλάδα με το pay pall. οπότε την χρησιμοποιούμε κανονικά όπως και πριν την ανακοίνωση με το pay pall balance.

 

Δεν έχω καταλάβει ακριβώς που είναι το πρόβλημα, δεν έχει αλλάξει τίποτα από όσο γνωρίζω. Και λεφτά μπορείς να μεταφέρεις μέσω εμβάσματος (top up) και send money με την γνωστή προμήθεια. Έτσι και αλλιώς το request money ήταν λίγο πιο ριψοκίνδυνο με την έννοια μήπως σε έβλεπε το paypal ως πωλητή και σε περιόριζε κλπ.

Οπότε για μένα οι 2 λύσεις παραμένουν send money (goods or service) με το 3.4%+0,35€ ή top up με 1€ χρέωση.:)

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδιά με όλα αυτά εχω γίνει καχύποπτος.

Πιστευω ότι καποιος περιορισμός επίκειται κατόπιν ίσως αιτήματος των εδώ τραπεζών,

και οι του PayPal απλά αφηνουν λίγο ¨λάσκα¨ την κατάσταση έως οτου ενημερωθούν ολοι οι χρηστες και μηδενισουν όλα τα balance.

Γιατί αναφέρεται μόνο στην Ελλάδα ;;;;

Φοβάμαι οτι θα ξεχάσουμε το balance...

μετά απο το δικό μας λογαριασμό ισως κατόπιν εγκρίσεως ανάλογα απο το ότι θα ορίζεαται απο το ΥΠΟΙΚ...

Εύχομαι ομως να μην είναι έτσι...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια γεια σας , εχω ενα θεματακι με την revolut . Ειναι η δευτερη φορα που στελνω λεφτα απο τον λογαριασμο μου στη revolut αλλα δεν φενονται στην εφαρμογη . Υην πρωτη φορα τους ειχα στειλει μυνημα στο suport μου ζητησαν το reference number και τον account holder . ( Υποθετω οτι reference number ειναι ο Κωδικος αναφορας εντολεα ) Οκ τους τα εστειλα , μου απαντησαν οτι πρεπει να το τσεκαρουν , αλλα μετα δεν απαντησαν και ετσι πηρα τηλ. και με τα φτωχα Αγγλικα μου προσπαθησα να συνεννοηθω. Η κοπελα που μιλησε μαζι μου, μου ειπε οτι βλεπει την μεταφορα αλλα κατι προφανως ειχα κανει λαθος . Τελικα μου εβαλαν τα λεφτα αλλα το τι λαθος εκανα δεν το εμαθα. Τωρα παλι το ιδιο προβλημα . Εστειλα χρηματα στις 2/1/2016 , σημερα εστειλα μυνημα οτι δεν εχω δει τα λεφτα ακομη στην εφαρμογη και μου ζηταει DOB address , phone number , και details of last top up !!!! τι ειναι DOB number και τι details of last top up να στειλω ; Τους εστειλα ηδη τον κωδικο αναφορας εντολεα που πιστευω οτι ειναι το reference number

PLZ heeelp

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδιά με όλα αυτά εχω γίνει καχύποπτος.

Πιστευω ότι καποιος περιορισμός επίκειται κατόπιν ίσως αιτήματος των εδώ τραπεζών,

και οι του PayPal απλά αφηνουν λίγο ¨λάσκα¨ την κατάσταση έως οτου ενημερωθούν ολοι οι χρηστες και μηδενισουν όλα τα balance.

Γιατί αναφέρεται μόνο στην Ελλάδα ;;;;

Φοβάμαι οτι θα ξεχάσουμε το balance...

μετά απο το δικό μας λογαριασμό ισως κατόπιν εγκρίσεως ανάλογα απο το ότι θα ορίζεαται απο το ΥΠΟΙΚ...

Εύχομαι ομως να μην είναι έτσι...

 

Από όσα καταλαβαίνω, δεν καταργείται το έμβασμα. Καταργείται το top up από κάρτα στο balance κάτι το οποίο δεν είμαι σίγουρος ότι λειτούργησε πότε στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω εστειλα πριν λιγες ημερες χρηματα σε εναν φιλο μου με ""send money to family or friends"" για ποιο λογο να επιλεξω να τα στειλω σαν ""pay for goods or services""" ??

 

Επισης βλεπω στη σελιδα του paypal στο send & request οτι στις επιλογες ''pay for goods or services"" και στο ""send money to family or friends"" αυτα τα δυο εχουν μεσα τις ιδιες επιλογες, ξερει καποιος το λογο ?

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Απο ότι έχω καταλάβει η διαφορά είναι ότι στο send--> goods and services πρώτον πληρώνει ο πωλητής το επιπλέον τέλος του 3,4% συν το γεγονός ότι σου δίνει δυνατότητα σε περίπτωση που πάει στραβά η συναλλαγή να ανοίξεις dispute κτλ.Δηλαδή εσύ φαίνεσαι ως αγοραστής..Eνώ στο family and friends ειναι σαν δίνεις σε κάποιον φίλο τα χρήματα στο χέρι και .. άντε γεια :lol: καθως σε περίπτωση που το μετάνιωσες δε θα σε καλύψει το paypal Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Εγω πριν μερικες ημερες εστειλα χρηματα απο το ενα account στο αλλο,και δοκιμασα να αγορασω ενα κινητο,την οποια συναλλαγη δεν μου την περασε το PayPal,μου εβγαλε ενα μηνυμα οτι εχω ξεπερασει το οριο των συναλλαγων μου,μια συναλλαγη απο eBay την περασε κανονικα.κατι γινεται...
Android uber alles
Link to comment
Share on other sites

Εγω πριν μερικες ημερες εστειλα χρηματα απο το ενα account στο αλλο,και δοκιμασα να αγορασω ενα κινητο,την οποια συναλλαγη δεν μου την περασε το PayPal,μου εβγαλε ενα μηνυμα οτι εχω ξεπερασει το οριο των συναλλαγων μου,μια συναλλαγη απο eBay την περασε κανονικα.κατι γινεται...

 

Δηλαδη δεν εγινε η συναλλαγη ενω ειχε χρηματα το balance ?

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη δεν εγινε η συναλλαγη ενω ειχε χρηματα το balance ?

Ακριβώς, είχα 130 στο balance και δεν έγινε, έγινε μια συναλλαγή την ίδια μέρα από eBay με 5€ κανονικά (balance)

Android uber alles
Link to comment
Share on other sites

Ακριβως το ιδιο και σε εμενα, χθες. Ενω ειχα 100+ ευρω στο balance του paypal δεν μπορεσα να αγορασω απο sportdirect κατι αξιας 40 ευρω... Τι στο καλο;
Link to comment
Share on other sites

Παιδια γεια σας , εχω ενα θεματακι με την revolut . Ειναι η δευτερη φορα που στελνω λεφτα απο τον λογαριασμο μου στη revolut αλλα δεν φενονται στην εφαρμογη . Υην πρωτη φορα τους ειχα στειλει μυνημα στο suport μου ζητησαν το reference number και τον account holder . ( Υποθετω οτι reference number ειναι ο Κωδικος αναφορας εντολεα ) Οκ τους τα εστειλα , μου απαντησαν οτι πρεπει να το τσεκαρουν , αλλα μετα δεν απαντησαν και ετσι πηρα τηλ. και με τα φτωχα Αγγλικα μου προσπαθησα να συνεννοηθω. Η κοπελα που μιλησε μαζι μου, μου ειπε οτι βλεπει την μεταφορα αλλα κατι προφανως ειχα κανει λαθος . Τελικα μου εβαλαν τα λεφτα αλλα το τι λαθος εκανα δεν το εμαθα. Τωρα παλι το ιδιο προβλημα . Εστειλα χρηματα στις 2/1/2016 , σημερα εστειλα μυνημα οτι δεν εχω δει τα λεφτα ακομη στην εφαρμογη και μου ζηταει DOB address , phone number , και details of last top up !!!! τι ειναι DOB number και τι details of last top up να στειλω ; Τους εστειλα ηδη τον κωδικο αναφορας εντολεα που πιστευω οτι ειναι το reference number

PLZ heeelp

DOB πρέπει να είναι η ημερομηνία γέννησης (date of birth). Μάλλον θέλουν να τσεκάρουν ότι είσαι ο ίδιος που έχεις το λογαριασμό στο revolut..

Link to comment
Share on other sites

τελικά η συναλλαγή μου στο paypal ακυρώθηκε λόγω προβλήματος στους server, μου έστειλαν email και χθες έκανα κανονικά την αγορά του κινητού με Balance
Android uber alles
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αγόρασα πριν λίγο μέσω paypal balance μια θήκη, δεν είχα κανένα πρόβλημα.

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

με τη μέθοδο request money ποιο είναι το ποσό που χρεώνει το pay pal?

 

+3.4% επί του ποσού +0.35 €.

 

Τώρα στο λογαριασμό μου μου λέει ΅Complete your profile. It’s at 80% ΅

 

Αυτο γίνεται (μάλλον;;) για χρήστες απο Ελλαδιστάν;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα. Επειδη εχω χαθει λιγο με τα capital controls κτλ και εχω να κανω αγορα απο εξωτερικο απο τον Μαιο ( προ capital δλδ ) τι θα πρεπει να κανω τωρα για να αγορασω ενα κινητο που θελω απο Κινα; εχω paypal και μεσα εχω συνδεδεμενη την webuy μου της Πειραιως...
Another day in paradise...
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα. Επειδη εχω χαθει λιγο με τα capital controls κτλ και εχω να κανω αγορα απο εξωτερικο απο τον Μαιο ( προ capital δλδ ) τι θα πρεπει να κανω τωρα για να αγορασω ενα κινητο που θελω απο Κινα; εχω paypal και μεσα εχω συνδεδεμενη την webuy μου της Πειραιως...

 

Εάν το πάρεις από π.χ. vickmall.com δέχεται τις κάρτες. Εγώ έκανα την αγορά μέσω send money από τον έναν λογαριασμό μου στον άλλον (paypal). Αλλά αυτό έχει προμήθεια 3.4%+0,35 ευρώ οπότε και δεν συμφέρει.

OΔΗΓΙΕΣ

• Mπαίνεις Paypal –> My PayPal

Πας «Send &Request money»

• Eπιλέγεις το Pay for goods or service

Στο σχετικό πεδίο, βάζεις ένα e-mail στο οποίο έχεις πρόσβαση (προφανώς όχι το mail με το οποίο έχεις κάνει εγγραφή στο PayPal) αλλά έναν καινούργιο που δημιούργησες και το οποίο από εκεί θα κάνεις την αγορά αφού θα έχουν μπει τα χρήματα στο paypal balance.

Τσεκάρεις την επιλογή “goods or service” και το ποσό που θέλεις

• Kαι τελειώνεις πατώντας send money

• Μπαίνεις στο άλλο σου λογαριασμό paypal (εκεί που έστειλες τα χρήματα)

Kαι βλέπεις τα χρήματα που έβαλες μείον 3.4% επί του ποσού σου + 0.35 €.

 

*Πολλά παιδιά χρησιμοποιούν το request money και φαίνεσαι σαν πωλητής δεν το έχω κάνει, οι διαφορές με το παραπάνω που σου λέω είναι μικρές.

 

 

Όμως εάν έχεις λογαριασμό τραπέζης σου συνδεδεμένο στο paypal σου παίρνει 2 εργάσιμες μέρες και έχεις τα λεφτά σου στο paypal balance και κάνεις την αγορά σου με χρέωση μόνο 1 ευρώ.

 

Υπάρχει επίσης και η λύση της κάρτας revolut. Αναλυτικός οδηγός εδώ -->http://www.insomnia.gr/topic/588647-revolut-οδηγός-επιβίωσης/

 

* έχω κάνει και τις 3 χρήσεις παραπάνω, ότι σε βολεύει.

*Πιο αναλυτικά μάλλον δεν θα βρεις:p

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Εάν το πάρεις από π.χ. vickmall.com δέχεται τις κάρτες. Εγώ έκανα την αγορά μέσω send money από τον έναν λογαριασμό μου στον άλλον (paypal). Αλλά αυτό έχει προμήθεια 3.4%+0,35 ευρώ οπότε και δεν συμφέρει.

OΔΗΓΙΕΣ

•Mπαίνεις Paypal –> My PayPal

Πας «Send &Request money»

•Eπιλέγεις το Pay for goods or service

Στο σχετικό πεδίο, βάζεις ένα e-mail στο οποίο έχεις πρόσβαση (προφανώς όχι το mail με το οποίο έχεις κάνει εγγραφή στο PayPal) αλλά έναν καινούργιο που δημιούργησες και το οποίο από εκεί θα κάνεις την αγορά αφού θα έχουν μπει τα χρήματα στο paypal balance.

Τσεκάρεις την επιλογή “goods or service” και το ποσό που θέλεις

•Kαι τελειώνεις πατώντας send money

•Μπαίνεις στο άλλο σου λογαριασμό paypal (εκεί που έστειλες τα χρήματα)

Kαι βλέπεις τα χρήματα που έβαλες μείον 3.4% επί του ποσού σου + 0.35 €.

 

*Πολλά παιδιά χρησιμοποιούν το request money και φαίνεσαι σαν πωλητής δεν το έχω κάνει, οι διαφορές με το παραπάνω που σου λέω είναι μικρές.

 

 

Όμως εάν έχεις λογαριασμό τραπέζης σου συνδεδεμένο στο paypal σου παίρνει 2 εργάσιμες μέρες και έχεις τα λεφτά σου στο paypal balance και κάνεις την αγορά σου με χρέωση μόνο 1 ευρώ.

 

Υπάρχει επίσης και η λύση της κάρτας revolut. Αναλυτικός οδηγός εδώ -->http://www.insomnia.gr/topic/588647-revolut-οδηγός-επιβίωσης/

 

* έχω κάνει και τις 3 χρήσεις παραπάνω, ότι σε βολεύει.

*Πιο αναλυτικά μάλλον δεν θα βρεις:p

Σε υπερευχαριστω ρε φιλε... Πρεπει δηλαδη να κανω εναν καινουριο λογαριασμο στο paypal με καποιο διαφορετικο μαιλ και εκει να στειλω τα χρηματα.. Ελπιζω να καταλαβα σωστα

Another day in paradise...
Link to comment
Share on other sites

Σε υπερευχαριστω ρε φιλε... Πρεπει δηλαδη να κανω εναν καινουριο λογαριασμο στο paypal με καποιο διαφορετικο μαιλ και εκει να στειλω τα χρηματα.. Ελπιζω να καταλαβα σωστα

Καλά κατάλαβες... Και είμαι η Ζαφείρα.;)

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...