Jump to content

Σχετικά με το Vodafone mail


KillaBee
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια χαρά!

 

Έχω ενεργοποιήσει το Vodafone mail και ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

 

1)Έχει pop3 και αν ναι, ποιοι είναι οι servers και γενικά οι ρυθμίσεις;

2)Για κάθε ειδοποίηση που μου έρχεται χρεώνομαι ή είναι δωρεάν;

3)Η ειδοποίηση που έρχεται αναφέρει από ποιον είναι το email ή απλά λέει ότι ήρθε ένα καινούριο email;

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 177
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Φίλε για το 1 δεν ξέρω, για το 2 και το 3 πρέπει να δεις στις επιλογές, αν θυμάμαι καλά επιλέγεις αν θα έχεις απλή ειδοποίηση οτι έχεις μαιλ ή θα περιλαμβάνονται και άλλες πληροφορίες (πχ αποστολέας, θέμα). Επίσης νομίζω οτι είναι δωρεάν, αν και να πω την αλήθεια δεν το έχω τσεκάρει πότε΄στον αναλυτικό μου...

 

Μία επίσκεψη στις ρυθμίσεις θα σου λύσει τις απορίες

Link to comment
Share on other sites

pop3/smtp: 213.249.17.108 (δουλεύει και σαν imap4)... Στα outgoing θέλει authentication... Μπορείς να λαμβάνεις και των 2 ειδών ειδοποιήσεις επιλέγεις από το μενού επιλογές και είναι δωρεάν!
Link to comment
Share on other sites

Τελικά οι απλές ειδοποιήσεις είναι χρεώσιμες ή δωρεάν;

Οι κομπλέ ειδοποιήσεις;

 

Εμένα στο cc μου είπαν ότι είναι όλες δωρεάν.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος SeCtoR (24 Δεκ. 2004 , 00:12)

 

Egw phra sthn eksyphrethsh pelatwn kai mou eipan oti einai xrewsimh yphresia,p.x an steileis mail

Aksizei to vodafone mail? :confused:

 

 

Φίλε SeCtoR εγώ το έχω ενεργοποιήσει εδώ και κανενά χρόνο, ίσως και περισσότερο, όταν το λέγανε unified messaging. Νομίζω οτι είναι πολύ βολικό σαν μαιλ (πχ σου δινει τη δυνατότητα να έχεις alias σαν μαιλ -το καλοκαίρι έκανα μια πλάκα σε κάτι συναδέλφους στέλνοντας μαιλ ως Κεντέρης για το θέμα του ντόπινγκ, ήταν όλα τα λεφτά!)

 

Σοβαρά όμως, ενοποιεί μαιλ με φαξ και τηλεφωνητή, αφού ότι απο τα δύο σου αφήσουν στον τηλεφωνητή μπορείς να το δεις απο το interface του vodafone mail. Αντίστοιχα μπορείς να στείλεις φαξ ή φωνητικό αρχείο σε τηλεφωνητή συνδρομητή - το τελευταίο δεν το έχω δοκιμάσει. Συν δυνατότητες forwarding και alerts, τα οποία είναι δωρεάν (εχω βάλει το απλό alert που λέει απλά οτι έχω 1 μήνυμα τλφ ή 1 μαιλ).

 

Δεν ξέρω τι ακριβώς ενοούν χρεώσιμη υπηρεσία στο ccare, αν πχ στείλεις mms ή sms από το vodafone.gr εννοείται οτι θα το χρεωθείς σαν να το έστελνες απο το τηλέφωνό σου. Αντίστοιχα, αν στείλεις φαξ πάλι θα χρεωθεί σαν κλήση απο το τηλέφωνό σου... πάντως πάγιο ή χρέωση για αποστολή και λήψη μαιλ δεν υπάρχει.

 

Σου προτείνω ανεπιφύλακτα να το ενεργοποιήσεις για δοκιμή!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κάνω forward το Gmail μου στο Vodafone mail για να παίρνω ειδοποιήσεις. ΔΕΝ εχω χρεωθεί ποτέ τίποτα. Εχω επιλέξει αναλυτική ενημέρωση.
Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ χρεωνονται ρε παιδια οι κακομοιρες οι ειδοποιησεις... Το ειχα απο την αρχη που ξεκινησε με χιλιαδες email στο inbox και ποτε δεν με χρεωσαν!!!

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

ξερει κανεις πως μπορω να παιρνω τα email απο το gmail σε vodafone Ερικσον 770i?

 

μπορει να πει καποιος αναλυτικα τις ρυθμισεις?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις πως μπορω να παιρνω τα email απο το gmail σε vodafone Ερικσον 770i?

 

μπορει να πει καποιος αναλυτικα τις ρυθμισεις?

ευχαριστω

 

Μπες στο site της Vodafone και στειλε τις ρυθμισεις στο κινητο σου με sms.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

γιατί δουλεύει ακόμα η υπηρεσία ειδοποήσης;

το site άλλαξε η υπηρεσία MyVodafone έκλεισε...αυτή είναι πρόοδος :)

Link to comment
Share on other sites

γιατί δουλεύει ακόμα η υπηρεσία ειδοποήσης;

το site άλλαξε η υπηρεσία MyVodafone έκλεισε...αυτή είναι πρόοδος :)

Δουλέυει κανονικά και το vodafone mail και φυσικά οι ειδοποιήσεις. Μέσα από το my account. Πριν κρίνουμε είναι καλύτερο να ψάχνουμε.

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

το έχω ψάξει και εδώ και 2 μήνες δεν μπορούσα να το βρω τι φταίει και το account μου δεν παίζει και φυσικά ουδεμία απάντηση από το help desk για το πρόβλημά μου...

είχα τόσα mail μέσα (το χρησιμοποιούσα αρκετά) αλλά τώρα πάρε να έχεις...

Petros the Great κάτσε καλά γιατί άμα σου γίνει και σένα μετά δεν θα είσαι και τόσο Great ;)

Link to comment
Share on other sites

Πώς γίνεται η ενεργοποίηση αυτής της υπηρεσίας? Είναι δωρεάν η ειδοποίηση sms όταν έρχετε νέο mail? Στο site της vodafone δεν γράφει τίποτα.. εκτός αν υπάρχει πουθενά αλλού κρυμμένο και δεν το βρήκα

Ρώτησα και έναν φίλο μου που δουλεύει σε κατάστημα vodafone αλλά δεν ήξερε. Ρώτησε και τους άλλους που δουλεύουν εκεί.. κανένας δεν ήξερε!!!

Link to comment
Share on other sites

Πώς γίνεται η ενεργοποίηση αυτής της υπηρεσίας? Είναι δωρεάν η ειδοποίηση sms όταν έρχετε νέο mail? Στο site της vodafone δεν γράφει τίποτα.. εκτός αν υπάρχει πουθενά αλλού κρυμμένο και δεν το βρήκα

Ρώτησα και έναν φίλο μου που δουλεύει σε κατάστημα vodafone αλλά δεν ήξερε. Ρώτησε και τους άλλους που δουλεύουν εκεί.. κανένας δεν ήξερε!!!

 

Καταρχήν πρέπει να είσαι ενεργός χρήστης του My Account. Αν δεν είσαι πας στο http://www.vodafone.gr και βάζεις στοιχεία. Αν έχεις smartcode τότε το βάζεις και ενεργοποιήσαι κατευθείαν. Αλλιώς θα σε καλέσουν μέσα σε 2 εργάσιμες για επιβεβαίωση στοιχείων και ενεργοποιήση.

Μετά παίρνεις στο 13830 (ή 1399 αν είσαι επαγγελματίας) και ζητάς ενεργοποίηση στο Vodafone Mail. Αφου στο ενεργοποιήσουν, κάνεις log-in στο my account και αριστερά στις επιλογές υπάρχει το Vodafone Mail. Αυτό είναι.

 

Έρχεται ειδοποίηση με sms σε κάθε email, φαξ ή φωνητικό μήνυμα που λαμβάνεις. Μπορείς να δημιουργήσεις μέχρι και 4 emails της μορφής xxxx@vodafone.gr και να προσθέσεις και δικά σου pop3. Επίσης μπορείς να λάβεις φαξ στο κινητό σου και να αποστείλεις απο το vodafone mail αρχείο σε μορφή .doc (μετατρέπονται τα πάντα σε εικόνα και το στέλλει).

Είναι φοβερή υπηρεσία και εντελώς δωρεάν! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχω την εντύπωση ότι το Vodafone Mail είναι down εδώ και περίπου 2 μέρες...

 

Γνωρίζετε κάτι...?:worry:

 

Το POP3 δεν λειτουργεί και η πρόσβαση από το MyAccount (επιλέγοντας μετά το log in, το Vodafone Mail) καταλήγει σε "λήξη ορίου χρόνου σύνδεσης".:blink:

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα με το Vodafone mail:

Στις 18 Ιουλίου 2008 έκανα αίτηση τηλεφωνικά για ενεργοποίηση της υπηρεσίας.Μέσα σε 2 εργάσιμες μέρες μου λένε θα ενεργοποιηθεί!

Πράγματι τους παίρνω μετά 5 μέρες και μου λένε ότι ενεργοποιήθηκε.Αμ δε!

Σήμερα 20 Αυγούστου και μετα από 4 καταγραφές του προβλήματος η υπηρεσία δεν έχει ποτέ ενεργοποιηθεί.

Ούτε από το account μου ανοίγει (το οποίο σημειωτέον λειτουργεί κανονικά).Βγάζει συνεχώς "σφάλμα 20002".Ούτε από το κινητό, στο οποίο έχω περάσει όλες τις ρυθμίσεις.Ούτε μπορεί να φτάσει mail που έστειλα από αλλού.

Ο λόγος είναι ότι δεν υπάρχει αυτή η διεύθυνση.Έτσι απλά.

Αναγνωρίζουν το πρόβλημα και δεν κάνουν τίποτα!!!

Καμμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα με το Vodafone mail:

Στις 18 Ιουλίου 2008 έκανα αίτηση τηλεφωνικά για ενεργοποίηση της υπηρεσίας.Μέσα σε 2 εργάσιμες μέρες μου λένε θα ενεργοποιηθεί!

Πράγματι τους παίρνω μετά 5 μέρες και μου λένε ότι ενεργοποιήθηκε.Αμ δε!

Σήμερα 20 Αυγούστου και μετα από 4 καταγραφές του προβλήματος η υπηρεσία δεν έχει ποτέ ενεργοποιηθεί.

Ούτε από το account μου ανοίγει (το οποίο σημειωτέον λειτουργεί κανονικά).Βγάζει συνεχώς "σφάλμα 20002".Ούτε από το κινητό, στο οποίο έχω περάσει όλες τις ρυθμίσεις.Ούτε μπορεί να φτάσει mail που έστειλα από αλλού.

Ο λόγος είναι ότι δεν υπάρχει αυτή η διεύθυνση.Έτσι απλά.

Αναγνωρίζουν το πρόβλημα και δεν κάνουν τίποτα!!!

Καμμιά ιδέα;

 

και μένα αυτά μου έκαναν οπότε τους σιχάθηκα και την έκανα :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια απο εγκυρες πηγες η υπηρεσια vodafone mail θα κοπει εντελως πολυ συντομα οποτε δεν προκειται να δωθει σε κανενα απο εδω και περα. Ατυπα λοιπον σε καθυστερουν. Ψαχνουν να βρουν που θα ριξουν ολο τον κοσμακη (πανω απο 100.000) που το χρησιμοποιει...
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Πώς γίνεται η ενεργοποίηση αυτής της υπηρεσίας? Είναι δωρεάν η ειδοποίηση sms όταν έρχετε νέο mail? Στο site της vodafone δεν γράφει τίποτα.. εκτός αν υπάρχει πουθενά αλλού κρυμμένο και δεν το βρήκα

Ρώτησα και έναν φίλο μου που δουλεύει σε κατάστημα vodafone αλλά δεν ήξερε. Ρώτησε και τους άλλους που δουλεύουν εκεί.. κανένας δεν ήξερε!!!

 

Πάρε στο 1399 να σου πουν. Είναι υπηρεσία που δεν κινείται στα καταστήματα σχεδόν καθόλου, γιαυτό και τα παιδιά δεν είναι τόσο ενημερωμένοι. Στο 1399 όμως ξέρουν και είναι και κλήση χωρίς χρέωση από κινητό Vodafone.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Προσπαθώ εδώ και αρκετό καιρό να μπω στο Vodafone Mail (μέσω του My Account στο www.vodafone.gr) αλλά δεν παίζει... Όλες οι άλλες υπηρεσίες (Web to Sms, Net Office κτλ.) παίζουν μια χαρά, μου εμφανίζει κανονικά το υπόλοιπό μου (έχω CU), μόνο το Vodafone Mail δεν παίζει. Μου ανοίγει ένα popup παράθυρο με το μήνυμα: "20002 - Σφάλμα Ελέγχου Ταυτότητας!". Στις αρχές του 2008 που το είχα δοκιμάσει θυμάμαι ότι δούλευε κανονικότατα και μάλιστα ήταν πολύ δυνατό σε λειτουργίες. Μιλάω πάντα για πρόσβαση μέσω του site http://www.vodafone.gr από κανονικό PC, όχι για mobile internet κτλ.

 

Ξέρετε τι μπορεί να φταίει; Εσάς σας δουλεύει ή είναι γενικό το πρόβλημα;

 

Ευχαριστώ. :)

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ εδώ και αρκετό καιρό να μπω στο Vodafone Mail (μέσω του My Account στο www.vodafone.gr) αλλά δεν παίζει... Όλες οι άλλες υπηρεσίες (Web to Sms, Net Office κτλ.) παίζουν μια χαρά, μου εμφανίζει κανονικά το υπόλοιπό μου (έχω CU), μόνο το Vodafone Mail δεν παίζει. Μου ανοίγει ένα popup παράθυρο με το μήνυμα: "20002 - Σφάλμα Ελέγχου Ταυτότητας!". Στις αρχές του 2008 που το είχα δοκιμάσει θυμάμαι ότι δούλευε κανονικότατα και μάλιστα ήταν πολύ δυνατό σε λειτουργίες. Μιλάω πάντα για πρόσβαση μέσω του site http://www.vodafone.gr από κανονικό PC, όχι για mobile internet κτλ.

 

Ξέρετε τι μπορεί να φταίει; Εσάς σας δουλεύει ή είναι γενικό το πρόβλημα;

 

Ευχαριστώ. :)

 

Λογικα θα εχει απενεργοποιηθει.

Παρε το 13830 και ρωτα τι παιζει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...