Jump to content

blogging @ myphone.gr: «Έτσι έχουν τα πράγματα»


marga21
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους και σε όλες. Απογοητευμένος που οι ειρωνικές προβλέψεις μου στους καζαμίες έπεσαν έξω , αποφάσισα να αλλάξω ρότα και στρατόπεδο . Αυτή τη φορά θα πάρω ξεκάθαρη θέση υπέρ των αγαπημένων μας εταιριών , γιατί πολύ κράτησε η λασπολογία των μόνιμα παραπονεμένων καταναλωτών. Πάμε να δούμε πως έχουν τα πράγματα.

 

Για πρώτη φορά στην ιστορία όλες οι εταιρίες κινητής τηλεφωνίας έβγαλαν κοινή ανακοίνωση . Μάλιστα έκπληξη προκάλεσε το άκρως λακωνικό ύφος της .

«Ε;!»

Αυτό ήταν το περιεχόμενο που προφανώς δείχνει έντονη δυσαρέσκεια καθώς και απορία ως προς το καταναλωτικό κοινό που ζητάει επίμονα εδώ και 5 χρόνια μια ενδιαφέρουσα καινοτομία. Οι εταιρίες δεν σχολίασαν περαιτέρω τις παράλογες αυτές απαιτήσεις και περιμένουν η ανακοίνωση να βάλει κάποια πράγματα στη θέση τους .

Θεωρούν μάλιστα ειρωνεία που οι φωνές διαμαρτυρίας αυξάνονται Σεπτέμβρη μήνα , τον πιο cool μήνα του τεχνολογικού κόσμου . Την εποχή που εμφανίζονται στο youtube όλα τα projects για τα νέα μοντέλα με φανταχτερά ολογράμματα , άφθονα «πιτσίου πιτσίου» και ψαγμένη σκηνοθεσία που σε κάνει να χειροκροτάς και να φωνάζεις «το μέλλον είναι εδώ».

Εμείς όμως δεν είμαστε γκρινιάρηδες , ξέρουμε να αναγνωρίζουμε οτι μας προσφέρουν και αγαπάμε την καλή τεχνολογία. Για αυτό και αποφασίσαμε να διαφημίσουμε τις καλύτερες καινοτομίες των τελευταίων χρόνων . Μας ευχαριστείτε μετά που σας ανοίξαμε τα μάτια!

 

Smartwatch

http://content.myphone.gr/photo/full/44120/apple-watch-828827-640.jpg

Προσωπικό αγαπημένο. Από μικρός φορούσα ρολόγια και κάθε φορά που τα κοιτούσα ένιωθα πως κάτι δεν πάει καλά. Τώρα που προχώρησε η τεχνολογία και μου εξήγησαν κατάλαβα. Δεν ειναι πολύ πιο υπέροχο μετά από μια μέρα να πρέπει τα φορτίζεις για να μην σβήσουν; Πώς δεν το χα σκεφτεί πιο πριν να βγάλω και κάνα φράγκο ;

«Μα ρε Γιάννη τα αδικείς», θα μου πείτε, «σε βοηθάνε να στέλνεις και μήνυμα από το χέρι σου προς πχ το κινητό σου.»

Εγώ θα έστελνα κάτι απειλητικό σε στυλ «Ξέρω τι έκανες τα 200 ευρώ που σου περίσσεψαν και θα το πω στη γυναίκα σου!»

Όπως και να χει , must αγορά.

 

Θετικά:

ΚΟΙΤΑ ! Η ΟΘΟΝΗ ΣΤΟ ΡΟΛΟΙ ΜΟΥ ΚΟΥΝΙΕΤΑΙ!

 

Αρνητικά:

Μοιάζει με ρολόι αλλά δεν είναι.

Κοστίζει όσο ένα κινητό αλλά δεν είναι.

 

Συμπέρασμα:

Αν θες ρολόι πάρε ρολόι.

Αν θες κινητό πάρε κινητό.

Αν θες κάτι άλλο πάρε σκύλο.

 

 

NFC Tags

http://content.myphone.gr/photo/full/44119/5181496553-50e478a19e-o.jpg

 

Θυμάστε παλιά , πριν προχωρήσει η τεχνολογία , που έπρεπε να φέρνεις κοντά το κινητό σου με ένα άλλο για να στείλεις κάτι με υπέρυθρες ; Ε πριν από αυτό υπήρχαν τα NFC Tags . Απλά κυκλοφόρησαν κατά λάθος 10 χρόνια μετά. Μόνη διαφορά , για να καταλάβετε , των nfc tags με τις υπέρυθρες είναι ότι οι υπέρυθρες έχουν υπέροχο όνομα . Α , και δεν χρειάζεται να τις κολλάς σαν έμπλαστρα στο κινητό η το γραφείο σου . Επειδή όμως εδώ κάνουμε διαφήμιση, το καλό με τα tags είναι ότι προκειμένου να τα προωθήσουν συνήθως τα βάζουν δωρεάν στη συσκευασία μαζί με λίγα λεφτά και κάτι κουπόνια pizza fan. Βέβαια υπάρχουν και κάποιοι που δίνουν 20 ευρώ να τα αγοράσουν , για αυτό τοίχο τοίχο όταν κυκλοφορείτε και προσεχτικά. Ο κόσμος που ζούμε είναι σκοτεινός και επικίνδυνος.

 

Θετικά:

Μπορείς να τα κόψεις σαν πένα για την κιθάρα σου

Μοιάζουν με τάπες πόκεμον

 

Αρνητικά:

Μοιάζουν με τάπες πόκεμον αλλά δεν είναι

Δεν ξέρω να παίζω κιθάρα

 

Συμπέρασμα:

Όταν σου λένε ευχαριστώ να λες NFC tag . Δεν κάνει τίποτα.

 

 

Οθόνες που λυγίζουν

http://content.myphone.gr/photo/full/44121/flexible-display.jpg

 

Έξυπνο. Παλιά μπορούσες να ανοίξεις το πίσω καπάκι και να δεις αν είναι όλα καλά με την μπαταρία . Με τα χρόνια άρχισε το πίσω καπάκι να μην βγαίνει καν ενώ όπως βλέπουμε σιγά σιγά η οθόνη αρχίζει και τυλίγεται γύρω από το κινητό . Σε λίγα χρόνια θα κοιτάς από πίσω και θα σου λέει μια οθόνη «Όλα καλά με την μπαταρία σου , γιατί ρωτάς;» Δηλαδή τι ; Ρώτησαν ποτέ κανέναν τι θα άλλαζε στο κινητό του και τους απάντησε «Να εδώ στην άκρη που έχει λίγο πλαστικό , γίνεται να το κάνουμε οθόνη και εκεί;»

Δεν λέω , μοιάζει ωραίο και έχει προοπτικές , αλλά ωραία μοιάζει και η ιδέα να μην φορτίζω το κινητό μου κάθε βράδυ . Όχι τίποτα άλλο , φορτίζω και τα ρολόγια μου πλέον . Ορίστε , πάλι παρασύρθηκα και δεν κάνω διαφήμιση . Πάρτε όλοι οθόνες που λυγίζουν πριν το πατεντάρει η Apple . Γιατί ας μην ξεχνιόμαστε , πάλι αυτή το έκανε πρώτη . #bendgate

 

Θετικά:

Μπορείς να βλέπεις τα μηνύματα του διπλανού σου

 

Αρνητικά:

Περίεργε , σταμάτα να βλέπεις τα μηνύματα του διπλανού σου .

 

Συμπέρασμα:

Δεν είναι καλό να βλέπεις τα μηνύματα του διπλανού σου

 

 

Αυτό ήταν. Αν θέλετε σχολιάστε και άλλες καινοτομίες που (προφανώς) λανθασμένα θεωρείτε άχρηστες και θα τις διαφημίσω . Ελπίζω να απολαύσατε το κείμενο .

Καλή σεζόν να έχουμε!

 

~Marga21

Edited by charlie_pace4
Link to comment
Share on other sites

Θετικά:

Μπορείς να τα κόψεις σαν πένα για την κιθάρα σου

Μοιάζουν με τάπες πόκεμον

 

Αρνητικά:

Μοιάζουν με τάπες πόκεμον αλλά δεν είναι

Δεν ξέρω να παίζω κιθάρα

 

Συμπέρασμα:

Όταν σου λένε ευχαριστώ να λες NFC tag . Δεν κάνει τίποτα.

 

Δάκρυσα απο το γέλιο :lol::lol::lol:

 

Τιποτα για τα google glass κτλ?

Τα αδύνατα παρά ανθρώποις δυνατά παρά τω Θεώ εστιν.
Link to comment
Share on other sites

πολύ καλό κείμενο marga21! ευχαριστούμε :)

περιμένουμε και καζαμία αν έχεις έμπνευση ;)

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ κάθετα με τα nfc tags. Με ελάχιστο ψάξιμο κάνεις παπάδες. Που πέρα από το "εφέ" είναι και πολύ λειτουργικο.. Επίσης υπάρχουν nfc tags με 0,20-0,50€ αυτοκόλλητα στο μέγεθος αντίχειρα και πάχος χαρτιού και έτσι λύνεις και το πρόβλημα της κιθάρας :lol:

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ κάθετα με τα nfc tags. Με ελάχιστο ψάξιμο κάνεις παπάδες. Που πέρα από το "εφέ" είναι και πολύ λειτουργικο.. Επίσης υπάρχουν nfc tags με 0,20-0,50€ αυτοκόλλητα στο μέγεθος αντίχειρα και πάχος χαρτιού και έτσι λύνεις και το πρόβλημα της κιθάρας :lol:

Σου μαθαίνουν να παίζεις; :p

 

Δυνατό κείμενο! :)

Google, Microsoft, Apple... Choοse a color for your chains.
Link to comment
Share on other sites

Περιμένω με αγωνία το επόμενο άρθρο.

Περιμένω να ακούσω απόψεις για βιομετρική ασφάλεια, gestures και άλλα υπέροχα features που αυξάνουν τις τιμές των κινητών!

http://img.photobucket.com/albums/v508/rey620/Banner.png
Link to comment
Share on other sites

Όταν οι ανάγκες έχουν κορεστεί... για να πουλήσεις... δημιουργείς καινούργιες... κι ας μην είναι.. ανάγκες...

Πολύ καλό κείμενο προσυπογράφω.. :) ;)

ΔΕΝ ΗΞΕΡΕΣ ... ΔΕΝ ΡΩΤΑΓΕΣ...

Nokia 2110, 2600c, 3120c, 3230, 3410, 3510i, 6070, 6110, 6150, 6210, 6220c, 6230, 6310i , 6510, 6600, 7110, 7650, 8110, 8110i, Ν70, E 66, C5, C5-03, 500, 700, Ν 86, C3-00, Lumia 920, Ν8, Lumia 925, Lumia 1020 , ΔΕΝ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ :mad:

Link to comment
Share on other sites

:lol::lol::lol::lol: κλαίω... Έτσι να γελάσει και λίγο το χειλακι μας!

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Θετικά:

Μπορείς να βλέπεις τα μηνύματα του διπλανού σου

 

xaxaxaxaxa επιτέλους!!!

 

 

ΥΓ. Τα NFC μπορεί να είναι χρήσιμα πλακα πλάκα. Πράδεισμα στο Λονδίνο στις στάσεις των λεοφωρείων σε μη κεντρικούς δρόμους έχουν tags. ακουμπάς το κινητό και σου δείχνει αναλυτικά δρομολογια και ETA για το επόμενο

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο κείμενο!

Κι άλλο, κι άλλο, κι άλλο (και λαός από κάτω να φωνάζει...)!

NOKIA Lumia 920, Xiaomi Redmi Note 3, iPhone 6s, Pocophone F1
Link to comment
Share on other sites

Χα, ωραίο άρθρο, μπράβο στον αρθρογράφο! :)

Στα περισσότερα με βρίσκει σύμφωνο!

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

όντως τα nfc ήταν και είναι ένα πράγμα εντελώς άχρηστο! θυμάμαι πριν χρόνια πήρα το Sony Xperia Sole και είχε μέσα στην συσκευασία και το κρέμασα με ένα κορδόνι στο καλοριφέρ να παίζει η γάτα μου. (δεν κάνω πλάκα)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...