Jump to content

Microsoft Lumia 550


niotheros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μόλις ήρθε ένα 550 στο σπίτι, κάθομαι και το σεταρω.

Τρόπος του λέγειν βέβαια, έκανε τρεις ώρες να κατεβάσει ενημερώσεις εφαρμογών (εργοστασιακών)...

Μετα, εγκατέστησα τις δικές μου εφαρμογές, έκανα τις ρυθμίσεις και αυτή τη στιγμή εγκαθίσταται η 107.

Κάπου έξι ώρες μετα το άνοιγμα του κουτιού, κι ακόμη η συσκευή δεν είναι έτοιμη για πλήρη χρήση.

Σε τόση ώρα, θα είχα στήσει και τα δυο αλλα κινητά μου μαζι (android & iOS) και θα είχα χρόνο για ένα ακόμη.

Καλά που δεν πέρασα ακόμη την κάρτα μου μέσα.

Ειλικρινά, δεν σκέφτηκαν πόσο εκνευριστικό μπορεί να είναι αυτό για ένα νέο χρήστη;

 

Όταν μία συσκευή δεν παίρνει καθόλου ενημερώσεις (Το 85% των συσκευών), αυτό είναι εκνευριστικό.

Όταν θα τις πάρει αλλά ο πάροχος/εταιρεία αργεί να τις διαθέσει, πάλι είναι εκνευριστικό.

Όταν τελικά τις παίρνει, το ότι αργεί να τις εγκαταστήσει, αυτό κι αν είναι εκνευριστικό.

 

:D

 

Ο 210 είναι ότι πρέπει για τη χρήση που προορίζεται η συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 469
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μετα την πρώτη μέρα χρήσης, δηλώνω αρκετά ευχαριστημένος.

Με μια ματιά στην οθόνη, εχεις αρκετή πληροφορία, κάτι που μετράει μέσα στη μέρα.

Ωραίες οι εφαρμογές των ειδήσεων και των αθλητικών, με βόλεψαν πολυ κι είχαν ποικιλία στα θέματα.

Κλασικά, οι messaging εφαρμογές καθυστερούν πολυ να ανοίξουν κι ο τρόπος που λαμβάνεις ένα ένα τα μνμ στον messenger είναι τουλάχιστον εκνευριστικος.

Περίεργη και πολύπλοκη η παραμετροποίηση, τα σκούρα χρώματα όπως πάντα ταιριαζουν περισσότερο στα WP, ίσως ωραία θα ήταν μετα την πρώτη εναλλαγή που κάνουν τα live tiles να σταματούσαν καθώς αυτό καταναλώνει μπαταρία χωρίς αποτέλεσμα.

Με μέτρια χρήση, και με δεδομένα 4g ανοικτά κανένα δίωρο όταν οδηγούσα, η κατανάλωση έφτασε το 48%.

 

Απογευμα δεύτερης ημέρας, με 20% το έβαλα να φορτίζει πριν δέκα λεπτά, διότι για την έξοδο δεν νομίζω ότι με ανοικτά δεδομένα θα άντεχε.

Απενεργοποίησα τη λειτουργία glance screen, είναι λειτουργία καθαρά για amoled οθόνες, δεν μου άρεσε το ότι η οθόνη γκρίζαρε αρκετά αντί να παραμένει μαύρη όταν έδειχνε πληροφορίες.

Edited by deadp
Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

Όταν μία συσκευή δεν παίρνει καθόλου ενημερώσεις (Το 85% των συσκευών), αυτό είναι εκνευριστικό.

Όταν θα τις πάρει αλλά ο πάροχος/εταιρεία αργεί να τις διαθέσει, πάλι είναι εκνευριστικό.

Όταν τελικά τις παίρνει, το ότι αργεί να τις εγκαταστήσει, αυτό κι αν είναι εκνευριστικό.

 

:D

 

Ο 210 είναι ότι πρέπει για τη χρήση που προορίζεται η συσκευή.

 

 

Αν το κινητό το έδινα πχ στην κοπέλα μου χωρίς να το σεταρω, είμαι σίγουρος ότι θα μου το πετούσε στο κεφάλι.

Καλύτερα για την MsFT με το που περνούσες το wifi να σου έλεγε ότι υπάρχει διαθέσιμη αναβάθμιση και να κατέβαζε δυο ώρες ότι χρειαζόταν, χωρίς να μπορείς να δουλέψεις με τη συσκευή. Είναι εκνευριστικό να μην ανοίγουν οι εφαρμογές και να κρασάρει το κινητό εκείνη την ώρα, που το εχεις καινούργιο στα χέρια σου και το περιεργάζεσαι.

Όσο για τις αναβαθμίσεις που αναφέρεις, ευτυχώς όλα τα κινητά μου τρέχουν την τελευταία έκδοση του λειτουργικού τους. Είμαι καλομαθημένος.

 

Μετα από μια εβδομάδα με τη συσκευή, να αναφέρω ότι η χρήση της σαν τηλέφωνο τουλάχιστο (γι αυτό δεν το πήραμε;;;) είναι εξαιρετική. Ιδιαίτερα με τη βοήθεια του rap dialer, που είναι μια καταπληκτική εφαρμογή. Το ηχείο και το μικρόφωνο του επίσης για ανοικτή ακρόαση είναι πολυ καλά, μου έλυσε τα χέρια.

Μειονέκτημα μεγάλο η μπαταρία που βλέπεις το ποσοστό να πέφτει συνέχεια, γράφεις κάτι στο what's app και χάνεις 1 με 2%....:cry:

Και φυσικά το κακό με τις εφαρμογές τύπου viber, what's app, messenger που είναι της υπομοοοοοοοονής... Ευτυχώς τα μνμ έρχονται στην ώρα τους σχετικά. Ακόμη κι ένα zte των 60€ με 512mb ram είναι πολυ πολυ γρηγορότερο εδώ.

Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

Έχει εγκαταστήσει κανείς το viber? σε εμένα δεν μπορεί να το εγκαταστήσει. Ξεκινάει το κατέβασμα και στο τέλος βγάζει σφάλμα και διακόπτεται το installation. Έχω δοκιμάσει άπειρες φορές και με πολλά restart. Ρίχνοντας μια μάτια στις αξιολογήσεις της εφαρμογής στο store για να γράψω τη δίκη μου, είδα έκπληκτος να γράφει το εξής:αυτή η εφαρμογή απαιτεί υλικό το οποίο δεν διαθέτει η συσκευή σας γεγονός που παρεμποδίζει τις επιδόσεις της εφαρμογής. Η δυνατότητα αξιολόγησης και κριτικής είναι απενεργοποιημένη...!!!

 

Βρέθηκε η λύση ..η εφαρμογή απαιτεί εγκατάσταση στη μνήμη του κινητού και όχι στην κάρτα sd

Edited by dialteo
Λύση
Link to comment
Share on other sites

Δεν το παρατήρησα εγώ αυτό, σίγουρα γιατί δεν βάζω κάρτα μνήμης.

Η μουσική μου δεν ξεπερνά το 1gb και αποθηκεύω τις φωτογραφίες μου στο σύννεφο.

Ευτυχώς βρήκες τη λύση.

 

Εντυπώσεις σου από τη συσκευή;

Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

Το αγόρασα σαν 2η συσκευή για να γνωρίσω τα windows phone. Αρχικά ήμουν πολύ ενθουσιασμένος αναλογικά με τα χρήματα που θα δώσει κάποιος (85 ευρώ) ακόμα και για 1η συσκευή: πολύ ωραία οθόνη, ωραίο περιβάλλον, smooth γενικά αλλά με μικρό lag στην απόκριση της οθόνης ( κατά πόσο δηλαδή η οθόνη ακολουθεί το δάκτυλο, κάτι που δικαιολόγησα αν κρίνω από τα χρήματα που έδωσα)

Μετά από λίγες μέρες, συνάντησα τελικά αυτό που είναι κοινός τόπος στο δίκτυο και δεν ήθελα να το πιστέψω: οι εφαρμογές έχουν θέματα. Facebook: εδώ και 1 βδομάδα δεν δείχνει πάντα τα τελευταία posts, έχει κολλήσει 4 μέρες πίσω όσα refresh και να έκανα.

Twitter: βλέπεις ένα tweet το οποίο περιέχει ένα link. Δεν είναι υπογραμμισμένο και δεν σου δίνει τη δυνατότητα να το ανοίξεις κατευθείαν με ενα πάτημα, πρέπει πρώτα να ανοίξεις το tweet και μετά γίνεται μπλε το link δίνοντας τη δυνατότητα να το ανοίξεις (2 κλικ αντί για ένα δηλαδή).

Microsoft edge: ανοίγεις μέσα από μια τρίτη εφαρμογή ένα link και αντί να σου ανοίξει τη νέα σελίδα, σου ανοίγει το προηγούμενο tab που έβλεπες.

Viber: οχι video κλήση (!!) και το πλήκτρο send για μήνυμα τοποθετημένο αλλού κατ' αλλού (κάτω αριστερά, αντί να είναι κάπου δεξιά - κοντά στο enter.

Πληκτρολόγιο windows: σοβαρά θέματα. Πατάς το κουμπί αλλαγής γλώσσας, φαίνεται ότι πατιέται (μινι animation) αλλά η γλώσσα δεν αλλάζει. Η αυτόματη διορθωση για κλάματα.

Θα το δουλέψω και σε καθημερινή χρήση αλλά ελαφρώς είμαι μουδιασμένος μέχρι στιγμής.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά..Το πήρα στην κοπέλα μου μια και το 535 που το είχε βολευτει απίστευτα εσπαθε η οθονη και το κοστος πηγαινε οσο να αγορασεις καινουριο...ΤΟ μοναδικο πρόβλημα είναι ότι κανει επανεκινησεις μονο του και πολες φορες κολλαει στην οθονη το loading και δεν μπορει να μπει στο start screen ..ακομα και με το τελευταιο Update τα ιδια..εχει κανεις παρομοιο πρόβλημα?
KTLK
Link to comment
Share on other sites

Φίλε dialteo δες λίγο πόσες γλώσσες πληκτρολογίου εχεις ενεργές.

Εμένα είχε αγγλικά us, αγγλικά uk κι ελληνικά στην αρχή...

Έβγαλα τα αγγλικά uk κι όλα μια χαρά.

Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

Αγγλικά US και UK και Ελληνικά..θα δοκιμάσω αυτό που λες...thanks!

ΉΡθε χθες το βράδυ και το update Μαρτίου. Έκδοση 10.0.10586.164...για να δουμε!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα!

 

Κάτοχος από σήμερα ενός 550 και η πρώτη εντύπωση είναι θετικότατη από θέμα κατασκευής! :)

Νέος και στα windows καθώς και στα 10άρια. Πολύ λίγες εμπειρίες από τις προηγούμενες εκδόσεις, αλλά ελπίζω να βοηθήσετε παιδιά!

Δεν ξέρω βέβαια πόσο θα το κρατήσω καθότι θα χρησιμοποιείται ως δεύτερη συσκευή! :happy:

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, δύο ερωτήσεις....

1ον. Live images μπορεί να τραβήξει το τηλέφωνο.

 

2ον. Double tap too wake έχει ενεργοποιηθεί ή ακόμα;

Σκέφτομαι να το αγοράσω αύριο.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, δύο ερωτήσεις....

1ον. Live images μπορεί να τραβήξει το τηλέφωνο.

 

2ον. Double tap too wake έχει ενεργοποιηθεί ή ακόμα;

Σκέφτομαι να το αγοράσω αύριο.

 

Για το δεύτερο που ρωτάς, δεν το έχω βρει, αλλά μάλλον δεν έχει ενεργοποιηθεί ακόμα!

Για 78€ που το αγόρασα είναι μια χαρά αγορά! Δείχνει πολύ αξιοπρεπής σαν συσκευή, με όμορφο design και καλό μέγεθος!

 

----- προσθήκη μηνύματος 67 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλομίλητο φίλε μου.

 

Ευχαριστώ πολύ! Έχω πολύ δρόμο ακόμα για να μάθω και το λειτουργικό ! :)

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Για το δεύτερο που ρωτάς, δεν το έχω βρει, αλλά μάλλον δεν έχει ενεργοποιηθεί ακόμα!

Για 78€ που το αγόρασα είναι μια χαρά αγορά! Δείχνει πολύ αξιοπρεπής σαν συσκευή, με όμορφο design και καλό μέγεθος!

 

----- προσθήκη μηνύματος 67 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Ευχαριστώ πολύ! Έχω πολύ δρόμο ακόμα για να μάθω και το λειτουργικό ! :)

 

Για το πρώτο, οκ έμαθα. Τραβάει ζωντανές Φωτογραφίες, το είδα στο YouTube. Ελπίζω να ενεργοποιηθεί και το διπλό χτύπημα για άνοιγμα της οθόνης κάποια στιγμή.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

yπαρχει περιπτωση με το recovery tool το 550 να τρεξει 8.1?...το εχει δοκιμασει κανεις?...

 

αν παιζει κατι τετοιο, το αγοραζω αμεσα λογω μεγέθους και καταργω το 640 μου (παλι λογω μεγέθους)

Link to comment
Share on other sites

Δυο ημέρες μετά και με μια λέξη....απολαμβάνω......το τηλέφωνο είναι απλά φανταστικό και απολαυστικό.πολύ καλή δουλειά στα δέκα, τεράστιες οι προσθήκες σε ρυθμίσεις.

 

Λοιπόν μέσα σε επτά ώρες το βράδυ μου έφαγε 12% μπαταρία, τραγικό αν σκεφτείς πως αντίστοιχα το blackview έκαψε 2%. Έψαξα και είδα πως ο edge έχει καταναλώσει το περισσότερο με 37% με δεύτερο το μηνύματα και skype με 17% και τρίτο το Viber με 10%, και όλα αυτά με κλειστά δεδομένα και WiFi. Δεν μπορώ να καταλάβω για ποιο λόγο δούλευαν αυτά ρε παιδιά.

Edited by duc

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Βγηκε καινουργιο firmware update....μεσω υπολογιστη η αναβαθμιση.....την πηρε κανεις;

 

Τι εννοείς μέσω υπολογιστή, δηλαδή πως το κάνεις; Με ποιο πρόγραμμα.

Edited by niotheros
Απαγορεύεται η γραφή τύπου SMS

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Λεγεται windows device recovery tool και το κατεβαζεις στο PC.

Συνδεεις το κινητο με το PC.

Ηδη εχω κανει ενα firmware update απο τον Γεναρη και το κινητο πεταει!!

Δεν ηρθε ακομη ομως το δευτερο firmware update.Προσοχη : αλλο firmware και αλλο software update (τωρα στην εκδοση .164)

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Περισσοτερα εδω

http://m.windowscentral.com/microsoft-rolling-out-lumia-650-and-550-firmware-updates

Apple iphone 12 mini
Link to comment
Share on other sites

Λεγεται windows device recovery tool και το κατεβαζεις στο PC.

Συνδεεις το κινητο με το PC.

Ηδη εχω κανει ενα firmware update απο τον Γεναρη και το κινητο πεταει!!

Δεν ηρθε ακομη ομως το δευτερο firmware update.Προσοχη : αλλο firmware και αλλο software update (τωρα στην εκδοση .164)

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Περισσοτερα εδω

http://m.windowscentral.com/microsoft-rolling-out-lumia-650-and-550-firmware-updates

 

Να σε πω, περνώντας firmware μέσω recovery tool, κάνει ταυτόχρονα φορμάτ, ξαναπερνάει δηλαδή τα windows η οχι ;; Ευχαριστώ... !!

Edited by niotheros
Απαγορεύεται η γραφή τύπου SMS
Link to comment
Share on other sites

Να σε πω, περνώντας firmware μέσω recovery tool, κάνει ταυτόχρονα φορμάτ, ξαναπερνάει δηλαδή τα windows η οχι ;; Ευχαριστώ... !!

 

Ναι ξαναπερνάει τo λειτουργικό από την αρχή και επομένως διαγράφονται όλα τα δεδομένα της συσκευής.

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω ενα προβλημα με το κινητο μου.δεν φορτιζει εχω δοκιμασει και με αλλο φορτιστη αλλα τπτ..μαλλον θα εχει προβλημα η υποδοχη μηπως ξεερετε ποσο θα κοστισει για να το φτιαξουν?:)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα... Πως έσπασε η υποδοχή? Είσαι σίγουρος??? Δοκίμασε πρώτα ένα soft reset ή Hard Reset αν δεν πιάσει για να σιγουρευτείς...

 

Αν είναι όντως πρόβλημα στην υποδοχή, θα εξετάσουν από τι προκλήθηκε... Θυμάμαι ότι η υποδοχή είναι ενσωματωμένη στην πλακέτα και αν ισχύει κάτι τέτοιο ακόμα, είναι ασύμφορη η επισκευή του...

 

Καλύτερα όμως να ρωτήσεις σε κάποιο Nokia Care για σιγουριά...

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Microsoft Lumia 550

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...