Jump to content

Microsoft Lumia 950


niotheros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η μπαταριά του είναι επιεικώς "ανεπαρκής" , δεν έχουν πρόβλημα οι συσκευές σας.

48 ώρες μόνο (από τα χειρότερα αποτελέσματα) δείχνει στο GsmArena , κάτω και από το "χάλια" iPhone 5s που βγάζει 56 ώρες.

 

Ίσως είναι θέμα Software , ίσως όχι , το πιο πιθανό είναι λόγω της μεγάλης ανάλυσης οθόνης , όπως και το G3 με την ίδια μπαταριά βγάζει 63 ώρες.

Εν τω μεταξύ το G3 το κράζουν για την "χάλια" μπαταρία του , τι να πείτε και εσείς με το 950 ! Anyways 62 ώρες βγάζει το 950xl.

Γενικά τα WindowsPhone έχουν πολύ μικρή διάρκεια μπαταρίας , αν εξαιρέσουμε το 1520 που πάει στις 107 ώρες , ένα από τα πιο δυνατά σκορ.

 

Καλές θεωρούνται οι συσκευές με σκορ πάνω από 80 ώρες , το διπλάσιο δηλαδή απ'οσο βγάζει το 950 σε διάρκεια.

Οπότε ο φίλος που το συγκρίνει με το Lumia 930 που πιάνει τις 46 ώρες έχει δίκιο , είναι σχεδόν ίδια.

Edited by Billeridis
Δγιαδόσται !!!11! :https://www.thepressproject.gr/
Link to comment
Share on other sites

Η μπαταριά του είναι επιεικώς "ανεπαρκής" , δεν έχουν πρόβλημα οι συσκευές σας.

48 ώρες μόνο (από τα χειρότερα αποτελέσματα) δείχνει στο GsmArena , κάτω και από το "χάλια" iPhone 5s που βγάζει 56 ώρες.

 

Ίσως είναι θέμα Software , ίσως όχι , το πιο πιθανό είναι λόγω της μεγάλης ανάλυσης οθόνης , όπως και το G3 με την ίδια μπαταριά βγάζει 63 ώρες.

Εν τω μεταξύ το G3 το κράζουν για την "χάλια" μπαταρία του , τι να πείτε και εσείς με το 950 ! Anyways 62 ώρες βγάζει το 950xl.

Γενικά τα WindowsPhone έχουν πολύ μικρή διάρκεια μπαταρίας , αν εξαιρέσουμε το 1520 που πάει στις 107 ώρες , ένα από τα πιο δυνατά σκορ.

 

Καλές θεωρούνται οι συσκευές με σκορ πάνω από 80 ώρες , το διπλάσιο δηλαδή απ'οσο βγάζει το 950 σε διάρκεια.

Οπότε ο φίλος που το συγκρίνει με το Lumia 930 που πιάνει τις 46 ώρες έχει δίκιο , είναι σχεδόν ίδια.

 

Τα αποτελέσματα που δημοσιεύονται σε αυτά τα site να τα λαμβάνεται υπόψη "with a grain of salt" που λένε και οι αγγλόφωνοι. Αν πεις να βάλεις στοίχημα με τον συντάκτη του gsm arena ότι τα τηλέφωνα που δηλώνει ότι βγάζουν 4 μέρες με χρήση 1 ώρα ιντερνετ την ημέρα 1 ώρα ομιλία την ημέρα 1 ώρα ταινία την ημέρα βγάζουν αυτή την διάρκεια εκτός του εργαστηρίου του να είσαι σίγουρος ότι δεν θα το δεχτεί.

Link to comment
Share on other sites

Τα αποτελέσματα που δημοσιεύονται σε αυτά τα site να τα λαμβάνεται υπόψη "with a grain of salt" που λένε και οι αγγλόφωνοι. Αν πεις να βάλεις στοίχημα με τον συντάκτη του gsm arena ότι τα τηλέφωνα που δηλώνει ότι βγάζουν 4 μέρες με χρήση 1 ώρα ιντερνετ την ημέρα 1 ώρα ομιλία την ημέρα 1 ώρα ταινία την ημέρα βγάζουν αυτή την διάρκεια εκτός του εργαστηρίου του να είσαι σίγουρος ότι δεν θα το δεχτεί.

 

Τα τεστ αυτά γίνονται με πανομοιότυπο τρόπο σε όλες τις συσκευές και έχουν συνέπεια ως προς τα αποτελέσματα.

Δοκίμασε το στο κινητό σου. Το GsmArena δεν είναι μπακάλικο.

Δγιαδόσται !!!11! :https://www.thepressproject.gr/
Link to comment
Share on other sites

Τα τεστ αυτά γίνονται με πανομοιότυπο τρόπο σε όλες τις συσκευές και έχουν συνέπεια ως προς τα αποτελέσματα.

Δοκίμασε το στο κινητό σου. Το GsmArena δεν είναι μπακάλικο.

 

4 μέρες χρήση με τις προδιαγραφές που ισχυρίζεται αυτός ότι κάνει το τεστ αποκλείεται να καταφέρω να πετύχω

 

http://s32.postimg.org/uaohummxh/Screenshot_1.jpg

 

συσκευή lg,λειτουργικό lollipop, μπαταρία 4000 mah, χρήση μια ώρα youtube, κατανάλωση μπαταρίας 11% δηλαδή 440 mah. Τώρα πως καταφέρνει να παίξει 4 ώρες βίντεο, 4 ωρες σερφάρισμα , 4 ώρες ομιλίας σε συσκευή με 1000 mah μικρότερη μπαταρία και μεγαλύτερη ανάλυση και να του μείνει και μπαταρία για 4 μέρες standby πραγματικά σηκώνω τα χέρια ψηλά.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι η αυτονομία του 950, μη λέμε ότι θέλουμε. Εγώ είμαι ικανοποιημένος. 24 ώρες μου τη βγάζει άνετα και φορτίζει πάρα πολύ γρήγορα.
- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Γεια και απο εμένα, μετα απο τον ξαφνικό θάνατο λογο μητρικής του λουμια 925, σκέφτομαι να αγοράσω τον 950. Είδα σε μερικά σκρουτζομάγαζα τον κωδικό A00026395 δίπλα απο το όνομα του κινητού ξερεται τι σημαίνει, είναι προιον EU με 2 χρόνια εγγύηση? Ευχαριστώ. Edited by Tsakal_83

[sIGPIC][/sIGPIC]

207 Sport

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδες, απο χθες το 1020 μπηκε συρταρι μιας και δεν την παλευα να το εχω μονιμα στην πριζα και πηρα το 950:D:D

Εχω μια απορια ομως.... Η μπαταρια θελει στρωσιμο στην αρχη? Μιας και την βλεπω και "κατεβαινει" ευκολα....:confused:

Δεν εχουν παρατηρηθει προβληματα με πλακετες οπως το 1020 πχ... Δεν θα την παλεψω παλι!

Δημήτρης :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδες, απο χθες το 1020 μπηκε συρταρι μιας και δεν την παλευα να το εχω μονιμα στην πριζα και πηρα το 950:D:D

Εχω μια απορια ομως.... Η μπαταρια θελει στρωσιμο στην αρχη? Μιας και την βλεπω και "κατεβαινει" ευκολα....:confused:

Δεν εχουν παρατηρηθει προβληματα με πλακετες οπως το 1020 πχ... Δεν θα την παλεψω παλι!

 

Στην αρχή κατεβάζει πολύ πράμα και φεύγει η μπαταρία. Όταν σταθεροποιηθεί και βάλεις και την .318 θα είναι η μέρα με την νύχτα σε σχέση με τις προηγούμενες εκδόσεις.

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή κατεβάζει πολύ πράμα και φεύγει η μπαταρία. Όταν σταθεροποιηθεί και βάλεις και την .318 θα είναι η μέρα με την νύχτα σε σχέση με τις προηγούμενες εκδόσεις.

 

Το πρωτο πραγμα που εκανα ηταν να περασω την αναβαθμιση. Εχω 140+ εφαρμογες αλλα ολα αυτα χθες. σημερα που δεν του κανω τιποτα εκτος απο λιγο browsing, δεν περιμενα να πεφτει ετσι. Ειδωμεν...

Δημήτρης :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Το πρωτο πραγμα που εκανα ηταν να περασω την αναβαθμιση. Εχω 140+ εφαρμογες αλλα ολα αυτα χθες. σημερα που δεν του κανω τιποτα εκτος απο λιγο browsing, δεν περιμενα να πεφτει ετσι. Ειδωμεν...

 

Αν δεν σου βγάζει διπλάσιο χρόνο από το 1020 τότε θέλει ψάξιμο.......

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σου βγάζει διπλάσιο χρόνο από το 1020 τότε θέλει ψάξιμο.......

 

Δεν μπορω να εχω μετρο συγκρισης το 1020, γιατι ηταν προβληματικο απο την αρχη... Οποτε αν μου κρατησει ενα 8ωρο θα λεω οτι ειμαι καλα. Αλλα δεν νομιζω να ειναι ετσι, σωστα?

Απλα θα το κοιταξω για λιγες μερες, και βλεπω..... Αλλα θα ηθελα να ξερω ποσο κραταει σε αλλους.

Δημήτρης :ninja:
Link to comment
Share on other sites

950XL έχω, αλλά σκέψου από τις 8 μέχρι τώρα είμαι στο 85%

3% ανά ώρα, με ανοιχτό Bluetooth, GPS, wifi, δεδομένα.

λίγες κλήσεις είναι η αλήθεια, αλλά και κάνα εικοσάλεπτο chat στο messenger.

Σε γενικές γραμμές, αν δεν λιώσω στο browsing ή κάνα game, φτάνει να έχει από 25% έως 35% κατά τις 12 το βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να εχω μετρο συγκρισης το 1020, γιατι ηταν προβληματικο απο την αρχη... Οποτε αν μου κρατησει ενα 8ωρο θα λεω οτι ειμαι καλα. Αλλα δεν νομιζω να ειναι ετσι, σωστα?

Απλα θα το κοιταξω για λιγες μερες, και βλεπω..... Αλλα θα ηθελα να ξερω ποσο κραταει σε αλλους.

 

Με ανοιχτά πάντα δεδομένα και wifi, στο 4g ενώ στο σπίτι έχω μόνο 2g (άρα μεγάλη κατανάλωση), πολύ browsing, άπειρα τηλέφωνα, viber, fb κλπ και με βγάζει άνετα μέχρι το βράδυ που θα πέσω για ύπνο και θα το βάλω στη πρίζα.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γιατι πρεπει να εχουμε ανοιχτα παντα και wi fi και δεδομενα και gps?

Γιατι πρεπει να τρεχουν απειρες εφαρμογες στο παρασκηνιο? Τις χρειαζομαστε ολες?

Η αυτονομια στα lumia απο το 640 ως και το 950 xl ειναι πολυ καλη με την εκδοση 318.

Μη λεμε οτι θελουμε.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι πρεπει να εχουμε ανοιχτα παντα και wi fi και δεδομενα και gps?

Γιατι πρεπει να τρεχουν απειρες εφαρμογες στο παρασκηνιο? Τις χρειαζομαστε ολες?

Η αυτονομια στα lumia απο το 640 ως και το 950 xl ειναι πολυ καλη με την εκδοση 318.

Μη λεμε οτι θελουμε.

 

Γιατί έτσι με βολεύει να σου πω την αλήθεια.

Και δεν παραπονιέμαι. Αφού με βγάζει μία μέρα με τεράστια άνεση, δεν τις κλείνω.

Αν λείπω εξωτερικό ή ξέρω ότι δεν θα έχω φορτιστή το βράδυ πχ, τα κλείνω, βάζω κ οικονομία μπαταρίας, και πάω τρεις μέρες :cool:

Link to comment
Share on other sites

Απο το πρωι μεχρι τωρα, ειμαι στο 73%. Με λιγο broswing και δεδομενα ανοιχτα (3G). Καλα νομιζω παει
Δημήτρης :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Το πήρα το φόρτισα έπαιξα καμια ώρα μαζί του αλλά την επομένη αλλαξοπίστησα για ενα SE που μου έδωσαν για bonus από τη δουλειά. Τώρα σκέφτομαι, αξίζει να το δώσω ή να το κρατήσω για back up - δουλειά; (ξέχασα continuum που έλεγα θα ψαχτώ,ξέχασα τα πάντα με το iphone)
Link to comment
Share on other sites

Το πήρα το φόρτισα έπαιξα καμια ώρα μαζί του αλλά την επομένη αλλαξοπίστησα για ενα SE που μου έδωσαν για bonus από τη δουλειά. Τώρα σκέφτομαι, αξίζει να το δώσω ή να το κρατήσω για back up - δουλειά; (ξέχασα continuum που έλεγα θα ψαχτώ,ξέχασα τα πάντα με το iphone)

 

Εμείς το έχουμε για πρώτο οπότε τι περιμένεις να σου πούμε.....? :)

Προσωπικά θα το κρατούσα για πρώτο. Μόνο ένα 6/6s θα με έβαζε σε σκέψεις. Όχι το SE. Είναι υποβάθμιση για μένα. Κι εσύ σε λίγο που θα σου περάσει ο ενθουσιασμός του νέου θα αλλάξεις.......

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ρωτάω εδώ, αφού η κάμερα του συγκεκριμένου απλά δεν παίζεται.

 

Για πανόραμα, ποιά εφαρμογή χρησιμοποιείτε?

 

Με ενδιαφέρει η όσο το δυνατό χρήση μεγαλύτερης ανάλυσης, όχι απλά ένα κολάζ της πλάκας.

Link to comment
Share on other sites

Ρωτάω εδώ, αφού η κάμερα του συγκεκριμένου απλά δεν παίζεται.

 

Για πανόραμα, ποιά εφαρμογή χρησιμοποιείτε?

 

Με ενδιαφέρει η όσο το δυνατό χρήση μεγαλύτερης ανάλυσης, όχι απλά ένα κολάζ της πλάκας.

 

Εγώ στο 930, έχω αυτό από τα Windows 8.1! Διάβασα όμως ότι έρχεται panorama mode, παρόμοιο με του iPhone. Την οποία λειτουργία από το συγκεκριμένο κινητό την θεωρώ την καλύτερη υλοποίηση από όλα.

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Εγώ στο 930, έχω αυτό από τα Windows 8.1! Διάβασα όμως ότι έρχεται panorama mode, παρόμοιο με του iPhone. Την οποία λειτουργία από το συγκεκριμένο κινητό την θεωρώ την καλύτερη υλοποίηση από όλα.

 

Επειδή στα 8.1 ήμουν με το γενικά παρατημένο 8Χ, δεν την έχω την αντίστοιχη εφαρμογή.

 

Είχα όμως το Photosynth το οποίο και πέρασα μέσα από το ιστορικό του λογαριασμού μου.

 

Μέχρι να βγει κάτι καλύτερο, με καλύπτει.

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει εφαρμογή για διαφημίσεις όπως στο android? σκέπτομαι το 950 άλλα δεν θέλω να δω ούτε στις εφαρμογές ούτε στο browsing διαφημίσεις

Xperiaλόγος

Optimuλόγος

Motoλόγος

Μηλοφωνολόγος

Ascendολόγος

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει εφαρμογή για διαφημίσεις όπως στο android? σκέπτομαι το 950 άλλα δεν θέλω να δω ούτε στις εφαρμογές ούτε στο browsing διαφημίσεις

 

 

 

 

 

Όχι δεν υπάρχει.....

 

Sent from mTalk Κώστας!!

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

ούτε τρόπος να τις κόψουμε χωρίς εφαρμογή πχ με κάποιο φλασάρισμα τπτ?

Xperiaλόγος

Optimuλόγος

Motoλόγος

Μηλοφωνολόγος

Ascendολόγος

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Microsoft Lumia 950

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...