Jump to content

Microsoft Surface Pro 4


kek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στην ουσία έχουν ακόμα μείνει στο ζουμ όπως δουλεύει με το πληκτρολόγιο, όχι αναλογικά αλλά σε σκαλοπάτια, ανά 25% αν θυμάμαι καλά, πράγμα απαράδεκτο για μια εταιρία σαν την Google, απορώ πραγματικά γιατί έχουν μείνει στην προηγούμενη δεκαετία σε αυτήν τη λειτουργία.

 

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

 

Απαράδεκτο όντως!!

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 958
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Όντως αυτό με το zoom in out στο Chrome είναι τραγικό από touchpad.

Όπως επίσης το no touch friendly UI.

 

Αλλά επειδή στο surface κάνω χρήση laptop κυρίως ποντίκι και πολύ λιγότερο touchpad προτιμώ τον Chrome μιας και πιο σταθερός,smooth και τελευταία πολύ ελαφρύς και φιλικός με την μπαταρία.

 

Και κυρίως δεν μου κολλάει ουδέποτε,πάντα ανοίγει όλες τις σελίδες όπως επίσης και όταν κανεις refresh και στο συγχρονισμό είναι αριστος μεταξύ διαφορετικών λειτουργικών.

 

Στον Edge πολλές φορές μου έχει σπάσει τα νεύρα να σου πετάει μήνυμα ότι δεν μπορεί να ανανεωθεί μια σελίδα,ενώ την ίδια σελίδα την ανοίγει στο Chrome.

 

Που σημαίνει ότι δεν είναι θέμα σύνδεσης Ίντερνετ η θέμα σελίδα.

 

Το ίδιο φαινόμενο μου το κάνει στον IE στα 10 ενώ στα 8.1 όχι.

 

Άλλο σπαστικό το on touch keyboard αρκετές φορές εξαφανίζεται στο ξαφνικό η εμφανίζεται εκεί που δεν πρέπει πέρα από την δύσχρηστο περιβάλλον του στο γράψιμο.

 

Επίσης σε χρήση αφής το gestures swipe back/forward ανανεώνει την σελίδα πράγμα απαράδεκτο ενώ σε safari η chrome/dolphin σε iOS όχι.

Διατηρεί στην μνήμη την σελίδα καθιστώντας το feature πιο εύχρηστο και φιλικό για το χρήστη κατά το swipe back/forward.

 

Όταν βελτιώσει αυτά τα 3 σημαντικά μειον ο Edge τότε θα το χρησιμοποιώ.

 

Έως τότε όχι.

Σε desktop είναι προβληματικός σε touch είναι ανεπαρκείς σε σχέση με τον ανταγωνισμό σε αλλά λειτουργικά.

 

Για εμένα deal breaker.

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Όντως αυτό με το zoom in out στο Chrome είναι τραγικό από touchpad.

Όπως επίσης το no touch friendly UI.

 

Αλλά επειδή στο surface κάνω χρήση laptop κυρίως ποντίκι και πολύ λιγότερο touchpad προτιμώ τον Chrome μιας και πιο σταθερός,smooth και τελευταία πολύ ελαφρύς και φιλικός με την μπαταρία.

 

Και κυρίως δεν μου κολλάει ουδέποτε,πάντα ανοίγει όλες τις σελίδες όπως επίσης και όταν κανεις refresh και στο συγχρονισμό είναι αριστος μεταξύ διαφορετικών λειτουργικών.

 

Στον Edge πολλές φορές μου έχει σπάσει τα νεύρα να σου πετάει μήνυμα ότι δεν μπορεί να ανανεωθεί μια σελίδα,ενώ την ίδια σελίδα την ανοίγει στο Chrome.

 

Που σημαίνει ότι δεν είναι θέμα σύνδεσης Ίντερνετ η θέμα σελίδα.

 

Το ίδιο φαινόμενο μου το κάνει στον IE στα 10 ενώ στα 8.1 όχι.

 

Άλλο σπαστικό το on touch keyboard αρκετές φορές εξαφανίζεται στο ξαφνικό η εμφανίζεται εκεί που δεν πρέπει πέρα από την δύσχρηστο περιβάλλον του στο γράψιμο.

 

Επίσης σε χρήση αφής το gestures swipe back/forward ανανεώνει την σελίδα πράγμα απαράδεκτο ενώ σε safari η chrome/dolphin σε iOS όχι.

Διατηρεί στην μνήμη την σελίδα καθιστώντας το feature πιο εύχρηστο και φιλικό για το χρήστη κατά το swipe back/forward.

 

Όταν βελτιώσει αυτά τα 3 σημαντικά μειον ο Edge τότε θα το χρησιμοποιώ.

 

Έως τότε όχι.

Σε desktop είναι προβληματικός σε touch είναι ανεπαρκείς σε σχέση με τον ανταγωνισμό σε αλλά λειτουργικά.

 

Για εμένα deal breaker.

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Καλά και εσύ ρε ιερόσυλε, Surface με ποντίκι σαν λαπτοπ η κύρια λειτουργία;;!! :-D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στη παρέα, παιδιά ενδιαφέρομαι για το εν λόγω ταμπλετ αλλά από κοντά που το είδα (στο πλαίσιο) με απογοήτευσε λίγο η φωτεινότητα του, είναι όντως τόσο χαμηλή η έπεσα σε ελλατωματικο κομμάτι? ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Tην πηγες στο ανωτερο επιπεδο απο τις ρυθμισεις ?

Όχι δε πειραξα τις ρυθμίσεις, αλλά όταν ρώτησα τον υπάλληλο μου είπε ότι αυτή είναι η φωτεινότητα του.

Edited by niotheros
Διόρθωση κώδικα παράθεσης
Link to comment
Share on other sites

Όχι δε πειραξα τις ρυθμίσεις, αλλά όταν ρώτησα τον υπάλληλο μου είπε ότι αυτή είναι η φωτεινότητα του.

Ξανά πήγανε και δες την φωτεινότητα μόνος σου, την ανεβάζεις από το action center, το εικονίδιο στην μπάρα δεξιά. Μια χαρά είναι η φωτεινότητα.

 

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στη παρέα, παιδιά ενδιαφέρομαι για το εν λόγω ταμπλετ αλλά από κοντά που το είδα (στο πλαίσιο) με απογοήτευσε λίγο η φωτεινότητα του, είναι όντως τόσο χαμηλή η έπεσα σε ελλατωματικο κομμάτι? ευχαριστώ.

Η φωτεινότητα του στο top στην κατηγορία του και οχι μόνο(και μεταξύ high end laptop/ultrabook εξίσου);)

Μονο το Βοοκ έχει ακόμα υψηλότερη.

Είτε σε μάπα παρτίδα ειτε άσχετο υπάλληλο που σου έλεγε βλακείες.:rolleyes:

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Η φωτεινότητα του στο top στην κατηγορία του και οχι μόνο(και μεταξύ high end laptop/ultrabook εξίσου);)

Μονο το Βοοκ έχει ακόμα υψηλότερη.

Είτε σε μάπα παρτίδα ειτε άσχετο υπάλληλο που σου έλεγε βλακείες.:rolleyes:

 

Φωτεινότητα είναι top πράγματι.

Μήπως είχε ενεργοποιημένο κανένα battery save το δείγμα?

Γενικά η οθόνη του είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί (μαζί με τις οθόνες των macbooks) με εξαίρεση το bleeding που είναι συνήθως εμφανές.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Φωτεινότητα είναι top πράγματι.

Μήπως είχε ενεργοποιημένο κανένα battery save το δείγμα?

Γενικά η οθόνη του είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί (μαζί με τις οθόνες των macbooks) με εξαίρεση το bleeding που είναι συνήθως εμφανές.

Οτι και να πέτυχε σίγουρα δεν ανταποκρινεται στην πραγματικοτητα.

Για το beeding μονο στο boot το βλεπεις,τα εχουμε πει;)

Εκτός αν ειναι σε ανω του μετρίου βαθμού(να κανει μπαμ δηλαδη) οπου εκει προχωράς σε αντικατασταση,εκτος αν εισαι super γκατεμης και στην δεύτερη να έχεις ίδιο η και χειρότερο:lol::p

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρες στη παρέα!

Είμαι και γω εδώ και 3 μέρες ένας πανευτυχής κάτοχος SP4 Μ3 edition!

Το ζαχαρώνω από το SP3 αλλά πάντα με φρέναρε η τίμή του, βρήκα όμως σε προσφορά 800 ευρώ μαζί με πληκτρολόγιο και δεν αντιστάθηκα!

Τον Αύγουστο είχα τσιμπήσει το teclast T16s που είναι ένας κινέζος κλώνος του στα 250 αλλά δεν άντεξα και έκανα την μετάβαση στο original..

Εντάξει, το ρητό ότι πληρώνεις παίρνεις εδώ αρμόζει με το παραπάνω!

Το έχω ερωτευτεί αν και σήμερα έκανε το πρώτο του κουλό αν και έστρωσε μετά από κάποια ώρα μόνο του:

Η γραφίδα δεν δούλευε σωστά ,έγραφε από απόσταση πριν καν ακουμπήσω οθόνη και την καθιστούσε πολύ άβολη..

Δεν έχω καταλάβει καλά ακόμα αλλά νομίζω ότι κάνει ένα μικρό κλικ όταν αρχίζεις και γραφεις και τρώει μια Α πίεση το οποίο μοιάζει να είναι μηχανικό και μάλλον είχε κολλήσει μέσα σαν να ήταν μόνιμα πατημένο και έγραφε από απόσταση 1 χιλιοστού..

Μπορεί να είναι ιδέα μου αλλά θα το χρησιμοποιήσω άλλωστε εκτενώς το επόμενο διάστημα και θα σας πω τυχών παρατηρήσεις.

 

Κάποιος που έχει αγοράσει εξτρά κάρτα micro SD 128 υπάρχει??

Είμαι ανάμεσα σε αυτές :

 

http://www.skroutz.gr/s/6899012/Samsung-Evo-microSDXC-128GB-U1-with-Adapter.html 55 ευρώ Ταχύτητα Ανάγνωσης: 80 MB/s, Ταχύτητα Εγγραφής: 20 MB/s , Κατασκευαστής: Samsung

 

http://www.skroutz.gr/s/8198412/Kingston-microSDXC-128GB-U3-with-Adapter.html 82 ευρώ Ταχύτητα Ανάγνωσης: 90 MB/s, Ταχύτητα Εγγραφής: 80 MB/s , Κατασκευαστής: Kingston

 

http://www.skroutz.gr/s/9527612/Sandisk-Extreme-Plus-microSDXC-128GB-U3-V30.html 125 ευρώ Ταχύτητα Ανάγνωσης: 95 MB/s, Ταχύτητα Εγγραφής: 90 MB/s , Κατασκευαστής: Sandisk

 

Βλέπω αρκετή διαφορά σε τιμή και δεν ξέρω αν αξίζει να δώσω τόσα χρήματα ή να πάω κατευθείαν στην πρώτη.

Τι πιστεύετε?

Edited by cybton
Link to comment
Share on other sites

Την απάντηση την έδωσες μόνος σου πιο πάνω είπες "ότι πληρώσεις παίρνεις" αυτό ισχύει και εδώ. Εάν θα χρησιμοποιήσεις την κάρτα απλά ως ένα αποθηκευτικό μέσο που απλά θα γράψεις τώρα κάτι και μετά από πολύ καιρό θα γράψεις κάτι άλλο πάνε στην πρώτη περίπτωση με την χαμηλή ταχύτητα αλλιώς αν έχεις να κανείς συχνές αντιγραφές αρχείων και μετακινήσεις αρχείων διάλεξε την τελευταία αν το αντέχεις οικονομικά αλλιώς μια με όσο το δυνατόν μεγαλύτερη ταχύτητα που να προσεγγίζει την ταχύτητα της τελευταίας .

Μην ξεχνάς ότι κατά την μεταφορά αρχείων σε ενδιαφέρει η ταχύτητα εγγραφής και όχι ανάγνωσης.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα σε Samsung καλύτερα πχ την συγκεκριμένη αν θες την μέγιστη ταχύτητα εγγραφής/ανάγνωσης.

https://www.amazon.de/Samsung-Speicherkarte-Smartphones-Frustfreie-Verpackung/dp/B019QO1Q5I/ref=sr_1_7?ie=UTF8&qid=1481006671&sr=8-7&keywords=samsung+micro+sd+128+gb

 

Η αλλιώς την Evo+ αν περιστασιακά και που θα την χρησιμοποιείς.

https://www.amazon.co.uk/Samsung-Memory-MicroSDXC-UHS-I-Adapter/dp/B00WR0HIR4/ref=sr_1_2?ie=UTF8&qid=1481006903&sr=8-2&keywords=samsung+micro+sd+card

Από το ίδιο το amazon U.K. ως πωλητή(δεύτερη θέση)

https://www.amazon.co.uk/gp/offer-listing/B00WR0HIR4/ref=dp_olp_new?ie=UTF8&condition=new

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Νέο look and feel με το ολοκαίνουργιο dbrand skin για το SP4 που παρέλαβα πριν λίγες ημέρες(stone white marble)

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20161211/2cb467b19fd53524cb7c12db65f5d260.jpg

 

 

Αναμονή να παραλάβω και για το logo σε hyper black titanium.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Στύλ μάρμαρο??

 

Πολύ ωραίο Άλεξ!!

 

Yep!

Δεν ήθελα το ίδιο με το κινητο(την σκουρόχρωμη εκδοχή του που ήδη φοράω) και έτσι επέλεξα το ανοιχτόχρωμο για το tablet.

 

Δεν θα του ταίριαζαν και χρωματιστά άλλωστε για το χαρακτήρα του tablet.

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Yep!

Δεν ήθελα το ίδιο με το κινητο(την σκουρόχρωμη εκδοχή του που ήδη φοράω) και έτσι επέλεξα το ανοιχτόχρωμο για το tablet.

 

Δεν θα του ταίριαζαν και χρωματιστά άλλωστε για το χαρακτήρα του tablet.

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

Εντυπωσιαστηκα φιλε, πολυ καλο!!!:)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα να ρωτησω και εγω με την σειρα την εξις χαζη ερωτηση

Σημερα οτι ειδα και το πετυχα στο διαδικτυο χαζευοντας και μπορω να πω οτι μου αρεσε αρκετα κατοχος τωρα ipad mini 3 και ψαχνομαι να το αποσυρω και ειπα να ξαναδοκιμασω πηρα ενα 650 πουμου αρεσε αρκετα

Τι γνωμη εχετε παιδια εσεις που το αγορασατε σκεφτομαι για κοτσοβολο? ειναι αξιοπιστο ως μαγαζι?

Οπως ειπα ψαχομαι να αντικαταστισω το ταμπλετ μου τωρα και τωρα που ειδα αυτο μπορω να πω οτι ειμαι σε δηλημα

iPad air 2 or Microsoft Surface 4?

Απο αναβαθμισεις και τετοια αυτονομια πως παει?πρεπει να παρω οπωςδηποτε και το πλκτρολογιο της μαμας γιατι μεντιαμαρκτ πετυχα και ειδα αυτο http://www.mediamarkt.gr/el/product/_targus-foliowrap-microsoft-surface-pro-4-12-3-tablet-case-black-thz618gl-1182038.html

Edited by niotheros
Απαγορεύεται η γραφή SMS
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα να ρωτησω και εγω με την σειρα την εξις χαζη ερωτηση

Σημερα οτι ειδα και το πετυχα στο διαδικτυο χαζευοντας και μπορω να πω οτι μου αρεσε αρκετα κατοχος τωρα ipad mini 3 και ψαχνομαι να το αποσυρω και ειπα να ξαναδοκιμασω πηρα ενα 650 πουμου αρεσε αρκετα

Τι γνωμη εχετε παιδια εσεις που το αγορασατε σκεφτομαι για κοτσοβολο? ειναι αξιοπιστο ως μαγαζι?

Οπως ειπα ψαχομαι να αντικαταστισω το ταμπλετ μου τωρα και τωρα που ειδα αυτο μπορω να πω οτι ειμαι σε δηλημα

iPad air 2 or Microsoft Surface 4?

Απο αναβαθμισεις και τετοια αυτονομια πως παει?πρεπει να παρω οπωςδηποτε και το πλκτρολογιο της μαμας γιατι μεντιαμαρκτ πετυχα και ειδα αυτο http://www.mediamarkt.gr/el/product/_targus-foliowrap-microsoft-surface-pro-4-12-3-tablet-case-black-thz618gl-1182038.html

ποιο ακριβώς μοντελο και σε τι τιμή ? Σαν μηχάνημα είναι απλά.φοβερό. Προσωπικά θεωρώ το πληκτρολόγιο must...Η τελική απόφαση είναι δική σου αν το χρειάζεσαι

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Edited by niotheros
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα να ρωτησω και εγω με την σειρα την εξις χαζη ερωτηση

Σημερα οτι ειδα και το πετυχα στο διαδικτυο χαζευοντας και μπορω να πω οτι μου αρεσε αρκετα κατοχος τωρα ipad mini 3 και ψαχνομαι να το αποσυρω και ειπα να ξαναδοκιμασω πηρα ενα 650 πουμου αρεσε αρκετα

Τι γνωμη εχετε παιδια εσεις που το αγορασατε σκεφτομαι για κοτσοβολο? ειναι αξιοπιστο ως μαγαζι?

Οπως ειπα ψαχομαι να αντικαταστισω το ταμπλετ μου τωρα και τωρα που ειδα αυτο μπορω να πω οτι ειμαι σε δηλημα

iPad air 2 or Microsoft Surface 4?

Απο αναβαθμισεις και τετοια αυτονομια πως παει?πρεπει να παρω οπωςδηποτε και το πλκτρολογιο της μαμας γιατι μεντιαμαρκτ πετυχα και ειδα αυτο http://www.mediamarkt.gr/el/product/_targus-foliowrap-microsoft-surface-pro-4-12-3-tablet-case-black-thz618gl-1182038.html

 

 

Όλα θέμα τι χρήση θα του κανεις.

Το surface είναι περισσότερο υπολογιστής και λιγότερο tablet και δένει απολυτα με το πληκτρολόγιο του.

Εγώ το έχω ως desktop/ultrabook replacement διότι το κύριο πλεονέκτημα του είναι εκεί.

 

Αν θες κυρίως σερφάρισμα,YouTube ,παιχνίδα,καμία ταινία να δεις και γενικά κατανάλωση περιεχομένου μείνει εκεί που είσαι εκτός αν οι 8 ίντσες του δεν σε καλύπτουν άρα πηγαίνει σε ένα πιο μεγάλο iPad.

 

Το σωστά και αποδοτικά δομημένο UI και ο πλούτος των app των iPad είναι μανούλα για αυτή τη χρήση για την μέγιστη εμπειρία χρήσης.

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Edited by niotheros

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

ποιο ακριβώς μοντελο και σε τι τιμή ? Σαν μηχάνημα είναι απλά.φοβερό. Προσωπικά θεωρώ το πληκτρολόγιο must...Η τελική απόφαση είναι δική σου αν το χρειάζεσαι

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

 

την αρχικη εκδοση με 899ε

παραπανω δεν χρειαζομαι διοτι αρχικο υπολογιστη εχω το θελω ως 2ο ως ταμπλετ

Link to comment
Share on other sites

την αρχικη εκδοση με 899ε

παραπανω δεν χρειαζομαι διοτι αρχικο υπολογιστη εχω το θελω ως 2ο ως ταμπλετ

Να.μας πει ο Άλεξ αν αξίζει να δώσεις τα 100 ευρώ παραπάνω για την έκδοση με τον Ι5 ,διότι είχε και τα 2 αν δεν κανω λάθος

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

επισης απο τα σκεπτικα μου ειναι εαν βλεπω καλα απο σελιδα κοτσοβολου 2χ900 τοτε δεν αξιζει εν μερει καλυτερα να δωσω 100ε παραπανω για ι5 ετσι δεν ειναι?
Link to comment
Share on other sites

επισης απο τα σκεπτικα μου ειναι εαν βλεπω καλα απο σελιδα κοτσοβολου 2χ900 τοτε δεν αξιζει εν μερει καλυτερα να δωσω 100ε παραπανω για ι5 ετσι δεν ειναι?

 

Καταρχήν ο Μ3 με τον Ι5 έχουν σημαντική διαφορά και αν η διαφορά είναι 100 ευρώ , αξίζει και παραξίζει κατά τη γνώμη μου. Δεύτερον, μην κρίνεις τη δύναμη του μηχανήματος με κριτήρια "ipad" , γιατί εδώ πρόκειται για κανονικό υπολογιστή με πλήρες desktop λειτουργικό. Οπότε, άλλα μέτρα και άλλα σταθμά.

Κατά τη γνώμη μου, θα πρέπει να επιλέξεις με βάση τη χρήση που θέλεις να κάνεις.

Αν το θέλεις για σερφάρισμα στον καναπέ, κανένα youtube και τέτοια, το Ipad είναι προτιμότερο.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Microsoft Surface Pro 4

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...