Jump to content

Microsoft Surface Pro 4


kek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτές τις μέρες μου κατέβαζε κάτι μικρά updates με κάτι μνμτα για προετοιμασία των editor ...Σήμερα κατέβασε ένα μεγάλο και μάλλον είναι αυτό

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 958
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ναι το Creators upgrade είναι.

Βέβαια όσοι δεν θέλουν μέσω της χρονοβόρας διαδικασίας των Windows update γίνεται και μέσω windows media creation tool.

 

Και πιο άμεσα.

 

Πχ Εγώ εδώ και 1 μήνα το έχω βάλει μέσω insider preview build.

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Αλλά δεν έχω καταλάβει τι αλλάζει

Έχει δλδ σημαντικές διαφορές?

 

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αλλά δεν έχω καταλάβει τι αλλάζει

Έχει δλδ σημαντικές διαφορές?

 

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

http://www.pcworld.com/article/3157039/windows/the-windows-10-creators-updates-best-new-features-dynamic-lock-game-mode-privacy-tweaks-and-more.html#slide25

https://blogs.windows.com/windowsexperience/2017/04/11/whats-new-in-the-windows-10-creators-update/#AFr7AaCPPlE9jsBM.97

 

Όπως βλέπεις μπόλικα πράγματα :p

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.πως τα παει η συσκευη σε standby σε σχεση με πτωση του ποσοστου της μπαταριας;πρεπει να το κανουμε τερματισμο;ευχαριστω.
Iphone SE 32gb space grey,HUAWEI P SMART Z,iPad Pro 12,9 2017 64 GB,CAT S60 with FLIR,IPAD MINI 5 2019 64gb gray.
Link to comment
Share on other sites

Στα Windows όπως έχω αναφερθεί πολλάκις δεν είναι συνετό να αφήνουμε μια συσκευή σε αναμονή διότι δεν είναι optimized για τέτοια χρήση.

Έως 1-2 ώρες το πολύ δεν τρέχει τίποτα αλλιώς παραπάνω shutdown.

 

Υπόψη πάντως πως υπάρχουν εφαρμογές που τρέχουν διαρκώς και στο παρασκήνιο και με standby πχ download app,TuneIn radio κ.α

Πχ ενώ κατεβάζετε και λογικό είναι να καταναλώνει μπαταρία παραπάνω από όσο σε σχέση με μη χρήση παρομοιων εφαρμογών.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες
Iphone SE 32gb space grey,HUAWEI P SMART Z,iPad Pro 12,9 2017 64 GB,CAT S60 with FLIR,IPAD MINI 5 2019 64gb gray.
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες

Εγώ το έχω ρυθμίσει όταν είναι εκτός ρεύματος, όταν το βάζω σε sleep mode μετά από 1 ώρα να μπαίνει αυτόματα σε hybernation Mode. Εμένα με έχει βολέψει πολύ.

 

Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλημερα παιδια, το netflix σας δουλευει καλα? Μου κανει κατι πηδηματακια, δοκιμασα στον edge και στην εφαρμογη του.

HTC Touch Diamond-Legend-Sensation XE-One X-M7-M8-10 SAMSUNG Galaxy S9+ S21 Ultra

Microsoft Surface pro 8

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια, το netflix σας δουλευει καλα? Μου κανει κατι πηδηματακια, δοκιμασα στον edge και στην εφαρμογη του.

 

Μια χαρά μου δουλεύει.

Link to comment
Share on other sites

Παιζει να ειναι λογω RAM? Εχω την εκδοση με τα 4GB.

HTC Touch Diamond-Legend-Sensation XE-One X-M7-M8-10 SAMSUNG Galaxy S9+ S21 Ultra

Microsoft Surface pro 8

Link to comment
Share on other sites

Παιζει να ειναι λογω RAM? Εχω την εκδοση με τα 4GB.

Και εμένα μια χαρά παίζει

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιζει να ειναι λογω RAM? Εχω την εκδοση με τα 4GB.

Μπα δεν το πιστεύω.

 

Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Ναι την τσέκαρα. Είναι στο 85%. Το πάνω κουμπί και το led λειτουργούν μια χαρά.

Προέκυψαν άλλα όμως.

Έκανα register το serial στην microsoft και μου εμφανίζει οτι η εγγύηση έληξε στις 15/3/2017 ( το αγόρασα 26/11/2016)!

Για να μπορέσω να μιλήσω με microsoft Αγγλίας θέλουν να με χρεώσουν 29 λίρες επειδή το προϊόν είναι εκτός εγγύησης.

Το surface το αγόρασα από e-shop. Μίλησα μαζί τους για τη γραφίδα και την εγγύηση την Πέμπτη και σήμερα μου απάντησαν οτι θα πρέπει να στείλω τη γραφίδα μαζί με το tablet στην Αθήνα (κατοικώ στη Μεσσηνία) να το ελεγξουν. Μόνη της τη γραφίδα δεν τη δέχονται.

Με ανησυχεί πολύ το θέμα της εγγύησης. Μπορώ να ζητήσω αντικατάσταση ή επιστροφή χρημάτων;

Τελικά, για ενημέρωση του φόρουμ, μετά από πίεση, το tablet επιστράφηκε και μου επέστρεψαν τα χρήματα!:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα! Εδώ και 5 μέρες με καινούργια-refurbished συσκευή. Το μαρτύριο δεν έχει τελειωμό:lol:

Νέα συσκευή σε σύγκριση με προηγούμενη:

 

-Παλιά: πρόβλημα στον αισθητήρα με την αυτόματη φωτεινότητα, τρεμόπαιζε η οθόνη Καινούργια: Κανένα πρόβλημα όλα κομπλέ

-Παλιά: backlight bleed σε υποφερτό επίπεδο Καινούργια: Τα ίδια

-Παλιά: πρόβλημα με miracast, δεν δούλεψε ποτε Kαινούργια: Κανένα πρόβλημα στην ίδια τηλεόραση, δουλεύει μια χαρά αυτή τη φορά με Creators Edition

 

Η μπαταρία στο καινούργιο με προβλημάτισε λίγο γιατί μου βγαζε wear level 87% με 2 μόλις φορτίσεις. Με μια σχεδόν πλήρη φόρτιση, το φόρτισα στο 30% ήλθε στα ίσια του. 103.9% βγάζει το battery info.

 

Tωρα σε αυτό που με απασχολεί, που είναι και το μοναδικό πρόβλημα και θα ήθελα τα φώτα σας: είχα πρόβλημα στην παλιά συσκευή όταν συνεδεα usb 3.0 εξωτερικούς σκληρούς το wifi έπεφτε κατακόρυφα συνήθως έπεφτε τελείως η σύνδεση. Δεν είχα πρόβλημα όταν το συνέδεα σε usb hub. Στο καινούργιο (και αυτό είναι ένα ακόμα ευχάριστο) δεν επηρέαζει καθόλου τη συνδεση, είτε το συνδέσω απευθείας στην μονή θύρα usb που έχει, είτε στο usb hub που έχω.

 

Εχω θέμα όμως με το ποντίκι μου και το bluetooth (MX master Logitech) που δεν είχα στην προηγούμενη συσκευη. Οταν συνδέω το ποντίκι χωρίς το unified adaptor η σύνδεση πέφτει δηλ απο 10mbps στο speedtest πέφτει στα 5. Όταν συνδέω το Bt mouse με τον adaptor δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Το θέμα γνωστό σχετίζεται με τα 2.4ghz (το ψαξα αρκετά, λύση δεν βρήκα). Είναι ότι έχει και μια θυρα usb και αναγκαστικά θα την χάνω βάζοντας τον adaptor. Αν είχε 2 δεν θα με πείραζε καθόλου...

 

Υ.Γ το band στο network adapter της Μarvel το χω στο Auto. Κάποια στιγμή το βαλα στο 2.4 και το ποντίκι δουλευε χωρίς τον adaptor μια χαρά -δεν μου ρίχνε τη σύνδεση. Toυλαχιστον για 2-3 τεστ που εκτέλεσα. Αυτό για μερικές ώρες μόνο αφου ήθελα να κάνω reset PC. Μετα το ρεσετ πάλι τα ίδια, είτε στο auto είτε στα 2.4ghz. Εσείς το χετε πειράξει το band. Πόσο το χετε? Το router μου δεν δουλεύει στα 5ghz και δεν ξέρω αν υπάρχουν router που δουλεύουν Ελλάδα στα 5. Αν δούλευε λογικά δεν θα χα πρόβλημα από ότι διάβαζα, αφού το πρόβλημα σχετίζεται μετ τα 2.4. Καμιά ιδέα?

Edited by befos
Link to comment
Share on other sites

Στα της μπαταρίας λογικά ήθελε καλιμπραρισμα για να εμφανίσει τη πραγματική χωρητικότητα της.

Καλό είναι να κανεις πλήρες φορτίσεις από 25-35% έως 100% όπου το αφήνεις και κανα 20λεπτο παραπάνω.

 

Battery report βλέπεις με powercfg /batteryreport σε command prompt για εξαγωγή ασφαλών συμπερασμάτων.

 

Τώρα για το θέμα με WiFi download speed και ταυτόχρονη σύνδεση με το συγκεκριμένο ποντίκι μια λύση είναι να δοκιμάσεις 4-5 διαφορετικούς drivers έστω και 1-1.5 έτους παλιοί για το WiFi module.

 

Αλλιώς εσχάτη λύση με άλλο ποντίκι για να δεις αν σου παρουσιάσει και εκεί το ίδιο φαινόμενο.

 

Αν όχι τότε το υπάρχον ποντίκι φταίει με κάποια είδους ασυμβατότητα αλλιώς αν εξακολουθείς να έχεις θέμα και με διαφορετικό ποντίκι άρα το πρόβλημα στο surface είναι.

 

Έχω και εγώ ένα αντίστοιχο ποντίκι της Logitech και ένα τρίμηνο με το Surface Book δεν έχω θέματα.

https://www.amazon.fr/dp/B0107N87DQ/ref=pe_386181_51767671_TE_dp_1

 

Πάντως όσο είχα το Pro 4 κανα οχτάμηνο δεν είχα θέμα με Bluetooth ποντικι( είχα 2 της MS παλιά μοντέλα που τα έδωσα) και ούτε θέμα με σύνδεση με σκληρούς.

 

Εγώ το έχω στο auto πάντα τα των μπαντων (2.4/5)

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Παντως κατι θεματα με σκληρο δισκο USB 3 και WIFI Mouse Dell εχω κι εγω στο BOOK...πιθανολογω θεμα drivers ειναι.

 

Για την αυξομειωση στην αυτοματη φωτεινοτητα δεν ηταν απαιραιτητα προβλημα αυτο που ειχες,ηθελε ρυθμιση στη καρτα γραφικων.Το εχω παθει κι εγω.

samsung-galaxy-s23-s23-ultra-enterprise-edition.jpg.webp

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις

Τώρα για το θέμα με WiFi download speed και ταυτόχρονη σύνδεση με το συγκεκριμένο ποντίκι μια λύση είναι να δοκιμάσεις 4-5 διαφορετικούς drivers έστω και 1-1.5 έτους παλιοί για το WiFi module.

Αλλιώς εσχάτη λύση με άλλο ποντίκι για να δεις αν σου παρουσιάσει και εκεί το ίδιο φαινόμενο.

 

Αν όχι τότε το υπάρχον ποντίκι φταίει με κάποια είδους ασυμβατότητα αλλιώς αν εξακολουθείς να έχεις θέμα και με διαφορετικό ποντίκι άρα το πρόβλημα στο surface είναι.

@alextrela: Φίλε αλεξ έχω 2 ίδια mx master και στα δυο τα ίδια κάνει. Aν πεσει κάποια άλλο στα χέρια μου θα το δοκιμάσω. Με το συγκεκριμένο ποντίκι όσες συσκευες περάσαν απο τα χέρια μου δεν είχα κανένα πρόβλημα. Μόνο σε αυτό την συσκευή. Δεν ξέρω τι να πω.

Η μόνη διαφορά είναι ότι ήμουν σε win1603 και τώρα Creators Edition. Ήθελα να το δοκιμάσω στα 1603 ξανα σε αυτή την συσκευή αλλά με το ρεσετ με πήγε κατευθείαν στην Creators.

Δοκιμάσα ένα reg tweak που προτείνεται εδώ τα ίδια. Δοκίμασα την αμέσως προηγούμενη έκδοση των logitech options (soft για ΜΧ master )καμία διαφορά. Δεν ξέρω αν έχεις τπτ συγκεκριμένους να μου προτείνεις εσύ.

Η πλάκα είναι ότι έχω ένα keyboard mouse για το kodi που τη δοκίμασα σε όλα τα surface που περάσαν απο τα χέρια μου και δεν δούλευε σε κανένα. Και στο συγκεκριμένο δουλεύει μια χαρά χωρίς να έχω το παραμικρό πρόβλημα στο wifi. Στα προηγούμενα μόλις συνέδεα τον ανταπτορα έπεφτε κατευθείαν η σύνδεση. Είναι και αυτό στα 2.4ghz!

 

Παντως κατι θεματα με σκληρο δισκο USB 3 και WIFI Mouse Dell εχω κι εγω στο BOOK...πιθανολογω θεμα drivers ειναι.

Για την αυξομειωση στην αυτοματη φωτεινοτητα δεν ηταν απαιραιτητα προβλημα αυτο που ειχες,ηθελε ρυθμιση στη καρτα γραφικων.Το εχω παθει κι εγω.

 

@kek Φίλε η μόνη λύση που ήξερα είναι να απενεργοποιήσεις το hyper-V. Δεν έχω ιδέα για ποια ρυθμιση μιλάς. Αν μπορείς να γίνεις πιο κατανοητός...

 

Κοίταξα στα Creators Edition το Hyper-V και είναι disabled. Στα 1603 νομίζω ήταν enabled.

Eσάς είναι ενεργοποιημένο;

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ drivers για το WiFi όχι του ποντικιού.

Κατέβασε παλιότερα firmware upgrade είτε για Pro 4 είτε Surface Book είτε ακόμα και SP3 η και Windows 8.1 αν είναι.(και οι 3 συσκευές το ίδιο Marvell WiFi module χρησιμοποιούν)

 

Και τσεκάρεις ένα ένα και το αφήνεις λίγες ημέρες έως βγάλεις ασφαλές συμπέρασμα.

 

Εγώ πχ έχω drivers καβάτζα και 1-1.5 έτους παλιά έτσι για κάθε ενδεχόμενο.

 

Όσο για την αυτόματη φωτεινότητα εγώ το έχω στο off.

Πάντως μια συσκευή είχα επιστρέψει σε amazon λόγο έντονου flickering και αυξομείωση φωτεινότητας ακόμα και στο off της ρύθμισης φωτεινότητας.

Ήταν hardware ζήτημα διότι σε αντικατάσταση δεν μου το έκανε.

 

Εξίσου για την κάρτα γραφικων χρησιμοποιώ τους generic της Intel πάντα και όχι της MS.

 

Από εδώ.

https://downloadcenter.intel.com/download/26772/Graphics-Intel-Graphics-Driver-for-Windows-15-45-?product=88355

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Για να βαλω της intel μηπως φτιαξει το netflix ακομα να βγαλω ακρη

HTC Touch Diamond-Legend-Sensation XE-One X-M7-M8-10 SAMSUNG Galaxy S9+ S21 Ultra

Microsoft Surface pro 8

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τρέχουν προσφορές μόνο για σήμερα σε ευρωπαϊκά παραρτήματα του Amazon για Prime members(έχει 30 ημέρες δωρεάν δοκιμαστική περίοδο για τσίμπημα προσφοράς)

https://www.amazon.fr/Microsoft-Surface-tactile-g%C3%A9n%C3%A9ration-Windows/dp/B072BY8HX8

 

Edit:Τέλος η παραπάνω προσφορά του Amazon τρέχουν όμως αντίστοιχες προσφορές σε αγγλικό store.

https://www.microsoft.com/en-gb/store/d/microsoft-surface-pro-4-with-microsoft-surface-dock-save-up-to-679/8x9tzt76ml9j?WT.mc_id=PromoEmail_14650_Intl_en_UK_UK_July_PrimeDay_Circular_7-12-2017_Module1

https://www.microsoft.com/en-gb/store/d/surface/8VV4N8VBQG7C/53P9?icid=Cat_Surface-NavLink6-SurfacePro-052317-en-gb

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

προβλημα ..τις τελευταιες μερες παει να μου κανει μια αναβαθμιση και στο τελος αποτυγχανει και μου βγαζει το εξης

 

37167137434_9c7465d7e2.jpg20171023_130738 by bujinkan, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

Πατα servises στην αναζητηση πηγαινε windows update και πατα restart η stop και restart.

Επανεκκινηση και συνηθως στρωνει.

 

Η αλλιως μεσω του παρακατω tool

https://support.microsoft.com/en-us/help/4027322/windows-windows-update-troubleshooter

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Προσπαθω να ανοίξω το laptop ομως φορτώνει το λογότυπο surface και μετά παραμένει η οθόνη μαύρη..

Γνωρίζει κανείς πως επιλύεται αυτό το πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Microsoft Surface Pro 4

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...