Jump to content

Microsoft Lumia 950 XL


niotheros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με αυτά τα προβλήματα ούτε στα 99€ δεν θα το έπαιρνα! :lol:

 

Nομίζω μια λογική τιμή θα ήταν γύρω στα 40 ευρώ,εφόσον είναι σε άριστη κατάσταση.Εδώ πωλείται το δικό μας γύρω στα 150

Link to comment
Share on other sites

Nομίζω μια λογική τιμή θα ήταν γύρω στα 40 ευρώ,εφόσον είναι σε άριστη κατάσταση.Εδώ πωλείται το δικό μας γύρω στα 150

Πλέον το δικό μας δεν το βρίσκεις σχεδόν πουθενά. Ειδικά την dual sim έκδοση.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Heads up για τον φίλο παραπάνω που ψάχνει για XL σε λογική τιμή

 

http://www.insomnia.gr/classifieds/mobile/nokia/937608-%CF%80%CF%89%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CF%84%CE%B1%CE%B9-950-xl/

 

Μπορεί να παίρνει και το σχετικό παζάρι :) (εγω το δικό μου το πήρα 170 σε άψογη κατάσταση κομπλέ).

 

Disclaimer : δεν έχω ουδεμία σχέση με τον πωλητή, απλά έτυχε να πέσω πάνω στην αγγελία (ψάχνω για 650 για τη γυναίκα μου :))

iPhone 3GS - iPhone 4s - Nokia Lumia 735 - Nokia Lumia 930 - Lumia 650 - Lumia 950 XL

iPad 2 Samsung Galaxy Tab Pro 8.4

Link to comment
Share on other sites

Heads up για τον φίλο παραπάνω που ψάχνει για XL σε λογική τιμή

 

http://www.insomnia.gr/classifieds/mobile/nokia/937608-%CF%80%CF%89%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CF%84%CE%B1%CE%B9-950-xl/

 

Μπορεί να παίρνει και το σχετικό παζάρι :) (εγω το δικό μου το πήρα 170 σε άψογη κατάσταση κομπλέ).

 

Disclaimer : δεν έχω ουδεμία σχέση με τον πωλητή, απλά έτυχε να πέσω πάνω στην αγγελία (ψάχνω για 650 για τη γυναίκα μου :))

 

Ψάχνω για δίκαρτο. Ευχαριστώ πάντως!

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω για δίκαρτο. Ευχαριστώ πάντως!

 

Νομίζω πως δίνει και ο xostel το δικό του αλλά δεν ξέρω αν είναι δικαρτο

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως δίνει και ο xostel το δικό του αλλά δεν ξέρω αν είναι δικαρτο

Στο λινκ που παραθέτουν του xostel είναι η συσκευή. Νομίζω είναι μονόκαρτη.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ναι δυστυχώς μονόκαρτο είναι. Αυτό που παρατήρησα στο insomnia είναι ότι τα δικαρτα xl φεύγουν χθες..
Link to comment
Share on other sites

Εμένα ειναι η παραπανω αγγελια και ειναι με τη μια κάρτα. ( Τα θελω με μια κάρτα...)
Link to comment
Share on other sites

Τόσο καιρό δεν δούλευα την ίριδα γιατι σκεφτόμουν ότι θ' αργούσε, θα κόλλαγε κλπ..απλώς λάθος..δουλεύει μια χαρά σε όλες τις συνθήκες φωτισμού. Ξέρει κανείς άν μπορούμε και πώς να αλλάξουμε τον χαιρετισμό;
Link to comment
Share on other sites

Η ίριδα είναι από τα πιο ψαρωτικά χαρακτηριστικά της συσκευής. Όσοι το είδανε έπαθαν πολιτιστικό σοκ (που λέει ο λόγος...). Πάντως, ναι, δουλεύει καλά.
Link to comment
Share on other sites

Η ίριδα είναι από τα πιο ψαρωτικά χαρακτηριστικά της συσκευής. Όσοι το είδανε έπαθαν πολιτιστικό σοκ (που λέει ο λόγος...). Πάντως, ναι, δουλεύει καλά.

Εγώ ακόμα δεν τη χρησιμοποίησα! Ειναι άμεση σε κάθε φωτισμό;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ακόμα δεν τη χρησιμοποίησα! Ειναι άμεση σε κάθε φωτισμό;

 

Πιο άμεση "πεθαίνεις" με φως, χωρίς φως, σκοτάδι, με γυαλιά μυωπίας, με γυαλιά για τον ήλιο, ξεκλειδώνεις χωρίς δεύτερη κουβέντα.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Ειδικά το σκοτάδι είναι το φόρτε του. Κι αυτό γιατί κάνει χρήση του υπέρυθρου φάσματος. Το κόκκινο λεντάκι που ανάβει κατά την λειτουργία του iris scanner εκπέμπει υπέρυθρο ( και αόρατο για το ανθρώπινο μάτι) φως. Την ημέρα, μπορεί να δυσκολεύεται λιγάκι αν το φως είναι πολύ σκληρό (καλοκαίρι, μεσημεριανές ώρες). Αλλά ακόμα κι έτσι σπάνια αποτυγχάνει. Evris, δοκίμασέ το άφοβα.
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να θέσω κι εγω ενα θέμα. Νέος χρήστης του forum, κάτοχος του 950 xl ενα χρόνο .

Προ μηνός αντιλήφθηκα πρόβλημα στο τηλέφωνο, όντας σε κατάσταση ηρεμίας έκανε μόνο του reboot 2-3 φορές ημερησίως με υπερθέρμανση.

Μετά απο επικοινωνίες με Microsoft Ελλάδος όπου κατάλαβα οτι υπάρχει ελλιπής εξυπηρέτηση, κατέληξα στην υπηρεσία b2x , και κάποιος ευγενικός κύριος απο Ινδία με κάλεσε για να βρούμε το πρόβλημα... Καμιά λύση, γενικότητες.

Κατόπιν πήγα στο σημείο αγοράς , Κωτσόβολο. Πρότειναν πριν την αποστολή του σε service εκτός συνόρων (και ευτυχώς όχι στην arvato...) να το κάνουμε επανεγκατάσταση τα Windows 10 . Δεν το εχω κάνει ακόμα.

Πήγα σε κοντινά μου Nokia care όπου μου είπαν για μπαταρία. Βρέθηκε μια σε ενα εξ αυτών , βελτίωσε λιγο την κατάσταση αλλά παραμένει το εξής πρόβλημα: Κάτω απο 50% - 40% της μπαταρίας το τηλεφωνο κλείνει. Και υπερθερμαινεται. Ακόμη και κλειστό, εξακολουθεί και ανεβάζει θερμοκρασία και ζεματάει. Κρυώνει μόλις του βγάλω τη μπαταρία... Φορτίζω και όλα δείχνουν καλά μέχρι να φτάσει πάλι το 40% και κάτω....

Παρακαλώ πολύ, θα ήθελα οποιαδήποτε βοήθεια ή ενημέρωση, το τηλέφωνο μου αρέσει , το χρησιμοποιώ στη δουλειά μου αρκετά και δε θέλω να πάω σε android ή iPhone έτσι εύκολα....

 

----- προσθήκη μηνύματος 18 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επίσης να προσθέσω στα προηγούμενα , και εχω μια επιφύλαξη ως προς την μπαταρία που εγκατέστησα , αν ήταν δηλαδή καινούργια 100% και τη πλήρωσα και πανάκριβα..... Έχει κάποιος φίλος πληροφορίες πως θα βρω original καινούργια μπαταρία; ...

Τα παραπάνω σχόλια τα ανέβασα αρχικά στο φόρουμ του 950 εκ παραδρομής... {νωρίτερα σήμερα}

Και εκεί υπάρχουν κάποιες απαντήσεις σχετικά αν ενδιαφέρει κάποιο φίλο να τις δεί

Edited by G_K_68
Link to comment
Share on other sites

Αν παρουσιαστεί κάποιο πρόβλημα το πρώτο πράγμα που κάνουμε είναι hard reset και μετά στήνουμε το κινητό από την αρχή. Έχεις κάνει κάτι τέτοιο;

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Αν παρουσιαστεί κάποιο πρόβλημα το πρώτο πράγμα που κάνουμε είναι hard reset και μετά στήνουμε το κινητό από την αρχή. Έχεις κάνει κάτι τέτοιο;

Όχι γιατί όταν θα το έκανα προέκυψε η αιτιολογία της μπαταρίας από τεχνικούς σε Nokia care κατάστημα και είπα να εξαντλήσω αυτό το ενδεχόμενο, για να μην ξαναστήνω τα πάντα από το μηδέν.. Αλλά το έχω σίγουρα σαν επιλογή για το άμεσο μέλλον. Προτείνεις να το κάνω ασχέτως έκβαση μπαταρίας; Εχω μια ανησυχία μήπως μετά αρχίσει χειρότερη αστάθεια.....

Link to comment
Share on other sites

Όχι γιατί όταν θα το έκανα προέκυψε η αιτιολογία της μπαταρίας από τεχνικούς σε Nokia care κατάστημα και είπα να εξαντλήσω αυτό το ενδεχόμενο, για να μην ξαναστήνω τα πάντα από το μηδέν.. Αλλά το έχω σίγουρα σαν επιλογή για το άμεσο μέλλον. Προτείνεις να το κάνω ασχέτως έκβαση μπαταρίας; Εχω μια ανησυχία μήπως μετά αρχίσει χειρότερη αστάθεια.....

 

Πόσο καιρό έχεις να κάνεις hard reset τη συσκευή? Έχουν περάσει πολλά update από το τελευταίο σου?

Το στήσιμο κρατάει 1-2 ωρες

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όχι γιατί όταν θα το έκανα προέκυψε η αιτιολογία της μπαταρίας από τεχνικούς σε Nokia care κατάστημα και είπα να εξαντλήσω αυτό το ενδεχόμενο, για να μην ξαναστήνω τα πάντα από το μηδέν.. Αλλά το έχω σίγουρα σαν επιλογή για το άμεσο μέλλον. Προτείνεις να το κάνω ασχέτως έκβαση μπαταρίας; Εχω μια ανησυχία μήπως μετά αρχίσει χειρότερη αστάθεια.....

 

 

 

Παρήγγειλε καινούρια μπαταρια. Τσάμπα hard reset θα κανεις.

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι καλυτερα ένα hardreset από το να πληρωνεις μπαταρια.

Δεκτον ότι κατά μεγαλο ποσοστο φταιει η μπαταρια.

Αν όμως δεν φταιει? Μια ωρα δουλεια είναι.

Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλε καινούρια μπαταρια. Τσάμπα hard reset θα κανεις.

Αυτό παλεύω τις τελευταίες ημέρες φίλε James, και ψάχνω αξιόπιστη πηγή , γιατί όπως ειχα γράψει παραπάνω μια που βρήκα και 90€ την πλήρωσα, και αν και είδα βελτίωση την είδα μόνο μέχρι να πάει στο 45% της . Απο εκεί και κάτω τα ίδια, κλείνει, καίει. Για να εχω τηλέφωνο πρέπει να την εχω συνέχεια πάνω από 50%. Κανένα link άμα υπάρχει , οποιος εχει θα με υποχρέωνε.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν είναι καλυτερα ένα hardreset από το να πληρωνεις μπαταρια.

Δεκτον ότι κατά μεγαλο ποσοστο φταιει η μπαταρια.

Αν όμως δεν φταιει? Μια ωρα δουλεια είναι.

Εκεί πάει η δουλειά, ήθελα όμως πρώτα να δω της μπαταρίας το θέμα και να τα πάω ενα ενα, δεν εχω και πολύ χρόνο δυστυχώς να αφιερώσω λόγω εργασίας και φοβάμαι μην κάνω και καμιά βλακεία...

Ευχαριστώ πάντως όλους για τη βοήθεια και τις συμβουλές, οτι επιπλέον πληροφόρηση έχετε είναι ευπρόσδεκτη..!!!

Link to comment
Share on other sites

Στο skroutz εχει γνησια (ετσι τουλάχιστον αναφερει) 35 ευρω .Γιατι την πληρωσες 90?

Γιατι αυτό το κατάστημα στο σκρουτζ που ειναι Κοζάνη,( το μοναδικό με το προϊόν αν δεν κάνω λάθος) γράφει οτι ειναι εξαντλημένο είδος..

Και μόλις βρήκα μια που μου είπαν διαθέσιμη επί τόπου και οριτζιναλ.... την έκανα . Και να πήγαινε ρολόι, χαλάλι. Είπαμε το κινητό αυτό το εχω εργαλείο. Δεν πάει όμως ρολόι, θα ξαναεπισκεφθώ το σημείο πώλησης λοιπόν.

Link to comment
Share on other sites

Δες εδώ. Στέλνει Ελλάδα.

 

https://www.amazon.de/Microsoft-Lumia-Original-3340mAh-Batterie/dp/B01LL6NIUU/ref=pd_cp_107_1?_encoding=UTF8&psc=1&refRID=NTW0Q230E5RBR4NET6D3

 

Αυτό παλεύω τις τελευταίες ημέρες φίλε James, και ψάχνω αξιόπιστη πηγή , γιατί όπως ειχα γράψει παραπάνω μια που βρήκα και 90€ την πλήρωσα, και αν και είδα βελτίωση την είδα μόνο μέχρι να πάει στο 45% της . Απο εκεί και κάτω τα ίδια, κλείνει, καίει. Για να εχω τηλέφωνο πρέπει να την εχω συνέχεια πάνω από 50%. Κανένα link άμα υπάρχει , οποιος εχει θα με υποχρέωνε.

 

Για μένα είναι κλασσικό σύμπτωμα μπαταρίας. Ακριβώς αυτά μου έκανε στο 950. Έχω αλλάξει 2 φορές μπαταρία στον ενάμιση χρόνο με τα ίδια συμπτώματα.

Edited by Jamesc
- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Στέλνει, αλλά τα μεταφορικά είναι 40 ευρώ, δηλαδή σύνολο θα του κοστίσει 66 ευρώ. Του τα γράφω και στο νήμα του 950. Ας επικοινωνήσει πρώτα με το κατάστημα που του προμήθευσε την μπαταρία των 90 ευρώ. Πιθανό να γίνει αποδεκτό το ότι του προμήθευσαν προβληματική μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

Στέλνει, αλλά τα μεταφορικά είναι 40 ευρώ, δηλαδή σύνολο θα του κοστίσει 66 ευρώ. Του τα γράφω και στο νήμα του 950. Ας επικοινωνήσει πρώτα με το κατάστημα που του προμήθευσε την μπαταρία των 90 ευρώ. Πιθανό να γίνει αποδεκτό το ότι του προμήθευσαν προβληματική μπαταρία.

 

Ναι όντως έχεις δίκιο...

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Microsoft Lumia 950 XL

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...