Jump to content

Microsoft Lumia 950 XL


niotheros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν μπορώ παρά να συγχαρώ Άγγελο, katsiletra κλπ για τις αντοχές τους. Αφού δεν.......

Τελος θα πρέπει να γίνει ένας βασικός διαχωρισμός. Άλλο δεν μου αρέσει κάτι, άλλο είναι κακό κάτι αλλά σε κάποιους έστω ελάχιστους τους αρέσει και άλλο γίνομαι αντιπαθής, όλοι με κράζουν κι εγώ γράφω μόνο όταν βρίσκω κάτι αρνητικό για να κράξω. Η συντριπτική πλειοψηφία με κράζει (ενώ κι άλλοι που διαφωνούν με το λειτουργικό δεν τους κράζει κανένας) κι εγώ εκεί, κόντρα σε όλους. Θυμίζει το ανέκδοτο με τον τρελό που πήγαινε ανάποδα στην εθνική οδό......

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οτι θες διαβαζεις ωρες ωρες..

Ο αλλος εχει παρατησει την πλατφορμα εδω και κανα χρονο με ενα galaxy Αλλα μπαινει αραια και που απλα και μονο για να πεταει υπονοουμενα για εμενα..Πραγματικα με γοητευει αυτο πρεπει να ομολογησω..

Link to comment
Share on other sites

Τι υπονοουμενα. Στα ισα στο λεμε ολοι.

 

Βασικα κοιταξε καλυτερα που σου λενε παρα πολλοι για το επιθετικο υφος σου, μιας και αυτος ηταν ο λογος που ξεκινησε ολο αυτο..

Καθως και να προσεξεις τα υπονοουμενα που αφηνεις για τους mods του myphone..Και ασε με εμενα τι θα κανω..

Link to comment
Share on other sites

Βασικα κοιταξε καλυτερα που σου λενε παρα πολλοι για το επιθετικο υφος σου, μιας και αυτος ηταν ο λογος που ξεκινησε ολο αυτο..

Καθως και να προσεξεις τα υπονοουμενα που αφηνεις για τους mods του myphone..Και ασε με εμενα τι θα κανω..

Κι εγώ επιμένω ότι θα έπρεπε να το είχες παραλάβει το 950 XL που ακύρωσες! ;)

Άλλωστε γι αυτό ειναι το συγκεκριμένο νήμα. Καμία σχέση με τη συσκευή που έχεις τώρα.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ επιμένω ότι θα έπρεπε να το είχες παραλάβει το 950 XL που ακύρωσες! ;)

Άλλωστε γι αυτό ειναι το συγκεκριμένο νήμα. Καμία σχέση με τη συσκευή που έχεις τώρα.

 

Αν υπηρχε η πιθανοτητα για σωστη υποστηριξη ισως και να το επερνα τοτε..Απο την στιγμη ομως που η MS παρεδωσε μια ημιτελη συσκευη σε σχεση με αυτο που μεχρι και η ιδια προόριζε εγω λεφτα δεν της ξαναδινω..Το εχεις δει αυτο το βιντεο? Αυτο ηταν επισημο σποτακι πριν ακομα τα κυκλοφορησει..Καμια σχεση με το πριν με το μετα..Δεν νομιζεις?

 

Απο την αλλη δεν εχω το 950 και ουτε ειπα κατι για το 950...αλλα ουτε και ο st1313 το εχει..Οπου αυτος ηταν ο λογος που ξεκινησε ολο αυτο, εξαιτιας του επιθετικου και αποτομου υφους του σε μελος που εχει το 950..Οποιος γραφει κατι διαφορετικο απο οτι εχει αυτος στο μυαλο του πεφτει bulling με την σεσουλα λες και τα θεματα των wm ειναι τσιφλικι κανενος μας..

Link to comment
Share on other sites

Φίλε, άλλο γράφω κάτι διαφορετικό κι άλλο τρολάρω όπου βρεθώ κι όπου σταθώ τα windows, είναι διαφορετικά πράγματα. Εσύ πιστεύεις ότι είναι τσιφλίκι σου τα φόρουμ και προσπαθείς να τα κάνεις άνω κάτω.

 

Και αν θες να το πάρουμε δημοκρατικά τότε, μέτρα πόσες αρνητικές ψήφους έχεις που σου λένε να το κλείσεις το ρημάδι.

 

Αν το αμφισβητείς, την επόμενη φορά που θα κάνεις την ίδια συμπεριφορά προτείνω και στα υπόλοιπα παιδιά να σου κάνουμε αναφορά για ban.

 

Δεν έχω κάτι μαζί σου, αλλά όπου δεν πίπτει λόγος μόνο με ράβδο αντιμετωπίζεται.

 

Και όπως είπα με καθαρά δημοκρατική διαδικασία...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε, άλλο γράφω κάτι διαφορετικό κι άλλο τρολάρω όπου βρεθώ κι όπου σταθώ τα windows, είναι διαφορετικά πράγματα. Εσύ πιστεύεις ότι είναι τσιφλίκι σου τα φόρουμ και προσπαθείς να τα κάνεις άνω κάτω.

 

Και αν θες να το πάρουμε δημοκρατικά τότε, μέτρα πόσες αρνητικές ψήφους έχεις που σου λένε να το κλείσεις το ρημάδι.

 

Αν το αμφισβητείς, την επόμενη φορά που θα κάνεις την ίδια συμπεριφορά προτείνω και στα υπόλοιπα παιδιά να σου κάνουμε αναφορά για ban.

 

Δεν έχω κάτι μαζί σου, αλλά όπου δεν πίπτει λόγος μόνο με ράβδο αντιμετωπίζεται.

 

Και όπως είπα με καθαρά δημοκρατική διαδικασία...

Οταν καποιος γραφει εστω και κατι αρνητικο για τα wm (ακομα και οταν εχει wm συσκευη) ειστε 2-3 συγκεκριμενοι που κανετε αυτο που κανεις και μολις τωρα..Με ενα υφακι Τραμπουκου του λετε αν δεν σου αρεσει να πας αλλου και τι θες εδω αφου δεν σου αρεσουν τα wm κλπ..λες και το forum το φτιαξες εσυ για να κρινεις ποτε θα μιλαμε ή τι θα λεμε, αν ειναι δυνατον..Τοσες φορες εχω γραψει πραγματα με στοιχεια και πηγες και εσυ μονο με προσεβαλες..Αυτα ηταν τα επιχειρηματα σου και εξαιτιας μελων σαν εσενα μεινανε χρηστες wm μετρημενοι στα δαχτυλα..

Οσο για το οτι θα με Banareis με τις και καλα <<Δημοκρατικες>> διαδικασιες εχω να σου πω το εξης...Αυτον τον Τσαμπουκα που περνας προς τα εξω συνεχως να τον πουλησεις αλλου..Στο forum υπαρχουν αρμοδιοι, Αν δεν με γουσταρεις αγνοησε με ή κανε με report , δεν θα με ξαναπροσβαλλεις ομως..

Link to comment
Share on other sites

Αν υπηρχε η πιθανοτητα για σωστη υποστηριξη ισως και να το επερνα τοτε..Απο την στιγμη ομως που η MS παρεδωσε μια ημιτελη συσκευη σε σχεση με αυτο που μεχρι και η ιδια προόριζε εγω λεφτα δεν της ξαναδινω..Το εχεις δει αυτο το βιντεο? Αυτο ηταν επισημο σποτακι πριν ακομα τα κυκλοφορησει..Καμια σχεση με το πριν με το μετα..Δεν νομιζεις?

 

Απο την αλλη δεν εχω το 950 και ουτε ειπα κατι για το 950...αλλα ουτε και ο st1313 το εχει..Οπου αυτος ηταν ο λογος που ξεκινησε ολο αυτο, εξαιτιας του επιθετικου και αποτομου υφους του σε μελος που εχει το 950..Οποιος γραφει κατι διαφορετικο απο οτι εχει αυτος στο μυαλο του πεφτει bulling με την σεσουλα λες και τα θεματα των wm ειναι τσιφλικι κανενος μας..

Στο βίντεο η διαφορά ήταν στο πενάκι νομίζω. Το είχα δει και τότε. Άλλη διαφορά στη σχεδίαση δεν είδα!

Ήταν να έρθει με πενάκι;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Οταν καποιος γραφει εστω και κατι αρνητικο για τα wm (ακομα και οταν εχει wm συσκευη) ειστε 2-3 συγκεκριμενοι που κανετε αυτο που κανεις και μολις τωρα..Με ενα υφακι Τραμπουκου του λετε αν δεν σου αρεσει να πας αλλου και τι θες εδω αφου δεν σου αρεσουν τα wm κλπ..λες και το forum το φτιαξες εσυ για να κρινεις ποτε θα μιλαμε ή τι θα λεμε, αν ειναι δυνατον..Τοσες φορες εχω γραψει πραγματα με στοιχεια και πηγες και εσυ μονο με προσεβαλες..Αυτα ηταν τα επιχειρηματα σου και εξαιτιας μελων σαν εσενα μεινανε χρηστες wm μετρημενοι στα δαχτυλα..

Οσο για το οτι θα με Banareis με τις και καλα <<Δημοκρατικες>> διαδικασιες εχω να σου πω το εξης...Αυτον τον Τσαμπουκα που περνας προς τα εξω συνεχως να τον πουλησεις αλλου..Στο forum υπαρχουν αρμοδιοι, Αν δεν με γουσταρεις αγνοησε με ή κανε με report , δεν θα με ξαναπροσβαλλεις ομως..

 

Τα τρολ θέλουν τρολάρισμα....

Δεν μείνανε εξαιτίας μας φίλε λίγοι που γραφουνε, αλλά εξαιτίας σου .... Κι αυτό αποδεικνύεται στα νήματα όπου νέοι χρήστες έχουν απορίες εσύ τους τρολαρεις, και τους λες να μην παίρνουν συσκευές κτλ. Στο κάτω κάτω στα @ριααααα μας αν εσένα δεν σε ευχαριστεί, μεγια σου με χαρά σου, αλλά αυτό που κάνεις είναι άνω ποταμών.

Και στο κάτω κάτω όταν ο φίλος faasf έδωσε κωδικούς για την εφαρμογή του, κατέβηκε καμιά 60ρια φορές, άρα δεν μείνανε λίγοι, απλώς είναι ξενερωμενοι χρήστες με κάτι άτομα σαν εσένα και δεν γράφουν εδώ μέσα.

Κι αν δε γουστάρεις εμάς τους 2-3 (που είμαστε παραπάνω)που την λέμε στα τρολάκια μην μας απαντάς με βλακώδες επιχειρήματα....

Link to comment
Share on other sites

Χτες γραφει καποιος για προβλήματα του 950 αλλα ηταν στο fast ring.

Του γραφω ότι πρεπει να να τα γραψει στο καταλληλο νημα γιατι ο άλλος που δεν ξερει μπερδευεται.

πρεπει να εχω το τηλ. για αυτό που του ειπα? Με εχει ακουσει κανενας εδώ μεσα να κρινω άλλη συσκευή αν είναι καλη η όχι εκτος από το 640 που εχω?

Ε μετα πεταγεται το troll, o ξερολας, ο τρελλος του χωριου και εγινε ότι εγινε.

Link to comment
Share on other sites

Τι υπονοουμενα. Στα ισα στο λεμε ολοι.

 

Όχι ρε, βρέχει......... :lol: :lol:

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Χτες γραφει καποιος για προβλήματα του 950 αλλα ηταν στο fast ring.

Του γραφω ότι πρεπει να να τα γραψει στο καταλληλο νημα γιατι ο άλλος που δεν ξερει μπερδευεται.

πρεπει να εχω το τηλ. για αυτό που του ειπα? Με εχει ακουσει κανενας εδώ μεσα να κρινω άλλη συσκευή αν είναι καλη η όχι εκτος από το 640 που εχω?

Ε μετα πεταγεται το troll, o ξερολας, ο τρελλος του χωριου και εγινε ότι εγινε.

 

Αφού η χαρά κάποιων είναι να διαβάσουν κάποια δυσλειτουργια για να πεταχτούν.......

Κα γράφουν τόσοι και τόσοι "αμάν πια, φτάνει το τρολαρισμα" και ο άλλος βλέπει ανεμόμυλους..... Η επιστήμη έχει σηκώσει τα χέρια ψηλά. Μόνο ο faasf διατηρεί την ψυχραιμία του (άγνωστο για πόσο) ενώ άλλα αξιόλογα μέλη (πχ duc) έχουν απλά σιωπασει αφού πρώτα φώναξαν ΦΤΆΝΕΙ ΤΟ TROLL.....

Ε ρε γλέντια που θα κάνουμε όταν ανακοινωθεί η αλλαγή πλατφόρμας. Σαμπάνιες θα ανοίξουν οι "δικαιωμενοι"..... ... Χαχαχαχα :lol:

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολύ φασαρία ρε παιδιά,αν ήξερα ότι θα ξεκινούσε τέτοιος σαματάς από το σχόλιο μου θα σιωπούσα :X

Χάχα δεν φταις εσύ. Υπερασπιζόμαστε τη συσκευή μας μέχρι τη τελευταία ρανίδα.. ;) :)

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ψάχνομαι να το αγοράσω μεταχειρισμένο τελικά μετα την τελευταία ενημέρωση υπάρχουν θέματα με αισθητήρες double tap και γενικά ότι αφορά τη λειτουργικότητα της συσκευής; υπάρχουν θέματα. Γιατί κατά καιρούς έχω διαβάσει διαφορά.

 

Κατά καιρούς θα διαβάσεις διάφορα για ολες τις συσκευές όλων των εταιριών....

Προσωπικά εγω στην επισησιμη έκδοση δεν εχω κανένα μα κανένα πρόβλημα.

Ακόμα και στις δοκιμαστικές εκδόσεις δεν ειναι πολλα τα προβλήματα.Το λεω αυτο γιατι καποιες

φορές πάω και σε fast για να δοκιμάσω αλλαγες που δεν εχω υπομονή να περιμένω να ερθουν στην επίσημη...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ φασαρία ρε παιδιά,αν ήξερα ότι θα ξεκινούσε τέτοιος σαματάς από το σχόλιο μου θα σιωπούσα :X

 

Όχι βρε Γιώργο, εννοείται ότι δεν φταίει το σχόλιό σου. Άλλα φταίνε.....

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν θες μπορεις να περιγραψεις γιατι είναι για πεταμα?

Καταρχάς το όλο περιβάλλον είναι προβληματικό και αργό... Η μη ή μερική υποστήριξη που έχει το κινητό από τους κατασκευαστές app το σκοτώνει... Η συσκευή πλέον δεν εινσι hardware αλλά software... Αν δεν υπάρχουν εφαρμογές τι να το κάνω το κινητό?

 

Μπορεί να υπάρξει κινητό χωρίς YouTube? Google drive? Viber μισό? Αργό messenger?

 

Θέλω πραγματικά να μου πει κάποιος σε τι υπερτερεί το κινητό από μια συσκευή xiaomi των 150 ευρώ...

 

Εκτός από την πίσω κάμερα... Όλα τα άλλα είναι υπέρ της xiaomi...

 

Sent from my MI MAX using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς το όλο περιβάλλον είναι προβληματικό και αργό... Η μη ή μερική υποστήριξη που έχει το κινητό από τους κατασκευαστές app το σκοτώνει... Η συσκευή πλέον δεν εινσι hardware αλλά software... Αν δεν υπάρχουν εφαρμογές τι να το κάνω το κινητό?

 

Μπορεί να υπάρξει κινητό χωρίς YouTube? Google drive? Viber μισό? Αργό messenger?

 

Θέλω πραγματικά να μου πει κάποιος σε τι υπερτερεί το κινητό από μια συσκευή xiaomi των 150 ευρώ...

 

Εκτός από την πίσω κάμερα... Όλα τα άλλα είναι υπέρ της xiaomi...

 

Sent from my MI MAX using Tapatalk

Εγώ το περιβάλλον (αυτή τη στιγμή) το βλέπω απροβλημάτιστο και γρήγορο, ενώ και η συσκευή μου (950) λειτουργεί απροβλημάτιστα. Στο σημείο αυτό διαφωνούμε. Η προηγούμενη αναβάθμιση επέφερε κάποια προβλήματα καθυστέρησης κυρίως στον edge τα οποία λύθηκαν με την τελευταία αναβάθμιση.

Το πρόβλημα των εφαρμογών προφανώς και υφίσταται, αφού το ποσοστό χρήσης των WM (και WP) είναι αρκετά πιο χαμηλό από το όριο που χαρακτηρίζεται αμελητέο. Πάντως αυτό το πρόβλημα κάποιους δεν τους ενοχλεί, είτε γιατί δεν χρησιμοποιούν πολλές εφαρμογές, είτε γιατί κάνουν τη δουλειά τους με τον edge (π.χ. τραπεζικές εφαρμογές), είτε γιατί μπορούν να κάνουν τη δουλειά τους με άλλες αντίστοιχες (όχι δημοφιλείς π.χ. για το youtube), είτε γιατί τυχαίνει οι εφαρμογές που δεν έχουν υποστήριξη να μην τους είναι απαραίτητες. Αυτοί οι κάποιοι, αποτελούν και το μικρό ποσοστό χρήσης των WM.

Αν κάποιος παρόλα αυτά δεν μπορεί να κάνει τη δουλειά του ευχάριστα, ή ταλαιπωρείται για να την κάνει ή δεν μπορεί να την κάνει, δε θα του είναι καθόλου ευχάριστη η συμβίωση με συσκευή που τρέχει WM, ακόμη και αν αυτή είναι το 950 xl.

Συμφωνώ σε αυτό που λες ότι είναι πιο λογικό (πιο safe) να αγοράζει κάποιος συσκευή για το λειτουργικό και όχι για το hardware.

Από τη στιγμή που εσύ δεν εξυπηρετήθηκες από τα WM και ταλαιπωρήθηκες, πολύ καλά έκανες και πήγες (γύρισες) σε android συσκευή.

Το ίδιο ευχαριστημένος πιθανόν να ήσουν αν είχες αγοράσει συσκευή της Samsung ή άλλης εταιρίας.

Τώρα αν ρωτάς αν υπάρχει συσκευή της Xiaomi ή οποιασδήποτε άλλης εταιρίας, αντίστοιχων ή ανώτερων -καθαρά- τεχνικών χαρακτηριστικών με το 950 xl στα 150 ευρώ είναι και δική μου απορία καθώς δεν έχω μπει στη διαδικασία να συγκρίνω συσκευές.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς το όλο περιβάλλον είναι προβληματικό και αργό... Η μη ή μερική υποστήριξη που έχει το κινητό από τους κατασκευαστές app το σκοτώνει... Η συσκευή πλέον δεν εινσι hardware αλλά software... Αν δεν υπάρχουν εφαρμογές τι να το κάνω το κινητό?

 

Μπορεί να υπάρξει κινητό χωρίς YouTube? Google drive? Viber μισό? Αργό messenger?

 

Θέλω πραγματικά να μου πει κάποιος σε τι υπερτερεί το κινητό από μια συσκευή xiaomi των 150 ευρώ...

 

Εκτός από την πίσω κάμερα... Όλα τα άλλα είναι υπέρ της xiaomi...

 

Sent from my MI MAX using Tapatalk

Τότε πάρε το Xiaomi και άσε εμάς που βολευομαστε με το 950 XL! Απλα το μόνο μείον που θα έχεις θα ειναι η υποδεεστερη κάμερα! Για καλύτερη κάμερα θα πας πάνω από 200€!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς το όλο περιβάλλον είναι προβληματικό και αργό... Η μη ή μερική υποστήριξη που έχει το κινητό από τους κατασκευαστές app το σκοτώνει... Η συσκευή πλέον δεν εινσι hardware αλλά software... Αν δεν υπάρχουν εφαρμογές τι να το κάνω το κινητό?

 

Μπορεί να υπάρξει κινητό χωρίς YouTube? Google drive? Viber μισό? Αργό messenger?

 

Θέλω πραγματικά να μου πει κάποιος σε τι υπερτερεί το κινητό από μια συσκευή xiaomi των 150 ευρώ...

 

Εκτός από την πίσω κάμερα... Όλα τα άλλα είναι υπέρ της xiaomi...

 

Στην δική μου,τουλάχιστον, συσκευή το λειτουργικό παει σαν νεράκι. Ακόμα ενημερώνεται, παρά την "εγκατάλειψή" του από την MS.

Το app gap είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα. Το γνωρίζουμε καλύτερα απ' όλους εμείς που έχουμε την ανωμαλία να μας αρέσει το λειτουργικό. Το ξέρουν και οι πέτρες, άλλωστε.Οπότε το δέχεσαι και συνεχίζεις μ' αυτό ή αλλάζεις.

Εφαρμογές YouTube, μπόλικες και καλύτερες από την επίσημη του android. Για Google drive νομίζω υπάρχουν third party apps. Για το Viber δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη μιας και δεν έχω δει την έκδοση για android. Για το messenger, όμως, έχεις δίκιο.

Όσον αφορά την υπεροχή του 950xl έναντι των Xiaomi ή το αντίθετο, πρέπει να πιάσω μια ανάλογη συσκευή πρώτα στα χέρια μου. Δυστυχώς δεν έτυχε κάτι τέτοιο ακόμη. Φιλικά πάντα και χωρίς καμία διάθεση για κακώς εννοούμενη αντιπαράθεση.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς το όλο περιβάλλον είναι προβληματικό και αργό... Η μη ή μερική υποστήριξη που έχει το κινητό από τους κατασκευαστές app το σκοτώνει... Η συσκευή πλέον δεν εινσι hardware αλλά software... Αν δεν υπάρχουν εφαρμογές τι να το κάνω το κινητό?

 

Μπορεί να υπάρξει κινητό χωρίς YouTube? Google drive? Viber μισό? Αργό messenger?

 

Θέλω πραγματικά να μου πει κάποιος σε τι υπερτερεί το κινητό από μια συσκευή xiaomi των 150 ευρώ...

 

Εκτός από την πίσω κάμερα... Όλα τα άλλα είναι υπέρ της xiaomi...

 

Sent from my MI MAX using Tapatalk

 

Μιας και σε πήραμε όλοι από τα μούτρα, ας το συνεχίσω κι εγώ...... :lol: :lol:

Το περιβάλλον είναι θέμα γούστου. Μιας και έμπλεξα κι εγώ τελευταία με Android θα σου πω πως ΓΙΑ ΜΕΝΑ η ζωντάνια των tiles είναι πολύ ανώτερη. Όμως αυτό είναι θέμα γούστου όπως είπα και ξέρω ότι είμαι συντριπτική μειονότητα.

Για τις εφαρμογές σαφώς και υπερτερεί κατά πολύ το Android (εκτός από το YouTube που ανέφερες)

Όσο για την σύγκριση με xiaomi, μιας και η αδερφή μου έχει το Redmi Note 4 θα σου πω ότι ο κινεζος υπερτερεί σε ταχύτητα, μπαταρία, apps (οπως είπαμε) αλλά υστερεί μέχρι δακρύων στην κάμερα (για μένα είναι πρώτη προτεραιότητα), στην οθόνη και λειτουργικό........ . :lol: :lol:

Υ. Γ. Το Redmi Note 4 είναι των 200€+

Κατα τα άλλα έκανες το καλύτερο για σένα. Πήρες αυτό που σου αρεσει/βολευει/εξυπηρετεί και δεν το λέω ειρωνικά.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς το όλο περιβάλλον είναι προβληματικό και αργό... Η μη ή μερική υποστήριξη που έχει το κινητό από τους κατασκευαστές app το σκοτώνει... Η συσκευή πλέον δεν εινσι hardware αλλά software... Αν δεν υπάρχουν εφαρμογές τι να το κάνω το κινητό?

 

Μπορεί να υπάρξει κινητό χωρίς YouTube? Google drive? Viber μισό? Αργό messenger?

 

Θέλω πραγματικά να μου πει κάποιος σε τι υπερτερεί το κινητό από μια συσκευή xiaomi των 150 ευρώ...

 

Εκτός από την πίσω κάμερα... Όλα τα άλλα είναι υπέρ της xiaomi...

 

Sent from my MI MAX using Tapatalk

 

Πριν μερικές άφησα το android (με καλή συσκευή) και επανήλθα.

 

1. Το λειτουργικό είναι το ίδιο γρήγορο είτε μετά από ένα μηνα, είτε μετά από ένα χρόνο. Δεν μπορείς να πεις το ίδιο για συσκευή android. Μια βόλτα στο xda θα σε πείσει για το ποσο συχνά κάνουν reset εφαρμογές ή βγάζουν lite εφαρμογές (κουτσουρεμενες) για να λειτουργεί πιο γρήγορα το κινητο. Και όταν λέμε πιο γρήγορα εννοούμε να ανοίγει ο τηλεφωνικός κατάλογος ή τα μηνύματα ταχυτερα.

 

2. Προσωπικά, στην marshmallow έπρεπε να εγκαταστήσω το xposed framework (root, unlock bootloader κλπ) προκειμένου να βάλω το YouTube playback για να παίζει μουσική στο background και να βάλω το substratum για να έχω μαύρο φόντο. Στα windows κατέβασα μια εφαρμογή, το mytube. Έχω όλα τα παραπάνω πλέον εύκολα. Google drive δεν χρησιμοποιούσα ποτε, παρα μόνο το OneDrive. Στο messenger μόνο η φούσκα βολεύει γιατί αυτό καθαυτό ήταν αργό. Επίσης δοκίμασα μια φορά να κάνω μια κλήση με messenger με 4g (cosmote, κέντρο Ιωαννίνων που έπιανα 20+ mbps) και ο άλλος δεν με άκουγε. Και ήταν Κύπρο με vdsl. οπότε, εμενα δεν μου λείπει.

 

3. Από Xiaomi δεν ξέρω αν υπερτερει κάπου. Πάντως θα είχε ενδιαφέρον να μου πεις ποσο χρόνο ξόδεψες για να το κανεις ελληνικό, και αν ξόδεψες τον ίδιο με το 950 xl. Εάν το πήρες έτσι, θα είχε πάλι ενδιαφέρον να μας πεις ποσα mail θα ανταλλαξεις για να το επιστρέψεις σε εγγύηση. Σαν συσκευή ομολογώ ότι μια φορά το είδα και είναι εντυπωσιακή αλλα δεν ξέρω σε τι υπερτερει και σε τι όχι. Από χαρακτηριστικά που είδα πάντως: Οθόνη, κάμερα, επεξεργαστής, μνήμη. Αυτά μεταφραζονται σε μικρότερη αντοχή στον χρόνο αφού για να αλλάξεις λογισμικό θες χρόνο εάν δεν υποστηρίζεται. Έχω ασχοληθεί αρκετά και τα ξέρω.

 

Υγ. Είχα συσκευή που σε δυνατότητες ήταν σαν το δικό σου, και ανά βδομάδα της έβαζα την nougat (resurrection remix) αλλα ξαναγυρναγα γιατί κάποια πράγματα δεν δούλευαν. Όταν γύρναγα θυμόμουν τι σημαίνει να αργεί το κινητο. Το android είναι σαν πολυκατοικία που κάθε έκδοση είναι και ένα πιο lux όροφος. Για να αντέξει όμως θέλει συνέχεια υποστήριξη στα θεμέλια (επεξεργαστή, μνήμη, μπαταρία). Τα παραπάνω τα γράφω γιατί συγκρίνεις αυτή την συσκευή με ένα των 150 ευρώ. Προφανώς ένα άλλο κινητο χαμηλοτερων δυνατοτητων δεν ξέρω πως αποκρινεται. Το 930 που είχα πάντως ήταν μια χαρά. Μόνο η μπαταρία δεν κράταγε.

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Παιδες τωρα τελευταια εχω δυο θεματακια.

Πρώτον πολλες φόρες δεν βγαζει το πληκτρολόγιο στα πεδία που ειναι για συμπλήρωση σε διάφορα site πατάω και απλα βγαίνει ο κέρσορας πανω αλλα πουθενα πληκτρολόγιο για να πατήσω πρεπει να πατησω 2-3 φορες να παω μπρος πίσω στην σελίδα και μετα θυματε να βγει.

Problem νο2 μερικές φορες κατι παίζει με τον αισθητήρα της κλισης πάνω και μενει η οθονη κλειστη ενω το εχω τραβήξει απο το αυτί μου.

Νομίζω ολα ξεκινησαν απο τις τελευταίες αναβαθμίσεις και ας το εκανα hard reset εχει παρατηρήσει κανενας καποιο απο αυτα?

Link to comment
Share on other sites

Παιδες τωρα τελευταια εχω δυο θεματακια.

Πρώτον πολλες φόρες δεν βγαζει το πληκτρολόγιο στα πεδία που ειναι για συμπλήρωση σε διάφορα site πατάω και απλα βγαίνει ο κέρσορας πανω αλλα πουθενα πληκτρολόγιο για να πατήσω πρεπει να πατησω 2-3 φορες να παω μπρος πίσω στην σελίδα και μετα θυματε να βγει.

Problem νο2 μερικές φορες κατι παίζει με τον αισθητήρα της κλισης πάνω και μενει η οθονη κλειστη ενω το εχω τραβήξει απο το αυτί μου.

Νομίζω ολα ξεκινησαν απο τις τελευταίες αναβαθμίσεις και ας το εκανα hard reset εχει παρατηρήσει κανενας καποιο απο αυτα?

Μήπως έχεις βάλει tempered glass και σκεπάζει τους αισθητήρες και επηρεάζει και την αφή σε ορισμένα σημεία;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Microsoft Lumia 950 XL

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...