Jump to content

Microsoft Lumia 950 XL


niotheros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χωρίς sim τα ίδια.. Βρήκα ενα link και κατέβασα και το offers αλλά δεν έχει διαθέσιμο κάτι.. Αγγλική sim μπορούμε να βρούμε;

 

Αν διαβάζω καλά θα έπρεπε να εχω βάλει αγγλική sim τις τρεις πρώτες μέρες λειτουργίας του κινητού

Εγω το πηρα απο ελλαδα mediamarkt 950xl dual sim

Εβαλα location γερμανια με γερμανικη sim και κατεβασα το lumia offers απο link μια και δεν εμφανιζοταν πουθενα. Την πρωτη μερα μου εβγαζε operation system not supported!! Την δευτερη μου εβγαλε το dock και μου στειλανε κωδικο με mail.

Ειμαι ακομη ελλαδα.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Άρχισε και η πτώση των τιμών (λίγο νωρίς νομίζω). Σε σκρουτζομάγαζο έπεσε στα 675 ενώ και σε μεγάλη αλυσίδα καταστημάτων με την επιλογή "παζαρέματος" που διαθέτει μπόρεσα και το πήγα μέχρι τα 685 (για όσους προτιμάνε ελληνικής αντιπροσωπείας)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Άρχισε και η πτώση των τιμών (λίγο νωρίς νομίζω). Σε σκρουτζομάγαζο έπεσε στα 675 ενώ και σε μεγάλη αλυσίδα καταστημάτων με την επιλογή "παζαρέματος" που διαθέτει μπόρεσα και το πήγα μέχρι τα 685 (για όσους προτιμάνε ελληνικής αντιπροσωπείας)

 

Καμία πτώση δεν άρχισε, δυστυχώς. Το συγκεκριμένο που το δίνει 675 το είχε τόσο από την αρχή, και έχει την ένδειξη «κατόπιν παραγγελίας». Όλοι οι υπόλοιποι πουλάνε ακόμη στην απίστευτα υψηλή τιμή των 740€. Πάρτε το απ' έξω να βρείτε την υγειά σας. Κάποια στιγμή πρέπει ως καταναλωτές να αντιδράσουμε στην κερδοσκοπία της ντόπιας μαφίας.

Edited by aphonos
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς sim τα ίδια.. Βρήκα ενα link και κατέβασα και το offers αλλά δεν έχει διαθέσιμο κάτι.. Αγγλική sim μπορούμε να βρούμε;

 

Αν διαβάζω καλά θα έπρεπε να εχω βάλει αγγλική sim τις τρεις πρώτες μέρες λειτουργίας του κινητού

Καποιος εδω απο το φορουμ που επισης το ειχε αφορασει απο εξω, ειχε γραψει οτι μιλωντας με την εξυπηρετηση της msft εδω στην χωρα μας, του παραγγειλανε τελικα κανονικα το dock. Κανε μια προσπαθεια ξανα με την τοπικη υποστηριξη

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα θα ήθελα να ρωτήσω κάτι γιατί είμαι έτοιμος να πάρω την συσκευή μιας και το 930 που έχω χάλασε και πρέπει να πάει έξω και δεν έχω δεύτερο κινητό η συσκευή έχει αποκλεισμό στις κλήσης και στα sms όπως είχαν τα προηγούμενα lumia?

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα θα ήθελα να ρωτήσω κάτι γιατί είμαι έτοιμος να πάρω την συσκευή μιας και το 930 που έχω χάλασε και πρέπει να πάει έξω και δεν έχω δεύτερο κινητό η συσκευή έχει αποκλεισμό στις κλήσης και στα sms όπως είχαν τα προηγούμενα lumia?

 

Ναι κανονικά έχει, στο μενού των ρυθμίσεων είναι.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα προσπαθώ να κατεβάσω το lumia offers και μου λέει ότι δεν είναι διαθέσιμο γνωρίζετε κάτι?

 

Παιδιά καλημέρα το store έχει κάποιο θέμα γιατί μου αργει υπερβολικά

Edited by andreas443

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

New build .63

 

Εγώ θα πρότεινα να μείνετε στα official builds, ειδικά για ένα τόσο ακριβό τηλέφωνο. Βάλτε insider builds στο εφεδρικό σας, όχι στη βασική σας συσκευή. Μετά θα γκρινιάζετε ότι δεν λειτουργεί το ένα και το άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Απο αυτο αγορασε κανεις http://buybuybox.com/product.php?id=32221

 

517 € το 950XL ομως χωρις dock & single sim.

 

Θα πάρεις κινητό από Αμερική; Δεν θα έχεις εγγύηση, το ξέρεις;

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω τους Ευρωπαίους να ρίξουν τις τιμές σ'αυτα τα επίπεδα για να το παρω απο εδω . Η εγγύηση δεν με προβληματιζει ιδιαιτερα γιατι εχει 12 μηνες για USA εάν τύχει στραβή θα πρεπει να παει εκει για επισκευη , με προβληματίζει το τελωνείο.
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα το review στο phone arena εδώ : http://www.phonearena.com/reviews/Microsoft-Lumia-950-XL-Review_id4149

ξενέρωσα με τη φωτεινότητα της οθόνης, το 640 XL που έχω έχει τη διπλάσια φωτεινότητα!!!

Κρίμα και έλεγα όταν φτάσει η τιμη του σε λογικά πλαίσια να το τσιμπαγα...

only Apple
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα το review στο phone arena εδώ : http://www.phonearena.com/reviews/Microsoft-Lumia-950-XL-Review_id4149

ξενέρωσα με τη φωτεινότητα της οθόνης, το 640 XL που έχω έχει τη διπλάσια φωτεινότητα!!!

Κρίμα και έλεγα όταν φτάσει η τιμη του σε λογικά πλαίσια να το τσιμπαγα...

 

Η φωτεινότητα ρυθμίζεται αυτόματα ανάλογα με τη φωτεινότητα του περιβάλλοντος. Δεν υπάρχει τρόπος να το βάλεις στη μέγιστη φωτεινότητα, θα πάει μόνο του μόνο αν χρειάζεται. Συνεπώς η φωτεινότητα που μέτρησε το Phonearena δεν είναι η μέγιστη. Σε συνθήκες δυνατού φωτισμού, πχ σε εξωτερικό χώρο με ηλιοφάνεια, το 950XL θα είναι πολύ πιο φωτεινό κι από το 640XL σου και από τα περισσότερα άλλα τηλέφωνα.

Link to comment
Share on other sites

Η φωτεινότητα ρυθμίζεται αυτόματα ανάλογα με τη φωτεινότητα του περιβάλλοντος. Δεν υπάρχει τρόπος να το βάλεις στη μέγιστη φωτεινότητα, θα πάει μόνο του μόνο αν χρειάζεται. Συνεπώς η φωτεινότητα που μέτρησε το Phonearena δεν είναι η μέγιστη. Σε συνθήκες δυνατού φωτισμού, πχ σε εξωτερικό χώρο με ηλιοφάνεια, το 950XL θα είναι πολύ πιο φωτεινό κι από το 640XL σου και από τα περισσότερα άλλα τηλέφωνα.

Αν κοιτάξεις προσεκτικά τον πίνακα με τις μετρήσεις, υπάρχει μέτρηση με MAXIMUM BRIGHTNESS, η οποία ειναι υποδιπλασια απο αυτή του 640 XL και χαμηλότερη απο πολλα κινητά της κατηγορίας του.

only Apple
Link to comment
Share on other sites

Αν κοιτάξεις προσεκτικά τον πίνακα με τις μετρήσεις, υπάρχει μέτρηση με MAXIMUM BRIGHTNESS, η οποία ειναι υποδιπλασια απο αυτή του 640 XL και χαμηλότερη απο πολλα κινητά της κατηγορίας του.

Εγώ πάντως που είχα το 930 και τώρα το 950xl διαφορα δεν βλέπω

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως που είχα το 930 και τώρα το 950xl διαφορα δεν βλέπω

Ναι γιατί έχουν την ίδια maximum brightness, 297 το ένα 297 και το άλλο, σύμφωνα με τα τεστ του phonearena

only Apple
Link to comment
Share on other sites

απο τη στιγμη παντως που εξω στον ηλιο μπορεις να διαβασεις την οθονη και να χειριστεις το τηλεφωνο τα νουμερα δεν εχουν καμια σημασια........
Link to comment
Share on other sites

Αν κοιτάξεις προσεκτικά τον πίνακα με τις μετρήσεις, υπάρχει μέτρηση με MAXIMUM BRIGHTNESS, η οποία ειναι υποδιπλασια απο αυτή του 640 XL και χαμηλότερη απο πολλα κινητά της κατηγορίας του.

 

Δεν κατάλαβες τι έγραψα. Το Maximum Brightness που μέτρησε το PhoneArena δεν είναι το Maximum Brightness του 950XL. Κι αυτό γιατί δεν υπάρχει τρόπος να το βάλεις στο maximum brightness χειροκίνητα και να το μετρήσεις. Θα πάει μόνο του μόνο όταν το αποφασίσει αυτό, ανάλογα με τις συνθήκες του περιβάλλοντος. Έτσι έπρεπε να δουλεύουν άλλωστε όλες οι οθόνες, το 950/XL έχει πλεονέκτημα εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβες τι έγραψα. Το Maximum Brightness που μέτρησε το PhoneArena δεν είναι το Maximum Brightness του 950XL. Κι αυτό γιατί δεν υπάρχει τρόπος να το βάλεις στο maximum brightness χειροκίνητα και να το μετρήσεις. Θα πάει μόνο του μόνο όταν το αποφασίσει αυτό, ανάλογα με τις συνθήκες του περιβάλλοντος. Έτσι έπρεπε να δουλεύουν άλλωστε όλες οι οθόνες, το 950/XL έχει πλεονέκτημα εδώ.

 

 

 

 

 

Γίνεται ρίχνοντας φως στον ambient sensor απευθειας

 

Sent from mTalk

Φιλιππος

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται ρίχνοντας φως στον ambient sensor απευθειας

 

Κάτι που προφανώς το PhoneArena δεν το έκανε, γιατί δεν γνώριζαν καν ότι υπάρχει αυτή η δυνατότητα. Στο GSMArena που το ήξεραν (και το αναφέρουν στο review τους), μέτρησαν μέγιστη φωτεινότητα 705 nits.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι που προφανώς το PhoneArena δεν το έκανε, γιατί δεν γνώριζαν καν ότι υπάρχει αυτή η δυνατότητα. Στο GSMArena που το ήξεραν (και το αναφέρουν στο review τους), μέτρησαν μέγιστη φωτεινότητα 705 nits.

Case solved!!! Στην αυτόματη φωτεινότητα το δήθεν πρόβλημα με τη χαμηλή φωτεινότητα λύνεται...

only Apple
Link to comment
Share on other sites

Κάτι που προφανώς το PhoneArena δεν το έκανε, γιατί δεν γνώριζαν καν ότι υπάρχει αυτή η δυνατότητα. Στο GSMArena που το ήξεραν (και το αναφέρουν στο review τους), μέτρησαν μέγιστη φωτεινότητα 705 nits.

 

Το αυτό. Εμείς, "χειροκίνητα", έχουμε πρόσβαση μόνο σε 4 διαβαθμίσεις της φωτεινότητας, χαμηλή, μεσαία και υψηλή, ενώ η 4η, είναι η επιλογή Αναγνωσιμότητα Ηλιακού φωτός, που βρίσκεται στις ρυθμίσεις, στην επιλογή προβολή. Με την αυτόματη, υπάρχει πρόσβαση στην 4η (και υψηλότερη που γράφω πιο πριν) και σε μία ακόμα χαμηλότερη διαβάθμιση.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Το αυτό. Εμείς, "χειροκίνητα", έχουμε πρόσβαση μόνο σε 4 διαβαθμίσεις της φωτεινότητας, χαμηλή, μεσαία και υψηλή, ενώ η 4η, είναι η επιλογή Αναγνωσιμότητα Ηλιακού φωτός, που βρίσκεται στις ρυθμίσεις, στην επιλογή προβολή. Με την αυτόματη, υπάρχει πρόσβαση στην 4η (και υψηλότερη που γράφω πιο πριν) και σε μία ακόμα χαμηλότερη διαβάθμιση.

 

Αυτό ισχύει. Να προσθέσω κάτι όμως: Στην μέγιστη κλίμακα (στο 930) αλλοιώνονται τα χρώματα και φαίνονται ξεθωριασμένα από το πολύ φώς της οθόνης, και προφανώς αυτό συμβαίνει σε πολύ έντονο φώς. Από την άλλη βλέπω τα πάντα σε σύγκριση με φίλο που έχει iPhone 6 (γενικά το iPhone 5 είχε την καλύτερη οθόνη σε αυτό το θέμα από αυτή τη σειρά) και δεν βλέπει την τύφλα σε έντονο φώς. Επίσης στο αυτόματο κατεβαίνει μια σκάλα παρακάτω το αυτόματο από ότι το low του χειροκίνητου.

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Microsoft Lumia 950 XL

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...