Jump to content

Microsoft Lumia 950 XL


niotheros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Νεο firmware μονο για 950 & XL

 

The changelog includes:

 

Stability and performance improvements.

Improvements for SD memory card support.

Improvements for automatic display brightness settings.

Fix for a camera problem that was causing noisy images in low-light conditions for some users.

Fix for a 4K video problem that was causing stripes to show up while playing back recorded videos for some users.

 

To check for updates, you can also tap Settings > Update & security > Phone update > Check for updates.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερες και χρονια πολλα!

 

2 random freezes τις τελευταιες 2 μερες.

Στο πρωτο ειχα κατεβασει την κουρτινα για να αναοιξω location και bluetooth και κολλησε. Δεν ακουγε τιποτα και αναγκαστηκα να βγαλω μπαταρια.

Στο δευτερο παλι στην κουρτινα πηγα να ανοιξω το bluetooth και κολλησε. Μετα απο 5sec εκανε restart μονο του.

 

Κριμα ρε MS. Τετοια εικονα ειχα να δω απο το Νοκια Ν9 πριν παρει το πρωτο Major update και στρωσει.

Το λειτουργικο ειναι πανεμορφο πλεον και τα animations εχουν μικρυνει.

Aπλα ειναι σε ΚΑΡΑbeta κατασταση.

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερες και χρονια πολλα!

 

2 random freezes τις τελευταιες 2 μερες.

Στο πρωτο ειχα κατεβασει την κουρτινα για να αναοιξω location και bluetooth και κολλησε. Δεν ακουγε τιποτα και αναγκαστηκα να βγαλω μπαταρια.

Στο δευτερο παλι στην κουρτινα πηγα να ανοιξω το bluetooth και κολλησε. Μετα απο 5sec εκανε restart μονο του.

 

Κριμα ρε MS. Τετοια εικονα ειχα να δω απο το Νοκια Ν9 πριν παρει το πρωτο Major update και στρωσει.

Το λειτουργικο ειναι πανεμορφο πλεον και τα animations εχουν μικρυνει.

Aπλα ειναι σε ΚΑΡΑbeta κατασταση.

Σε παρομοια φάση ήμουν πριν 3 χρόνια ακριβώς με το 920 που μου κόστισε 600 ευρω :X

Επανεκκινήσεις στα καλά καθούμενα,battery drain,το BT στα καλά καθούμενα απο συνδεόταν και έπρεπε να περιμενω Φλεβαρη-Μαρτη με 2-3 update να στρώσει.

 

Απαράδεκτα πράγματα,τουλαχιστον γλίτωσες στο Pro 4 παρομοια θέματα διοτι για ενα μήνα απο την κυκλοφορια του, εως βγει αρχες Δεκέμβρη firmware update υπήρχαν αρκετες αναφορές για κρασαρισματα στην Intel HD,παγώματα και battery drain

 

Τα εχει στο αίμα της η MS αυτα.:p

 

Τωρα για την 950 σειρα αμα δεν μπει άνοιξη δεν βλέπω φως σε σταθερότητα και ομαλότητα λειτουργικού.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Τωρα για την 950 σειρα αμα δεν μπει άνοιξη δεν βλέπω φως σε σταθερότητα και ομαλότητα λειτουργικού.

Εγώ πιστεύω ότι αυτό το στρώσιμο για τα 950 θα γίνει νωρίτερα, μαζί με την official αναβάθμιση και των υπολοίπων συσκευών! Μια και ακούω από ορισμένους που βάζουν την tp δεν θέλουν να γυρίσουν στα 8.1, διότι λειτουργούν ήδη σχεδόν καλά!

Αν και νομίζω ότι η μειοψηφία εχει τέτοια προβλήματα με το 950! Τα περισσότερα λειτουργούν σωστά.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Κι αν έχουμε κάποια θέματα με την preview είναι επειδή δεν έχει τους οδηγούς για κάθε συσκευή χωριστά. Είναι, ας πούμε, generic drivers.

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω ότι αυτό το στρώσιμο για τα 950 θα γίνει νωρίτερα, μαζί με την official αναβάθμιση και των υπολοίπων συσκευών! Μια και ακούω από ορισμένους που βάζουν την tp δεν θέλουν να γυρίσουν στα 8.1, διότι λειτουργούν ήδη σχεδόν καλά!

Αν και νομίζω ότι η μειοψηφία εχει τέτοια προβλήματα με το 950! Τα περισσότερα λειτουργούν σωστά.

 

Δεν ξέρω κατα πόσο είναι μειοψηφία η εμφάνιση προβλημάτων στην εν λόγω σειρά συσκευών(950-950XL). Το λέω αυτό, γιατί αν ήταν μειοψηφία η Αμαζον Γερμανίας δεν θα σταματούσε την διάθεσή τους λόγω των πολλών επιστροφών από αγοραστές με την αιτιλογία της προβληματικής συσκευής. Αυτή την κίνηση (του γερμανικού Άμαζον) μπορεί να ακολουθήσουν και άλλοι.

Amazon Germany pulls the Lumia 950 XL, says its “faulty”

Amazon Germany halts sales of Lumia 950 XL – what went wrong?

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω κατα πόσο είναι μειοψηφία η εμφάνιση προβλημάτων στην εν λόγω σειρά συσκευών(950-950XL). Το λέω αυτό, γιατί αν ήταν μειοψηφία η Αμαζον Γερμανίας δεν θα σταματούσε την διάθεσή τους λόγω των πολλών επιστροφών από αγοραστές με την αιτιλογία της προβληματικής συσκευής. Αυτή την κίνηση (του γερμανικού Άμαζον) μπορεί να ακολουθήσουν και άλλοι.

Amazon Germany pulls the Lumia 950 XL, says its “faulty”

Amazon Germany halts sales of Lumia 950 XL – what went wrong?

 

Εγώ γιατί το βλέπω διαθέσιμο: http://www.amazon.de/Microsoft-Smartphone-Touch-Display-Speicher-Windows/dp/B016AAM8M6/ref=sr_tnr_p_5_5250538031_1?ie=UTF8&qid=1451141853&sr=8-5&transaction=device_only&keywords=microsoft+band+2

Note 10+ 12/256, iPhone 12 Pro Max 512
Link to comment
Share on other sites

 

Δοκίμασε να διαλέξεις το άσπρο χρώμα. Κάτω από τα χαρακτηριστικά της συσκευής σου βγάζει ένα κίτρινο πλαίσιο με ένα θαυμαστικό και αναφέρει:

Artikel wird überprüft

 

Dieser Artikel ist bei verschiedenen Marketplace Verkäufern erhältlich, momentan jedoch nicht direkt über Amazon.de. Kunden haben uns darauf aufmerksam gemacht, dass möglicherweise die von uns gelagerten und verschickten Artikel nicht in Ordnung sind bzw. von der Beschreibung auf der Website abweichen.

 

Wir arbeiten bereits an einer schnellen Lösung. Möglicherweise ist dieser Artikel über einen Drittanbieter zu bestellen.

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Τώρα πλέον ειμαι σίγουρος πως δεν έκανα άσχημα που δεν πήγα να σκάσω 750 € στο Πλαίσιο για να το παρω, και να σκεφτεί κανείς πως πήγα εκεί με όλα τα χρήματα για να το αγοράσω. Επιτέλους θα λεω πως δεν πέταξα λεφτά τσάμπα για αγορά κινητού.....Η συνέχεια και το πως θα προχωρήσουν τα 10, θα δείξει αν θα προχωρήσω σε αγορά στο μέλλον, της συσκευής, ή θα μείνω με το 532 και το Ζ2.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Τώρα πλέον ειμαι σίγουρος πως δεν έκανα άσχημα που δεν πήγα να σκάσω 750 € στο Πλαίσιο για να το παρω, και να σκεφτεί κανείς πως πήγα εκεί με όλα τα χρήματα για να το αγοράσω. Επιτέλους θα λεω πως δεν πέταξα λεφτά τσάμπα για αγορά κινητού.....Η συνέχεια και το πως θα προχωρήσουν τα 10, θα δείξει αν θα προχωρήσω σε αγορά στο μέλλον, της συσκευής, ή θα μείνω με το 532 και το Ζ2.

 

Βασικά είμαι σίγουρος και το θεωρώ αυτονόητο ότι όλα θα στρώσουν σε σύντομο σχετικά χρονικό διάστημα (1-2 μήνες). Όμως ούτως ή άλλως θεωρώ λάθος να πάρεις μια συσκευή με το καλημέρα κι αυτο όχι απαραίτητα λόγω των πρώτων προβλημάτων αλλα γιατί η τιμή είναι στον Θεό.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Είναι καθαρά θέμα λειτουργικού πιστεύω η όλη φασαρία και θα διορθωθεί οσονούπω, αλλά είναι κρίμα γιατί πρόκειται για αξιόλογες συσκευές.
Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Η λεπτομέρεια κάνει την διαφορά, και σίγουρα μια εταιρία σαν την Microsoft και για μια καινούρια και τόσο πολυαναμενόμενη συσκευή θα έπρεπε να έχουν προσέξει περισσότερο το project. Πάντως πάρα πολλοί έβλεπαν θετικά την μετάβαση από Android σε Windows λόγω των προβλημάτων που είχαν όλα τα τελευταία χρόνια, αλλά απογοητεύθηκαν από όλα όσα διαβάζουν. Ένας από αυτούς κι εγώ, που ήδη εδώ και ένα χρόνο ασχολούμαι με Windows, αν και είμαι ευχαριστημένος με τα 8.1 με αυτά που βλέπω στα 10 με έχουν χαλάσει. Εύχομαι με το που θα δώσουν την ολοκληρωμένη έκδοση των 10 να τελειώσουν τα προβλήματα και να έχουμε πραγματικά ποιοτικές συσκευές καθώς και λειτουργικό.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Η λεπτομέρεια κάνει την διαφορά, και σίγουρα μια εταιρία σαν την Microsoft και για μια καινούρια και τόσο πολυαναμενόμενη συσκευή θα έπρεπε να έχουν προσέξει περισσότερο το project. Πάντως πάρα πολλοί έβλεπαν θετικά την μετάβαση από Android σε Windows λόγω των προβλημάτων που είχαν όλα τα τελευταία χρόνια, αλλά απογοητεύθηκαν από όλα όσα διαβάζουν. Ένας από αυτούς κι εγώ, που ήδη εδώ και ένα χρόνο ασχολούμαι με Windows, αν και είμαι ευχαριστημένος με τα 8.1 με αυτά που βλέπω στα 10 με έχουν χαλάσει. Εύχομαι με το που θα δώσουν την ολοκληρωμένη έκδοση των 10 να τελειώσουν τα προβλήματα και να έχουμε πραγματικά ποιοτικές συσκευές καθώς και λειτουργικό.

 

Όπως είπα, θεωρώ δεδομένη την ομαλοποίηση της κατάστασης και το continuum θα δώσε το κάτι παραπάνω ώστε να έχουμε μια πολύ ευχάριστη εμπειρία λειτουργίας. Ομως πραγματικά η όλη κατάσταση δεν ταιριάζει σε έναν κολοσσό και νομίζω πως πιέστηκε λόγω χρόνου (άργησε απελπιστικά να βγάλει ναυαρχίδα) οπότε καλώς ή κακώς έδωσε ένα ανέτοιμο λειτουργικό στο κοινό. Καλύτερα να το έβγαζε με 8.1 ή έστω με μια ενημέρωση ότι το λειτουργικό είναι beta.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερες και χρονια πολλα!

 

2 random freezes τις τελευταιες 2 μερες.

Στο πρωτο ειχα κατεβασει την κουρτινα για να αναοιξω location και bluetooth και κολλησε. Δεν ακουγε τιποτα και αναγκαστηκα να βγαλω μπαταρια.

Στο δευτερο παλι στην κουρτινα πηγα να ανοιξω το bluetooth και κολλησε. Μετα απο 5sec εκανε restart μονο του.

 

Κριμα ρε MS. Τετοια εικονα ειχα να δω απο το Νοκια Ν9 πριν παρει το πρωτο Major update και στρωσει.

Το λειτουργικο ειναι πανεμορφο πλεον και τα animations εχουν μικρυνει.

Aπλα ειναι σε ΚΑΡΑbeta κατασταση.

 

Εχουν ερθει 2 software updates και 1 firmware update.τα εβαλες?

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Όπως είπα, θεωρώ δεδομένη την ομαλοποίηση της κατάστασης και το continuum θα δώσε το κάτι παραπάνω ώστε να έχουμε μια πολύ ευχάριστη εμπειρία λειτουργίας. Ομως πραγματικά η όλη κατάσταση δεν ταιριάζει σε έναν κολοσσό και νομίζω πως πιέστηκε λόγω χρόνου (άργησε απελπιστικά να βγάλει ναυαρχίδα) οπότε καλώς ή κακώς έδωσε ένα ανέτοιμο λειτουργικό στο κοινό. Καλύτερα να το έβγαζε με 8.1 ή έστω με μια ενημέρωση ότι το λειτουργικό είναι beta.

 

Μακραν η καλυτερη αγορα που εχω κανει σε κινητο.Μετα τα τελευταια updates το λειτουργικο ειναι κατα 90% ετοιμο.

Μπαταρια απιστευτη, προβληματα υπερθερμανσης δεν εχω.Freezes, reboots εχουν εξαλειφθει τελειως.Προσωπικα μου λειπει το double tap wake και καποιες εφαρμογες της Google.

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπα, θεωρώ δεδομένη την ομαλοποίηση της κατάστασης και το continuum θα δώσε το κάτι παραπάνω ώστε να έχουμε μια πολύ ευχάριστη εμπειρία λειτουργίας. Ομως πραγματικά η όλη κατάσταση δεν ταιριάζει σε έναν κολοσσό και νομίζω πως πιέστηκε λόγω χρόνου (άργησε απελπιστικά να βγάλει ναυαρχίδα) οπότε καλώς ή κακώς έδωσε ένα ανέτοιμο λειτουργικό στο κοινό. Καλύτερα να το έβγαζε με 8.1 ή έστω με μια ενημέρωση ότι το λειτουργικό είναι beta.

 

Ρε συ montoya_42, το θέμα είναι η αρχή του όλου project που πας να περάσεις όμως, πας να κάνεις κάτι πολύ καλό χωρίς να έχεις βάσεις να το στηρίξεις. Πας να κάνεις ένα σπίτι χωρίς τις κολώνες, είναι δυνατόν ένα continuum να σωσει την όλη κατάσταση; Πλέον όλοι διαβάζουν πριν ξοδέψουν ένα σκασμό λεφτά για αγορά συσκευής, και σίγουρα δεν θα ικανοποιηθεί κάποιος που έδωσε 750€ με την υπόσχεση την υποθετική πως κάποια στιγμή το τηλέφωνο και το λειτουργικό θα αξίζουν τα λεφτά τους, ειδικά αν έχει ξενερώσει με τα αλλεπάλληλα update που διορθώνουν αλλά και χαλάνε ταυτόχρονα.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ montoya_42, το θέμα είναι η αρχή του όλου project που πας να περάσεις όμως, πας να κάνεις κάτι πολύ καλό χωρίς να έχεις βάσεις να το στηρίξεις. Πας να κάνεις ένα σπίτι χωρίς τις κολώνες, είναι δυνατόν ένα continuum να σωσει την όλη κατάσταση; Πλέον όλοι διαβάζουν πριν ξοδέψουν ένα σκασμό λεφτά για αγορά συσκευής, και σίγουρα δεν θα ικανοποιηθεί κάποιος που έδωσε 750€ με την υπόσχεση την υποθετική πως κάποια στιγμή το τηλέφωνο και το λειτουργικό θα αξίζουν τα λεφτά τους, ειδικά αν έχει ξενερώσει με τα αλλεπάλληλα update που διορθώνουν αλλά και χαλάνε ταυτόχρονα.

 

Δεν διαφωνώ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 109 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εχουν ερθει 2 software updates και 1 firmware update.τα εβαλες?

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Μακραν η καλυτερη αγορα που εχω κανει σε κινητο.Μετα τα τελευταια updates το λειτουργικο ειναι κατα 90% ετοιμο.

Μπαταρια απιστευτη, προβληματα υπερθερμανσης δεν εχω.Freezes, reboots εχουν εξαλειφθει τελειως.Προσωπικα μου λειπει το double tap wake και καποιες εφαρμογες της Google.

 

Το double tap wake θα το πάρει σε κάποιο update, σωστά?

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Paok εχω βαλει 2 software updates. Το firmware update πώς μπαινει;

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Κάτι λιγότερο από μία ώρα έμεινε για το τέλος του διαγωνισμού μας

 

Myphone Giveaway: Τρία κλειδιά για την εφαρμογή «Τσελεμεντές Χριστουγέννων»΅

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να είχα πάρει και εγώ το 950 αντί το edge plus τουλάχιστον παίρνει συνέχεια update μου λείπουν πολλά καλά από τα Windows Phone και εδώ χωρίς προβλήματα η μπαταρία είναι χάλια η γρήγορη φόρτιση δουλεύει σπάνια και άμα είναι άδειο και δεν δουλεύει θέλει 6 ώρες να φορτισει

Κωνσταντινος

WP7 Developer : Errorholic Developers

APPS: EZInput 2.0 Greek

TyTNii Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.1 | Rhodium Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.5 | LEO ROM:AthineOS: WM6.5 , WM6.5.5\

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες;;;;

Ναι ναι άμα δεν βρει ότι είναι ο γρήγορος φορτιστής που συχνά δεν το βρίσκει και έχει κλείσει από μπαταρία γράφει 5:50 για να φτάσει 100% με όλα υπάρχουν προβλήματα απλά στα άλλα τα κρύβουν καλά οι φαν και τα media, το iPhone με τα 9 έκανε restart συνέχεια.. Νομίζω τώρα με το 9.2 το έφτιαξαν

Κωνσταντινος

WP7 Developer : Errorholic Developers

APPS: EZInput 2.0 Greek

TyTNii Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.1 | Rhodium Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.5 | LEO ROM:AthineOS: WM6.5 , WM6.5.5\

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Microsoft Lumia 950 XL

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...