Jump to content

myphone POLL: Θα θέλατε να εγκαταστήσετε Android στο Windows 10 smartphone σας;


AgelosMo
 Κοινοποίηση

Θα θέλατε να εγκαταστήσετε Android στο Windows 10 smartphone σας;  

266 members have voted

  1. 1. Θα θέλατε να εγκαταστήσετε Android στο Windows 10 smartphone σας;

    • Ναι, θα ήθελα να έχω τη δυνατότητα να εγκαταστήσω Android σε Windows smartphone.
      101
    • Θα ήταν θετικό να υπάρχει αυτή η δυνατότητα, αλλά δεν είναι απαραίτητο.
      22
    • Δεν με ενδιαφέρει να εγκαταστήσω Android, αλλά θα ήθελα να μπορώ να τρέξω Android εφαρμογές.
      85
    • Όχι, δεν θα με ενδιέφερε να εγκαταστήσω Android σε Windows smartphone.
      29
    • Δεν με ενδιαφέρει να εγκαταστήσω Android, ούτε Android εφαρμογές σε Windows smartphone.
      20
    • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ.
      9


Recommended Posts

Με την αναβάθμιση των Windows 10 Mobile στα smartphone της εταιρίας, θα αναπτυχθούν πολλές νέες λειτουργίες, μεταξύ των οποίων και η ενσωμάτωση από ένα κομμάτι του κώδικα του Android, ώστε να μπορεί να τρέχει το σύστημα των Windows 10 Mobile εφαρμογές του Android.

 

Ενώ αρκετοί καταναλωτές θεώρησαν ότι η ενσωμάτωση τέτοιου είδους υποσυστήματος στα Windows 10 mobile, θα προκαλούσε προβλήματα με την ασφάλεια του λογισμικού, οι πολύ αυστηρές εντολές της Microsoft για την χρησιμοποίηση των API του συστήματος, βοήθησε να καταλαγιάσουν οι φόβοι. Παλαιότερα είχαμε δει ότι είναι δυνατή η εγκατάσταση των Google Play Services σε Windows 10 συσκευή, ενώ μαθαίνουμε ότι εξαιτίας ενός bug, είναι δυνατή η εγκατάσταση του Android σε συσκευή που τρέχει Windows 10. Όπως μπορείτε να δείτε και στο βίντεο του wmpoweruser.com, ένα Lumia 830 μπορεί να τρέξει Android 5.0.2:

 

[ame]

[/ame]

 

Βέβαια, όπως εξηγεί η σελίδα, για να γίνει αυτό ο χρήστης χρειάζεται να έχει στη διάθεση του μια σειρά από εργαλεία που διαθέτει η Microsoft και είναι δύσκολο να τα βρει κανείς. Άλλωστε η εταιρία από το Redmond, δουλεύει ήδη για να εξαφανίσει αυτό το bug, και το πιο πιθανό είναι ότι στις επόμενες εκδόσεις θα έχει διορθωθεί, έτσι οι χρήστες μάλλον δεν θα έχουν την δυνατότητα να εγκαταστήσουν Android στο Windows 10 smartphone τους, εκτός και αν βρεθεί κάποιο άλλο κενό στο μέλλον.

 

Όπως και να έχει, θα θέλατε να μπορείτε να εγκαταστήσετε Android σε κάποια Windows 10 smartphone; Θα αποτελούσε πλεονέκτημα μια τέτοια δυνατότητα ή σας αφήνει αδιάφορους/ες; Ψηφίστε στο Poll και γράψτε στα σχόλια τις σκέψεις σας για το θέμα ;)

 

[via]

Edited by charlie_pace4
SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

θα μου άρεσε να έχω αυτή τη δυνατότητα για να παίζω. Δεν ξέρω αν θα ήταν χρήσιμο για τον κάθε χρήστη, και αν θα έπρεπε να μπορεί να το κάνει ο κάθε χρήστης.

απο εκεί και πέρα είναι πιο σημαντικό να τρέχουν Android εφαρμογές, παρά να τρέχουν Android. Πρέπει να υπάρχει και μια ποικιλία στα λειτουργικά άλλωστε ;)

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα android εφαρμογες στα windows αλλα σιγουρα οχι να βαλω android σε windows κινητο.Εχουμε βρει την υγεια μας απο θεμα μπαταριας :lol::lol::lol::lol::lol:
Link to comment
Share on other sites

Φοβεροί ιδέα αν τα καταφέρουν πιστεύω θα πάρει πολλούς από το αντροιντ να χρησιμοποιησουν Microsoft συσκευή γιατί όλοι ξέρουμε ποιο είναι το κύριο πρόβλημα
Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα εφαρμογες android σε windows phone γιατι ειναι αρκετες πολυ καλες και χρησιμες.

μακροπροθεσμα πιστευω οτι αυτο το εμποδιο θα ξεπεραστη γιατι ο κοσμος το ζηταει.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, μου αρέσει η ομαλή λειτουργία και η άμεση απόκριση του win os. Ναι στις εφαρμογές, για μεγαλύτερη ποικιλία.

http://www.imageshack.gr/files/61ds253tht5lqjmqm8sd.jpg

"Οι έρωτές μου είναι γεμάτοι από σταυρούς..."

Link to comment
Share on other sites

Αν δώσω €600-€700 προτιμώ να παρω μια συσκευή που φοραει το κανονικό λειτουργικο της. Αν δώσω €150 τότε το να βάλεις Android στο 530 είναι σαν να περνάς τα Vista σε 286. Άρα η απάντηση είναι απλά όχι.
Τα Windows Phone ήταν αποτυχία!!!
Link to comment
Share on other sites

είναι μια πολύ καλή κίνηση αν γίνει..τα windos phone έχουν το καλύτερο λογισμικό για έμενα άλλα έχουν περιορισμό στις εφαρμογές...θα προτιμούσα ίδιο λογισμικό αλλά όλες της εφαρμογές των android κινητών :)
Link to comment
Share on other sites

ΝΑΙ!!! μόνο android? και ios και ότι θες, μόνο να μπορώ να το κάνω!, όταν έχεις επιλογές είναι καλό, όταν δεν έχεις.....άστα! :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Ναι θα ήθελα να έχω τη δυνατότητα για dual boot και με τα δυο λογισμικά, αρκεί να έτρεχε ομαλά η συσκευή.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι θέλω να περάσω windows σε android κινητό.

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Απάντησα ΝΑΙ αλλά γράψτε λάθος. Δεν μου αρέσουν οι μεσοβέζικες λύσεις και επίσης δεν έχω προσωπικά καμία ανάγκη για κάτι τέτοιο. Από τη στιγμή που το σαφώς ανώτερο σε εφαρμογές και παραμετροποίηση android τρέχει αλαγκάριστα σε πολλές android συσκευές όπως και στη δική μου, δεν βρίσκω κανένα λόγο να ασχολούμαι με windows mobile.

 

Δύο συγκριτικά πλεονεκτήματα είχαν παλιότερα οι windows συσκευές : την έλλειψη lag και τις καλύτερες κάμερες. Ε και τα δύο αυτά πλεονεκτήματα δεν υφίστανται τα τελευταία τουλάχιστον δύο χρόνια. Και android κινητά με ανώτερες κάμερες υπάρχουν και ικανά να τρέχουν το android νεράκι. Γενικά οι windows συσκευές αποτελούν λύση μόνο για όσους δίνουν κάτω από 250 ευρώ για κινητό ( κάτω από αυτή την τιμή , τα android κινητά γίνονται επίφοβα για lag) και για όσους θέλουν μεγαλύτερη ασφάλεια στα προσωπικά τους δεδομένα.

Link to comment
Share on other sites

Όσο η Microsoft είναι διψασμένη για μερίδιο αγοράς, αγαπάει τους χρήστες (όπως παλιότερα η Google). Αντίθετα, το android γίνεται όλο και πιο διεισδυτικό στην ιδιωτικότητά μας ενώ γίνονται και σπανιότερες οι βελτιώσεις που αφορούν στους χρήστες.

 

Προς αυτή την κατεύθυνση, ένα ανταγωνιστικό Windows Phone είναι πάντα ευπρόσδεκτο, αλλά πρέπει να μικρύνει κι άλλο το χάσμα των εφαρμογών μεταξύ των δύο οικοσυστημάτων.

Link to comment
Share on other sites

Δε βλέπω το λόγο να το κάνω. Έχω κάτι διαφορετικό από σταματημένα εικονίδια αμφιβόλου σχεδιασμού, έχω τις εφαρμογές που θέλω, έχω τη σταθερότητα του λειτουργικού που θέλω (σημαντικότατο) και διάρκεια μπαταρίας, που δεν ψάχνομαι για πρίζα. Χωρίς να δώσω 2 μισθούς, για "σωστή" εμπειρία λειτουργικού. Για να μην αναφέρω τις "υπηρεσίες" τις google.... :shifty:
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Αντίθετα, το android γίνεται όλο και πιο διεισδυτικό στην ιδιωτικότητά μας ενώ γίνονται και σπανιότερες οι βελτιώσεις που αφορούν στους χρήστες.

 

χωρίς να θέλω να υπερασπιστώ το android είδες τα agreement του windows 10? τα ίδια με android πάνω κάτω. η ιδιωτικότητα μας είναι καταδικασμένη ότι και να κάνουμε, ότι λειτουργικό και να χρησιμοποιούμε. μοναδική ίσως εξαίρεση τα linux τα οποία ακόμα δεν έκαναν καμιά σοβαρή διείσδυση στα κινητά και αυτά όμως αν δεν τα πάρεις να τα κάνεις μόνος σου compile Και να ξέρεις τι κώδικα έχεις στο μηχάνημα σου δεν μπορείς να είσαι σίγουρος. εκτός απο αυτά υπάρχουν τα κοιωνικά δίκτυα, messengers, cookies/super cookies για να μην αναφερθώ στην παρακολούθηση παρόχων. είμαστε καταδικασμένοι! ένας τρόπος υπάρχει να μη σε παρακολουθούν Online: παίρνεις μηχάνημα μεταχειρησμένο με μετρητά για να μην μπορούν να συνδέσουν το hardware με εσένα, βάζεις linux που κάνεις μόνος σου compile και χρησιμοποιέις σπασμένο wifi δίκτυο με tor browser. πέρα απο αυτό τίποτα δεν μας σώζει...

Link to comment
Share on other sites

Όσο η Microsoft είναι διψασμένη για μερίδιο αγοράς, αγαπάει τους χρήστες (όπως παλιότερα η Google). Αντίθετα, το android γίνεται όλο και πιο διεισδυτικό στην ιδιωτικότητά μας ενώ γίνονται και σπανιότερες οι βελτιώσεις που αφορούν στους χρήστες.

 

Προς αυτή την κατεύθυνση, ένα ανταγωνιστικό Windows Phone είναι πάντα ευπρόσδεκτο, αλλά πρέπει να μικρύνει κι άλλο το χάσμα των εφαρμογών μεταξύ των δύο οικοσυστημάτων.

 

Αν αυτή είναι η αγάπη της Microsoft προς τους χρήστες προσφέροντας αυτό το πράγμα, δεν θέλω να μάθω πως είναι η αδιαφορία της.:lol:

 

ΥΓ. Στο poll δεν ψήφισα για να βγει ένα όσο το δυνατόν αντικειμενικό αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Αφου οι χρηστες Windows μας λενε ποσο υπερτελειο ειναι το λειτουργικο τους και ποσο θα εκτιναχθει με τα 10αρια, γιατι να θελουν να εγκαταστησουν το καταπτυστο Android? :lol::lol::lol:
Link to comment
Share on other sites

Όσο η Microsoft είναι διψασμένη για μερίδιο αγοράς, αγαπάει τους χρήστες (όπως παλιότερα η Google). Αντίθετα, το android γίνεται όλο και πιο διεισδυτικό στην ιδιωτικότητά μας ενώ γίνονται και σπανιότερες οι βελτιώσεις που αφορούν στους χρήστες.

 

Προς αυτή την κατεύθυνση, ένα ανταγωνιστικό Windows Phone είναι πάντα ευπρόσδεκτο, αλλά πρέπει να μικρύνει κι άλλο το χάσμα των εφαρμογών μεταξύ των δύο οικοσυστημάτων.

 

Κοίτα το android μπορείς να το χρησιμοποιήσεις χωρίς Google Services και να μη σε παρακολουθούν.

Θα μου πεις ναι είναι άχρηστο. Εντελώς άχρηστο, όχι. Π.χ εφαρμογές μπορείς να βάζεις από third party markets, αλλά όπως και να έχει η εμπειρία είναι πολύ κατώτερη.

 

Μην έχεις αυταπάτες ότι η Microsoft δεν στέλνει δεδομένα όπως κάνει η Google. Πήραμε μια γεύση από τα windows. Το καταλάβανε και αυτοί πως έτσι λειτουργεί το πράμα και οδεύουν προς τα εκεί.

 

Τέλοσπάντων γενικά αν σε ανυσηχεί η ιδιωτικότητα δεν έχεις και πολλές επιλογές χωρίς να θυσιάσεις πράγματα.

 

Τώρα όσον αφορά την είδηση. Το να πάρει κάποιος windows phone και να του βάλει android, δε βρίσκω το λόγο. Γιατί να μην πάρει κατευθείαν android και να γλυτώσει όλη τη μανούρα. Αν θες wp παίρνεις wp.

 

Από την άλλη το ενδιαφέρον είναι στο αν θα τρέχουν εφαρμογές android σε windows os smartphone.

Αυτό που με προβληματίζει είναι το εξής.

 

Οι εφαρμογές μπορεί να είναι λειτουργικές δε λέω, αλλά στο android τρέχει κάποιου τύπου jvm το οποίο είναι optimized για το λειτουργικό.

Δε νομίζω οι εφαργμογές να τρέχουν καλύτερα σε wp από ότι στο android, αν η εφαρμογή που τρέχει τρέχει όπως τρέχει στο android και είναι γραμμένη σε java. Και η java είναι ήδη αρκετά κακή επιλογή για embedded συστήματα (π.χ smartphones).

 

Οπότε θα έλεγα κρατάτε μικρό καλάθι για την απόδοση των εφαρμογών android σε wp αν είναι έτσι όπως φαντάζομαι ότι θα είναι.

Και αν είναι έτσι δε βλέπω το λόγο να πας σε wp και να χρησιμοποιείς εφαρμογές του playstore. Το store της ms πρέπει να εμπλουτιστεί με εφαρμογές που θα γραφτούν για το windows. Απλά η ms δεν τράβηξε τους devs και προσπαθεί να γεμίσει το store της αλλιώς.

 

Το μέλλον θα δείξει....

Link to comment
Share on other sites

Εμένα παλι αυτό μου θυμίζει κατι τύπους που αγοράζουν ένα fiatάκι αυτοκινητάκι και του ρίχνουν ένα σκασμό λεφτά για φτιάξιμο και νομίζουν ότι το έχουν κάνει Ferrari.όσα και να ρίξουν παλι fiat θα ειναι.ε αυτό μου θυμίζει.οχι και πάλι οχι!!!
Link to comment
Share on other sites

τι καλύτερο από ένα καλό κινητό σε υλικό με pure view amoled οθόνη κτλ κτλ όπως το 930 με λειτουργικό.. android.

Δύσκολο όμως.. Περιμένουμε την (νέα) nokia το β' του 2016 αν πιάσει το ρυθμό και μας δώσει τέτοιο κινητό με android αλλα μάλλον oemιά θα είναι με τα συνηθισμένα (αισθητήρα sony κλτ).

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Η χώρα θα πήγαινε μπροστά αν βλέπαμε τα πράγματα πιο σφαιρικά. Και οι μεν και οι δε και όλοι.
Link to comment
Share on other sites

Δεν ψήφισα στο poll γιατί αφορά χρήστες(ή εν δυνάμει) χρήστες windows, αλλά θα ήθελα να δοκιμάσω windows στην android συσκευή με dual boot.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...