Jump to content

LG V10


fanatikos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια, θα ηθελα λιγο τα φωτα σας, γιατι εχω ξενερωσει με το κινητο.

Σε ολα τελειο , εκει ομως που μου τα χαλαει ειναι το video.

 

1) H σταθεροποιηση του βιντεο ειναι απαραδεκτη, και δεν διορθονεται με τιποτα.Επισης επειδη το εχω ψαξει στο ιντερνετ, οταν βαλεις το steady ειναι ακομα χειροτερο απο το απλο ois !!! Eιναι δυνατον να ειναι χειροτερο το steady μαζι με το ois , απο το απλο ois? Δε βλεπεται το βιντεο με steady.

Ακομα και με το ois ειναι απαραδεκτο, δεν ειναι σταθερο, καμια σχεση με τα sony z η σταθεροποιηση !!!

2) το δευτερο που με εχει ξενερωσει ειναι το autofocus που πολλες φορες δεν εστιαζει καθολου, ενω συνεχεια χανει το focus σε κινηση του κινητου, κατι το οποιο ειναι ενοχλητικο !!!

Σκεφτομαι να παρω το s7 , εχω παθει τη πλακα με το αστραπιαιο focus που εχει. Το focus laser του v10 ειναι αργοκινητο καραβι. Τραβηξα ενα βιντεο με το σκυλο μου και στις γρηγορες σκηνες, το focus μπερδευεται !!!

 

Εχετε καποια λυση, η παρομοια εμπειρια?

Υπαρχει περιπτωση σε καποιο update να διορθωθει?

 

Σκεφτομαι να το πουλησω πολυ σοβαρα, γιατι χρισημοποιω πολυ το βιντεο & εχω ξενερωσει.

 

Οποιος ενδιαφερεται το πουλαω, ειναι το λευκο, 2 μηνων , ουτε σκονη πανω δεν εχει, μαζι με θηκη spigen !!!

Edited by ANGELOS1979
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπερα παιδια, θα ηθελα λιγο τα φωτα σας, γιατι εχω ξενερωσει με το κινητο.

Σε ολα τελειο , εκει ομως που μου τα χαλαει ειναι το video.

 

1) H σταθεροποιηση του βιντεο ειναι απαραδεκτη, και δεν διορθονεται με τιποτα.Επισης επειδη το εχω ψαξει στο ιντερνετ, οταν βαλεις το steady ειναι ακομα χειροτερο απο το απλο ois !!! Eιναι δυνατον να ειναι χειροτερο το steady μαζι με το ois , απο το απλο ois? Δε βλεπεται το βιντεο με steady.

Ακομα και με το ois ειναι απαραδεκτο, δεν ειναι σταθερο, καμια σχεση με τα sony h σταθεροποιηση !!!

2) το δευτερο που με εχει ξενερωσει ειναι το autofocus που πολλες φορες δεν εστιαζει καθολου, ενω συνεχεια χανει το focus σε κινηση του κινητου, κατι το οποο ειναι ενοχλητικο !!!

 

Εχετε καποια λυση, η παρομοια εμπειρια?

Υπαρχει περιπτωση σε καποιο update να διορθωθει?

 

Σκεφτομαι να το πουλησω πολυ σοβαρα, γιατι χρισημοποιω πολυ το βιντεο & εχω ξενερωσει.

 

Αυτο που εγω ξερω ειναι πως το λειζερ φοκους ''πιανει'' ως το 1 μετρο δηλαδη για κοντινες αποστασεις. Για μακρινοτερες λογικα ειναι το ιδιο με τα υπολοιπα κινητα.

Βαριέμαι που ζω!!! :D
Link to comment
Share on other sites

Εγώ την πέρασα μέσω bridge και δε χρειάστηκε επαναφορά εργοστασιακών.

 

Στάλθηκε από το LG V10 μου

 

Κι εγω ετσι την περασα,και δεν εχω κανενα προβλημα μεχρι τωρα!:)

SAMSUNG GALAXY S20 FE
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια, θα ηθελα λιγο τα φωτα σας, γιατι εχω ξενερωσει με το κινητο.

Σε ολα τελειο , εκει ομως που μου τα χαλαει ειναι το video.

 

1) H σταθεροποιηση του βιντεο ειναι απαραδεκτη, και δεν διορθονεται με τιποτα.Επισης επειδη το εχω ψαξει στο ιντερνετ, οταν βαλεις το steady ειναι ακομα χειροτερο απο το απλο ois !!! Eιναι δυνατον να ειναι χειροτερο το steady μαζι με το ois , απο το απλο ois? Δε βλεπεται το βιντεο με steady.

Ακομα και με το ois ειναι απαραδεκτο, δεν ειναι σταθερο, καμια σχεση με τα sony z η σταθεροποιηση !!!

2) το δευτερο που με εχει ξενερωσει ειναι το autofocus που πολλες φορες δεν εστιαζει καθολου, ενω συνεχεια χανει το focus σε κινηση του κινητου, κατι το οποιο ειναι ενοχλητικο !!!

Σκεφτομαι να παρω το s7 , εχω παθει τη πλακα με το αστραπιαιο focus που εχει. Το focus laser του v10 ειναι αργοκινητο καραβι. Τραβηξα ενα βιντεο με το σκυλο μου και στις γρηγορες σκηνες, το focus μπερδευεται !!!

 

Εχετε καποια λυση, η παρομοια εμπειρια?

Υπαρχει περιπτωση σε καποιο update να διορθωθει?

 

Σκεφτομαι να το πουλησω πολυ σοβαρα, γιατι χρισημοποιω πολυ το βιντεο & εχω ξενερωσει.

 

Οποιος ενδιαφερεται το πουλαω, ειναι το λευκο, 2 μηνων , ουτε σκονη πανω δεν εχει, μαζι με θηκη spigen !!!

 

Πρωτη φορα το ακουω αν σε στεναχωρει πουλατο να ηρεμησεις

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Bandwidth σε ελλήνικως;

http://lmgtfy.com/?q=Bandwidth+greek+translation+

 

Στάλθηκε από μένα χρησιμοποιώντας το νου και τα δάχτυλά μου, ενώ ήμουν ξάπλα!

LG V10

Είμαι αυτός που όταν ήμουν μικρός ήθελα να του μοιάσω!
Link to comment
Share on other sites

Κατά κύριο ρόλο τη διαφορά την κάνει η ενεργοβόρος οθόνη.

Σε 2ο χρόνο έρχεται και η διαφορά στο λειτουργικό.

 

Του iphone ηταν πιο μικρης αναλυσης η οθονη γι αυτο κρατουσε τοσο η μπαταρια!

 

----- προσθήκη μηνύματος 15 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παντως αναρωτιεμαι γιατι καποιος αυτη τη στιγμη αναμεσα σε G5 και V10 να παρει το πρωτο!Ειναι σχεδον πανομοιοτυπα σε δυνατοτητες(αναλυση οθονης,μνημη ραμ,αποθηκευτικος χωρος) και το V10 ειναι και πιο ομορφο(προσωπικη αποψη) και πιο φτηνο πλεον!Δεν ξερω εχω την εντυπωση οτι στην LG μπερδεψαν τον κοσμο με το V10 αν και εμενα δεν με χαλασε καθολου!

Past:Samsung Galaxy SIII,IPhone 4s,Lg G2 Mini, HTC One M8,Motorola Moto G(2014),Samsung Galaxy A5,Iphone 6 Plus,LG V10,Samsung Galaxy S7 Edge,OnePlus 3T, Xiaomi Redmi Note 4,Huawei P10

 

Current: Huawei Mate 10 Pro

Link to comment
Share on other sites

Του iphone ηταν πιο μικρης αναλυσης η οθονη γι αυτο κρατουσε τοσο η μπαταρια!

 

----- προσθήκη μηνύματος 15 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παντως αναρωτιεμαι γιατι καποιος αυτη τη στιγμη αναμεσα σε G5 και V10 να παρει το πρωτο!Ειναι σχεδον πανομοιοτυπα σε δυνατοτητες(αναλυση οθονης,μνημη ραμ,αποθηκευτικος χωρος) και το V10 ειναι και πιο ομορφο(προσωπικη αποψη) και πιο φτηνο πλεον!Δεν ξερω εχω την εντυπωση οτι στην LG μπερδεψαν τον κοσμο με το V10 αν και εμενα δεν με χαλασε καθολου!

 

Εσύ φίλε μου είπες για το λειτουργικό.

Ο κύριος λόγος όμως για τη μικρότερη αυτονομία του v10 είναι η οθόνη του.

Δε διαφωνώ ότι λόγω ανάλυσης είναι πιο ενεργοβόρος.

ΑΛΛΑ η lg θα πρέπει να βρει τον τρόπο να μειώσει τόσο την κατανάλωση της, όσο και να βάζει μεγαλύτερες μπαταρίες. Δε γίνεται να έχει βγάλει lg g2 με 5,2'' fhd & 3000 μπαταρία & το v10 με 5,7''(+2η) Qhd & 3000 μπαταρία πάλι.

 

Για το 2ο συμφωνώ αν και είναι διαφορετικές κατηγορίες οι 2 συσκευές. ;)

Link to comment
Share on other sites

Εσύ φίλε μου είπες για το λειτουργικό.

Ο κύριος λόγος όμως για τη μικρότερη αυτονομία του v10 είναι η οθόνη του.

Δε διαφωνώ ότι λόγω ανάλυσης είναι πιο ενεργοβόρος.

ΑΛΛΑ η lg θα πρέπει να βρει τον τρόπο να μειώσει τόσο την κατανάλωση της, όσο και να βάζει μεγαλύτερες μπαταρίες. Δε γίνεται να έχει βγάλει lg g2 με 5,2'' fhd & 3000 μπαταρία & το v10 με 5,7''(+2η) Qhd & 3000 μπαταρία πάλι.

 

Για το 2ο συμφωνώ αν και είναι διαφορετικές κατηγορίες οι 2 συσκευές. ;)

Κοιτα θεωρω(χωρις να ειμαι κανενας προγραμματιστης ή τεχνικος)οτι το android σαν λογισμικο ειναι πιο βαρυ απο το ios και πιστευω οτι παιζει και αυτο το ρολο του στην καταναλωση της μπαταριας!Σιγουρα το βασικοτερο παιζει η οθονη δεν τιθεται θεμα!Παντως ενω η lg εχει κανει πολλα βηματα μπροστα καπου μου δειχνει εμενα οτι μπερδευεται!

Past:Samsung Galaxy SIII,IPhone 4s,Lg G2 Mini, HTC One M8,Motorola Moto G(2014),Samsung Galaxy A5,Iphone 6 Plus,LG V10,Samsung Galaxy S7 Edge,OnePlus 3T, Xiaomi Redmi Note 4,Huawei P10

 

Current: Huawei Mate 10 Pro

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα θεωρω(χωρις να ειμαι κανενας προγραμματιστης ή τεχνικος)οτι το android σαν λογισμικο ειναι πιο βαρυ απο το ios και πιστευω οτι παιζει και αυτο το ρολο του στην καταναλωση της μπαταριας!Σιγουρα το βασικοτερο παιζει η οθονη δεν τιθεται θεμα!Παντως ενω η lg εχει κανει πολλα βηματα μπροστα καπου μου δειχνει εμενα οτι μπερδευεται!

 

@Alfie Δεν διαφωνούμε.

Απλά σου επισημαίνω ότι τον κύριο λόγο παίζει η οθόνη για τη χειρότερη αυτονομία και όχι τόσο το λειτουργικό. Το αρχικό post σου, στο οποίο απάντησα αφήνει να εννοηθεί ότι διαφορα είναι στο λειτουργικό.

Εν ολίγοις, θέλω να πω ότι και ios να έτρεχε την αυτονομία του i6s plus δεν θα την πλησίαζε. :)

Link to comment
Share on other sites

@Alfie Δεν διαφωνούμε.

Απλά σου επισημαίνω ότι τον κύριο λόγο παίζει η οθόνη για τη χειρότερη αυτονομία και όχι τόσο το λειτουργικό. Το αρχικό post σου, στο οποίο απάντησα αφήνει να εννοηθεί ότι διαφορα είναι στο λειτουργικό.

Εν ολίγοις, θέλω να πω ότι και ios να έτρεχε την αυτονομία του i6s plus δεν θα την πλησίαζε. :)

 

Ναι βρε συ δεν αντιλεγω καθολου!!Τεσπα οπως και να χει ειναι ενα αρκετα value for money κινητο!Απ οσα εχουν περασει απο τα χερια μου θεωρω το V10,το m8 και φυσικα το κορυφαιο vfm moto g τα μονα που δεν με πονεσε η τσεπη μου και ηταν top!!

Past:Samsung Galaxy SIII,IPhone 4s,Lg G2 Mini, HTC One M8,Motorola Moto G(2014),Samsung Galaxy A5,Iphone 6 Plus,LG V10,Samsung Galaxy S7 Edge,OnePlus 3T, Xiaomi Redmi Note 4,Huawei P10

 

Current: Huawei Mate 10 Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια, θα ηθελα λιγο τα φωτα σας, γιατι εχω ξενερωσει με το κινητο.

Σε ολα τελειο , εκει ομως που μου τα χαλαει ειναι το video.

 

1) H σταθεροποιηση του βιντεο ειναι απαραδεκτη, και δεν διορθονεται με τιποτα.Επισης επειδη το εχω ψαξει στο ιντερνετ, οταν βαλεις το steady ειναι ακομα χειροτερο απο το απλο ois !!! Eιναι δυνατον να ειναι χειροτερο το steady μαζι με το ois , απο το απλο ois? Δε βλεπεται το βιντεο με steady.

Ακομα και με το ois ειναι απαραδεκτο, δεν ειναι σταθερο, καμια σχεση με τα sony z η σταθεροποιηση !!!

2) το δευτερο που με εχει ξενερωσει ειναι το autofocus που πολλες φορες δεν εστιαζει καθολου, ενω συνεχεια χανει το focus σε κινηση του κινητου, κατι το οποιο ειναι ενοχλητικο !!!

Σκεφτομαι να παρω το s7 , εχω παθει τη πλακα με το αστραπιαιο focus που εχει. Το focus laser του v10 ειναι αργοκινητο καραβι. Τραβηξα ενα βιντεο με το σκυλο μου και στις γρηγορες σκηνες, το focus μπερδευεται !!!

 

Εχετε καποια λυση, η παρομοια εμπειρια?

Υπαρχει περιπτωση σε καποιο update να διορθωθει?

 

Σκεφτομαι να το πουλησω πολυ σοβαρα, γιατι χρισημοποιω πολυ το βιντεο & εχω ξενερωσει.

 

Οποιος ενδιαφερεται το πουλαω, ειναι το λευκο, 2 μηνων , ουτε σκονη πανω δεν εχει, μαζι με θηκη spigen !!!

Το παρατήρησα κι εγώ αυτό που λες με το βίντεο. Για δοκίμασε να τραβήξεις στα 60fps fhd που δεν είναι ενεργοποιημένα ios και steady. Εγώ εκεί το χρησιμοποιώ και πιστεύω ότι το αποτέλεσμα είναι καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους, πριν λίγες μέρες απόκτησα ένα lg v10 και είμαι πολύ ευχαριστημένος αν εξαιρέσω ένα πρόβλημα που έχω στο facebook. όταν το έχω στο παρασκήνιο και πάω να πατήσω πχ στο προφίλ ενός φίλου ή να δω τη συνέχεια ενός άρθρου, δεν αντοποκρίνεται. πρέπει να το κλείσω από το multitasking και να το ξανανοίξω για να λειτουργήσουν αυτά. έχει κανείς το ίδιο πρόβλημα;
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους, πριν λίγες μέρες απόκτησα ένα lg v10 και είμαι πολύ ευχαριστημένος αν εξαιρέσω ένα πρόβλημα που έχω στο facebook. όταν το έχω στο παρασκήνιο και πάω να πατήσω πχ στο προφίλ ενός φίλου ή να δω τη συνέχεια ενός άρθρου, δεν αντοποκρίνεται. πρέπει να το κλείσω από το multitasking και να το ξανανοίξω για να λειτουργήσουν αυτά. έχει κανείς το ίδιο πρόβλημα;

Όχι με τον messenger έχω αλλά το είχα και πρίν

 

Sent from my LG-H960 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το παρατήρησα κι εγώ αυτό που λες με το βίντεο. Για δοκίμασε να τραβήξεις στα 60fps fhd που δεν είναι ενεργοποιημένα ios και steady. Εγώ εκεί το χρησιμοποιώ και πιστεύω ότι το αποτέλεσμα είναι καλύτερο.

 

Αν θες να πεις οτι το βίντεο βλέπεται ειναι μόνο στο 1080p - 60fps - high bitrate , μόνο εκεί τραβάω,(στα 30fps έχει θολούρα και σπάσιμο στα κινούμενα πλάνα) αλλά και πάλι το stabilization (το ois ειναι ανοιχτό μόνιμα, δεν απενεργοποιείται ) δεν ειναι και οτι καλύτερο.

 

Παράλληλα το focus οταν κινείσαι και αλλάζεις θέμα πολλές φορές μπερδεύεται και δεν μένει σταθερό, ενω άλλες φορές αργεί να εστιάσει η δεν εστιαζει καθολου σωστα.

 

Κρίμα για ναυαρχίδα, ξενέρωσα τη ζωή μου !!!

Aμα κανεις και search στο google, you tube υπάρχει θέμα !!!

Link to comment
Share on other sites

Το προηγούμενα κινητά μου ήταν note4, 6s plus και ήταν καλύτερα και γρηγορότερα στο stabilization & focus, ξενέρωσα τη ζωή μου, χάλια !!!

 

Για να το προσέξεις πρέπει να δεις τα βίντεο σε μεγάλο μόνιτορ η ακόμα χειρότερα σε μεγάλη τηλεόρασή.δεν βλέπονται...το κούνημα & το χάσιμο στο focus ειναι εμφανέστερα !!!

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι κατοχος του g4 και το σπασιμο στην κινηση ειδικα οταν μετακινεις το κινητο δεξια-αριστερα το κανει και στο g4. Aναγκάστησα να εγκαταστησω την καμερα του v10 ωστε να τραβαω τα βιντεο στα 60fps.

Και εκει βεβαια κανει κατι μαγκωματα το βιντεο αλλα ειναι τυχαια και πιο αραια.

Πριτιμω τα 60 fps με σταθερο χερι και απαλες κινησεις του κινητου. Χανεις βεβαια λιγο φως με τα 60 fps αλλα την ημερα δεν υπαρχει προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να πεις οτι το βίντεο βλέπεται ειναι μόνο στο 1080p - 60fps - high bitrate , μόνο εκεί τραβάω,(στα 30fps έχει θολούρα και σπάσιμο στα κινούμενα πλάνα) αλλά και πάλι το stabilization (το ois ειναι ανοιχτό μόνιμα, δεν απενεργοποιείται ) δεν ειναι και οτι καλύτερο.

 

Παράλληλα το focus οταν κινείσαι και αλλάζεις θέμα πολλές φορές μπερδεύεται και δεν μένει σταθερό, ενω άλλες φορές αργεί να εστιάσει η δεν εστιαζει καθολου σωστα.

 

Κρίμα για ναυαρχίδα, ξενέρωσα τη ζωή μου !!!

Aμα κανεις και search στο google, you tube υπάρχει θέμα !!!

Είχα την εντύπωση ότι είναι μόνιμα απενεργοποιημένο το stabilization στα 60fps μιας και είναι μόνιμα γκρι.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου οχι γιατί το s7 και στα 60 fps έχει stabilization και στο v10 το βίντεο στο auto δηλαδή στα 30fps δε βλέπεται !!!

 

Επίσης το focus ειναι άθλιο....αργό και μπερδεύεται σε γρήγορες κινήσεις.

 

Ζ5 & S7 το βάζουν κάτω το v10 σε stabilization το z5 (DIS) & σε focus το s7 και μάλλον θα το δώσω και ποτέ ξανά lazer focus !!!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου οχι γιατί το s7 και στα 60 fps έχει stabilization και στο v10 το βίντεο στο auto δηλαδή στα 30fps δε βλέπεται !!!

 

Επίσης το focus ειναι άθλιο....αργό και μπερδεύεται σε γρήγορες κινήσεις.

 

Ζ5 & S7 το βάζουν κάτω το v10 σε stabilization το z5 (DIS) & σε focus το s7 και μάλλον θα το δώσω και ποτέ ξανά lazer focus !!!

 

Μήπως ήθελες να πάρεις κάμερα και μπερδεύτηκες και πήρες τελικά κινητό?:lol::lol::lol:

Όσο καλό και να είναι το τηλέφωνο που παίρνεις μη περιμένεις να κάνει παπάδες.Με 400€ παίρνεις ένα πολύ καλό τηλέφωνο με μια μέτρια κάμερα και ένα μέτριο ηχείο.Τα συνδυάζεις όλα με 4 κατοστάρικα.Ειδάλως θα ήθελές 400€ για το καθένα ξεχωριστά.

Φιλικά πάντα και χωρίς ίχνος ειρωνείας! :shifty::shifty:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου οχι γιατί το s7 και στα 60 fps έχει stabilization και στο v10 το βίντεο στο auto δηλαδή στα 30fps δε βλέπεται !!!

 

Επίσης το focus ειναι άθλιο....αργό και μπερδεύεται σε γρήγορες κινήσεις.

 

Ζ5 & S7 το βάζουν κάτω το v10 σε stabilization το z5 (DIS) & σε focus το s7 και μάλλον θα το δώσω και ποτέ ξανά lazer focus !!!

 

Δεν αντιλεγω αλλα νομιζω οτι το λειζερ φοκους νομιζω ειναι για τις φωτο οσο για μενα που γυρναω αρκετα βιντεο με ταχυτητα βαδισματος και οχι τρεχοντας η σπασμωδικες κινησεις"δεν υποννοω για κανεναν τιποτα" Και μια χαρα καταγραφει μονο μια ερωτηση το βιντεο το αποθηκευετε στην καρτα και το βλεπετε ;η στην συσκευη;

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Δεν αντιλεγω αλλα νομιζω οτι το λειζερ φοκους ειναι για φωτο

Και εγώ έτσι νομίζω...χμ

 

 

 

Sent from my LG-H960 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για όσους δεν έχουν Πάρκινσον, τα 60fps είναι λουκούμι. Αν και τα βλέπω απενεργοποιημένα το IOS και το steady, εντούτοις βλέπω κάποιο είδος σταθεροποίησης. Δεν είναι όλα βάρκα γυαλό

 

Στάλθηκε από το LG V10 μου

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...