Jump to content

Doogee X5 pro


bbbb
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χρόνια πολλά και καλή χρονιά.Δυστυχώς δε με πρόλαβες καθώς το x5 το πούλησα πριν λίγες ημέρες και έσβησα απο το δίσκο μου κάποια τέτοια καθαρά backup που είχα για εξοικονόμηση χώρου.Η πρόταση μου είναι να βάλεις με sp flash tools την τελευταία έκδοση απο http://www.needrom.com/category/doogee/x5-pro-doogee/ ή απο το site της doogee και αν δε στρώσει πας για επιστροφή
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μήπως ο φίλος μας είναι πωλητής σε κάποια εταιρεία που φέρνει tempered glass; :lol:

 

Ωραίο το αστείο σου γέλασα ;)

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά και καλή χρονιά.Δυστυχώς δε με πρόλαβες καθώς το x5 το πούλησα πριν λίγες ημέρες και έσβησα απο το δίσκο μου κάποια τέτοια καθαρά backup που είχα για εξοικονόμηση χώρου.Η πρόταση μου είναι να βάλεις με sp flash tools την τελευταία έκδοση απο http://www.needrom.com/category/doogee/x5-pro-doogee/ ή απο το site της doogee και αν δε στρώσει πας για επιστροφή

 

Καλή χρονιά και χρόνια πολλά !

Πέρασα τη ρομ αλλά τα ίδια.Ο ήχος είναι στην αρχή χαμηλός -ίσα που ακούγεται- μετά από λίγο(2-3 λεπτά) ως δια μαγείας μεγαλώνει σαν να ξεμπουκώνει σταδιακά και ακούγεται δυνατά όπως πρέπει να είναι.Όσο είναι ανοιχτό το τηλέφωνο (η οθόνη) οι κλήσεις ακούγονται δυνατά(οποτε δεν είναι πρόβλημα στο ηχείο) , το ραδιόφωνο σε ανοιχτή ακρόαση καθώς και η αναπαραγωγή τραγουδιών ακούγονται δυνατά.

Μόλις μπεί σε αναμονή και σβήσει η οθόνη αρχίζουν πάλι τα ίδια προβληματα. Μετά από 5 λεπτά αν το ξανανοίξω ο ήχος έχει αισθητά μειωθεί.Αν περάσει μια ή δυο ώρες ο ήχος ίσα που αχνοακούγεται....Τα νεύρα μου!!!!

 

Καμμιά ιδέα;;;;;;

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά και χρόνια πολλά !

Πέρασα τη ρομ αλλά τα ίδια.Ο ήχος είναι στην αρχή χαμηλός -ίσα που ακούγεται- μετά από λίγο(2-3 λεπτά) ως δια μαγείας μεγαλώνει σαν να ξεμπουκώνει σταδιακά και ακούγεται δυνατά όπως πρέπει να είναι.Όσο είναι ανοιχτό το τηλέφωνο (η οθόνη) οι κλήσεις ακούγονται δυνατά(οποτε δεν είναι πρόβλημα στο ηχείο) , το ραδιόφωνο σε ανοιχτή ακρόαση καθώς και η αναπαραγωγή τραγουδιών ακούγονται δυνατά.

Μόλις μπεί σε αναμονή και σβήσει η οθόνη αρχίζουν πάλι τα ίδια προβληματα. Μετά από 5 λεπτά αν το ξανανοίξω ο ήχος έχει αισθητά μειωθεί.Αν περάσει μια ή δυο ώρες ο ήχος ίσα που αχνοακούγεται....Τα νεύρα μου!!!!

 

Καμμιά ιδέα;;;;;;

Ευχαριστώ πολύ

Οπως τα γραφεις τουλαχιστον,ειναι καποιο θεμα software,αλλα ποιο ειναι τοπροβλημα δεν μπορω να καταλαβω......

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το συγκεκριμενο κινητο εχει γρηγοροτερο 3g απο το xiaomi redmi note 2 και γενικα πως τα παει το xp pro απο 3g?

 

Και κατι αλλο που θελω να ρωτησω σε πολλα post εχω διαβασει για προβληματα σχετικα με την ενδειξη της μπαταριας? Ισχυει κατι τετοιο θελω να μου πειτε γενικα πως τα παει το κινητο αν ειναι γρηγορο κτλπ αν κολλαει γιατι δεν εχω χρονο να διαβασω τις υπολοιπες σελλιδες

Edited by giorgosmc
Link to comment
Share on other sites

To 3g του ειναι αριστο και υποστηριζει και 4g.Δεν ξερω πως ειναι συγκριτικα με το redmi αλλα το πλεονεκτημα του ειναι οτι υποστηριζει και την band 20 800mhz που βαζει η wind περισσοτερο προς το παρον. Κατα τα αλλα γενικη συγκριση μεταξυ των δυο δεν μπορει να γινει.το redmi σαφως ανωτερο στα υπολοιπα χαρακτηριστικα
Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπίζει κάποιος πρόβλημα με την εγκατασταση του adobe flash player ?

Η τελευταία version υποστηρίζεται απο το κινητό σας?

Π.χ. δοκιμάστε να φορτώσετε μια απλή ιστοσελίδα που να απαιτεί flash player πχ. http://www.kfc.gr.

Edited by tasos_v
Link to comment
Share on other sites

χρόνια πολλά σε όλους!

 

είτε εδώ είτε στο X5 (απλό) thread είχα διαβάσει για το πως απενεργοποιούμε την ενοχλητική buggαρισμένη δόνηση κατά τις κλήσεις. μπορεί να μου το λινκάρει κάποιος γιατί δεν το βρίσκω?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6417475&highlight=*%23*%233646633%23*%23*#post6417475

 

 

Να ρωτήσω αν έχει δοκιμάσει κάποιος κάτοχος. Παίζει usb otg στο Χ5 pro; Γιατί στο απλό δεν... Δοκίμασα την αναζήτηση στο θέμα αλλά δε μου βγάζει κάτι.

Edited by Mark_K
Link to comment
Share on other sites

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6417475&highlight=*%23*%233646633%23*%23*#post6417475

 

 

Να ρωτήσω αν έχει δοκιμάσει κάποιος κάτοχος. Παίζει usb otg στο Χ5 pro; Γιατί στο απλό δεν... Δοκίμασα την αναζήτηση στο θέμα αλλά δε μου βγάζει κάτι.

 

το δοκίμασα τις προάλλες.

έβαλα ένα ntfs usb, το αναγνώρισε αλλά μου είπε πως δεν έχει υποστηριζόμενο τύπο αρχείων (ή κάτι τέτοιο τελος πάντων) και μου ζήτησε διαμόρφωση.

Το έβγαλα, αποθήκευσα τα έγραφα στο pc και το έκανα fat32 (στον υπολογιστή), έπειτα το έβαλα πάλι στο x5 pro και δεν το είδε ξανά, δοκίμασα και δεύτερο φλασάκι αλλά ούτε αυτό. θα ξανα προσπαθήσω κάποια στιγμή!

 

Ευχαριστώ για τον link :)

 

 

 

edit

αφού κάνω την ρύθμιση στο engineering mode, πρέπει να κάνω restart ή κάτι?

μόλις το έκανα, (χωρίς restart) δοκίμασα μια κλήση και δεν άλλαξε κάτι με την ενοχλητική δόνηση.

Edited by p_under
Link to comment
Share on other sites

Κανονικά δεν θα έπρεπε να χρειάζεται restart.

Για δοκίμασε και κάτι άλλο. Ανοίγεις τον dialer, κλικ στις επιλογές (πάνω δεξία στις 3 τελείες στο κουτί της αναζήτησης), ρυθμίσεις, γενικά, και στο ήχοι και δόνηση έχει ένα κουτάκι που λέει Listen vibrate. Ξετσέκαρέ το.

 

Δε μου λέτε καμιά γνώμη. Το X5 pro έχει στο Geekbuying στα 75€ και στο minideal στα 81 περίπου. Ποιο προτιμάμε για αγορά; Περισσότερο για πιθανότητα καλύτερης συμπεριφοράς σε περίπτωση προβλήματος. Αναμονή δεν με νοιάζει και τόσο. Λογικά ίσως ισχύει αυτό που μου είπαν σε άλλη παραγγελία από το vickmall για ένα απλό Χ5 που πήρα σε μια φίλη. Ότι δηλαδή δεν έχουν απόθεμα τα καταστήματα σε X5/X5 pro και μετά την παραγγελία αναλαμβάνει άλλη εταιρία logistics την αποστολή.

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά δεν θα έπρεπε να χρειάζεται restart.

Για δοκίμασε και κάτι άλλο. Ανοίγεις τον dialer, κλικ στις επιλογές (πάνω δεξία στις 3 τελείες στο κουτί της αναζήτησης), ρυθμίσεις, γενικά, και στο ήχοι και δόνηση έχει ένα κουτάκι που λέει Listen vibrate. Ξετσέκαρέ το.

 

 

δεν ήταν τικαρισμένο!

 

όσο για το δεύτερο σκέλος της απάντησης σου, εγώ δεν έχω εμπειρία από αυτά τα καταστήματα.

Link to comment
Share on other sites

Υποστηρίζει κανονικά usb otghttp://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6414446# απλά δε παίζει με όλα τα καλώδια.ntfs δεν υποστηρίζει εγγενώς το android αλλά παίζει μέσω εφαρμογής.πχ paragon ntfs manager.Επίσης ο flash player έχει σταματήσει να υποστηρίζεται στο android στις εκδοσεις 4.χ

Μόνη λύση για τέτοιες σελίδες κάποιος browser όπως ο flashfox

Για τα μαγαζια που αναφέρετε, πριν το vickmall πολλοί αγοράσαμε απο το minideal και μείναμε ικανοποιημένοι.και απο geekbuying όσες αγορές έκανα έμεινα ικανοποιημένος αν και συνήθως αργούν λίγο γύρω στην εβδομάδα να στείλουν την παραγγελία.σε θέμα service δε μου χρειάστηκε κάποιο μέχρι στιγμής

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. Μάλλον θα κάνω μια παραγγελία από mini deal μιας και είχα ξαναπάρει από αυτούς χωρίς πρόβλημα στο παρελθόν.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, το παρελαβα την πέμπτη και πραγματικά αξίζει κάθε ευρώ. Το μόνο θεματακι που χει είναι με το πλήκτρο που αυξάνει την ένταση. Θέλει 2 και 3 φορές πάτημα για να κατέβει μια στάθμη. Παίζει να έχει θέμα και να χρειάζεται αλλαγη;; Το καπάκι είναι σωστα κουμπωμενο.
Link to comment
Share on other sites

...

στο Antutu κόλλησε στο 76% και με πέταξε στην αρχική οθόνη της εφαρμογής. ήταν κατά τη διάρκεια του τεστ για τα γραφικά. έβαλα 2 παιχνίδια που παίζω και απογοητεύτηκα με το drop rate των fps ανά διαστήματα. "ελαττωματικό, πίσω στην Κίνα" σκέφτηκα. Αμ, δε... έκατσα και έψαξα μέσω Google, άλλαξα μια ρύθμιση στο μενού "επιλογές για προγραμματιστές - αναγκαστική απόδοση gpu" σε on από off και πλέον παίζουν κομπλέ. δεν θα κάτσω να το ψάξω περισσότερο από τη στιγμή που λειτουργεί αλλά όσο να 'ναι μια μικρή απογοήτευση υπάρχει. σε video μέσω εφαρμογής mx player και YouTube όλα έπαιζαν/παίζουν κομπλέ.

έτρεξα πάλι το antutu μετά την αλλαγή επιτυχώς με αποτέλεσμα 20044.

...

 

Αυτή η αλλαγή θεωρείτε ότι είναι απαραίτητο να γίνει; Παίζω κάποια όχι πολύ απαιτητικά παιχνιδάκια. Θα αυξήσει αρκετά την θερμοκρασία ή την κατανάλωση μπαταρίας;

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν κάνει ίσως τόσο πολύ για παιχνίδια και ιδιαίτερα απαιτητικά το συγκεκριμένο τηλέφωνο. Είναι από τα πράγματα που λίγο πολύ αναφέρουν οι περισσότεροι στα reviews.

Για πιο απλά κάτι μπορεί να γίνει, αλλά αυτό που παίζει ρόλο είναι και η οθόνη αφής των 2 σημείων. Ίσως δεν είναι ότι καλύτερο για τέτοια χρήση.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν κάνει ίσως τόσο πολύ για παιχνίδια και ιδιαίτερα απαιτητικά το συγκεκριμένο τηλέφωνο. Είναι από τα πράγματα που λίγο πολύ αναφέρουν οι περισσότεροι στα reviews.

Για πιο απλά κάτι μπορεί να γίνει, αλλά αυτό που παίζει ρόλο είναι και η οθόνη αφής των 2 σημείων. Ίσως δεν είναι ότι καλύτερο για τέτοια χρήση.

Eδω δεν τα τρεχουν συσκευες των 250-300+ ευρο συσκευες τα βαρια 3d παιχνιδια,το Χ5 θα τα τρεξει,αν και για τα λεφτα του,εδω που τα λεμε,μια χαρα τα παει.Τι ακριβως σου κανει η οθονη??

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με το viber και τα παρόμοια λύθηκε;

Το πρόβλημα με το viber ήταν καθαρά τις εφαρμογής όχι συσκευής. Τα παρόμοια λέγοντας?

Link to comment
Share on other sites

τα παρόμοια τέτοιου τύπου "Snapchat"

Αυτα ειναι θεματα εφορμογων φιλε μου.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς να ευχαριστήσω όλους τους αρθρογράφους του νήματος και τους υπολοίπους ιδιοκτήτες της συσκευής. Οι απόψεις τους και οι λεπτομερείς περιγραφές τους είναι πολύ χρήσιμες.

Χρήστης του Doogee X5 Pro (στον ανιψιό μου είχα πάρει πιο πριν το Χ5 και το έχει κατ' ευχαριστηθεί) για 10 ημέρες τώρα και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος με τις δυνατότητές του. Δεν είμαι απαιτητικός χρήστης, άλλωστε αλλάζω κινητό ανά 5ετία..., αλλά μπορώ να εκτιμήσω την ευκολία και ευχρηστία αυτής της συσκευής για μία ευχάριστη και απροβλημάτιστη τηλεφωνική εμπειρία, όσο φυσικά και για τις υπόλοιπες δυνατότητες που εκμεταλλεύεσαι από ένα έξυπνο κινητό. Στα χρήματα που έδωσα 75€ από banggood πράγματι είναι εκτός ανταγωνισμού.

 

Θα ήθελα να αναφέρω την εμπειρία χρήσης του (για να βοηθήσω μελλοντικούς αγοραστές) και κάποιες απορίες (για όποιον μπορεί να τις λύσει):

Η εμπειρία μου:

1) Πολύ γρήγορο στο διαδίκτυο, σχεδόν καμμία διαφορά στην πλοήγηση και άνοιγμα ιστοσελίδων με το (εξαιρετικό) Huawei P7 φίλου των 260€.

2) WiFi πολύ δυνατό. Σε δωμάτιο που είχα πρόβλημα με ένα στικάκι, πιάνει!

3) GPS. Απίστευτη ταχύτητα στο κλείδωμα δορυφόρου. Σε στενό δρόμο με πολυκατοικίες μου έχει κάνει 1 με 2 δευτερόλεπτα...! Βλέπει ακόμη και μέσα στο σπίτι μου, κοντά σε παράθυρο, στο ισόγειο διώροφου!

4) Οι 4G δυνατότητες και η σχετικά μεγάλη κλίμακα που τελικά υπάρχει (Q καρτοκινητή - Wind) σου δίνει άλλη εμπειρία στην πλοήγηση χωρίς WiFi.

5) Απροβλημάτιστη πλοήγηση στα μενού της συσκευής, χωρίς κολλήματα.

6) Σωστή διαχείριση μνήμης

7) Προεγκατεστημένες μόνο οι απαραίτητες εφαρμογές.

8) Το φλας ως φακός είναι καλό. Φυσικά και υπάρχουν δυνατότερα, αλλά ένα υπνοδωμάτιο το φωτίζει χαμηλά.

9) Η φωτογραφική του είναι μέτρια, προς κακή στα σκοτεινά. Το φλας αδύναμο. Το βιντεάκι του αρκετά καλό θα έλεγα και τουλάχιστον στο κινητό φαίνεται ωραίο! Το λογισμικό που συνοδεύει αυτά τα κινητά, προσωπικά με ικανοποίησε. Στα χρήματα που στοιχίζει πάντως το κινητό, δεν νομίζω να υπάρχουν καλλίτερες κάμερες...!

10) Η μπαταρία του προσωπικά με ικανοποιεί και με αρκετή πλοήγηση και ανοιχτή οθόνη, με συνεχώς ανοικτά δεδομένα, με βγάζει μία ημέρα.

 

Οι απορίες:

1) Όπως ανεφέρθη και πιο πάνω, πράγματι, το πλήκτρο της μειώσεως της εντάσεως δεν ανταποκρίνεται άμεσα κάποιες φορές. Δεν το είχα παρατηρήσει πριν το διαβάσω και οπότε δεν με χαλάει.

2) Κάποιες φορές, όταν μιλάω στο τηλέφωνο, κάνει κάποιες δονήσεις μία, δύο και τρεις συνεχόμενες. Ξέρει κάποιος από που προκαλούνται αυτές οι δονήσεις; Είναι σαν να μου λέει να μη κολλάω πολύ το αυτί μου στο κινητό...

 

Εν κατακλείδι ένα ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ κινητό. Φωτεινότατη οθόνη, πολύ ωραίο άγγιγμα, ένα υπέροχος λόγος αξίας-επιδόσεων. Χαίρεσαι τις αγορές σου έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρήγγειλα κι εγώ ένα λευκό X5 Pro για να κάνει παρέα στο μικρό του αδερφάκι που έχω τώρα (Χ5). Τελικά παρήγγειλα από geekbuying, και μαζί με ένα κουπόνι η συσκευή και 2 τεμάχια tempered glass ήρθαν περίπου 80,5€. Καλά είναι νομίζω. Λογικά μέσα στην επόμενη βδομάδα θα χρειαστεί να παραγγείλω άλλα 2 για φίλους. Ελπίζω να υπάρχουν κομμάτια...

 

Τι ακριβως σου κανει η οθονη??

Επειδή στο multitouch αναγνωρίζει μόνο 2 σημεία, σε αντίθεση με άλλες συσκευές που πιάνουν μέχρι και 10 ξέρω'γω, σε ορισμένες φάσεις μπορεί να είναι λίγο δύσκολο στο χειρισμό. Συγκεκριμένα μέχρι στιγμής έχω δει ένα θεματάκι όταν κάνες pinch to zoom, που αν τα 2 δάχτυλα είναι κοντά δεν πιάνει καλά. Προς το παρόν δεν με ενοχλεί γιατί το έχω συνηθίσει, αλλά υποθέτω πως σε παιχνίδια ίσως δεν είναι ότι καλύτερο.

Edited by Mark_K
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...