Jump to content

Χρεώσεις καρτών σταθερής τηλεφωνίας


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σύμφωνα με τις οδηγίες που είναι γραμμένες στην χρονοκάρτα, ξεκινώ πάντα καλώντας 8072659.

Για τα προβλήματα που αντιμετωπίζω έχω ενημερώσει τηλεφωνικώς το κέντρο εξυπηρέτησης πελατών χρονοκάρτας της Αmimex και ως απάντηση πήρα ένα ξερό "Μάλιστα". Κανείς τους δε μου συνέστησε τρόπους για παράκαμψη αυτών των προβλημάτων. Μου φάνηκε ότι άκουγαν παράπονα, τα οποία έχουν συνηθίσει να ακούνε.

Έχω προσπαθήσει παντιοτρόπως να μειώσω τα 22" αλλά όταν είναι να βγει το μήνυμα "Παρακαλώ πληκτρολογείστε τον αριθμό της κάρτας σας" θα βγει, ας τον έχω πληκτρολογήσει νωρίτερα.

Δεν την χρησιμοποιώ μόνο για αστικές κλήσεις αλλά και για υπεραστικές και για κλήσεις προς κινητά. Ο συνομιλητής μου ακούγεται στο βάθος και με αλλοιωμένη τη χροιά της φωνής του.

Που πωλείται η my-card;

ΧΡΥΣΑ
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τις οδηγίες που είναι γραμμένες στην χρονοκάρτα, ξεκινώ πάντα καλώντας 8072659.

Για τα προβλήματα που αντιμετωπίζω έχω ενημερώσει τηλεφωνικώς το κέντρο εξυπηρέτησης πελατών χρονοκάρτας της Αmimex και ως απάντηση πήρα ένα ξερό "Μάλιστα". Κανείς τους δε μου συνέστησε τρόπους για παράκαμψη αυτών των προβλημάτων. Μου φάνηκε ότι άκουγαν παράπονα, τα οποία έχουν συνηθίσει να ακούνε.

Έχω προσπαθήσει παντιοτρόπως να μειώσω τα 22" αλλά όταν είναι να βγει το μήνυμα "Παρακαλώ πληκτρολογείστε τον αριθμό της κάρτας σας" θα βγει, ας τον έχω πληκτρολογήσει νωρίτερα.

Δεν την χρησιμοποιώ μόνο για αστικές κλήσεις αλλά και για υπεραστικές και για κλήσεις προς κινητά. Ο συνομιλητής μου ακούγεται στο βάθος και με αλλοιωμένη τη χροιά της φωνής του.

Που πωλείται η my-card;

koitaxe to pm pou sou esteila :shifty:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Φίλοι μου θέλω να βρω μια οικονομική κάρτα σταθερής τηλεφωνίας για κλήσεις στη Κύπρο, μήπως μπορεί κάποιος να με βοηθήσει γιατί έχω μπερδευτεί...?
Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μου θέλω να βρω μια οικονομική κάρτα σταθερής τηλεφωνίας για κλήσεις στη Κύπρο, μήπως μπορεί κάποιος να με βοηθήσει γιατί έχω μπερδευτεί...?

my card 3 eyro kyprus 60 mins

6 eyro 120 mins!!!!

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μου θέλω να βρω μια οικονομική κάρτα σταθερής τηλεφωνίας για κλήσεις στη Κύπρο, μήπως μπορεί κάποιος να με βοηθήσει γιατί έχω μπερδευτεί...?
΄

Λοιπόν για Κύπρο υπάρχουν

Η ΥΑ μέ χρέωση 0, 05 ανά λεπτό ( κάρτα 3 ευρώ )

η ΤALK-TALK μέ χρέωση 0,05 το λεπτο αλλά με χρέωση ανά 15 δευτερόλεπτα

( κάρτα 5 ευρώ )

και η mycard με χρέωση 0,05 το λεπτό -δεν γνωρίζω την περίοδο χρέωσης .

( κάρτα 3 ευρώ )

Ίσως ο mast μπορεί να μας διαφωτίσει .

Η Smileandweb χρεώνει 0,066 ανά λεπτό .

και οι άλλες κάρτες πολύ ακριβώτερα.

Από πιότητα η ΥΑ είναι πολή καλή, έχει όμως ένα μειωνέκτημα λήγει 30 μέρες μετά την πρώτη χρήση , πρέπει δηλαδή να την καταναλώσεις γρήγορα .

Link to comment
Share on other sites

΄

Λοιπόν για Κύπρο υπάρχουν

Η ΥΑ μέ χρέωση 0, 05 ανά λεπτό ( κάρτα 3 ευρώ )

η ΤALK-TALK μέ χρέωση 0,05 το λεπτο αλλά με χρέωση ανά 15 δευτερόλεπτα

( κάρτα 5 ευρώ )

και η mycard με χρέωση 0,05 το λεπτό -δεν γνωρίζω την περίοδο χρέωσης .

( κάρτα 3 ευρώ )

Ίσως ο mast μπορεί να μας διαφωτίσει .

Η Smileandweb χρεώνει 0,066 ανά λεπτό .

και οι άλλες κάρτες πολύ ακριβώτερα.

Από πιότητα η ΥΑ είναι πολή καλή, έχει όμως ένα μειωνέκτημα λήγει 30 μέρες μετά την πρώτη χρήση , πρέπει δηλαδή να την καταναλώσεις γρήγορα .

TALK-TALK 0.055 για Κύπρο.δλ.90 λεπτά στα 5 ευρώ.

το ίδιο και ι ΥΑ.

Ετσι γράφουν στο site tous.

Η χρέωση στη ΜΥ ειναι ανα λεπτό.

Link to comment
Share on other sites

TALK-TALK 0.055 για Κύπρο.δλ.90 λεπτά στα 5 ευρώ.

το ίδιο και ι ΥΑ.

Ετσι γράφουν στο site tous.

Η χρέωση στη ΜΥ ειναι ανα λεπτό.

Αγαπητέ φίλε

Η ΥΑ των 3 Ευρώ έχει και 0,30 δώρο 3,30 / 0,055 =60 !!!!

Η TALK -TALK των 5 Ευρώ έχει και 0,5 δώρο 5,5 / 0,055 =100 !!!!

Μόνο η κάρτα των 3 ευρώ της talk-talk δεν έχει δώρο ,αλλά σε αυτήν δεν αναφέρθηκα αν πρόσεξες....

Link to comment
Share on other sites

ya kinhto kyproy poia einai h kalyterh?xerei kapoios?

H Talk-talk έχει τελική χρέωση μετά τις εκπτώσεις 0,25

Η ΥΑ έχει τελική 0,31 .

Η χρονοκάρτα ΟΤΕ Των 25 Ευρώ τελική 0,245 των 13 ευρώ 0,251

και των 6 Ευρώ 0,28 .

Εγω προτείνω ΧΡΟΝΟΚΑΡΤΑ ΟΤΕ 13 Ευρώ λόγω κορυφαίας ποιότητος . Η χρέωση γίνεται κάθε 30 δευτερόλεπτα

Link to comment
Share on other sites

ya kinhto kyproy poia einai h kalyterh?xerei kapoios?

 

Θα σου προτείνω την Lemontel cyprus card, που κυκλοφορεί στα 10 Ευρώ, και μπορείς να μιλήσεις μέχρι 176' σε κινητό με χρέωση ανά 1'.

Δηλαδή 0.056 περίπου το λεπτό! :!:

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μου, εγώ ενδιαφέρομαι για την οικονομικότερη λύση για κινητά στην Ελλάδα. Έχει καταλήξει κανείς ποια κάρτα συμφέρει τελικά;
Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μου, εγώ ενδιαφέρομαι για την οικονομικότερη λύση για κινητά στην Ελλάδα. Έχει καταλήξει κανείς ποια κάρτα συμφέρει τελικά;

Εγώ έχω καταλήξει στις χρονοκάρτες της AMIMEX των 10 ευρώ που χρεώνουν 0,16 μαζί με το ΦΠΑ . Προσοχή μόνο αυτές που σου δείχνω στην παραπομπή εδώ

http://www.amimex.gr/cards_gallery17.html

και αυτές

http://www.amimex.gr/cards_gallery1.html

Υπάρχουν και των 5 ευρώ με χρέωση 0,1666 δες εδώ

http://www.amimex.gr/cards_gallery8.html

Έχουν όλες χρέωση ανα λεπτό .

Θα τις βρείς όλες στα περίπτερα στην Ομόνοια

Για κλήσεις μικρής διάρκεις χρησιμοποιώ την dolphincard ή τοις αντίστοιχες κάρτες call4goal οι οποίες έχουν χρέωση 0,24 Αλλά χρεώνουν ανά δευτερόλεπτο με ελάχιστη χρέωση 1 δευτερόλεπτο !!!! Είναι εξαιρετική ευκαιρία αν πρόκειται να μιλήσεις μόνο 10 -30 δευτερόλεπτα, τελική χρέωση δηλαδή 0,04 - 0,12 !!!! Ναι είναι πολλές φορές δοκιμασμένο εξακολουθεί να χρεώνει ανα δευτερόλεπτο !!!!!!

 

 

Επίσης ικανοποιητική είναι και η Talk -Talk που μπορεί να βρεθεί σε όλη την Ελλάδα με κριτήριο την ελάχιστη Χρέωση των 30 δευτερολέπτων και μετά χρέωση ανά 11 δευτερόλεπτα ( τελική χρέωση μετά τις εκπτώσεις 0,185 το λεπτό μαζί με ΦΠΑ ) ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΧΙ ΚΛΗΣΕΙΣ ΠΡΟΣ QTELECOM με την Τalk-talk!!!!! Κάνει ΤΖΙΖΖΖΖΖ 0,818 ?!?!?!!!

Link to comment
Share on other sites

ya kinhto kyproy poia einai h kalyterh?xerei kapoios?

Αν τυχόν έχεις κάρτα Eurobank ρίξε μια ματιά εδώ ... ή απέκτησε μία .

http://home.hol.gr/online/holofyou/index.aspx?mid=4204

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω τους φίλους ποιά θεωρούν ως την καλύτερη κάρτα προπληρωμένου χρόνου για:

 

1) Κλήσεις στο Mεξικό (Σταθερά+Κινητά τηλέφωνα). Όσες έχω βρει δεν δίνουν παραπάνω από 10 λεπτά ή και λιγότερο καθώς δεν υποστηρίζουν την συγκεκριμένη χώρα...

2) Κλήσεις σε υπεραστικά και κινητά εντός της Ελλάδος.

3) Κλήσεις σε αστικά.

 

Απαραίτητη προϋπόθεση είναι να πωλείται η κάρτα ευρέως (και όχι κάποιες εξεζητημένες που βρίσκονται σε ορισμένα κεντρικά περίπτερα των Αθηνών). Επίσης δεν με ενδιαφέρει η ποιότητα ήχου αλλά η μεγαλύτερη διάρκεια συνομιλίας. Θα περιμένω προτάσεις σας. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω τους φίλους ποιά θεωρούν ως την καλύτερη κάρτα προπληρωμένου χρόνου για:

 

1) Κλήσεις στο Mεξικό (Σταθερά+Κινητά τηλέφωνα). Όσες έχω βρει δεν δίνουν παραπάνω από 10 λεπτά ή και λιγότερο καθώς δεν υποστηρίζουν την συγκεκριμένη χώρα...

2) Κλήσεις σε υπεραστικά και κινητά εντός της Ελλάδος.

3) Κλήσεις σε αστικά.

 

Απαραίτητη προϋπόθεση είναι να πωλείται η κάρτα ευρέως (και όχι κάποιες εξεζητημένες που βρίσκονται σε ορισμένα κεντρικά περίπτερα των Αθηνών). Επίσης δεν με ενδιαφέρει η ποιότητα ήχου αλλά η μεγαλύτερη διάρκεια συνομιλίας. Θα περιμένω προτάσεις σας. Ευχαριστώ.

Με την ΥΑ μιλάς στο ΜΕXICO 17 λεπτά με 3 ευρώ και σε σταθερά και σε κινητά .

Το θέμα των κλήσεων σε Ελλάδα έχει συζητηθεί πολλές φορές σε αυτό εδώ ακριβώς το θέμα ....

Link to comment
Share on other sites

Με την ΥΑ μιλάς στο ΜΕXICO 17 λεπτά με 3 ευρώ και σε σταθερά και σε κινητά .

Το θέμα των κλήσεων σε Ελλάδα έχει συζητηθεί πολλές φορές σε αυτό εδώ ακριβώς το θέμα ....

 

Φίλε μου αυτό που λες με την YA δεν μου λέει τίποτα...Τόσο YA όσο και TALK TALK προσφέρουν τουλάχιστον 1 ώρα ομιλίας τόσο σε Καναδά όσο και σε ΗΠΑ...Αναζητώ λοιπόν μία κάρτα που να προσφέρει κάτι αντίστοιχο και για το ΜΕΞΙΚΟ με το ίδιο κόστος αγοράς...Γνωρίζει κανείς τίποτα;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου αυτό που λες με την YA δεν μου λέει τίποτα...Τόσο YA όσο και TALK TALK προσφέρουν τουλάχιστον 1 ώρα ομιλίας τόσο σε Καναδά όσο και σε ΗΠΑ...Αναζητώ λοιπόν μία κάρτα που να προσφέρει κάτι αντίστοιχο και για το ΜΕΞΙΚΟ με το ίδιο κόστος αγοράς...Γνωρίζει κανείς τίποτα;

Μην Συγκρίνεις το Μεξικό με τΟν Καναδά και τις ΗΠΑ .

Αυτές είναι εξερετικά ανταγωνιστικές χώρες στις οποίες η χρέωση ΟΤΕ είναι ίδια με την χρέωση Ευρώπης ( 0,25 ευρώ )

Στο Μεξικό η χρέωση με ΟΤΕ είναι πάνω από 0,60 και η χώρα βρίσκεται έξω από τον μεγάλο ανταγωνισμό .

την στιγμή που δεν έχεις βρεί κάρτα να δίνει πάνω από 10 λεπτά .... και με τον περιορισμό η κάρτα να βρίσκεται Παντού και όχι μόνο στα περίπτερα της Ομόνοιας.... δεν μπορώ να βρώ κάτι καλύτερο .

Έλεγξα όλες τις μεγάλες γνωστές κάρτες δεν βρήκα καλύτερη από την ΥΑ (17 λεπτά)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου αυτό που λες με την YA δεν μου λέει τίποτα...Τόσο YA όσο και TALK TALK προσφέρουν τουλάχιστον 1 ώρα ομιλίας τόσο σε Καναδά όσο και σε ΗΠΑ...Αναζητώ λοιπόν μία κάρτα που να προσφέρει κάτι αντίστοιχο και για το ΜΕΞΙΚΟ με το ίδιο κόστος αγοράς...Γνωρίζει κανείς τίποτα;

Ίσως με κάρτα Eurobank ....

http://home.hol.gr/online/holofyou/index.aspx?mid=4204

Link to comment
Share on other sites

Μην Συγκρίνεις το Μεξικό με τΟν Καναδά και τις ΗΠΑ .

Αυτές είναι εξερετικά ανταγωνιστικές χώρες στις οποίες η χρέωση ΟΤΕ είναι ίδια με την χρέωση Ευρώπης ( 0,25 ευρώ )

Στο Μεξικό η χρέωση με ΟΤΕ είναι πάνω από 0,60 και η χώρα βρίσκεται έξω από τον μεγάλο ανταγωνισμό .

την στιγμή που δεν έχεις βρεί κάρτα να δίνει πάνω από 10 λεπτά .... και με τον περιορισμό η κάρτα να βρίσκεται Παντού και όχι μόνο στα περίπτερα της Ομόνοιας.... δεν μπορώ να βρώ κάτι καλύτερο .

Έλεγξα όλες τις μεγάλες γνωστές κάρτες δεν βρήκα καλύτερη από την ΥΑ (17 λεπτά)

 

Ίσως με κάρτα Eurobank ....

http://home.hol.gr/online/holofyou/index.aspx?mid=4204

 

Vasili, την κάρτα YA την ξέρω και την έχω χρησιμοποιήσει...γνωρίζω ήδη τους λόγους που δεν προσφέρουν τον ίδιο χρόνο που προσφέρουν σε ΗΠΑ και Καναδά...το ζητούμενο όμως στο προηγούμενο μήνυμά μου είναι ένα και μόνο: από το πλήθος των καρτών που κυκλοφορούν εκεί έξω γνωρίζει κανείς κάποια που να προσφέρει προπληρωμένο χρόνο ομιλίας με 3-5 ευρώ τουλάχιστον 40 λεπτά και άνω; Ας εστιάσουμε μόνο σε αυτό το ερώτημα με κάποια αξιόλογη πρόταση (που να δίνει επαρκή χρόνο και όχι ψίχουλα λίγων λεπτών). Θεωρώ ότι είναι επιεικώς ελληνική ξεφτίλα να μην υπάρχει κάτι και να δουλεύει πάλι το απίστευτο ελληνικό δαιμόνιο με επιλογή φτηνής μονάδας κατά το δοκούν για 2-3 χώρες της αμερικανικής ηπείρου...και σίγουρα δεν πρόκειται να βγάλω πιστωτική για να κάνω τηλεφωνήματα...και ιδιαίτερα από την Eurobank!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω καταλήξει στις χρονοκάρτες της AMIMEX των 10 ευρώ που χρεώνουν 0,16 μαζί με το ΦΠΑ . Προσοχή μόνο αυτές που σου δείχνω στην παραπομπή εδώ

http://www.amimex.gr/cards_gallery17.html

και αυτές

http://www.amimex.gr/cards_gallery1.html

Υπάρχουν και των 5 ευρώ με χρέωση 0,1666 δες εδώ

http://www.amimex.gr/cards_gallery8.html

Έχουν όλες χρέωση ανα λεπτό .

Θα τις βρείς όλες στα περίπτερα στην Ομόνοια

Για κλήσεις μικρής διάρκεις χρησιμοποιώ την dolphincard ή τοις αντίστοιχες κάρτες call4goal οι οποίες έχουν χρέωση 0,24 Αλλά χρεώνουν ανά δευτερόλεπτο με ελάχιστη χρέωση 1 δευτερόλεπτο !!!! Είναι εξαιρετική ευκαιρία αν πρόκειται να μιλήσεις μόνο 10 -30 δευτερόλεπτα, τελική χρέωση δηλαδή 0,04 - 0,12 !!!! Ναι είναι πολλές φορές δοκιμασμένο εξακολουθεί να χρεώνει ανα δευτερόλεπτο !!!!!!

 

 

Επίσης ικανοποιητική είναι και η Talk -Talk που μπορεί να βρεθεί σε όλη την Ελλάδα με κριτήριο την ελάχιστη Χρέωση των 30 δευτερολέπτων και μετά χρέωση ανά 11 δευτερόλεπτα ( τελική χρέωση μετά τις εκπτώσεις 0,185 το λεπτό μαζί με ΦΠΑ ) ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΧΙ ΚΛΗΣΕΙΣ ΠΡΟΣ QTELECOM με την Τalk-talk!!!!! Κάνει ΤΖΙΖΖΖΖΖ 0,818 ?!?!?!!!

 

Ευχαριστώ για την πληροφόρηση, έχω όμως και μια δυο απορίες ακόμα.

 

1. Είναι σίγουρο ότι η χρέωση γίνεται ανά λεπτό; Βρήκα κάτι άλλες κάρτες της amimex (Sakartvelo, μου φαίνεται) και μου είπαν ότι είχε τις φτηνότερες χρεώσεις για κινητά, αλλά τη μια χρεώνει ανά λεπτό και την άλλη χρεώνει ανά δίλεπτο ή απ' ό,τι μιλάς +1 λεπτό.

 

2. Τις κάρτες που μου πρότεινες μήπως ξέρεις πού μπορώ να τις βρω στη Θεσ/νίκη; Ο αντιπρόσωπος της εταιρίας στην Θεσ/νίκη δε συνεργάζεται πλέον μαζί τους.

 

Αυτά και πάλι ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την πληροφόρηση, έχω όμως και μια δυο απορίες ακόμα.

 

1. Είναι σίγουρο ότι η χρέωση γίνεται ανά λεπτό; Βρήκα κάτι άλλες κάρτες της amimex (Sakartvelo, μου φαίνεται) και μου είπαν ότι είχε τις φτηνότερες χρεώσεις για κινητά, αλλά τη μια χρεώνει ανά λεπτό και την άλλη χρεώνει ανά δίλεπτο ή απ' ό,τι μιλάς +1 λεπτό.

 

2. Τις κάρτες που μου πρότεινες μήπως ξέρεις πού μπορώ να τις βρω στη Θεσ/νίκη; Ο αντιπρόσωπος της εταιρίας στην Θεσ/νίκη δε συνεργάζεται πλέον μαζί τους.

 

Αυτά και πάλι ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθεια.

Ναι είναι σίγουρο αν πάρεις κάρτες που καλούν τηλέφωνο 8078075 σαν αυτές που σου πρώτεινα,

Αν πάρεις κάρτες που καλούν σε άλλο τηλέφωνο, αυτές είναι κάρτες συνεργατών και έχουν διαφορετικές χρεώσεις και πολλες φορές χειρώτερη ή απαράδεκτη ποιότητα . Για να τις βρείς πάρε την εξυπηρέτηση πελατών 8001140002. Δέν γνωρίζω τίποτα για Θεσσαλονίκη .

Πάντως υπάρχουν και οι κάρτες του ΠΑΟΚ για αστικά στην θεσσαλονίκη και σε όλο το 23 από όπου και αν καλείς .

Link to comment
Share on other sites

Κάρτα όπως τη θες είναι δύσκολο να βρεις. Το Μεξικό δεν είναι όπως οι ΗΠα ή ο Καναδάς για τα Ελληνικά δεδομένα. ΤΑ τιμολόγια που θες μπορείς να τα έχεις μόνο μέσω voip. Μπορείς να δεις το voipbuster.com που δίνει για Μεξικό 3,3 ευρωλεπτά.

Είναι πολύ φτηνό. Αν δε σου κάνει τότε είτε θα πας q1765 με 0,1/λεπτό (χωρις ΦΠΑ) είτε θα αρκεστείς στη Ya.

Κάρτα με 0,05 ευρώ ανά λεπτό για Μεξικό μόνο αν τη βρεις ψάχνοντας στα περιπτερα της Ομόνοιας αλλά οι πιο πολλές είναι απάτη(πάγιο τέλος κλήσης, ημερήσιο κόστος κλήσης και άλλα πολλά τέτοια πρόσθετα που ανεβάζουν το κόστος κλήσης)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...