Jump to content

iPhone 6S


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα στην παρέα. Μετά από χρόνια λέω να γυρίσω στην apple. Για 64αρι εννοείται. Ήθελα να ρωτήσω καθώς ενδιαφέρομαι είτε για το μαύρο είτε για το χρυσό εάν έχουν αναφερθεί προβλήματα ξεβαψίματος σε κάποιο από αυτά τα δύο χρώματα.

 

Καλησπέρα φίλε μου, κανένα απολύτως πρόβλημα όποια και να διαλέξεις. (μαύρη δεν υπάρχει) :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου, κανένα απολύτως πρόβλημα όποια και να διαλέξεις. (μαύρη δεν υπάρχει) :)

 

Ναι sorry το space gray εννοούσα. Ευχαριστώ για την απάντηση φίλε μου.

:D

Άρης

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

Έδω και λίγες ώρες είμαι κάτοχος του 6s 64gb.

Πρόσεξα ότι μόλις το κινητό ζορίστηκε με αναβαθμίσεις και συγχρονισμούς ζεστάθηκε λίγο και έριξε αυτόματα τη φωτεινότητα.

Επανήλθε όταν το άφησα στην ησυχία του αλλά αργότερα όταν έκανα massive updates 50 plus εφαρμογών και ένα FaceTime λίγο πριν, την έριξε πάλι χωρίς να μπορώ να την επαναφέρω, παρότι η αυτόματη φωτεινότητα και το zoom ήταν απενεργοποιημένα.

Είναι σύνηθες ή από Δευτέρα να αρχίσω το τρέξιμο.;

Διαβάζω σε ξένα forums ότι συμβαίνει και είναι ο τρόπος που προστατεύει η apple το hardware από την υπερθέρμανση.

Α και πάντα όταν το έκανε ήταν συνδεδεμένο με ρεύμα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

(Μόλις επικοινώνησα με κάτοχο του 6 και μου είπε ότι συμβαίνει και στο δικό του)

Edited by anaflexi
Link to comment
Share on other sites

Όλα τα τηλέφωνα μόλις ζεσταθούν αρκετά ρίχνουν φωτεινότητα. Κάποια κλείνουν κιόλας σε extreme καταστάσεις.
Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς καλορίζικο.

Έκανες face time και αμέσως μετά πραγματοποίησες λήψη/αναβάθμιση ταυτόχρονα 50 εφαρμογών και συγχρόνως το είχες συνδεδεμένο και στο ρεύμα.

Τι ακριβώς περίμενες να συμβεί...;

 

Φυσικά και αποτελεί φυσιολογική συμπεριφορά αυτό που έκανε η συσκευή.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω πως κάποιος που έχει τη φωτεινότητα ρυθμισμένη στο 80% εξ αρχής δύσκολα θα το προσέξει. Η δική μου είναι στο 100%.

Εντύπωση μου προκάλεσε πάντως γιατί δεν είχα παρατηρήσει τέτοια φαινόμενα ούτε σε παλαιότερα iphones (4 και 5), αλλά ούτε και στην android εμπειρία μου.

 

Και κάτι ακόμα. Στις πρώτες σας φορτίσεις η ταχύτητα (φόρτισης) πώς ήταν; Φορτίζει απελπιστικά αργά.

Edited by anaflexi
Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω πως κάποιος που έχει τη φωτεινότητα ρυθμισμένη στο 80% εξ αρχής δύσκολα θα το προσέξει. Η δική μου είναι στο 100%.

Εντύπωση μου προκάλεσε πάντως γιατί δεν είχα παρατηρήσει τέτοια φαινόμενα ούτε σε παλαιότερα iphones (4 και 5), αλλά ούτε και στην android εμπειρία μου.

 

Και κάτι ακόμα. Στις πρώτες σας φορτίσεις η ταχύτητα (φόρτισης) πώς ήταν; Φορτίζει απελπιστικά αργά.

 

 

Εγώ αυτή την εμπειρία την είχα με το 4αρι που πέταγε το σήμα με το θαυμαστικό.

Android τηλέφωνα πχ flex 2 χαμηλώνουν φωτεινότητα και αν τα ζορίζεις μπορεί να σβήσουν κιόλας.

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Το ξερω εχω κουρασει αλλα δε βγαζω ακρη. Απο τις 11 το πρωι με 100% μπαταρια, χωρις καρτα sim και με ψαξιμο σε εφαρμογες και καμερα κανενα εικασαλεπτο maximum στις 3 το μεσημερι ειχα 50%. Ειναι λογικο; Θελει να στρωσει λιγο η μπαταρια και να φτιαξουν οι κυκλοι φορτισης- εκφορτισης; (Οπως σας ειπα φορτιζει αργα. Πολυ αργα). Η αυριο να το ψαξω με service?
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι λογικο φιλε, πηγαινε το στο σερβις!

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω εχω κουρασει αλλα δε βγαζω ακρη. Απο τις 11 το πρωι με 100% μπαταρια, χωρις καρτα sim και με ψαξιμο σε εφαρμογες και καμερα κανενα εικασαλεπτο maximum στις 3 το μεσημερι ειχα 50%. Ειναι λογικο; Θελει να στρωσει λιγο η μπαταρια και να φτιαξουν οι κυκλοι φορτισης- εκφορτισης; (Οπως σας ειπα φορτιζει αργα. Πολυ αργα). Η αυριο να το ψαξω με service?

 

Επαναφορα για αρχη! Φορτιζει αργα; Ποσο;

 

iphone 6s: η μπαταρια πεφτει γρηγορα ειναι συνηθισμενο ή φταιει η δικη μου συσκευη;

 

Επαναφορα απο την αρχη!

κ @ τ @ ν τ ι @
Link to comment
Share on other sites

iphone 6s: η μπαταρια πεφτει γρηγορα ειναι συνηθισμενο ή φταιει η δικη μου συσκευη;

Καινούργια συσκευή με πρόβλημα ? κάπως δύσκολο ακούγεται.......εμένα κάνει κανένα 3 ωρο για πλήρη φόρτιση απο 20% περίπου..δοκίμασες να πας στη χρήση μπαταρίας να δείς τι γίνεται ?

Χιλιοι δυο λόγοι υπάρχουν αν πέφτει η μπαταρία γρήγορα..και σε μένα αν είναι στο 4g και ταυτόχρονα ενα σωρό εφαρμογές απασχολούν και το gps και πχ χαζεύω ιστοσελίδες , η μπαταρία φεύγει νεράκι....εγω την εχω ρυθμίσει ετσι ωστε στην αναμονή να εχω την ελάχιστη κατανάλωση μπαταρίας

Link to comment
Share on other sites

Καινούργια συσκευή με πρόβλημα ? κάπως δύσκολο ακούγεται.......εμένα κάνει κανένα 3 ωρο για πλήρη φόρτιση απο 20% περίπου..δοκίμασες να πας στη χρήση μπαταρίας να δείς τι γίνεται ?

Χιλιοι δυο λόγοι υπάρχουν αν πέφτει η μπαταρία γρήγορα..και σε μένα αν είναι στο 4g και ταυτόχρονα ενα σωρό εφαρμογές απασχολούν και το gps και πχ χαζεύω ιστοσελίδες , η μπαταρία φεύγει νεράκι....εγω την εχω ρυθμίσει ετσι ωστε στην αναμονή να εχω την ελάχιστη κατανάλωση μπαταρίας

 

ειμαι καινουριος με iphone και δεν εχω ιδεα... πως το εκανες;

Link to comment
Share on other sites

ειμαι καινουριος με iphone και δεν εχω ιδεα... πως το εκανες;

 

Δεν έχεις πρόβλημα. Ξεκινά το ψάξιμο και το διάβασμα έχει αρκετά που δεν χρειάζεσαι αλλά δουλεύουν.

Μέσα στις ρυθμίσεις γενικά θα βρεις κάποια.

Όπως ανανέωση εφαρμογών στο υπόβαθρο.

Γνωστοποιήσεις. Οποία δεν θέλεις τα κλείνεις.

Siri

Τοποθεσίας υπηρεσίες και συστήματος

Και αλλά

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις πρόβλημα. Ξεκινά το ψάξιμο και το διάβασμα έχει αρκετά που δεν χρειάζεσαι αλλά δουλεύουν.

Μέσα στις ρυθμίσεις γενικά θα βρεις κάποια.

Όπως ανανέωση εφαρμογών στο υπόβαθρο.

Γνωστοποιήσεις. Οποία δεν θέλεις τα κλείνεις.

Siri

Τοποθεσίας υπηρεσίες και συστήματος

Και αλλά

Ετσι ακριβώς

Η Συσκευή είναι αστέρι...σιγά σιγά θα τα βρείς ολα..λίγο υπομονή θέλει

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το ξερω εχω κουρασει αλλα δε βγαζω ακρη. Απο τις 11 το πρωι με 100% μπαταρια, χωρις καρτα sim και με ψαξιμο σε εφαρμογες και καμερα κανενα εικασαλεπτο maximum στις 3 το μεσημερι ειχα 50%. Ειναι λογικο; Θελει να στρωσει λιγο η μπαταρια και να φτιαξουν οι κυκλοι φορτισης- εκφορτισης; (Οπως σας ειπα φορτιζει αργα. Πολυ αργα). Η αυριο να το ψαξω με service?

Διάβασε λιγο πιο κάτω..τα ιδια και για εσένα

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες και 25 λεπτά φόρτιση για να φτάσει απο το 18% στο 100%.

Συνδεδεμένο στο δίκτυο κινητής και σε wifi. Χωρίς κλήσεις και μηνύματα. Μόνο τσεκάρισμα για την πρόοδο της φόρτισης ανα μισάωρο.

Ειναι φυσιολογικό;

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες και 25 λεπτά φόρτιση για να φτάσει απο το 18% στο 100%.

Συνδεδεμένο στο δίκτυο κινητής και σε wifi. Χωρίς κλήσεις και μηνύματα. Μόνο τσεκάρισμα για την πρόοδο της φόρτισης ανα μισάωρο.

Ειναι φυσιολογικό;

 

ναι καπου τοσο κανει

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες και 25 λεπτά φόρτιση για να φτάσει απο το 18% στο 100%.

Συνδεδεμένο στο δίκτυο κινητής και σε wifi. Χωρίς κλήσεις και μηνύματα. Μόνο τσεκάρισμα για την πρόοδο της φόρτισης ανα μισάωρο.

Ειναι φυσιολογικό;

 

Είναι λιγο αργή η φορτιςη σου. Αλλα οχι κατι τρελό.

Πριν κανεις ο,τιδηποτε σχετικά με σέρβις, δοκίμασε να φορτίσεις τη συσκευή σε άλλη πρίζα ή και σε αλλο σπιτι. Επίσης και με αλλο (γνήσιο Apple πάντα) φορτιστή. Αν σε όλα τα πιθανά σενάρια αργεί, έχει θεμα η μπαταρία ή η συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Παιδες 3,5 ωρες να φορτισει απο το 20% στο τερμα δεν παιζει στο 6S.

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

κοιτα εγω χρησιμοποιω το battery doctor που μολις φτασει στο 100% με κραταει λιγο ακομα για trickle charging

πριν λιγο ηταν στο 20%, το εβαλα να φορτισει και ελεγε οτι θελει 2h 40min

στην πραξη ομως παιρνει παραπανω

εννοω οτι οι χρονοι που γραφει αρχικα δεν ειναι απολυτα ακριβεις

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες και 25 λεπτά φόρτιση για να φτάσει απο το 18% στο 100%.

Συνδεδεμένο στο δίκτυο κινητής και σε wifi. Χωρίς κλήσεις και μηνύματα. Μόνο τσεκάρισμα για την πρόοδο της φόρτισης ανα μισάωρο.

Ειναι φυσιολογικό;

Και σε εμένα με 6αρι τόσο κάνει

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες και 25 λεπτά φόρτιση για να φτάσει απο το 18% στο 100%.

Συνδεδεμένο στο δίκτυο κινητής και σε wifi. Χωρίς κλήσεις και μηνύματα. Μόνο τσεκάρισμα για την πρόοδο της φόρτισης ανα μισάωρο.

Ειναι φυσιολογικό;

 

Με τον φορτιστη που εχει στο κουτι του τοσο κανει

 

Αν δοκιμασεις φορτιστη απο iPad κανει πολυ λιγοτερο χρονο!

 

Παιδες 3,5 ωρες να φορτισει απο το 20% στο τερμα δεν παιζει στο 6S.

 

Τοσο κανει με τον φορτιστη τον δικο του, με του iPad ομως οχι

κ @ τ @ ν τ ι @
Link to comment
Share on other sites

Το δικο μου δεν κανει 3.5 ωρες με το δικο του φορτιστη απο το 20%. :)

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Το δικο μου δεν κανει 3.5 ωρες με το δικο του φορτιστη απο το 20%. :)

 

 

Και ποσό κάνει; Σε εμένα έκανε αν θυμάμαι καλά περίπου 3 ώρες. Επίσης είχα παρατηρήσει διαφορές στο χρόνο φόρτισης ανάλογα την πρίζα.

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το σύνδεσα σε power bank μεσω θύρας usb Α2 για φόρτιση tablet κάτω από τις ίδιες ακριβώς συνθήκες. Από το 18% στο 100% έκανε 1 ώρα και 50 λεπτά. Εντυπωσιακή διαφορά.

Όσο για την πτώση της φωτεινότητας μου το επιβεβαίωσαν και από την υποστήριξη της APPLE. Το λογισμίκο πλέον για να προστατεύεσει τη συσκευή όταν υπερθερμαίνεται αντί να βγάλει το κόκκινο θαυμαστικό και να κλείσει όταν φτάσει στο αμήν, κατεβάζει τη φωτεινότητα λίγο πριν. Όπως ακριβώς είπαν και κάποιοι εδώ στο forum.

Το μόνο που μένει ειναι να δω αν με full extra χρήση (4g, maps και camera apps) είναι λογικό να πέφτει 1% κάθε περίπου 1,5 λεπτό με μια πρόχειρη μέτρηση που έκανα. (στη γραμμή μου είπαν να πάω να το τσεκάρω αν και πιστεύω οτι έχει να κάνει απλά με τη μικρή μπαταρία του 6s).

Παρεμπιπτόντως να αναφέρω οτι το βράδυ με όλα ανοιχτά αλλά χωρίς να το χρησιμοποιώ η μπαταρία άντε να πέσει 3% με 4% max σε 7 ώρες.

Edited by anaflexi
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone 6S
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...