Jump to content

iPhone 6S


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παίδες υπάρχει κάποιος που να είχε πάρει 6s plus και ναχει και 6s και να είναι σε θέση να πει ποια η διαφορα στην μπαταρια σε πραγματικες συνθηκες? Σκεφτομαι να παω στο 6s γιατι το plus με κουρασε στο μεγεθος
Link to comment
Share on other sites

Παίδες υπάρχει κάποιος που να είχε πάρει 6s plus και ναχει και 6s και να είναι σε θέση να πει ποια η διαφορα στην μπαταρια σε πραγματικες συνθηκες? Σκεφτομαι να παω στο 6s γιατι το plus με κουρασε στο μεγεθος

 

Δεν υπάρχει σύγκριση μεταξύ των δυο στο θέμα της μπαταρίας.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, δυο βράδια τώρα μου τρώει 12-15% μπαταρία με τα πάντα κλειστά και σε πτήση. Δεν εχω βάλει καμία καινούργια εφαρμογή εδώ και καιρό. Τί να παίζει;

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Παίδες υπάρχει κάποιος που να είχε πάρει 6s plus και ναχει και 6s και να είναι σε θέση να πει ποια η διαφορα στην μπαταρια σε πραγματικες συνθηκες? Σκεφτομαι να παω στο 6s γιατι το plus με κουρασε στο μεγεθος

 

Λοιπόν μπορεί το ένα να κουράζει σε μέγεθος ( όχι πάντα γιατί όταν θέλεις να δεις κάτι στο YouTube είναι απλά απόλαυση) το άλλο το μόνο σίγουρο θα σε κουράζει σε μπαταρία ( εκτός και αν δεν είσαι heavy user οπότε για εσένα μπορεί να είναι μια χαρά).

Η διάφορα σε ζωή χρήσης πάντως δεν είναι αμελητέα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, δυο βράδια τώρα μου τρώει 12-15% μπαταρία με τα πάντα κλειστά και σε πτήση. Δεν εχω βάλει καμία καινούργια εφαρμογή εδώ και καιρό. Τί να παίζει;

 

Κάποιος συγχρονισμός κόλλησε. Κατ'αρχήν κάνε μια επανεκκίνηση. Με αναμμένη συσκευή πάτησε power+home button για 10 sec μέχρι να δεις το Apple logo και μετά άφησε τα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, δυο βράδια τώρα μου τρώει 12-15% μπαταρία με τα πάντα κλειστά και σε πτήση. Δεν εχω βάλει καμία καινούργια εφαρμογή εδώ και καιρό. Τί να παίζει;

 

Σίγουρα κάτι παίζει γιατί το νούμερο δεν είναι λογικό.

Τσεκάρισε στην μπαταρία ποια εφαρμογή τρέχει στο παρασκήνιο ή ακόμα και τις καταναλώσεις που γράφει. Εάν και εκεί δεν βγάζεις άκρη πάρε back up τις φωτογραφίες σου και κάνε στήσιμο κινητού απ την αρχή σαν νέο κινητό.

Τώρα εάν κάποιο άλλο μέλος ή mod ξέρει κάτι διαφορετικό........

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος συγχρονισμός κόλλησε. Κατ'αρχήν κάνε μια επανεκκίνηση. Με αναμμένη συσκευή πάτησε power+home button για 10 sec μέχρι να δεις το Apple logo και μετά άφησε τα.

 

Αυτο ηθελα να το ρωτησω απο καιρο. Τι διαφορα εχει να κανεις ετσι επανεκκινηση απο το να το κλεισεις και να το ανοιξεις;

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος συγχρονισμός κόλλησε. Κατ'αρχήν κάνε μια επανεκκίνηση. Με αναμμένη συσκευή πάτησε power+home button για 10 sec μέχρι να δεις το Apple logo και μετά άφησε τα.

 

Σίγουρα κάτι παίζει γιατί το νούμερο δεν είναι λογικό.

Τσεκάρισε στην μπαταρία ποια εφαρμογή τρέχει στο παρασκήνιο ή ακόμα και τις καταναλώσεις που γράφει. Εάν και εκεί δεν βγάζεις άκρη πάρε back up τις φωτογραφίες σου και κάνε στήσιμο κινητού απ την αρχή σαν νέο κινητό.

Τώρα εάν κάποιο άλλο μέλος ή mod ξέρει κάτι διαφορετικό........

 

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Ότι κάτι παίζει αυτό είναι το μόνο σίγουρο. Του είχα κάνει χθες το πρωί αυτό με το power+home button αλλά απόψε μου το ξανάκανε όπως σε είπα. Η εντύπωση που μου έδινε τώρα 2 μέρες είναι οτι γενικότερα σε αναμονή (όχι μόνο το βράδυ) παρατηρούσα τις απώλειες στην μπαταρία. Απλά την νύχτα που αφέθηκε για 7 ώρες φάνηκε η διαφορά. Κοίταξα στα στατιστικά και το μόνο ανησυχητικό στοιχείο ήταν του safari όπου είχε το 36% (5 ώρες σε 2 μέρες) το οποίο σίγουρα δεν ήμουν πράγματι τόσες ώρες. Πάντως, έκανα το πρωί και επαναφορά ρυθμίσεων και μετά απο μια ώρα αναμονής παραμένει στο ίδιο ποσοστό.

Επειδή πρόσφατα του έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και set up as new δεν το ξανακάνω. Ελπίζω δηλαδή να μη χρειαστεί...

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Παίδες υπάρχει κάποιος που να είχε πάρει 6s plus και ναχει και 6s και να είναι σε θέση να πει ποια η διαφορα στην μπαταρια σε πραγματικες συνθηκες? Σκεφτομαι να παω στο 6s γιατι το plus με κουρασε στο μεγεθος

 

σίγουρα το plus ειναι καλύτερο σε μπαταρια αλλα και το απλο δεν ειναι χαλια .βγαζω παντα 7 + ωρες χρησης με αρκετα βαρια χρηση και βγαζω την μερα ανετα.δεν μπορω να με φανταστω με τοσο τεράστιο τηλ,αλλα γουστα ειναι αυτα κάποιοι το γουσταρουν!

Γιαννης
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Έκανα τελικά επαναφορά ρυθμίσεων και περιεχομένου και set up as new αλλά και πάλι απόψε σε 5ωρες κατανάλωσε 7% ενώ ήταν σε πτήση. Συγχρονισμούς τους έχω όλους κλειστούς. Τι να πω...Εβγαζα 6ωρες χρήσης και τώρα μόλις4... Edited by hraklhs57

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Έκανα τελικά επαναφορά ρυθμίσεων και περιεχομένου και set up as new αλλά και πάλι απόψε σε 5ωρες κατανάλωσε 7% ενώ ήταν σε πτήση. Συγχρονισμούς τους έχω όλους κλειστούς. Τι να πω...Εβγαζα 6ωρες χρήσης και τώρα μόλις4...

 

Έχεις μήπως καμία εφαρμογή που δεν αφήνει το σύστημα να μπει σε deep sleep;

Πριν κοιμηθείς το βράδυ μπες ρυθμίσεις/μπαταρία και πάνε κάτω κάτω και κάνε ένα screenshot

Το πρωί σύγκρινε τις ώρες χρήσης. Κανονικά δεν θα πρέπει να έχει μεγάλη διαφορά. Ειδικά αν είναι σε πτήση θα πρέπει να έχει πχ 5 λεπτά παραπάνω χρήση όταν ξυπνήσεις. Αλλιώς κάτι παίζει με κάποια εφαρμογή η κάποια ρύθμιση.

Αν δεν είναι αυτό τότε έχει θέμα η μπαταρία.

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Έχεις μήπως καμία εφαρμογή που δεν αφήνει το σύστημα να μπει σε deep sleep;

 

Πριν κοιμηθείς το βράδυ μπες ρυθμίσεις/μπαταρία και πάνε κάτω κάτω και κάνε ένα screenshot

 

Το πρωί σύγκρινε τις ώρες χρήσης. Κανονικά δεν θα πρέπει να έχει μεγάλη διαφορά. Ειδικά αν είναι σε πτήση θα πρέπει να έχει πχ 5 λεπτά παραπάνω χρήση όταν ξυπνήσεις. Αλλιώς κάτι παίζει με κάποια εφαρμογή η κάποια ρύθμιση.

 

Αν δεν είναι αυτό τότε έχει θέμα η μπαταρία.

 

 

Παραθέτω screenshots να μου πεις την γνώμη σου. Χωρίς Bluetooth, data και φωτεινότητα μέχρι την μέση.

https://images.tapatalk-cdn.com/15/11/21/b03957407f6ffed7c8e37d5b73575270.jpghttps://images.tapatalk-cdn.com/15/11/21/58586c13d2a202ab39c0499df22d5063.jpg

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω screenshots να μου πεις την γνώμη σου. Χωρίς Bluetooth, data και φωτεινότητα μέχρι την μέση.

https://images.tapatalk-cdn.com/15/11/21/b03957407f6ffed7c8e37d5b73575270.jpghttps://images.tapatalk-cdn.com/15/11/21/58586c13d2a202ab39c0499df22d5063.jpg

 

Οι μετρήσεις είναι αλλοιωμένες καθώς η συσκευή έχει συνδεθεί σε πηγή ενέργειας μετά από την τελευταία πλήρη φόρτιση. :)

Link to comment
Share on other sites

Οι μετρήσεις είναι αλλοιωμένες καθώς η συσκευή έχει συνδεθεί σε πηγή ενέργειας μετά από την τελευταία πλήρη φόρτιση. :)

 

Πόσο αλλοιωμένες φίλε μου; το σύνδεσα για 20sec στο itunes για να περάσω 2 φωτο. :confused:

Επειδή το ελέγχω μέρες τώρα, έτσι είναι στο 99% των περιπτώσεων τα στατιστικά. Τί συμπαίρασμα εξάγεται απο αυτά μπορείς να μου απαντήσεις;

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Πόσο αλλοιωμένες φίλε μου; το σύνδεσα για 20sec στο itunes για να περάσω 2 φωτο. :confused:

Επειδή το ελέγχω μέρες τώρα, έτσι είναι στο 99% των περιπτώσεων τα στατιστικά. Τί συμπαίρασμα εξάγεται απο αυτά μπορείς να μου απαντήσεις;

 

Από εδώ το μόνο που βλέπω είναι η 1,6 υπόβαθρο από τις ρυθμίσεις. Δεν έπρεπε να είναι εκεί.

Εγώ όμως σου είπα να κανείς κάτι άλλο όχι αυτό.

Τώρα το βράδυ πριν κοιμηθείς τραβά ένα screenshot την χρήση. Βάλε σε πτήση και το πρωί δες πόση διαφορά έχει σε λεπτά η χρήση όχι η αναμονή.

Να δούμε μετά τι παίζει.

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Από εδώ το μόνο που βλέπω είναι η 1,6 υπόβαθρο από τις ρυθμίσεις. Δεν έπρεπε να είναι εκεί.

 

Εγώ όμως σου είπα να κανείς κάτι άλλο όχι αυτό.

 

Τώρα το βράδυ πριν κοιμηθείς τραβά ένα screenshot την χρήση. Βάλε σε πτήση και το πρωί δες πόση διαφορά έχει σε λεπτά η χρήση όχι η αναμονή.

 

Να δούμε μετά τι παίζει.

 

 

Εντάξει φίλε μου. Αν δεν έχει διαφορά η χρήση και παρολαυτα πέσει η στάθμη της μπαταρίας τότε μάλλον έχω πρόβλημα στην μπαταρία 1μηνου συσκευής ε;;

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει φίλε μου. Αν δεν έχει διαφορά η χρήση και παρολαυτα πέσει η στάθμη της μπαταρίας τότε μάλλον έχω πρόβλημα στην μπαταρία 1μηνου συσκευής ε;;

 

Εάν μπορείς να αντέχεις καμία βδομάδα χωρίς κινητό πήγαινε για αντικατάσταση και τέλος η περιπέτεια.

Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω screenshots να μου πεις την γνώμη σου. Χωρίς Bluetooth, data και φωτεινότητα μέχρι την μέση.

https://images.tapatalk-cdn.com/15/11/21/b03957407f6ffed7c8e37d5b73575270.jpghttps://images.tapatalk-cdn.com/15/11/21/58586c13d2a202ab39c0499df22d5063.jpg

Το θέμα σου στην κατανάλωση είναι το 1,6 ώρες των ρυθμίσεων. Δες εκεί τι παίζει. Κανονικά δεν θα έπρεπε να υπάρχει εκεί.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά,πως γίνεται να βλέπω τον αριθμό από αυτόν που με καλεί?

Δεν το βρίσκω στις ρυθμίσεις.

Σε αρκετούς φίλους έχω περασμένα 2 νούμερα και θέλω να βλέπω από ποιό με παίρνουν.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά,πως γίνεται να βλέπω τον αριθμό από αυτόν που με καλεί?

Δεν το βρίσκω στις ρυθμίσεις.

Σε αρκετούς φίλους έχω περασμένα 2 νούμερα και θέλω να βλέπω από ποιό με παίρνουν.

 

Μπορεις να βαλεις διαφορετικο χαρακτηρισμο σε καθε νουμερο, πχ mobile 1, mobile 2

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα σου στην κατανάλωση είναι το 1,6 ώρες των ρυθμίσεων. Δες εκεί τι παίζει. Κανονικά δεν θα έπρεπε να υπάρχει εκεί.

 

 

Και πως μπορώ να εντοπίσω τι ακριβώς συμβαινει;

Εν τω μεταξύ εξακολουθεί και χάνει από μόνο του. Από το 98% πήγε στο 90% σε 2,5 ώρες που το είχα στην τσέπη μου χωρίς να το ακουμπήσω κι ενώ η ένδειξη της χρήσης είναι νορμαλ.

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Από εδώ το μόνο που βλέπω είναι η 1,6 υπόβαθρο από τις ρυθμίσεις. Δεν έπρεπε να είναι εκεί.

 

Εγώ όμως σου είπα να κανείς κάτι άλλο όχι αυτό.

 

Τώρα το βράδυ πριν κοιμηθείς τραβά ένα screenshot την χρήση. Βάλε σε πτήση και το πρωί δες πόση διαφορά έχει σε λεπτά η χρήση όχι η αναμονή.

 

Να δούμε μετά τι παίζει.

 

 

Καλημέρα. Ιδού τα αποτελέσματα.

https://images.tapatalk-cdn.com/15/11/22/1819326688f40a97d7d5525e05257d44.jpg

 

https://images.tapatalk-cdn.com/15/11/22/56e145f657b6c0e9179220166369df69.jpg

 

https://images.tapatalk-cdn.com/15/11/22/674663e998647ae8ca155a37bfff6e24.jpg

 

https://images.tapatalk-cdn.com/15/11/22/7965cc1c6101aaacdc5b19a85df55b73.jpg

Edited by hraklhs57

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Ιδού τα αποτελέσματα.

https://images.tapatalk-cdn.com/15/11/22/1819326688f40a97d7d5525e05257d44.jpghttps://images.tapatalk-cdn.com/15/11/22/56e145f657b6c0e9179220166369df69.jpghttps://images.tapatalk-cdn.com/15/11/22/674663e998647ae8ca155a37bfff6e24.jpghttps://images.tapatalk-cdn.com/15/11/22/7965cc1c6101aaacdc5b19a85df55b73.jpg

Για 9 λεπτά χρήσης έφαγε 11% ;; Κουλά πράγματα.

 

Αν έκανες πρόσφατα restore και setup as new για πήγαινε στις ρυθμίσεις για τα location services, privacy > location services και δες τι είναι ανοιχτό. Μήπως κάποιο από αυτά χρησιμοποιεί συνέχεια το gps και για αυτό η μπαταρία φεύγει νερό;

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Για 9 λεπτά χρήσης έφαγε 11% ;; Κουλά πράγματα.

 

Αν έκανες πρόσφατα restore και setup as new για πήγαινε στις ρυθμίσεις για τα location services, privacy > location services και δες τι είναι ανοιχτό. Μήπως κάποιο από αυτά χρησιμοποιεί συνέχεια το gps και για αυτό η μπαταρία φεύγει νερό;

 

Τις έχω ανοιχτές πάντα μόνο για τον καιρό. Προχθές έκανα set up as new και δεν έχει βελτιωθεί η μπαταρία. Απο εκεί που έβγαζα 5 ώρες χρήσης τώρα έχει πέσει στις 4. Αν κάτι μου φαίνεται περίεργο στα στατιστικά, είναι ο safari τον οποίο δεν έχω χρησιμοποιήσει για 46 λεπτά όπως δείχνει αλλά πολύ λιγότερο. Αλλά και πάλι, αν και έχει πέσει απο τα 46 λεπτά στα 24 εντούτοις το ποσοστό του παραμένει υψηλό (33%). Δεν βγάζω άκρη.

Υπάρχει κάποια εφαρμογή που να δείχνει λεπτομερώς τα στατιστικά της μπαταρίας;

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Τις έχω ανοιχτές πάντα μόνο για τον καιρό. Προχθές έκανα set up as new και δεν έχει βελτιωθεί η μπαταρία. Απο εκεί που έβγαζα 5 ώρες χρήσης τώρα έχει πέσει στις 4. Αν κάτι μου φαίνεται περίεργο στα στατιστικά, είναι ο safari τον οποίο δεν έχω χρησιμοποιήσει για 46 λεπτά όπως δείχνει αλλά πολύ λιγότερο. Αλλά και πάλι, αν και έχει πέσει απο τα 46 λεπτά στα 24 εντούτοις το ποσοστό του παραμένει υψηλό (33%). Δεν βγάζω άκρη.

Υπάρχει κάποια εφαρμογή που να δείχνει λεπτομερώς τα στατιστικά της μπαταρίας;

Δεν ξέρω αν υπάρχει γιατί δεν έχω ασχοληθεί ποτέ. Ξέρω πως κάτι τέτοιο υπάρχει όταν έχεις κάνει jb.

 

Μην κοιτάς μόνο τους χρόνους που είναι on screen, να κοιτάς και τους χρόνους στο background. Από εκεί θα καταλάβεις αν κάτι σου τρώει την μπαταρία.

 

Μήπως στο location services έχεις αφήσει κάποιο διακόπτη όπως το frequent locations ή το setting time zone ή κάποιο άλλο το οποίο λειτουργεί συνέχεια;

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone 6S
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...