Jump to content

iPhone 6S


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
Παιδιά επειδή το κινητο θα το πάρω μεταχείρισμενο υπάρχει κάποιος τρόπος να ξέρω πως δεν παίρνω τίποτα κλώνο μαϊμού η γενικα κλεμενο (πέρα από το σωστό αριθμό imei στην απόδειξη και την συσκευή αντίστοιχα )??? Πχ στην Samsung υπάρχει γραμμή που σου λένε αν είναι όλα οκ με το imei ακόμη και την χώρα προέλευση της συσκευής.

 

Δεδομένου ότι δεν είναι κλειδωμένο, εδώ το serial number της συσκευής και βλέπεις τι γίνεται... https://checkcoverage.apple.com/gr/el/

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεδομένου ότι δεν είναι κλειδωμένο, εδώ το serial number της συσκευής και βλέπεις τι γίνεται... https://checkcoverage.apple.com/gr/el/

Αυτο εννωουσα . .. Thanks moder .!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά βρήκα ένα βίντεο που βγήκε χθες και κάνει το κινητό πραγματικά γρήγορο και το έχω δοκιμάσει ήδη το βρήκα από συγγενικό φόρουμ

 

Ακόμα κ το 6s παει σφερα πλέον και όταν το πετύχετε μπορείτε να βγάλετε το assistive touch και αν θέλετε ν επιστρέψετε στη προηγούμενη κατάσταση απλά κάντε επανεκκίνηση του τηλεφώνου ! Πραγματικά λεει διαδώστε το!!

 

 

ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ jailbrake

Link to comment
Share on other sites

Δεν το κάνει σφαίρα ούτε πάει πιο γρήγορα, απλά κόβει εντελώς τα εφέ.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

με αποτέλεσμα να φορτώνουν όλα πιο γρήγορα δοκίμασέ το. Τα κόβει τελειώς και η αίσθηση δεν έχει καμία σχέση με πριν

 

Νομίζω πως αν ενεργοποιήσεις την μείωση κίνησης το ίδιο πάλι συμβαίνει.

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά βρήκα ένα βίντεο που βγήκε χθες και κάνει το κινητό πραγματικά γρήγορο και το έχω δοκιμάσει ήδη το βρήκα από συγγενικό φόρουμ

 

Ακόμα κ το 6s παει σφερα πλέον και όταν το πετύχετε μπορείτε να βγάλετε το assistive touch και αν θέλετε ν επιστρέψετε στη προηγούμενη κατάσταση απλά κάντε επανεκκίνηση του τηλεφώνου ! Πραγματικά λεει διαδώστε το!!

 

 

ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ jailbrake

 

Εγώ (και ένας ακόμη συμφορουμήτης) το είχαμε αναφέρει σαν "πρόβλημα"/"bug" στο thread του 6αριού πάντως αυτό.

Είναι ενοχλητικό για μένα και είχαμε εντοπίσει τότε ότι προκύπτει (χωρίς να ξέρουμε τον τρόπο να το επαναλάβουμε) όταν κάποιος έχει ενεργοποιημένο το assistive touch.

· iPod 3gn 15Gb, iPod 5.5gn 30Gb

· iPhone 2G 8Gb, iPhone 3G 16Gb, iPhone 4 16Gb, iPhone 6 64Gb, iPhone 13 Pro 128Gb

· MacBook Pro 15'' (mid '10), MacBook Pro 16'' (late '19)

· Apple Watch Series 7 45mm

· AirPods Pro 2nd Gen

 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως αν ενεργοποιήσεις την μείωση κίνησης το ίδιο πάλι συμβαίνει.

Όχι δεν είναι το ίδιο. Όταν μειώσεις το motion τότε πάλι έχεις εφέ αλλά είναι fade out/in στυλ. υτό που λέει ο φίλος είναι ότι κόβει εντελώς τα εφέ. Δηλαδή πατάς μνμύματα και αμέσως είσαι μέσα στα μηνύματα, δεν έχει κανένα απολύτως εφέ. Είναι σαν να μειώνεις στο μηδέν την διάρκεια τον εφέ.

 

με αποτέλεσμα να φορτώνουν όλα πιο γρήγορα δοκίμασέ το. Τα κόβει τελειώς και η αίσθηση δεν έχει καμία σχέση με πριν

Το δοκίμασα και γι αυτό σου το λέω. Χθες όλη μέρα το είχα έτσι αλλά δεν μου άρεσε αυτό το πράγμα. Δεν έδειχνε πιο γρήγορο αλλά μου έδειχνε πιο ξερό, πιο απότομο και έχανε όλο το στυλ του ios με τα εφέ. Το θέμα είναι να διορθώσουν τα εφέ και να τα κάνουν πιο ομαλά από μόνα τους και πιο γρήγορα. Αλλά όλο αυτό είναι προσωπικό θέμα γούστου για τον κάθε χρήστη. Μπορεί να είναι θέμα συνήθειας και να πρέπει να το δοκιμάσω για πιο πολύ διάστημα. Αλλά έτσι όπως το είδα εμένα προσωπικά δεν μου άρεσε.

 

Αυτό που θα μπορούσε να κάνει η apple είναι να βάλει ρύθμιση για την διάρκεια των εφέ όπως γίνεται με jb και όπως γίνεται και στο android. Να καθορίζεις εσύ πόσο θα κρατάει το εφέ, 1", 0.75", 0,20" κτλ.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω παρατηρώ κάτι άλλο.

Σε όλες μου τις συσκευές. 6+, 6, 5s, 5 κάποιες μέρες τα εφέ και η συσκευή τρέχουν. Οι εναλλαγές εφαρμογών τρέχουν.

Κάποιες μέρες σαν να καθυστερεί κάτι. Χωρίς να πειραζω εφαρμογές η κάποια ρύθμιση.

Το παρατηρω σε όλες τις συσκευές μου και σε παλιότερες εκδόσεις iOS.

Δηλαδή το λειτουργικό μια γίνεται πολυ smooth και μια δείχνει σαν πιο αργα να κινούνται τα εφέ.

Μετά από πχ μια μέρα δυο μέρες ξανά το ίδιο.

Το παρατηρεί κάποιος;

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είναι το ίδιο. Όταν μειώσεις το motion τότε πάλι έχεις εφέ αλλά είναι fade out/in στυλ. υτό που λέει ο φίλος είναι ότι κόβει εντελώς τα εφέ. Δηλαδή πατάς μνμύματα και αμέσως είσαι μέσα στα μηνύματα, δεν έχει κανένα απολύτως εφέ. Είναι σαν να μειώνεις στο μηδέν την διάρκεια τον εφέ.

 

 

Το δοκίμασα και γι αυτό σου το λέω. Χθες όλη μέρα το είχα έτσι αλλά δεν μου άρεσε αυτό το πράγμα. Δεν έδειχνε πιο γρήγορο αλλά μου έδειχνε πιο ξερό, πιο απότομο και έχανε όλο το στυλ του ios με τα εφέ. Το θέμα είναι να διορθώσουν τα εφέ και να τα κάνουν πιο ομαλά από μόνα τους και πιο γρήγορα. Αλλά όλο αυτό είναι προσωπικό θέμα γούστου για τον κάθε χρήστη. Μπορεί να είναι θέμα συνήθειας και να πρέπει να το δοκιμάσω για πιο πολύ διάστημα. Αλλά έτσι όπως το είδα εμένα προσωπικά δεν μου άρεσε.

 

Αυτό που θα μπορούσε να κάνει η apple είναι να βάλει ρύθμιση για την διάρκεια των εφέ όπως γίνεται με jb και όπως γίνεται και στο android. Να καθορίζεις εσύ πόσο θα κρατάει το εφέ, 1", 0.75", 0,20" κτλ.

 

Τώρα θυμήθηκα, είναι αυτό που είχα ποστάρει τις προηγούμενες ημέρες στο νήμα του plus πως μετά απο κάποια ώρα χρήσης με το assistive touch ξαφνικά απενεργοποιούνται πλήρως τα εφέ, και θυμάμαι πως μιλούσαμε για bug τότε.

Οπότε το bug τώρα έγινε feature :lol:

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδια εγω παρατηρώ κάτι άλλο.

Σε όλες μου τις συσκευές. 6+, 6, 5s, 5 κάποιες μέρες τα εφέ και η συσκευή τρέχουν. Οι εναλλαγές εφαρμογών τρέχουν.

Κάποιες μέρες σαν να καθυστερεί κάτι. Χωρίς να πειραζω εφαρμογές η κάποια ρύθμιση.

Το παρατηρω σε όλες τις συσκευές μου και σε παλιότερες εκδόσεις iOS.

Δηλαδή το λειτουργικό μια γίνεται πολυ smooth και μια δείχνει σαν πιο αργα να κινούνται τα εφέ.

Μετά από πχ μια μέρα δυο μέρες ξανά το ίδιο.

Το παρατηρεί κάποιος;

 

Δεν έχεις άδικο, δεν είναι placebo δηλαδή. Κι εγώ παρατηρώ καμιά φορά στο s plus να κομπιάζει λίγο (πολύ λίγο) στις εναλλαγές των screens χωρίς να του κάνω τίποτα, και μετά επανέρχεται όπως (έπρεπε να) ήταν.

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Εγώ (και ένας ακόμη συμφορουμήτης) το είχαμε αναφέρει σαν "πρόβλημα"/"bug" στο thread του 6αριού πάντως αυτό.

Είναι ενοχλητικό για μένα και είχαμε εντοπίσει τότε ότι προκύπτει (χωρίς να ξέρουμε τον τρόπο να το επαναλάβουμε) όταν κάποιος έχει ενεργοποιημένο το assistive touch.

 

Έτσι ακριβώς .Ενεργοποιεις το assistive touch και όλα πάνε ρολόι ,αλλά μετά σε ανύποπτο χρόνο χαλάει , αυτό που πάει σφαίρα και ακαριαία είναι bug γιατί δεν κάνει μόνο αυτό , σε εμένα μου κάνει μπάχαλο και το Touch ID και επιςης άμα παρατηρήσεις όταν πατήσεις το power button για να έρθει σε κατάσταση αναμονής η συσκευή κάνει μια αναλαμπή η οθόνη και μετά σβήνει η οθόνη

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είναι το ίδιο. Όταν μειώσεις το motion τότε πάλι έχεις εφέ αλλά είναι fade out/in στυλ. υτό που λέει ο φίλος είναι ότι κόβει εντελώς τα εφέ. Δηλαδή πατάς μνμύματα και αμέσως είσαι μέσα στα μηνύματα, δεν έχει κανένα απολύτως εφέ. Είναι σαν να μειώνεις στο μηδέν την διάρκεια τον εφέ.

 

 

Το δοκίμασα και γι αυτό σου το λέω. Χθες όλη μέρα το είχα έτσι αλλά δεν μου άρεσε αυτό το πράγμα. Δεν έδειχνε πιο γρήγορο αλλά μου έδειχνε πιο ξερό, πιο απότομο και έχανε όλο το στυλ του ios με τα εφέ. Το θέμα είναι να διορθώσουν τα εφέ και να τα κάνουν πιο ομαλά από μόνα τους και πιο γρήγορα. Αλλά όλο αυτό είναι προσωπικό θέμα γούστου για τον κάθε χρήστη. Μπορεί να είναι θέμα συνήθειας και να πρέπει να το δοκιμάσω για πιο πολύ διάστημα. Αλλά έτσι όπως το είδα εμένα προσωπικά δεν μου άρεσε.

 

Αυτό που θα μπορούσε να κάνει η apple είναι να βάλει ρύθμιση για την διάρκεια των εφέ όπως γίνεται με jb και όπως γίνεται και στο android. Να καθορίζεις εσύ πόσο θα κρατάει το εφέ, 1", 0.75", 0,20" κτλ.

 

Συμφωνώ με τον stendor. Και για το ποια επιλογή θα μπορούσε να δώσει η Apple. Σε μένα πάντως όποτε συμβαίνει (γιατί έχω μόνιμα ενεργοποιημένο το assistive touch που με βολεύει πολύ), κάνω reboot γιατί δε μου αρέσει, ούτε με βολεύει καθόλου.

 

Έτσι ακριβώς .Ενεργοποιεις το assistive touch και όλα πάνε ρολόι ,αλλά μετά σε ανύποπτο χρόνο χαλάει , αυτό που πάει σφαίρα και ακαριαία είναι bug γιατί δεν κάνει μόνο αυτό , σε εμένα μου κάνει μπάχαλο και το Touch ID και επιςης άμα παρατηρήσεις όταν πατήσεις το power button για να έρθει σε κατάσταση αναμονής η συσκευή κάνει μια αναλαμπή η οθόνη και μετά σβήνει η οθόνη

 

Θέμα με το Touch ID δεν είχα ποτέ. Αυτό στο κλείσιμο οθόνης, παίζει να μου έχει συμβεί.

 

 

iPhone 6 είναι η συσκευή μου.

· iPod 3gn 15Gb, iPod 5.5gn 30Gb

· iPhone 2G 8Gb, iPhone 3G 16Gb, iPhone 4 16Gb, iPhone 6 64Gb, iPhone 13 Pro 128Gb

· MacBook Pro 15'' (mid '10), MacBook Pro 16'' (late '19)

· Apple Watch Series 7 45mm

· AirPods Pro 2nd Gen

 

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά πλάκα κάνετε τώρα;

Γίνεται πιο γρήγορο το 6S;

Δεν μιλάμε για το πόσο γρήγορο είναι το 6s ή το 6s plus ή αν μπορεί να γίνει πιο γρήγορο. Μιλάμε για το πόσο πιο γρήγορα θα μπορούσαν να είναι τα εφέ. Απλά ο φίλος @johnb έδωσε ένα βίντεο το οποίο δείχνει πως μπορείς να τερματίσεις εντελώς τα εφέ λόγω ενός bug με το assistive touch.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Δεν μιλάμε για το πόσο γρήγορο είναι το 6s ή το 6s plus ή αν μπορεί να γίνει πιο γρήγορο. Μιλάμε για το πόσο πιο γρήγορα θα μπορούσαν να είναι τα εφέ. Απλά ο φίλος @johnb έδωσε ένα βίντεο το οποίο δείχνει πως μπορείς να τερματίσεις εντελώς τα εφέ λόγω ενός bug με το assistive touch.

 

Έτσι...αυτό ακριβώς ...αυτό συμβαίνει από την 9αρα και σε ΟΛΕΣ τις μετέπειτα εκδόσεις του χωρίς λύση .Εγω παραλίγο να παρατήσω το κινητό αν δεν έβρισκα τι έφταιγε , δεν γινοτανε να κάνω hard reset κάθε τρεις και λίγο μέχρι που βρήκα ...αφού μου βγήκανε τα μάτια ...να καταλάβω τι έφταιγε .Ελπιζω να το βρει κάποτε η Apple γιατί με είχε βολέψει το assistive touch

Link to comment
Share on other sites

Έχετε δίκιο παιδιά βασικά στο τέλος δε βολεύει. Το κάνει να δείχνει πιο γρήγορο αλλά εγώ δε μπορούσα να κάνω like στο Facebook λόγω του εφε
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις άδικο, δεν είναι placebo δηλαδή. Κι εγώ παρατηρώ καμιά φορά στο s plus να κομπιάζει λίγο (πολύ λίγο) στις εναλλαγές των screens χωρίς να του κάνω τίποτα, και μετά επανέρχεται όπως (έπρεπε να) ήταν.

 

Οχι ειναι πραγματικότητα.

Ειναι όπως πχ στο πολυ κρύο που η συσκευή αργεί να ανταποκριθει. Θα μου πεις οι περισσότεροι στην Αθήνα που να δείτε κρύο.

Αλλα ειναι το πρόβλημα αυτό διαπιστωμένο σε πολλές συσκευές που ειχα πάνω από 20 δηλαδή διάφορες με διάφορες εκδόσεις κιόλας.

Τι φταίει ξέρει κανεις;

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον άρθρο από το ΜacRumors σχετικά με την κατανάλωση επεξεργαστικής ισχύος και μπαταρίας στο multitasking.

Απαντά επίσημα η Apple

http://www.macrumors.com/2016/03/10/force-quitting-apps-doesnt-help-battery/

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον άρθρο από το ΜacRumors σχετικά με την κατανάλωση επεξεργαστικής ισχύος και μπαταρίας στο multitasking.

Απαντά επίσημα η Apple

http://www.macrumors.com/2016/03/10/force-quitting-apps-doesnt-help-battery/

 

Αυτά τα λέγαμε πριν χρόνια αλλα κανένας δεν πίστευε.

Το iOS κλείνει τις εφαρμογές μόνο του. Αυτό που βλέπεις εκεί με τα παράθυρα πατώντας διπλό home button δεν ειναι ανοιχτές εφαρμογές αλλα εικόνες από τις εφαρμογές για να μπαίνεις πιο γρήγορα

Αν τις κλείσεις από εκεί χάνονται εντελώς από την μνήμη και ξανά ανοίγοντας από την αρχή μια εφαρμογή καταναλώνει ενέργεια. Σκέψου μέσα στην μέρα να το κανεις αυτό 10-15 φορές σε μια εφαρμογή μόνο ποσό κατανάλωση παραπανω θα εχεις

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα λέγαμε πριν χρόνια αλλα κανένας δεν πίστευε.

Το iOS κλείνει τις εφαρμογές μόνο του. Αυτό που βλέπεις εκεί με τα παράθυρα πατώντας διπλό home button δεν ειναι ανοιχτές εφαρμογές αλλα εικόνες από τις εφαρμογές για να μπαίνεις πιο γρήγορα

Αν τις κλείσεις από εκεί χάνονται εντελώς από την μνήμη και ξανά ανοίγοντας από την αρχή μια εφαρμογή καταναλώνει ενέργεια. Σκέψου μέσα στην μέρα να το κανεις αυτό 10-15 φορές σε μια εφαρμογή μόνο ποσό κατανάλωση παραπανω θα εχεις

 

Ετσι ακριβώς

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα λέγαμε πριν χρόνια αλλα κανένας δεν πίστευε.

Το iOS κλείνει τις εφαρμογές μόνο του. Αυτό που βλέπεις εκεί με τα παράθυρα πατώντας διπλό home button δεν ειναι ανοιχτές εφαρμογές αλλα εικόνες από τις εφαρμογές για να μπαίνεις πιο γρήγορα

Αν τις κλείσεις από εκεί χάνονται εντελώς από την μνήμη και ξανά ανοίγοντας από την αρχή μια εφαρμογή καταναλώνει ενέργεια. Σκέψου μέσα στην μέρα να το κανεις αυτό 10-15 φορές σε μια εφαρμογή μόνο ποσό κατανάλωση παραπανω θα εχεις

 

Η σωστή ορολογία ειναι "παγώνει" την εφαρμογή στο σημείο που την εγκαταλείπει κάποιος χρήστης. Να συμπληρώσω πως το να κλείνετε τις καρτέλες απο την οθόνη πολύ διεργασιών στην προσπάθεια να κερδίσετε μπαταρία, φέρνει ακριβώς τα αντίθετα αποτελέσματα. Τέλος το λειτουργικό IOS χρησιμοποιεί με τον καλύτερο δυνατό τρόπο την διαθέσιμη μνήμη RAM κλείνοντας εφαρμογές όταν παραστεί ανάγκη για επιπλέον ελεύθερη μνήμη. :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση. Πρόσθεσα τον λογαριασμό gmail μου ώστε να περάσω τις επαφές μου στο iPhone μου.πως θα περάσω τώρα τις επαφές αυτές στο iCloud γιατί ενώ έχω ενεργοποιημένο τον συγχρονισμό δεν το κάνει αν σβήσω το λογαριασμό gmail διαγράφονται και αυτά . Ευχαριστώ
HAVE FUN AND ENJOY LIFE
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση. Πρόσθεσα τον λογαριασμό gmail μου ώστε να περάσω τις επαφές μου στο iPhone μου.πως θα περάσω τώρα τις επαφές αυτές στο iCloud γιατί ενώ έχω ενεργοποιημένο τον συγχρονισμό δεν το κάνει αν σβήσω το λογαριασμό gmail διαγράφονται και αυτά . Ευχαριστώ

 

Αυτό θέλει υπολογιστή για να γίνει.

Μπαίνεις στην σελίδα iCloud.com. Πηγαίνεις στην καρτέλα επαφές κανεις επιλογή όλων και μετά εξαγωγή σε vCard

Ανοίγεις μετά μια άλλη σελίδα και μπαίνεις στο gmail.com

Πάλι στην καρτέλα επαφές αλλα τώρα πατάς εισαγωγή από vCard.

Προηγούμενος θα πρέπει να έχει κατέβει ενα αρχείο vCard με τις επαφές σου από το iCloud.

Στο gmail ρεπό επιλέγεις αυτό το αρχείο και τις περνάει.

Στο κινητό δεν χρειάζεται να κανεις κάτι αρκεί να εχεις ανοιχτό τον συγχρονισμό

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλά Τάσο ευχαριστώ πολύ εγώ θέλω να Περάσω τις επαφές στο iCloud γιατί σε android δεν θα ξανά πάω. Όποτε δεν έχει ουσία να έχω μέσα στο iPhone μου λογαριασμό gmail. Μήπως κατάλαβες τη αντίθετο?

Επισεις το ημερολόγιο πως γίνεται αφού κάνω συγχρονισμό από το g mail και είναι όλα στο κινητό να μεταφερθούν όλα στο iCloud

Edited by gerolikos282
HAVE FUN AND ENJOY LIFE
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Αν και δεν είναι του παρόντος, πιστεύω πως κακώς μπαίνεις σε αυτή τη διαδικασία. Το ότι δεν θα ξαναπάς στο android δεν υπάρχει λόγος να το προεξοφλείς από τώρα μιας και δεν είναι λίγες οι πιθανότητες να πέσει μια οικονομική android συσκευή στα χέρια σου κάποια στιγμή. Το να έχεις τις επαφές σου στο gmail σου δεν σε περιορίζει καθόλου στο iOS και σου παρέχει τη δυνατότητα να έχεις τις επαφές σου σε οποιαδήποτε συσκευή ανεξαρτήτως πλατφόρμας.

 

Αρκετά με το off topic όμως... ας επανέλθουμε στα της συσκευής του τίτλου.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone 6S
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...