Jump to content

Οθόνες TFT/LCD: Ποιά μάρκα να πάρω?


Michelle
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ έτυχε να περάσω από τα multirama και είδα την συγκεκριμένη οθόνη.Μου φάνηκε πολύ καλή.

Αλλά δεν λέει να αγοράσεις το συγκεκριμένο μοντέλο΄τώρα αφού έχει βγεί ήδη και κυκλοφορεί η 1750 s στα ίδια λεφτά.

Το γνωρίζω φίλε μου αλλά δεν είχα λινκ για την 1750 :O και εννοειται οταν πας στο μαγαζι την 1750 θα πάρεις btw έχει και 0 pixel εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 126
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδια πια η γνωμη σας για την Samsung 193Ν (Brightness 300 cd/m2-- Contrast 800:1)? Δινει εγγυηση η Samsung για 0 καμμενα πιχελ? Αυτη τη στιγμη εχω την Samsung 171S (ειμαι πολυ ευχαριστημενος αν και εσκασα 350 λιρες Αγγλιας πριν 2.5 χρονια για να την παρω!) και σκεφτομαι να την πουλησω για να παρω την συγκεκριμενη 19αρα. Διαβασα επισης και ενα review στο tomshardware και μου φαινεται πολυ καλη για τα χρηματα της, με το μονο μειονεκτημα οτι δεν εχει θυρα DVI). Περιμενω τις αποψεις σας!

 

913Ν εννοείς μάλλον. ;) Στα χαρτιά έχει πολύ καλά χαρακτηριστικά (8ms RT), μάλιστα την έχω δει και είναι πολύ φωτεινή, αλλά αν θυμάμαι καλά η Samsung αλλάζει οθόνες από 7 καμμένα pixels και πάνω. :(

 

Το DVI το θεωρώ πολύ σημαντικό, άσχετα με το τι προσπαθούν να πείσουν τον κόσμο ορισμένα περιοδικά. Δηλαδή σε κάποιες οθόνες δεν είναι εμφανής η διαφορά με το αναλογικό, αλλά συχνά είναι η μέρα με τη νύχτα. Προτίμησε κάτι με DVI.

 

Κορυφαία TFT 19" θεωρώ αυτή εδώ. Ελλάδα έρχεται σε ένα μήνα με τιμή λίγο πιο κάτω από 500 ευρώ.

 

Επίσης εγκυκλοπαιδικά, η μάρκα στις TFT παίζει ρόλο μόνο στον εξοπλισμό, την εγγύηση κτλ. Το πραγματικά σημαντικό είναι τι panel φοράει (TN+Film, IPS, MVA) και ποιος το κατασκευάζει (πχ. οι Dell έχουν Samsung panels). Χρειάζεται πάντως προσοχή, ώστε να επιλέξετε το κατάλληλο panel, ανάλογα με τη χρήση για την οποία προορίζεται η οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση Flamenerve. Οντως ειναι πολλα τα 7 καμμενα πιχελ οποτε τη ξεχναμε την 913Ν :(. (Εχω ηδη 2-3 στην Samsung μου!)

Οσο για την SCENICVIEW P19-2 εχω ακουσει απο αρκετα ατομα οτι θα ειναι κορυφαια (λογο του S-PVA panel+++) στη κατηγορια της οποτε 8α μαλλον θα περιμενω για αυτην. Μηπως γνωριζεις απο ποσα καμμενα πιξελ και πανω αλλαξει οθονες η siemens;

Link to comment
Share on other sites

Για την LG 1915S τι λέτε ? Είναι αρκετά οινονομική και με πολύ καλά χαρακτηριστικά... και με πολύ καλή εγγύηση της LG
Link to comment
Share on other sites

@ Poseidon: Αν θυμάμαι καλά από 2 pixels και πάνω. Αρκετά καλά δηλαδή. Στη διάθεσή σου για όποια απορία έχεις. :)

 

@ billyavl: Την LG 1915S έχω εγώ. Κοίτα, είναι μια μέτρια προς καλή οθόνη, αλλά σε φανταστική τιμή (330 ευρώ πλέον), αληθινός πειρασμός αν σκεφτείς ότι είναι και 19"! Φωτεινότητα ικανοποιητική, μεγάλο μείον η έλλειψη DVI κι επίσης εμφανές ghosting, αλλά μόνο στο scrolling (υπερβολικά μάλιστα), πχ. μιας σελίδας στον browser. Στις ταινίες καθόλου και σε απαιτητικά games ελάχιστο (που και πάλι δεν το καταλαβαίνεις αν δεν έχεις "γυμνάσει" το μάτι σου).

Link to comment
Share on other sites

Επειδη κι εγω ψαχνω για tft 19,εκανα μια βολτα στην στουρναρη.Ειδα την lg 1915s και την 1920p.Γυρω στα 330 euro η πρωτη και 500 euro η δευτερη.Σαν πρωτη εντυπωση εκτος της τιμης,υπερ της πρωτης,ηταν τα χρωματα τα οποια ηταν πολυ ποιο εντονα στην 1920p.Συν την υπαρξη dvi, και οτι σχεδιαστικα ειναι πιο ομορφη.Αξιζουν τα περιπου 200 euro παραπανω για την 1920p?

................................

Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Επειδη κι εγω ψαχνω για tft 19,εκανα μια βολτα στην στουρναρη.Ειδα την lg 1915s και την 1920p.Γυρω στα 330 euro η πρωτη και 500 euro η δευτερη.Σαν πρωτη εντυπωση εκτος της τιμης,υπερ της πρωτης,ηταν τα χρωματα τα οποια ηταν πολυ ποιο εντονα στην 1920p.Συν την υπαρξη dvi, και οτι σχεδιαστικα ειναι πιο ομορφη.Αξιζουν τα περιπου 200 euro παραπανω για την 1920p?

Εφόσον σου άρεσε η 2η τότε ο πιο αρμόδιος για να σου απαντήσει σε αυτό το ερώτημα είναι η τσέπη σου και μόνο ;) :)

170Ε είναι η διαφορά :confused: Μήπως έβαλες και το ΦΠΑ μέσα; :w00t:

Always have the feeling that something's missing or left behind...[/b]

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον σου άρεσε η 2η τότε ο πιο αρμόδιος για να σου απαντήσει σε αυτό το ερώτημα είναι η τσέπη σου και μόνο ;) :)

170Ε είναι η διαφορά :confused: Μήπως έβαλες και το ΦΠΑ μέσα; :w00t:

 

Στο περιπου την ειπα την διαφορα γιατι οι τιμες παιζαν πολυ απο μαγαζι σε μαγαζι.;)

Σιγουρα ειναι θεμα τσεπης,απλα το μονο που σκεφτομαι τωρα ειναι οτι αν παρω την 1915s χτυπαω και τον ipixma 5000.:w00t:

Μαλλον ομως θα παρω την 1920p:love:

Αυτα παθαινω οταν κατεβαινω στουρναρη.Για αλλο παω αλλο βλεπω,αλλα το μονο σιγουρο ειναι οτι το δωρο απο το μισθο θα φυγει εκει:up:

................................

Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Στο περιπου την ειπα την διαφορα γιατι οι τιμες παιζαν πολυ απο μαγαζι σε μαγαζι.;)

Σιγουρα ειναι θεμα τσεπης,απλα το μονο που σκεφτομαι τωρα ειναι οτι αν παρω την 1915s χτυπαω και τον ipixma 5000.:w00t:

Μαλλον ομως θα παρω την 1920p:love:

Αυτα παθαινω οταν κατεβαινω στουρναρη.Για αλλο παω αλλο βλεπω,αλλα το μονο σιγουρο ειναι οτι το δωρο απο το μισθο θα φυγει εκει:up:

Ωπ! :w00t: Αυτό δεν μας το είπες εξ'αρχής όμως :shifty:

Κοίτα,αν μπορείς να κάνεις ένα συμβιβασμό χτύπα τον συνδιασμό(έκανα και ρίμα! :lol: ). Αν ερωτεύτηκες κεραυνοβόλα την 1920p τότε κυνήγησέ την ;)

 

Εμένα ο μισθός του Πάσχα μου έφυγε πριν καν έρθει. ;) :lol:

Always have the feeling that something's missing or left behind...[/b]

Link to comment
Share on other sites

Στο περιπου την ειπα την διαφορα γιατι οι τιμες παιζαν πολυ απο μαγαζι σε μαγαζι.;)

Σιγουρα ειναι θεμα τσεπης,απλα το μονο που σκεφτομαι τωρα ειναι οτι αν παρω την 1915s χτυπαω και τον ipixma 5000.:w00t:

Μαλλον ομως θα παρω την 1920p:love:

Αυτα παθαινω οταν κατεβαινω στουρναρη.Για αλλο παω αλλο βλεπω,αλλα το μονο σιγουρο ειναι οτι το δωρο απο το μισθο θα φυγει εκει:up:

 

Μην κάνεις το μέγα λάθος και δώσεις 500 ευρώ για LG! Στα ίδια χρήματα υπάρχουν πολύ καλύτερες οθόνες, όπως η Fujitsu-Siemens που πρότεινα στον Poseidon. Γενικά η μόνη 19" LG που αξίζει είναι η 1915S, λόγω της αχτύπητης τιμής της για όσα προσφέρει. Γιατί κακά τα ψέματα οι LG αν εξαιρέσεις την εγγύηση 0 dead pixels, είναι απλά οθόνες με καλή τιμή και μέτρια ποιότητα. Τίποτα παραπάνω. Αν θέλεις κάτι καλό κι έχεις τα απαραίτητα χρήματα (πχ. 500 ευρώ) ΔΕΝ αγοράζεις LG.

 

Επίσης ο Pixma ip5000 είναι και μαμώ τους εκτυπωτές! Πολύ καλή επιλογή! Απλά κορυφή. Εγώ έχω τον ip4000 και είμαι 1000% ευχαριστημένος μαζί του. Και πιστεύω ότι είναι μηχάνημα που θα κρατήσω για τουλάχιστον 5-6 χρόνια, χωρίς να χρειαστεί να τον αλλάξω με νέο μοντέλο. ;)

Link to comment
Share on other sites

Μόλις απέκτησα την 1750s gn της LG και όλα καλά με την οθόνη απλώς έχω μερικές ερωτήσεις.

Η οθόνη μου φαίνεται υπερβολικά φωτεινή και από το μενού της είδα ότι η φωτεινότητα της είναι στο 100 και το contrast της είναι στα 70.Έχει να μου προτείνει κανείς κάποιον ιδανικό συνδιασμό ;

Επίσης στο User Guide προτείνεται η ανάλυση 1280 χ 1024 και μου φαίνονται όλα πολύ μικρά.

Μπορείτε να μου προτείνετε μια άλλη ιδανική ανάλυση ;

Ευχαριστώ.

Επίσης γνωρίζει κανείς Ποιά είναι η ιδανική απόσταση που πρέπει να έχει κανείς απο την οθόνη ;

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Μόλις απέκτησα την 1750s gn της LG και όλα καλά με την οθόνη απλώς έχω μερικές ερωτήσεις.

Η οθόνη μου φαίνεται υπερβολικά φωτεινή και από το μενού της είδα ότι η φωτεινότητα της είναι στο 100 και το contrast της είναι στα 70.Έχει να μου προτείνει κανείς κάποιον ιδανικό συνδιασμό ;

Επίσης στο User Guide προτείνεται η ανάλυση 1280 χ 1024 και μου φαίνονται όλα πολύ μικρά.

Μπορείτε να μου προτείνετε μια άλλη ιδανική ανάλυση ;

Ευχαριστώ.

Επίσης γνωρίζει κανείς Ποιά είναι η ιδανική απόσταση που πρέπει να έχει κανείς απο την οθόνη ;

 

1. Καλορίζικη! :)

2. Λοιπόν για δουλειά στο desktop κλπ. βάζε brightness 50-60, contrast 50-60 και gamma 0. Για games βάζε brightness 100, contrast 100 και gamma -1.

3. Οι TFT έχουν native ανάλυση, άρα αναγκαστικά δουλεύεις σε 1280x1024 (native στις περισσότερες 17άρες). :( Μπορείς αν θες να βάλεις άλλη ανάλυση, αλλά κανονικά δουλεύεις μόνο στη native.

4. Ελπίζω αυτό να σου λύσει τις όποιες απορίες. ;)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ.Εκεί περίπου τα έβαλα και από φωτεινότητα είμαι κομπλέ.

Η οθόνη είναι πολύ καλη,έπαιξα και ένα CounterStrike χωρίς κανένα πρόβλημα.

Πολύ καλή απεικόνιση.

Η ανάλυση αρχίζει και μ'αρέσει.Βασικά είναι πιο ξεκούραστη για τα μάτια τελικά.

Έχω ένα πρόβλημα μόνο ,το οποίο δημιουργήθηκε από την αλλαγή ανάλυσης και μάλλον είναι κατάλληλο για άλλο Thread αλλά εγώ θα το θέσω εδώ μιας και άρχισα και παρακαλώ όποιον γνωρίζει και θέλει,ας μου απαντήσει με προσωπικό μήνυμα.

Σε ανάλυση 1024χ768 μια σελίδα που έκανα φαίνεται κανονική.Όταν την είδα με την ανάλυση της tft 1280 x 1024 παρατήρησα οτί κάτω από τον τελευταίο πίνακα

μεγάλωσε το κενό και γενικώς η σελίδα ξεχείλωσε..Γνωρίζει κανείς τι μπορώ να κάνω για να μην "ξεχειλώνει" η σελίδα και γενικώς να παραμένει ίδια σε όλες τις αναλύσεις ; Ευχαριστώ και σόρρυ για το :offtopic: :O

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Egw exw mia iiyama HM903DT 19" LCD tin exw edw kai 2,5 xronia kai eimai para polu euxaristimenws, se kana 2 xronia 8a parw mia kali TFT 19" mporei tote na eixa plirwsei 560€ alla den ta lipi8ika pote ta xrimata pou plirwsa, prwton apo service kai deuteron den eixa pote problima ews simera, mia fili mou eixe parei 17" TFT apo tin iiyama montelo den 3erw alla tis antikatasti8ike xwris problima i o8oni 3 xronia deinoun liges etairies.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Flamenerve:

Μηπως θα μπορουσες να μου δωσεις περισσοτερες πληροφοριες σχετικα με την SCENICVIEW P19-2. Ψαχνω στο web αλλα δεν βρισκω τιποτα το ιδιαιτερο.

Ειμαι αναμεσα στις samsung 913Ν kai 193P και SCENICVIEW P19-2 προς το παρων.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Έχω από το 2000 μια Sony Multiscan G400 (19' CRT), αλλά το γύρισα πρόσφατα σε LG 1915 (19' TFT). Τεράστιες διαφορές. H Sony δουλεύει στα 1600x1200 στα 85Ηz, έχοντας κόκκο 0.24, προσφέροντας απίστευτα καλύτερη εικόνα. Έπρεπε όμως να μετακομίσω και τα 33 κιλά της Sony μου έπεφταν πολλά, χώρια που απαιτεί απίστευτο χώρο στο γραφειο.

 

Η μετάβαση στην LG δεν ήταν και ότι καλύτερο. Έχοντας συνηθίσει τόσα χρόνια τη μεγάλη ανάλυση και την ευκρίνει της Sony πήγα στα 1280x1024 και δεν έχω πειστεί ακόμα ότι η απεικόνιση της συγκεκριμένης TFT είναι ισάξια της συγκεκριμένης CRT. Tο μαύρο της LG δεν είναι 100% μαύρο, και αυτό που μου τη σπάει κυριολεκτικά είναι ότι (όπως και σε σχεδόν όλες τις TFT) μπορείς και διακρίνεις τους λαμπτήρες φωτισμού (backlighting) στο πάνω και στο κάτω μέρος της οθόνης.

 

Στα καλά της LG 1915 βάζω ότι την πήρα με ένα χέρι. Και η εγγύηση της (0 πίξελ, 3 χρόνια). Μέχρι εκεί. Η επόμενη οθόνη μου θα είναι ξανά CRT.

Panasonic GD70, Ericsson GF768, Panasonic GD30, Nokia 3210, Ericsson T18s, Panasonic GD92, Ericsson R320s, Nokia 6210, Ericsson T65i, SE T300i, SE K700i, Siemens SX1, Nokia 7610, Siemens SX1 Music Edition, SE J210i, Sendo X, Qtek 8500, Nokia 6021, HTC Touch Cruise, HTC HD2, LG Optimus 4X HD, HTC One M7, HTC One M9, HTC 10, Xiaomi Mi8 Lite
Link to comment
Share on other sites

Έχω από το 2000 μια Sony Multiscan G400 (19' CRT), αλλά το γύρισα πρόσφατα σε LG 1915 (19' TFT). Τεράστιες διαφορές. H Sony δουλεύει στα 1600x1200 στα 85Ηz, έχοντας κόκκο 0.24, προσφέροντας απίστευτα καλύτερη εικόνα. Έπρεπε όμως να μετακομίσω και τα 33 κιλά της Sony μου έπεφταν πολλά, χώρια που απαιτεί απίστευτο χώρο στο γραφειο.

 

Η μετάβαση στην LG δεν ήταν και ότι καλύτερο. Έχοντας συνηθίσει τόσα χρόνια τη μεγάλη ανάλυση και την ευκρίνει της Sony πήγα στα 1280x1024 και δεν έχω πειστεί ακόμα ότι η απεικόνιση της συγκεκριμένης TFT είναι ισάξια της συγκεκριμένης CRT. Tο μαύρο της LG δεν είναι 100% μαύρο, και αυτό που μου τη σπάει κυριολεκτικά είναι ότι (όπως και σε σχεδόν όλες τις TFT) μπορείς και διακρίνεις τους λαμπτήρες φωτισμού (backlighting) στο πάνω και στο κάτω μέρος της οθόνης.

 

Στα καλά της LG 1915 βάζω ότι την πήρα με ένα χέρι. Και η εγγύηση της (0 πίξελ, 3 χρόνια). Μέχρι εκεί. Η επόμενη οθόνη μου θα είναι ξανά CRT.

Στη δική μου πάντως (Eizo Flexscan L767) δε παρατηρείται κάτι τέτοιο (να φαίνονται οι λαμπτήρες του backlight) :confused:

Link to comment
Share on other sites

Ίσως δεν το διατύπωσα σωστα. Σε ολόμαυρο background να μπορείς να διακρίνεις την πηγή φωτός από το backlighting στο πάνω και στο κάτω μέρος της οθόνης (με συνέπεια να μην υπάρχει ομοιόμορφος φωτισμός της, άρα και ανομοιομορφία στο μαύρο κτλ κτλ). Αυτό εννοούσα.
Panasonic GD70, Ericsson GF768, Panasonic GD30, Nokia 3210, Ericsson T18s, Panasonic GD92, Ericsson R320s, Nokia 6210, Ericsson T65i, SE T300i, SE K700i, Siemens SX1, Nokia 7610, Siemens SX1 Music Edition, SE J210i, Sendo X, Qtek 8500, Nokia 6021, HTC Touch Cruise, HTC HD2, LG Optimus 4X HD, HTC One M7, HTC One M9, HTC 10, Xiaomi Mi8 Lite
Link to comment
Share on other sites

Οι TFT εχουνε ομοιομορφια παντου σε ολη την οθονη,οι CRT εχουνε μια μεγαλη λαμπα πισω φεγγει στο κεντρο και μοιραζετε ο φωτισμος παντου με συνεπεια στις 4 γωνιες να φαινονται πιο σκοτεινα τα χρωματα απο οτι στο κεντρο αρα εχουμε ανομοιομορφια χρωματος+οτι πιανουνε μεγαλο χωρο και 100 ευρω ειναι πολλα για μια τετοια οθονη:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Το αντίθετο φίλε μου sector. Δες οποιαδήποτε (αξιόλογη) CRT και θα διαπιστώσεις ότι ο φωτισμός της είναι απόλυτα ομοιόμορφος, σε αντίθεση με LCD οθόνες μεγάλης επιφάνειας (δεν εννοώ κινητά ή κάτι ανάλογο σε μέγεθος).

 

Οι CRT δεν έχουν μια μεγάλη λάμπα στο πίσω μέρος, αλλά ένα 'πιστόλι' το οποίο κατευθύνει ηλεκτρόνια στην επιφάνεια της οθόνης. Η οθόνη παράγει χρώμα από την διέγερση της επίστρωσης της οθόνης καθώς τα ηλεκτρόνια πέφτουν πάνω της. Δες εδώ http://electronics.howstuffworks.com/tv3.htm

 

Συμφωνώ ότι οι CRT έχουν μεγαλύτερη κατανάλωση και ότι απαιτούν μεγάλο χώρο, αλλά η εικόνα τους δε με πείθει. Έχω δουλέψει πολλά χρόνια πίσω από οθόνες καλές και κακές και των 2 κατηγοριών. Αν δεν αλλάξει κάτι ριζικά, η επόμενη οθόνη μου θα είναι CRT.

Panasonic GD70, Ericsson GF768, Panasonic GD30, Nokia 3210, Ericsson T18s, Panasonic GD92, Ericsson R320s, Nokia 6210, Ericsson T65i, SE T300i, SE K700i, Siemens SX1, Nokia 7610, Siemens SX1 Music Edition, SE J210i, Sendo X, Qtek 8500, Nokia 6021, HTC Touch Cruise, HTC HD2, LG Optimus 4X HD, HTC One M7, HTC One M9, HTC 10, Xiaomi Mi8 Lite
Link to comment
Share on other sites

Στις οθόνες υγρών κρυστάλλων υπάρχει κάποιο backlight, το φως που βγάζει αυτό δεν είναι σχεδόν ποτέ ομοιόμορφο και είναι καθαρά κατασκευαστικό θέμα. Οι CRT δεν χρειάζονται κάτι τέτοιο γιατί τα ηλεκτρόνια πέφτοντας στο υλικό της εσωτερικής επιφάνειας της οθόνης απελευθερώνουν το φως που βλέπουμε.
Link to comment
Share on other sites

Οι TFT εχουνε ομοιομορφια παντου σε ολη την οθονη,οι CRT εχουνε μια μεγαλη λαμπα πισω φεγγει στο κεντρο και μοιραζετε ο φωτισμος παντου με συνεπεια στις 4 γωνιες να φαινονται πιο σκοτεινα τα χρωματα απο οτι στο κεντρο αρα εχουμε ανομοιομορφια χρωματος+οτι πιανουνε μεγαλο χωρο και 100 ευρω ειναι πολλα για μια τετοια οθονη:rolleyes:

διαφωνώ,οι CRT έχουν πολύ καλύτερη απόδοση από ότι οι TFT...οι γωνία θέασης είναι πολύ μεγαλύτερη ενώ στις TFT σπάνια φτάνει τις 180 μοίρες(εμένα φτάνει η TFT αλλά έχω και laptop άλλης κατηγορίας) Επιπλέον έχουν πολύ μεγάλη ανάλυση και για τα χρήματά τους είναι best...

Εμένα ωστόσο μου προκαλούν πονοκέφαλο και τις αποφεύγω όσο μπορώ γιατί είμαι αρκετές ώρες μπροστά σε ένα υπολογιστή.Επίσης η CRT είναι υπεύθυνη για βλάβες ματιών πολλών ανθρώπων...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που λες ισχύουν για παλιότερες οθόνες lcd, οι νεότερες δεν έχουν τέτοια προβλήματα. Η γωνία θέασης έχει βελτιωθεί πολύ και αυτή, αλλά πραγματικά από ένα σημείο και μετά, δεν έχει νόημα να αυξάνεται. Σε μεγάλη γωνία με την οθόνη δεν βλέπεις σχεδόν τίποτα έτσι κι αλλιώς.
Link to comment
Share on other sites

διαφωνώ,οι CRT έχουν πολύ καλύτερη απόδοση από ότι οι TFT...οι γωνία θέασης είναι πολύ μεγαλύτερη ενώ στις TFT σπάνια φτάνει τις 180 μοίρες(εμένα φτάνει η TFT αλλά έχω και laptop άλλης κατηγορίας) Επιπλέον έχουν πολύ μεγάλη ανάλυση και για τα χρήματά τους είναι best...

Οι CRT έχουν μικρότερη ανάλυση αλλά ως προς την ποιότητα θα συμφωνήσω μαζί σου ότι προς το παρόν είναι κατά πολύ ανώτερες των πλάσμα/lcd. ίσως στο (ψηφιακό) μέλλον η κατάσταση αυτή να αλλάξει.

http://skopia.digitalrice.com/ads/myphone-skopia.jpg

Ελληνικός στρατός και στρατιωτική θητεία - http://www.ellinikos-stratos.com/

 

 

Collecting coins - http://www.fleur-de-coin.com/

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...