Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)


spaka
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Hello, λοιπον ψαχνω mid range συσκευη για δωρο σε σχετικα απαιτητικο χρηστη.

Ειχα στα χερια μου για λιγες μερες το j5 και πραγματικα ειναι πολυ καλη συσκευη.

 

Ποιο απο τα 2 αυτα πιστευετε ειναι καλυτερο?

+αν εχετε κατι αλλο καλο στο μυαλο σας

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μολις εδωσα παραγγελεια μεσω το lightinthebox για το νεο XIAOMI REDMI NOTE 3!!!

 

Κοστος στα 230 ευρω με ολα μεσα μεταφοικα ασφαλειες και φορους!!!

 

προσωπικα το θεωρω ως μια πολυ καλη επιλογη διοτι τα χαρακτηριστικα του δεν εχουν για καποιον ο οποιος κανει μια απλη χρηση στο κινητο σε σχεση με τα μεγαθηρια οπως τα s6 edge+,iphone 6s κτλ!!!!

 

εσεις τι γνωμη εχετε???

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω να σου πω για το J5 αλλά αυτό που ξέρω με σιγουριά είναι ότι το ουαουει μετά από 5 μήνες εντατικής και σκληρής χρήσης , και χωρίς να έχω sd επέκταση και με αρκετές εφαρμογές που καμιά φορά είναι όλες ανοιχτές ΔΕΝ έχει λαγκάρει ούτε ένα νανοδευτερόλεπτο !περισσεύει πάντα και λίγη ram έτσι για το καλό!

Το UI είναι φοβερό, οι φωτογραφίες εξίσου πολύ καλές την ημέρα, όχι τόσο όμως και την νύχτα.

Μπαταρία οκ, με νορμάλ χρήση με WiFi ανοιχτό συνέχεια βγάζει δεν βγάζει την μέρα.

Edited by savo77
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά συσκευή είναι με μπαταρία τέρας (θεωρητικά τουλάχιστον) καλές προδιαγραφές και από αξιόπιστη εταιρία.

Γιατί όμως τόσο ακριβά?

Σε καλά Κινέζικα μαγαζιά ξεκινάει από 185 ευρώ.

Και μη μου πεις πως πήρες και την έκδοση 2/16GB!!!

Link to comment
Share on other sites

Διαθέτω μέχρι 100€ και οι απαιτήσεις μου ειναι 4,7" το πολύ 5,0" και 2gb ram 16gb rom βασικά.

Περιμένω τις προτάσεις σας και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, νεος χρήστης.

να ρωτησω, σκέφτομαι να αγοράσω το Note 2, εχει μεγαλες διαφορες με το 3 που παρήγγειλε ο φίλος?

επιπλέον επειδή θελω να το κάνω δώρο, καποιο αξιόπιστο ελληνικο σαιτ να το παραγγείλω γιατι το βιάζομαι για τα Χριστούγεννα ? (γνωρίζω ότι από Ελλάδα θα πληρώσω παραπάνω)

 

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου γράψω τις σκέψεις μου γιατί είμαι σε δίλλημα μεταξύ των 2 ("τρίλλημα" βασικά, παίζει και το mi 4c).

 

Το note 3 θα μπορούσε απλά να χει ονομαστεί note 2 pro (αλλά ίσως και όχι :D) και διαφέρει ως προς τα παρακάτω σημεία με το note 2:

1) έχει μπαταρία 4000mah μη αφαιρούμενη

2) έχει fingerprint scanner

3) δεν παίρνει εξωτερική sd

4) είναι μεταλλικό και λογικά θα βγάζει μια πιο "premium" αίσθηση.

 

Δε ξέρω, έξτρα 1000mah, fingerprint scanner και premium αίσθηση υπερκαλύπτουν την έλλειψη εξωτερικής sd?

Από τη μια έχεις το δοκιμασμένο, εξαιρετικό note 2 με εξωτερική sd και από την άλλη το όχι πολύ πιο καινούριο, πιο premium μεν αλλά αδοκίμαστο, πιο και χωρίς sd ακριβότερο note3.

Μάλλον στο redmi 2 κλίνει η ζυγαριά....;)

 

Όσον αφορά από που το παίρνεις, διάβασα για τις Ευρωπαικές αποθήκες του honorbuy, απ' όπου φτάνει στα χέρια σου σε χρόνο ρεκόρ....δεν έχω προσωπική εμπειρία, ψάξτο λίγο:

http://www.honorbuy.com/518-xiaomi-redmi-note-2-32gb-rom-2gb-ram-smartphone-grey.html

Link to comment
Share on other sites

Βασικά είχα το νοτε2 πριμε και το πούλησα να πάρω το νοτε3 3gb. Η καλύτερη και πιο αξιόπιστη επιλογή από Ελλάδα είναι το euwarehouse του vickmall. Το έχει σε στοκ και θσ το παραλαβεις σε 2-3 μέρες

http://www.vickmall.com/eu-warehouse.html

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου έχεις αποφασίσει από ποιο κατάστημα?Έχεις κάποια προτίμηση σε συγκεκριμένη εταιρεία?Για αρχή βάλε τα κριτήρια του κινητού και τιμής φυσικά, δες ποια κινητά παρουσιάζονται και οποια σου φαίνονται πιο ενδιαφέροντα πες τα μας για να σου πούμε και μεις τη γνώμη μας
Link to comment
Share on other sites

Να υποθεσω ότι αγορά από Κίνα την αποκλείεις έτσι?Αν θέλεις από Ελλαδα το huawei g8 νομίζω ότι είναι εξαιρετική επιλογή όπως επίσης (πιο οικονομικό το huawei p8 lite dual)._Έχω δουλέψει πολλά huawei και μπορώ να πω ότι είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.Φυσικα και ειναι οκ για Ελλαδα. Ακόμα μια εξαιρετική επιλογή ειναι και το meizu m2 ( είχα το meizu m1) και λέω ακόμα τα καλύτερα.Αν μπορείς να τα δεις από κοντά ακόμα καλύτερα για να έχεις και το κριτήριο της εμφάνισης..Για αλλά κινέζικα (που εισάγονται επίσημα Ελλάδα ) όπως doogee, cubot κλπ δεν αναφερομαι μιας και δεν ξέρω αν σε ενδιαφέρουν.
Link to comment
Share on other sites

ΧΑΧΧΑΑΧ....

 

οχι την 32αρα εκδοση παρηγγειλα.....τωρα το ποσο ανεβηκε λογω του οτι το ασημενιο σε σχεση με το γκριζο εβγαινε 11 ευρω πιο ακριβο(δεν ξερω γιατι) και μετα πανω στην τιμη ειχε κατι με ασφαλειες κτλ!!!!

 

τωρα ρε παιδια να ρωτησω και κατι διοτι ειμαι και λιγακι ασχετος απο αυτα.......μπορει να σταθει ενα κινητο οπως To REDMI NOTE 3 διπλα σε μεγαθηρια οπως το iphone 6s+ και το samsung s6+ edge???

Link to comment
Share on other sites

ΧΑΧΧΑΑΧ....

 

οχι την 32αρα εκδοση παρηγγειλα.....τωρα το ποσο ανεβηκε λογω του οτι το ασημενιο σε σχεση με το γκριζο εβγαινε 11 ευρω πιο ακριβο(δεν ξερω γιατι) και μετα πανω στην τιμη ειχε κατι με ασφαλειες κτλ!!!!

 

τωρα ρε παιδια να ρωτησω και κατι διοτι ειμαι και λιγακι ασχετος απο αυτα.......μπορει να σταθει ενα κινητο οπως To REDMI NOTE 3 διπλα σε μεγαθηρια οπως το iphone 6s+ και το samsung s6+ edge???

 

σε επιδόσεις θα ειναι μια χαρα σε καμερα και οθονη θα χανει αρκετα

Sony Ericsson V800 -> K850i -> Lg Optimus 7 (sold) -> Sony Ericsson Xperia Neo V ->ZTE V967S -> Asus Zenfone 2 4gb ram 2.3 ghz 64gb storage!(sold) -> Xiaomi Redmi Note 3 Prime (sold) -> Xiaomi mi5s 128gb ->Xiaomi Mi9 Lite 64gb
Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμή που θέλεις δίκαρτο... νομίζω ότι οι λύσεις της Huawei, είναι πιθανόν οι καλύτερες.

P8 & G8 (ή καλύτερα να βρείς σε παρόμοια τιμή το Honor 7) μάλλον είναι ότι καλύτερο.

Αν θέλεις να πάς σε λύσεςι κινέζικων, σίγουρα έχεις κι άλλες (πάντα απο Ελλάδα μιλάμε). Το Xiaomi Redmi Note 2 είναι μια πολύ καλή επιλογή. Αλλη μια λύση, αν το βρείς όμως με Ευρωπαική / Ελληνική εγγύηση, είναι το Asus Zenfone 2 (με 3GB Ram το Laser, και 8πύρηνο επεξεργαστή, και με 4GB Ram, ο 4πύρηνος με Intel Atom επεξεργαστή).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα καλο σ/κ και καλες γιορτες ! Νεος στο φορουμ χρηστης αλλα διαβαζω απο καιρο το νημα σας ! Στο θεμα μας εχω ενα μοτορολα μοτο e το οποιο μου χει βγαλει 1μιση χρονο σχεδον απροβληματιστα αλλα πλεον ειναι ετοιμο να πεθανει! Κανενα παραπονο 120 ευρω το χα παρει! Αυτη τη φορα ομως κοιτα και κινεζικα ! θελω ενα κινητο με 5αρα οθονη 16γιγα rom (γιατι μπουχτισα με τα 4 βαλε βγαλε κλπ) και 2 γιγα ραμ ! Θελω να ναι τεσταρισμενο και οσο το δυνατον να μην μπλεξω με ρουτ και κολπα ! το ξερω πως ζηταω πολλα αλλα θελω να με βγαλει και κανα 2 χρονια (οντας φοιτητης και αφραγκος ) ! Ευχαριστω

 

Τροποποιηση

δεν εχω θεμα με το μεγεθος της οθονης μιας και θελω να εχω τηλεοραση ! ζηλεψα την μοδα! οσο μεγαλητερη τοσο το καλητερο!

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο. Όπως περιέγραψες τις απαιτήσεις σου (smooth, μπαταρία, κάμερα) και μένα αυτό μου ήρθε στο μυαλό. Ναι, υπάρχει κάποια έλλειψη εφαρμογών αλλά όλα τα άλλα που προσφερει πιστεύω τη ρεφάρουν και με το παραπάνω.
Link to comment
Share on other sites

Όπως λέει ο τίτλος είμαι ανάμεσα στα δύο κινητά. Το edge+ πήγα σήμερα και το είδα από κοντά και ενώ δεν ήμουν φαν της οθόνης τελικά μαρεσε.

Για πείτε απόψεις. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας.Μετα απο πολυυυ καιρο και μιας και θελω να παρω κατι για μενα τωρα που ειναι γιορτες,αποφασισα να παρω για πρωτη φορα Tablet.Τον τελευταιο καιρο εχω δει καποιες προσφορες στο Γερμανο σε 4 Tablets και επιπλεον 5 GB δωρο για 2 μηνες.Αλλα επειδη δεν γνωριζω ποιο ειναι καλυτερο θα ηθελα την βοηθεια σας. LENOVO A8-50 3G + Θήκη στα 99E. MLS iQTab Ultra 3G απο 230 στα 99 και ειναι η αληθεια οτι μ αρεσει και πιο πολυ. ZTE E8QL 4G στα 149Ε και τελος το LG G Pad 8.0 στα 159Ε.Θελω να παιρνει σιμ γιατι δεν εχω παντου WIFI.Η χρηση που θελω να κανω ειναι ιντερνετ,μουσικη,Live streaming (ποδοσφαιρο κλπ) και γενικα να τρεχει καλα.Μπαταρια καλη οπωσδηποτε και οσο καλυτερο γινεται.Υπαρχει κατι αλλο καλυτερα εκτος απο αυτα τα 4 μεχρι 160 ευρω?Αν οχι απο αυτα τα 4 ποιο ειναι καλυτερο?Ευχαριστω εκ των προτερων.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βοηθήστε με λιγάκι... βάλτε μου σε την καλύτερη συσκευή από τις 3.

 

Huawei p8 16GB

Huawei honor 7 16GB

Sony xperia z3

Link to comment
Share on other sites

Σε ερώτηση στο site της xiaomi μου απάντησαν ότι, το στέλνουν μετά από δύο εργάσιμες και παραλαμβάνεις σε 3-5 εργάσιμες: http://www.xiaomidevice.com/xiaomi-redmi-note-3.html

 

Το vickmall τώρα, που είναι αξιοπιστότατο, δείχνει στην παρακάτω σελίδα ότι δεν υπάρχει καν το note 3 για παραγγελία:

http://www.vickmall.com/eu-warehouse.html

 

Για το κομμάτι της σύγκρισης με τις ναυαρχίδες των 600+ ευρώ, απλά παραθέτω τα συμπεράσματα από το hands on του LeTV lE 1s, από μια εταιρεία που έχει κάνει ντόρο με τις καλοφτιαγμένες συσκευές της:

"Είναι ένα από τα πιο όμορφα και καλοσχεδιασμένο «Κινέζικα» που ήρθε τις τελευταίες εβδομάδες στα χέρια μου. Διατίθεται σε λευκό αλλά και σε χρυσό χρώμα και αυτά τα δύο πιστεύω του ταιριάζουν απόλυτα. Προσωπικά μου αρέσουν τα κινητά που προκαλούν κάποιες φορές, και το συγκεκριμένο πιστέψτε με, το κάνει αναμφίβολα. Super thin δεν το λες, ελαφρύ δεν είναι αλλά αναμφίβολα παραδέχομαι οτι είναι στιβαρό και καλοφτιαγμένο. Το LeTV X500 -όπως και να το πούμε- κάνει την διαφορά με την οθονάρα, την εντυπωσιακή κάμερα – έκπληξη και τις επιδόσεις που χαρίζει στον απαιτητικό χρήστη.

Έτσι, με κόστος μεταξύ 219$€ στα μαγαζία της Κίνας, το LeTV X500 αποτελεί - αυτή την στιγμή, ένα από τα ισχυρότερα κινέζικα smartphones, με επιδόσεις αντάξιες των flagship μοντέλων της ελληνικής αγοράς, στο 1/3 της λιανικής τιμής τους - το τονίζω. Είναι εντυπωσιακό, έχει εξαιρετική κάμερα, καλή αυτονομία, μοιάζει σαν ένα Xiaomi Mi5... on steroids και σίγουρα είναι πανίσχυρο."

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...