Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)


spaka
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για κάμερα πας σε G3 αλλιώς αν δεν έχεις τρελές απαιτήσεις από κάμερα πας ξεκάθαρα σε Μότο Χ με pure android!

 

Σε ευχαριστώ φίλε μου. Από μπαταρία να φανταστώ πάνω-κάτω στα ίδια επίπεδα θα είναι, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν είναι το πρώτο του smartphone, γιατί δεν κοιτάτε και κατά windows μεριά όπου με 200€ παίρνει άριστο εργαλείο??

iPhone 3GS - iPhone 4s - Nokia Lumia 735 - Nokia Lumia 930 - Lumia 650 - Lumia 950 XL

iPad 2 Samsung Galaxy Tab Pro 8.4

Link to comment
Share on other sites

Ως ικανοποιημένος χρήστης, προτείνω G3.

 

Αυτά που διαβάζω για lag ισχύουν; Αν ναι, διορθώνονται με κάποια "κόλπα" που διαβάζω σε διάφορα site;

Link to comment
Share on other sites

Στο g3 32gb δεν έχω δει κανένα lag όσο το είχα. Η μπαταρίες τους είναι εκεί στη μια μιαμιση μέρα, και των δυο.

 

Όπως προείπε ο φίλος παραπάνω, για κάμερα στο G3 για pure android στο X.

 

Αλλά εγω θα (ξανα)πήγαινα στο g3.

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος γνωστής??

 

Ειναι μηδαμινά τα sar φιλε μου αν σου αρεσει παρτο μην κολλας;)

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι το πρώτο του smartphone, γιατί δεν κοιτάτε και κατά windows μεριά όπου με 200€ παίρνει άριστο εργαλείο??

 

j5 φοβερο κινητο σε ολα;)

Link to comment
Share on other sites

root Κανεις και μονος σου σε όποιο κινητο και να πάρεις....

έχουν διαφορετικές εκδόσεις και ανάλογα παει και η τιμή...άλλη cpu...αλλή ram....περισσότερος αποθηκευτικός χώρος...

δεν ειναι πειραγμένα...απλά διαφορετικές εκδόσεις.

αφού έιχες το S4 πας σε κάτι καλό.

πόσα λεφτά μπορείς να διαθέσεις? πόσο μεγάλο θες να είναι 5-5.5"?

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά και στο Huawei P8 Lite, έχει πέσει η τιμή του στα μεγάλα καταστήματα στα 199 ευρώ.

Επίσης και το Lenovo A7000 στα ίδια χρήματα.

Tέλος η Vodafone έχει βάλει σε προσφορά το Vodafone Smart Ultra 6 στα 169 ευρώ.

Tα παραπάνω κινητά έχουν 2GB Ram.

Nickolas
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον atlantian, αλλά αν τον ενδιαφέρει η αυτονομία, το J5 είναι το απόλυτο κι ας έχει 1,5gb RAM.

 

Προσωπικά έχω περάσει από τόσα κινητά, δεν με ενοχλεί η απουσία μισού gb. Αλλά δεν παίζω και μετά μανίας απαιτητικά παιχνίδια.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω μεχρι 250 max. 5.5 δεν θα έλεγα όχι. Ποια εταιρεία ειναι η πιο αξιόπιστη; Να ρωτήσω και κατι άλλο, στο σάιτ της xiaomi δεν έχει ολα τα μοντέλα ξέρει κάποιος γιατι; Πιο συγκεκριμένα κοιτούσα το Redmi note 2 prime στα γνωστά μαγαζιά και στο επίσημο σάιτ δεν το βγάζει. Παίζει τίποτα;
Link to comment
Share on other sites

http://m.geekbuying.com/item/LeTV-1S--LeTV-X500--5-5--FHD-4G-Android-5-1-3GB-32GB-Smartphone-64bit-Helio-X10-Turbo-Octa-Core-USB-C-Touch-ID-13-0MP---Gold-357033.html

 

Εδω πας.....η......

 

 

http://merimobiles.com/letv-le-1-pro-5-5inch-2k-display-snapdragon-810-32gb-dual-sim-dual-lte-otg-p-meri10874.htm

 

 

Κορυφες....στα λεφτα τους και ΠΑΝΩ απ τα λεφτα τους....δες το hands on που εκανε το παλικαρι για το myphone για το δευτερο....το letv s1 pro

Link to comment
Share on other sites

Ύστερα απο αρκετή έρευνα μάλλον εχω καταλήξει στο Redmi note 2 prime. Πρώτη φορά κινέζικο. Εχω κάποιες ερωτήσεις.

 

1. Όλες αυτές οι διαφορετικές εκδόσεις πχ fdd κλπ στο vickmall τι σημαίνουν;

2. Επίσης για 4g εάν αναγράφεται στην έκδοση θα παίζει σίγουρα Ελλάδα;

3. Ποια έκδοση πρέπει να κοιτάξω απο vickmall;

4. Sar γιατι δεν αναφέρεται σε κανένα κινητο; Τι τιμή sar εχει το Redmi note 2 prime;

5. Διαβάζοντας λίγο το ποστ για το Redmi note 2και γενικά για τα κινεζικά, πρέπει να είσαι guru για να το έχεις; Να εξηγηθώ, διαβάζω τόσα τεχνικά θέματα οτι πρέπει να κάνω root, δεν δουλεύει κατι και κλπ. Φοβάμαι μήπως απαιτεί πολύ manual δουλειά για τις εγκαταστάσεις και απαιτεί χρόνο που δυστυχώς δεν εχω.και να είσαι expert για να το χειρίζεσαι; Κάνω λάθος;

6. Ποιο ειναι το νεότερο κινητο της xiaomi;

7. Τα κινητά παίρνουν όποιον launcher θελουμε πχ nova, aviate κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Τέλειο είναι για τα λεφτά του παιδια. Και με τη ρομ του ιταλου ειναι απίστευτο. Το έχω απο χθες (για την αδελφη μου το παραγγειλα) και έχω πάθει πλάκα!! Τρομερη ποιοτητα κατασκευης και πανέμορφο. +απο μένα!:)

απο που το παρηγγειλες αν επιτρεπετε και ποσο??εχει ελληνικο μενου??

Link to comment
Share on other sites

οκ. Απλα στα σαιτ που προανεφερα βγαζει τα κινητα με FFD και κατι τετοια, που μου είναι εντελώς αγνωστα. εγω αυτο που ρωτάω είναι πως θα ξέρω εαν έχω παρει την κατάλληλη και επίσημη έκδοση και όχι κάποια πειραγμένη με οτι αυτό συνεπάγεται. Στα συγκεκριμένα σαιτ τα βγάζει με 10 διαφορετικές εκδόσεις. Και στην παραγγελία παρατήρησα οτι οι αγοραστές ζητάνε να τους περάσουν root ελληνικό, να του αφαιρέσουν τις κινέζικες εφαρμογές και κλπ. Αρα αγοράζεις μια ανοιχτή συσκευή σαν να είναι μεταχειρισμένη. Εχω μπερδευτεί ρε παιδία.

 

Έχει να κάνει με τις μπάντες (4g κτλπ )

FDD / TDD υπάρχουν και στα επώνυμα που βγαίνουν σε διαφορετικές αγορές ( άλλες μπάντες παίζουν στην κίνα κι άλλες στην ευρώπη )

Εσύ κοιτάς να λέει FDD για να δουλεύει το 4G στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

1. παιρνεις το fdd

2. παιζει

3. την fdd

4. ...

5. παιζει out of the box, χωρις προβλματα. αν διαβασεις τις οδηγιες το πειραζεις

6. ...

7. ναι

Link to comment
Share on other sites

Ύστερα απο αρκετή έρευνα μάλλον εχω καταλήξει στο Redmi note 2 prime. Πρώτη φορά κινέζικο. Εχω κάποιες ερωτήσεις.

 

1. Όλες αυτές οι διαφορετικές εκδόσεις πχ fdd κλπ στο vickmall τι σημαίνουν;

2. Επίσης για 4g εάν αναγράφεται στην έκδοση θα παίζει σίγουρα Ελλάδα;

3. Ποια έκδοση πρέπει να κοιτάξω απο vickmall;

4. Sar γιατι δεν αναφέρεται σε κανένα κινητο; Τι τιμή sar εχει το Redmi note 2 prime;

5. Διαβάζοντας λίγο το ποστ για το Redmi note 2και γενικά για τα κινεζικά, πρέπει να είσαι guru για να το έχεις; Να εξηγηθώ, διαβάζω τόσα τεχνικά θέματα οτι πρέπει να κάνω root, δεν δουλεύει κατι και κλπ. Φοβάμαι μήπως απαιτεί πολύ manual δουλειά για τις εγκαταστάσεις και απαιτεί χρόνο που δυστυχώς δεν εχω.και να είσαι expert για να το χειρίζεσαι; Κάνω λάθος;

6. Ποιο ειναι το νεότερο κινητο της xiaomi;

7. Τα κινητά παίρνουν όποιον launcher θελουμε πχ nova, aviate κλπ.

Ενδιαφέρομαι για το ίδιο κινητό, το οποίο μάλιστα ένας γνωστός μου το παρήγγειλε από την αποθήκη στην Ελλάδα, http://www.vickmall.com/eu-warehouse-original-xiaomi-redmi-note-2-prime-2-2ghz-2gb-32gb-smartphone-4g-fdd-lte-mtk-helio-x10-octa-core-5-5-inch-fhd-13-0mp-black.html το έλαβε την επόμενη μέρα με courier και εξ όσων γνωρίζω λειτουργεί άψογα.

Σχετικά με το SAR, ψάχνοντας στο http://en.miui.com/search.php?mod=forum&searchid=242&orderby=lastpost&ascdesc=desc&searchsubmit=yes&kw=sar+value&month=

κάποιοι γράφουν ότι αναγράφεται μέσα στη συσκευή, κάτω από τη μπαταρία, ως επίσης και επάνω στο κουτί. Η αλήθεια είναι ότι σε αντίθεση με τις καθιερωμένες μάρκες κινητών, στα κινέζικα ψάχνει κανείς πολύ για να βρει το SAR και ίσως να μην το βρει. Από την άλλη εάν το SAR των κινέζικων έιναι πάνω από τα επιτρεπτά όρια, πιστεύω ότι οι ΗΠΑ και οι άλλες δυτικές χώρες δεν θα επέτρεπαν την εισαγωγή τους σε αυτές. Ελπίζω να βοήθησα σε κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που διαβάζω για lag ισχύουν; Αν ναι, διορθώνονται με κάποια "κόλπα" που διαβάζω σε διάφορα site;

 

Δεν υπάρχουν lag, κάποιεις φορές όταν είναι αδρανές για πολλή ώρα, μπορεί να κάνει κάτι κλάσματα να εμφανισθούν τα εικονίδια του μενού ή της αρχικής οθόνης. Αλλά αυτό νομίζω ότι συμβαίνει σε πολλά κινητά λόγω της αδράνειας και δεν είναι κάτι σοβαρό.

 

Το δικό μου τρέχει Lollipop out of the box και είναι κατασκευή 9/2015. Ξέρω να κάνω root κλπ. αλλά δεν πρόκειται να του κάνω διότι δε χρειάζεται. Του έχω βάλει 40 εφαρμογές, δεν έχει κολλήσει ή παγώσει ποτέ και το χρησιμοποιώ αρκετά μέσα στην ημέρα. Ίσως παλαιότερες συσκευές να είχαν κάποια θέματα, δεν ξέρω. Άσε που μου αρέσει πολύ το ui της LG, τηλεκοντρόλ, quickmemo κλπ. Η συσκευή νομίζω ότι είναι πολύ καλό value for money ακόμα στα 300 ευρώ.

Edited by libitas
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά, χρειάζομαι την βοήθεια σας. Κάτοχος ενος lenovo a850i είμαι και Έχω την επιλογή να πάρω ενα note 1. (Ξέρω 5 χρονων!)..αξίζει η μετάβαση;ενος φίλου είναι και θα το πάρω τζάμπα προκειμενου να σαπίζει στο ντουλάπι. Θα την παλέψει με διπυρινο και 1gb?σαν πρωτη εντύπωση, σίγουρα βγάζει καλύτερες φώτο απτό lenovo. Απο κει και πέρα;φοβάμαι μην είναι εντέλει χειροτερο όσων αφορα lag κτλ..ειδικα κάτοχοι note1 θα μ βοηθούσαν πολύ. Ευχαριστώ πολύ.
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχουν lag, κάποιεις φορές όταν είναι αδρανές για πολλή ώρα, μπορεί να κάνει κάτι κλάσματα να εμφανισθούν τα εικονίδια του μενού ή της αρχικής οθόνης. Αλλά αυτό νομίζω ότι συμβαίνει σε πολλά κινητά λόγω της αδράνειας και δεν είναι κάτι σοβαρό.

 

Το δικό μου τρέχει Lollipop out of the box και είναι κατασκευή 9/2015. Ξέρω να κάνω root κλπ. αλλά δεν πρόκειται να του κάνω διότι δε χρειάζεται. Του έχω βάλει 40 εφαρμογές, δεν έχει κολλήσει ή παγώσει ποτέ και το χρησιμοποιώ αρκετά μέσα στην ημέρα. Ίσως παλαιότερες συσκευές να είχαν κάποια θέματα, δεν ξέρω. Άσε που μου αρέσει πολύ το ui της LG, τηλεκοντρόλ, quickmemo κλπ. Η συσκευή νομίζω ότι είναι πολύ καλό value for money ακόμα στα 300 ευρώ.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση φίλε μου. Η αλήθεια είναι ότι προς το LG καταλήγω, σήμερα-αύριο πρέπει να παραγγείλω κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την παρέα,

Για φιλικό μου πρόσωπο αναζητώ κινητό στις 5 ίντσες.Δεν μπορώ να βρω κάτι από τις γνωστές μάρκες που να με ικανοποιεί(τα πιο πολλά είναι στις 5.5). Έχετε να προτείνετε κάτι;

Επειδή είναι λίγο κολλημένος θέλει να είναι και 8πύρηνο. Βέβαια αν υπάρχει κάποιο με snapdragon θα μπορέσω να τον πείσω ότι δεν υπάρχει διαφορά σε επίπεδο χρήσης.

Link to comment
Share on other sites

Οι διαφορές τους είναι ότι το Α5 έχει μεταλλικό σώμα και μισό Γκίκα ραμ παραπάνω..Και το j5 όμως με το 1.5 δουλεύει απροβληματιστα..εσένα πιο σου άρεσε?σου αρέσει το μέταλλο του Α5?Αν δεν σε καίει χτυπά το j5 που είναι και πιο φθηνό..
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...