Jump to content

Sony Xperia Z5 Compact


konstantinoslp
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αλλη μία βελτίωση που παρατηρώ με το android 6 εκτός απο τη ταχύτητα του κινητού και των εφαρμογών είναι η βελτιωμένη μπαταρία!! Απο 1,5 εως 2 μέρες ανάλογα τη χρήση πλέον ειμαι στις 2 μερες plus.... Aπ'οτι βλέπω έχει αλλάξει επίπεδο η συσκευή με το νεο android...

http://s32.postimg.org/l4ycu8whh/13090087_10209045530231429_1031414659_n_png.jpg

Sony Ζ5 compact, Sony XZ1, Sony Xperia 5 - Samsung Galaxy tab S2 2016

Kia sportage ex full

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπερα παιδια.Μηπως ξερει κανεις να μου πει τι ρυθμισεις πρεπει να κανουμε για να ξεκλειδωνουμε την συσκευη μονο με δακτυλικο αποτυπωμα,χωρις να ζηταει μοτιβο κλπ.Ευχαριστω

 

EDIT:Ακυρο,το βρηκα...

 

Αν μπορεις πες εδω πως το εκανες γιατι το ψαχνω και δεν το βρισκω,η οποιος αλλος γνωριζει

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεις πες εδω πως το εκανες γιατι το ψαχνω και δεν το βρισκω,η οποιος αλλος γνωριζει

 

Λοιπον, αν ενεργοποιησουμε στο μενου Ασφαλεια το δακτυλικο αποτυπωμα μας ζηταει δευτερευων τροπο ξεκλειδωματος στην αρχη(pin,μοτιβο κλπ).Κατοπιν κανουμε εφαρμογη το δακτυλο μας στον σαρωτη αρκετες φορες ωστε να το διαβασει 1η φορα(αν θελουμε προσθετουμε και 2ο δακτυλο εκτος του αντιχειρα).Στο ξεκλειδωμα της συσκευης τωρα με κλειστη οθονη παταω εγω 1 φορα το πληκτρο on-off να αναψει η οθονη και μολις αναψει βαζω ελαφρα τον αντιχειρα πανω στο πληκτρο και το αναγνωριζει και ξεκλειδωνει.Εγω στην αρχη ειχα μπερδευτει γιατι νομιζα οτι με κλειδωμενη και σβηστη οθονη βαζοντας τον αντιχειρα πανω στο πληκτρο το αναγνωριζει,αλλα πρεπει πρωτα να αναψει η οθονη και μετα να γινει η αναγνωση του αποτυπωματος.Τωρα μπορει να μην αναγνωρισει με την 1η το αποτυπωμα και μετα σε παει στο 2ο τροπο ξεκλειδωματος που εχεις ορισει(pin,μοτιβο)...

Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

Το αγορασα προ 6ημερου εκτος ιντερνετ καθως η τιμη του επεσε στα 399 σε ολα τα μεγαλα καταστηματα οποτε η αποκλιση τουλαχιστον σε ασπρο ηταν περιπου 45 ευρω και επελεξα τη σιγουρια του καταστηματος ,οπου ειχα και ασφαλιση χ 2 χρονια για θραυση μονο με 9 ευρω,αλλα και αναβαθμισμενο σε Android 6!

παρολο που μου αρεσε σε ασπρο μπορω να πω οτι το ερωτευτηκα με τη μαυρη θηκη ROXFIT titanium slim shell απο αλουμινιο που φτιαχνει ειδικα για xperia και αφηνει χωρο για τη χρηση αποτυπωματος !εννοειται οτι εβαλα απο μπροστα και γυαλι 9Η οχι επωνυμο,καθως το κινητο ειναι στιβαρο αλλα εχω και την ασφαλεια :D (οι επωνυμοι φτανουν μεχρι και 30 ευρω)

δεν μπορω ομως να βρω πουθενα τον ταχυφορτιστη της σονυ UCH 10 και δεν ξερω αν μπορω να εμπιστευτω αλλους ή αυτον του ipad, μαλιστα δοκιμασα με εναν ταχυφορτιστη των 2,1 mA αλλα δεν ηταν καθολου πιο γρηγορος απο τον μανισιο που φορτιζει περιπου σε 100 λεπτα απο 0-100 ή ακομη περισσοτερο εαν δεν ειναι απενεργοποιημενο (βεβαια δεν το εχω φορτισει αρκετες φορες) ,οπως επισης ψαχνω και smart band 2 το οποιο επισης δεν ειναι διαθεσιμο απο την επισημη sony(μονο στο ιντερνετ)!!

Mε τα ακουστικα δεν ασχοληθηκα πολυ γιατι χρησιμοποιω bluetooth

Λοιπον,εντυπωσεις ,

αρνητικα πρωτα που περιοριζονται κυριως σε εξωτερικα χαρακτηριστικα

1.ειναι αρκετα βαρυ και γλιστραει ευκολα απο το χερι

2.οι γωνιες του δεν ειναι και οτι πιο ομορφο

3.αρκετα χοντρο

4.η καμερα χρειαζεται ρυθμισεις για να αναδειχτει σε ειδικες συνθηκες συνεπως και καποιες πιο εξειδικευμενες γνωσεις

5.το πληκτρολογιο οταν γραφεις ειναι πολυ στριμωγμενο και συχνα πατιεται λαθος γραμμα (το κυριοτερο προβλημα μου)

6.το κεντρικο κουμπι βολευει για τα δακτυλικα αποτυπωματα που πιανουν γρηγορα ( πρεπει να τα παρεις ακριβως οπως οταν πατας τα δακτυλα σου κατα τη χρηση και να μην ειναι ιδρωμενα ,αλλιως δεν τα αναγνωριζει ευκολα ) αλλα οταν μιλαω ανησυχω να μην το αγγιξω κατα λαθος και κλειδωσει τερματιζοντας συγχρονως και την κληση-πραγμα που δεν με απασχολησε πολυ λογω bluetooth (φανταζομαι το συνηθιζεις στην πορεια)

7.περιστροφη μερικες φορες με καθυστερηση απο καθετα οριζοντια

θετικα

1 γρηγορο

2.μπαταρια ,την πρωτη μερα που δεν το αφησα σε ησυχια αντεξε με μεγαλη ανεση και θα ειχε και για την επομενη μερα αρκετο υπολοιπο,νομιζω οτι 2 μερες τις βγαζει ειδικα εαν μειωσεις φωτεινοτητα και με λειτουργια εξοικονομηση ματαριας οn με πολλη χρηση ομιλιας και ιντερνετ

3.τα κουμπια εντασης που πηραν αρνητκα σχολια για τη θεση τους (ειναι και για ζουμ της καμερας) ,προσωπικα με βολευουν πολυ και για ζουμ αλλα και για την ενταση γιατι δεν πατιουνται κατα λαθος-ποσο συχνα να θες να την αλλαξεις ??

4 καλο ακουστικο κατα την ομιλια και ηχειο

5 το ραδιοφωνο

6 συνδεεται με playstation(λεμε τωρα!)

7 δεν φοβασαι να μην πεσει νερο πανω του

8 ειναι πολυ στιβαρο και γεροδεμενο

9 μου αρεσε πολυ η εφαρμογη lifelog γι αυτο ψαχνω και το σμαρτ band 2 για μετρηση παλμων , οπως ενδιαφερον γκατζετ ειναι και το αλλο βραχιολακι που μιλας κιολας και δεχεται μηνυματα ,(εκτος του ρολογιου )

10 χρηση με γαντια ,τηλεφωνητης xperia και αργη ομιλια !!

11 χρηση καμερας ενω ειναι κλειδωμενο,η οποια σιγουρα ειναι αξιοπρεπεστατη ακομη και στο αυτοματο (αν και βεβαια δεν εχω κανει εκτεταμενη χρηση)

12 εισαγωγη στο xperia για τους beginners(like me)

Link to comment
Share on other sites

Εγω λεω να πάρω αυτόν τον φορτιστή.

https://www.amazon.co.uk/gp/aw/d/B017UDW03E/ref=ox_sc_saved_image_5?ie=UTF8&psc=1&smid=AP087GSGD7Y0R

 

Εχει καλά σχόλια και έχει κάνα 2 που λενε οτι τον δοκίμασαν στο Z5 και φορτίζει γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ναι αυτός είναι επώνυμος και να προσθέσω για τον φίλο πιο πάνω, δεν αρκούν τα ampere που βγάζει στην έξοδο του ένας φορτιστής, πρέπει να υποστηρίζει το πρότυπο Quick Charge 2.0 τουλάχιστον για να εκμεταλλευτεί η συσκευή σας τη δυνατότητα γρήγορης φόρτισης.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτός είναι επώνυμος και να προσθέσω για τον φίλο πιο πάνω, δεν αρκούν τα ampere που βγάζει στην έξοδο του ένας φορτιστής, πρέπει να υποστηρίζει το πρότυπο Quick Charge 2.0 τουλάχιστον για να εκμεταλλευτεί η συσκευή σας τη δυνατότητα γρήγορης φόρτισης.

 

Σ ευχαριστω παρα πολυ ,γιατι πραγματικα επικρατει μεγαλη αγνοια στα διαφορα μαγαζια και ο καθενας λεει το μακρυ του και το κοντο του!που τους βρισκουμε ομως εκτος ιντερνετ ? γνωριζεις κανενα καταστημα ή ποιες μαρκες το υποστηριζουν?

Α, ΕΠΙΣΗΣ ΞΕΧΑΣΑ το μεγαλυτερο πλεονεκτημα του z5 : card slot !!! με μια 64 gb sd card ,γινεται αμεσα 100αρα η μνημη ,νομιζω δεχεται μεχρι 200 gb!

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Ότι ποιοτικό θα βρεις εκεί έξω...

http://www.banggood.com/Qualcomm-Certified-BlitzWolf-QC2_02_4A-30W-Dual-USB-EU-Charger-Adapter-With-Power3S-Tech-p-1020008.html

 

Και για κάτι ακόμα πιο future proof με υποστήριξη Quick Charge 3.0...

http://www.banggood.com/Qualcomm-Certified-BlitzWolf-QC3_02_4A-30W-Dual-USB-Fast-Charger-EU-Adapter-With-Power3S-Tech-p-1047935.html

 

Η συγκεκριμένη μάρκα είναι από τις καλύτερες στο χώρο.

 

Μπορείς να βρεις και Ελλάδα αλλά στις τιμές που τα βρίσκεις εδώ για μένα δεν αξίζει...

 

http://www.bestprice.gr/search?q=Quick%20charge

Edited by athanaso77

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κανείς παλιός χρήστης να μας πει κάποια βήματα για την εξοικονόμηση της μπαταρίας στο 6άρι? Εμένα πρώτη μέρα χθες μου κράτησε μία μέρα μόνο με δύο ώρες μουσική μέσω bluetooth, καμπόσο ιντερνέτ, λίγη ομιλία και κάνα μισάωρο gaming!
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κανείς παλιός χρήστης να μας πει κάποια βήματα για την εξοικονόμηση της μπαταρίας στο 6άρι? Εμένα πρώτη μέρα χθες μου κράτησε μία μέρα μόνο με δύο ώρες μουσική μέσω bluetooth, καμπόσο ιντερνέτ, λίγη ομιλία και κάνα μισάωρο gaming!

 

Βγάλε τη δόνηση απο την οθόνη αφής και τις εφαρμογές και απενεργοποίησε όσες εφαρμογές και modules δεν σου χρειάζονται. Βάλε σύντομους ήχους στις ειδοποιήσεις εφαρμογών. Χρησιμοποίησε Stamina Mode (όταν επανέλθει). Επίσης να αποφεύγεις τις υψηλές θερμοκρασίες π.χ. μέσα στο αυτοκίνητό ή στον ήλιο. Ειδικά τώρα το καλοκαίρι το κινητό αποφορτίζει πιο εύκολα λόγω της θερμοκρασίας.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Μπορεί κανείς παλιός χρήστης να μας πει κάποια βήματα για την εξοικονόμηση της μπαταρίας στο 6άρι? Εμένα πρώτη μέρα χθες μου κράτησε μία μέρα μόνο με δύο ώρες μουσική μέσω bluetooth, καμπόσο ιντερνέτ, λίγη ομιλία και κάνα μισάωρο gaming!

 

Παντού τα ίδια ισχύουν για τη μπαταρία, διάβασε και εδώ... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=435001

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Φοβερό άρθρο athanaso, ευχαριστώ.

 

Joe πως απενεργοποιουνται οι εφαρμογές, και τη είναι τα modules?

Παιδιά συγνώμη για τις κουφες ερωτήσεις και αν είμαι off topic αλλά έχω να αλλάξω κινητό περίπου 6 χρόνια και δεν ξέρω την τύφλα μου πλέον!

Να συμπληρώσω, εκείνη η εφαρμογή clean master κάνει τίποτα η μπα?

Edited by jackdaniels
Link to comment
Share on other sites

Φοβερό άρθρο athanaso, ευχαριστώ.

 

Joe πως απενεργοποιουνται οι εφαρμογές, και τη είναι τα modules?

Παιδιά συγνώμη για τις κουφες ερωτήσεις και αν είμαι off topic αλλά έχω να αλλάξω κινητό περίπου 6 χρόνια και δεν ξέρω την τύφλα μου πλέον!

Να συμπληρώσω, εκείνη η εφαρμογή clean master κάνει τίποτα η μπα?

 

Πας Pυθμισεις > Εφαρμογες > Ολα

 

Εκει εχει τα πάντα και απ απενεργοποιείς τις εφαρμογές της Google και οτι αλλο δεν χρειάζεσαι. Δεν ξερω αν ειναι σωστή η έννοια "Modules" αλλα εννοώ κατι μικροεφαρμογες που ειναι εκεί όπως το "Xperia με Facebook" κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Φοβερό άρθρο athanaso, ευχαριστώ.

 

Joe πως απενεργοποιουνται οι εφαρμογές, και τη είναι τα modules?

Παιδιά συγνώμη για τις κουφες ερωτήσεις και αν είμαι off topic αλλά έχω να αλλάξω κινητό περίπου 6 χρόνια και δεν ξέρω την τύφλα μου πλέον!

Να συμπληρώσω, εκείνη η εφαρμογή clean master κάνει τίποτα η μπα?

 

Cleaner master , avg και άλλες τέτοιες μπούρδες μόνο μπαταρία καίνε. Για μένα τις πετάς.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Cleaner master , avg και άλλες τέτοιες μπούρδες μόνο μπαταρία καίνε. Για μένα τις πετάς.

 

Θα συμφωνήσω, περισσότερα προβλήματα δημιουργούν παρά λύνουν, μακριά...

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ωραία ευχαριστώ παιδιά. Ξέρει κανείς, αν του βάλω μεταλλική θήκη θα απάγει καλύτερα την θερμότητα που σηκώνει για πλάκα -απ'ότι κατάλαβα κι εγώ με δύο μέρες χρήσεις τώρα?
Link to comment
Share on other sites

Με τη μεταλλική θήκη ίσως εχεις θέματα με σήμα, gps κτλ.

 

Ναι δεν το σκέφτηκα αυτό. Αυτή εδώ κοιτάω η οποία δημιουργεί λένε θέματα με το NFC.

http://www.ebay.com/itm/Genuine-Roxfit-Sony-Xperia-Z5-Compact-Titanium-Shell-Slim-Hard-Case-Cover-Black-/322072328362?hash=item4afd01b8aa:g:OaYAAOSwGYVXDQe~

Link to comment
Share on other sites

οσο την εχω αυτη τη θηκη της ROXFIT που ειναι θυγατρικη της SONY . δεν μου εχει δημιουργησει κανενα προβλημα με NFC , εχει πλακα αλουμινιου που σιγουρα απο σιλικονη προστατευει περισσοτερο και ειναι σιγουρα πολυ ομορφη-ανεβαζει το κινητο αισθητικα και δεν γλιστραει
Link to comment
Share on other sites

οσο την εχω αυτη τη θηκη της ROXFIT που ειναι θυγατρικη της SONY . δεν μου εχει δημιουργησει κανενα προβλημα με NFC , εχει πλακα αλουμινιου που σιγουρα απο σιλικονη προστατευει περισσοτερο και ειναι σιγουρα πολυ ομορφη-ανεβαζει το κινητο αισθητικα και δεν γλιστραει

 

Η μεταλλική πλάκα πίσω έρχεται σε επαφή με τη συσκευή? Κάνει τίποτα για το θέμα της θερμότητας? Από πτώση προστατεύει καθόλου?

Link to comment
Share on other sites

Η μεταλλική πλάκα πίσω έρχεται σε επαφή με τη συσκευή? Κάνει τίποτα για το θέμα της θερμότητας? Από πτώση προστατεύει καθόλου?

η θηκη ειναι ουσιαστικα της sony οποτε αυτο αποτελει εγγυηση οτι δεν προκαλει επιπλοκες στο τηλεφωνο, το μεταλλο ειναι αγωγος της θερμοτητας οποτε δεν την παγιδευει τουλαχιστον αλλα και δεν την αισθανεσαι τοσο εντονα .Δεν ερχεται σε επαφη με τη συσκευη γιατι εσωτερικα εχει μια μαλακη λεπτη επιστρωση νομιζω απο καουτσουκ . Η συσκευη παντως δεν υπερθερμενεται τοσο ευκολα εκτος κι αν παιζεις πολυ ωρα παιχνιδια ή ενδεχομενως αν τραβας πολυ ωρα video.Το μονο που μου συνεβη σε εμενα ειναι οτι σε καποια φαση δυσκολευοταν με τα δακτυλικα (νομιζω οτι οφειλεται σε ιδρωτα ,ασχετο με τη θηκη).

Συμπερασματικα η θηκη σε συνδυασμο με το οτι το τηλ ειναι ουτως ή αλλως ανθεκτικο εισαι καλυμμενος απο προστασια σε συνδυασμο με 9Η γυαλι απο μπρος.Ουσιαστικα ενδεχομενως αν δεν υπηρχε η καμερα ισως δεν την χρειαζοταν καν. Επισης η θηκη ειναι ζαγρε σε αισθηση -προσομοιαζει με ξυλινο σανιδι,δεν προσθετει καθολου σε ογκο και το χρωμα πολυ στυλατο-η αληθεια ειναι οτι περισσοτερο την αγορασα γιατι κατα την γνωμη μου ομορφαινει το κινητο κατα την αποψη μου(καμια σχεση με σιλικονη) καθως το σκετο λευκο και τετραγωνισμενο σχημα μου ηταν λιγο βαρετο και η συσκευη γλιστρουσε πολυ(μου επεσε δυο φορες σε 4 μερες) ,ενω ουσιαστικα εκτος ιντερνετ υπαρχει μονο το λευκο και το μαυρο που ειναι ουσιαστικα γκρι(δηλ δεν υπηρχε μεγαλη ποικιλια ).εγω την πηρα απο ιντερνετικο μαγαζι στη θεσ/νικη,οποτε την ειδα απο κοντα (εντος συσκευασιας),υπαρχει και σε χρυσο .

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους Καλό Πάσχα με υγεία εύχομαι... Σήμερα όταν ξύπνησα το και έβγαλα το κινητό από την φόρτιση είχε μείνει στο 96%... Μετά από πόση ώρα χρήσης έχει παραμείνει εκεί... Το έκανα επανεκκίνηση αλλα τίποτα... Ξέρετε τι μπορεί να είναι?
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Όταν η συσκευή φορτίσει πλήρως, τα κυκλώματα της σταματάνε τη φόρτιση και ευτυχώς δηλαδή γιατί έτσι σώζουν τη ζωή της μπαταρίας. Είναι φυσιολογικό, αν έπεφτε η μπαταρία περισσότερο η φόρτιση θα ξεκινούσε πάλι.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z5 Compact

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...