Jump to content

Sony Xperia Z5


konstantinoslp
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αδιαβροχοποιηση μετά το service ? Καλό! Ξεχάστε την. Το Ζ5 που είχα, μετά από αλλαγή οθόνης δεν ήταν πλέον αδιάβροχο αν και το service υποστήριζε ότι πέρασε κανονικά τα τεστ τους. Το τσεκαρα με τον πολύ απλό τρόπο του βαρόμετρου.

 

Z5 compact μετα απο αλλαγη οθονης, ηταν κανονικα αδιαβροχο! Το τσεκαρα με τον πολυ απλο τροπο της μπανιερας... :lol::lol:

Leave me alone/Isolation bears hope

There's something else waiting/A promised destiny

Freezing me/I feel restless and low

These days full of sadness/How joyfully changed Into fear

My freakshow will start tonight/Don't miss the right time

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αδιαβροχοποιηση μετά το service ? Καλό! Ξεχάστε την. Το Ζ5 που είχα, μετά από αλλαγή οθόνης δεν ήταν πλέον αδιάβροχο αν και το service υποστήριζε ότι πέρασε κανονικά τα τεστ τους. Το τσεκαρα με τον πολύ απλό τρόπο του βαρόμετρου.

 

Μπορεί να έτυχε σε εσένα.

Αν διαπίστωνα κάτι τέτοιο, με τον γνωστό τρόπο που το διαπιστώνουμε, θα επέμενα πάντως (στο σέρβις).

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να έτυχε σε εσένα.

Αν διαπίστωνα κάτι τέτοιο, με τον γνωστό τρόπο που το διαπιστώνουμε, θα επέμενα πάντως (στο σέρβις).

 

Πως γινετε βρε παιδια να τοτσεκαρω και εγω....για πειτε.....:rolleyes:

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Πως γινετε βρε παιδια να τοτσεκαρω και εγω....για πειτε.....:rolleyes:

 

Μπαίνεις στο κρυφό μενού (google it αν δεν ξέρεις πώς) / service test/pressure sensor

Όταν η συσκευή είναι κλεισμένη αεροστεγώς (άρα και υδατοστεγώς) όταν πιέζεις με το δάκτυλο την οθόνη, η πίεση στο εσωτερικό της συσκευής αυξάνεται. (και αυτό το δείχνει ο pressure sensor). Αν όμως δεν είναι κλεισμένη αεροστεγώς (πχ ανοιχτό πορτάκι σιμ) όσο και να πατάς την οθόνη, η πίεση δεν αυξάνει. Αυτός είναι ένας μπακαλίστικος τρόπος να βλέπεις αν η συσκευή είναι αδιάβροχη ή όχι.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Μπαίνεις στο κρυφό μενού (google it αν δεν ξέρεις πώς) / service test/pressure sensor

Όταν η συσκευή είναι κλεισμένη αεροστεγώς (άρα και υδατοστεγώς) όταν πιέζεις με το δάκτυλο την οθόνη, η πίεση στο εσωτερικό της συσκευής αυξάνεται. (και αυτό το δείχνει ο pressure sensor). Αν όμως δεν είναι κλεισμένη αεροστεγώς (πχ ανοιχτό πορτάκι σιμ) όσο και να πατάς την οθόνη, η πίεση δεν αυξάνει. Αυτός είναι ένας μπακαλίστικος τρόπος να βλέπεις αν η συσκευή είναι αδιάβροχη ή όχι.

 

Ευχαριστω,ξερω πως μπαινω στο κρυφο μενου,οταν παραλαβω θα δοκιμασω να δω...κατα ποσο % εχει επιτυχια ???

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι αδιάβροχο, θα δεις την πιεση να ανεβαίνει μερικες μονάδες με ενα δυνατό πάτημα στην οθόνη, να υποχωρεί και μετά να ανεβαίνει αργά μέχρι την φυσιολογική ατμοσφαιρική πίεση. (πιάνεις το κινητό και πιέζεις την οθόνη με τους δύο αντίχειρες). Αυτο συμβαίνει γιατι μια μικρη ποσότητα αέρα εισχωρεί στο κινητό και ειναι φυσιολογικο.

 

δες το παρακάτω video capture.

 

 

αν δοκιμάσεις το ίδιο με το πορτάκι ανοικτό, η πίεση δεν μεταβάλλεται στο παραμικρό!

Edited by sfortis
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, για να μην ανοίγω νέο θέμα θα ρωτήσω στο θέμα του κινητού μας.

έχω λοιπόν ένα z5 james bond edition. Όλα του τα παρελκόμενα είναι αχρησιμοποίητα και σφραγισμένα (ακουστικά, bluetooth ηχείο, φορτιστής και soft case (φυσικά υπάρχει απόδειξη και κουτί)). Έχει ακόμα εγγύηση μερικούς μήνες από την κοσμοτέ. Δεν αντιμετωπίζει κανένα πρόβλημα και δεν έχει ανοιχτεί ποτέ για σερβις. Ηεξωτερική κατάσταση του είναι άριστη και η οθόνη δεν έχει καμία γρατζουνιά καθώς φορούσε πάντα tempered glass.

Σε τι τιμή θα μπορούσα να το δώσω?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, για να μην ανοίγω νέο θέμα θα ρωτήσω στο θέμα του κινητού μας.

έχω λοιπόν ένα z5 james bond edition. Όλα του τα παρελκόμενα είναι αχρησιμοποίητα και σφραγισμένα (ακουστικά, bluetooth ηχείο, φορτιστής και soft case (φυσικά υπάρχει απόδειξη και κουτί)). Έχει ακόμα εγγύηση μερικούς μήνες από την κοσμοτέ. Δεν αντιμετωπίζει κανένα πρόβλημα και δεν έχει ανοιχτεί ποτέ για σερβις. Ηεξωτερική κατάσταση του είναι άριστη και η οθόνη δεν έχει καμία γρατζουνιά καθώς φορούσε πάντα tempered glass.

Σε τι τιμή θα μπορούσα να το δώσω?

επειδη εχεις και τα παρελκομενα που πιο πολυ τους συλλεκτες ενδιαφερει ενα κινητο 16 μηνων γιατι φανταζομαι οτι το κινητο το πηρες το δεκεμβρη του 15 και το κοστος της συσκευης τωρα ειναι 390 ευρο.θα μπορουσες να το δωσεις 270-300 .και παλι συζητισημη.

και επειδη σε αλλου φορουμ τεχνολογιας και παρακολουθω συνεχως αγγελιες για να πετυχεις καλητερη τιμη θα τα πουλησεις ξεχωριστα τα "δωρα" της sony

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Link to comment
Share on other sites

πατηστε επανω στην sony και θα δειτε την λιστα ναι ειμαστε εμεις με το Ζ5 αλα οχι το ΧΖ P https://www.androidpit.com/android-nougat-update-overview-smartphones-tablets

 

ANDROID 7.0

Ναί

 

ANDROID 7.1

N / A

 

7.1.1 ANDROID

Αναμενόμενος

 

XPERIA

Ζ5 ,

Ζ5 PREMIUM ,

Ζ5 COMPACT ,

Ζ3 +

ΚΑΙ

Ζ4

Link to comment
Share on other sites

πατηστε επανω στην sony και θα δειτε την λιστα ναι ειμαστε εμεις με το Ζ5 αλα οχι το ΧΖ P https://www.androidpit.com/android-nougat-update-overview-smartphones-tablets

 

ANDROID 7.0

Ναί

 

ANDROID 7.1

N / A

 

7.1.1 ANDROID

Αναμενόμενος

 

XPERIA

Ζ5 ,

Ζ5 PREMIUM ,

Ζ5 COMPACT ,

Ζ3 +

ΚΑΙ

Ζ4

To xzp τρέχει ήδη 7.1.1

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

πατηστε επανω στην sony και θα δειτε την λιστα ναι ειμαστε εμεις με το Ζ5 αλα οχι το ΧΖ P https://www.androidpit.com/android-nougat-update-overview-smartphones-tablets

 

ANDROID 7.0

Ναί

 

ANDROID 7.1

N / A

 

7.1.1 ANDROID

Αναμενόμενος

 

XPERIA

Ζ5 ,

Ζ5 PREMIUM ,

Ζ5 COMPACT ,

Ζ3 +

ΚΑΙ

Ζ4

 

πολύ καλά νέα:)

IPHONE X,NOKIA 8800,BLACKBERRY P9983,IPHONE 8 PLUS,NOKIA 808 PV,HTC 10,IPHONE 6S,SONY Z5 PREMIUM,NOKIA 8800 CARBON ARTE,SONY Z5, SAMSUNG NOTE 5, SAMSUNG NOTE 3,HTC ONE M9,SONY Z2,NOKIA LUMIA 930,IPHONE 5S,BLACKBERRY Q10,HTC ONE M7,BLACKBERRY Z30,BLACKBERRY Z10,SONY XPERIA Z1,NOKIA LUMIA 925,NOKIA N9,NOKIA E7, NOKIA N96,NOKIA 5250, SAMSUNG M3510, NOKIA N900, :)
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

 

Αυτά είναι. Το Ζ5 μου αναβαθμίζεται σταθερά μια φορά κάθε 2 μήνες από ότι βλέπω.

Ελπίζω τα 2-3 προβληματάκια να επιλυθούν πλέον γιατί κατά τα άλλα η συσκευή είναι σε υψηλό επίπεδο.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι. Το Ζ5 μου αναβαθμίζεται σταθερά μια φορά κάθε 2 μήνες από ότι βλέπω.

Ελπίζω τα 2-3 προβληματάκια να επιλυθούν πλέον γιατί κατά τα άλλα η συσκευή είναι σε υψηλό επίπεδο.

 

Και αν θυμάμαι καλά από 6 σε 6.0.1 η συσκευή έγινε κατά πολύ καλύτερη.... Τουλάχιστον στο Compact!

Sony Ζ5 compact, Sony XZ1, Sony Xperia 5 - Samsung Galaxy tab S2 2016

Kia sportage ex full

Link to comment
Share on other sites

Και αν θυμάμαι καλά από 6 σε 6.0.1 η συσκευή έγινε κατά πολύ καλύτερη.... Τουλάχιστον στο Compact!

 

Και με την 7 έγινε γρηγορότερη. Βελτιώθηκε θεαματικά και το fingerprint.

Απλά υπήρξαν και υπάρχουν 2-3 σημεία που είναι προβληματικά, όπως η αναμονή, το ξεθόλωμα των φωτογραφιών και η οθόνη που αργεί να ανάψει στις κλήσεις.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Εμένα έχει θέμα με το WiFi του σπιτιού, πέφτει ανά 20 λεπτά σε ότι κανάλι και να το βάλω, αν βάλω ειδικά σε 5ghz εκεί παίζει μεγάλο θέμα
Link to comment
Share on other sites

τσεκαρετε και το Link Που εχω στην υπογραφη μολις ξεκινησε η 32.4.A.0.160 σε Customized AU και Customized PH υπομονη θα ερθει και σε εμας καποια στιγμη
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

σήμερα κάνοντας τον απογευματινό μου καφέ, έριξα λίγο ως ελάχιστο φρέσκο γάλα, στην οθόνη του z5 μου. Τονίζω το φρέσκο καθώς το εβαπορέ είναι αρκετά πιο παχύρρευστο και κολλώδες

 

Χωρίς να πτοηθώ καθόλου έβρεξα λίγο ένα πανάκι και το καθάρισα. Έπειτα παρατήρησα ότι το ένα από τα 2 ηχεία του (το κάτω) παίζει βραχνά και με αισθητά πιο μειωμένη ένταση και επίσης σε 2 τηλεφωνικές κλήσεις που είχα μου είπαν ότι με άκουγαν βραχνά, άρα και το μικρόφωνο ίσως την άκουσε? Αλλά αφού το μικρόφωνο είναι στο πάνω μέρος.

όπως και να έχει, αφού διαπίστωσα τις δυσλειτουργίες, το πέρασα ελαφρά από την βρύση και το πρόβλημα παραμένει.

Έχετε ανάλογη εμπειρία? Δηλαδή είναι φυσιολογικό και να περιμένω να στεγνώσει ή την άκουσε κάποιο υποσύστημα. Μα καλά που στο κέρατο είναι η αδιαβροχοποίηση?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

σήμερα κάνοντας τον απογευματινό μου καφέ, έριξα λίγο ως ελάχιστο φρέσκο γάλα, στην οθόνη του z5 μου. Τονίζω το φρέσκο καθώς το εβαπορέ είναι αρκετά πιο παχύρρευστο και κολλώδες

 

Χωρίς να πτοηθώ καθόλου έβρεξα λίγο ένα πανάκι και το καθάρισα. Έπειτα παρατήρησα ότι το ένα από τα 2 ηχεία του (το κάτω) παίζει βραχνά και με αισθητά πιο μειωμένη ένταση και επίσης σε 2 τηλεφωνικές κλήσεις που είχα μου είπαν ότι με άκουγαν βραχνά, άρα και το μικρόφωνο ίσως την άκουσε? Αλλά αφού το μικρόφωνο είναι στο πάνω μέρος.

όπως και να έχει, αφού διαπίστωσα τις δυσλειτουργίες, το πέρασα ελαφρά από την βρύση και το πρόβλημα παραμένει.

Έχετε ανάλογη εμπειρία? Δηλαδή είναι φυσιολογικό και να περιμένω να στεγνώσει ή την άκουσε κάποιο υποσύστημα. Μα καλά που στο κέρατο είναι η αδιαβροχοποίηση?

Να περιμένεις να στεγνώσει φίλε μου. Φυσιολογικό είναι.

 

(Mate 9 & Tapatalk)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

σήμερα κάνοντας τον απογευματινό μου καφέ, έριξα λίγο ως ελάχιστο φρέσκο γάλα, στην οθόνη του z5 μου. Τονίζω το φρέσκο καθώς το εβαπορέ είναι αρκετά πιο παχύρρευστο και κολλώδες

 

Χωρίς να πτοηθώ καθόλου έβρεξα λίγο ένα πανάκι και το καθάρισα. Έπειτα παρατήρησα ότι το ένα από τα 2 ηχεία του (το κάτω) παίζει βραχνά και με αισθητά πιο μειωμένη ένταση και επίσης σε 2 τηλεφωνικές κλήσεις που είχα μου είπαν ότι με άκουγαν βραχνά, άρα και το μικρόφωνο ίσως την άκουσε? Αλλά αφού το μικρόφωνο είναι στο πάνω μέρος.

όπως και να έχει, αφού διαπίστωσα τις δυσλειτουργίες, το πέρασα ελαφρά από την βρύση και το πρόβλημα παραμένει.

Έχετε ανάλογη εμπειρία? Δηλαδή είναι φυσιολογικό και να περιμένω να στεγνώσει ή την άκουσε κάποιο υποσύστημα. Μα καλά που στο κέρατο είναι η αδιαβροχοποίηση?

 

Να το πλύνεις με νερό κάτω απο την βρύση το συντομότερο. Προφανώς το γάλα εχει εισχωρήσει μεσα στο ηχείο και καλό ειναι να μην στεγνώσει εκεί το εβαπορέ γιατι θα κάνει κρούστα. Μην το φοβάσαι, η συσκευη ειναι σχεδιασμένη να αντέχει πολύ υψηλότερες πιέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Να περιμένεις να στεγνώσει φίλε μου. Φυσιολογικό είναι.

 

(Mate 9 & Tapatalk)

το έπλυνα σχεδόν αμέσως.

Να το πλύνεις με νερό κάτω απο την βρύση το συντομότερο. Προφανώς το γάλα εχει εισχωρήσει μεσα στο ηχείο και καλό ειναι να μην στεγνώσει εκεί το εβαπορέ γιατι θα κάνει κρούστα. Μην το φοβάσαι, η συσκευη ειναι σχεδιασμένη να αντέχει πολύ υψηλότερες πιέσεις.

αν και δεν ήταν εβαπορέ, ήταν φρέσκο. τελικά μετά από το πλύσιμο και αφού πέρασαν μερικές ώρες και λογικά στέγνωσε παίζει μια χαρά!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z5

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...