Jump to content

Sony Xperia Z5


konstantinoslp
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Νομιζω οτι ειναι στα καλύτερά του ever! φτάνω τελος της ημέρας (Z5P) με πανω απο 30-40% μπαταρία, δεν κρασάρει - δεν λαγκάρει. Ανετα βγάζει μια 2ετια ακομα.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το ίδιο θα έλεγα και γω για το Z5 compact... Αυτή τη στιγμή το κινητό είναι απλά στα καλύτερα του το χαίρομαι απίστευτα αν και 2 χρόνων πλέον..

Sony Ζ5 compact, Sony XZ1, Sony Xperia 5 - Samsung Galaxy tab S2 2016

Kia sportage ex full

Link to comment
Share on other sites

Πήρα την συσκευή καινούργια πριν 3 μήνες.

Πριν δυο εβδομάδες άρχισε να με ταλαιπωρεί με πρόβλημα στο σήμα, εκεί που είχε φουλ ξαφνικά είχε μηδέν χωρίς κάτι να παρεμβαίνει ή να κουνιέται η συσκευή, επίσης είδα ένα στίγμα στην οθόνη σαν να είχε περάσει υγρασία, όλα αυτά χωρίς να είχε επαφή με νερό ή να είχε κάποιο τρομερό πέσιμο.

 

Η συσκευή (δύκαρτη) αγορασμένη σε σκρουτζομάγαζο διαπιστωμένο ότι είναι για αγορά της Γερμανίας.

Φτάνω στην TS Solutions πρώην Arvanto στα Κτελ Κηφισού (γνωστό σε χρήστες στην Αττική) και μου λένε: Το τηλέφωνο αυτό δεν το εισήγαγε η Sony και επίσης η Sony δεν γνωρίζει ότι η συσκευή βρίσκεται στην ελληνική αγορά, αφού της εξήγησα ότι είναι για την ευρωπαϊκή αγορά οπότε ισχύει και η εγγύηση 2 ετών η υπάλληλος μου επανέλαβε 5 φορές την ίδια πρόταση λες και ήταν ρομπότ, ότι δηλαδή η Sony δεν γνωρίζει ότι η συσκευή βρίσκεται στην Ελλάδα και δεν μπορούν να το παραλάβουν προς επισκευή.

 

Στο τέλος για να μην συνεχίσει ο τσακωμός απευθύνθηκα στο μαγαζί που το αγόρασα και έτσι η TS Solutions το δέχτηκε προς επισκευή από το κατάστημα.

 

Δεν ξέρω αν αυτό είναι κάποιο καινούργιο κόλπο για να μην δέχονται την εγγύηση ή για να χτυπήσουν παρεισαγωγές από τα σκρουτζομάγαζα.

 

Γνωρίζει κάποιος παρόμοια υπόθεση?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω δεν έχει γίνει ποτέ η επίσημη εισαγωγή στην Ελλάδα από την sony η δύκαρτη έκδοση.

Εκεί πατάνε και λένε ότι αν χρειαστεί ανταλλακτικά ίσως να μην μπορούν να τα διαθέσουν, γιατί δεν θα τα έχουν.

Αν η συσκευή ήταν μονοκαρτη δεν θα είχες κανένα πρόβλημα από όπου και να το είχες πάρει...

 

Στάλθηκε από το E5823 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω δεν έχει γίνει ποτέ η επίσημη εισαγωγή στην Ελλάδα από την sony η δύκαρτη έκδοση.

Εκεί πατάνε και λένε ότι αν χρειαστεί ανταλλακτικά ίσως να μην μπορούν να τα διαθέσουν, γιατί δεν θα τα έχουν.

Αν η συσκευή ήταν μονοκαρτη δεν θα είχες κανένα πρόβλημα από όπου και να το είχες πάρει...

 

Στάλθηκε από το E5823 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ο νόμος από ότι διαβάζω γράφει για διετή εγγύηση εφόσον πρόκειται για συσκευές που προορίζονται για ευρωπαϊκή ένωση και δεν λέει κάτι για μη εισαχθέντες από την κάθε μαμά εταιρία στην χώρα χρήσης συσκευές. :confused:

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω δεν έχει γίνει ποτέ η επίσημη εισαγωγή στην Ελλάδα από την sony η δύκαρτη έκδοση.

Εκεί πατάνε και λένε ότι αν χρειαστεί ανταλλακτικά ίσως να μην μπορούν να τα διαθέσουν, γιατί δεν θα τα έχουν.

Αν η συσκευή ήταν μονοκαρτη δεν θα είχες κανένα πρόβλημα από όπου και να το είχες πάρει...

 

Στάλθηκε από το E5823 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

ναι αλα η οθονη ειναι ιδια με της μονοκαρτης εκδοσης

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι ειναι στα καλύτερά του ever! φτάνω τελος της ημέρας (Z5P) με πανω απο 30-40% μπαταρία, δεν κρασάρει - δεν λαγκάρει. Ανετα βγάζει μια 2ετια ακομα.

 

Ακριβώς, είναι απίστευτο. Ζ5Ρ Dual εδώ και έχω 178 εφαρμογές(αναφερόμενες από το play store) , πότε clean install, η μία πάνω στην άλλη δηλαδή και το είχα 17 ημέρες και κάτι ώρες δίχως επανεκκίνηση + ότι έπαιζα ένα 7ημερο τουρνουά στο NFS No Limits καθημερινά. Δεν κόλλησε ούτε μία φορά πάρα μόνο κάποια κομπιάσματα μισού δευτερόλεπτου,μετά τις 10-11 μέρες .

Edited by Vagos55
Link to comment
Share on other sites

Ο νόμος από ότι διαβάζω γράφει για διετή εγγύηση εφόσον πρόκειται για συσκευές που προορίζονται για ευρωπαϊκή ένωση και δεν λέει κάτι για μη εισαχθέντες από την κάθε μαμά εταιρία στην χώρα χρήσης συσκευές. :confused:

 

Αυτό το θέμα θέλει ψάξιμο.. Δεν σου είπαν κάτι καινούριο. Όντως δεν αναλαμβάνει η tsolutions μοντέλο που δεν έχει εισαχθεί επίσημα όσο και αν μοιάζει με το άλλο(σε αυτήν την περίπτωση την μονόκαρτη έκδοση). Οπότε σε περίπτωση βλάβης, το σκρουτζομάγαζο τα στέλνει εξωτερικό απο όσο γνωρίζω. Αν πάντως βγάλεις άκρη με τη νομοθεσία της εγγύηση στην Ε.Ε. γράψε μας εδώ γιατί θα ήταν χρήσιμο για όλους..

 

Ακριβώς, είναι απίστευτο. Ζ5Ρ Dual εδώ και έχω 178 εφαρμογές(αναφερόμενες από το play store) , πότε clean install, η μία πάνω στην άλλη δηλαδή και το είχα 17 ημέρες και κάτι ώρες δίχως επανεκκίνηση + ότι έπαιζα ένα 7ημερο τουρνουά στο NFS No Limits καθημερινά. Δεν κόλλησε ούτε μία φορά πάρα μόνο κάποια κομπιάσματα μισού δευτερόλεπτου,μετά τις 10-11 μέρες .

 

Αυτό δεν είναι τίποτα.. Στο Z3 Είμαι στις 48 μέρες χωρίς restart με καθημερινό gaming! Για τους δύσπιστους μπορώ να βάλω και scrennshot!:P

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται... όλη τη σειρά Ζ ακόμη και το πρώτο Ζ το οποίο έχει ο μικρός μου φορτωμένο με καμιά 20αριά βαριά παιχνίδια και αντέχει ακόμη ;)
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το θέμα θέλει ψάξιμο.. Δεν σου είπαν κάτι καινούριο. Όντως δεν αναλαμβάνει η tsolutions μοντέλο που δεν έχει εισαχθεί επίσημα όσο και αν μοιάζει με το άλλο(σε αυτήν την περίπτωση την μονόκαρτη έκδοση). Οπότε σε περίπτωση βλάβης, το σκρουτζομάγαζο τα στέλνει εξωτερικό απο όσο γνωρίζω. Αν πάντως βγάλεις άκρη με τη νομοθεσία της εγγύηση στην Ε.Ε. γράψε μας εδώ γιατί θα ήταν χρήσιμο για όλους..

 

Σήμερα με ενημέρωσαν ότι το τηλέφωνο είναι έτοιμο.

Το πήγαν από το κατάστημα που το αγόρασα στην TSSolutions και δεν το δέχτηκαν, και αφού το πήγε ο εισαγωγέας το πήραν και το επιδιόρθωσαν.

Θα το έχω αύριο και πιθανόν αν βρω χρόνο την επόμενη εβδομάδα να πάω από την tssolutions με την απόδειξη επισκευής για να ρωτήσω: Προς τι η όλη ταλαιπωρία εφόσον δέχτηκαν τελικά το τηλέφωνο για επισκευή?

Edited by stubu
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα με ενημέρωσαν ότι το τηλέφωνο είναι έτοιμο.

Το πήγαν από το κατάστημα που το αγόρασα στην TSSolutions και δεν το δέχτηκαν, και αφού το πήγε ο εισαγωγέας το πήραν και το επιδιόρθωσαν.

Θα το έχω αύριο και πιθανόν αν βρω χρόνο την επόμενη εβδομάδα να πάω από την tssolutions με την απόδειξη επισκευής για να ρωτήσω: Προς τι η όλη ταλαιπωρία εφόσον δέχτηκαν τελικά το τηλέφωνο για επισκευή?

 

 

 

Χθες ήμουν Samsung Χαϊδάρι και πήρε το αυτί μου συζήτηση για ίδια περίπτωση «παραεισαγωγης», βέβαια με βρεγμένη πλακέτα, χωρίς όμως να καταλάβω το λόγο που ανεφερθηκε από τον τεχνικό ο όρος παραεισαγωγη

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Δεν μου λετε, εκεινο το προβλημα, που οταν μας καλουσαν αργουσε να αναψει η οθονη, το εχετε ακομη;;;

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Μου το κάνει καμιά φορά.. Όχι πάντα...

 

Sent from my LG-V500 using Tapatalk

 

Ναι, δεν το κανει παντα, αλλα το κανει....

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

εμενα χτυπα ελαχιστα στην αρχη της κλησης και αναβει στα καπακια.

εχω βγαλει το τηλεφωνο απο την βελτιστοποιηση μπαταριας οπως ενας φιλος εδω ειχε πει ως πιθανη λυση.

Link to comment
Share on other sites

εμενα χτυπα ελαχιστα στην αρχη της κλησης και αναβει στα καπακια.

εχω βγαλει το τηλεφωνο απο την βελτιστοποιηση μπαταριας οπως ενας φιλος εδω ειχε πει ως πιθανη λυση.

Εγω το ειχα πει σαν πιθανη λυση, αλλα δεν λυνει ολοκληρωτικα το θεμα. Καποιες φορες αργει πανω απο 5 δευτερολεπτα και μου ερχεται να το σπασω ..

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς εμένα ποτέ.

Δεν εχω και πολλές επαφές δε ξέρω τι μπορεί να παίζει ρόλο;

Μη το σπασειιιιιιις μηηηηηηηη αμαρτία.

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς εμένα ποτέ.

Δεν εχω και πολλές επαφές δε ξέρω τι μπορεί να παίζει ρόλο;

Μη το σπασειιιιιιις μηηηηηηηη αμαρτία.

Καλα, δεν θα το σπασω, αλλα λεμε...

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αυτό το θέμα θυμάμαι το είχα στο xperia p μετά την αναβάθμιση σε jelly bean. Ήταν πολύ σπαστικό. Πολλές φορές έσερνες τη μπάρα για να απαντήσεις και κόλλαγε εκεί για λίγα δευτερόλεπτα. Άνοιγε το μικρόφωνο(αυτός που σε πήρε άκουγε τον ήχο κλήσης ή τη δόνηση) αλλά δεν το άκουγες εσύ για τα πρώτα 2-3sec..Θυμάμαι οτι προσωρινά έλυνα το πρόβλημα με εκκαθάριση προσωρινής μνήμης και δεδομένων εφαρμογής(για την εφαρμογή της κλήσης) απο το μενού των εφαρμογών..Δεν χάνετε κάτι με μια δοκιμή..Αν διορθωθεί, τότε θα φταίει η εφαρμογή και ίσως υπάρχει τρόπος να περαστεί μια απο άλλο xperia..

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αυτό το θέμα θυμάμαι το είχα στο xperia p μετά την αναβάθμιση σε jelly bean. Ήταν πολύ σπαστικό. Πολλές φορές έσερνες τη μπάρα για να απαντήσεις και κόλλαγε εκεί για λίγα δευτερόλεπτα. Άνοιγε το μικρόφωνο(αυτός που σε πήρε άκουγε τον ήχο κλήσης ή τη δόνηση) αλλά δεν το άκουγες εσύ για τα πρώτα 2-3sec..Θυμάμαι οτι προσωρινά έλυνα το πρόβλημα με εκκαθάριση προσωρινής μνήμης και δεδομένων εφαρμογής(για την εφαρμογή της κλήσης) απο το μενού των εφαρμογών..Δεν χάνετε κάτι με μια δοκιμή..Αν διορθωθεί, τότε θα φταίει η εφαρμογή και ίσως υπάρχει τρόπος να περαστεί μια απο άλλο xperia..

Εδώ, το πρόβλημα είναι ότι δεν ανάβει η οθόνη για να δεις ποιος καλεί και να απαντήσεις. Καθυστερεί να ανάψει η οθόνη περίπου 5-6 δευτ. Φυσικά, όχι πάντα, μια στις τόσες... Σαν να αργεί το κινητό να ξυπνήσει από το deep sleep

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Βάλε glimpse notifications και

θα ξυπνάει 100% με την μια στις κλήσεις Γιάννη.

 

Θα στο κάνει εξίσου με οποιαδήποτε άλλη ειδοποίηση και θα ξυπνάει η οθόνη.

Ορίζεις πόσα δευτερόλεπτα θες να παραμείνει η οθόνη ανοιχτή μάλιστα,από μαμά είναι στα 5 δευτερόλεπτα.

 

Αλλιώς δοκιμάζεις άλλη dailer εφαρμογή από store.

 

Εννοείται την βάζεις την εφαρμογή στην εξαίρεση από οτιδήποτε εξοικονόμηση μπαταρίας.

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Βάλε glimpse notifications και

θα ξυπνάει 100% με την μια στις κλήσεις Γιάννη.

 

Θα στο κάνει εξίσου με οποιαδήποτε άλλη ειδοποίηση και θα ξυπνάει η οθόνη.

Ορίζεις πόσα δευτερόλεπτα θες να παραμείνει η οθόνη ανοιχτή μάλιστα,από μαμά είναι στα 5 δευτερόλεπτα.

 

Αλλιώς δοκιμάζεις άλλη dailer εφαρμογή από store.

 

Εννοείται την βάζεις την εφαρμογή στην εξαίρεση από οτιδήποτε εξοικονόμηση μπαταρίας.

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Λες να φταίει ο dialer? (true phone)

Δεν νομίζω πάντως, γιατί και άλλοι έχουν τέτοιο θέμα, δεν φαντάζομαι όλοι να έχουμε τον ίδιο dialer.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Λες να φταίει ο dialer? (true phone)

 

Δεν νομίζω πάντως, γιατί και άλλοι έχουν τέτοιο θέμα, δεν φαντάζομαι όλοι να έχουμε τον ίδιο dialer.

 

Δοκίμασε την λύση που σου πρότεινα η και με άλλον dailer πχ εγώ έχω truecaller και βλέπεις.

 

Αλλιώς εσχάτη λύση επιδιόρθωση λογισμικού με Xperia companion.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε την λύση που σου πρότεινα η και με άλλον dailer πχ εγώ έχω truecaller και βλέπεις.

 

Αλλιώς εσχάτη λύση επιδιόρθωση λογισμικού με Xperia companion.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Από επιδιόρθωση έρχομαι.

:mad::mad::mad:

 

Εκτός από το true phone, έβγαλα και τον μαμα dialer από την εξοικονόμηση μπαταρίας και θα παρακολουθώ

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Από επιδιόρθωση έρχομαι.

 

Μια άλλη ιδέα να φλασαρεις άλλης χώρας official rom πολλές φορές είναι η πλέον κατάλληλη λύση μιας και μεταξύ χωρών σημειώνεται αξιοσημείωτες διαφορές.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z5

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...