Jump to content

Huawei Mate S


paris_89
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι τις εχω δει τις διάφορες που έχουν απλα νομίζω πως το mate s ειναι πιο premium κατασκευή σε σχέση με το p9. Και αν σκεφτεί κανεις οτι ερχομαι απο iPhone 4s(με ενημερωμένο λογισμικό που το τηλέφωνο σέρνεται) δεν νομίζω να με πειράξει το οτι δεν θα παρει το νέο android. Απλα ρωτησα εδω αν κάποιος που το εχει μπορεί να μου πει οτι ειναι καλο κινητό που θα κρατήσει και δεν θα θελω σε 2 χρόνια άλλο τηλέφωνο...
Ότι είναι πιο premium στην εμφάνιση και το design, αυτό είναι σίγουρο. Ακόμα και με το p9 το κανονικό που τα σύγκρινα και είναι πιο καινούργιο μοντέλο, το βάζει κάτω.

 

Κοίταξε, γενικά τα Huawei φημίζονται για το καλό λειτουργικό τους, άλλωστε θα έχεις και εγγύηση 2 χρόνια από την αντιπροσωπεία. Οπότε από αυτή την άποψη όποιο και να πάρεις νομίζω είσαι καλυμμένος.

 

Εγώ το έχω 1.5 χρόνο, μέχρι τώρα δεν είχα κάποιο πρόβλημα. Το παράπονό μου είναι όπως σου είπα οι αναβαθμίσεις λογισμικού, εγώ το θεωρώ σημαντικό παράγοντα στην επιλογή κινητού γι αυτό και στο ανέφερα. Αυτό και η μπαταρία, κάτι το οποίο εμένα γενικά δεν με απασχολεί, για άλλους είναι σημαντικό.

 

Από εκεί και πέρα, εφόσον δεν σε απασχολεί το λογισμικό, δεν θα έχεις πρόβλημα να το χρησιμοποιείς για τα επόμενα 2 χρόνια πιστεύω.

 

Αν αποφασίσεις πάρεις Huawei να κοιτάξεις να είναι unbranded. Αυτό είναι γενικό για τα Huawei. Ζήτα από το μαγαζί το IMEI της συσκευής. Μετά παίρνεις τηλ στο service της HUAWEI 2111988000 και θα σου πούνε όλες τις πληροφορίες από το κινητό αν είναι branded ή οχι, την εγγύηση κλπ.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 816
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Θα συμφωνήσω όσον αφορά τις ενημερωσεις αλλα δεν ξερω τι συμφέρει.... Καλύτερη κάμερα, οθόνη κλπ ή λογισμικό..;; Αν και κλείνω ελαφρώς υπέρ του πρώτου.

Το ΙΜΕΙ το δίνουν τηλεφωνικά;

Και γιατι οπως λες να προτιμήσω unbranded;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου εσύ θα τα βάλεις κάτω και θα αποφασίσεις αν αξίζει.

Το mate έχει καλύτερη κάμερα, καλύτερη οθόνη, περισσότερο αποθηκευτικό χώρο, είναι μισό στο πάχος από το p9. Σε ταχύτητα δεν υπάρχουν διαφορές.

Το βασικό μειονεκτήματα mate είναι ότι θα μείνει με marshmallow ενώ το p9 έχει nougat. Επίσης το mate έχει χειρότερη μπαταρία.

 

Οπότε αν θες καινούργιο λειτουργικό και καλύτερη μπαταρία πας στο p9.

 

Τα βάζεις κάτω και αποφασίζεις.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

 

Για το P9light λέει... μπαταρία το P9 light με nougat είναι και αυτό μάπα... πολλοί γυρνάνε στην 6 για αντοχή.. μήπως να το δει κ αυτό γιατί δεν ξέρω τι μπαταρία έχει το S..

Huawei Mate 20X :D ,Honor 8 Note,Samsung A5 2016,P9 lite,Huawei P8 Max , Htc One M8 E8sw,Nubia Z9 Mini, Galaxy Tab S SM-T705, Xiaomi Mi3 ,Mediapad X1, Ascend P7 L00 ,Cube Talk 9X U65GT 9.7,iOcean X7s,Onda v975m , HTC One,HTC Sensation,M8S Amlogic S812 4K Quad Core 2G/8G,M8 Quad Core Android 4.4 2GB RAM 8GB,Tronsmart Draco AW80,Minix X5 Mini DualCore ,Minix Neo X6 Quad Core
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα με zananiro! Εγω το χω 1 χρονο κ 1 μηνα και ειμαι πολυ ικανοποιημενος. Εχοντας δουλεψει και το p9 light , θα πηγαινα παλι στο mate s και λογω καμερας κυριως. Η μπαταρια εμενα μετα απο ενα χρονο μου βγαζει μια μερα (πρωι μεχρι βραδυ περιπου 20%-30%) με χρηση instagram viber internet συνεχεια με 4g και λιγο wifi και καμια φωτο και κανα τηλεφωνο, και τις περισσοτερες ωρες με bluetooth ενα band συνδεδεμενο. Και με android 5.1 , ακομα δεν εβαλα 6 χαχα. Αμα βεβαια το ξεζουμισω και με κανα tethering αντε γεια
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω όσον αφορά τις ενημερωσεις αλλα δεν ξερω τι συμφέρει.... Καλύτερη κάμερα, οθόνη κλπ ή λογισμικό..;; Αν και κλείνω ελαφρώς υπέρ του πρώτου.

Το ΙΜΕΙ το δίνουν τηλεφωνικά;

Και γιατι οπως λες να προτιμήσω unbranded;

Αν είναι να πάρεις από σκρουτζομάγαζο κανονικά θα πρέπει να στο δώσουν το ΙΜΕΙ. Αν κάποιο δεν στο δώσει, πας στο επόμενο μαγαζί. Γενικά σε όλα τα Huawei, τα unbranded παίρνουν πιο γρήγορα αναβαθμίσεις, ενώ είσαι 100% σίγουρος για την εγγύηση.

 

Όπως σου είπα, από άποψη λογισμικού, ακόμα και με marshmallow, δεν θα έχεις πρόβλημα για τα επόμενα 2 χρόνια όσον αφορά συμβατότητα εφαρμογών κλπ. Άλλωστε, το λογισμικό είναι απροβλημάτιστο όπως έχει.

 

Αν όπως υποσχέθηκε η Huawei δώσει στο mate s και στο p8 και κάποια χαρακτηριστικά της emui 5 που βασίζεται σε nougat, και δίνει αραιά και που τα security patches, εγώ προσωπικά θα το κρατήσω για πολύ καιρό ακόμα.

Συμφωνω απολυτα με zananiro! Εγω το χω 1 χρονο κ 1 μηνα και ειμαι πολυ ικανοποιημενος. Εχοντας δουλεψει και το p9 light , θα πηγαινα παλι στο mate s και λογω καμερας κυριως. Η μπαταρια εμενα μετα απο ενα χρονο μου βγαζει μια μερα (πρωι μεχρι βραδυ περιπου 20%-30%) με χρηση instagram viber internet συνεχεια με 4g και λιγο wifi και καμια φωτο και κανα τηλεφωνο, και τις περισσοτερες ωρες με bluetooth ενα band συνδεδεμενο. Και με android 5.1 , ακομα δεν εβαλα 6 χαχα. Αμα βεβαια το ξεζουμισω και με κανα tethering αντε γεια
Θυμάμαι με lollipop η διάρκεια μπαταρίας ήταν πολύ καλή και έβαζε κάτω πολλά κινητά με μεγαλύτερη μπαταρία. Εφόσον έχεις κρατήσει ακόμα lollipop, εσύ είσαι χαρακτηριστικό παράδειγμα ότι όταν κάτι δουλεύει σωστά δεν το αλλάζω :) :cool: :) Και πολύ καλά κάνεις.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Ωραία. Απ´οτι βλεπω όλοι λέτε οτι ειναι αρκετά καλο τηλέφωνο για τα λεφτά του σε σχέση με αλλα και συγκεκριμένα με το p9 lite που κοιτούσα. Με βασική διαφορα οτι εχει παλιά έκδοση android,ελπίζω να μην ειναι τόσο πρόβλημα αυτο, αρκεί να λειτουργεί απροβλημάτιστα με αυτο.

Αν το αποφασίσω θα ρωτήσω για το IMEI οπως μου είπατε.

Μια ακομη ερώτηση απο θέμα σηματος πως πάει εχει καλή κεραία για 4g και wifi ;

Link to comment
Share on other sites

Ωραία. Απ´οτι βλεπω όλοι λέτε οτι ειναι αρκετά καλο τηλέφωνο για τα λεφτά του σε σχέση με αλλα και συγκεκριμένα με το p9 lite που κοιτούσα. Με βασική διαφορα οτι εχει παλιά έκδοση android,ελπίζω να μην ειναι τόσο πρόβλημα αυτο, αρκεί να λειτουργεί απροβλημάτιστα με αυτο.

Αν το αποφασίσω θα ρωτήσω για το IMEI οπως μου είπατε.

Μια ακομη ερώτηση απο θέμα σηματος πως πάει εχει καλή κεραία για 4g και wifi ;

 

εγω οσον αφορα το σημα 2g 3g 4g kai wifi ειμαι ικανοποιημενος δεν εχω κανενα προβλημα. σιγουρα αρκετα καλυτερο απο αλλα κινητα που ειχα. βεβαια ειναι και τι δικτυο εχεις.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία τοτε. Και κάτι τελευταίο ξέρουμε αν υποστηρίζει OTG γιατι έψαχνα τωρα και δεν μπορούσα να βρω κάτι...;;
Link to comment
Share on other sites

Ωραία τοτε. Και κάτι τελευταίο ξέρουμε αν υποστηρίζει OTG γιατι έψαχνα τωρα και δεν μπορούσα να βρω κάτι...;;

 

εδω με πιανεις αδιαβαστο δεν γνωριζω αν υποστηριζει. βεβαια στο review απτο notebookcheck.net γραφει οτι υποστηριζει κανονικα. αλλα αυτην την απορια καλυτερα να την απαντησει καποιος που οντως το εχει χρησιμοποιησει.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο έτσι λεει το παραπάνω site οτι υποστηρίζει OTG, αλλα επειδή καμία φορά κάνουν λάθος στα specs ας μας πει κάποιος που το εχει. Ευχαριστώ πάντως που το έψαξες
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημερα.Αγόρασα το Huawei mate s απο το skroutz πρίν απο 2 εβδομαδες. Το τηλεφωνο ειναι τέλειο πρώτη φωρα σε Huawei.Θα ηθελα να ρωτήσω,φοράει εκδοση 5.1.1.Θα πάρει την 6? Με αναβάθμιση απο την εταιρεία?Τα χαρακτηριστικά του τηλεφώνου ειναι:

Κώδικος CRR-L09

Αριθμός έκδοσης L09C432B114

Προσαρμοσμένη εκδοση CUSTC432D001

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.Αγόρασα το Huawei mate s απο το skroutz πρίν απο 2 εβδομαδες. Το τηλεφωνο ειναι τέλειο πρώτη φωρα σε Huawei.Θα ηθελα να ρωτήσω,φοράει εκδοση 5.1.1.Θα πάρει την 6? Με αναβάθμιση απο την εταιρεία?Τα χαρακτηριστικά του τηλεφώνου ειναι:

Κώδικος CRR-L09

Αριθμός έκδοσης L09C432B114

Προσαρμοσμένη εκδοση CUSTC432D001

Καλοδουλευτο! Ναι έχει πάρει την 6 εδώ και καιρό. Οι αναβαθμίσεις έρχονται από την εταιρία με ΟΤΑ update. Όμως, για κάποιο λόγο από τη ρόμ που έχεις για να σου έρχονται οι αναβαθμίσεις θα πρέπει την πρώτη φορά να περάσεις εσύ χειροκίνητα μια μεταγενέστερη ρόμ. Δες πληροφορίες σε αυτό το ποστ και στα λινκ που έχει για μέθοδο εγκατάστασης κλπ.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7178562

Περνάς πολύ εύκολα την Β321 είτε με τοπική εγκατάσταση είτε με τη μέθοδο των τριών κουμπιών. Αν έχεις στήσει το κινητό και δεν θες να το ξαναστείσεις, το κανεις με τοπικη εγκατάσταση.

Ότι άλλο θες ρωτάς.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Φίλε καλησπέρα και ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.Επειδή δεν ξέρω και παρα πολλά μπορείς να μου στείλεις λινκ με την ρομ που πρέπει να βαλω πρώτα και μετα να μου έρθει η αναβάθμιση αν καταλαβα καλα και έπεισες ποίον τρόπο μου συμβουλευεις να κανω τον πρώτο η τον δεύτερο?
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.Αγόρασα το Huawei mate s απο το skroutz πρίν απο 2 εβδομαδες. Το τηλεφωνο ειναι τέλειο πρώτη φωρα σε Huawei.Θα ηθελα να ρωτήσω,φοράει εκδοση 5.1.1.Θα πάρει την 6? Με αναβάθμιση απο την εταιρεία?Τα χαρακτηριστικά του τηλεφώνου ειναι:

Κώδικος CRR-L09

Αριθμός έκδοσης L09C432B114

Προσαρμοσμένη εκδοση CUSTC432D001

 

Καλημέρα και καλοδούλευτο το νέο τηλέφωνο. Θα ήθελα να σε ρωτήσω αν μπορεις να μου στειλεις ενα pm απο πιο καταστημα σκρουτζ το πηρες γιατι αν καταλαβα καλα απο τον αριθμο εκδοσης που λες φοραει την ευρωπαικη rom και δεν θελω να το παρω και να ειναι branded. Και κατι ακομη μηπως δοκιμασες αν υποστηριζει OTG; ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Που να στείλω για να σου πω απο που το αγόρασα?

Πατησε επανω στο ονομα μου και θα σου βγαλει απο κατω να μου στειλεις προσωπικο μηνυμα.

Link to comment
Share on other sites

Πατησε επανω στο ονομα μου και θα σου βγαλει απο κατω να μου στειλεις προσωπικο μηνυμα.

Phonegallery.gr

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ!

Απλα ζητησα να μου το εστελνες με προσωπικο μηνυμα για να μην θεωρηθει διαφημιση.

Δοικιμασες να συνδεσεις κανενα usb φλασακι στην υποδοχη του κινητου να δεις αν το διαβαζει?

Link to comment
Share on other sites

Καλοδουλευτο! Ναι έχει πάρει την 6 εδώ και καιρό. Οι αναβαθμίσεις έρχονται από την εταιρία με ΟΤΑ update. Όμως, για κάποιο λόγο από τη ρόμ που έχεις για να σου έρχονται οι αναβαθμίσεις θα πρέπει την πρώτη φορά να περάσεις εσύ χειροκίνητα μια μεταγενέστερη ρόμ. Δες πληροφορίες σε αυτό το ποστ και στα λινκ που έχει για μέθοδο εγκατάστασης κλπ.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7178562

Περνάς πολύ εύκολα την Β321 είτε με τοπική εγκατάσταση είτε με τη μέθοδο των τριών κουμπιών. Αν έχεις στήσει το κινητό και δεν θες να το ξαναστείσεις, το κανεις με τοπικη εγκατάσταση.

Ότι άλλο θες ρωτάς.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Αν περάσω την B 321 είτε με τοπική ειτε με την μέθοδο των τριων κουμπιων ,θα ηθελα να μου πεις δεν υπάρχει περίπτωση να χάσω το IMEI. της συσκευής μου και γενικα να εχω κάποιο πρόβλημα .Το ρωτάω αυτο γιατη σε αλλη μάρκα κινητού που ειχα και περνώντας αλλη ρομ έχασα το Imei.

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

οχι δεν το δοκίμασα

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ!

Απλα ζητησα να μου το εστελνες με προσωπικο μηνυμα για να μην θεωρηθει διαφημιση.

Δοικιμασες να συνδεσεις κανενα usb φλασακι στην υποδοχη του κινητου να δεις αν το διαβαζει?

 

το έγραψα σε λάθος σημείο,παντος δεν ήθελα να κάνω κάποια διαφήμιση

Link to comment
Share on other sites

Καλοδουλευτο! Ναι έχει πάρει την 6 εδώ και καιρό. Οι αναβαθμίσεις έρχονται από την εταιρία με ΟΤΑ update. Όμως, για κάποιο λόγο από τη ρόμ που έχεις για να σου έρχονται οι αναβαθμίσεις θα πρέπει την πρώτη φορά να περάσεις εσύ χειροκίνητα μια μεταγενέστερη ρόμ. Δες πληροφορίες σε αυτό το ποστ και στα λινκ που έχει για μέθοδο εγκατάστασης κλπ.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7178562

Περνάς πολύ εύκολα την Β321 είτε με τοπική εγκατάσταση είτε με τη μέθοδο των τριών κουμπιών. Αν έχεις στήσει το κινητό και δεν θες να το ξαναστείσεις, το κανεις με τοπικη εγκατάσταση.

Ότι άλλο θες ρωτάς.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Φίλε μου συγγνώμη για της πολλές ερωτήσεις και απορίες αλλα δεν μπορώ να βρω Β321 και το λινκ με της επίσημες ρομ δεν λειτουργεί,αν μπορεις στειλε λινκ να κατεβάσω την .Ενημέρωση

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου συγγνώμη για της πολλές ερωτήσεις και απορίες αλλα δεν μπορώ να βρω Β321 και το λινκ με της επίσημες ρομ δεν λειτουργεί,αν μπορεις στειλε λινκ να κατεβάσω την .Ενημέρωση

 

 

 

Αν περάσω την B 321 είτε με τοπική ειτε με την μέθοδο των τριων κουμπιων ,θα ηθελα να μου πεις δεν υπάρχει περίπτωση να χάσω το IMEI. της συσκευής μου και γενικα να εχω κάποιο πρόβλημα .Το ρωτάω αυτο γιατη σε αλλη μάρκα κινητού που ειχα και περνώντας αλλη ρομ έχασα το Imei.

 

Για κάποιο λόγο την κατέβασαν από το site της Huawei Greece. Μπορείς να την κατεβάσεις και από εδώ, στο πρώτο ποστ εχει λινκ https://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=66133801

Θα κατεβάσεις την Β321 με cust c432 για το μοντέλο L09. Γράφει και τις μεθόδους να κάνεις εγκατάσταση.

Δεν έχει αναφερθεί κάποιο πρόβλημα με χαμένα ΙΜΕΙ κλπ. εφόσον ακολουθήσεις σωστά τα βήματα και βάλεις τη σωστή ρομ. Επειδή θα πας σε μεγάλη αναβάθμιση, συνήθως εγώ το προτιμώ με καθαρή εγκατάσταση, δηλαδή με τη μέθοδο με τα τρια κουμπιά αν δεν βαριέσαι να ξαναστηνεις το κινητό.

 

Από εκεί και πέρα θα σου έρθουν αυτόματα τα updates. Αν βιάζεσαι, περνάς την Β390 η οποία είναι η τελευταία ρομ, εχω δώσει λινκ και οδηγίες σε προηγούμενο ποστ. http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7155119

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή μπορώ να πάω κατευθείαν στην τελευταία ,απο εδω που είμαι τωρα?να βάλω δηλαδη την Β390
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή μπορώ να πάω κατευθείαν στην τελευταία ,απο εδω που είμαι τωρα?να βάλω δηλαδη την Β390
Όχι, από την Β321 μπορείς να πας στην τελευταία.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...