Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6230


Pimpsick
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα.

 

Επειδή με το sms στο 1651 δεν θα κάνουμε δουλεία με τις ρυθμίσεις των MMS και επειδή στο site της Cosmote δεν βγάζει αποτέλεσμα για το 6230,ποίο κινητό να επιλέξω για να κάνω manual τις ρυθμίσεις των MMS ?

 

Ευχαριστώ.

The greatest risk of all is to take no risk at all...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα.

 

Επειδή με το sms στο 1651 δεν θα κάνουμε δουλεία με τις ρυθμίσεις των MMS και επειδή στο site της Cosmote δεν βγάζει αποτέλεσμα για το 6230,ποίο κινητό να επιλέξω για να κάνω manual τις ρυθμίσεις των MMS ?

 

Ευχαριστώ.

Δοκίμασες από το site της http://www.nokia.com?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, θέλω να σας κάνω κάποιες ερωτήσεις, που εσείς σίγουρα τις ξέρετε...

α) όταν κάνω backup και εν συνεχεία restore τότε στον τηλεφωνικό κατάλογο, τι επαναφέρει? τι γίνεται με τις φωτογραφίες των ατόμων και την φωνητική κλήση; τα χάνω όλα;

β) μου κάνει κάτι περίεργα το κινητάκι μου, κατα την διάρκεια μεταφοράς αρχείων με bluetooth. η οθόνη σβήνει(fade) και μετά το κινητό ανάβει πάλι, και μερικές φορές το κάνει χωρίς την επιλογή ενεργοποίησης του bluetooth και άλλες επανέρχεται κανονικά. Το έχει δει κανείς αυτό;

γ) έχω ένα αρχείο midi το οποίο ονομάζεται ibiza party.mid, και αναρρωτιέμαι αν είναι απο τα αρχικά της ΝΟΚΙΑ. δεν μου επιτρέπει ούτε να το αντιγράψω, αλλά ακόμα χειρότερα να το σβήσω η να το μεταφέρω... νομίζω πως αυτό μου κολλάει και την δημιούργία backup και κρασάρει το κινητο...

 

ομολογουμένως έχω παλιούτσικη έκδοση pc suite(κάπου 6.3 και κατι ψιλά)΄. Η καινούργια έκδοση κάνει τίποτα στα προβλήματα μου?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ αλλά ακόμα δεν έχω καταφέρει να στείλω.Μου βγάζει "Ελέγξτε ρυθμίσεις Multimedia"

 

Έκανα μια παρεμβολή με αυτές που λέει το site της Cosmote για το 6220 και η Αρχική σελίδα είναι διαφορετική.Στις ρυθμίσεις του Nokia site έχει βάλει http://wap.mycosmos.gr..... ενώ στην Cosmote λέει http://195.167.65.220:8002

Δεν μου επιτρέπει να τα διαγράψω ούτε να τα επεξεργαστώ :mad: :mad:

 

Μήπως να δοκίμαζα του 6220 ?

The greatest risk of all is to take no risk at all...
Link to comment
Share on other sites

Τις δοκίμασα αλλά @@.

Μήπως κάποιος χριστιανός με Cosmote μπορεί να μου τις στείλει με pm Plzz ?

The greatest risk of all is to take no risk at all...
Link to comment
Share on other sites

Τις δοκίμασα αλλά @@.

Μήπως κάποιος χριστιανός με Cosmote μπορεί να μου τις στείλει με pm Plzz ?

 

Για δοκιμασε αυτες

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=627402#post627402

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Για να ενεργοποιηθούν οι Υπηρεσίες MMS που προσφέρει η Cosmote, θα πρέπει πρώτα να ρυθμίσετε τη συσκευή σας. Προκειμένου να γίνουν οι σωστές ρυθμίσεις, σας αποστέλλουμε τις παρακάτω παραμέτρους που θα πρέπει να αποθηκευθούν στη συσκευή σας.

 

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Πριν προβείτε στην καταχώρηση των ρυθμίσεων θα πρέπει απαραίτητα να επιλέξετε από το μενού ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ - ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΤΗΛΕΦΩΝΟΥ - ΓΛΩΣΣΑ – ΑΓΓΛΙΚΑ.

 

Eπιλέξτε από το μενού MHNYMATA , ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ , ΜΗΝΥΜΑΤΑ MULTIMEDIA, και ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ . Επιλέγετε το μενού ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ ΕΝΕΡΓΩΝ ΡΥΘΜΙΣΕΩΝ MULTIMEDIA

 

Εμφανίζεται μια λίστα από υπομενού που χρειάζεται να ρυθμιστούν:

 

· Ονομασία ρυθμίσεων /Settings Name : Πληκτρολογείτε MMS-GPRS

· Αρχική Σελίδα/ Homepage :Πληκτρολογείτε http://195.167.65.220:8002

· Διακομιστής Μεσολάβησης / Proxies : Επιλέγετε Ενεργό/ Enable

· Κύριος Μεσολαβητής /Primary Proxy:

πιέζετε ΕΠΙΛΟΓΗ και εμφανίζεται Διεύθυνση/ IP address όπου πληκτρολογείτε 010.010.010.020 και

ΟΚ .Στη συνέχεια εμφανίζεται Θύρα/ Port : 8080 όπου πιέζετε πάλι ΟΚ.

( Θα εμφανιστεί 010.010.010.020:8080 )

· Δευτερεύων Διακομιστής / Secondary Proxy: Δεν κάνουμε καμία ρύθμιση

· Ρυθμίσεις Φορέα / Bearer Settings :

Σημείο Πρόσβασης GPRS/ access point name : Πληκτρολογείτε mms

Tύπος Ελέγχου Στοιχείων/ Authentication Type : Επιλέγετε Kανονικός / Normal

Όνομα Χρήστη : κενό

Κωδικός : κενό

Επιστρέφετε στο μενού ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ και επιλέξτε ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗ στο MMS-GPRS.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Ευχαριστώ πολύ ρε παιδία,επιτέλους το mms εστάλη. :D

 

I'm a happy Nokia 6230 user now (μέχρι την επίλυση του επόμενου προβλήματος) :p

 

 

Είχα κάνει και αυτό που είπε ο nervous και έχω τώρα 2 συνδέσεις,την Cosmote GPRS και Cosmote MMS οι οποίες είχαν λάθος ρυθμίσεις.Μπορώ με κάποιον τρόπο να τις σβήσω ?

The greatest risk of all is to take no risk at all...
Link to comment
Share on other sites

γεια σας..

μια ερώτηση.. έχουμε κάποιο site με free screensavers (animated gifs) για το 6230?

:: what locks... unlocks! © :: κάθε λαός έχει την κινητή τηλεφωνία που του αξίζει..::

:: SY1EBE ::

Link to comment
Share on other sites

Είχα κάνει και αυτό που είπε ο nervous και έχω τώρα 2 συνδέσεις,την Cosmote GPRS και Cosmote MMS οι οποίες είχαν λάθος ρυθμίσεις.Μπορώ με κάποιον τρόπο να τις σβήσω ?

 

Βρηκα αυτο εδω

"to delete those Email, GPRS, MMS settings that cannot be erased via phone options"

*#335738#

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις να η οθονη εξωτερικα χαραζει ευκολα χωρις θηκη??
ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΜΑΘΑ ΝΑ ΒΑΖΩ ΥΠΟΓΡΑΦΗ.... :X
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια!θα ηθελα να μαθω τι εκδοση εχει βγει για το κιν μασ και τι παραπανω προσφερει! εχω την 4.44(απο τοτε που εμαθα για αυτην εχω να ασχοληθω με το site)θα εκτιμουσα αν μου απαντουσατε!επισησ να απαντησω σε κατι που πηρε το ματι μου στισ προηγ σελιδεσ,το κιν μασ διαβαζει αρχεια .txt. ειχα περασει ενα αρχειο με υπερυθρεσ οταν το ειχα πρωτοπαρει και το ανοιγε κανονικα

Greek products everyware http://www.trophea.gr

Buy a villa in Greece http://luxuryvillaingreece.com

Link to comment
Share on other sites

Geia sas! Einai to prwto mou minma sto forum toy myphone.gr kai epeita apo ena poly eksonixistiko psaksimo gia kinito exw psilokatastalaksei sto 6230, me ennalaktikes ta s65 (alla den exei mp3), p700 (alla den pairnei karta mnimis) kai e398 (alla den grafei video).

 

O monos logos pou kolywmai einai vasika i othoni toy (an kai na pw tin alitheia den me endiaferei mia treli poiotita othonis). Epeidi eimai psilo asxetos apo kinita, afto pou ithela na rwtisw einai an i othoni toy kinitou einai paromoia me aftin toy 3200.

 

Episis, ti tha legate genikotera? Einai kali epilogi to 6230?? (ti rwtaw twra tha mou peite :) )

 

Efxaristw prokatavolika.

Link to comment
Share on other sites

Το 6230 είναι best seller κι όχι άδικα. Είναι από τα καλύτερα business phones της αγοράς. Πάντως το τι διαλέγει κάποιος είναι πάντα υποκειμενικό και έχει σχέση με το τι περιμένεις να κάνει το κινητό σου. Συνοπτικά σου παραθέτω τα + και τα - του 6230:

 

ΘΕΤΙΚΑ

  • Μεγάλη μνήμη συσκευής (8ΜΒ) και πρόσθετη κάρτα έως 256ΜΒ (μερικοί λενε και για 512ΜΒ!)

  • Ταχύτατο μενού

  • Μεγάλη χωρητικότητα τηλεφωνικού καταλόγου (1000 καταχωρήσεις με 10 υποπεριοχές)

  • Εύχρηστο πληκτρολόγιο

  • Δυνατότητα επιλογής συντομεύσεων στα soft keys και στο D-pad

  • Ραδιόφωνο με αποθήκευση 20 σταθμών (και με ονομαστική καταχώρηση!)

  • Πολύ σταθερό και αξιόπιστο Bluetooth

  • Υπέρυθρες

  • Μεγάλη αυτονομία (μπαταρία 850 mAh)

  • Λειτουργία customizing τύπου windows explorer για τους φακέλους και τα αρχεία

  • Πλήρως παραμετροποιημένα προφίλ

  • ΜΡ3 (παίζει ακόμα και αρχεία με συμπίεση 192kbps!). Χρήση και ως ringtones/sms tones

  • Ανοιχτή συνομιλία

  • Ηχογράφηση συνομιλίας

  • Το καλύτερο organizer-ημερολόγιο που έχω δει

  • Συγχρονισμός με Microsoft Outlook

  • Λήψη και αναπαραγωγή video 3gp με δυνατότητα mute

  • Camera VGA (640x480)

  • Εκτεταμένες δυνατότητες επικοινωνίας με διάφορα software για PC

  • Εκτεταμένες δυνατότητες σύνδεσης στο Internet

  • Αποσπώμενα καλύμματα διαφόρων χρωμάτων

  • Όλες οι γνωστές δυνατότητες Java

  • Επιλογή συντομεύσεων τηλεφώνων από συσκευή και SIM στα πλήκτρα (2-9) ανεξαρτήτως του ποιός είναι ο αριθμός καταχώρησής τους.

 

 

APNHTIKA

 

  • Μικρή οθόνη 128x128 (αν και έχει 65000 χρώματα)

  • Οι πληροφορίες της οθόνης (φορέας, ώρα κλπ) δεν έχουν περίγραμμα και σε σκούρα wallpapers δεν φαίνονται

  • Η οθόνη είναι ευπαθής σε γρατζουνιές κλπ (το κλασικό πρόβλημα των candybar κινητών). Υπάρχουν όμως ειδικά προστατευτικά σαν ετικέττες

  • Δεν έχει skins

  • Δεν δέχεται animated gifs σαν wallpaper

  • Το μεγάφωνό του αν και έχει ρύθμιση έντασης, παραμένει δυνατό ακόμα και στην πιο χαμηλή ρύθμιση

  • Η κάμερα δεν έχει zoom και fash

  • Μέγιστος χρόνος λήψης video 4min/λήψη

  • Δεν μπορεί να κάνει καθολική αποστολή του τηλεφωνικού καταλόγου σε άλλη συσκευή, παρά μόνον επαφή-επαφή

 

Αν στο κινητό ψάχνεις καλή εμφάνιση μενού, μεγάλη οθόνη, skins κλπ θα σου έλεγα να δεις κάτι σε Motorola και Sony-Ericsson. Αν σε ενδιαφέρει η χρηστικότητα, η αξιοπιστία και οι πολλές λειτουργίες τότε πάρε το 6230. Προσωπικά το διάλεξα μεταξύ των Motorola V635, SE K700i, SE T630 και Siemens S65. Αν πάλι τα θέλεις όλα, τότε πάρε το Samsung D500 και πλήρωσε 586€ :p

Link to comment
Share on other sites

  • Μεγάλη μνήμη συσκευής (8ΜΒ) και πρόσθετη κάρτα έως 256ΜΒ (μερικοί λενε και για 512ΜΒ!)

Μπορεί να πάρει ως και 1GB.

 

  • Δυνατότητα επιλογής συντομεύσεων στα soft keys και στο D-pad

Στα soft keys ναι, αλλά όχι στο D-pad (νομίζω)

 

  • Δεν δέχεται animated gifs σαν wallpaper

Δέχεται με την καινούργια αναβάθμιση.
Link to comment
Share on other sites

Δέχεται animated gifs για wallpapers; :up: :up: :up:

 

Με τη διακριτότητα των ονομάτων στις εισερχόμενες τι γίνεται; Έφτιαξε λίγο το πράγμα για τα σκούρα wallpapers;

 

btw ποιά είναι η τελευταία έκδοση;

Link to comment
Share on other sites

Δέχεται animated gifs για wallpapers; :up: :up: :up:

 

Με τη διακριτότητα των ονομάτων στις εισερχόμενες τι γίνεται; Έφτιαξε λίγο το πράγμα για τα σκούρα wallpapers;

 

btw ποιά είναι η τελευταία έκδοση;

Με τη χρήση μιάς σκουρόχρωμης ταπετσαρίας μπορεί πλέον να βλέπεις ποιός σε καλεί αλλά δεν βλέπεις το δίκτυο, την ημερομηνία, τα σύμβολα σήματος, μπαταρίας και τις ενδέιξεις μυνήματος κλπ...

 

Προφανώς η λύση αυτή είναι ημιτελής ενώ η χρήση σκουρόχρωμου wallpaper συνεχίζει να θεωρείται προβληματική.... ;)

 

Εκ παρεπιτόντως να προσθέσω πως η samsung στο Ε600 έχει λύσει το πρόβλημα αυτό στην εξωτερική 65Κ οθόνη, με μόνιμο άνοιγμα του χρώματος της φωτό και μάλλον πέτυχε έτσι μια πλήρη ευδιάκριση των επιμέρους χαρακτηριστικών και των γραμμάτων.... ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Η οθόνη είναι ευπαθής σε γρατζουνιές κλπ (το κλασικό πρόβλημα των candybar κινητών). Υπάρχουν όμως ειδικά προστατευτικά σαν ετικέττες

:p

 

που μπρω να βρω προστατευτικα ξερεις ?

 

Ευχαριστω.-

ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΜΑΘΑ ΝΑ ΒΑΖΩ ΥΠΟΓΡΑΦΗ.... :X
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει το δωρεαν προγραμματακι WallWiz που μετατρεπει τα wallpapers ετσι ωστε να φαινονται ολες οι "κρισιμες" ενδειξεις που κανουν τον φιλτατο christ-k να φρικαρει οταν δεν τις βλεπει! :D

 

Δεστε πως γινεται ενα σκουροχρωμο wallpaper μεσα σε 2 δευτερολεπτα!

Κάποιο link για το πρόγραμμα?

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει το δωρεαν προγραμματακι WallWiz που μετατρεπει τα wallpapers ετσι ωστε να φαινονται ολες οι "κρισιμες" ενδειξεις που κανουν τον φιλτατο christ-k να φρικαρει οταν δεν τις βλεπει! :D

 

Δεστε πως γινεται ενα σκουροχρωμο wallpaper μεσα σε 2 δευτερολεπτα!

Aν εννοείς πως επεξεργαζόμαστε την εικόνα στον υπολογιστή με το πρόγραμμα αυτό και μετά την μεταφέρουμε στο τηλέφωνο (τηλέφωνο- υπολογιστής-επεξεργασία-τηλέφωνο), συγνώμη αλλά βαριέμαι...

 

Δεν θα γίνω εργάτης της νόκια για να καλύψω τις ατέλειές της...Προτιμώ ένα ανοιχτόχρωμο wallpaper ή απλώς ένα άλλο τηλέφωνο... ;)

Link to comment
Share on other sites

Ε όχι και εργάτης christ-k, μην είμαστε υπερβολικοί!

Αλλωστε εφόσον είσαι και γράφεις εδώ μέσα σίγουρα ασχολήσαι λίγο παραπάνω με το κινητό σου...νομίζω; :rolleyes:

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Ε όχι και εργάτης christ-k, μην είμαστε υπερβολικοί!

Αλλωστε εφόσον είσαι και γράφεις εδώ μέσα σίγουρα ασχολήσαι λίγο παραπάνω με το κινητό σου...νομίζω; :rolleyes:

Δεν μου αρέσει να καλύπτω ατέλειες άλλων με αυτό τον τρόπο...Προτιμώ να ασχολούμαι με σοβαρότερα θέματα ή απλά καλύπτομαι με μια ανοιχτόχρωμη ταπετσαρία...Αν αυτό με ενοχλούσε τόσο πολύ άλλωστε θα άλλαζα κινητό, πιστεψέ με... Περισσότερο με ενοχλεί σαφώς η έλλειψη ζουμ και η αδυναμία να πλησιάσεις πιό κοντά το θέμα ή η παραμόρφωση στα πρόσωπα όταν τα τραβάς από κοντά... :o

 

Πάντως όσοι έχουν ενδιαφέρον και ασχολούνται με το πρόγραμμα αυτό, ας μας δώσουν μια συλλογή από σκουρόχρωμα επεξεργασμένα wallpapers... :whistle:

Link to comment
Share on other sites

Βρε christ-k, τωρα νομιζω οτι υπερβαλλεις καπως. Αυτο το προγραμματακι ουτε χρειαζεται εγκατασταση. Εισαγεις το λογοτυπο που θες, κανεις κλικ και τελειωσε! Το κανεις για 2-3 αγαπημενα σου και δεν ξαναασχολεισαι.

Tέλος πάντων όταν βρω τον χρόνο και την διάθεση θα ασχοληθώ μαζί του! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...