Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6230


Pimpsick
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Thanks παιδιά, άρχισα ήδη την αποστολή MMS από μένα σε ΜΕΝΑ...!!!

 

:o

ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΟ? (μα...τοση μοναξια???) :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια βοηθεια!!!!

μου εστειλε η αδελφη μου ενα 6230 απο αγγλια το οποιο ηταν vodafone.

στην αγγλια πηγε μου ειπε και το ξεκλειδωσε για το δυκτιο.οταν το πηρα στα χερια μου πηγα στην πρεβεζα στην νοκια για να του κανω αναβαθμιση και φυσικα να μπουνε και τα ελληνικα.εκτος του οτι με εστειλε ο τυπος να του κανω υπευθηνη δηλωση στην αστυνομια οτι το κιμητο ειναι δικο μου,το εστειλε στην αθηνα.

μετα απο 3 μερες μου ειπε οτι το κινητο δεν μπορει να κανει αναβαθμιση γιατι θα ξανακλειδωθει!!!!!!

θα μου το φερει λεει την δευτερα.

ξερει κανεις τι στο δ!@ολο συμβαινει? :(

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κανείς να μου πεί πώς γίνεται να αναγνώσω αρχείο txt με το 6230 μου;

 

 

...Φυσικα και γίνετε ,φιλε mimi! Απλα αφήνεις το κινητο στην άκρη, και διαβάζεις

το txt. απο το PC σου!!! :p Δεν γίνετε αλλιώς!

 

ΕΚΤΟΣ..και αν κανεις print screen (στο PC εννοώ) και μετά 'paste' σε ενα πρόγραμμα φωτογραφίας_π.χ. photoshop , και σώσεις το txt σαν φώτο ( JPG ) και μετα να το περάσεις στο κινητό! (λόγω μεγέθους οθόνης όμως...ΑΣΤΟ καλύτερα!!! )

Link to comment
Share on other sites

...Φυσικα και γίνετε ,φιλε mimi! Απλα αφήνεις το κινητο στην άκρη, και διαβάζεις

το txt. απο το PC σου!!! :p Δεν γίνετε αλλιώς!

 

ΕΚΤΟΣ..και αν κανεις print screen (στο PC εννοώ) και μετά 'paste' σε ενα πρόγραμμα φωτογραφίας_π.χ. photoshop , και σώσεις το txt σαν φώτο ( JPG ) και μετα να το περάσεις στο κινητό! (λόγω μεγέθους οθόνης όμως...ΑΣΤΟ καλύτερα!!! )

 

Yparxei tropos.....!!!!

 

Katevaste to parakatw program kai metatrepete ta txt se jar files!!! ;)

 

http://tequilacat.nm.ru/dev/br/index-en.html#download

 

--Dokimaste to "Try Download Mirror" giati alliws emena den to katebaze...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια βοηθεια!!!!

μου εστειλε η αδελφη μου ενα 6230 απο αγγλια το οποιο ηταν vodafone.

στην αγγλια πηγε μου ειπε και το ξεκλειδωσε για το δυκτιο.οταν το πηρα στα χερια μου πηγα στην πρεβεζα στην νοκια για να του κανω αναβαθμιση και φυσικα να μπουνε και τα ελληνικα.εκτος του οτι με εστειλε ο τυπος να του κανω υπευθηνη δηλωση στην αστυνομια οτι το κιμητο ειναι δικο μου,το εστειλε στην αθηνα.

μετα απο 3 μερες μου ειπε οτι το κινητο δεν μπορει να κανει αναβαθμιση γιατι θα ξανακλειδωθει!!!!!!

θα μου το φερει λεει την δευτερα.

ξερει κανεις τι στο δ!@ολο συμβαινει? :(

Mην εμπιστέυεσαι τρίτους και μάλιστα καταστήματα για τέτοιου είδους δουλειές.... :o

Αν κάποια στιγμή κατέβεις Αθήνα, πήγαινέ το ο ίδιος στο 9Volto στον Πειραιά για να δείς φως.... ;)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά έχω ένα πρόβλημα με ένα USB-Bluetooth dongle που πήρα από τπ Πλαίσιο. Είναι το Mobile Action PC-MA700 και συνοδεύεται από σχετικό software. Δυστυχώς το Nokia PC Suite 6.1 δε αναγνωρίζει τη σύνδεση (δεν εμφανίζει τη συσκευή στο Nokia Connection Manager). Το ίδιο και με το Oxygen Phone Manager 2. Στο τελευταίο μου δίνει κάποιες επιλογές για τη συσκευή αλλά όποτε επιχειρεί σύνδεση, την κλείνει αμέσως. Το 6230 το έχω σε επιλογή σύνδεσης χωρίς επιβεβαίωση και πάντα ορατό. Τι μπορώ να κάνω; Μήπως το συγκεκριμένο Bluetooth δουλεύει μόνο με το συνοδευτικό software και είναι άχρηστο για άλλες εφαρμογές;
Link to comment
Share on other sites

Paidia exw kai egw 2-3 erwtisoules kai Sorry an exoun ksanaginei alla einai diskolo na tis brw se 250 selides...

1) Mou emfanizei 5 omades xristwn tis opoies mporw na metonomasw. Mporw na dimiourgisw perissoteres?

2)To kalwdio gia sindesi me PC exei ikanopoihtiki taxitita gia metafora MP3 h' einai kalitera na parw ena Card Reader?

Efxarisw

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά έχω ένα πρόβλημα με ένα USB-Bluetooth dongle που πήρα από τπ Πλαίσιο. Είναι το Mobile Action PC-MA700 και συνοδεύεται από σχετικό software. Δυστυχώς το Nokia PC Suite 6.1 δε αναγνωρίζει τη σύνδεση (δεν εμφανίζει τη συσκευή στο Nokia Connection Manager). Το ίδιο και με το Oxygen Phone Manager 2. Στο τελευταίο μου δίνει κάποιες επιλογές για τη συσκευή αλλά όποτε επιχειρεί σύνδεση, την κλείνει αμέσως. Το 6230 το έχω σε επιλογή σύνδεσης χωρίς επιβεβαίωση και πάντα ορατό. Τι μπορώ να κάνω; Μήπως το συγκεκριμένο Bluetooth δουλεύει μόνο με το συνοδευτικό software και είναι άχρηστο για άλλες εφαρμογές;

Δες αυτό http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=56534

Link to comment
Share on other sites

Yparxei tropos.....!!!!

 

Katevaste to parakatw program kai metatrepete ta txt se jar files!!! ;)

 

http://tequilacat.nm.ru/dev/br/index-en.html#download

 

--Dokimaste to "Try Download Mirror" giati alliws emena den to katebaze...

 

:cool: ...ωραίος δικιε μου! Αν και δεν ξέρω αμα δουλεύει, πολυ μπερδεμένα τα λέει στο site! Αλλα καλο φαινετε_ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ και για 'σκονακια' ! Οσοι εχετε και εξεταστική τωρα, σβέλτα να το βάλετε... ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

μια ερωτησούλα με 2 σκέλη έχω

συνδέω το 6230 με το laptop με MA-8630 (usb) και θέλω να έχω πρόσβαση στο internet με το laptop

1. γιατί ενώ από το control panel (windows xp pro sp2) το ρυθμίζω από το nokia modem σε ταχύτητες πάνω από 9,6 kb/s συνδέεται μόνο στα 9,6 ?

2. εκεί που κάνω dialup έχω τη δυνατότητα να μου κάνει call back για να μην χρεώνομαι για όση ώρα περιηγούμαι στο internet, το 6230 έχει τη δυνατότητα να δεχτεί το call back ? (δοκίμασα 2-3 φορές αλλά έβλεπα failed)

(είμαι με cosmo-κάρτα και έχω ενεργοποιήσει τα gprs .... αλλά αυτό είναι άσχετο νομίζω , απλά το αναφέρω)

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κανείς να μου πεί πώς γίνεται να αναγνώσω αρχείο txt με το 6230 μου;
Και βέβαια μπορείς. Το στέλνεις μέσω καλωδίου/ ir/ bt και το αποθηκεύει ως σημείωση στην ατζέντα. Πρόσεξε τον περιορισμό στους χαρακτήρες (μέχρι 3000) και την κωδικοποίηση χαρακτήρων (να είναι unicode).

 

Ρε παιδιά έχω ένα πρόβλημα με ένα USB-Bluetooth dongle που πήρα από τπ Πλαίσιο. Είναι το Mobile Action PC-MA700 και συνοδεύεται από σχετικό software. Δυστυχώς το Nokia PC Suite 6.1 δε αναγνωρίζει τη σύνδεση (δεν εμφανίζει τη συσκευή στο Nokia Connection Manager). Το ίδιο και με το Oxygen Phone Manager 2. Στο τελευταίο μου δίνει κάποιες επιλογές για τη συσκευή αλλά όποτε επιχειρεί σύνδεση, την κλείνει αμέσως. Το 6230 το έχω σε επιλογή σύνδεσης χωρίς επιβεβαίωση και πάντα ορατό. Τι μπορώ να κάνω; Μήπως το συγκεκριμένο Bluetooth δουλεύει μόνο με το συνοδευτικό software και είναι άχρηστο για άλλες εφαρμογές;
Δοκίμασε να κατεβάσεις την τελευταία έκδοση του Nokia PC Suite (v.6.41).

 

Paidia exw kai egw 2-3 erwtisoules kai Sorry an exoun ksanaginei alla einai diskolo na tis brw se 250 selides...

1) Mou emfanizei 5 omades xristwn tis opoies mporw na metonomasw. Mporw na dimiourgisw perissoteres?

2)To kalwdio gia sindesi me PC exei ikanopoihtiki taxitita gia metafora MP3 h' einai kalitera na parw ena Card Reader?

Efxarisw

1)Δεν μπορείς.

2)Προτήμησε τον card reader, με τον οποίο βέβαια δεν μπορείς να περάσεις παιχνίδια ούτε να κάνεις backup καταλόγου, μηνυμάτων, κτλ.

Link to comment
Share on other sites

To handsfree και το DKU-2 δεν πατάνε σταθερά στην pop-port :( Έχω μόνο 1 μήνα το κινητό και δεν έχω συνδέσει το καθένα πάνω από 10 φορές! Και πάντα πολύ προσεκτικά. Είναι γενικό το κακό ή να πάω το δικό μου για service?
Link to comment
Share on other sites

ΝΟΚΙΑ SHOP ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ ΜΕΡΟΣ 2 (ΑΠΟΓΕΥΜΑ)

 

Φυσικά και δεν έμεινα εκεί. Το απόγευμα πέρασα ξανά από το μαγαζί με την κρυφή ελπίδα ότι η εν λόγω κυρία θα είχε πάει σπίτι της να μαγειρέψει και εκείνη τη στιγμή θα έπλενε τα πιάτα. Δυστυχώς ήταν πάλι εκεί. Θα αναφέρω πάλι ότι δεν υπήρχε κάποιος πελάτης εκεί. Αφού της θύμισα ότι είχα περάσει το πρωί ξανά και της επανέλαβα το αίτημά μου για την αναβάθμιση της έκδοσης του software και την απάντησή της, την ρώτησα γιατί στα υπόλοιπα μαγαζιά της Αθήνας λένε διαφορετικά πράγματα από αυτά που μου είχε πει εκείνη. Η απάντησή της:

 

-Ποια έκδοση software έχετε;

 

Τι σημασία έχει, της απαντώ.

 

Φυσικά και έχει, μου λέει! Εξαρτάται από την έκδοση που έχει το κινητό αν μπορεί να γίνει η αναβάθμιση ή όχι! Και φυσικά να υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Διαφορετικά γιατί να γίνει αναβάθμιση;

 

Εγώ της εξήγησα ότι δεν θυμόμουν ποια έκδοση είχε το κινητό και ότι ήταν η ίδια που είχα αγοράσει το κινητό πέρσι το Μάιο αφού ποτέ δεν είχα κάνει τον κόπο να την αλλάξω. Προτίμησα δε να μην της απαντήσω στο "εξαρτάται από την έκδοση που έχει το κινητό αν μπορεί να γίνει η αναβάθμιση ή όχι" γιατί θα έπρεπε να την προσβάλω αγρίως την άσχετη και δεν το ήθελα τόσο γρήγορα. Επίσης της θύμισα ότι πρόβλημα υπάρχει (άσχετα να δεν είναι πολύ σοβαρό) και ότι ο τεχνικός που το είχε δει στο ίδιο μαγαζί πριν λίγους μήνες, μου είχε πει να περάσω να μου βάλει την νέα έκδοση για να λυθεί το πρόβλημα και ο μόνος λόγος που δεν το είχα κάνει τότε ήταν ότι δεν είχα πάρει μπακάπ. Επίσης της υπενθύμισα ότι το να υπάρχει κάποιο πρόβλημα δεν είναι ο μόνος λόγος για να γίνει αναβάθμιση λογισμικού.

 

-Και για ποιον άλλο λόγο θα πρέπει να γίνει αυτό; μου απαντά.

 

Γιατί οι νέες εκδόσεις software προσθέτουν νέα χαρακτηριστικά σε ένα κινητό που μπορεί να βελτιώνουν τη χρήση του, της απαντώ, θα έπρεπε να το ξέρετε!

 

Φανερά εκνευρισμένη, αρπάζει το κινητό, μου λέει "περιμένετε" και μπαίνει στα απόκρυφα του μαγαζιού. Περίμενα τόση ώρα να βγει που αρχικά σκέφτηκα ότι πέρναγε την νέα έκδοση. Όμως μετά από αρκετή ώρα βγαίνει έξω και μου λέει:

 

-Ο τεχνικός είδε το κινητό σας και προτείνει να μη του κάνετε αναβάθμιση.

 

Γιατί; τη ρωτάω.

 

-Διότι με την αναβάθμιση του software μπορεί κάτι να μη πάει καλά και να δημιουργηθεί σοβαρή βλάβη στο κινητό σας και μετά να χρειαστεί επισκευή!!!

 

Ω Θεέ μου αναρωτήθηκα. Χάθηκε να έπαιρνα το ρεπό μου κάποια άλλη μέρα κι εγώ, να γλιτώσω από όλες αυτές τις μαλ***...

 

Μετά από αυτό πρέπει να ομολογήσω ότι είχα φουντώσει τόσο πολύ που δεν μπορώ να σας αναφέρω κατά λέξη τους επόμενους διαλόγους μας αφού η κυρία έκανε το πάν δυνατό προκειμένου να με πείσει ότι αν κάνω την αναβάθμιση το κινητό μου μπορεί να ανατιναχτεί στην καλύτερη περίπτωση, μόνο τσουνάμι δεν μου είπε ότι μπορεί να προκαλέσει. Και πάντα φυσικά με τη σύμφωνη γνώμη του τεχνικού, τον οποίο η κυρία έμπαινε και ρώταγε συνέχεια!

 

Όσο όμως και να επέμενε εκείνη τόσο εγώ δεν το έβαζα κάτω αφού ήταν πλέον προφανές ότι ο τεχνικός απλά βαριόταν να κάνει τη δουλειά και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο παιζόταν εκεί μέσα. Κι εκεί που ήταν έτοιμη να γίνει η δουλειά, τη ρώτησα ποια ακριβώς έκδοση έχουν και μου είπε (ο τεχνικός της είπε δηλαδή) την 4 και κάτι. Εγώ φυσικά ήθελα να βάλω την 5.24 οπότε την ευχαρίστησα και έφυγα εκνευρισμένος.

 

Χα χα!!! Τόση φασαρία για το τίποτα!

 

Πήρα την άλλη ημέρα το πρωί τηλέφωνο δύο μαγαζιά του κέντρου και ο μεν ένας με ευγένεια μου είπε να περάσω από Δευτέρα που θα είχε την 5.24, ενώ στο άλλο μαγαζί (Γ’ Σεπτεμβρίου) την είχαν ήδη οπότε πέρασα από εκεί και οι άνθρωποι με εξυπηρέτησαν άμεσα και φιλικότατα.

 

Φυσικά για όλα αυτά θα φροντίσω να ενημερωθεί η Alpha Copy πολύ σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

Yparxei tropos.....!!!!

 

Katevaste to parakatw program kai metatrepete ta txt se jar files!!! ;)

 

http://tequilacat.nm.ru/dev/br/index-en.html#download

 

--Dokimaste to "Try Download Mirror" giati alliws emena den to katebaze...

 

Den doyleyei to link .... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Den doyleyei to link .... :blink:

 

here.... http://tequilacat.narod.ru/dev/br/tcbr1.8.5-1.6.10.zip

Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

Na kanw mia asxeti erwthsh....Asxeti eee... Giati to nokia 6230 brisketai sta series 40 kai oxi sta series 60?

 

Apla giati den exei OS :)

Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

ΝΟΚΙΑ SHOP ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ ΜΕΡΟΣ 2 (ΑΠΟΓΕΥΜΑ)

.................

...Φυσικά για όλα αυτά θα φροντίσω να ενημερωθεί η Alpha Copy πολύ σύντομα.

Eίναι ό,τι καλύτερο έχεις να κάνεις...Και ακόμα καλύτερα αν το τηλεφώνημα στην αλφα κοπυ το έκανες μπροστά στην εν λόγω κυρία...Θα πέταγε φαντάζομαι σπυράκια... :p

 

...Ίσως τότε θα έπρεπε να της συστήσεις και ένα καλό δερματολόγο αν όχι ένα ψυχίατρο.... :mad:

Link to comment
Share on other sites

Tha se priksw twra! Gia pes ti simenei OS? :rolleyes:

 

Operating System :) like ===> Symbian

Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

ΝΟΚΙΑ SHOP ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ ΜΕΡΟΣ 2 (ΑΠΟΓΕΥΜΑ)

 

Φυσικά και δεν έμεινα εκεί. Το απόγευμα πέρασα ξανά από το μαγαζί με την κρυφή ελπίδα ότι η εν λόγω κυρία θα είχε πάει σπίτi.........

 

Φυσικά για όλα αυτά θα φροντίσω να ενημερωθεί η Alpha Copy πολύ σύντομα.

:blink: Φίλε stratilati, κανε κάτι οπωσδήποτε, μην το αφήσεις έτσι! Ενημέρωσε

την NOKIA και αν δεν γίνει τίποτα , θα πρέπει να πάρουμε τον νόμο στα χέρια μας... :cool: Θα παμε ΟΛΟΙ μαζι μια μέρα, να κάνουμε αναβάθμιση στο συγκεκριμένο μαγαζί ....... ! και άμα πάλι μας πει τίποτα η καλή αυτη κυρία,

τότε δυστηχώς πάμε στο σχέδιο Β' !_______ κλείνουμε τις πόρτες και γυρίζουμε

μια τσοντούλα :p :p :p

Link to comment
Share on other sites

:blink: Φίλε stratilati, κανε κάτι οπωσδήποτε, μην το αφήσεις έτσι! Ενημέρωσε

την NOKIA και αν δεν γίνει τίποτα , θα πρέπει να πάρουμε τον νόμο στα χέρια μας... :cool: Θα παμε ΟΛΟΙ μαζι μια μέρα, να κάνουμε αναβάθμιση στο συγκεκριμένο μαγαζί ....... ! και άμα πάλι μας πει τίποτα η καλή αυτη κυρία,

τότε δυστηχώς πάμε στο σχέδιο Β' !_______ κλείνουμε τις πόρτες και γυρίζουμε

μια τσοντούλα :p :p :p

μπα...δε θα στο προτεινα...

αυτες οι κομπλεξικες κυριες συνηθως εχουν τοσο μεγαλο προβλημα λογω εξωτερικης εμφανισης...(κοντη,χοντρη,κακασχημη κλπ...)

Εγω δε θελω να συμμετασχω στην τσοντα παντως...το πολυ πολυ να τραβαω βιντεο.... :lol:

ΠΑΝΤΩΣ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΑΠΟΛΥΤΩΣ!!!

ΝΑ ΤΟ ΦΤΑΣΕΙ Ο ΦΙΛΟΣ ΜΑΣ ΣΤΑ ΟΡΙΑ!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...