Jump to content

ZUK Z1 (by Lenovo)


P_papadis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

To activate / deactivate των SIM μεμονωμενα, ποτε θα το δωσουν ΟΕΟ ?????????? :wacko:

 

Δεν ξέρω τον λόγο που δεν το έχουν κάνει. Ίσως δεν μπορούν η δεν το έχουν σκεφτεί τι να πω αν και δεν με νοιάζει το συγκεκριμένο θέμα. Αυτό που θα θεωρούσα απαραίτητο για δυκαρτο είναι να μπορείς να επιλέξεις σε κάθε επαφή την συγκεκριμένη σιμ που θες να καλει η να στέλνει μήνυμα από το να επιλέγεις κάθε φορά την sim πριν από κλήση. Αυτό γίνεται με εφαρμογή από το στορ αλλά θα προτιμούσα τον default dialer.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 939
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Και εγώ δεν έχω βρει το λογο που δεν το εχουν κανει ....

Με ποια εφαρμογή απο το Play Store γινεται η αντιστοιχηση των SIM για κληση σε καθε επαφη ? :confused:

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ δεν έχω βρει το λογο που δεν το εχουν κανει ....

Με ποια εφαρμογή απο το Play Store γινεται η αντιστοιχηση των SIM για κληση σε καθε επαφη ? :confused:

 

Με την εφαρμογή pixelphone pro. Κοστίζει 3€ αλλά την έχω κατεβάσει σαν apk με μια αναζήτηση στο Google. Είναι ξεχωριστος dialer απλά είναι έξτρα εφαρμογή που τρώει 55mb ram αλλά αντιστοιχείς τις επαφές με τιs Sim's μια φορά και μετά καλεί την επαφή με την sim που έχεις επιλέξει.

Edited by P_papadis
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κουπόνι - 10$ στο geekbuying που κατεβάζει την τιμή του κινητού στα 267$ (244€) αλλά μόνο για το άσπρο μοντέλο. Το κουπόνι είναι LENOVOZUKZ1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά με την εφαρμογή pixelphone pro αντιμετωπίζει κάποια προβλήματα λογικά λόγω του Android 6.0 δεν έχει γίνει αναβάθμιση να την φτιάξουν.
Link to comment
Share on other sites

Τελικά με την εφαρμογή pixelphone pro αντιμετωπίζει κάποια προβλήματα λογικά λόγω του Android 6.0 δεν έχει γίνει αναβάθμιση να την φτιάξουν.
Έτσι ..... Το έβαλα και γω και έφυγε έτσι όπως μπήκε .....;)

Δοκιμάζω ήδη την Nightly τη σημερινή cm-13.0-20160310-NIGHTLY-ham .....

Και TOOL_ZUK_Z1_ENG_0.0.3 διαθέσιμο για να κάνετε όλες τις αλλαγες στη συσκευή σας (για Windows), έτοιμο προς χρήση .....

http://forum.xda-developers.com/attachment.php?attachmentid=3676880&stc=1&d=1457559677

Οδηγίες εδώ

Εκείνο που μαρεσει πολύ στην CyanogenMod είναι που για πολλά πράγματα έχει ενσωματωμένες κάποιες εφαρμογές και δεν χρειάζεται τη χρήση τρίτων.

Πχ χρησιμοποιούσα σε άλλες εφαρμογές το eXdialer επειδή σου έδινε τη δυνατότητα να κανεις ανίχνευση επαφών με Τ9. Δεν χρειάζεται πλέον, η "μανισια" εφαρμογή το κάνει και σου δίνει και δυνατότητα επιλογής και γλωσσας ....

Χρησιμοποιούσα μέχρι πρότινος σε άλλες συσκευές το GoSMS, η το ChompSMS κλπ, γιατί σου έδιναν τη δυνατότητα να χρησιμοποιείς 2καρτη επιλογή, 160 χαρακτήρες. Ε πλέον δεν χρειάζεται, η CM έχει ενσωματωμένο το Messenger της Google, το οποιο τα κάνει αυτά.

Γενικά η ROM είναι πολύ ελαφριά, σε σχέση με άλλες ROM (μια αντίστοιχη MIUI 7 πχ είναι γύρω στα 780ΜΒ, σε αντίθεση με τη δικια μας που είναι στα 328ΜΒ) και νομίζω πολύ καλοστημένη.

Όταν θα εκλείψουν και κάνα 2 χαζά θεματάκια, όπως τα έχουμε ήδη προαναφέρει, νομίζω ότι θα είναι ΤΕΛΕΙΑ.

Πιστεύω πως για μένα το κύριο κριτήριο της επομενης συσκευής θα ειναι η υποστήριξη με CM !!!!

Είναι πλέον η αγαπημένη μου ROM μακράν !!!!!!!

Edited by kwnana

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μου έχει βγάλει η οθόνη μια μπλέ κιλιδα, (φαίνεται μόνο όταν υπάρχει σκούρο φόντο) τι μπορει να συμβαινει, πάω για οθονη; :-( Edited by nakara
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω δει κατι τετοιο ......

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που πωλούνται στο σκρούτζ είναι ευρωπαϊκά με cm και ελληνικής αντιπροσωπιας?
Ελληνικής Αντιπροσωπείας με τίποτε, η συσκευή δεν έγινε εισαγωγή ποτε από την εδώ αντιπροσωπεία.

Τώρα αν είναι η Ευρωπαικη έκδοση, αυτό σε επικοινωνία μαζι τους θα το μάθετε, εκτος αν αναφέρεται κάτι στην περιγραφή της συσκευής στο site τους :)

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα σε όλους,

είδα εδώ http://www.zuk-store.com/en/ πως το έχουν 300 ευρώ και το σκέφτομαι να το χτυπήσω

 

θέλω να σας ρωτήσω, αν στις ρυθμίσεις έχει έλεγχο διακιωμάτων, όπως έχει το λενόβο vibe z2, που σου επιτρέπει να καθορίζεις κάθε εφραμογή αν θα έχει πρόσβαση πχ. στην κάμερα κα.;

έχει βγει αναβάθμιση 6.0.1, τρέχει καλά;

με 4 G, τι γίνεται; γιατί μπερδεύτηκα με τις μπάντες..800 πιάνει;

Edited by petrosm4
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

είδα εδώ http://www.zuk-store.com/en/ πως το έχουν 300 ευρώ και το σκέφτομαι να το χτυπήσω

 

θέλω να σας ρωτήσω, αν στις ρυθμίσεις έχει έλεγχο διακιωμάτων, όπως έχει το λενόβο vibe z2, που σου επιτρέπει να καθορίζεις κάθε εφραμογή αν θα έχει πρόσβαση πχ. στην κάμερα κα.;

έχει βγει αναβάθμιση 6.0.1, τρέχει καλά;

με 4 G, τι γίνεται; γιατί μπερδεύτηκα με τις μπάντες..800 πιάνει;

 

Το μαγαζί δεν το ξέρω και μου φαίνεται ότι το πουλάει ακριβά. Προτίμησε πιο γνωστά μαγαζιά που το έχουν και πιο φθηνά. Έλεγχος δικαιωμάτων έχει αν το αναβάθμισεις σε Android 6 που έχει βγει. 4g πιάνει μια χαρά εκτός από wind που παίζει στα 800 που τέτοια μπάντα δεν έχει το zuk

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Screen print (αν το λέω σωστά) με ποιο τροπο γίνεται στην CM?

 

Έχει ξαναγραφτει. Volume - και πλήκτρο power μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Το μαγαζί δεν το ξέρω και μου φαίνεται ότι το πουλάει ακριβά. Προτίμησε πιο γνωστά μαγαζιά που το έχουν και πιο φθηνά. Έλεγχος δικαιωμάτων έχει αν το αναβάθμισεις σε Android 6 που έχει βγει. 4g πιάνει μια χαρά εκτός από wind που παίζει στα 800 που τέτοια μπάντα δεν έχει το zuk

 

σε ευχαριστώ πολύ, έχεις δίκιο...το κοιτάω

Link to comment
Share on other sites

 

Έχει ξαναγραφτει. Volume - και πλήκτρο power μαζί.

 

Το έχω κάνει ρε παιδιά αλλά τίποτα, με την προυγουνη Ρομ γινόταν κανονικά (υπήρχε και κουμπάκια για αυτήν την λειτουργια-print screen) εδώ δεν γίνεται..

Link to comment
Share on other sites

Το έχω κάνει ρε παιδιά αλλά τίποτα, με την προυγουνη Ρομ γινόταν κανονικά (υπήρχε και κουμπάκια για αυτήν την λειτουργια-print screen) εδώ δεν γίνεται..
Φοράω την Nightly 29.3

Πατάω ταυτόχρονα Volume - και πλήκτρο power για κάποια δευτερόλεπτα (έως 5) και παίρνει κανονικά Screenshot !!!!!

Για δοκίμασε πάλι ;)

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Να αναφερθώ στην ταλαιπωρία που υπέστη όταν προσπάθησα να αναβαθμίσω στην cm-13.0-20160326-NIGHTLY. Όταν τελείωσε η αναβάθμιση το Google play άρχισε να κρασαρει συνέχεια και επειδή δεν ήξερα από που προέρχεται το πρόβλημα αναγκάστηκα να κάνω επαναφορά στο κινητό χάνοντας όλες της ρυθμίσεις και τις εφαρμογές (είχα κρατήσει back up μόνο τα αρχεία μου). Το πρόβλημα τελικά ήταν στην ενημέρωση και το κατάλαβα όταν είχαν γράψει ότι θα το διορθώσουν στην επόμενη έκδοση! Πλέον είμαι με πια παλιότερη και περιμένω πότε θα βρω χρόνο να περάσω την καινούργια μαζί πάλι με τις εφαρμογές από την αρχή...
Link to comment
Share on other sites

Επίσης οποίος θέλει επειδή η στοκ εφαρμογή κάμερας την cm13 είναι άθλια μπορεί να βάλει την lenovo super camera από εδώ:https://www.androidfilehost.com/?fid=24337548750880942 που βγάζει πολύ καλύτερες φωτογραφίες. Κάνετε install όπως είναι το zip αρχείο μέσω recovery (με δική σας ευθύνη)
Link to comment
Share on other sites

Να αναφερθώ στην ταλαιπωρία που υπέστη όταν προσπάθησα να αναβαθμίσω στην cm-13.0-20160326-NIGHTLY. Όταν τελείωσε η αναβάθμιση το Google play άρχισε να κρασαρει συνέχεια και επειδή δεν ήξερα από που προέρχεται το πρόβλημα αναγκάστηκα να κάνω επαναφορά στο κινητό χάνοντας όλες της ρυθμίσεις και τις εφαρμογές (είχα κρατήσει back up μόνο τα αρχεία μου). Το πρόβλημα τελικά ήταν στην ενημέρωση και το κατάλαβα όταν είχαν γράψει ότι θα το διορθώσουν στην επόμενη έκδοση! Πλέον είμαι με πια παλιότερη και περιμένω πότε θα βρω χρόνο να περάσω την καινούργια μαζί πάλι με τις εφαρμογές από την αρχή...
Κάποιες φορές οι Nightlies έχουν θεματάκια, άλλοτε πιο σοβαρά, άλλοτε όχι. Και γω το αντιμετώπισα, και φλασαρισα την προηγουμενη χωρίς προβλήματα, που ήταν η 25.3. Γενικά αν δεν έχετε πάρει backup μέσω TWRP κάποια προηγουμενη CM πριν το update, μπορείτε απλα να φλασαρετε από πάνω την τελευταία ROM που θυμάστε ότι δεν είχατε θεματάκια. Κανένα πρόβλημα. Όλα θα δουλεύουν πάλι καλα χωρίς να χάνετε τίποτε. Σήμερα έβαλα την 30.3 και επειδή είχε θέμα με τις κλήσεις, δεν μπορούσα να απαντήσω, επέστρεψα στην 29.3 που δούλευε καλα, απλα φλασαροντας από πάνω την 29.3. Όλα μια χαρα και δεν έχασα κάτι ;)

Γενικά καλα είναι να διαβάζετε πριν το φλασαρισμα και το αντίστοιχο topic του xda, οπου όλο και κάποιος θα αναφέρει τυχόν προβλήματα ... :ninja:

Edited by kwnana

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Τι θέμα αντιμετώπισες με την 30.3 σχετικά με της κλήσεις?
Με συσκευή σε StBy locked, όταν με καλούσαν, παρόλο που έσερνα την κλειδαριά δεξια για να απαντήσω, δεν ξεκλείδωνε και έτσι δεν μπορούσα να απαντήσω με τίποτε. Οποτε πίσω στην 29.3. Το είχα ξαναπάθει και στην 23.3 η 24.3 αποτι θυμάμαι .... :confused:

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Με συσκευή σε StBy locked, όταν με καλούσαν, παρόλο που έσερνα την κλειδαριά δεξια για να απαντήσω, δεν ξεκλείδωνε και έτσι δεν μπορούσα να απαντήσω με τίποτε. Οποτε πίσω στην 29.3. Το είχα ξαναπάθει και στην 23.3 η 24.3 αποτι θυμάμαι .... :confused:

 

Και αυτό bug της Rom ήτανε? Χαχαχα και εγώ νόμιζα ότι άρχισε να τα παίζει η αφή... :-P

Link to comment
Share on other sites

Και αυτό bug της Rom ήτανε? Χαχαχα και εγώ νόμιζα ότι άρχισε να τα παίζει η αφή... :-P
Ναι φιλε, πισω στην 29.3 :D

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Στην 31.03 σήμερα εξακολουθεί να υπάρχει αυτό το πρόβλημα με τις κλήσεις?
Δυστυχώς Ναι. Πίσω στην 29.3

Επίσης κάποιος έγραψε στο xda για battery drain λόγω email app :worry:

Edited by kwnana

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ZUK Z1 (by Lenovo)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...