Jump to content

ZUK Z1 (by Lenovo)


P_papadis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φιλε μου ειναι μια συσκευη που κανει περιπου 340 δολλαρια. Πρωτον,ποσοι απο δω μεσα δινουν τοσα για κινεζικο απ εξω. Δευτερον,αν πανε σ αυτα τα χρηματα γιατι να μην αγορασουν το meizu mx5 pro ή το xiami mi4c 100 δολάρια πιο κατω. Ειναι το zuk καλυτερη συσκευη απ αυτα; Οχι και γι αυτο δεν το εχουν παρει πολλοι.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 939
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Φιλε μου ειναι μια συσκευη που κανει περιπου 340 δολλαρια. Πρωτον,ποσοι απο δω μεσα δινουν τοσα για κινεζικο απ εξω. Δευτερον,αν πανε σ αυτα τα χρηματα γιατι να μην αγορασουν το meizu mx5 pro ή το xiami mi4c 100 δολάρια πιο κατω. Ειναι το zuk καλυτερη συσκευη απ αυτα; Οχι και γι αυτο δεν το εχουν παρει πολλοι.
κατ εσενα παντα. Εγω εχω αλλη γνωμη ..... Τεσπα, δεν ειναι το θεμα εδω για αυτη τη συζητηση !!!!! Το ποτηρι παντα ειναι μισο αδειο η μισογεματο .....

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Πρώτον η συσκευή είναι μια χαρά γιατί όσοι την πήραν δουλεύει χωρίς προβλήματα και γι αυτό δεν γράφουν εδώ μέσα. Δεύτερον που τα είδατε τα 340 δολάρια τιμή. Η τιμή του είναι 299 δολάρια κι αν ψάξεις βγαίνει σε πολλά site κατά καιρούς προσφορές στα 280 δολάρια που βγαίνει κάπου στα 250+ ευρώ που την θεωρώ πολύ καλή τιμή για το συγκεκριμένο κινητό. Τώρα με τα ίδια λεφτά βρίσκεις και το letv x800 που μπορεί να έχει καλύτερα specs στα χαρτιά αλλά έχει τα θεματακια του πρώτο και βασικότερο την ρομ. Αν είναι να αλλάζω ρομ κάθε τόσο γιατί η μια έχει bugs η άλλη δεν δουλεύει σωστά η τρώει μπαταρία κτλ άστο. Το zuk τρέχει απροβληματιστα την cyanogen os από την εταιρεία και δεν χρειάζεται να το πειράξεις εκτός και αν σε τρώει το χέρι σου όπως εμένα :-P Επισης κάνεις κάποιος συμβιβασμούς στο letv με 3000 μπαταρία και QHD οθόνη δεν έχει την αυτονομία του z1 με 4000 μπαταρία και full hd οθόνη. Από την άλλη όμως στο letv έχει τον 810 επεξεργαστή που είναι φυσικά καλύτερος από τον 801 του z1. Ζυγίζεις τα πράγματα και πραττεις ανάλογα με τις ανάγκες σου.
Link to comment
Share on other sites

Πρώτον η συσκευή είναι μια χαρά γιατί όσοι την πήραν δουλεύει χωρίς προβλήματα και γι αυτό δεν γράφουν εδώ μέσα. Δεύτερον που τα είδατε τα 340 δολάρια τιμή. Η τιμή του είναι 299 δολάρια κι αν ψάξεις βγαίνει σε πολλά site κατά καιρούς προσφορές στα 280 δολάρια που βγαίνει κάπου στα 250+ ευρώ που την θεωρώ πολύ καλή τιμή για το συγκεκριμένο κινητό. Τώρα με τα ίδια λεφτά βρίσκεις και το letv x800 που μπορεί να έχει καλύτερα specs στα χαρτιά αλλά έχει τα θεματακια του πρώτο και βασικότερο την ρομ. Αν είναι να αλλάζω ρομ κάθε τόσο γιατί η μια έχει bugs η άλλη δεν δουλεύει σωστά η τρώει μπαταρία κτλ άστο. Το zuk τρέχει απροβληματιστα την cyanogen os από την εταιρεία και δεν χρειάζεται να το πειράξεις εκτός και αν σε τρώει το χέρι σου όπως εμένα :-P Επισης κάνεις κάποιος συμβιβασμούς στο letv με 3000 μπαταρία και QHD οθόνη δεν έχει την αυτονομία του z1 με 4000 μπαταρία και full hd οθόνη. Από την άλλη όμως στο letv έχει τον 810 επεξεργαστή που είναι φυσικά καλύτερος από τον 801 του z1. Ζυγίζεις τα πράγματα και πραττεις ανάλογα με τις ανάγκες σου.
Με βρισκεις συμφωνο ....

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Κοντα στα προαναφερθεντα για το zuk εγω θα αναφερθω στο σχεδιασμο, που εκει νομιζω οτι το εν λογω ειναι απο τα καλυτερα μοντελα τους, (συγκρινεται το zuk με το xiaomi note 3 για παραδειγμα;) πολυ προσεγμενο, προσωπικα ενας λογος που το επελεξα ηταν και αυτος (λεπτοκαμομενο και εξαιρετικα ομορφο, αν και εκλεψε απο καποια επωνυμα μοντελα) προσωπικα το λατρευω!!
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, στα χαρακτηριστικά της συσκευής αναφέρει πως η κάμερα έχει λειτουργία stabilizer, προσωπικά στην δικιά μου συσκευή δεν έχω βρει αυτήν την λειτουργία ενώ αντίθετα η φωτογραφική-κάμερα λίγο να κουνηθει θαμπώνει, κάτι που δεν συνέβαινε στο παλιό μου λενοβο! ...μπορεί να βοηθήσει κανείς;
Link to comment
Share on other sites

Πρώτον η συσκευή είναι μια χαρά γιατί όσοι την πήραν δουλεύει χωρίς προβλήματα και γι αυτό δεν γράφουν εδώ μέσα. Δεύτερον που τα είδατε τα 340 δολάρια τιμή. Η τιμή του είναι 299 δολάρια κι αν ψάξεις βγαίνει σε πολλά site κατά καιρούς προσφορές στα 280 δολάρια που βγαίνει κάπου στα 250+ ευρώ που την θεωρώ πολύ καλή τιμή για το συγκεκριμένο κινητό. Τώρα με τα ίδια λεφτά βρίσκεις και το letv x800 που μπορεί να έχει καλύτερα specs στα χαρτιά αλλά έχει τα θεματακια του πρώτο και βασικότερο την ρομ. Αν είναι να αλλάζω ρομ κάθε τόσο γιατί η μια έχει bugs η άλλη δεν δουλεύει σωστά η τρώει μπαταρία κτλ άστο. Το zuk τρέχει απροβληματιστα την cyanogen os από την εταιρεία και δεν χρειάζεται να το πειράξεις εκτός και αν σε τρώει το χέρι σου όπως εμένα :-P Επισης κάνεις κάποιος συμβιβασμούς στο letv με 3000 μπαταρία και QHD οθόνη δεν έχει την αυτονομία του z1 με 4000 μπαταρία και full hd οθόνη. Από την άλλη όμως στο letv έχει τον 810 επεξεργαστή που είναι φυσικά καλύτερος από τον 801 του z1. Ζυγίζεις τα πράγματα και πραττεις ανάλογα με τις ανάγκες σου.

 

Καλημερα και απο εμενα.Και εγω συμφωνω με τον φιλο.Το τηλ.ειναι παρα πολυ καλο ,εγω το πηρα 280 ευρω.Το μονο που εχω να πω ειναι οτι παρολο που τους ειχα ζητηση να διαγραψουν οτι Κινεζικο ειχε παλι μου πεταει κατι Κινεζιες αλλα δεν το πειραζω γιατι δεν ειμαι και τοσο χακερ και φοβαμαι να μην το κανω χειροτερο.

Link to comment
Share on other sites

Κατοχος εδω και 2 μερεσ

Το πηρα απο Ebay 269 Ευρω

 

Φοβερο κινητο, το επεξεργαζομαι να δω πως θα μου βγει

Μπαταρια ? Χθες ολη μερα δεδομενα ανοιχτα σημερα το πρωι στο 15%

Link to comment
Share on other sites

Ωραία καλα νέα. Εγώ δυστυχώς ακόμη περιμένω. Έρχεται από Ουγγαρία ...... οδικώς. Τι να πει κανεις ?:wacko:

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Ενα πρόβλημα και δεν ξέρω τι να κάνω.το πληκτρολόγιο δέ εχει τελικο σίγμα.και δεν είναι μόνο αυτόν. Δεν το ανα γνωρίζει καθόλου η συσκευή. Μπαίνει στισ ρυθμισεισ και λεεει πχ (καρτε sim) ( οθόνη κλειδώματο) .κοινώς δεν φαίνεται το τελικο σίγμα. Λίγο ωσ πολύ σπαστικός. Έχει κανεισ καμία ιδέα?
Link to comment
Share on other sites

Ενα πρόβλημα και δεν ξέρω τι να κάνω.το πληκτρολόγιο δέ εχει τελικο σίγμα.και δεν είναι μόνο αυτόν. Δεν το ανα γνωρίζει καθόλου η συσκευή. Μπαίνει στισ ρυθμισεισ και λεεει πχ (καρτε sim) ( οθόνη κλειδώματο) .κοινώς δεν φαίνεται το τελικο σίγμα. Λίγο ωσ πολύ σπαστικός. Έχει κανεισ καμία ιδέα?
Ποιο πληκτρολόγιο χρησιμοποιείς? Σοκιμασε να βάλεις κάποιο άλλο. Εγώ γενικά σε όλες τις Ανδροιδ συσκευές μου χρησιμοποιώ το Google keyboard. Κατέβασε το από το Play Store και δοκίμασε το και πες μας .... ;)

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

θα το δοκιμασω .αλλα δεν νομιζω να ειναι θεμα πληκτρολογιο.

Το ιδιο το κινητο δειχνει να μην αναγνωριζει το τελιο σιγμα

 

θα δοκιμασω καιι θα σας πω

Link to comment
Share on other sites

[ATTACH]65001[/ATTACH]

 

[ATTACH]65002[/ATTACH]

 

δες τε τι ενοοω-λειπουν ολα τα τελικα σιγμα απο τα μενου

 

εχω σηκωσει τα χερια ψηλα

Link to comment
Share on other sites

Κάτι γίνεται με την Rom του κινητού. Πιθανών δεν έχει Ελληνικά και απλά του πέρασαν κάποια μετάφραση που δεν είναι και πολύ καλή η έχουν περάσει άλλη Rom. Κοίταξε στις ρυθμίσεις στο τέλος εκεί που λέει σχετικά με το τηλέφωνο και πες μας τι ρομ φοράς
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως θα εβαζα στη θεση σου ην τελεταια CM Nightly κα θα ησυχαζα ......

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και εγώ χθες πέρασα την cm13 και το τηλέφωνο έγινε ακόμα καλύτερο και ειδικά στην μπαταρία. Θα επανέλθω με screenshot όταν κάνω μια πλήρη αποφορτιση.
Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν μπορω να καταλαβω θα σας πω τι λεει στο σχετικα

Εκδιση Cyanogen OS

12.1-YOG4PAS3OH

Εκδοση Android

5.1.1

Επίπεδο Ενημέρωσης

2015-11-01

Εκδοση Βασικου φασματο

.4.0.1.ψ1-00175-Μ8974ΑΑΑΑΑΝΑΖΜ-1

Ekdosh Κερνελ

3.4.0-cyanogenmod-gef06bf8

build04@cyanogenmod#1

Wed Oct 28 10:36:34 PDT 2015

Ημερομηνια Εκδοση

Wed Oct 28 10:33:54 PDT 2015

Αριμθμο εκδοση

LMY48B

Κατσταση SELinux

Επιβολη

 

Ελπιζω να βγαλετε ακρη τι ΡΟΜ φοραω

 

Αυτη την 13 που θα την βρω?

Σας ευχαριστω για την απαντηση. Θα τα πουμε το Βραδυ φευγω στο Νοσκομειο (Πεθερα εσπασε ποδι)

Link to comment
Share on other sites

Εδω https://download.cyanogenmod.org/?device=ham

Ομως προυποθετει να κανεις unlock bootloader, root, να εγκαταστησεις twrp και μετα να βαλεις μεσω αυτου την CM 13.0 nightly rom. Καθε μερα βγαινει καινουρια με διορθωσεις. Εγω εχω σαν αρχη, αν δεν υπαρζει καποιο μεγαλο και ενοχλητικο bug να εγκαθιστω μια φορα τη βδομαδα την παρασκευη πχ την αντιστοιχη nightly.

Links θα βρεις στο xda με ολες τις διαδικασιες που προανεφερα .......

Edited by kwnana

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Έχει πουθενά οδηγιεσ πωσ να τα κάνω αυτά όλα χωρίς να κάνω καμιά χαζομαρα μια που είναι λίγο άσχετοσ ? Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου μια και δηλώνεις ότι δεν είσαι σχετικός με όλα αυτά, θα σε συμβούλευα να μην ασχοληθείς τότε με αυτό. Είναι μια συνθετη διαδικασία και απαιτεί κάποια εμπειρία. Έχει αρκετά βήματα και φοβάμαι πως θα χαθείς λίγο, οποτε για να μην γινει καμια πατατα, θα έλεγα να το αφήσεις. :shifty:

 

Και για να σου δείξω τι εννοώ, όλα τα βήματα που θα πρέπει να ακολουθήσεις περιγράφονται παρακατω (Τονίζω πως δεν αναλαμβάνω καμια ευθύνη σε περίπτωση που το κινητό μπρικαρει, οποιος τα ακολουθήσει το κάνει με ΔΙΚΗ του ΕΥΘΥΝΗ)

 

1a. Download Lenovo USB Drivers.

http://howtorootandroid.net/android-usb-driver/

1b. Download ADB package for Android

https://www.androidfilehost.com/?fid=24052804347803384 (Windows version) or http://d-h.st/n5I (Mac / Linux Version)

1c. Download CyanogenMod 13 Nightly for Lenovo ZUK Z1

https://download.cyanogenmod.org/get/ham-latest.zip

1d. Download Kingroot

http://mmgr.myapp.com/myapp/kdown/img/NewKingrootV4.80_C135_B242_office_release_2016_02_03_105203.apk

1e. Download TWRP for Lenovo Zuk Z1

https://www.androidfilehost.com/?fid=24407100847292951

2. How to Unlock Bootloader on Lenovo ZUK Z1

http://www.droidviews.com/how-to-unlock-bootloader-on-lenovo-zuk-z1/

http://www.gizdev.com/guide-unlock-bootloader-of-lenovo-zuk-z1/

3. Guide to Root Lenovo ZUK Z1 without Pc

http://forum.xda-developers.com/zuk-z1/general/guide-to-root-pc-t3245055

http://howtorootandroid.net/kingroot/

4. How to flashily TWRP on Android device

http://forum.xda-developers.com/mi-4c/development/flash-twrp-using-flashify-app-pc-dev-rom-t3230355

5. How To Install CyanogenMod 13 Nightly and Gapps on Lenovo ZUK Z1

http://howtorootandroid.net/cyanogenmod-13how-to-install-cm13/

 

Η ενας πιο συνοπτικος οδηγος, χωρις ομως custom recovery αλλα με cm recovery και χωρις διαδικασια root απο το επισημο site της cyanogenmod εδω https://wiki.cyanogenmod.org/w/Install_CM_for_ham

 

Αν αισθάνεσαι σίγουρος για το τι μπορείς να κανεις, προχωρα, τι να σου πω. Αν όμως όχι, αστό φιλε μου καλύτερα και μείνε με την μανισια, μια χαρα δουλεύει η συσκευή.

Επιμένω είναι για πιο advanced users, και ότι καποιοες φορές μπορεί να τύχουν προβλήματα που πιθανόν να απιτουν περισσότερες γνώσεις και χρόνο για να λυθούν.

 

Προτείνω λοιπόν να κανεις κάτι πιο απλό, προσπάθησε να ξαναπεράσεις την εργοστασιακή Ρομ αφού κανεις επαναφορά σε εργοστασιακή κατάσταση, μην τυχόν και δεν έκατσε καλα ...... Το λέω γιατί είσαι ο μονος που έχεις αυτό το πρόβλημα. Εγώ δεν έχω παραλαβεια κόμη για να σου πω αν έχω τέτοιο θέμα με την μανισια Ρομ. Αν κάποιο άλλο παιδι εδώ μεσα ξέρει κάτι ας το γράψει .....

Edited by kwnana

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Ενα πρόβλημα και δεν ξέρω τι να κάνω.το πληκτρολόγιο δέ εχει τελικο σίγμα.και δεν είναι μόνο αυτόν. Δεν το ανα γνωρίζει καθόλου η συσκευή. Μπαίνει στισ ρυθμισεισ και λεεει πχ (καρτε sim) ( οθόνη κλειδώματο) .κοινώς δεν φαίνεται το τελικο σίγμα. Λίγο ωσ πολύ σπαστικός. Έχει κανεισ καμία ιδέα?
δοκιμασε να αλλαξεις γραμματοσειρα στο θεμα που τρεχεις και διαλεξε την system. Αποτι λεει καποιος φιλος πιο πισω διορθωνεται ετσι. Και πες μας. Ειναι η μεταφραση που εχουν κανει .....

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ παρά πολύ για τισ πληροφοριεσ σου.θα τα μελετησω να είναι έτοιμος και θα σε περιμένω να παραλάβεισ το κινητό σου Δεν καταλαβα που ακριβώς να αλλαξωωτην γραμματοσειρά. Στο κινητό κατέβασα όσα πληκτρολόγια υπήρχαν αλλά τίποτα φσινεται να είναι προγραμμιστικο πρόβλημα.ισωσ ρομ εγώ θα μελετησω τισ οδηγιεσ σου προσεκτικά και περιμένω.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον δεν αντεξα και το εκανα

ολα καλα unlock root twrps

 

τωρα εφτσα στο σημειο να βαλω την nightly

ειδα το video sto youtube και το αλλο

 

Κατεβασα την nightly

ατητην την βαζω ξεζιπαριστη στη καρτα?

 

αυτα τα gapps τι ειναι?

 

τα κατεβαζω και αυτα?

Download Gapps Full Marshmallow ???

 

Και τα βαζω και τα 2??

ευχαριστω

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μια ακομα ερωτηση

Πως αλλαζεις γραμματοσειρα στο κινητο?

Link to comment
Share on other sites

Εδω https://download.cyanogenmod.org/?device=ham

Ομως προυποθετει να κανεις unlock bootliader, root, να εγκαταστησεις twrp και μετα να βαλεις μεσω αυτου την CM 13.0 nightly rom. Καθε μερα βγαινει καινουρια με διορθωσεις. Εγω εχω σαν αρχη, αν δεν υπαρζει καποιο μεγαλο και ενοχλητικο bug να εγκαθιστω μια φορα τη βδομαδα την παρασκευη πχ την αντιστοιχη nightly.

Links θα βρεις στο xda με ολες τις αδικασιες που προανεφερα .......

Φίλε KWNANA, σε ευχαριστούμε για τις οδηγίες και το λινκ για download της rom που παραθέτεις παραπάνω, θα μπορούσες να κοινοποιήσεις, αν υπάρχει, κάποιο βίντεο σχετικό, θα μας έσωζες.. και αν μάλιστα ήταν και κάτι στα Ελληνικά θα ήταν ότι καλύτερο!

Edited by diphone
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ZUK Z1 (by Lenovo)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...