Jump to content

ZUK Z1 (by Lenovo)


P_papadis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μετά απο περίπου 5 ημέρες με τη Bliss Rom έχω να πω τα καλύτερα.

http://forum.xda-developers.com/zuk-z1/development/rom-bliss-rom-6-4-team-bliss-t3410901

Η συγκριση γίνεται με τη προηγούμενη CM13 Stable που είχα cm-13.0-20160418-SNAPSHOT-ZNH0EAO2NN-ham.zip

 

Αρχικά η μπαταρία του είναι πολύ καλύτερη και κρατάει σε νορμαλ χρήση 2 ημέρες

Το GPS κλειδώνει και μένει χωρίς να το χάνει καθε 2 λεπτά

Η απόδοση στα παιχνίδια και τις θερμοκρασίες είναι εξαιρετική

Δουλεύει το Double Tap2Wake

και κανονικά το tap2sleep

Έχει αρκετές παραμέτρους μεσα απο το Bliss Settings

Ξεκλειδώνει άμεσα μεσα απο το fingerprint scan

Ο ήχος του μεσα απο ακουστικα μου φάνηκε επίσης εξαιρετικός

Η καμερά του είναι σφαίρα και υπέροχης ποιότητας

 

Επίσης λένε για OTA updates (ακόμα δεν εχω λάβει ειδοποίηση για νεα).

:)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 939
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Τελευταια έχασα τη συντόμευση του φακού στο dropndown menu.

Έχει συμβει κ με εσάς;

 

Ναι, μου συνέβη και μένα. Δεν φαινόταν καθόλου στο dropdown, παρότι όταν πήγαινες στη ρύθμιση των συντομεύσεων φαινόταν ότι είναι τοποθετημένη κανονικά. Δεν το έψαξα περισσότερο και μετά από κανά μισάωρο που ξανακοίταξα το κινητό είχε φτιάξει από μόνο του.

 

Καλησπέρα έχει κάποιος το παρόμοιο πρόβλημα δηλαδή κολλημένο σε airplane mode η είμαι ο μοναδικός και αν ναι τη φταίει είναι λειτουργικό πρόβλημα ή κάποιο μηχανικό τα έχω χαμένα

 

Είναι όντως airplane mode ή απλά δεν παίρνει τηλέφωνο? Θυμάμαι ένα πρόβλημα που είχαν αντιμετωπίσει κάποιοι κάτοχοι του elephone p3000s, που μετά από factory reset χανόταν ο IMEI, οπότε ήταν σαν να μην έχεις καθόλου sim. Δεν ξέρω αν είναι σχετικό, αλλά για δες αυτό.

Βρήκα τυχαία και thread ειδικά για το δικό σου πρόβλημα. Αυτό.

 

Τωρα το βρήκα ότι μπορείς να ενσωματώσεις το True caller απλά εγκαθιστοντας τα c apps (cyanogen apps). Πλέον μου αναγνωρίζει όλους τους αριθμούς και το θεωρώ πολύ βολικό. Περισσότερα εδώ https://cyngn.com/c-apps

 

Απ' ότι κατάλαβα αντικαθιστά την βασική εφαρμογή dialer με μία ίδια που έχει ενσωματωμένο το truecaller έτσι? Όταν λες αναγνωρίζει όλους τους αριθμούς, εννοείς και ελληνικούς αριθμούς ιδιωτών? Με καλό ποσοστό αναγνώρισης? Έχει διαφημίσεις, pop up ή οτιδήποτε άλλο που το βαραίνει σε σχέση με το κανονικό dialer?

Edited by babis_sougias
Link to comment
Share on other sites

Φιλέ μου εγώ που είχα την αρχική εφαρμογή της συσκευής μου αναγνώριζε σχεδόν όλα τα τηλέφωνα Σκέψου σουβλάκια έπαιρνα και μου έλεγε το όνομα του σουβλατζίδικου με πολύ άμεση ενημέρωση χωρίς να έχω αποθηκευμένα τα τηλέφωνα
Link to comment
Share on other sites

Ήρθε και το πρώτο OTA update για τη σταθερή έκδοση της Bliss Rom

http://downloads.blissroms.com/Bliss/Official/ham/

Bliss-6.4-ham-OFFICIAL-20161708-1627

 

:D

Link to comment
Share on other sites

Έπαιξα λίγο με 2 ρομ που βρηκα στο xda και είπα να μοιραστώ τα συμπεράσματα μου. Λοιπόν η bliss Rom είναι η καλύτερη που δοκίμασα σε θέμα customization-stability. Μπορείς πραγματικά να αλλάξεις ότι θες σε αυτήν την ρομ χωρίς να βάλεις κάποιο xposed module. Από μπαταρία κλασικά στα ίδια επίπεδα με την cm13 στην οποία και βασίζεται. Έχει ενσωματωμένο adaway, system apps remover και wakelock disable για να κόψεις όσες εφαρμογές ξυπνανε και σου πετάνε ειδοποίησεις. Δυστυχώς όμως το xposed framework είναι ασταθής και μετά την εγκατάσταση δεν είχα σήμα κινητής τηλεφωνίας και στις δύο κάρτες. Δοκίμασα και ένα reboot που αναφέρουν στο xda ότι φτιάχνει αλλά δεν είχε αποτέλεσμα. Η nuclearom από την άλλη, και αυτή πολύ καλή σε θέμα stability αλλά δεν έχει τόσες επιλογές για custom υλοποιήσεις όσο η bliss αλλά εδώ έχουμε μια cm13 βασισμένη ρομ αλλά με διαφορετικό kernel που αυτό έχει αποτέλεσμα στην μπαταρία. Παρατήρησα καλύτερη διαχείριση και κάποιοι αναφέρουν στο xda για 9 και 10 ώρες sot. Εδώ το xposed δεν έχει θέμα. Στο τέλος όμως κατέληξα στην cm13 :lol:
Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα ότι στα samsung handsfree που χρησιμοποιώ, ενώ στις κλησεις δουλεύει καλά και το κουμπι απάντησης/κλεισιματος κλησης και τα κουμπια που ανεβοκατεβαζουν την ένταση, αντίθετα κατά την ακρόαση μουσικής δουλεύει μόνο το κουμπί που αυξάνει την ένταση, ενώ τα αλλά δύο δεν κάνουν τίποτα. Άλλες εμπειρίες?

 

EDIT: Τώρα που τα ξαναδοκιμάζω παρατηρώ ότι τελικά το πλήκτρο μείωσης έντασης των handsfree δεν κάνει τίποτα ούτε στις κλήσεις. Σε σας δουλεύουν κανονικά και αν ναι ποιο μοντέλο? Εμένα είναι αυτά. Είμαι με cm 13 nightly της 4/7/2016.

Edited by babis_sougias
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχει κάποιος το παρόμοιο πρόβλημα δηλαδή κολλημένο σε airplane mode η είμαι ο μοναδικός και αν ναι τη φταίει είναι λειτουργικό πρόβλημα ή κάποιο μηχανικό τα έχω χαμένα και το service της lenovo υπάρχει και που είναι αναλαμβάνει επισκευή σε Zuk μάλλον δεν έχω εγγύηση είναι από δεύτερο χέρι είναι αγορά Ιανουαρίου 2016 αλλά δεν υπάρχει απόδειξη αγορά μάλλον από Αγγλία πολλές ερώτησης ευχαριστώ για την υπομονή σας
Link to comment
Share on other sites

τι λετε αξιζει σε αυτη την τιμη?http://www.ebay.com/itm/Lenovo-ZUK-Z1-Android-5-1-5-5-Pulgada-1080P-64GB-3GB-13MP-4G-Movil-Celular-Libre-/351554485899?hash=item51da47be8b:g:7nsAAOSw5ZBWJMjY

απο ισπανια

αυτο με το airplane mode το εχω ξαναδιαβασει?υπαρχουν θεματα με το τηλ?καπου ελεγε οτι ειναι θεμα motherboard...μην μου τυχει!

Link to comment
Share on other sites

τι λετε αξιζει σε αυτη την τιμη?http://www.ebay.com/itm/Lenovo-ZUK-Z1-Android-5-1-5-5-Pulgada-1080P-64GB-3GB-13MP-4G-Movil-Celular-Libre-/351554485899?hash=item51da47be8b:g:7nsAAOSw5ZBWJMjY

απο ισπανια

αυτο με το airplane mode το εχω ξαναδιαβασει?υπαρχουν θεματα με το τηλ?καπου ελεγε οτι ειναι θεμα motherboard...μην μου τυχει!

 

195 έχει με την τωρινή πολύ καλή ισοτιμία ευρώ δολαρίου από το vickmall. Γιατί να το ρισκάρεις από το ebay?

Link to comment
Share on other sites

195 έχει με την τωρινή πολύ καλή ισοτιμία ευρώ δολαρίου από το vickmall. Γιατί να το ρισκάρεις από το ebay?

Λόγω Ισπανίας το σκέφτομαι

 

Στάλθηκε από το HT3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

μιας και η πρωτη παραγγελια δεν μου εφτασε ποτε,η δευτερη δεν μου εκατσε....τελικα αλλαξα αποφαση και πηρα αλλο...το θεμα ειναι οτι εμεινα με θηκες,καλωδια κτλ που ειχα παραγγειλει και τελικα αυτα ηρθαν!οποιος φιλος θελει ας τσεκαρει τιε αγγελιες
Link to comment
Share on other sites

Mobile : One+8T
Link to comment
Share on other sites

 

Εδώ θα παρουμε Android 8

Στο 7 κόλλας;;

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

S.O.S!!!!!

Παιδιά καλημέρα, πρόβλημα εδώ και λίγες μέρες με το κινητό μου, το έχω πάρει από το to2c πριν περίπου 8 με 10 μήνες, άλλαξα την ΡΟΜ από την κινέζικη που είχε σε CM (όπως οι περισσότεροι εδώ..) ξαφνηκά άρχισε να πέφτει η μπαταρία να μην κράτάει ούτε μέρα... με κανονική χρήση, που παλιώτερα μου κρατούσε και άνετα 2μέρες και με χρήση.. σήμερα μου έβγαλε μήνυμα "ΑΦΥΣΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ" από καιρό καταλαβαίνεις ότι το τηλέφωνο είναι κάπως ζεστό σαν συσκευή.. σήμερα μόλις ξύπνησα και το πήρα στα χέρια μου και ενώ φόρτιζε παράλληλα με το παραπάνω μήνυμα η συσκευή ήτα πολύ ζεστή θα έλεγα..

πείτε μου σας παρακαλά ρε παιδιά τι μπορεί να παίζει και τι να κάνω...

Link to comment
Share on other sites

S.O.S!!!!!

Παιδιά καλημέρα, πρόβλημα εδώ και λίγες μέρες με το κινητό μου, το έχω πάρει από το to2c πριν περίπου 8 με 10 μήνες, άλλαξα την ΡΟΜ από την κινέζικη που είχε σε CM (όπως οι περισσότεροι εδώ..) ξαφνηκά άρχισε να πέφτει η μπαταρία να μην κράτάει ούτε μέρα... με κανονική χρήση, που παλιώτερα μου κρατούσε και άνετα 2μέρες και με χρήση.. σήμερα μου έβγαλε μήνυμα "ΑΦΥΣΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ" από καιρό καταλαβαίνεις ότι το τηλέφωνο είναι κάπως ζεστό σαν συσκευή.. σήμερα μόλις ξύπνησα και το πήρα στα χέρια μου και ενώ φόρτιζε παράλληλα με το παραπάνω μήνυμα η συσκευή ήτα πολύ ζεστή θα έλεγα..

πείτε μου σας παρακαλά ρε παιδιά τι μπορεί να παίζει και τι να κάνω...

Έχω κι εγώ πρόβλημα με τη μπαταρία στα ξαφνικά :( Το βάζω να φορτίσει, αλλά μένει κολλημένο στο 50% και μετά από μερικά λεπτά κάνει από μόνο του reboot. Έκανα factory reset, αλλά τίποτα. Πρέπει να το στείλω στο gizchina (από εκεί το είχα πάρει όταν είχε πρωτοβγεί η international έκδοση. έχω επικοινωνήσει ήδη μαζί τους), αλλά ήδη σκέφτομαι για Motorola Moto G4 Plus. Κρίμα γιατί το κινητάκι με Cyanogen τα σπάει. Συν ότι στον τομέα ακρόασης μουσικής (πολύ σημαντικό για μένα) είναι ότι καλύτερο είχα ποτέ.

There are 10 kinds of people: Those who can read binary and those who can't...
Link to comment
Share on other sites

Έχω κι εγώ πρόβλημα με τη μπαταρία στα ξαφνικά :( Το βάζω να φορτίσει, αλλά μένει κολλημένο στο 50% και μετά από μερικά λεπτά κάνει από μόνο του reboot. Έκανα factory reset, αλλά τίποτα. Πρέπει να το στείλω στο gizchina (από εκεί το είχα πάρει όταν είχε πρωτοβγεί η international έκδοση. έχω επικοινωνήσει ήδη μαζί τους), αλλά ήδη σκέφτομαι για Motorola Moto G4 Plus. Κρίμα γιατί το κινητάκι με Cyanogen τα σπάει. Συν ότι στον τομέα ακρόασης μουσικής (πολύ σημαντικό για μένα) είναι ότι καλύτερο είχα ποτέ.

 

Δεν ξαναπερνας τη ρομ CM13 απο την αρχή;;

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξαναπερνας τη ρομ CM13 απο την αρχή;;

Δεν είχα περάσει CM13. Με ότι ήρθε το κινητό ήμουν συν τα updates του. Δεν πιστεύω ότι είναι θέμα λογισμικού. Καθαρά το hardware πρέπει να είναι (τώρα η μπαταρία; η πλακέτα; θα δείξει).

 

Η βλακεία είναι ότι τους το στέλνω δεύτερη φορά. Την πρώτη φορά το είχα στείλει γιατί ο ηλίθιος :mad: κατάφερα να σπάσω την οθόνη μετά από συνεχόμενες πτώσεις (μανταλάκια είχαν τα χέρια μου και τις θήκες δεν τις μπορώ καθόλου) :mad: :mad: :mad:

There are 10 kinds of people: Those who can read binary and those who can't...
Link to comment
Share on other sites

Είμαι εδώ και καιρό με την cm13 Nightly 29/8 και από μπαταρία σκίζει. 8 ώρες sot και 20% ακόμα. Με ελάχιστη χρήση 4g και πολύ WiFi χωρίς παιχνίδια μόνο ίντερνετ και πολλά τηλέφωνα και μηνύματα. Παρατηρήσα αυτή την διαφορά βάζοντας την λειτουργία μπαταρίας στο αποδοτικό. Δοκιμάστε το και πείτε. Πάντως φοβερό το τηλέφωνο μας δύσκολα θα το αλλάξω. Τέτοιο Software σε συνεργασία με Hardware δύσκολα βρίσκεις.Screenshot_20160906_011649.png

Screenshot_20160906_011645.png

Edited by P_papadis
Link to comment
Share on other sites

Είμαι εδώ και καιρό με την cm13 Nightly 29/8 και από μπαταρία σκίζει. 8 ώρες sot και 20% ακόμα. Με ελάχιστη χρήση 4g και πολύ WiFi χωρίς παιχνίδια μόνο ίντερνετ και πολλά τηλέφωνα και μηνύματα. Παρατηρήσα αυτή την διαφορά βάζοντας την λειτουργία μπαταρίας στο αποδοτικό. Δοκιμάστε το και πείτε. Πάντως φοβερό το τηλέφωνο μας δύσκολα θα το αλλάξω. Τέτοιο Software σε συνεργασία με Hardware δύσκολα βρίσκεις.

 

Εγώ ακόμα είμαι με τη nightly της 4/7/2016 και λέω να μην την πειράξω, εκτός και αν μάθω ότι υπάρχει κανά καινούριο feature! Με 8 ώρες την ημέρα 4g, 8 ώρες wifi και τη νύχτα τίποτα από τα δύο, φορτίζω κάθε τρίτο βράδυ. Κατά μέσο όρο ολόκληρος ο κύκλος βγάζει 7-8 ώρες sot (φορτίζω όταν πέσει η μπαταρία γύρω στο 10%), 2 ώρες κλήσεις, καθόλου παιχνίδια και κυρίως χρήση facebook lite, viber και chrome. Έχω κάνει greenify όλες τις εφαρμογές εκτός αυτών του συστήματος, του viber και της revolut. Αύριο βράδυ που θε φορτίσω, θα δοκιμάσω την αποδοτική λειτουργία που αναφέρεις. Κι εγώ δεν έχω λόγια για τη μέχρι τώρα εμπειρία με το τηλέφωνό μας (έχει κλείσει 2 μήνες, ζωή να 'χει)!!!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω

και ειδικα αν εδωσες 185 όπως εγω...

ΤΡΟΜΕΡΟΣ συνδυασμος software-hardware

Μοναδικο μειονέκτημα η ελλειψη μπανττας 800αρας στο 4G

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω

και ειδικα αν εδωσες 185 όπως εγω...

ΤΡΟΜΕΡΟΣ συνδυασμος software-hardware

Μοναδικο μειονέκτημα η ελλειψη μπανττας 800αρας στο 4G

 

Έτσι.

Ήμουν Αμοργό και στο μεγαλύτερο μέρος του νησιού ήμουν κολλημένος με edge ενώ η κοπέλα μου που έχει το lg g2 έπιανε αρκετά συχνά 4g. Και οι δύο με vodafone. Άραγε έφταιγε η έλλειψη της 800άρας?

Link to comment
Share on other sites

Έτσι.

Ήμουν Αμοργό και στο μεγαλύτερο μέρος του νησιού ήμουν κολλημένος με edge ενώ η κοπέλα μου που έχει το lg g2 έπιανε αρκετά συχνά 4g. Και οι δύο με vodafone. Άραγε έφταιγε η έλλειψη της 800άρας?

 

Ναι.......

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Αγγελίες εκτός buy&sell απαγορεύονται. Το γνωρίζετε κάποιοι πολύ καλά οπότε δεν υπάρχει δικαιολογία. :down:

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ZUK Z1 (by Lenovo)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...