Jump to content

Samsung Galaxy J5 (SM-J500F)


Sofos_5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πίστεψε με δεν κάνω. Και τα Ελληνικά χαλάνε και τα Ελληνικά ανακατασκευαζονται.

 

Επιμένω ότι στα κανονικά μαγαζιά δεν υπάρχει περίπτωση να σου δώσουν ανακατασκευή χωρίς να στο πουν. Το ότι κάποια δεν έχουν μέσα ακουστικά είναι δείγμα ανακατασκευης.Για αυτά τα μαγαζιά εξάλλου λέγεται ότι δίνουν και κομμάτια refurbished. κραταω την γνώμη μου και εσύ την δική σου. Εγώ πάντως τα σκρουτζομαγαζα και τα προϊόντα παραεισαγωγης δεν τα εμπιστεύομαι για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Edited by goregr
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Άσχετο, πήρε κάποιος και δεν είχε ακουστικα η συσκευή... Γιατί δεν το πήγατε πισω;!
Link to comment
Share on other sites

εφοσον ειναι κλειστει η συσκευασια με την ταινια γνησιοτητας και δεν ειχε μεσα δεν μπορεις να κανεις..εμεις πηγαμε πισω και μας ειπανε οτι δεν εχουν μερικα κινητα ακουστικα!!

Sony Ericcson Xperia X10 mini E10i

MiniCM10 4.0.1:D

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μόνο εγώ αντιμετωπίζω αυτό το προβλημα στο j5;

 

Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα στο j5 με το viber.Δυστηχως δεν έχω βρει κάποια λύση.Αν βρεις κάτι πες μου και εμένα.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρέλαβα κ εγώ το κινητό κ είναι σουπερ-2ερωτησουλες μόνο...Έχει την έκδοση 5.1.1 -με ρώτησε για εγκατάσταση νεότερης μόλις το άνοιξα! Να την κάνω..?

 

Επίσης...το 4g χρεώνεται επιπλέον....?Με το 3g είχα 500mb...δωρεάν...-χάνονται αυτά?

Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρέλαβα κ εγώ το κινητό κ είναι σουπερ-2ερωτησουλες μόνο...Έχει την έκδοση 5.1.1 -με ρώτησε για εγκατάσταση νεότερης μόλις το άνοιξα! Να την κάνω..?

 

Επίσης...το 4g χρεώνεται επιπλέον....?Με το 3g είχα 500mb...δωρεάν...-χάνονται αυτά?

Ναι βελτιώσεις είναι. Ίδια mb θα έχεις και όταν ενεργοποιήσεις την υπηρεσία 4g.

Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα στο j5 με το viber.Δυστηχως δεν έχω βρει κάποια λύση.Αν βρεις κάτι πες μου και εμένα.

Σήμερα το support του viber...

 

We are still investigating this issue. Thank you for your patience.

 

Έχω να στείλω πανω απο μήνα, απορώ που μου στείλανε... τεσπα δεν υπάρχουν νεότερα δυστυχώς

Link to comment
Share on other sites

Το σήμα της Wind..γιατί χάνεται όταν βάζω wi-fi...?Το έχει κάνει σε κανέναν άλλον?

 

Έχω wind και cosmote στο dual sim και δεν μου κάνει σε καμιά κάτι τέτοιο.

Για το φίλο που ρώτησε για το 4g να ξέρει ότι με 4g θα έχει μεγαλύτερη κατανάλωση δεδομένων.

Link to comment
Share on other sites

Για το φίλο που ρώτησε για το 4g να ξέρει ότι με 4g θα έχει μεγαλύτερη κατανάλωση δεδομένων.

Δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Ότι κατανάλωση έχεις με απλό G, την ίδια θα έχεις και με 4G, απλά με το τελευταίο θα κατεβάζεις πολύ γρήγορα.
Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρατήρησα πως μόλις βάζω το δυκτιο σε 4g... Πέφτει το σήμα της wind στην 1 μπάρα..σηματος-Μολις το βάλω στο 3 g...πάει το σήμα του...(γέμιζου όλες οι μπάρες...)Είναι φυσιολογικό αυτό?Το έχει προσέξει κανείς σας?Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις οποίες απαντήσεις σας
Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρατήρησα πως μόλις βάζω το δυκτιο σε 4g... Πέφτει το σήμα της wind στην 1 μπάρα..σηματος-Μολις το βάλω στο 3 g...πάει το σήμα του...(γέμιζου όλες οι μπάρες...)Είναι φυσιολογικό αυτό?Το έχει προσέξει κανείς σας?Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις οποίες απαντήσεις σας

 

ειναι θεμα της wind φιλε μου.και στο note 4 μια απο τα ιδια

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Ότι κατανάλωση έχεις με απλό G, την ίδια θα έχεις και με 4G, απλά με το τελευταίο θα κατεβάζεις πολύ γρήγορα.

 

Και όμως ισχύει. Μάλιστα η cosmote όταν πάρεις τηλέφωνο για ενεργοποίηση 4g σε ενημερώνουν και σε ρωτάνε εάν δέχεσαι τελικά. Το έχω κάνει εγώ και έγινε έτσι ακριβώς. Μου είπαν ότι θα υπάρχει μεγαλύτερη κατανάλωση δεδομένων.

Link to comment
Share on other sites

Και όμως ισχύει. Μάλιστα η cosmote όταν πάρεις τηλέφωνο για ενεργοποίηση 4g σε ενημερώνουν και σε ρωτάνε εάν δέχεσαι τελικά. Το έχω κάνει εγώ και έγινε έτσι ακριβώς. Μου είπαν ότι θα υπάρχει μεγαλύτερη κατανάλωση δεδομένων.

Δηλαδή αν πας να κατεβάσεις μια εφαρμογή των 5 mb με G /Ε, που θα χρειαστείς 5mb, όσο είναι η εφαρμογή δηλαδή, αν την κατεβάσεις ενώ είσαι συνδεδεμένος με 4G θα χρειαστείς 7 ή 8 mb;; Καταλαβαίνεις νομίζω ότι αυτό που λες δεν έχει λογική. Αν βρεις κάποιο επίσημο άρθρο/ανακοίνωση που να επιβεβαιώνει τα λεγόμενα σου γράψτο μας εδώ να το δούμε κι εμείς.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για σας που λέτε για το 4g και εγώ με cosmote στο Α5 τα ίδια είναι θέμα εταιρείας.Επειδή δυσκολεύει την συσκευή να βρει σήμα.Μάλιστα και στην εναλλαγή 4g σε 3g που κάνει μόνο του το κινητό έχανα και κλήσεις. Οπότε το γύρισα σε 3g και ησύχασα..
Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά το ακούω αυτό που λέτε. 4 μήνες που έχω ενεργοποιήσει το 4g δεν έχω δει διαφορά στη χρέωση. vodafone σύνδεση εχω
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν πας να κατεβάσεις μια εφαρμογή των 5 mb με G /Ε, που θα χρειαστείς 5mb, όσο είναι η εφαρμογή δηλαδή, αν την κατεβάσεις ενώ είσαι συνδεδεμένος με 4G θα χρειαστείς 7 ή 8 mb;; Καταλαβαίνεις νομίζω ότι αυτό που λες δεν έχει λογική. Αν βρεις κάποιο επίσημο άρθρο/ανακοίνωση που να επιβεβαιώνει τα λεγόμενα σου γράψτο μας εδώ να το δούμε κι εμείς.

 

Νομίζω οτι εξήγησα ακριβώς τι λένε στην cosmote.Για να το λένε κάτι παραπάνω θα ξέρουν.....

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό το νήμα λέγονται απίθανα πράγματα. Ο ένας λέει ότι τα κινητά ευρωπαϊκής εισαγωγής είναι ανακατασκευασμενα. Το θεωρεί δεδομένο μάλιστα επειδή κάποια έρχονται χωρίς ακουστικά στη συσκευασία!!!

Τα αξεσουάρ της συσκευής ποικιλουν ανά χώρα προορισμού. Για παράδειγμα στη Γαλλία όλα τα κινητά, ακόμα και τα μοτορολα έρχονται με ακουστικά καθώς είναι υποχρεωτικό από τον νόμο.

Σε άλλες χώρες κάποια μοντέλα πάνε με ακουστικά, κάποια χωρίς.

Μπορώ να εξηγώ για ώρες γιατί παράλληλη εισαγωγή δεν σημαίνει και ανακατασκευή, αλλά δεν θα εξηγώ τα αυτονόητα.

Όσο για τα μεγάλα ελληνικά μαγαζιά.. Να θυμίσω τα πρόσφατα γεγονότα με το πλαίσιο και τα ανακατασκευασμενα iphone, που δεν τα καλύπτε η επίσημη αντιπροσωπία.

Και αφού τρώω την κεραμιδα με τα ανακατασκευασμενα, διαβάζω ότι η κατανάλωση σε 4g είναι μεγαλύτερη από ότι σε 3g ή 2g. Εκεί σήκωσα τα χέρια ψηλά.

Όπως είπε και φίλος νωρίτερα, τα 5mb ξαφνικά φουσκωνουν και γίνονται 8mb.

Αυτό που προφανώς ενημέρωσε η κοσμοτε που επικαλείται ο άλλος φίλος, είναι ότι με το 4G γίνεται ταχύτατα η φόρτωση των δεδομένων.

Για παράδειγμα, αν ξεκινήσεις να βλέπεις ένα βίντεο μέσω streaming και το αφήσεις 1 λεπτό ανοιχτό, με 3g θα έχει κατεβάσει χ λεπτά, δηλαδή χ mb, ενώ με 4g 2χ λεπτά - mb

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με τα διαφορετικά αξεσουάρ ανά χώρα ισχύει. Έχω πάρει δύο Motorola ελληνικής αντιπροσωπίας από public και δεν είχαν φορτιστή μέσα παρά μόνο καλώδιο USB (Moto e και Moto e 2nd gen). Σφραγισμένα φυσικά με ταινία ασφαλείας. Όταν μετά πήρα άλλο ένα Moto e 2nd Gen παραεισαγωγής (γαλλικό) είχε φορτιστή.
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό το νήμα λέγονται απίθανα πράγματα. Ο ένας λέει ότι τα κινητά ευρωπαϊκής εισαγωγής είναι ανακατασκευασμενα. Το θεωρεί δεδομένο μάλιστα επειδή κάποια έρχονται χωρίς ακουστικά στη συσκευασία!!!

Τα αξεσουάρ της συσκευής ποικιλουν ανά χώρα προορισμού. Για παράδειγμα στη Γαλλία όλα τα κινητά, ακόμα και τα μοτορολα έρχονται με ακουστικά καθώς είναι υποχρεωτικό από τον νόμο.

Σε άλλες χώρες κάποια μοντέλα πάνε με ακουστικά, κάποια χωρίς.

Μπορώ να εξηγώ για ώρες γιατί παράλληλη εισαγωγή δεν σημαίνει και ανακατασκευή, αλλά δεν θα εξηγώ τα αυτονόητα.

Όσο για τα μεγάλα ελληνικά μαγαζιά.. Να θυμίσω τα πρόσφατα γεγονότα με το πλαίσιο και τα ανακατασκευασμενα iphone, που δεν τα καλύπτε η επίσημη αντιπροσωπία.

Και αφού τρώω την κεραμιδα με τα ανακατασκευασμενα, διαβάζω ότι η κατανάλωση σε 4g είναι μεγαλύτερη από ότι σε 3g ή 2g. Εκεί σήκωσα τα χέρια ψηλά.

Όπως είπε και φίλος νωρίτερα, τα 5mb ξαφνικά φουσκωνουν και γίνονται 8mb.

Αυτό που προφανώς ενημέρωσε η κοσμοτε που επικαλείται ο άλλος φίλος, είναι ότι με το 4G γίνεται ταχύτατα η φόρτωση των δεδομένων.

Για παράδειγμα, αν ξεκινήσεις να βλέπεις ένα βίντεο μέσω streaming και το αφήσεις 1 λεπτό ανοιχτό, με 3g θα έχει κατεβάσει χ λεπτά, δηλαδή χ mb, ενώ με 4g 2χ λεπτά - mb

Φίλε χρόνια πολλά καταρχήν. Αν διαβάσεις προσεκτικά θα δεις ότι είπα "έχει ακουστεί ότι τα σκρουτζομαγαζα έχουν και ανακατασκευασμενα" .....και όχι ότι είναι όλα ανακατασκευες. Έχει μεγάλη διαφορά πιστεύω το ένα με το άλλο. Όσο για το θέμα με το 4g είπα ότι η cosmote σε ενημερώνει ότι θα έχεις μεγαλύτερη κατανάλωση και σε ρωτάει αν δέχεσαι να γίνει ενεργοποίηση του 4g.Δεν είμαι ηλίθιος να καταλαβαίνω αλλά αντί άλλων. Όποιος έχει κάνει ενεργοποίηση 4g στην cosmote μπορεί να επιβεβαιώσει τα λεγόμενα μου.

 

Υ. Γ όσο για το πλαίσιο και τα ανακασκευασμενα iPhones το μαγαζί το έγραφε ότι είναι refurbished....

Edited by goregr
Link to comment
Share on other sites

Το ότι κάποια δεν έχουν μέσα ακουστικά είναι δείγμα ανακατασκευης.Για αυτά τα μαγαζιά εξάλλου λέγεται ότι δίνουν και κομμάτια refurbished. κραταω την γνώμη μου και εσύ την δική σου. Εγώ πάντως τα σκρουτζομαγαζα και τα προϊόντα παραεισαγωγης δεν τα εμπιστεύομαι για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

 

Με αυτό και με αρκετά ακόμα posts πάνω στο συγκεκριμένο θεμα, οδηγείς σε συμπεράσματα που απέχουν πολύ από την πραγματικότητα. Καλό θα ήταν να είμαστε πιο προσεκτικοί.

Τα ευρωπαϊκής εισαγωγής μοντέλα έχουν κανονικότατα εγγύηση αντιπροσωπίας. Όπως επίσης με το imei μπορείς να απευθυνθείς στην επίσημη αντιπροσωπία και να σου πουν τα πάντα για τη συσκευή.

Εν τω μεταξύ αν είχε στηθεί τέτοια απάτη και ρισκαραν τόσοι έμποροι να πάνε φυλακή, εσύ πιστεύεις ότι δεν θα έβρισκαν ακουστικά να βάλουν για να μην καρφωθουν!!

 

Όσον αφορά το πλαίσιο, έλεγε ότι είναι ανακατασκευασμενα, μόνο που δεν τα κάλυπτε η επίσημη αντιπροσωπία.

 

Τέλος, για το θέμα 4g, σου εξήγησα γιατί προειδοποιεί η κοσμοτε.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα άλλο ένα VFM κινητό που ηθελα να δω εδω και καιρό, το P8 Lite... Δεν υπάρχει καμιά συγκριση. Πολύ ανώτερο το J5. Σε ταχύτητα είναι κοντά αν και το J5 είναι ελαφρώς ποιο γρηγορο. Σε εμφάνιση πάλι κερδίζει το J5. Εκεί όπως που είναι τεράστια η διαφορά είναι σε ποιότητα και φωτεινότητα οθόνης και μπαταρία. Τα μόνα σημεία που κερδίζει το P8 Lite το led λαμπάκι και η ελευθερη ραμ που υπερβαίνει το 1GB...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Μπορείτε να πείτε γιατί αφού κατεβαζω πυξιδες απο το playstor

Δεν λειτουργούν όμως.

 

----- προσθήκη μηνύματος 106 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Στο j5 δεν λειτουργουν οι πυξιδες που κατεβαζω.

Ξέρει κανείς γιατί?

 

----- προσθήκη μηνύματος 103 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Στο J5 δεν λειτουργουν οι πυξιδες που κατεβαζω απο το playstor

Ξέρει κανείς γιατί?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy J5 (SM-J500F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...