Jump to content

Xiaomi Mi 4C


kiriakosk
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

icy20 η ROM, το λειτουργικό δηλαδή του τηλεφώνου, καταλαμβάνει 4-5 GB χώρο, εξ'ου και όταν το ανοίγεις τα 16άρια αφήνουν ελεύθερο χώρο κοντά στα 12 και τα 32άρια κοντά στα 26...Άρα οι δύο εκδόσεις έχουν ακριβώς την ίδια ROM.

 

Κατά τ'άλλα, αναμένοντας τα ΕΛΤΑ...από τις 20 του μήνα το Singapore posts και το 4px λέει ότι είναι Αθήνα...Τα ΕΛΤΑ λένε από τις 17 του μήνα ότιείναι Σιγκαπούρη...ότι να'ναι..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ο ένας μιλάει για rom - read only memory με την έννοια του αποθηκευτικού χώρου του κινητού όπου όντως υπάρχει διαφορά 16 και 32 gb.

 

Ο άλλος μιλάει για rom - πάλι read only memory με την έννοια του λειτουργικού συστήματος.

 

Οπότε προχωράμε........

Link to comment
Share on other sites

Ο ένας μιλάει για rom - read only memory με την έννοια του αποθηκευτικού χώρου του κινητού όπου όντως υπάρχει διαφορά 16 και 32 gb.

 

Ο άλλος μιλάει για rom - πάλι read only memory με την έννοια του λειτουργικού συστήματος.

 

Οπότε προχωράμε........

 

^^what he/she said...

Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν οι διαφορές μεταξύ των δύο version είναι οι εξής ΚΑΙ ΜΟΝΟ:

1) 16 GB αποθηκευτικό χώρο -> 2 GB RAM

2) 32 GB αποθηκευτικό χώρο -> 3 GB RAM

 

όλα τα υπόλοιπα από όσα γνωρίζουμε μέχρι στιγμής είναι ίδια...

 

λοιπόν xasta11 χτες σε δάσος με ηλιόλουστη μέρα όλες οι φωτό πραγματικά ήταν φανταστικές...video δεν τράβηξα

σε εσωτερικό χώρο με ελλιπή φωτισμό έχουμε ένα θεματάκι...πιστεύω όμως ότι είναι θέμα software και όχι hardware.δηλαδή με μία άλλη εφαρμογή camera θα δούμε θεαματικά αποτελέσματα..το θέμα είναι ποια εφαρμογή?πάμε για mxCamera?

 

 

επίσης σύμφωνα με την xiaomi η συσκευή τελικά ΔΕΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ OFFLINE FM RADIO...δοκιμάστε όσοι έχετε την επίσημη stable rom..

 

Σε ηλιόλουστη μέρα βγάζει καταπληκτικές. συμφωνώ. Βέβαια αν δεν υποστηρίζει radio θα το πουλήσω, ένας λόγος που το πήρα ήταν αυτός. Οπότε δεν πρόκειτε να φτιαχτεί αυτό το θέμα?

 

----- προσθήκη μηνύματος 15 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Διαφωνώ... η περίσσεια RAM χρειάζεται στο Android και τα 3GB RAM είναι σίγουρα καλύτερη επιλογή.

 

εγω πάλι δεν βλέπω να χρειάζεται στην συσγκεκριμένη συσκευή. Όπως πήγαινε το Z3 με 3GB ram έτσι πάει κι αυτό που έχει 2GB. 40-50€ Παραπάνω για χρήση κινητού που δεν το θες αποκλειστικά για gaming (διότι η διαφορά εκει θα φανεί σε πολύ απαιτητικό game που και πάλι δεν θα έχει θέμα) και δεν έχεις ανάγκη τρελή χώρου δεν χρειάζεται να τα δώσεις εκεί, καλύτερα να πας ένα ταξιδάκι Ιταλία

Edited by Xasta11
Apple :rocket:
Link to comment
Share on other sites

icy20 η ROM, το λειτουργικό δηλαδή του τηλεφώνου, καταλαμβάνει 4-5 GB χώρο, εξ'ου και όταν το ανοίγεις τα 16άρια αφήνουν ελεύθερο χώρο κοντά στα 12 και τα 32άρια κοντά στα 26...Άρα οι δύο εκδόσεις έχουν ακριβώς την ίδια ROM.

 

Κατά τ'άλλα, αναμένοντας τα ΕΛΤΑ...από τις 20 του μήνα το Singapore posts και το 4px λέει ότι είναι Αθήνα...Τα ΕΛΤΑ λένε από τις 17 του μήνα ότιείναι Σιγκαπούρη...ότι να'ναι..

 

Στον ίδιο σάκο είναι τα κινητα μας Νίκο. Κι εγώ με το ίδιο ακριβώς status περιμένω ένα letv pro και δε βλέπω τα ΕΛΤΑ να τον ανοίγουν...

Link to comment
Share on other sites

Στον ίδιο σάκο είναι τα κινητα μας Νίκο. Κι εγώ με το ίδιο ακριβώς status περιμένω ένα letv pro και δε βλέπω τα ΕΛΤΑ να τον ανοίγουν...

 

lool...να κανονίσουμε καφέ με την παραλαβή να το γιορτάσουμε..:p:D

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια αν δεν υποστηρίζει radio θα το πουλήσω, ένας λόγος που το πήρα ήταν αυτός. Οπότε δεν πρόκειτε να φτιαχτεί αυτό το θέμα?

 

δεν ξέρω μακάρι να φτιαχτεί αυτό το θέμα...αν μάθω κάτι θα ποστάρω εδώ.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω μακάρι να φτιαχτεί αυτό το θέμα...αν μάθω κάτι θα ποστάρω εδώ.

 

Έγω έστειλα στην Xiaomi και μου λέει ότι λειτουργεί κανονικά με χρήση ακουστικών κι όταν του λέω ότι το mi4c δεν λειτουργεί ούτε με χρήση ακουστικών μου έστειλε αυτό.

 

Dear Sir/Madam,

 

Thank you for your support and attention towards Xiaomi.

 

We are sorry for the inconvenience you have encountered.

Well, here are some suggestion for you to have a check:

 

Please try adjust volume up/down button to see if you can hear FM.

Please reboot your phone and try again.

Please enter FM app and search your local FM radio to have a try.

 

Besides, may I know where did you purchase your phone please?

 

Sorry again for the inconvenience caused to you.

Please understand.

 

We appreciate your understanding and cooperation.

Any further questions, please feel free to contact us.

May you experience a lifetime of love, happiness and joy!

 

οπότε μπορεί να είναι θέμα developer's ROM.

Επίσης τι να απαντήσω στο θέμα αγοράς που με ρωτάει;

Edited by Xasta11
Apple :rocket:
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανένας θέμα με τα push notifications? Με σβηστή οθόνη και συνδεδεμένο σε WiFi, δεν μου έρχονται σχεδόν ποτέ οι ειδοποιήσεις εκτός αν ανάψω την οθόνη. Σε μερικές εφαρμογές πρέπει να ανοίξω και την εφαρμογή για να έρθουν οι ειδοποιήσεις (Viber και μέιλ πχ), αλλιώς κυριολεκτικά δεν έρχονται ποτέ.

 

-Έχω αλλάξει τις ρυθμίσεις στο security στις εφαρμογές που θέλω, να κάνουν start μόνες τους.

-εχω αλλάξει και τις ρυθμίσεις που έχουν σχέση με την μπαταρία. Να τρέχουν δηλαδή οι εφαρμογές στο background και να τραβάνε ίντερνετ ακόμα και σε deep sleep.

- τέλος έχω κάνει ότι εφαρμογή θέλω locked στο recent apps να μην την "σκοτωνει" το σύστημα ποτέ.

 

Άκρη δεν έχω βρει ακόμα. Με data από την κάρτα λειτουργούν σχεδόν όλα, εκτός του μέιλ που αν δεν μπω στην εφαρμογή δεν μου έρχονται.

Link to comment
Share on other sites

Έγω έστειλα στην Xiaomi και μου λέει ότι λειτουργεί κανονικά με χρήση ακουστικών κι όταν του λέω ότι το mi4c δεν λειτουργεί ούτε με χρήση ακουστικών μου έστειλε αυτό.

 

 

 

οπότε μπορεί να είναι θέμα developer's ROM.

Επίσης τι να απαντήσω στο θέμα αγοράς που με ρωτάει;

 

Μάλλον δεν ξέρουν και οι ίδιοι τι μας λένε, εδώ πάντως απάντησαν απο την Xiaomi ότι το κινητό δεν υποστηρίζει FM.

 

Σελίδα με τα Bugs για το Mi4C

 

και εδώ σε αυτή την σελίδα έχει την επίσημη απάντηση για το θέμα με το FM Radio ότι απαντήθηκε

Xiaomi Mi9T Pro
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν ξέρουν και οι ίδιοι τι μας λένε, εδώ πάντως απάντησαν απο την Xiaomi ότι το κινητό δεν υποστηρίζει FM.

 

Σελίδα με τα Bugs για το Mi4C

 

και εδώ σε αυτή την σελίδα έχει την επίσημη απάντηση για το θέμα με το FM Radio ότι απαντήθηκε

 

τι να πω δεν ξέρω.

Apple :rocket:
Link to comment
Share on other sites

τι να πω δεν ξέρω.

 

βασικά από ότι δείχνει fm radio δεν. Όσο και να το ψάχνουμε. Έτσι και αλλιώς εγώ ποτέ δεν έχω βρεί σελίδα official με τα χαρακτηριστικά του τηλεφώνου. Ότι βλέπω είναι απο 3ους. Κρίμα μιας και ήταν ένας λόγος που το αγόρασα. Όχι ο βασικός αλλά τεσπα

 

Εγώ ακόμα περιμένω να αρχίσει κόσμος να δείχνει τι αισθητήρα έχει η κάμερα του. Κάτι μου λέει ότι sony θα έχουν 2 στα 100.

 

Αν έχει προβλήματα με push notifications (τα οποία δουλεύουν είτε μόλις ανοίξετε την οθόνη είτε την εφαρμογή)

 

Αν έχει προβλήματα με screen flickering.

 

Ευχαριστώ.

 

 

Ααααα και αν κάποιος έχει otg cable αν μπορεί μια δοκιμή αν του δουλεύουν external drives/φλασακια και τέτοια.

Edited by GnF
Link to comment
Share on other sites

Τι είναι το Screen flickering?

 

εμένα (και απο ότι διάβασα σε μερικές ακόμα περιπτώσεις παίζει κάποιο θέμα με το αισθητήρα φωτός. Κάπως σαν να τρεμοπαίζει? Ίσως όχι η φωτεινότητα αλλά κάπως η οθόνη?

Link to comment
Share on other sites

βασικά από ότι δείχνει fm radio δεν. Όσο και να το ψάχνουμε. Έτσι και αλλιώς εγώ ποτέ δεν έχω βρεί σελίδα official με τα χαρακτηριστικά του τηλεφώνου. Ότι βλέπω είναι απο 3ους. Κρίμα μιας και ήταν ένας λόγος που το αγόρασα. Όχι ο βασικός αλλά τεσπα

 

Εγώ ακόμα περιμένω να αρχίσει κόσμος να δείχνει τι αισθητήρα έχει η κάμερα του. Κάτι μου λέει ότι sony θα έχουν 2 στα 100.

 

Αν έχει προβλήματα με push notifications (τα οποία δουλεύουν είτε μόλις ανοίξετε την οθόνη είτε την εφαρμογή)

 

Αν έχει προβλήματα με screen flickering.

 

Ευχαριστώ.

 

 

Ααααα και αν κάποιος έχει otg cable αν μπορεί μια δοκιμή αν του δουλεύουν external drives/φλασακια και τέτοια.

 

Πάντως ότι να ναι, ένας λόγος που το αγόρασα είναι αυτός

Edited by Xasta11
Apple :rocket:
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανένας θέμα με τα push notifications? Με σβηστή οθόνη και συνδεδεμένο σε WiFi, δεν μου έρχονται σχεδόν ποτέ οι ειδοποιήσεις εκτός αν ανάψω την οθόνη. Σε μερικές εφαρμογές πρέπει να ανοίξω και την εφαρμογή για να έρθουν οι ειδοποιήσεις (Viber και μέιλ πχ), αλλιώς κυριολεκτικά δεν έρχονται ποτέ.

 

-Έχω αλλάξει τις ρυθμίσεις στο security στις εφαρμογές που θέλω, να κάνουν start μόνες τους.

-εχω αλλάξει και τις ρυθμίσεις που έχουν σχέση με την μπαταρία. Να τρέχουν δηλαδή οι εφαρμογές στο background και να τραβάνε ίντερνετ ακόμα και σε deep sleep.

- τέλος έχω κάνει ότι εφαρμογή θέλω locked στο recent apps να μην την "σκοτωνει" το σύστημα ποτέ.

 

Άκρη δεν έχω βρει ακόμα. Με data από την κάρτα λειτουργούν σχεδόν όλα, εκτός του μέιλ που αν δεν μπω στην εφαρμογή δεν μου έρχονται.

 

 

για κοίτα εδώ

μήπως κάποιο permission στα κόβει? εμένα μου έρχονται κανονικά (whatsapp, fb, myMail, messenger κλπ)

Link to comment
Share on other sites

έφυγε για πώληση τότε

Να σου πω και εγώ προβληματίζομαι αν θα προχωρήσω στην αγορά του, όσο πέφτει το S5 neo και μειώνεται η διαφορά τιμής προς τα 50€ τόσο μεγαλώνει το δίλημμα... :wacko:

Link to comment
Share on other sites

έχει πέσει από παντού τρελή παραπληροφόρηση για το mi4c της xiaomi. Και απο την ίδια την εταιρία σελίδα με τα spec ακόμα δεν έχω βρει. Τυχαίο?

 

Ακόμα ψάχνω κάποιον που να έχει παραλάβει με sony αισθητήρα στην πίσω κάμερα. Μόνο sasmung έχω δει μέχρι στιγμής.

 

Δεν ξέρουμε αν θα πάει σε Android 6.0 Marshmallow. Δεν πα να είναι από τις τελευταίες συσκευές με 3gb ram και επεξεργαστή που έχουν τα πάντα για να το πάνε, απάντηση δεν πρόκειται να βρεις. Ίσως πάρει ίσως και να μην πάρει. Παίζει να πάρει το mi4 και όχι το mi4c. Άκρη δεν βγάζω να πω την αλήθεια.

 

Μου ήρθε αντικατάσταση απο vickmall για το πρόβλημα που είχα με το screen flicker. Guess what......... μια απο τα ίδια. Θα το ξαναστείλω πίσω, μέχρι να έρθει ένα σωστό και μετά το σουτάρω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...