Jump to content

Xiaomi Mi 4C


kiriakosk
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ποιό κατά τη γνώμη σας να κρατήσω και πιό να επιστρέψω το Μι4ι η το ΜΙ4C ?

Ευχαριστώ

 

Αυτά είναι τα λεγόμενα ευχάριστα προβλήματα. Κρίμα μόνο για τα παραπάνω λεφτά που ξόδεψες με την ταλαιπωρία κλπ.

 

Για εμένα αν και δεν έχω πιάσει mi4i δεν τίθεται θέμα σύγκρισης. Το mi4c είναι κατά πολύ ανώτερο (αυτό το έχω δει).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Σαφως και το Mi4c ειναι ανωτερο σε τεχνικα χαρακτηριστικα :

 

http://www.xiaomitoday.com/xiaomi-mi4c-vs-xiaomi-mi4i-vs-xiaomi-mi4-every-difference-there-is-to-know-between-the-three-smartphones/

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα και απο μένα. Mολις παρέλαβα το κινητό και εγώ απο minideals.

Εβαλα την τελευται Ελληνική ρομ 5.12.6 αλλα δεν δουλευε το keyboard και δεν μπορούσα να κάνω τίποτα. Εβαλα μετα τη 5.12.3 και όλα ειναι μια χαρά.

Ειδα ότι δεν έχει ραδιοφωνο fm. Ας πρόσεχα. Ξέρει κανεις τι κατανάλωση έχει το internetiko ραδιόφωνο σε KB γιατι το χρησιμοποιώ πολύ στο ποδήλατο?

 

Παρέλαβα και εγώ χθες με ημερομηνια παραγγελίας 21/11 απο geekbuying

 

Τα ίδια και εδώ, προσπαθησα με την τελευταια dev και εβγαζε το μηνυμα με το keyboard. Έβαλα και εγω την αμεσως προηγούμενη

 

Μερικές ερωτήσεις και παρατηρήσεις:

Οι ειδοποιήσεις από whatsup κλπ δουλευουν ως πρέπει

Nova launcher δε δουλεύει ο dialer? Έχει κάποιο άλλο θέμα με Nova?

Το ρολόι φαίνεται να ανανεώνεται μόλις ανοίξω το κινητό ή μπω homescreen. Δεν το κάνει αμεσα και όσο είναι sleep?

Μου θυμίζει κάποιος πως εμφανίζουμε στις επαφες μονο τα τηλ και όχι ότι άλλο σκπουπιδι απο διευθυνση email κλπ εχουμε στείλει ?

 

Αυτα προς το παρον και ας παιξουμε λιγο να δουμε πρωτες εντυπωσεις :)

:tease:
Link to comment
Share on other sites

indoors πως να κλειδώσει?

πάντως εγώ που το δουλεύω με here maps κλειδώνει αμέσως χωρίς κανένα πρόβλημα. το κινητό το αφήνω χύμα στην ποτηροθήκη του αυτοκινήτου να φανταστείς και δεν έχω κανένα θέμα.

 

To redmi 1s κλείδωνε και μέσα στο δωμάτιο.. :)

Μήπως θυμάσαι περίπου πόση ώρα κάνει κλειδώσει; Π.χ. <15s

 

Ξέρετε αν τo θέμα με τα push notifications (από wifi) λύθηκε.; Πάντως, ίσως είναι γενικό θέμα miui γτ και στα redmi γινόταν το ίδιο..

Link to comment
Share on other sites

Kαποια θέματα που μου βγάζουν οι Ελληνικές rom δεν σας τα βγάζουν εσας?

Στην 5.12.6 δεν δουλευε το Google keyboard με αποτέλεσμα να πετάει συνεχώς μηνυμα και να μην μπορω να κάνω τίποτε μεχρι που κατάφερα

να το απενεργοποιήσω και να αφήσω το swiftkey

Eβαλα μετα την 5.12.3 η οποία ήταν μια χαρά αλλα ειχα θέμα με το ξυπνητήρι. Δεν είχε κουμπί απενεργοποίησης. Εκλεινε μόνο αν έκανα restart το κινητό.

Τώρα είμαι με την 5.12.6 με εγκατεστιμένο άλλο keyboard. Δεν έχω θέμα εκτός απο τις ειδοποιήσεις στο messeger και στο outlook που δεν....

Σαν κάνουν εσας αυτα τα θέματα ή μόνο σε μένα??

Υπάρχει τρόπος με τις ιδοποιήσεις??

Link to comment
Share on other sites

Εχω το mi4c 2/16 ενάμιση μήνα. (σημείωση: πριν από αυτό είχε redmi note 4g).

Το 1ο που παρατήρησα και δεν μου άρεσε είναι η κατανάλωση της μπαταρίας. Κρατάει 1-1,5 μέρα. Με την ίδια χρήση το redmi note κρατούσε 3-4 μέρες.

Ένα 2ο και νομίζω σημαντικό θέμα είναι ότι παρατήρησα στη θήκη προστασίας κάτι μαυρίλες που πιθανότατα είναι από κάψιμο-υπερθέρμανση. Υπάρχουν μόνο στις γωνίες. Η θήκη είναι διαφανής από αυτές τις σιλικόνης και ήταν μαζί με το κινητό δώρο. Παρακάτω έχω φωτογραφίες.

Αυτό που μου κάνει περισσότερη εντύπωση είναι πως το καπάκι του κινητού είναι άθικτο και άσπρο παντού χωρίς μαυρίλες. Παίζει να ζεσταίνεται η συσκευή στις γωνίες και να μην αντέχει την θερμοκρασία η θήκη;

 

https://www.dropbox.com/photos/shared_space/2DuX8XTgGm8nysG

Link to comment
Share on other sites

δεν υπάρχει περίπτωση να είναι από θερμοκρασία.ακόμη και να ανέβαζε θερμοκρασία δεν θα ήταν στις γωνίες αλλά στο σημείο που είναι ο επεξεργαστής, το ποιο πιθανό είναι από την τριβή με τα ρούχα
Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα και εγώ χθες με ημερομηνια παραγγελίας 21/11 απο geekbuying

 

Τα ίδια και εδώ, προσπαθησα με την τελευταια dev και εβγαζε το μηνυμα με το keyboard. Έβαλα και εγω την αμεσως προηγούμενη

 

Μερικές ερωτήσεις και παρατηρήσεις:

Οι ειδοποιήσεις από whatsup κλπ δουλευουν ως πρέπει

Nova launcher δε δουλεύει ο dialer? Έχει κάποιο άλλο θέμα με Nova?

Το ρολόι φαίνεται να ανανεώνεται μόλις ανοίξω το κινητό ή μπω homescreen. Δεν το κάνει αμεσα και όσο είναι sleep?

Μου θυμίζει κάποιος πως εμφανίζουμε στις επαφες μονο τα τηλ και όχι ότι άλλο σκπουπιδι απο διευθυνση email κλπ εχουμε στείλει ?

 

Αυτα προς το παρον και ας παιξουμε λιγο να δουμε πρωτες εντυπωσεις :)

 

Εγώ από 17/11 από coolicool και ακόμα περιμένω

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα σημερα το xiaomi mi 4c 3gb ram 32gb μαυρο.

 

 

Να ρωτησω κατι: αργουν να μου ερθουν μερικα notifications. Το εχετε κι αλλοι αυτο το προβλημα; Υπάρχει λυση;

Edited by haHa
Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα σημερα το xiaomi mi 4c 3gb ram 32gb μαυρο.

Κατα λαθος παρηγγειλα δυο, οπότε το ενα το εχω βάλει αγγελια στο φορουμ εδω για να το πωλησω.

 

Να ρωτησω κατι: αργουν να μου ερθουν μερικα notifications. Το εχετε κι αλλοι αυτο το προβλημα; Υπάρχει λυση;

 

Οι περισσότεροι. Εγώ δεν το έχω λύσει.

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα σημερα το xiaomi mi 4c 3gb ram 32gb μαυρο.

 

 

Να ρωτησω κατι: αργουν να μου ερθουν μερικα notifications. Το εχετε κι αλλοι αυτο το προβλημα; Υπάρχει λυση;

 

Οι περισσότεροι. Εγώ δεν το έχω λύσει.

 

Καθισταται σχεδον αχρηστο το κινητο αν δεν μπορεις να λαβεις αξιοπιστα notifications στην ωρα τους.

Ειναι προβλημα της miui ή μονο του mi4c?

Edited by haHa
Link to comment
Share on other sites

Καθισταται σχεδον αχρηστο το κινητο αν δεν μπορεις να λαβεις αξιοπιστα notifications στην ωρα τους.

Ειναι προβλημα της miui ή μονο του mi4c?

Είναι πρόβλημα της miui.

Εγω προσωπικά το έχω λύσει, δες πιο πίσω για το τι έκανα.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα τελικά παρέλαβα το δικό μου Mi4C 3/32 από Banggood σε λευκό χρώμα το οποίο είχα παραγγείλει στις 11/11 σε τιμή €184.93 (με το "γνωστό" κουπόνι που έδινε 25% έκπτωση).

Ήταν στην αυθεντική του συσκευασία άριστα πακεταρισμένη και με την αυθεντική συσκευασία μέσα σε κουτί από φελιζολ.

Του πέρασα την gtv 5.12.10 και φαίνεται να δουλεύει πολύ καλά και γρήγορα. Αύριο θα κόψω και την sim και θα δω τι παίζει γενικά.

Δεν έχω βάλει ακόμα άλλες εφαρμογές εκτός του gmail όπου τα notifications για νέο mail (με σύνδεση μέσω wifi) εμφανίζονται γρηγορότερα απ' ότι στο Outlook 2016 (με IMAP).

Link to comment
Share on other sites

Είναι πρόβλημα της miui.

Εγω προσωπικά το έχω λύσει, δες πιο πίσω για το τι έκανα.

 

Δοκιμασα αυτα:

Τι έκανα για να βελτιωθεί η κατάσταση με viber και google inbox.

 

Α. Security->Permissions->AutoStart στις εφαρμογές που θέλουμε να ξυπνάνε για να λάβουν background data (messenger viber facebook inbox πχ)

Β. Settings->Additional Settings->Battery->Manage apps battery usage->Choose apps to restrict -> και unrestrict τις εφαρμογές που θέλουμε να κάνουν wake το κινητό.

Γ. Μετά από αυτό κατέβασα κι άλλο το timeout στο wifi μέσω PNF root στα 2 λεπτά (ίσως υπερβολή)

 

και η κατασταση βελτιωθηκε.

Στις περισσοτερες εφαρμογες ερχονται σωστα οι ειδοποιησεις., αλλα δυστυχως οχι σε ολες.

Πχ σε ebay, airbnb μου αργουν.

 

Δεν μπορεις να εμπιστευτεις 100% το κινητο οτι θα σου ερθουν σωστα οι ειδοποιησεις.

Σκεφτομαι να παιξω με cyanogenmod να δω αν υπαρχει κ εκει το προβλημα, φανταζομαι πως οχι.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα αυτα:

 

 

και η κατασταση βελτιωθηκε.

Στις περισσοτερες εφαρμογες ερχονται σωστα οι ειδοποιησεις., αλλα δυστυχως οχι σε ολες.

Πχ σε ebay, airbnb μου αργουν.

 

Δεν μπορεις να εμπιστευτεις 100% το κινητο οτι θα σου ερθουν σωστα οι ειδοποιησεις.

Σκεφτομαι να παιξω με cyanogenmod να δω αν υπαρχει κ εκει το προβλημα, φανταζομαι πως οχι.

 

εγω παντως επιμενω οτι το προβλημα μου το κανει το skype...Το βαζω δεν μου ερχονται τα notifications....Το βγαζω ολα δουλευουν τελεια....Μαλλον καποιο conflit...συμβαίνει....Τωρα τελευταία μου κανει και το εξης αλλες φορες δεν μου ερχετε καθολου παρα οταν το ανοιγα το τηλεφωνο και τοτε ερχονταν μαζεμενα....Χωρις ομως το παραθυρο pop up με τον κυκλο....Αλλες φορες ερχετε οταν ειναι με σβηστή οθόνη μονο ο ηχος και χωρις pop up παλι ....Αλλες φορες παλι ανοιχτο δεν μου ερχεται καθολου ηχος ουτε pop up....Γενικώς κανει οτι θελει...και ολα αυτα με το skype εγκατεστημενο....Μολις το βγαζω ολα δουλευουν ρολοι τουλαχιστον με το messenger για viber whatsup δεν πολυδουλευω....Με ενδιαφερουν skype Και Messenger....Τι να πω ισως η λυση ειναι να τα βγαλουμε ολα και να βαλουμε μια εφαρμογή all in one που ενσωματώνει ολα μαζι τα κοινωνικα δικτυα..

Link to comment
Share on other sites

παιδες καλησπέρα

 

Ολα καλα με το κινητο το μονο αρνητικό που έχω και δεν το έχω λύσει.... εαν καποιος εχει λυσει ας βοηθησει...:happy:

 

Εχω app για Voip τηλεφωνία το Csip και το Voiper ενω δουλευουν κανονικα οταν μπει το τηλέφωνο σε κατασταση αναμονης (σβησει η οθονη) τα app κλείνουν οπότε έχει σαν αποτέλεσμα να μην μπορουν να με παρουν τηλ μέσω Voip... καποια λύση?

 

λετε να φταέι το skype? (το οποιο δουλευει κανονικα)

 

*Να σημείωσω οτι εχω βαλει στα settings να μην κλεινουν τα app Csip , Voiper

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

εγω παντως επιμενω οτι το προβλημα μου το κανει το skype...Το βαζω δεν μου ερχονται τα notifications....Το βγαζω ολα δουλευουν τελεια....Μαλλον καποιο conflit...συμβαίνει....Τωρα τελευταία μου κανει και το εξης αλλες φορες δεν μου ερχετε καθολου παρα οταν το ανοιγα το τηλεφωνο και τοτε ερχονταν μαζεμενα....Χωρις ομως το παραθυρο pop up με τον κυκλο....Αλλες φορες ερχετε οταν ειναι με σβηστή οθόνη μονο ο ηχος και χωρις pop up παλι ....Αλλες φορες παλι ανοιχτο δεν μου ερχεται καθολου ηχος ουτε pop up....Γενικώς κανει οτι θελει...και ολα αυτα με το skype εγκατεστημενο....Μολις το βγαζω ολα δουλευουν ρολοι τουλαχιστον με το messenger για viber whatsup δεν πολυδουλευω....Με ενδιαφερουν skype Και Messenger....Τι να πω ισως η λυση ειναι να τα βγαλουμε ολα και να βαλουμε μια εφαρμογή all in one που ενσωματώνει ολα μαζι τα κοινωνικα δικτυα..

 

Δεν έχω skype στο κινητό για να βοηθήσω. Θα βάλω να το τσεκάρω.

Το messenger δουλεύει οκ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δοκιμασα αυτα:

 

 

και η κατασταση βελτιωθηκε.

Στις περισσοτερες εφαρμογες ερχονται σωστα οι ειδοποιησεις., αλλα δυστυχως οχι σε ολες.

Πχ σε ebay, airbnb μου αργουν.

 

Δεν μπορεις να εμπιστευτεις 100% το κινητο οτι θα σου ερθουν σωστα οι ειδοποιησεις.

Σκεφτομαι να παιξω με cyanogenmod να δω αν υπαρχει κ εκει το προβλημα, φανταζομαι πως οχι.

Κάνε και ένα τσεκάρισμα ότι οι εφαρμογές που θες βρίσκονται στο task switcher και ότι έχουν και ένα lock πάνω τους.

Link to comment
Share on other sites

Κάνε και ένα τσεκάρισμα ότι οι εφαρμογές που θες βρίσκονται στο task switcher και ότι έχουν και ένα lock πάνω τους.

 

Γιατι αν δεν βρισκονται;

Δηλαδη οταν πρωτοξεκιναει το κινητο κ δεν τρεξω στο μεταξυ αυτες τις εφαρμογες δεν θα ερχονται ειδοποιησεις;

 

Πολυ νταντεμα θελει η miui. Για καθε εφαρμογη που βαζεις πρεπει να κανεις ρυθμισεις(σε πολλαπλα σημεια!) ωστε να ερχονται ειδοποιησεις , αλλα κ παλι δεν ειναι στανταρ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω klb

 

Καλύτερα παρε handsfree με Fm radio καλυτερη λύση

 

 

Εχεις μηπως καποιο λινκ για hands free με fm radio... γιατι θελω να παρω και μονο bluetooth βρισκω..

ευχαριστω εκ των προτερων...

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω και εγώ ότι κάνοντας όσα αναφέρθηκαν πιο πίσω οι ειδοποιήσεις έρχονται κανονικά σε fb whatsup και έχω και skype εγκατεστημένο!!! Έχω την 5.12.3 έκδοση
:tease:
Link to comment
Share on other sites

στις τελευταίες 2 dev εκδόσεις, το πρόβλημα με τα notifications έχει λυθεί :)

 

Χωρίς να χρειάζεται να κάνεις extra ρυθμίσεις; Μπορεί να το επιβεβαιώσει κάποιος αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μου έκανε το εξής:

Είχε σβήσει από μπαταρία και μετά από δύο ώρες το έβαλα να φορτίσει.

Μετά από 5 λεπτά που το άνοιξα έδειξε 31%. Μετά 32, τώρα 29%.Δε γίνονται αυτά...

 

Επίσης, το δωρεάν tempered από vickmall ξεκόλλησε, πήρε σκουπιδάκια, έσπασε και τελικά αφαιρέθηκε. Πιο unresponsive δε γίνεται, αν δεν έχετε κάποιο πραγματικά καλό tempered, 1000 φορές ζελατίνα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...