Jump to content

myphone POLL: Είστε ικανοποιημένοι από την έκδοση Android 5.x Lollipop;


valadis.k
 Κοινοποίηση

Είστε ικανοποιημένοι από την έκδοση Android 5.x Lollipop στην συσκευή σας;  

616 members have voted

  1. 1. Είστε ικανοποιημένοι από την έκδοση Android 5.x Lollipop στην συσκευή σας;

    • Ναι, πολύ ικανοποιημένος
    • Αρκετά, αλλά έχει περιθώρια βελτίωσης
    • Όχι, δεν είμαι ικανοποιημένος
    • Δεν έχω αναβαθμίσει / Δεν ξέρω / Δεν απαντώ


Recommended Posts

Παιζει ρόλο και πιο κατασκευαστή σε κατασκευαστή.

Δεν ειναι όλοι στο ίδιο τσουβάλι.

Με την Sony δεν επηρεάστηκε αρνητικά η μπαταρία παρά ελάχιστα και κυρίως σε ότι έχει να κάνει με ορισμένες εφαρμογές που δεν αναβαθμίστηκαν έγκαιρος η ήθελαν 2-3 update για να δέσουν με την L.

 

 

Και το καλό με τα Sony ότι ανα πάσα στιγμής άμα θες να γυρίσεις πίσω για οποιοδήποτε λόγο το κανεις άνετα και σε 5 λεπτά υπόθεση.

 

Τα ίδια και στην LG.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 135
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πάντως το ότι μετά 1 ολόκληρο χρόνο και καταλαμβάνει μόνο το 18% του μεριδίου σαν έκδοση μέσα στο android ειναι ξεκάθαρα ΠΑΤΑΓΩΔΗ αποτυχία για την Google.

 

Προσωπικά και στο z3 και στο m8 με την 4.4.4 είμαι διότι στην πράξη κανένα πλεονέκτημα δεν βρήκα στην L ούτε κανα feature να μου κάνει κλικ να αναβάθμισω.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Note 4 με kit kat έβγαζα οθόνη 5:30-6:00 ώρες. Με την ίδια χρήση στην lollipop με το ζόρι να φτάσω 4:30. Κατά τα άλλα δεν έχω άλλο θέμα.
Link to comment
Share on other sites

Στο Moto G 2nd gen, η μπαταρία γονατίζει στο φτερό.

Πραγματικά πολλά και αδικαιολόγητα προβλήματα.

Μακάρι με την 5.1 να στρώσουν λιγάκι τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κρίνω την Lollipop σύμφωνα με το Note Edge μου το οποίο ούτε έχασε σε αυτονομία αλλά και η ram παραμένει σταθερά στα πάνω από 500mb παρόλο που τρέχουν συνεχώς κάποιες εφαρμογές που θέλω να βγαίνω με home button.

Κρίνω από το Μ8 και One plusone.

 

Στο Μ8 η αυτονομία μειώθηκε αρκετά.

Επίσης η ram που δείχνει συμπεριλαμβανει και την inactive οπότε είναι πολύ μικρότερη η πραγματικά free.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Το nexus 7 (2013) παίζει τέλεια με lollipop. Στο lg 3 έχω την τελευταία cyanogen 12.1 και πλέον έχει σταθεροποιηθεί με πολύ καλό performance και αυτονομία 2+ ημερών. Δεν ασχολούμαι με το πόση μνήμη φαίνεται να έχει το σύστημα ως διαθέσιμη μιας και ο kernel προσπαθεί να δεσμεύσει όσο περισσότερη γίνεται. Στο lg πάντως έχω σταθερά σχεδόν 1gb free τις περισσότερες φορές και δεν κλείνω ΠΟΤΕ εφαρμογή από task manager. Παίζει να έχω και 50 με 60 tasks στο background.

Στο moto g της γυναίκας μου επίσης πολύ καλό αποτέλεσμα

Edited by chrissk_2
Link to comment
Share on other sites

Δευτερη συσκευή που την χρησιμοποιώ παντού i9506 cyanoogenmod 12.1 ολα καλα. Στοκ 5.0.1 για σκουπιδια το κινητο. Σαν κυρια συσκευή iphone 6 8.4 χωρις bugs αν και δεν το πολυκυκλοφορώ γιατί κλέβουν αβέρτα και στο χέρι να το κρατάς
Link to comment
Share on other sites

Με την 5.0.2 στο Ζ3 κόμπακτ αν και δεν είχα κανένα σοβαρό πρόβλημα, εντούτοις κάτι δεν μου καθόταν καλά. Λίγο ότι έκανε ρισταρτ τις εφαρμογές μετά από λίγο, λιγο ότι σαν να φαινόταν ότι ψιλολαγκαρε(ανεπαισθητα,αλλά άμα είσαι ψειρας τα προσέχεις αυτά...) δεν μπορώ να πω ότι μου πολυαρεσε. Με την 5.1.1 όμως το κινητό σαν να ξεμπουκωσε. Όλα γίνονται πιο γρήγορα αλλά και με πιο smooth τρόπο, ενώ και η διαχείριση της ραμ είναι σούπερ. Θεωρώ ότι η σονυ έκανε καλή δουλειά σε αυτή την έκδοση.

Σε έχω δει πρωτάθλημα να παίρνεις...

...σε έχω δει στην γ' εθνική...

Link to comment
Share on other sites

Moto G 2013 η μπαταρια εχει μεγαλο προβλημα σε stand by.

 

Γυρισα σε custom 4.4.4 και ειδα παλι το φως.

Motorola Moto G

Nexus S, SlimJB 2.0, Beladus 7.1

Link to comment
Share on other sites

Μου άρεσε εμφανισιακά αλλά από θέμα λειτουργίας έχει θέματα. Πρώτον πρόβλημα με την μπαταρία. Έχω το nexus 4 και με βαριά χρήση θέλω τουλάχιστον 2 πλήρης φορτισεις την μέρα. Δεύτερον κολλάει μερικές φορές το κινητό και σβήνει μόνο του. Τρίτον στην πρώτη έκδοση του δεν συνδέονταν εύκολα στο wifi και μερικές φορές καθόλου. Έχω το Samsung galaxy note 10.1 2013 Όταν είχε την jb με ελαφριά χρήση μου τελείωνε σε 1 μέρα η μπαταρία. Με την kk μου κρατάει άνετα μια βδομάδα. Όπως κατάλαβα η 6.0 θα βασίζεται στο σχεδιασμό της 5 αλλά με περισσότερα λυμενα προβλήματα. Άντε να δούμε.
Link to comment
Share on other sites

Αρκετα ευχαριστημενος. Εχω Galxy s4. και πλεον σταματησε το μοναδικο προβλημα που ειχα με το κινητο, την υπερθερμανση στα καλα καθουμενα. Το layout ειναι πολυ ομορφο και γενικα ολα λειτουργουν μια χαρα. Καποιοι λενε για την μπαταρια. Οντως κι εμενα δεν μου κραταει, αλλα ειχα θεμα απο πριν. Ομως το εχω ηδη δυο χρονια το κινητο, δεν του εχω αλλαξει μπαταρια, και του πινω το αιμα, αρα ειναι λογικο. Το μοναδικο ισως πραγμα που παιζει να εχει αλλαξει αρνητικα, ειναι οτι το σημα του wifi που παραδοσιακα σε συσκευες samsung ειχε απιστευτη ληψη, τωρα νομιζω δεν ειναι ακριβως το ιδιο... Κατα τα αλλα πολυ καλα.(εχω ακομα την 5.0.1) Edited by maximillian
Link to comment
Share on other sites

εγκαταστάθηκε (nexus 4) προ ημερών η 5.1.1 και το κινητό πετάει!!!!

Ενώ με την πρώτη έκδοση Lollipop είχα απογοητευθεί και αναζητούσα την kitkat... τώρα όλα πολύ καλά!!

Για την φόρτιση δεν έχω ιδιαίτερο θέμα και λόγω χρήσης και λόγω του ότι πάντα είμαι κάπου που έχω δυνατότητα φόρτισης (το έχω πάρει απόφαση ότι θες να είσαι smart θα πρέπει να είσαι στη πρίζα!!)

Κολλήματα δεν έχω...

το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι όταν χρησιμοποιώ το GPS (χάρτες google, άπαιχτο) υπερθερμαίνεται...

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να ειμαι "ειδικος" στις μετά 2.1 εκδόσεις και νεος χρηστης της 5.0

2. Νιωθω πως ολα ειναι μια χαρα. Βεβαια στο G πιστεύω πως αν και είναι ελαφρη λειτουργικο, θα ηθελε πιο λιγες google εφαρμογες.

Υπαρχει περιπτωση να παρουμε την 5.1.1;

Siemens C10 - Νokia 3210 - Νokia 3330 WAP - Νokia 3510i - Sharp GX15 VF - SE V800 VF - SE K750i VF - SE X10 Mini pro - Moto G 1gen - Xiaomi Pocopocopocopoco F1 😮 - Huawei Y5 2018 :classic_wacko: - Nothing Phone 1:classic_love:

Link to comment
Share on other sites

Note 3 με στοκ ROM (Samsung) και τα πάντα ανοιχτά όλο το 24ωρο. Εκεί που με το Κιτκατ έβγαζα 7 ώρες οθόνης τώρα μετά βίας βγάζω 4.5. Βέβαια έχω δεύτερη μπαταρία οπότε δε φοβάμαι μήπως ξεμείνω ωστόσο η αυτονομία στο Lollipop είναι σαφώς κατώτερη από αυτή που είχα στο KitKat. Από την άλλη μεριά δεν θα γύριζα στο KitKat γιατί η Samsung με το Lollipop έδωσε πολλά features του Note 4 (ειδικά όσον αφορά το pen) οπότε συμβιβάζομαι.

 

Δε νομίζω ότι θα δω άλλη έκδοση Android στο Note 3 εκτός και αν βάλω custom rom κάτι που το βλέπω μάλλον χλωμό γιατί σε αντίθεση με την πλειοψηφία θεωρώ το touchwiz απαραίτητο και δεν θέλω να χάσω ούτε αυτό ούτε τα samsung applications.

Μαϊμούδαρχος
Link to comment
Share on other sites

Όλοι ξεχνούν κάτι πολύ βασικό. Για να δουν σε συσκευές έτους και πάνω βελτίωση στη μπαταρία, το λειτουργικό θα πρέπει να έχει βελτιώσει την κατανάλωση του περισσότερο από όσο έχει φθαρεί η μπαταρία σας. Δηλαδή αν η μπαταρία σας έχει φθαρεί 10%, το λειτουργικό και 5% πιο energy efficient να είναι, θα παρατηρήσετε μειωμένη απόδοση.

 

Δεν λέω πως με λολιποπ δεν έχουμε αυξημένη κατανάλωση, αλλά δεν είναι στον βαθμό που πιστεύουμε.

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Όλοι ξεχνούν κάτι πολύ βασικό. Για να δουν σε συσκευές έτους και πάνω βελτίωση στη μπαταρία, το λειτουργικό θα πρέπει να έχει βελτιώσει την κατανάλωση του περισσότερο από όσο έχει φθαρεί η μπαταρία σας. Δηλαδή αν η μπαταρία σας έχει φθαρεί 10%, το λειτουργικό και 5% πιο energy efficient να είναι, θα παρατηρήσετε μειωμένη απόδοση.

 

Δεν λέω πως με λολιποπ δεν έχουμε αυξημένη κατανάλωση, αλλά δεν είναι στον βαθμό που πιστεύουμε.

Βέβαια η κούραση της μπαταρίας υπάρχει και πριν την αναβάθμιση. Μπορείς να συγκρίνεις αποτελέσματα μερικών ημερών πίσω που δεν επηρεάζει η φθορά της μπαταρίας.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια η κούραση της μπαταρίας υπάρχει και πριν την αναβάθμιση. Μπορείς να συγκρίνεις αποτελέσματα μερικών ημερών πίσω που δεν επηρεάζει η φθορά της μπαταρίας.

 

Σίγουρα, καλό είναι και ένα battery calibration με κάθε μεγάλη αναβάθμιση. Δεν αμφιβάλλω, μέχρι να φτάσει την 5.1.1 ή λολιποπ θύμιζε ice cream :p

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Όλοι ξεχνούν κάτι πολύ βασικό. Για να δουν σε συσκευές έτους και πάνω βελτίωση στη μπαταρία, το λειτουργικό θα πρέπει να έχει βελτιώσει την κατανάλωση του περισσότερο από όσο έχει φθαρεί η μπαταρία σας. Δηλαδή αν η μπαταρία σας έχει φθαρεί 10%, το λειτουργικό και 5% πιο energy efficient να είναι, θα παρατηρήσετε μειωμένη απόδοση.

 

Δεν λέω πως με λολιποπ δεν έχουμε αυξημένη κατανάλωση, αλλά δεν είναι στον βαθμό που πιστεύουμε.

Το θέμα είναι ότι την μία μέρα έχεις ικανοποιητικη αυτονομία και την επομενη μετά το update πέφτει κατά 10-15%.

Εκεί δεν φταίει η μπαταρία.

Και μιλάμε για συσκευή 7 μηνών όπως ήταν το Μ8 μου όταν πήρε Lollipop.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Μα συμφωνώ μαζί σας. Απλά λέω να μην ξεχνάμε αυτό το ελαφρυντικό. Επίσης όταν από τις 7 ώρες λένε πέφτει στις 4, ε τότε μάλλον ο OEM τα έκανε μαντάρα :p

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Μα συμφωνώ μαζί σας. Απλά λέω να μην ξεχνάμε αυτό το ελαφρυντικό. Επίσης όταν από τις 7 ώρες λένε πέφτει στις 4, ε τότε μάλλον ο OEM τα έκανε μαντάρα :p

 

Μπορεί να τα έχει κάνει και ο χρήστης.

Για το note 3 δεν έχω άποψη γιατί το δώσα πριν πάρει lollipop, αλλά σε note 4 & note edge δεν υπήρξε αξιοσημείωτη μεταβολή της αυτονομίας.

Καλύτερη διαχείριση ram(χωρίς να είναι κακή τώρα) θα ήθελα, καθώς και να διορθώσει η samsung τις δικές τις αστοχίες.

Link to comment
Share on other sites

Όλοι ξεχνούν κάτι πολύ βασικό. Για να δουν σε συσκευές έτους και πάνω βελτίωση στη μπαταρία, το λειτουργικό θα πρέπει να έχει βελτιώσει την κατανάλωση του περισσότερο από όσο έχει φθαρεί η μπαταρία σας. Δηλαδή αν η μπαταρία σας έχει φθαρεί 10%, το λειτουργικό και 5% πιο energy efficient να είναι, θα παρατηρήσετε μειωμένη απόδοση.

 

Δεν λέω πως με λολιποπ δεν έχουμε αυξημένη κατανάλωση, αλλά δεν είναι στον βαθμό που πιστεύουμε.

 

Αυτό είναι πολύ σωστό. Για παράδειγμα στο lg g3 που έχω, ήδη στους 7-8 μήνες η μπαταρία εμφανίζει συμπτώματα κόπωσης όπως πχ η φορτιση κάποιες φορές να μην φτάνει το 100% αλλά να σταματά στο 75% ακόμα και αν το αφήσεις ώρες στον φορτιστή.

Βέβαια το τηλέφωνο το έχω ξεσκίσει και δεν έχω παράπονο αλλά και το παραπάνω είναι γεγονός

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...