Jump to content

Wind MMS


ng78
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Γειά σας.

Είμαι κάτοχος ΝΟΚΙΑ 7610 και και έχω απελπιστει με τα MMS.

Ενώ στελνω κανονικά ΜΜS, όταν παραλαμβάνω, 1 στις 5 μου ερχονται κανονικά, και τις υπολοιπες μου έρχονται χωρίς στοιχεία και δεν μου ανοίγουν (μου βγάζει μηνυμα το κινητό μηνύματα:μη υποστηριζόμενη λειτουργεία )

Σας παρακαλώ εαν ξερει καποιος την λύση ας μου απαντήσει, γιατί έχω απελπιστεί

Ευχαριστώ

ROADRUNNER
Link to comment
Share on other sites

Μήπως φταίει το κινητό;

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα εχτές να στείλω ΜΜS με ένα Siemens CF62 το οποίο λαμβάνει κανονικά και έβγαζε ένα μήνυμα το οποίο τώρα αδυνατώ να θυμηθώ επακριβώς αλλά ήταν κάτι σαν "σφάλμα διαμόρφωσης"!

 

Ξέρει κανείς τίποτα; Μήπως έχει να κάνει με ρυθμίσεις?

Thnx!

find me @ Cobycentral Forum
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος STRATARA ( 9 Αύγ. 2004 , 04:33)

 

Γειά σας.

Είμαι κάτοχος ΝΟΚΙΑ 7610 και και έχω απελπιστει με τα MMS.

Ενώ στελνω κανονικά ΜΜS, όταν παραλαμβάνω, 1 στις 5 μου ερχονται κανονικά, και τις υπολοιπες μου έρχονται χωρίς στοιχεία και δεν μου ανοίγουν (μου βγάζει μηνυμα το κινητό μηνύματα:μη υποστηριζόμενη λειτουργεία )

Σας παρακαλώ εαν ξερει καποιος την λύση ας μου απαντήσει, γιατί έχω απελπιστεί

Ευχαριστώ

 

 

Δεν νομίζω να φταίει το κινητό σου για αυτο το πράγμα αλλά η ΤΙΜ. Πάρε τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση πελατών και πές εκέι το πρόβλημά σου και ας ελπίσουμε οτι θα κάνουν κάτι.

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος model (10 Αύγ. 2004 , 14:25)

 

Προσπάθησα εχτές να στείλω ΜΜS με ένα Siemens CF62 το οποίο λαμβάνει κανονικά και έβγαζε ένα μήνυμα το οποίο τώρα αδυνατώ να θυμηθώ επακριβώς αλλά ήταν κάτι σαν "σφάλμα διαμόρφωσης"!

 

Ξέρει κανείς τίποτα; Μήπως έχει να κάνει με ρυθμίσεις?

Thnx!

 

 

Το πρόβλημα σου ίσως οφείλεται στην αλλαγή του MMS relay server,δηλαδή της αρχικής σελίδας.

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί αλλά το επισημαίνω: από http://mms/ έγινε http://192.168.200.95/servlets/mms. Αυτά,ελπίζω να βοήθησα. Πάντως σε motorolla η αλλαγή έγινε OVER THE AIR(OTA) αλλά σε άλλα κινητά όχι,οπότε πιθανόν κατά την χρήση του MMS ίσως αντιμετωπίζετε προβλήματα εξαιτίας αυτής της αλλαγής :!:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πας σε ένα κατάστημα ΤΙΜ να στο φτιάξουν και αν σου πουν είναι κλειδωμένο από voda βλακείες λένε! Πες του ότι από το cc σου είπαν ότι δεν παίζει κάτι τέτοιο :rolleyes:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Apo tote pou pira to 6600 DEN boro oute na steilo oute na lavo MMS, pira loipon th apofasi na steilo e-mail sto CS ths TIM:

 

Καλή σας μέρα, είμαι συνδρομητής σας με τον αριθμό 693.xxxxxxx [Ιστορικό: μετατροπή από Prepaid σε Postpaid και με 3G Add On] και κάτοχος συσκευής Nokia 6600.

 

Δυστυχώς από τη στιγμή που έβαλα τη USIM Card στο 6600 και παρόλο που έχω κατεβάσει τις ρυθμίσεις για τα MMS via OTA [με SMS “MMS#N” στο 345], ΔΕΝ μπορώ ούτε να στείλω ούτε να λάβω κανένα MMS ενώ με το Nokia 3660 δεν αντιμετώπιζα κανένα πρόβλημα.

 

Πιο συγκεκριμένα όταν έρχεται ένα MMS μου εμφανίζει στην οθόνη του κινητού μου τηλεφώνου το ακόλουθο μήνυμα το όποιο μπορείτε να δείτε και στο Screenshot παρακάτω, το οποίο λέει: Invalid Multimedia access point. Check multimedia settings.

 

Όταν δε πάω να στείλω ένα MMS μου εμφανίζεται το ακόλουθο μήνυμα: Unable to create message. Incomplete message centre details.

 

Το αποτέλεσμα βέβαια όπως καταλαβαίνετε είναι πως δεν μπορώ ούτε να στείλω ούτε να λάβω κανένα MMS παρόλο που έχω τις παρακάτω ρυθμίσεις στο MMS Access Point της συσκευής[, της οποίες σας αποστέλλω μήπως και τελικά φταίει κάτι σε αυτό, πιο συγκεκριμένα:

 

Multimedia Settings [Menu> Messaging> Options> Settings> Multimedia message]:

 

Access point in use: TIM MMS

 

Multimedia Reception: Always on

 

On receiving msg.: Retr. Immediately

 

Allow anon. messages: Yes

 

Receive adverts: Yes

 

Receive report: Yes

 

Deny report sending: No

 

Message validity: Maximum time

 

Image size: Large

 

Default speaker: Loudspeaker

 

Access Points [Menu> Tools [Folder]> Settings> Connection> Access points> TIM MMS]:

 

Connection name: TIM MMS

 

Data bearer: GPRS

 

Access point name: mnet.b-online.gr

 

User name: none [είναι κενό χωρίς όνομα, αλλά ακόμα και wap να βάλω το ίδιο πρόβλημα παρουσιάζει]

 

Prompt password: No

 

Password: none [είναι κενό χωρίς όνομα, αλλά ακόμα και wap να βάλω το ίδιο πρόβλημα παρουσιάζει]

 

Authentication: Normal

 

Homepage: http://192.168.200.95/servlets/mms

 

Πατώντας την επιλογή Options> Advanced settings μου εμφανίζει και:

 

Phone IP address: Automatic

 

Primary name server: 0.0.0.0

 

Second name server: 0.0.0.0

 

Proxy serv. address 192.168.200.011 [αυτή η ρύθμιση ΔΕΝ ήρθε με OTA SMS αλλά την έβαλα χειροκίνητα βρίσκοντας τη στο http://www.myphone.gr και αν δεν τοποθετηθεί χειροκίνητα, υπό κανονικές συνθήκες σε ένα Nokia 6600 χωρίς το πρόβλημα που παρουσιάζεται σε εμένα ΔΕΝ μπορεί να στείλει και να λάβει MMS]

 

Proxy port number: 5080 [και αυτή η ρύθμιση ΔΕΝ ήρθε με OTA SMS αλλά την έβαλα χειροκίνητα βρίσκοντας τη στο http://www.myphone.gr και αν δεν τοποθετηθεί χειροκίνητα, υπό κανονικές συνθήκες σε ένα Nokia 6600 χωρίς το πρόβλημα που παρουσιάζεται σε εμένα ΔΕΝ μπορεί να στείλει και να λάβει MMS]

 

Σας παρακαλώ όπως ελέγξετε το τι συμβαίνει τελικά με τις ρυθμίσεις η στη γραμμή μου ώστε να μπορέσει να επιλυθεί το πρόβλημα το συντομότερο δυνατό.

 

Αναμένω δική σας απάντηση είτε στο e-mail [ xxx ] είτε καλώντας με στο κινητό μου τηλέφωνο [693.xxxxxxx]

 

Με εκτίμηση,

xxx

 

 

...ti lete na fteei? :confused:

Link to comment
Share on other sites

Proxy port number είναι το 9201 και όχι το 5080,μήπως φταίει αυτό;;; Αν όχι να γράψω ξανά από την αρχή τις ρυθμίσεις...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος matrix (20 Νοέ. 2003 , 13:01)

 

Γράψτε τώρα τις πραγματικές ρυθμίσεις MMS για το ΝΟΚΙΑ 6600!!!!![/ B]

 

 

Access Point Settings for MMS

Note that user must send SMS with text mms#n to 345 in order for the mms service to be activated in 1 working day. The configuration message received can be saved and the MMS profile should be modified with the settings below:

Parameter name Telestet MMS

Connection name MMS

 

Bearer GPRS

 

 

GPRS access point name mnet.b-online.gr

 

User name mms

 

Prompt password No

 

Password mms

 

Authentication type Normal

 

Starting page http://192.168.200.95/servlets/mms

 

Connection Security Off

WAP Connection type Temporary

 

Advanced Settings

Phone IP address Automatic

Primary Name Server 0.0.0.0

Secondary Name Server 0.0.0.0

WAP Gateway IP address / Proxy server address 192.168.200.11

 

Proxy Port number 9401

 

 

Δοκιμασμένες!!!!!!!!!!!!!!!! ;)

 

 

για δες και αυτό dromea. Μόνο που πάλι το Proxy port number πρέπει να είναι λάθος,όχι 9401,9201 τουλάχιστον σε εμένα έτσι λειτουργεί...(siemens)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχει πρόβλημα η γραμμή σου;;; Η το δίκτυο στην περιοχή σου;;; Θα σε συμβούλευα αντί για mail να πάρεις το 1231!!! Άμα ενεργοποίησες GPRS παίζει να θέλει ξανά ενεργοποίηση το ΜΜS,άρα στείλε ΜΜS στο 123 να ενεργοποιηθεί πάλι η υπηρεσία... Σε άλλη συσκευή το δοκίμασες;;; Καλό θα ήταν πάλι να το αναφέρεις στην ενότητα ΝΟΚΙΑ μήπως είχαν και άλλοι αυτό το πρόβλήμα!!!

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Paidia,einai para poli aplo...1231 gia olous tous xristes,sti sinexeia :!: patas #kai 8,kai exeis live eksipirethsh....Epishs,apo ekei mporoun na alegksoun an kati den paei kala me th grammh sas,kai den ginetai sosta h rithmish gia mms,h oti allo......
Link to comment
Share on other sites

Opote stelnw mms kai syndeomai me to GPRS ths TIM mou bazei aytomata thn wra sto kinhto kai mou allazei to logotypo apo Telestet se TIM GR,ayto mexri na to kleisw giati ama to kleisw kai to anoiksw mou emfanizei pali to logotypo Telestet,h karta sim mou einai 64k alla h palia prin allaksei to brand name ths h etaireia :confused:
Link to comment
Share on other sites

Sto Site ths Nokia yparxoun oi sostes ri8miseis gia to TIM GPRS/MMS/W@P gia to NOKIA 6600 oi opoies einai dia8esimes entelos Free meso OTA [Over The Air], to Link einai: http://www.nokia.com/nokia/0,6771,53589,00.html
Link to comment
Share on other sites

Έτσι γίνεται το ΟΤΑ,μέσω GPRS. Τώρα αν θες πάντα να σου εμφανίζει ΤΙΜ GR δεν έχεις παρά να κάνεις firmware update στο κινητό σου! :cool:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mixtri (28 Αύγ. 2004 , 09:22)

 

Έτσι γίνεται το ΟΤΑ,μέσω GPRS. Τώρα αν θες πάντα να σου εμφανίζει ΤΙΜ GR δεν έχεις παρά να κάνεις firmware update στο κινητό σου! :cool:

 

 

xreiazete anaba8mish kai egw den exw kalwdio prepei na paw se nokia club alla 8a moy thn kanoun th douleia tzampa h 8a mou ta arpaksoun,eimai entos egkyhshs omws kai exw elpides :confused:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος STRATARA ( 9 Αύγ. 2004 , 04:33)

 

Γειά σας.

Είμαι κάτοχος ΝΟΚΙΑ 7610 και και έχω απελπιστει με τα MMS.

Ενώ στελνω κανονικά ΜΜS, όταν παραλαμβάνω, 1 στις 5 μου ερχονται κανονικά, και τις υπολοιπες μου έρχονται χωρίς στοιχεία και δεν μου ανοίγουν (μου βγάζει μηνυμα το κινητό μηνύματα:μη υποστηριζόμενη λειτουργεία )

Σας παρακαλώ εαν ξερει καποιος την λύση ας μου απαντήσει, γιατί έχω απελπιστεί

Ευχαριστώ

 

Βρηκα την λύση στο προβλημα μου. Εφταιγε το TIM IMAGINE. Όταν το έβγαλα το προβλημα μου λυθηκε κατευθείαν. Τωρα έχω ξανα κανονικα ΜΜS.

Ευχαριστώ

ROADRUNNER
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος SeCtoR (29 Αύγ. 2004 , 00:32)

 

xreiazete anaba8mish kai egw den exw kalwdio prepei na paw se nokia club alla 8a moy thn kanoun th douleia tzampa h 8a mou ta arpaksoun,eimai entos egkyhshs omws kai exw elpides :confused:

 

αφού είσαι εντός εγγύησης γίνεται δωρεάν αλλά κατά την διαδικασία της αναβάθμισης θα χάσεις όλα τα δεδομένα που έχεις αποθηκευμένα στο κινητό σου. Δεν νομίζω ότι αξίζει τον κόπο να μπεις σε διαδικάσιες back-up κλπ μόνο για το telestet --> tim gr αν δεν έχει άλλα προβλήματα το κινητό.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος GiorgosH (11 Σεπ. 2004 , 19:25)

 

Σε δίκτυα εξωτερικού μπορούμε να στείλουμε MMS από την ΤΙΜ? Μιλάω για Vodafone UK

 

Οχι δεν μπορείς να στείλεις παντού mms. Μόνο στην Ιταλία (ΤΙΜ) και Σλοβενία. Πουθενά αλλού. :(

[SIGPIC][/SIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου πει το σωστό IP για τον Proxy σας παρακαλώ?

Επίσης, μπορω με MMS να στείλω φωτογραφία σε διεύθυνση email?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος GiorgosH (12 Σεπ. 2004 , 20:56)

 

Μπορεί κάποιος να μου πει το σωστό IP για τον Proxy σας παρακαλώ?

Επίσης, μπορω με MMS να στείλω φωτογραφία σε διεύθυνση email?

 

FOTOGRAFIA SE MAIL ME MMS MPOREIS NA STEILEIS KAI MALISTA ANOIGEI SE POIO MEGALO MEGE8OS APOTI STIN O8ONH TOY KINHTOY, OSO GIA IP DOKIMASE 192.168.200.11

Link to comment
Share on other sites

Από όσο είδα στο νέο μου CX65 έχει να στείλω MMS up to 300kb,είναι εφικτό αυτό στο δίκτυο της ΤΙΜ; Σε e-mail τουλάχιστον... Κανένας με 3g phone για δοκιμή;(γιατί νομίζω ότι μόνο αυτά υπόστηρίζουν τόσο μεγάλα ΜΜS) Με PM τα περισσότερα...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...