Jump to content

Wind MMS


ng78
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

"Αγαπηστε την τιμ με τα ελαττωματα της" αλλιως αλλαξτε δικτυο γιατι δεν της αρεσει να της λενε τα ελαττωματα της που δεν τα παραδεχεται ποτε σχεδον... :P

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά, γύρω στον Οκτώβριο άρχισαν αυτά τα προβλήματα... πήρα και γω μερικές φορές στο 1231 τότε αλλά δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη :mad:
http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ δε θυμάμαι παλιότερα να υπήρχαν τέτοια προβλήματα.Δε ξέρω πότε άρχισαν αυτά,δηλαδή η λογοκρισία των MMS,αλλά ΑΠΑΙΤΩ ΝΑ ΣΤΕΛΝΩ ΜΙΑ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ 1,3MP και να φθάνει 1,3MP,να στέλνω ένα video 300KB και να ΜΗΝ ΤΟ ΠΕΤΑΕΙ ΤΟ MMSc ΕΞΩ! Παιδιά δε ξέρω κατά πόσο αυτό είναι και νόμιμο που κάνει η ΤΙΜ...θα το κοιτάξω στους όρους του συμβολαίου γιατί αυτοί δε παίρνουν από λόγια:mad:

Και σαν να μη φθάνουν όλα αυτά έχουμε και τη πιθανότητα το MMS να φθάσει 2 ώρες μετά στον παραλήπτη:!:

Η υπηρεσία MMS της ΤΙΜ μπορεί να χαρακτηριστεί αισχρώς προβληματική αν λάβουμε υπόψιν και το κόστος της.

Βέβαια ρε παιδιά,πως να βρουν τα προβλήματα που αναφέρουμε αφού στέλνουν στον εαυτό τους MMS,αυτό λένε από το cs αυτό θα κάνουν και στους ελέγχους:shifty:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Και στον εαυτό σου να στείλεις πάλι συμπιέζεται το αρχείο που στέλνεις :blink: :mad:
http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Και μάλιστα η ΤΙΜ ήταν η πρώτη που αύξησε την χωρητικότητα των MMS αν δεν κάνω λάθος. Άλλη μια υπηρεσία (βασική κατ'εμέ)που την αφήνουν στην τύχη τους;;;;;;

Για άλλη μια φορά, Απαράδεκτοι!!!!!!!!

Την Παπαρίζου ξέρουν να την προωθούν.................

Link to comment
Share on other sites

Και στον εαυτό σου να στείλεις πάλι συμπιέζεται το αρχείο που στέλνεις :blink: :mad:

και η μεγάλη χαζομάρα είναι ότι η συμπίεση γίνεται στη λήψη!!! έλεος δηλαδή! Αν στείλεις προς άλλες εταιρίες το MMS φθάνει όπως ακριβώς το έστειλες,τουλάχιστον προς vodafone.Επιπλέον φθάνουν όλα τα video...το ίδιο και προς τα e-mail.

Πρέπει επιτέλους να τα διορθώσουν όλα τα προβλήματα σε αυτό το κέντρο...σκαμπίλια χρειάζονται αυτοί που το ρύθμισαν έτσι:!:

Πολλά πράγματα χαρακτηρίζουν τα MMSc της ΤΙΜ,χαμηλή ποιότητα,πιστότητα,χαμηλή ταχύτητα...Πείτε τίποτα μπας και μας ακούσουν! ήλπιζα ότι την περίοδο που πήρα το LG U8210 δε το έχουν καταχωρήσει σωστά στα κέντρα τους.Αλλά τώρα είμαι πεπεισμένος ότι είναι ρυθμισμένο ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΑ για πολλά κινητά...!

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πριν λίγες ώρες είχα πρόβλημα με τα εισερχόμενα sms και mms. Περιοχή: κέντρο Θεσσαλονίκης. Μου στείλαν πολλά sms και mms για αρκετή ώρα δεν ερχόταν τίποτα. Όταν έστελνα εγώ, δεν ερχόταν σε μένα ούτε η αναφορά. Αυτά και μέσω gsm και umts. Είχε κανείς παρόμοιο πρόβλημα;

 

EDIT: Επίσης εδώ και λίγη ώρα μου έρχονται συνεχώς τα mms που μου έστειλαν πριν ώρες... πολλές φορές το καθένα... :mad:

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγες ώρες είχα πρόβλημα με τα εισερχόμενα sms και mms. Περιοχή: κέντρο Θεσσαλονίκης. Μου στείλαν πολλά sms και mms για αρκετή ώρα δεν ερχόταν τίποτα. Όταν έστελνα εγώ, δεν ερχόταν σε μένα ούτε η αναφορά. Αυτά και μέσω gsm και umts. Είχε κανείς παρόμοιο πρόβλημα;

 

EDIT: Επίσης εδώ και λίγη ώρα μου έρχονται συνεχώς τα mms που μου έστειλαν πριν ώρες... πολλές φορές το καθένα... :mad:

Είσαι σίγουρος ότι δεν έκανες κάτι εσύ με το κινητό σου; Με την έκθεση ας πούμε! :p

Στο λέω γιατί έτυχε και σε κινητό ενός φίλου μου ;)

Αλλά πάλι που ξέρεις. Μπορεί το mms που σου στείλανε να είναι χάλια οπότε και να μπλόκαρε το κινητό! :p

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ότι δεν έκανες κάτι εσύ με το κινητό σου; Με την έκθεση ας πούμε! :p

Στο λέω γιατί έτυχε και σε κινητό ενός φίλου μου ;)

Αλλά πάλι που ξέρεις. Μπορεί το mms που σου στείλανε να είναι χάλια οπότε και να μπλόκαρε το κινητό! :p

Υποθέτω είναι θέμα δικτύου :mad: μόλις άνοιξα το κινητό και ήρθαν πάλι όλα τα χτεσινοβραδινά mms...

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω είναι θέμα δικτύου :mad: μόλις άνοιξα το κινητό και ήρθαν πάλι όλα τα χτεσινοβραδινά mms...

Ξανά;

Κοίτα να δεις συμπτώσεις πάντως! :p

Άρα μάλλον είναι θέμα δικτύου αφού συνέβη ξανά...

Link to comment
Share on other sites

Ξανά;

Κοίτα να δεις συμπτώσεις πάντως! :p

Άρα μάλλον είναι θέμα δικτύου αφού συνέβη ξανά...

Και μόλις άρχισε ο δεύτερος γύρος παραλαβής των χτεσινών mms... πόσες φορές θα τα λάβω τελικά;

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Και μόλις άρχισε ο δεύτερος γύρος παραλαβής των χτεσινών mms... πόσες φορές θα τα λάβω τελικά;

Δεν σταματάει να λαμβάνει; Πάρε 1260 και ανέφερε το πρόβλημα μήπως υπάρχει κανένα bug.

 

Α, βάλε την κάρτα σου σε άλλο κινητό να δεις αν λαμβάνει. Αν συνεχίζει είναι πρόβλημα γραμμής. Αν όχι είναι θέμα κινητού.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω F2g και το χρησιμοποιώ,όχι δεν έχω αντιμετωπίσει προβλήματα.μάλιστα από ΤΙΜ->TIM ή Cosmote κανένα γιατί ένας φίλος με vodafone έλαβε καθυστερημένα το sms αλλά τελικά δεν είχε σήμα...και που ήταν άραγε; Καστοριά... :lol:

Εγώ πάντως εξακολουθώ να δέχομαι τα χτεσινά mms... ο αποστολέας έχει ΤΙΜ...

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως εξακολουθώ να δέχομαι τα χτεσινά mms... ο αποστολέας έχει ΤΙΜ...

προτείνω μαζική διαμαρτυρία για τα MMSc...η ασυμβατότητα τους είναι ΤΡΑΓΙΚΗ! Δεν είναι θέμα καθυστέρησης Πέτρο,τα πετάει το MMSc φαίνεται! Κάποτε έλεγα ότι η ΤΙΜ μόνο λειτουργεί καλά στα MMS,τώρα...τι να πω,ένα σωστό MMS δεν έχω στείλει ούτε έχω λάβει. Και μιλάμε για χειροτέρευση της κατάστασης από μια ημερομηνία και μετά,γιατί παλιότερα μια χαρά δούλευαν!

Πέτρο,μία σύντομη λύση: πάρε στο 1231 να σου κάνουν reset στη γραμμή σου ή στη γραμμή του φίλου σου.Δε θα το λάβεις αλλιώς...:O

Πάντως σαν moderator μετακίνησε τα μηνύματα στο θέμα για τα MMS!

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Τα χτεσινά mms... εξακολουθούν να έρχονται... για πόσες μέρες άραγε θα συνεχιστεί αυτό; αυτά που μου στείλαν απόψε όμως ήρθαν μία φορά το καθένα, κανονικά στην ώρα τους :wacko:

 

Επίσης, έστειλα από το κινητό (TIM) δύο mms σε διεύθυνση e-mail πριν από αρκετές ώρες αλλά ακόμα να φτάσουν. Τελικά τα ξανάστειλα με vodafone και πήγαν αμέσως...

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Πέτρο,όπως σου είπα έχει κολλήσει η γραμμή σου,το reset θα την φτιάξει:)

Το θέμα είναι ότι εγώ προσωπικά έχω εξοργιστεί με την κατάσταση με τα MMSc. Πρέπει να ρυθμιστούν καλύτερα...Μιλάμε ότι έχουν αφεθεί εντελώς στην τύχη τους,ίσως φταίει και το support,τι να πω...

Και το απόλυτα τραγικό είναι ότι τα προβλήματα εμφανίστηκαν,ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΑΝ:( Παλιότερα χρησιμοποιούσα συχνά την υπηρεσία MMS(συγκεκριμένα πέρυσι το καλοκαίρι) Φέτος μετά τα προβλήματα που έχω ούτε να με πληρώσουν δε τα χρησιμοποιώ...μα δηλαδή τι κόστος έχουν από την ΤΙΜ να μη συμπιέζουν τις εικόνες,τι κόστος έχουν να μην ελέγχουν ασυμβατότητα(ή έστω αν ανέλαβαν να ελέγχουν συμβατότητα MMS-τηλεφώνου να το κάνουν ΣΩΣΤΑ) Δε μπορώ να καταλάβω τι έχει ρίξει τόσο πολύ την ποιότητα μιας τόσο πρώην καλής υπηρεσίας της ΤΙΜ:!:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πέτρο,όπως σου είπα έχει κολλήσει η γραμμή σου,το reset θα την φτιάξει:)

Το θέμα είναι ότι εγώ προσωπικά έχω εξοργιστεί με την κατάσταση με τα MMSc. Πρέπει να ρυθμιστούν καλύτερα...Μιλάμε ότι έχουν αφεθεί εντελώς στην τύχη τους,ίσως φταίει και το support,τι να πω...

Και το απόλυτα τραγικό είναι ότι τα προβλήματα εμφανίστηκαν,ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΑΝ:( Παλιότερα χρησιμοποιούσα συχνά την υπηρεσία MMS(συγκεκριμένα πέρυσι το καλοκαίρι) Φέτος μετά τα προβλήματα που έχω ούτε να με πληρώσουν δε τα χρησιμοποιώ...μα δηλαδή τι κόστος έχουν από την ΤΙΜ να μη συμπιέζουν τις εικόνες,τι κόστος έχουν να μην ελέγχουν ασυμβατότητα(ή έστω αν ανέλαβαν να ελέγχουν συμβατότητα MMS-τηλεφώνου να το κάνουν ΣΩΣΤΑ) Δε μπορώ να καταλάβω τι έχει ρίξει τόσο πολύ την ποιότητα μιας τόσο πρώην καλής υπηρεσίας της ΤΙΜ:!:

 

Τι να τα κανεις τα MMS? μη σου πω οτι το 90% αυτων που εχουν κινητα δε ξερουν τι ειναι

 

εγω δε τα χρησιμοποιω γιατι κανενας φιλος/η μου δε τα χρησιμοποιει,οι εταιριες δε λενε να κατεβασουν τις τιμες

Link to comment
Share on other sites

Πέτρο,όπως σου είπα έχει κολλήσει η γραμμή σου,το reset θα την φτιάξει:)

Το θέμα είναι ότι εγώ προσωπικά έχω εξοργιστεί με την κατάσταση με τα MMSc. Πρέπει να ρυθμιστούν καλύτερα...Μιλάμε ότι έχουν αφεθεί εντελώς στην τύχη τους,ίσως φταίει και το support,τι να πω...

Και το απόλυτα τραγικό είναι ότι τα προβλήματα εμφανίστηκαν,ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΑΝ:( Παλιότερα χρησιμοποιούσα συχνά την υπηρεσία MMS(συγκεκριμένα πέρυσι το καλοκαίρι) Φέτος μετά τα προβλήματα που έχω ούτε να με πληρώσουν δε τα χρησιμοποιώ...μα δηλαδή τι κόστος έχουν από την ΤΙΜ να μη συμπιέζουν τις εικόνες,τι κόστος έχουν να μην ελέγχουν ασυμβατότητα(ή έστω αν ανέλαβαν να ελέγχουν συμβατότητα MMS-τηλεφώνου να το κάνουν ΣΩΣΤΑ) Δε μπορώ να καταλάβω τι έχει ρίξει τόσο πολύ την ποιότητα μιας τόσο πρώην καλής υπηρεσίας της ΤΙΜ:!:

Μιχάλη δεν έκανα σήμερα τις δοκιμές γιατί είχα άλλα τρεχάματα. Πάντως σήμερα τα mms από ΤΙΜ προς άλλα δίκτυα καθυστερούσαν τραγικά... Αν δηλαδή κάναμε τις δοκιμές που μου είπες το απόγευμα, τώρα θα έπαιρνες τα mms και αν...

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (LG-U8210/V080 Obigo/WAP2.0 MIDP-2.0/CLDC-1.1)

 

Moy esteile o giwrgos mms.to elava amesa,san sms.alla unsupported type.simera pairnw 1231,efthase o kompos sto xteni.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (LG-U8210/V080 Obigo/WAP2.0 MIDP-2.0/CLDC-1.1)

 

Moy esteile o giwrgos mms.to elava amesa,san sms.alla unsupported type.simera pairnw 1231,efthase o kompos sto xteni.

Αυτό έτυχε και σε μένα πριν λίγες ημέρες. Τράβηξα ένα βίντεο με το Ν70 (γύρω στα 100ΚΒ) και το έστειλα (από ΤΙΜ σε ΤΙΜ) σε Ν80 και SE Z800. Και στα δύο πήγε το sms που είπες και συ... :mad:

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα αποφάσισα να κάνω ολικά τεστ στα MMSc της ΤΙΜ μιας και η ίδια έχει ασχοληθεί ΠΑΑΑΡΑ πολύ,σε βαθμό που η απάντηση από το 1231 με σκλάβωσε.

μετά από αυτά που είδα σήμερα φαντάζομαι ότι η ΤΙΜ έχει ένα πραγματικά έξυπνο κέντρο MMS με κακές ρυθμίσεις...

και έχουμε και λέμε:

μου στέλνει ο kοstas_pav ένα mms στο F2g.συννενοηθήκαμε να αλλάξω κάρτες να βάλω την SIM στο LG U8210.ενώ είχα βάλει αυτόματη ανάκτηση περίμενα και περίμενα...και περίμενα γύρω στη μία ώρα(!)να το λάβω και το άτιμο εκεί να επιμένει και να μην έρχεται.

Το περιεχόμενο του MMS ήταν μια φωτογραφία(30ΚΒ)και ένα κειμενάκι λίγων γραμμών.

Βάζω λοιπόν την κάρτα του F2g στο siemens M55(high tech κινητό:p προσωπικά το αγαπάω πάρα πολύ:O ) και αρχίζει η λήψη MMS...και έκπληκτος παρατήρησα ότι το siemens M55 όχι μόνο έλαβα γρήγορα το MMS αλλά το έλαβε ΧΩΡΙΣ να συμπιεστεί η εικόνα,χωρίς να απορριφθεί το περιεχόμενο,πραγματικά δηλαδή όπως μου το έστειλαν.

στο LG U8210 ή στο NOKIA Ν70 ενός φίλου μου θα ερχόταν μια φωτογραφία 3ΚΒ το πολύυυυ,αν ερχόταν, και το κειμενάκι λες και έχουμε ΝΟΚΙΑ 3510i:lol:

 

Προφανώς το κέντρο τους ελέγχει τον τύπο της συσκευής που λαμβάνει το MMS(υποθέτω βάσει IMSI) και θαυμάσια κρίνει ποιο είναι συμβατό και ποιο όχι.

 

Βλέπω όμως ότι πολλά κινητά(και μάλιστα μεγάλες μάρκες όπως ΝΟΚΙΑ Ν70,Ν80,LG U8210,SE Z800) αντί να έχουν ρυθμιστεί από το κέντρο να λαμβάνουν MMS 300kb με video,εικόνες κτλ τα έχουν αφήσει στην τύχη τους με αποτέλεσμα να μην μπορούν να λάβουν βίντεο 3gp,να συμπιέζονται οι εικόνες σε τρομακτικά ΧΑΜΗΛΗ ΠΟΙΟΤΗΤΑ(0.00000001ΜΡ :mad: ) λες και είναι όπως σωστά είπα NOKIA 3510i.

o τύπος από το 1231 μου είπε να πάω να αλλάξω κάρτα SIΜ αλλά δε πιστεύω ότι φταίει αυτό για να είμαι ειλικρινής.Εφόσον συμβαίνει σε πάρα πολλούς δε μπορεί η κάρτα μου(USIM παρακαλώ,είναι υψηλής τεχνολογίας) να φταίει.

 

Ας κοιτάξουν λοιπόν τα configurations στο MMSc τους και να μη μας βγάζουν τρελούς στο 1231...δε λέω,το Ν70 το πουλάν από τα καταστήματά τους...το LG δε αποκλειστικότητα αλλά να μη τα υποστηρίζει το MMSc τους είναι λίγο ντροπή.Αν παραμείνει αυτή η ασυμβατότητα τότε είναι αδιαφορία από μέρους τους.θα μας βάλουν όλους να αλλάξουμε SIM.και τι θα καταλάβουν;:blink:

Και από ότι έχω μάθει δεν είναι μόνο αυτά τα κινητά που δεν υποστηρίζονται από το κέντρο της ΤΙΜ...βάλτε πόσα sony ericsson μέσα! Για μεγάλες μάρκες κινητών...mmsc της ΤΙΜ που έχουν και καλό support :p

(τελικώς μπορεί να μη φταίει η ΤΙΜ αλλά το support από την εταιρία που έχει αγοράσει το MMSc,αλλά δικαιλογία δεν υπάρχει,τόσο καιρό κυκλοφορούν αυτά τα κινητά...)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλα και θα αφησεις την usim για να παιξεις με απλη sim για χαρη των ορεξεων του κεντρου;

 

Εμενα ενα siemens s55 εχει αλλεργια με την usim. Οταν παω στα εισερχομενα μηνυματα (παλια και νεα) κλεινει βιαιως.

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Τι περίεργα είναι αυτά ρε παιδιά στην TIM;

 

Φίλος μου πάντως από Αθήνα μου έστειλε MMS 92Kbytes από 3G από SE V800i και το έλαβα 86KBytes σε 2G σε Nokia 3650... Νομίζω ήταν μία λογική συμπίεση. Όταν έχω τη κάρτα στο Ν80 δεν γίνεται καμμία συμπίεση.

 

Σημειώστε ότι τα MMS αυτά ήταν ενδοδικτυακά και έγιναν από Vodafone σε Vodafone! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλα και θα αφησεις την usim για να παιξεις με απλη sim για χαρη των ορεξεων του κεντρου;

 

Εμενα ενα siemens s55 εχει αλλεργια με την usim. Οταν παω στα εισερχομενα μηνυματα (παλια και νεα) κλεινει βιαιως.

όχι δε πρόκειται να αφήσω τη USIM,εξάλλου είναι το τελευταίο πράγμα που φταίει σε αυτή την ιστορία.στο Μ55 η ίδια USIM λαμβάνει κανονικά MMS ενώ άλλοι με απλή SIM στο Ν70 και εγώ με το F2g στο LGάκι μου δε μπορώ να λάβω...!

το s55 πολλές αλλεργίες είχε γενικά...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...