Jump to content

Καμουφλαρισμένες κεραίες / Κεραίες σε κατοικημένες περιοχές


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ερώτηση.... Μήπως ξέρει κανείς τι ενέργειες χρειάζεται για να βγει η άδεια? Δηλαδή που πρέπει να απευθυνθεί κάποιος και τι άδειες πρέπει να έχει για να είναι 100% ΟΚ καλυμένος νομικά?

...μία μέρα, ο Κινέζος Αυτοκράτορας διέταξε τον πρώτο ζωγράφο της αυλής να σβήσει τον καταρράκτη από μία τοιχογραφία του παλατιού, γιατί ο θόρυβος του νερού τον εμπόδιζε να κοιμηθεί...

Regis Debray: Vie et Mort de l' Image

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 163
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Βρε σεις,αφήστε τις εταιρίες να κάνουν τη δουλειά τους!Κατευθείαν μάθατε να ξηλώνετε κεραίες :p

 

Να σου κάνω μια ερώτηση;Και θέλω να μου απαντήσεις όσο πιο λογικά γίνεται:

 

Ας υποθέσουμε ότι η κεραία είχε πολεοδομική άδεια,άδεια για ηλεκτροδότηση κλπ,οκ?Εφόσον θεωρείς πως είναι επικίνδυνη για την υγεία σου,ποια η διαφορά με το να είχε τις άδειες και να παρέμενε επικίνδυνη;

Θέλω να πω,πως ακόμη κι αν είχε τις άδειες,εφόσον ήταν επικίνδυνη τι θα άλλαζε;

 

Συμφωνώ πως νομικά είναι παράνομη η εταιρία,όμως αυτό που λες είναι πως εφόσον η εταιρία ήταν 100% νόμιμη στις άδειες και δεν μπορούσες να κάνεις κάτι,τότε αυτόματα θα το ανεχόσουν.Ή μήπως τότε θα ήσουν ασφαλής;

 

Οπότε,ας σκεφτούμε λίγο λογικά πριν προχωρήσουμε σε πράξεις που υποβιβάζουν τη νοημοσυνη μας και μας κάνουν έρμαια κάποιων άσχετων που ακούμε να λένε πως οι κεραίες είναι επικίνδυνες.

Αντί να προβείς σε τέτοιες πράξεις,γιατί δεν απευθύνεσαι στους αρμόδιους επιστήμονες για να μάθεις πώς λειτουργούν οι κεραίες και αν είναι ή όχι επικίνδυνες;

 

Εγώ τόσα χρόνια,αλλά και αρκετοί συγγενείς μου,ζούμε δίπλα από κεραίες κινητής τηλεφωνίας(μιλάμε για 10 χρόνια πάνω-κάτω).Δεν πάθαμε τίποτα,ούτε βγήκαμε να διαδηλώνουμε με τους υστερικούς,χαραμοφάηδες και άσχετους της κάθε γειτονιάς και κάθε πόλης(δεν αναφέρομαι σε σένα,αλλά γενικά).Μπορεί δηλαδή η θεία η Μαρία ή η γιαγια Ευδοξία να γνωρίζει τις αρχές λειτουργίας ενός δικτύου κινητής τηλεφωνίας ώστε να απενεργοποιεί κεραίες;

 

Πραγματικά,γελάω πάρα πολύ με όλους αυτούς που ξηλώνουν κεραίες και μετά παραπονιούνται για την ανεπαρκή κάλυψη,αλλά παράλληλα λυπάμαι και όλους αυτούς που δε φταίνε σε τίποτα και θέλουν να κάνουν τη δουλειά τους απροβλημάτιστα και την πατάνε εξαιτίας 10 ατόμων.

 

Το ξαναλέω πως δεν απευθυνομαι σε σένα με κάποιον απ'τους παραπάνω ισχυρισμούς,απλά την άποψή μου διατυπώνω επί τους θέματος. :)

Link to comment
Share on other sites

Για την άδεια και τους φορείς που εμπλέκονται ρωτάω για να δω και σε άλλους φορείς πέρα της πολεοδομίας που ψάξαμε και όντως δεν υπάρχει άδεια, μήπως πουθενά αλλού υπάρχει η άδεια. Εάν είναι παράνομη, τότε μπορείς να κάνεις "κάτι". Εάν ήταν όμως νόμιμη το πιθανότερο θα ήταν να μην μπορούσες να κάνεις τίποτα. Όσο για το επικίνδυνο ή όχι της υπόθεσης, την Κυριακή που κατεβαίνω Θεσ/νίκη θα ρωτήσω έναν γνωστό μου που ξέρει πώς και ποιοί μπορούν να μετρήσουν την ακτινοβολία και θα δούμε αν είναι επιβλαβής ή όχι.... Αναμονή!!!

 

ΥΓ: Το ξέρατε ότι, η COSMOTE τουλάχιστον, δίνει 30.000-50.000€ "αποζημίωση" για την κεραία εκεί που την τοποθετεί? Το ποσό κυμαίνεται ανάλογα με το "βάρος" της ακτινοβολίας που σηκώνει το κεφάλι σου :-P

...μία μέρα, ο Κινέζος Αυτοκράτορας διέταξε τον πρώτο ζωγράφο της αυλής να σβήσει τον καταρράκτη από μία τοιχογραφία του παλατιού, γιατί ο θόρυβος του νερού τον εμπόδιζε να κοιμηθεί...

Regis Debray: Vie et Mort de l' Image

Link to comment
Share on other sites

Όσο για το επικίνδυνο ή όχι της υπόθεσης, την Κυριακή που κατεβαίνω Θεσ/νίκη θα ρωτήσω έναν γνωστό μου που ξέρει πώς και ποιοί μπορούν να μετρήσουν την ακτινοβολία και θα δούμε αν είναι επιβλαβής ή όχι.... Αναμονή!!!

 

Συγνώμη κιόλας,αλλά το πιστεύεις αυτό που αναρωτιέσαι;Το αν δηλαδή είναι επιβλαβής η ακτινοβολία :rolleyes:

 

Αντί να ρωτήσεις τον οποιονδηποτε που.."ξέρει",καλύτερα να απευθυνθείς σε επιστημονικές ιστοσελίδες και να ενημερωθείς σχετικά με τον τρόπο λειτουργίας των 3g και gsm δικτύων!Αν ο καθένας κατέφευγε σε τέτοιες λύσεις,τότε η απρόσκοπτη λειτουργία των δικτύων κινητής τηλεφωνίας θα ήταν δεδομένη,όπως στην Αυστρία,στην Ελβετία,στην Γερμανία κ.ο.κ. ;)

 

Άλλωστε,ακόμη κι αν η κεραία είναι παράνομη,είναι πολύ πιθανό να βγει οσονούπω όποια άδεια της λείπει,οπότε τότε δε γίνεται τίποτα.Ας σκεφτόμαστε επομένως λογικά :)

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα ήμουνα πιο ήσυχος για τις νόμιμα ελεγχόμενες κεραίες!

 

Το ίδιο θα απαντούσα κι εγώ!

...μία μέρα, ο Κινέζος Αυτοκράτορας διέταξε τον πρώτο ζωγράφο της αυλής να σβήσει τον καταρράκτη από μία τοιχογραφία του παλατιού, γιατί ο θόρυβος του νερού τον εμπόδιζε να κοιμηθεί...

Regis Debray: Vie et Mort de l' Image

Link to comment
Share on other sites

Θα ήσασταν ήσυχοι ακόμη κι αν ήταν στην πραγματικότητα επικίνδυνες οι κεραίες,αλλά είχαν άδεια απ'την ΔΕΗ ή την πολεοδομία..;Δηλαδή τότε θα σκεφτόσασταν:"Εντάξει,μπορεί να τα κακαρώσω απ'την κεραία,αλλά τουλάχιστον έχει τις απαιτούμενες άδειες" :rolleyes:

 

Όλα στη σκέψη μας είναι επομένως!Καλύτερα να αφήσουν ορισμένοι άσχετοι τις κεραίες και ν'ασχοληθούν με τις δουλειές τους για να μην αλλάζουμε κι εμείς οι φυσιολογικοί άνθρωποι δίκτυο κάθε εξάμηνο,λόγω ξηλωμάτων :p

Link to comment
Share on other sites

Kαλα δεν ειναι και οτι καλυτερο να χεις την κεραια απεναντι σου αλλα τοση ακτινοβολια τρωμε οπου παμε που μακαρι να ταν μονο αυτο.

Τοσα ασυρματα δικτυα εχει καθε γειτονια. Δεν θα ξεσηκωθουμε να τα σηκωσουμε ολα!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Οσο πιο μακρια ειναι η κεραια τοσο μεγαλυτερη ειναι η ακτινοβολια που τρωμε,καταλαβετε το,οι κεραιες που ειναι στα βουνα δουλευουν σε μεγαλυτερα watt ειναι δηλαδη υψηλης εμβελειας σε σχεση με αυτες που δουλευουν στις πολεις και τοποθετουνται πανω στα κτηρια,στη Κινα υπαρχει νομος που δεν επιτρεπει την εγκατασταση κεραιων υψηλης εμβελειας αλλα ειναι ολη η χαωδης χωρα τους με μικρα bts,μην πανικοβαλεστε αδικα ο καρκινος δε δημιουργειτε με ηλεκτρομαγνητικα κυμματα,αν ηταν ετσι δε θα ζουσε κανεις μεχρι σημερα,κοντευουμε στα 20 χρονια κινητης και δεν εχει βρεθει τιποτα......στην Ελλαδα εξαλλου οι εταιριες κινητης εχουν βαλει πολυ λιγοτερες κεραιες απο το αναμενομενο και εκπεμπουν πολυ λιγοτερο οχι μονο απο το οριο αλλα απο το αναμενομενο,η σκοπιανικη mobimak εκπεμπει 3 φορες περισσοτερο απο οποιαδηποτε Ελληνικη εταιρια,εαν πατε στα σκοπια,τη βουλγαρια και την τουρκια θα δειτε διαφορα,ειδικα στα σκοπια εχουν βαλει κεραιες σχεδον σε καθε χωριο μικρα bts,εδω στην Ελλαδα ειδαμε και παθαμε μεχρι να καλυψουν και το τελευταιο χωριουδακι.

 

Οι κεραιες της τηλεορασης και ραδιου εχουν μεγαλυτερη ακτινοβολια,η ακτινοβολια που τρωμε απο τα κινητα δεν ειναι τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! εγώ θα πω το εξής, ότι όλα γύρω μας χρησιμοποιούν ηλεκτρομαγνητικά κύματα τα οποία ως γνωστόν παράγουν ποστοστά ακτινοβολίας, μπορεί μακροπρόθεσμα να μας δημιουργούν διάφορα που λένε κατά καιρούς αλλά υπάρχουν 100% αποδείξεις ή είναι λόγια του άερα? εγώ δεν είδα ακόμα κάτι σίγουρο. Μην ξεχνάμε ότι τώρα πλέον παντού έχουμε ασύρματα δίκτυα και δεν μιλάω για τα wifi routers που έχουμε μέσα στο σπίτι μας αλλά και τα εξωτερικά όπως πχ εγώ που είμαι στο AWMN και έχω και εγώ κόμβο και ο απέναντι μου. Τα κινητά μας, οι δορυφορικές, το ραδιο, οι κεραίες tv, αν είναι όπως τα παραλένε κάποιοι με σάλτζες και μαρμελάδες θα είχαμε πεθάνει όλοι τώρα. Καλό είναι οι κεραίες κινητής να μην είναι κοντά σε κατοικημένες περιοχές, αλλά λόγω των προδιαγραφών τους το σύστημα κυψέλης για την μετάδοση κυμάτων απαιτεί κάθε λίγη απόσταση κεραία, έτσι δουλειά αν ξηλώνουμε κεραίες δεν γίνεται! τα ίδια λέγανε στην Κυψέλη που μένω εγώ και στο Περιστέρι που δουλεύω και έχουμε σοβαρό πρόβλημα σημάτων! ακόμα και το ρεύμα αν κοπει στο σπίτι μου κινητό ΔΕΝ έχω! για να μιλήσω στο κινητό το αφήνω απέξω ή κοντά στο μπαλκόνι και μιλάω με το bt hands free για να έχω σήμα! από την μιά λέμε για ακτινοβολίες και από την άλλη κλαιγόμαστε γιατι δεν έχουμε σήμα? βλέπεις κάτι χωριά στην μεση του πουθενά με σήμα 3G cosmote πχ και στο κέντρο της Αθηνας που μένω όχι μόνο 3G δεν έχω καν, αλλά για να έχω σήμα κάνω τάμα! ΕΛΕΟΣ! και ξέρετε γιατί γίνεται αυτό. Το Καλοκαίρι ήμουν Ελαφόνησο, ορεινά χωριά Αρκαδίας, Βυτίνα, Λιμποβίτσι και πολλά άλλα και είχα παντού 3G και τερμα σήμα!!! :lol::lol::lol:

Ξέχασα να πω ότι έχω δει καμινάδες δήθεν και καλά και τελικά είναι κεραίες!!!! και μάλιστα σε πολύ κεντρικά σημεία της Αθήνας! το να είναι τέτοιες κεραίες δίπλα σε νοσοκομεία ή σχολεία είναι ότι χειρότερο, αυτές πρέπει να μεταφερθούν αλλού!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί τότε να φύγουν από τα σχολεία και τα νοσοκομεία? Αφού δε δημιουργούν προβλήματα υγείας!

Γιατί το "διά χειρός Βαράγκη" πάει σύννεφο... :X

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Αν οι κεραίες είναι μικρής ισχύος καλώς να υπάρχουν... Απλά με το να τις κατεβάζουμε οι εταιρείες βάζουν λίγες και με μεγάλη ισχύ μιας και το όριο στην Ελλάδα είναι αρκετά μεγάλο. Δείτε για παράδειγμα το Σάλτσμπουγκ, το όριο είναι 0,2 V/m, δηλαδή 100 φορές και περισσότερο κάτω από το δικό μας. Μόνο που αυτό δεν μεταφράζεται σε λιγότερες αλλά σε περισσότερες κεραίες. Πράγματι στο Σάλτσμπουργκ η πυκνότητα των κεραιών, πολύ μικρής ισχύος, είναι μια κεραία για 2-3 οικοδομικά τετράγωνα, γεγονός που βεβαίως "ανεβάζει" και το κόστος που καταβάλλουν οι εταιρείες
Power is how fast you hit the wall, torque is how far you take the wall with you.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...