Jump to content

[Off-topic] Paypal: Χρήση και γενικές ερωτήσεις


Mick22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

άνοιξα ένα λογαριασμό στο paypal με κάρτα moneysafe που δεν έχει καμια σχέση με ελληνικές τράπεζες οποτε δεν έχει και capital controls... λοιπόν έκανα την εγγραφη μου έβαλα το κωδικό εκεί που έλεγε Confirm Credit Card
.

 

 

Κανεις κανονικα αγορες μεσω PayPal kai MoneySafe ΤΩΡΑ?

Edited by Mick22
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 63
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγώ θα το προτιμούσα πάντως προκειμένου να μπορώ να δουλεύω με paypal για αγορές από ebay, αυτή την κάρτα την δεχεται το aliexpress;
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα το προτιμούσα πάντως προκειμένου να μπορώ να δουλεύω με paypal για αγορές από ebay, αυτή την κάρτα την δεχεται το aliexpress;

 

Δουλεύει παντού όπου δέχονται Mastercard

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να γεμίσεις τη moneysafe με κάρτες από περίπτερο; Είδα όμως ότι έχει πάγιο 1,5€ και δεν προτίθεμαι να πληρώσω εύκολα αυτό το ποσό.

Και πέρα από το πάγιο, 4% προμήθεια σε κάθε φόρτιση και 3,9% προμήθεια για μετατροπή συναλλάγματος.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδες moneysafe cards εχει βρει κανεις διαθέσιμες αυτό το διάστημα στην Αθηνα? Εννοω την καρτα την ιδια, όχι τα vouchers για τη φορτιση με χρηματα. Ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Και πέρα από το πάγιο, 4% προμήθεια σε κάθε φόρτιση και 3,9% προμήθεια για μετατροπή συναλλάγματος.

+ Μηνιαίο τέλος της κάρτας €1.50 και Κλείσιμο λογαριασμού €10.00

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη βγαινει ο κουκος αηδονι...ισως αξιζει μονο αν θες να αγορασεις κατι σχετικα ακριβο ωστε να εχεις την ασφαλεια του paypal για καποιο καιρο. Ειδαλλως για μικροπραγματα δεν αξιζει, εκτος και αν ειναι αναγκαια και δεν τα βρισκεις ελλαδα. Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Δουλεύει παντού όπου δέχονται Mastercard

 

Μια φορά από Aliexpress που δοκίμασα τώρα για αγορά προϊόν κόστος 1$ δεν την δέχεται,με χρεωστική κάρτα της ALPHA Visa.

Link to comment
Share on other sites

atux_null το ίδιο πρόβλημα έχω κι εγώ με την κάρτα της πειραιώς. Το πρόβλημά μου όμως είναι ότι είχα παραγγείλει πριν τα capital controls ένα mp3-usb των 3 ευρώ, δεν παρέλαβα την παραγγελία, μου είπαν ότι θα μου επιστρέψουν τα χρήματα και τώρα που το πήρα στα χέρια μου , δεν μπορώ να τους επιστρέψω τα λεφτά.. μου έστειλαν money request αλλά δεν ξέρω πως λειτουργεί αυτό το πράγμα, που το βλέπω;
Link to comment
Share on other sites

+ Μηνιαίο τέλος της κάρτας €1.50 και Κλείσιμο λογαριασμού €10.00

 

Αυτό με το κλείσιμο του λογαριασμού δεν το κατάλαβα... Πώς θα μου χρεώσει 10€ εάν δεν ξαναβάλω voucher;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας θέλω να σας κάνω μια ερώτηση το οποίο αν γίνεται να κάνω με την κάρτα paysafecard MasterCard για αγορές από το aliexpress.

Για να ξέρω να μην πάρω την κάρτα τζάμπα και πληρώσω 100 ευρώ.

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το PayPal μαλλον την εχει κοψει και την Μοneysafe.

 

Eγω εχω ξενο λογαριασμο PayPal.

 

Λοιον ενω εχω βαλει πρωτη καρτα επιλογης την mastercard MoneySafe, οταν απο το καταστημα εξωτερικου κανω κλικ για πληρωμη στο Paypal, μου βγαζει ΠΡΩΤΗ καρτα μια ξενη προπληρωμενη VISA! Και μονο.

Την MoneySafe και την ελληνικη mastercard της Εθνικης ουτε καν με αφηνει να της κανω επιλογη (μεσω "change")

Σαν δικαιολογια Βγαζει ενα μυνημα που λεε騨

Why don't I see my other payment methods?

We're sorry, some of your payment methods are unavailable for this purchase

Unavailable payment methods:

 

Card: MasterCard/PayPal Prepaid Card XXXX-XXXX-XXXX-χχχχ

To protect our members against fraud, we review every transaction and may block a payment method when we see a potential risk. Although our fraud measures occasionally block a legitimate payment, to maintain overall security, we don't overturn any decisions about an individual transaction.

 

Here are some other common reasons that payment methods may be unavailable:

 

Your card may be expired

 

We may not have the current billing address for your card

 

You may need to confirm your card

 

You may need to become a Verified PayPal member

 

Remember, these restrictions may not apply to all transactions. Your available payment methods may vary for future purchases.

 

To learn more or check the status of a payment method, log in to PayPal.it and go to your Profile.

Υπ οψιν εχω κανει confirm την MoneySafe και ολα!

 

Ακομα και με ενα της PayPAl που μιλησα τηλεφωνικα και καναμε τα παντα (βγαζοντας εντελως την ξενη VISA, για να το "σπρωξουμε"¨να δεχτει σαν πρωτη επιλογη την MoneySafe.... αλλα' τιποτα!

 

Οταν ξαναπροσθεσαμε την ξενη VISA ...τοτε παλι εμφανιστηκε απο μονη της σαν πρωτη επιλογη για το checkout μεσω PayPal!

 

OI MoneySafe τποτα. Δεν αφηνει να γινει επιλογη. Το ιδιο και η ελληνικη που ουτε καν εμφανιζεται και αυτη για πιθανες επιλογες καρτας πληρωμης μεσω PayPal.

 

Υπαρχει καποιος εδω που καταφερνει και αγοραζει με την MoneySafe μεσω PayPαl ???

 

 

Μετα απο ολα αυτα εκανα μια αγορα μεσω PayPαl με την ξενη καρτα (εχει εκδοθει εξωτερικο) σε ενα κινεζικο καταστημα.

Και μια αγορα επιτυχημενη με την MoneySafe, απ ευθειας με την καρτα και χωρις PayPαl, στην Αμερικη

Edited by Mick22
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το κλείσιμο του λογαριασμού δεν το κατάλαβα... Πώς θα μου χρεώσει 10€ εάν δεν ξαναβάλω voucher;

Δεν το γνωριζω.

Παντος θεωρητικα αν δεν κλεισεις το λογαριασμο θα χρεωνουν 1,5ευρω/μηνα υπαρχει δεν υπαρχει μεσα υπολοιπο.

Θεωρητικα παλι, αν δεν εχεις μεσα υπολοιπο και περνουν οι μηνες αυτοι θα ''κανει να λαμβανουν'' και σε περιπτωση που μετα απο μηνες βαλεις χρηματα θα ''τραβηξουν'' κατευθειαν τα χρηματα του χρεους/μηνα.

Τωρα, θεωρητικα παντα,,,, μετα απο μηνες αν μαζευτει ενα σεβαστο ποσο χρεους δεν ξερω πως μπορουν να κινηθουν για να το διεκδικησουν.

 

Πολυ θεωρια επεσε :lol: Αν ξερει να μας πεις καποιος τι γινετε στην πραξη θα ηταν καλυτερα ;)

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Θελει λιγο προσοχη κατα τη γνωμη μου η moneysafe και καλη πληροφορηση πριν κανει καποιος οτιδηποτε. Αν και αναφερει οτι ειναι prepaid, δεν ειναι μια απλη prepaid που την φορτιζεις, αγοραζεις online, την παρατας και οταν θες να αγορασεις ξανα την ξαναθυμασαι. Αν και prepaid, εχει τις "υποχρεωσεις" κατά κάποιο τρόπο μιας πιστωτικης καρτας απο οσο εχω καταλαβει, με οτι αυτο συνεπαγεται. Στους ορους και προυποθεσεις δεν αναφερει ξεκαθαρα τι γινεται αν δεν υπαρχει υπολοιπο για την πληρωμη του 1.5€ ή αν συσσωρευτει καποιο χρεος. Εχει εδρα το Γιβλαταρ και διεπεται απο τις νομοθεσιες της Κυπρου, τρεχα γυρευε δηλαδη. Μονο καποιος κατοχος που την χρησιμοποιει καιρο μπορει να μας εξηγησει καλυτερα τι συμβαινει με αυτη την καρτα. Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Δεν το γνωριζω.

Παντος θεωρητικα αν δεν κλεισεις το λογαριασμο θα χρεωνουν 1,5ευρω/μηνα υπαρχει δεν υπαρχει μεσα υπολοιπο.

Θεωρητικα παλι, αν δεν εχεις μεσα υπολοιπο και περνουν οι μηνες αυτοι θα ''κανει να λαμβανουν'' και σε περιπτωση που μετα απο μηνες βαλεις χρηματα θα ''τραβηξουν'' κατευθειαν τα χρηματα του χρεους/μηνα.

Τωρα, θεωρητικα παντα,,,, μετα απο μηνες αν μαζευτει ενα σεβαστο ποσο χρεους δεν ξερω πως μπορουν να κινηθουν για να το διεκδικησουν.

 

Πολυ θεωρια επεσε :lol: Αν ξερει να μας πεις καποιος τι γινετε στην πραξη θα ηταν καλυτερα ;)

 

Πολύ απλά δε μπορούν να δικδικήσουν το 10 ευρω αν εσύ την παρατήσεις και την αφήσεις να λήξει. Το 10ευρω έχει μπει για όσους ξαφνικά αποφασίζουν ότι δεν τη χρειάζονται και ζητάνε κλεισιμο, οπότε τοτε τους ζητά χαράτσι. Το μηνιαίο τελος είναι άλλο πράγμα βέβαια

Link to comment
Share on other sites

Ηδη εκανα 3 αγορες με την Μοneysafe.

 

Μια Γερμανια, μια Αμερικη και ανανεωση του Avast (εξωτερικο).

Ολες απ'ευθειας με την καρτα.

 

Με τo Paypal οπως ειπα και πιο πανω ΔΕΝ δουλευει

 

Βασικα μου ειναι και καπως αδιαφορο, αφου ειναι μια προπληρωμενη καρτα και την φορτωνω οταν θελω να αγορασω. Το ποσο που μενει μεσα ειναι ελαχιστο.

(Τωρα θα την ξαναφορτωσω κανα 50αρικο)

 

*Aυτο που με ενοχλησε ειναι με το Paypal, που μου εκλεψε 1 δολλαριο χ 6 φορες = 6 δολλαρια συνολο!! 1 δολλαριο σε καθε προσπαθεια που εκανα για να περασω την πληρωμη διαλεγοoντας την Moneysafe (χωρις ςπιτυχια).

Μου επεστρεψε μονο 1,5 ευρω.

 

Συμπερασμα η καρτα δουλεευει μια χαρα γι αγορες εξωτερικο. Αλλα δεν δουλευει με το Paypal

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, σκεφτόμουν και εγω για την moneysafe για αγορες μέσω ebay + paypal άρα πρέπει να την ξεχάσω; Σε αλλά μαγαζιά δουλεύει απευθείας; Πχ geekbuying, chinavasion αλλά και στο aliexpress; Εδώ που είμαι σε ένα σούπερ μάρκετ μου είπαν πως είχαν και μετά τα c.c τους τις σταμάτησαν....
Link to comment
Share on other sites

+ Μηνιαίο τέλος της κάρτας €1.50 και Κλείσιμο λογαριασμού €10.00

 

Τα έχω δει είναι για μπάτσες οι άνθρωποι.

 

Δηλαδη βγαινει ο κουκος αηδονι...ισως αξιζει μονο αν θες να αγορασεις κατι σχετικα ακριβο ωστε να εχεις την ασφαλεια του paypal για καποιο καιρο. Ειδαλλως για μικροπραγματα δεν αξιζει, εκτος και αν ειναι αναγκαια και δεν τα βρισκεις ελλαδα.

 

Το αυτό.

 

Προτιμήστε neteller αν βρείτε τρόπο να την γεμίσετε. Εγώ π.χ έχω θείο Αγγλία και θα προσπαθήσω να τον ψήσω να του κάνω κατάθεση εδώ και να μου βάλει λεφτά με την κάρτα του. Θα εκδώσω και την φυσική κάρτα (10€ χωρίς μηνιαίο πάγιο) και αν δεν μου χρειαστούν στο ίντερνετ τα τρώω και εδώ όπου δέχονται κάρτα (η ανάληψη μέσω ΑΤΜ στοιχίζει 3,95€ και προφανώς δεν συμφέρει).

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Επέμεινε στην δική σου εκδοχή και άσε το paypal να βγάλει το φίδι από την τρύπα.

Aυτο εκανα ,,, νεοτερα θα εχω

What happens next

We'll contact you with any developments or if we require additional information from you by Sep 2, 2015.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Ως προς την moneysafe:

1. Τα 10€ αφορούν κλείσιμο λογαριασμού πριν την ημερομηνία λήξης της κάρτας.

2. Τα 10€ τα εξασφαλίζουν δεσμεύοντάς τα από το υπόλοιπο.

Τα παραπάνω μου τα είπαν στο livechat.

Δυστυχώς, έκανα το λάθος να την παραγγείλω... Ακύρωση παραγγελίας δεν δέχονται. Μπορώ απλώς να μην την ενεργοποίησω, οπότε τζάμπα τα 10€.

Γενικά πάντως, το site δείχνει της πλάκας. Όταν έκανα την παραγγελία, δεν έλαβα καν ένα επιβεβαιωτικό e-mail.

Και το καλύτερο... Σε ερώτησή μου για την χρονική ισχύ της κάρτας, η απάντηση ήταν "1 ή 2 χρόνια"!!! Δυστυχώς, δεν είχα τις κάρτες ταρώ πρόχειρες...

Link to comment
Share on other sites

Πώς πλήρωσες την έκδοσή της; Πώς θα την επαναφορτίζεις αν την χρησιμοποιήσεις τελικά; Δεν έχουν σταματήσει να πουλιούνται προσωρινά;

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Την παραγγέλνεις μέσω της ιστοσελίδας τους, στέλνοντάς τους ένα voucher των 10€. Με αντίστοιχα voucher διαφόρων ποσών, που τα αγοράζεις από συγκεκριμένα περίπτερα ή καταστήματα, την φορτίζεις.
Link to comment
Share on other sites

Ως προς την moneysafe:

1. Τα 10€ αφορούν κλείσιμο λογαριασμού πριν την ημερομηνία λήξης της κάρτας.

2. Τα 10€ τα εξασφαλίζουν δεσμεύοντάς τα από το υπόλοιπο.

Τα παραπάνω μου τα είπαν στο livechat.

Δυστυχώς, έκανα το λάθος να την παραγγείλω... Ακύρωση παραγγελίας δεν δέχονται. Μπορώ απλώς να μην την ενεργοποίησω, οπότε τζάμπα τα 10€.

Γενικά πάντως, το site δείχνει της πλάκας. Όταν έκανα την παραγγελία, δεν έλαβα καν ένα επιβεβαιωτικό e-mail.

Και το καλύτερο... Σε ερώτησή μου για την χρονική ισχύ της κάρτας, η απάντηση ήταν "1 ή 2 χρόνια"!!! Δυστυχώς, δεν είχα τις κάρτες ταρώ πρόχειρες...

- Η χρονικη ισχυς της δικης μου καρτας ειναι 2 χρονια,

(Την πηρα απο καταστημα. Αμεσα ηταν η εκδοση της. Χρειαζεται ταυτοτητα. Και ενα κινητο τηλεφωνο, οπως και ενα ιμεηλ, Υπογραφεις συμβολαιο και ετσι παιρνεις και User ID, password & pin)

 

- Απο το website (που εγω το βρισκω μια χαρα και ευελικτο) μπορεις να βρεις ολα τα σημεια πωλησης της καρτας σε Ελλαδα και Κυπρο

http://www.moneysafecard.com/en/store-locator.html

 

- Παντα απο το website κανεις login και ελεγχεις τα στοιχιεα σου και ολη την κινηση της καρτας. Ειναι αμεση η ανανεωση στο Balance και σε Transactions History.

Επι πλεον υπαρχει και μια οψιον Block Card.

Και αλλη μια Manage Buddies, για να ανταλασεις χρηματα φορτωνοτας καρτα φιλου και αντιστροφως (που ομως βλεπω οτι χρειαζεται update της καρτας ενα level, με διαβατηριο η΄διπλωμα και ενα λογαριασμο προσφατο)

 

- Εκανα ολες τις αγορες που μου χρειαζονταν τωρα και μου εχει μεινει υπολοιπο 4,85 ευρω.

Επομενως δεν ισχυει αυτο που γραφεται πιο πανω οτι "Τα 10€ τα εξασφαλίζουν δεσμεύοντάς τα από το υπόλοιπο.¨" :cool:

Edited by Mick22
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...