Jump to content

Συχνότητες 4G (800/1800/2600) ποιές είναι οι διαφορές τους ;


cmvr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε τώρα ξεκαθαρίζουν κάπως τα πράγματα στο μυαλό μου σχετικά με το θέμα γιατί όσο και να το έψαχνα στο διαδίκτυο δεν έβρισκα άκρη. Πώς θα βρω αν υποστηρίζει το μόντεμ του Motorola one dual το 4G+ ? Είναι στο πρόγραμμα του Android one (αν και δεν πρέπει να παίζει ρόλο).

 

Πρέπει με το model number του συγκεκριμένου κινητού να το googleαρεις

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 98
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σε εσωτερικό χώρο να πω την αλήθεια δεν με απασχολεί πολύ γιατί θα έχω WiFi. Αυτό που με ανησυχεί είναι μήπως δεν έχω 4G+ λόγω της έλλειψης της Β20.
Σε Θράκη που ανεβαίνω για δουλειά χωρίς 20αρα σε αρκετά σημεία έχει θέμα. Αθήνα εξαρτάτε το που είμαι. Πάντως συσκευή χωρίς 20αρα δεν αγοράζω ξανά από την εμπειρία που είχα μέχρι σήμερα.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Σε Θράκη που ανεβαίνω για δουλειά χωρίς 20αρα σε αρκετά σημεία έχει θέμα. Αθήνα εξαρτάτε το που είμαι. Πάντως συσκευή χωρίς 20αρα δεν αγοράζω ξανά από την εμπειρία που είχα μέχρι σήμερα.

 

Όταν λες έχεις θέμα εννοείς δεν έχεις 4G+ η δεν έχεις σήμα γενικά;

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες έχεις θέμα εννοείς δεν έχεις 4G+ η δεν έχεις σήμα γενικά;
Πχ παραλίακα στον νόμο Ξάνθης δεν είχα 4g όπως και βόρειο δυτικά στην πόλη ανάλογα και Κομοτηνή. Στην Αθήνα σε κάποια σημεία εσωτερικά που παει συχνά με εξυπηρετεί η 800αρα γιατί παίζει ποιο γρήγορα σε σχέση με τις ασθένικες 1800/2600. Και Πελοποννήσο είχα θέματα αρκετά που η 800αρα έβγαζε το φίδι από την τρυπα.

 

Εν έτος πλέον 2019 σε λίγες ώρες νομίζω ότι η συσκευή να την υποστηρίζει την 800αρα είναι πολύ βασικό ανεξαρτήτως δικτύου και ίδιετερα όταν πλέον παίζει και Volte.

Edited by cmvr

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Πήρα τηλέφωνο στην Cosmote και άφησα ερώτημα στο τεχνικό τμήμα. Θα με καλέσουν πίσω να μου απαντήσουν. Το ερώτημα ήταν αν το Motorola one dual που πουλάει ο Γερμανός υποστηρίζει 4G+ γιατί όπως λένε οι προδιαγραφές του κινητού έχει μόνο την Β3 και Β7 μπάντα. Τους ρώτησα λοιπόν αν η έλλειψη της Β20 μπάντας επηρεάζει το 4G+ ή και κάπου αλλού σχετικά με την λήψη του κινητού. Αναμένουμε απάντηση λοιπόν.

 

Οι περισσότερες κεραίες στην Cosmote, κάνουν 4G+ με B7+B3. Οπότε κλα'ι'ν... Δε νομίζω να έχεις πρόβλημα. Όμως σε περιοχές ή εσωτερικούς χώρους που πιάνει μόνο η B20, θα πρέπει να υπάρχει καλό σήμα 3G, αλλιώς ξεχνάς το σερφαρισμα...

Link to comment
Share on other sites

Οι περισσότερες κεραίες στην Cosmote, κάνουν 4G+ με B7+B3. Οπότε κλα'ι'ν... Δε νομίζω να έχεις πρόβλημα. Όμως σε περιοχές ή εσωτερικούς χώρους που πιάνει μόνο η B20, θα πρέπει να υπάρχει καλό σήμα 3G, αλλιώς ξεχνάς το σερφαρισμα...

 

Παντως επαρχια ca με 7+3 κανει μονο στο κτυριο της κοτε ...στην υπόλοιπη και πολη αλλα και χωρια και καμπους και βουνα παιζει το 90%με 3+20 και πολλες φορες 20+20

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά σε όλους.

 

Εν έτος 2019 πλέον όπως το έχω πει ξανά δεν νοείται συσκευή χωρίς Band 20 αν θέλεις να έχεις την συνολική εμπειρία του δικτύου και ιδιαίτερα αν βασίζεσαι σε Volte για ομιλία σε εσωτερικούς χώρους.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά σε όλους.

 

 

 

Εν έτος 2019 πλέον όπως το έχω πει ξανά δεν νοείται συσκευή χωρίς Band 20 αν θέλεις να έχεις την συνολική εμπειρία του δικτύου και ιδιαίτερα αν βασίζεσαι σε Volte για ομιλία σε εσωτερικούς χώρους.

 

Το VoLTE είναι βοηθητική υπηρεσία. Δεν βασίζεσαι σε αυτό για να επικοινωνήσεις. Ομιλία έχεις και χωρίς VoLTE.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το VoLTE είναι βοηθητική υπηρεσία. Δεν βασίζεσαι σε αυτό για να επικοινωνήσεις. Ομιλία έχεις και χωρίς VoLTE.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Εκτός αν στην περιοχή που βρίσκεσαι υπάρχει μόνο κάλυψη 4g και όχι 2g,3g, εκεί χωρίς volte δεν θα έχεις ομιλία

Link to comment
Share on other sites

Εκτός αν στην περιοχή που βρίσκεσαι υπάρχει μόνο κάλυψη 4g και όχι 2g,3g, εκεί χωρίς volte δεν θα έχεις ομιλία

 

 

 

Αυτό δεν πρόκειται να το δεις ποτε, διότι οι σταθμοί ρυθμίζονται πάντοτε με ισχύ σήματος μεγαλύτερη σε 2G/3G από 4G.

Προτεραιότητα είναι οι φωνητικές κλήσεις και η σταθερότητα του δικτύου, οποτε οι παλαιότερες γενιές πάντοτε λειτουργούν ως fallback network σε σχέση με το 4G.

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους! Παιδιά, ασχέτως ποιο δίκτυο χρησιμοποιεί ο καθένας, όλες οι εταιρείες έχουν πια κεραίες και με τις 3 μπάντες 4G στο δίκτυο τους οπότε το να πάρεις συσκευή που δεν τις υποστηρίζει όλες θα σου δημιουργήσει προβλήματα κάλυψης είτε μέσα σε πόλεις, είτε (και λίγο παραπάνω) στην επαρχία. Ειδικά σε αραιοκατοικημένες περιοχές όλες πλέον δουλεύουν με Β20, άλλες περισσότερο, άλλες λιγότερο οπότε αν σας ενδιαφέρει η σωστή κάλυψη παίρνετε συσκευή με όλες τις μπάντες και είστε ήσυχοι.

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν πρόκειται να το δεις ποτε, διότι οι σταθμοί ρυθμίζονται πάντοτε με ισχύ σήματος μεγαλύτερη σε 2G/3G από 4G.

Προτεραιότητα είναι οι φωνητικές κλήσεις και η σταθερότητα του δικτύου, οποτε οι παλαιότερες γενιές πάντοτε λειτουργούν ως fallback network σε σχέση με το 4G.

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

Ακόμα γίνεται αυτό, όχι για πολύ όμως.

Ακόμη, ξεχνάς το τι θα γίνει σε έκτακτες καταστάσεις (σεισμός, κτλ). Όλοι θα προσπαθούν να περάσουν από 2G/3G και θα γίνεται χαμός και τα VoLTE δεν θα καταλαβαίνουν τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα γίνεται αυτό, όχι για πολύ όμως.

 

Ακόμη, ξεχνάς το τι θα γίνει σε έκτακτες καταστάσεις (σεισμός, κτλ). Όλοι θα προσπαθούν να περάσουν από 2G/3G και θα γίνεται χαμός και τα VoLTE δεν θα καταλαβαίνουν τίποτα.

 

Παιδιά μη λέτε βλακείες... Χωρίς 4G δεν υπάρχει voLTE. Ως εκ τούτου σε περίπτωση έκτακτης ανάγκης αν το δίκτυο πέσει σε 2G/3G όλοι από κει θα μιλάμε.

Γύρνα το σήμα σου σε 2G/3G και θα το διαπιστώσεις.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μη λέτε βλακείες... Χωρίς 4G δεν υπάρχει voLTE. Ως εκ τούτου σε περίπτωση έκτακτης ανάγκης αν το δίκτυο πέσει σε 2G/3G όλοι από κει θα μιλάμε.

Γύρνα το σήμα σου σε 2G/3G και θα το διαπιστώσεις.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Έγραψε πουθενά ότι έχει volte χωρίς 4g? Διάβασε ξανά τι έγραψε και τι απάντησες

Link to comment
Share on other sites

Εσύ δηλαδή πιστεύεις ότι αν καλέσεις μέσω VoLTE και ο άλλος είναι με 3G θα βγάλεις κλήση;

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εσύ δηλαδή πιστεύεις ότι αν καλέσεις μέσω VoLTE και ο άλλος είναι με 3G θα βγάλεις κλήση;

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Φυσικά, τι σημασία έχει τι έχει ο άλλος? Πιστεύεις δηλαδή ότι αν κάνεις κλήση πχ σε σταθερό δεν θα πραγματοποιηθεί επειδή το σταθερό δεν έχει 4g?

Link to comment
Share on other sites

Ασε το σταθερό. Σε κινητό 3G θα μπορεί να καλέσει όταν θα έχει πέσει το σύστημα;

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μη λέτε βλακείες... Χωρίς 4G δεν υπάρχει voLTE. Ως εκ τούτου σε περίπτωση έκτακτης ανάγκης αν το δίκτυο πέσει σε 2G/3G όλοι από κει θα μιλάμε.

Γύρνα το σήμα σου σε 2G/3G και θα το διαπιστώσεις.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Εξηγησέ μου καλύτερα τι εννοείς μπας και γλυτώσω την ταμπέλα του βλάκα.

Link to comment
Share on other sites

Εξηγησέ μου καλύτερα τι εννοείς μπας και γλυτώσω την ταμπέλα του βλάκα.

 

Θεωρώ ότι μάλλον έχει μπερδέψει το Volte με το Voip. Είμαι έτοιμος να παραιτηθώ.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον εννοεί τι νόημα έχει να μπορείς με volte να καλεις κάποιον που έχει 3g και θα έχει πέσει το δίκτυο (άρα δε θα έχει σημα) . αυτό που αναφέρθηκε σαν πλεονέκτημα του volte είναι ότι όποιος έχει συσκευή με αυτή τη δυνατότητα θα καλεί άλλους που έχουν συσκευή με volte και θα μπορεί να καλεί σταθερα. Ενώ όποιος δεν έχει volte δεν θα μπορεί να κάνει κλήσεις καθόλου και θα έχει μειονέκτημα,κάπως έτσι το κατάλαβα
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον εννοεί τι νόημα έχει να μπορείς με volte να καλεις κάποιον που έχει 3g και θα έχει πέσει το δίκτυο (άρα δε θα έχει σημα) . αυτό που αναφέρθηκε σαν πλεονέκτημα του volte είναι ότι όποιος έχει συσκευή με αυτή τη δυνατότητα θα καλεί άλλους που έχουν συσκευή με volte και θα μπορεί να καλεί σταθερα. Ενώ όποιος δεν έχει volte δεν θα μπορεί να κάνει κλήσεις καθόλου και θα έχει μειονέκτημα,κάπως έτσι το κατάλαβα

 

To ξαναδιάβασα 2 φορές για να καταλάβω τι εννοεί. Εάν καλείς κάποιον και δε λειτουργεί το signalling για οποιοδήποτε λόγο προφανώς δε θα καλέσεις. Αν όμως σε περίπτωση ανάγκης θες να καλέσεις πχ το 112 τότε το VoLTE can be a lifesaver.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

To ξαναδιάβασα 2 φορές για να καταλάβω τι εννοεί. Εάν καλείς κάποιον και δε λειτουργεί το signalling για οποιοδήποτε λόγο προφανώς δε θα καλέσεις. Αν όμως σε περίπτωση ανάγκης θες να καλέσεις πχ το 112 τότε το VoLTE can be a lifesaver.

 

Ή φροντίζεις όταν αγοράζουν όλοι οι δικοί σου τηλέφωνα να είναι VoLTE και θα μπορείτε να μιλάτε μεταξύ σας.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Εδω https://www.spectrummonitoring.com/frequencies/#Greece λεει πως χρησιμοποιουνται και οι συχνοτητες 1900 και 3500.

Δεν ισχυει αυτο?

 

Που μπορω να βρω ενα πινακα που να αντιστοιχει τις συχνοτητες σε αριθμο μπαντας? (π.χ 800 --> 20)

 

Επισης εδω https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_LTE_networks_in_Europe συμφωνα με

 

dnlkvvjd61urjfd6g.jpg

 

Για 4G χρησιμοποιουνται (αν το διαβαζω σωστα)

Cosmote 2600, 800

Vodafone 2600

Wind 1800

 

Γιατι ομως η 2600 ειναι και (7) αλλα και (38) μπαντα?

Edited by drgt
Link to comment
Share on other sites

Εδω https://www.spectrummonitoring.com/frequencies/#Greece λεει πως χρησιμοποιουνται και οι συχνοτητες 1900 και 3500.

Δεν ισχυει αυτο?

 

Που μπορω να βρω ενα πινακα που να αντιστοιχει τις συχνοτητες σε αριθμο μπαντας? (π.χ 800 --> 20)

 

Επισης εδω https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_LTE_networks_in_Europe συμφωνα με

 

dnlkvvjd61urjfd6g.jpg

 

Για 4G χρησιμοποιουνται (αν το διαβαζω σωστα)

Cosmote 2600, 800

Vodafone 2600

Wind 1800

 

Γιατι ομως η 2600 ειναι και (7) αλλα και (38) μπαντα?

 

Το συγκεκριμένο site λέει χαζομάρες. Τι θα ήθελες να μάθεις για τις συχνότητες ακριβώς για να σε βοηθήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...