Jump to content

myphone VERSUS: OnePlus 2 VS Motorola Moto X Style


alkis_7
 Κοινοποίηση

Motorola Moto X Style VS OnePlus 2: Ποιο προτιμάτε;  

268 members have voted

  1. 1. Motorola Moto X Style VS OnePlus 2: Ποιο προτιμάτε;

    • Motorola Moto X Style
      153
    • OnePlus 2
      75
    • Κανένα από τα δύο
      40


Recommended Posts

Επειδή η ερώτηση είναι υποθετική, ΘΑ προτιμούσα το Oneplus 2.

 

Και οι δύο συσκευές έχουν στα χαρτιά κορυφαία χαρακτηριστικά, παρόμοιες επιδόσεις και παρόμοια κοστολόγηση σχεδόν...

Όμως από ένα σημείο και μετά έρχονται τα υποκειμενικά κριτήρια. Μικρότερο μέγεθος (έστω και για 2 χιλιοστά κάθε πλευράς και 4 γραμμάρια ελαφρύτερο), καλύτερο SoC, καλύτερη κατασκευή, 2 sim slots και usb type-c είναι αυτά που προτιμώ... Βέβαια από την άλλη πονάνε η micro sd, το lte cat 6 και κυρίως το water repellant :lol: (κακία για τον 810)

 

Από εκεί και πέρα έχω και πολύ καλή εμπειρία με το One, οπότε ό,τι είναι δοκιμασμένο προτιμάται. Βέβαια με τα χαζοπαίχνιδα της Oneplus...

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 51
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Θα προτιμούσα το Motorola γιατί είναι ποιο καλό θέλω να πιστεύω από το One plus 2 και λόγω τον προβλημάτων με τον επεξεργαστή και πιο καλή κάμερα έχει και καλύτερη οθόνη φυσικά και ελπίζω στην τιμή να είναι στο 400

 

δεν μπορώ να καταλάβω πως βγαλατε συμπέρασμα ότι το Χ θα έχει καλύτερη κάμερα. Επειδή θα είναι 21mp? Δεν παίζει ρόλο αυτό. Εγώ με μια γρήγορη ματια είδα ένα πλεονέκτημα του ΟΡ2,έχει οπτικό σταθεροποιητη εικόνας ενώ το Χ δεν έχει. Αν συγκρίνουμε μόνο κάμερες για μενα είναι μεγάλο μειονέκτημα το να μην έχει ναυαρχίδα οπτικό σταθεροποιητη.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο. Στα 450€ το s6 δεν έχει αντίπαλο. Σιγά μην δώσεις 400€ για Κινέζο με ανύπαρκτη εγγύηση. Προσοχή δεν σνομπάρω καμιά εταιρεία αλλά μην σου κάτσει η στραβή με τους Κινέζους την έκατσες! 2 χρόνια εγγύηση μιας εταιρείας είναι μεγάλο πράγμα. Με 400€ πήρα note 3 πριν 2 χρόνια. Σε αυτά τα χρήματα αγοράζεις άνετα ναυαρχίδα προηγούμενης γενιάς!

 

Αν αγοράσεις το OnePlus 2 από το επίσημο Ευρωπαικό Site έχει 2 χρόνια εγγύηση που σε καλύπτει κανονικά όπως στην Ελλάδα. Και μη νομίζεις ότι θα περάσεις πιο "εύκολα" αν σου πάθει κάτι το κινητό στην Ελλάδα και φτάσεις στο σημείο να βρεις άκρη.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τα 14nm θα κάνουν την τεράστια διαφορά στην καθημερινή χρήση για να δώσεις τα παραπάνω χρήματα;

Το σχεδόν stock Android της Motorola σε σχέση με το προβληματικό (αν και βελτιωμένο σίγουρα) TW δεν παίζει ρόλο; Το να λες "πιστεύω θα φτιάξει και το λογισμικό" τόσους μήνες μετά την κυκλοφορία του κινητού μιλάει από μόνο του.

ΟΚ αντιλαμβάνομαι ότι ο καθένας έχει κάποια διαφορετικά κριτήρια αλλά το να βρίσκεις 2 θετικά του ενός κινητού (και αυτά πιθανώς να μην ισχύουν) και να μην κάνεις αναφορά σε άλλα προβλήματα (π.χ. αυτονομία) είναι σαν να εθελοτυφλείς. Με την ίδια λογική θα σταθούμε στην SD, στο ραδιόφωνο, στο αν είναι αδιάβροχο κ.ο.κ. Αν θέλουμε να βρούμε θετικά και διαφορές κρύβοντας τα αρνητικά μπορούμε να το κάνουμε εύκολα. Το θέμα είναι να βλέπεις το συνολικό πακέτο.

Ούτε μπορεί να χρησιμοποιείται ως επιχείρημα ότι βγήκε μια προσφορά σχεδόν μισό χρόνο μετά την κυκλοφορία του κινητού και να μην βλέπεις ότι τιμολογήθηκε (και συνεχίζει να διατίθεται) πανάκριβα.

 

Το να συγκρινουμε ενα κινητο που σωστα οπως λες ειναι στην αγορα μηνες με ενα που δεν το εχουμε δει στα χερια μας ειναι λαθος στο οποιο φιλε μου οντως συχνα πεφτω και εγω :lol:

Τα μοτορολα ειχα ανεκαθεν δυο προβληματα για μενα

Την καμερα και το sar

Τωρα που μαλλον εφτιαξαν την καμερα αλλα δεν εχει OIS , ΜΟΥ ΒΑΖΟΥΝ ΟΘΟΝΑΡΑ αλλα με μικρη μπαταρια σχετικα για μοτορολα

Θα με συγχωρεσεις αλλα να αγορασω τον ενατο μηνα ,κινητο με τον 808 δεν το νιωθω.

Επισης κινητο χωρις finger print scanner επισης δεν νιωθω να μην αγορασω

Βεβαια μπορει να ρολαρει τελεια και στα χαρτια ΕΙΝΑΙ πιο πληρες απο το oneplus αλλα δεν μου αρεσει.

Θα δουμε

 

Για τις δικες μου αναγκες ,λειτουργιες,εφαρμογες και χρησεις to s6 παιζει να ειναι πιο πληρες

Βεβαια εδω ειμαστε και οσο δοκιμαζουμε ,αλλαζουμε γνωμη και ισα ισα προσωπικα χαιρομαι οταν ενα κινητο με εκπλησει ευχαριστα :)

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Κανενα απο τα δυο δεν θεωρω flagship killer, και κανενα απο τα δυο δεν νομιζω να επαιρνα, οταν με λιγα χρηματα παραπανω μπορω να παρω κατι που θα με εξυπηρετει (εμενα προσωπικα) καλυτερα. Ομως αν ειχα να διαλεξω αναμεσα στα δυο νομιζω θα πηγαινα στο moto, λογω οθονης, γρηγορης φορτισης και sd. Καλη και προσεγμενη η προσεγγιση της onePlus αλλα δεν επανελαβε την περυσινη επιτυχια. Μικρη η εξελιξη. Τελος, ο διακοπτης notification στο πλαι, πολυ εξυπνη προσθηκη. Μακαρι να το δουμε κι αλλου.
Link to comment
Share on other sites

ψηφισα Motorola,μου αρεσει καλυτερα.σε One plus δεν θα πηγαινα ποτε,η τακτικη τους με απωθει,ειμαι του εδώ και τωρα,αλλα περα από αυτό σε κινεζο δεν παω.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Το oneplus one είναι πιο όμορφο για μένα, έχει ανώτερα specs, και πολυ καλή κάμερα. Για μένα είναι ανώτερο.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Το oneplus one είναι πιο όμορφο για μένα, έχει ανώτερα specs, και πολυ καλή κάμερα. Για μένα είναι ανώτερο.

 

Tο Two εννοείς. :cool:

Link to comment
Share on other sites

Το να συγκρινουμε ενα κινητο που σωστα οπως λες ειναι στην αγορα μηνες με ενα που δεν το εχουμε δει στα χερια μας ειναι λαθος στο οποιο φιλε μου οντως συχνα πεφτω και εγω :lol:

Τα μοτορολα ειχα ανεκαθεν δυο προβληματα για μενα

Την καμερα και το sar

Τωρα που μαλλον εφτιαξαν την καμερα αλλα δεν εχει OIS , ΜΟΥ ΒΑΖΟΥΝ ΟΘΟΝΑΡΑ αλλα με μικρη μπαταρια σχετικα για μοτορολα

Θα με συγχωρεσεις αλλα να αγορασω τον ενατο μηνα ,κινητο με τον 808 δεν το νιωθω.

Επισης κινητο χωρις finger print scanner επισης δεν νιωθω να μην αγορασω

Βεβαια μπορει να ρολαρει τελεια και στα χαρτια ΕΙΝΑΙ πιο πληρες απο το oneplus αλλα δεν μου αρεσει.

Θα δουμε

 

Για τις δικες μου αναγκες ,λειτουργιες,εφαρμογες και χρησεις to s6 παιζει να ειναι πιο πληρες

Βεβαια εδω ειμαστε και οσο δοκιμαζουμε ,αλλαζουμε γνωμη και ισα ισα προσωπικα χαιρομαι οταν ενα κινητο με εκπλησει ευχαριστα :)

 

Για την μπαταρία μένει να δούμε τι θα κάνει, δεν είναι μόνο η χωρητικότητα όπως γνωρίζουμε αλλά και η κατανάλωση. Παράδειγμα τα M8 και M9 της HTC που στα χαρτιά το 2ο έπρεπε να είναι πολύ καλύτερο. Για τον επεξεργαστή σε καταλαβαίνω, αλλά έχοντας δουλέψει το Moto G δεν νομίζω ότι θα υστερεί πουθενά και το φετινό Moto X. Σε αντίθεση π.χ. με την Σάμμυ που για χρόνια βάζει ότι πιο καλό, οργιάζει στα specs και μετά παίρνεις το κινητό και στην πράξη έχει τα lags του.

Δικαίωμά σου να μην σου αρέσει, εννοείται αυτό δεν το συζητώ, όπως π.χ. για μένα είναι αδιάφορο το figerprint scanner για σένα π.χ. μπορεί να είναι η sd ή το ραδιόφωνο και πάει λέγοντας. Ο καθένας με τα γούστα του. Για μένα το πιο βασικό είναι ότι με το Moto X και το Oneplus Two υπάρχουν δυο λύσεις που αν όχι καλύτερες, σίγουρα είναι εφάμιλλες σε πολλά σημεία με συσκευές που όταν βγήκαν (γιατί τότε γίνεται η σύγκριση και όχι λίγο πριν βγει το S6+) είχαν τα διπλάσια χρήματα σχεδόν.

Προσωπικά καμία από τις "μεγάλες" ναυαρχίδες του 2015 δεν με ξετρέλανε. Συνεπώς, το να μπορώ να πάρω μια καλή συσκευή χωρίς να δώσω άπειρα χρήματα είναι ένα κέρδος για μένα ως αγοραστή.

Link to comment
Share on other sites

Ανάμεσα στα 2 τους, προσωπικά θα πήγαινα στο 1+2.

Πάντως πρέπει να το δούμε πρώτα, να δούμε επιδόσεις/αυτονομία, κάμερα & οθόνη, αν όλα αυτά είναι οκ τότε πιστεύω αξίζει.

Αρνητικό θεωρώ το σχεδιασμό του, τα πάνω/κάτω bezel απαράδεκτα αλλά πολύ θετική η αναβάθμιση στα υλικά κατασκευής.

Επίσης, θέμα για μας εδώ στην ελλάδα είναι και το πως μπορούμε να το αποκτήσουμε

Link to comment
Share on other sites

Ανάμεσα στα 2 τους, προσωπικά θα πήγαινα στο 1+2.

Πάντως πρέπει να το δούμε πρώτα, να δούμε επιδόσεις/αυτονομία, κάμερα & οθόνη, αν όλα αυτά είναι οκ τότε πιστεύω αξίζει.

Αρνητικό θεωρώ το σχεδιασμό του, τα πάνω/κάτω bezel απαράδεκτα αλλά πολύ θετική η αναβάθμιση στα υλικά κατασκευής.

Επίσης, θέμα για μας εδώ στην ελλάδα είναι και το πως μπορούμε να το αποκτήσουμε

 

Νομίζω τα bezel είναι ίδια με το one.. Εκεί πρέπει να οφείλεται και η μεγάλη μπαταρία!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω τα bezel είναι ίδια με το one.. Εκεί πρέπει να οφείλεται και η μεγάλη μπαταρία!

 

Μα και στο 1 μεγάλα ήταν, μάλιστα σύμφωνα με τα επίσημα στοιχεία για διαστάσεις κλπ, στο 2 έχουν βελτιωθεί ελαφρώς από το 1, αλλά και πάλι παράμενουν μεγάλα/αντιαισθητικά, θα μπορούσε να δώσει ελαφρώς μεγαλύτερη οθόνη(~5,7''/5,8'') στο ίδιο σασί.(ελαφρώς μεγαλύτερο πλάτος)

Link to comment
Share on other sites

Σαν λάτρης των μοτορολα η ψήφος μου πήγε στο Χ ΑΛΛΆ θα πρέπει η μοτο να είναι το ίδιο γρήγορη στις αναβαθμίσεις και να έχει κάνει τα μαγικά της και το λειτουργικό να τρέχει τόσο γλυκά όπως με έχει συνηθίσει. Σε ποιότητα η μοτο πάντα με υπέρ καλύπτει.

 

Τελικός κριτής πάντα είναι το χέρι μας. Μέχρι να πιάσουμε τις συσκευές στα χέρια μας τίποτα δεν είναι σίγουρο

Link to comment
Share on other sites

Μα και στο 1 μεγάλα ήταν, μάλιστα σύμφωνα με τα επίσημα στοιχεία για διαστάσεις κλπ, στο 2 έχουν βελτιωθεί ελαφρώς από το 1, αλλά και πάλι παράμενουν μεγάλα/αντιαισθητικά, θα μπορούσε να δώσει ελαφρώς μεγαλύτερη οθόνη(~5,7''/5,8'') στο ίδιο σασί.(ελαφρώς μεγαλύτερο πλάτος)

Αυτό που εννοώ είναι πως ίσως χωρίς αυτά τα μεγάλα bezel, δεν θα είχε τέτοια μπαταρία. Ούτε το 1 ούτε το 2.

Link to comment
Share on other sites

Αν και μου αρέσει προσωπικά το 1+2 πιο πολύ από το Style για μένα στα σημεία υπερέχει το Moto... Στο ίδιο εύρος τιμής, με επέκταση SD για να μην χρειαστεί να πάω σε 64GB έκδοση, 808 πιο κρύος, και στοκ android με ότι συνεπάγεται αυτό. Εαν γίνεται δε σωστή διαχείρηση της μπαταρίας τότε μιλάμε για ένα πολύ καλό τηλέφωνο. Και φυσικά το θέμα εγγύησης που υπερέχει το Moto στα διαδικαστικά.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ε ρε αθάνατο Ελληναριό!Σου λέει το άρθρο ποιά απο τις 2 συσκευες θα έπαιρνες κ ο άλλος σου πετάει μια άσχετη 3η συσκευη!Αν ήταν θα σε ρώταγε στα 400,500,600 ευρω ποιά συσκευη θα έπαιρνες!Τελοσπά...εγω θα έπαιρνα το G4 σε αυτά τα λεφτα!:lol::lol::lol:

Οχι εντάξει,σοβαρά τώρα...δύσκολη επιλογή,μάλλον θα έπαιρνα το Μοτο Style.Μεγαλύτερη-καλύτερη οθόνη,γρήγορη φόρτιση,στοκ android...

Link to comment
Share on other sites

Μου αρεσει που συγκρινετε το μοτορολα με μια συσκευη, ουσιαστικα "no name".

 

Εννοειται το moto x.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τα 14nm θα κάνουν την τεράστια διαφορά στην καθημερινή χρήση για να δώσεις τα παραπάνω χρήματα;

Το σχεδόν stock Android της Motorola σε σχέση με το προβληματικό (αν και βελτιωμένο σίγουρα) TW δεν παίζει ρόλο; Το να λες "πιστεύω θα φτιάξει και το λογισμικό" τόσους μήνες μετά την κυκλοφορία του κινητού μιλάει από μόνο του.

ΟΚ αντιλαμβάνομαι ότι ο καθένας έχει κάποια διαφορετικά κριτήρια αλλά το να βρίσκεις 2 θετικά του ενός κινητού (και αυτά πιθανώς να μην ισχύουν) και να μην κάνεις αναφορά σε άλλα προβλήματα (π.χ. αυτονομία) είναι σαν να εθελοτυφλείς. Με την ίδια λογική θα σταθούμε στην SD, στο ραδιόφωνο, στο αν είναι αδιάβροχο κ.ο.κ. Αν θέλουμε να βρούμε θετικά και διαφορές κρύβοντας τα αρνητικά μπορούμε να το κάνουμε εύκολα. Το θέμα είναι να βλέπεις το συνολικό πακέτο.

Ούτε μπορεί να χρησιμοποιείται ως επιχείρημα ότι βγήκε μια προσφορά σχεδόν μισό χρόνο μετά την κυκλοφορία του κινητού και να μην βλέπεις ότι τιμολογήθηκε (και συνεχίζει να διατίθεται) πανάκριβα.

 

Συμφωνώ απολυτά σε όλα

Link to comment
Share on other sites

Διαγράφηκαν ποστ. Κακοπροαίρετη κριτική προς το myphone δεν γίνεται δεκτή. Πόσο μάλλον όταν συνοδεύεται από ειρωνείες προς τα μέλη της Συντακτικής Ομάδας. Εννοείται ότι αν επαναληφθούν ανάλογα ποστ το λιγότερο που θα επιφέρουν είναι διαγραφές. ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα 1+2. Σημαντικά για μένα:

- ύπαρξη dual sim

- fingerprint sensor

- OIS στην κάμερα

- 64gb MMC σε καλή τιμή

 

Αρνητικά:

- έλλειψη ταχειάς φόρτισης

 

Δε με απασχολούν:

- έλλειψη κάρτας SD (αφού μου δίνει MMC σε καλή τιμή)

- έλλειψη NFC, ασύρματης φόρτισης

 

Νομίζω ότι και τα δύο θα πάρουν γρήγορα τις αναβαθμίσεις του android

Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

κανενα απο τα δυο το μεν one με τα μεταφορικα στη ποιο φθηνη εκδοση του θα ακουμπα 360, και πλεον δεν φερει καμια καινοτομια,το δε moto ξεπερνα το size οθονης που θελω, θα περιμενω το νεο nexus ισως

Όσοι θυσιάζουν στοιχειώδεις ελευθερίες για λίγη ασφάλεια, δεν αξίζουν ούτε ελευθερία ούτε ασφάλεια.

Μη πάντα επίστασθαι προθύμεο, μη πάντων αμαθής γένη.

Link to comment
Share on other sites

Μου αρεσει που συγκρινετε το μοτορολα με μια συσκευη, ουσιαστικα "no name".

 

Εννοειται το moto x.

 

Είναι άδικο για τη "no name", ειδικά μετά τον προκάτοχό της, να τρώει χαστούκια από τη motorola. Επίσης είναι άδικο να προσπαθείς να δημιουργήσεις "κλίμα" εκεί που δεν υπάρχει.

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

και τα 2 ειναι καλη επιλογη...μαλλον κλινω προς οπο με μονο μειον την εγγυηση.το σερβις τους ειναι αστειο.
Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

Αν αγοράσεις το OnePlus 2 από το επίσημο Ευρωπαικό Site έχει 2 χρόνια εγγύηση που σε καλύπτει κανονικά όπως στην Ελλάδα. Και μη νομίζεις ότι θα περάσεις πιο "εύκολα" αν σου πάθει κάτι το κινητό στην Ελλάδα και φτάσεις στο σημείο να βρεις άκρη.

 

Ειναι τουλαχιστον γελείο να συγκρίνεται η cellcom σε σχεση με το απαραδεκτο CS της 1+

 

Στην μια περιπτωση εχεις πραγματικο service στην αλλη εχεις ενα email ανταποκριση μεσω Ουζμπεκισταν.

 

 

Αναμεσα στα 2 το Moto φυσικα. Αλλα επειδη η αγορα εχει πολλες προτάσεις κανενα απο τα δυο αν και ειμαι Moto fan

Φιλιππος

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...