Jump to content

Αγαπημένες παλιές παιδικές σειρές


nelly
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ!!!ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΣ ΕΔΩ! ΓΡΑΦΤΗΚΑ ΓΙΑΤΙ ΨΑΧΝΩ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ 2 ΣΕΙΡΕΣ ΞΕΝΕΣ ΚΑΙ ΕΝΑ CARTOON ΠΟΥ ΕΔΕΙΧΝΕ ΠΑΛΙΑ Η ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ.

TO CARTOON ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΚΑΤΙ ΜΑΧΗΤΕΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΣΤΟ ΘΩΡΑΚΑ ΤΗΣ ΣΤΟΛΗΣ ΤΟΥΣ ΑΠΟ ΕΝΑ ΖΩΟ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΚΑΙ ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΝΟΝΤΑΝ ΣΤΟ ΖΩΟ ΑΥΤΟ ΣΤΗ ΜΑΧΗ.......

Η 1 ΣΕΙΡΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ΠΟΥ ΠΕΡΝΑ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΕΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΠΕΡΙΕΡΓΕΣ ΤΥΠΟΥ ΑΝΑΤΡΙΧΙΛΕΣ.....ΕΝΑ ΕΠΙΣΟΔΙΟ ΠΟΥ ΘΥΜΑΜΑΙ ΠΑΝΩ ΚΑΤΩ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΚΑΤΙ ΠΑΔΙΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΕΓΑΛΩΣΟΥΝ ΤΑ ΕΒΑΖΑΝ ΝΑ ΚΟΙΜΟΥΝΤΑΙ ΣΕ ΜΕΓΑΛΑ ΤΑΠΕΡ ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΚΡΕΒΑΤΙΑ

ΚΑΙ Η ΑΛΛΗ ΣΕΙΡΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕ 5-6 ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΒΡΗΚΕ ΕΝΑΣ ΕΞΩΓΗΙΝΟΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΔΩΣΕ ΤΗΝ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΝΟΝΤΑΙ ΣΕ ΟΠΟΙΟ ΖΩΟ ΕΙΧΑΝ ΑΓΓΙΞΕΙ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΟΛΕΜΗΣΟΥΝ ΚΑΤΙ ΕΞΩΓΗΙΝΟΥΣ ΣΑΣ ΒΔΕΛΛΕΣ ΠΟΥ ΕΛΕΓΧΑΝ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΤΑ ΛΕΩ ΚΑΛΑ !!! ???????????

 

Αν μπορείς σε παρακαλώ ναμην γράφεις με κεφαλαία γιατί είναι σαν να φωνάζεις :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν μπορείς σε παρακαλώ ναμην γράφεις με κεφαλαία γιατί είναι σαν να φωνάζεις :)

 

συγγνώμη !!!!!!!!!!!!!!!!:(

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!! βρηκα και το ονομα του αλλου με τα ζωα. ANIMORPHS.....ξερει κανεις που μπορω να δω ολα τα επεισοδια??
Link to comment
Share on other sites

α! να ρωτήσω κι εγώ δύο που θυμηθηκα τώρα: τη μία την έδειχνε κοντα κοντα με το μικρό σπίτι στο λειβάδι -τελος δεκαετίας '80 με αρχές δεκαετίας '90 - και ήταν δύο κοριτσάκια (που εγώ τις ψιλοταύτιζα τότε με τη Μαιρη κ τη Λώρα απο το "μικρό σπίτι" γιατι ηταν στο ιδιο στυλ), αδερφούλες πρέπει να ταν κ περνούσαν απο διάφορες περιπετειες. Σε ένα επεισόδιο που θυμάμαι η μεγάλη αδερφή ήθελε να κάνει τη Μαιρη Ποπινς κ ειχε παρει μια ομπρελα κ πήδηξε απ τη στέγη (fail!) κ έπαθε διάσειση κ έχασε την ημερησια εκδρομη του σχολειου που την περιμενε ολο το χρόνο...:p

Και μία άλλη, που νομιζω την έχουμε ξανααναφερει αλλά δεν ειμαι σιγουρη οτι προκειται γιάυτη που έχω στο μυαλό μου: ελληνική ήταν, παλι αρχες δεκαετιας '90 κ ήταν κάτι παιδιά που νομίζω ήταν ορφανά -ή κατι τέτοιο, πάντως δεν έμεναν σε ένα κανονικό σπίτι - κ κάτι έπαιζε με μια πλατεία και η εκπομπή ήταν κάπως "βαριετέ", δλδ εκει στο άσχετο τραγουδούσαν κιόλας νομίζω ή είχαν κάποιο guest...νομίζω έχει αναφερθεί ένα που λεγόταν "η πλατεία/ή/ο κήπος με τ'αγάλματα" αλλά αυτό είναι που θυμάμαι εγώ ή είναι άλλο?

 

 

Το ψάχνω κι εγώ απεγνωσμένα! κάποτε το'χα βρει στο esoterica.gr αλλά δε βρίσκω το comment του παιδιού που το'χε βρει. Το τραγούδι τον τίτλων ήταν κάπως:

 

"είμαστε τα πιτσιρίκια, στη μικρή μας γειτονιά..."

 

Επίσης δε θυμάμαι ηθοποιούς αλλά πολλοί απο αυτους ειναι γνωστοι σημερα! Ειχαν μια δασκαλα πιανου, χωρου, τεχνης. Σ'ενα επεισοδιο ειχε ερθει μια αρκουδα. Η σειρά αυτη ηταν πολυ ποιοτικη-δημιουργικη οπως ολες οι παλιες της ΕΡΤ. Και σημερα να την εκαναν θα'χε επιτυχια. Ξεκιναγε πριν απο το "Του Κουτιου τα παραμυθια" το Σαββατο πρωί.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

έχω ήδη κατεβάσει τις σειρές the dukes of hazzard (ντιουκς 7 σεζόν) το κουτί των θαυμάτων η μαγικό κουτι(the box of delights) mission impossible(επικίνδυνες αποστόλές 7 σεζον + 2 έξτρα), καμπαμαρού, robotech, το μυστήριο της παρασκευής(friday the 13th) battlestarship gallactica(παλαιές σειρες), profiler, first wave, κλπ

 

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ!!!ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΣ ΕΔΩ! ΓΡΑΦΤΗΚΑ ΓΙΑΤΙ ΨΑΧΝΩ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ 2 ΣΕΙΡΕΣ ΞΕΝΕΣ ΚΑΙ ΕΝΑ CARTOON ΠΟΥ ΕΔΕΙΧΝΕ ΠΑΛΙΑ Η ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ.

TO CARTOON ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΚΑΤΙ ΜΑΧΗΤΕΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΣΤΟ ΘΩΡΑΚΑ ΤΗΣ ΣΤΟΛΗΣ ΤΟΥΣ ΑΠΟ ΕΝΑ ΖΩΟ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΚΑΙ ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΝΟΝΤΑΝ ΣΤΟ ΖΩΟ ΑΥΤΟ ΣΤΗ ΜΑΧΗ.......

Η 1 ΣΕΙΡΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ΠΟΥ ΠΕΡΝΑ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΕΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΠΕΡΙΕΡΓΕΣ ΤΥΠΟΥ ΑΝΑΤΡΙΧΙΛΕΣ.....ΕΝΑ ΕΠΙΣΟΔΙΟ ΠΟΥ ΘΥΜΑΜΑΙ ΠΑΝΩ ΚΑΤΩ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΚΑΤΙ ΠΑΔΙΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΕΓΑΛΩΣΟΥΝ ΤΑ ΕΒΑΖΑΝ ΝΑ ΚΟΙΜΟΥΝΤΑΙ ΣΕ ΜΕΓΑΛΑ ΤΑΠΕΡ ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΚΡΕΒΑΤΙΑ

ΚΑΙ Η ΑΛΛΗ ΣΕΙΡΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕ 5-6 ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΒΡΗΚΕ ΕΝΑΣ ΕΞΩΓΗΙΝΟΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΔΩΣΕ ΤΗΝ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΝΟΝΤΑΙ ΣΕ ΟΠΟΙΟ ΖΩΟ ΕΙΧΑΝ ΑΓΓΙΞΕΙ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΟΛΕΜΗΣΟΥΝ ΚΑΤΙ ΕΞΩΓΗΙΝΟΥΣ ΣΑΣ ΒΔΕΛΛΕΣ ΠΟΥ ΕΛΕΓΧΑΝ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΤΑ ΛΕΩ ΚΑΛΑ !

 

 

 

εννοείς την σειρά animorphs

Edited by Nikos_s3
asimos
Link to comment
Share on other sites

Ten Ten ftw! :D

 

Κάποιο Site Που να έχει Streams γενικότερα από παλιά καλά cartoons?

Link to comment
Share on other sites

Σημερα ειχε στην εκπομπη του Κανακη στο ραδιο 9 αφιερωμα στα παλια κινουμενα σχεδια.Εβαζαν διαφορα αποσπασματα απο τραγουδια τιτλων αρχης.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα,

 

χάζεψα καμιά ωρίτσα τα posts και γέμισα αναμνήσεις...

 

Τα δικά μου αγαπημένα ήταν Dr Who και Captain power (μεταξύ άλλων) αν και έχω δει σχεδόν τα πάντα ως το '94...

 

Έψαχνα πληροφορίες (και δε βρήκα) για 2-3 ξένες παιδικές σειρές (όχι animation) που έχω αμυδρά στο μυαλό μου από τα 80s (δηλαδή ΕΡΤ).

 

Η 1η ήταν με κάτι παιδία που είχαν βρει ένα πολυβόλο σε περίοδο (γερμανικής μάλλον) κατοχής, το είχαν κρυμένο κάπου στην εξοχή και το χρησιμοποιούσαν καμιά φορά

 

Η 2η ήταν με ένα μαγικό κουτί - την έδειχνε σχεδόν κάθε χρόνο την περίοδο των Χριστουγέννων (δε θυμάμαι αν ήταν ένα επεισόδιο ή παραπάνω).

 

Η 3η που θυμάμαι ακόμα πιο αμυδρά (μπορεί να ήταν επεισόδιο απο σειρά μυστηριου) ήταν με ένα ρομπότ που παρακολουθούσε κάτι παιδιά από μια σοφίτα (και όταν ήταν εκεί τα παιδιά ήταν ψόφιος κοριός).

 

Αυτά τα ολίγα, αν θυμίζουν κάτι σε κανένα, ας το μοιραστεί μαζί μας. Thanx & καλή χρονιά

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα,

 

χάζεψα καμιά ωρίτσα τα posts και γέμισα αναμνήσεις...

 

Τα δικά μου αγαπημένα ήταν Dr Who και Captain power (μεταξύ άλλων) αν και έχω δει σχεδόν τα πάντα ως το '94...

 

Captain Planet μήπως?

 

Έψαχνα πληροφορίες (και δε βρήκα) για 2-3 ξένες παιδικές σειρές (όχι animation) που έχω αμυδρά στο μυαλό μου από τα 80s (δηλαδή ΕΡΤ).

 

Η 2η ήταν με ένα μαγικό κουτί - την έδειχνε σχεδόν κάθε χρόνο την περίοδο των Χριστουγέννων (δε θυμάμαι αν ήταν ένα επεισόδιο ή παραπάνω).

 

Του κουτιού τα παραμύθια?

Link to comment
Share on other sites

γεια σε ολους..ψαχνω απεγνωσμενα μια σειρα κινουμενων σχεδιων και δε μπορω να τη βρω με τιποτα..το εδειχνε στην ετ1..τουλαχιστον εγω απο κει το θυμαμαι..ολα τα επεισοδια ηταν σε ενα σπιτι που ζουσε μια οικογενεια..το βραδυ ομως οταν ολοι κοιμοντουσαν τα αντικειμενα ζωντανευαν..ΟΛΑ..και θυμαμαι χαρακτηριστικα οτι οταν πλησιαζε η ωρα για να ξημερωσει το ξυπνητηρι αρχιζε να φωναζει γρηγορα ολοι στις θεσεις σας δεν αντεχω αλλο θα χτυπησω...οποιος ξερεις κατι ας μου πει pleazzzz...θελω τον τιτλο ειτε ξενο ειτε ελληνικο..
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

χροοοοοοοοοοοοοοοοονια πισω...

παιδικη σειρα με μια νυχτεριδα(?)-τυπου μπατμαν ηταν αυτο. δηλαδη νυχτεριδα με χερια,ποδια,μιλουσε, κλπ.

απο οτι θυμαμαι ανεφερε κατι με sonar συνεχεια. κατι beep-beep και κατι τετοια.

καταλαβε κανεις?

Link to comment
Share on other sites

χροοοοοοοοοοοοοοοοονια πισω...

παιδικη σειρα με μια νυχτεριδα(?)-τυπου μπατμαν ηταν αυτο. δηλαδη νυχτεριδα με χερια,ποδια,μιλουσε, κλπ.

απο οτι θυμαμαι ανεφερε κατι με sonar συνεχεια. κατι beep-beep και κατι τετοια.

καταλαβε κανεις?

 

Ποσα χρονια πισω...παιζει ρολο..

Link to comment
Share on other sites

μολις το ανακαλυψα στο youtube :p

εκανα αναζητηση με τις λεξεις sonar beep beep και το βρηκα.

 

batfino ονομαζεται και απο οτι διαβασα δημιουργηθηκε το 1966-1967 :)

Link to comment
Share on other sites

μολις το ανακαλυψα στο youtube :p

εκανα αναζητηση με τις λεξεις sonar beep beep και το βρηκα.

 

batfino ονομαζεται και απο οτι διαβασα δημιουργηθηκε το 1966-1967 :)

Πω πω που το θυμηθηκες αυτο, το χα ξεχασμενο καπου στο πισω μερος του μυαλου μου. :D Τελειο ητανε.

 

Να δωσω κι εγω μερικα αγαπημενα.

Gargoyles:

Οι Μουμιν:

Βαβουροπατατες:

http://www.youtube.com/watch?v=jRvVRkhCuO8

 

Και φυσικα Χελωνονιτζακια που ηταν το αγαπημενο μου ever.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

κατι σχετικο με batman εβλεπα και μου ρθε φλασια :p

 

Gargoyles αγαπημενα! κλασικα power rangers (πριν τις τερατωδης αλλαγες), χελωνωνιτζακια, και πολλα αλλα που δε μου ρχονται τωρα!

 

και κατι αλλο που μ' αρεσε ηταν οι "αναντριχιλες"(goosebumps) που εδειχνε ο ΑΝΤ1! αν θυμαμαι καλα παιζανε 11 ή 12 το πρωι καθε σ/κ μετα απο power rangers :D

Link to comment
Share on other sites

κατι σχετικο με batman εβλεπα και μου ρθε φλασια :p

 

Gargoyles αγαπημενα! κλασικα power rangers (πριν τις τερατωδης αλλαγες), χελωνωνιτζακια, και πολλα αλλα που δε μου ρχονται τωρα!

 

και κατι αλλο που μ' αρεσε ηταν οι "αναντριχιλες"(goosebumps) που εδειχνε ο ΑΝΤ1! αν θυμαμαι καλα παιζανε 11 ή 12 το πρωι καθε σ/κ μετα απο power rangers :D

Ανατριχιλες κλασσικα, αλλα και Ιστοριες απ'την Κρυπτη, νταξει δεν ηταν και παιδικο παιδικο, αλλα δεν ειναι και για να τρομαξεις στ'αληθεια μεγαλος ανθρωπος.

Οριστε τα Intro:

http://www.youtube.com/watch?v=6trw-TyGqto

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Εμένα μοτ έχουν λείψει πολύ οι σειρές - Το Μικρό σπίτι στο λιβάδι (ert1) .

 

Πωωωωωωωωωωω!!!!!!!!

Little house on the prairy!

Τι τέλεια σειρά!

Την έχω δει σε κασέτες, πολύ ωραία επεισόδια, να 'ναι καλά η αδελφή μου που τα έγραφε στο βίντεο!

 

Ωραίο ήταν και το Disney Club στο μέγκα, με εκείνη την Καρολίνα και εκείνον τον Λυκούργο.....

 

 

Όσο από παλιές σειρές, είχα πετύχει πολύ μικρός κάπου γύρω στο 2001 που ένα κρατικό κανάλι ετ1 νετ δεν θυμάμαι, είχε βάλει σε επανάληψη την Μαντάμ-Σουσού!

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Αν θες να κάνεις κάποιον φίλο σου

άκου με προσοχή τους καημούς του

και δίνε του ελπίδες...

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο ήταν και το Disney Club στο μέγκα, με εκείνη την Καρολίνα και εκείνον τον Λυκούργο.....

 

Το λατρεύα αυτό.. Το έβλεπα ανελλειπώς.. Μεγάλη τρέλα..

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο μενα ! Εχω καμποση ωρα που διαβαζω ολα τα ποστ απο την αρχη και εχω μεινει ! Νομιζα οτι καποια ( οπως με την αρκουδα και το παγοβουνο, τις τσαντες που μιλανε) δεν θα τα θυμοταν κανενας! Τα ειχα ξεχασει τελειως. Ψαχνω τωρα να βρω αυτο με τις τσαντες που μιλανε αλλα τζιφος. Αμα το βρει κανεις ας το ποσταρει!

Και κατι αλλο...εβλεπε κανεις απο σας Γαργαντουα? Ηταν ενα κινουμενο βασισμενο στο βιβλιο του Ραμπελαι, παλιο στην κρατικη. Με εναν γιγαντα....Θελω πολυ να βρω κατι ..Ευχαριστω οπως και να χει ! :)

Link to comment
Share on other sites

Πωπω πραγματικα δεν πιστευα οτι υπαρχει τετοιο topic! Γυρισα χροοονια πισω! :) :) πολυ αγαπημενο μου το Καρουζελ στο ΕΤ1. Ποιος δε θυμαται τον καημενο Σιριλο και μονιμα ερωτευμενο με τη Μαρια Χοακινα? :lol: επισης καθε σαββατο πρωι στον ΑΝΤ1, αγαπημενες ανατριχιλες! Ειδικα η εισαγωγη τους ηταν τελεια! Φυσικα λιγο πιο μετα, στο ΕΤ1 ξανα, Ατρομητοι που καθε μεσημερι στις 3 ανελλιπως, δεν εχανα ποτε! Κι οσο αφορα τα παιδικα κομιξ, τα κλασσικα της disney (με το Donald αδυναμια, ακομα και τωρα) και φοβερος κι ατρομητος, Σκουμπι Ντου. (με οχι και τοσο μεγαλη μανια, ενιοτε εβλεπα και το Γαλαζιο Δεντρο παλι στο ΕΤ1) :) Παντως ακομα και τωρα, οπου πετυχω Σκουμπι και κλασσικα disney, κολλαω! Μονο που πλεον εχει προστεθει ακομα μια αδυναμια! Μπομπ Σφουγγαρακης!!!! :D

 

Sent from my iPhone 4G using Tapatalk

Once you get a Mac, you never go back...

Retina MacBook Pro 13", iPhone 6, iPod touch 5th, iPad mini Retina...and the list goes on.

 

www.macspot.gr

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...