Jump to content

Αγαπημένες παλιές παιδικές σειρές


nelly
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μήπως ξέρει κανείς πώς είναι στα ελληνικά η τηλ. σειρά The Wind in the Willows ?

 

http://www.covershut.com/covers/The-Wind-In-The-Willows-The-Complete-Collection-Front-Cover-31162.jpg

 

http://content.internetvideoarchive.com/content/photos/020/00084914_.jpg

 

http://2.bp.blogspot.com/__uACkPWjuQU/TI08KsqIZvI/AAAAAAAAHJw/DsCRDVVUZvo/s1600/Picture+136.png

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μήπως ξέρει κανείς πώς είναι στα ελληνικά η τηλ. σειρά The Wind in the Willows ?

 

Άνεμο στις Ιτιές. Με ψυλοανατριχιαζε αυτη η σειρα..Θεωρουσα πολυ "λιγδιαρη" τον βατραχο...

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Άνεμο στις Ιτιές. Με ψυλοανατριχιαζε αυτη η σειρα..Θεωρουσα πολυ "λιγδιαρη" τον βατραχο...

 

:happy: Thank you!

Link to comment
Share on other sites

http://2.bp.blogspot.com/__uACkPWjuQU/TI08KsqIZvI/AAAAAAAAHJw/DsCRDVVUZvo/s1600/Picture+136.png

 

Μήπως ξέρει κανείς πότε προβαλόταν (αν προβαλόταν) η σειρά "The wind in the Willows" (Άνεμος στις Ιτιές) στην Ελλάδα? Χρονολογία δηλαδή.

 

Επίσης, ήταν μεταγλωτισμένη ή με υπότιτλους?

Link to comment
Share on other sites

Πωπω πραγματικα δεν πιστευα οτι υπαρχει τετοιο topic! Γυρισα χροοονια πισω! :) :) πολυ αγαπημενο μου το Καρουζελ στο ΕΤ1. Ποιος δε θυμαται τον καημενο Σιριλο και μονιμα ερωτευμενο με τη Μαρια Χοακινα? :lol:

 

Sent from my iPhone 4G using Tapatalk

 

Καρουζέλ, ε;

Πού το θυμηθήκατε αυτό;

Το πρόλαβα σε κάποια επανάληψη στην ετ1 ή ετ2, δεν θυμάμαι καλά.....

Πιο πολύ πλάκα είχε ο Πάμπλο, ο παιδάκι πίσω από τον Σιρίλο, που έκανε τις πολλές αταξίες και σκανδαλιές, όπως και η διευθύντρια του σχολείου, η κυρία Οράκα (που την έλεγαν Κοράκα), η δεσποινίς Σιμένα, η ξανθούλα Μπίμπη........

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Αν θες να κάνεις κάποιον φίλο σου

άκου με προσοχή τους καημούς του

και δίνε του ελπίδες...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλησπερα σας παιδια...κοιταω τοοοοοοοση ωρα τα μνμ σας και αναρωτιεμαι μηπως μηηηπως θα μπορεσετε να καταλαβετε απο την περιγραφη μου το ονομα του παιδικου......ειναι παααρα πολυ παλιο και δεν το θυμαμι ακριβως...ειναι ενας κακος..τωρα πριγκιπας θα ναι...ο οποιος ειχε ψηλαα και σπαστα γονατα δηλ εκει ηταν το ''αστειο'' και ειχε κλειδωμενη στο υπογειο του πυργου του μια..κοπελα (η οποια αν θυμαμαι καλα κια δεν μπερδευω τα comics ειχε και ενα προβατο..) και τον αγαπημενο της ...την ηθελε γιαυτον και ετσι την ειχε εκει..το σκηνικο ηταν κατι τεραστιοι δρομοι που αιωρουνταν..

τωρα ελπιζω καποιος απο σας να με καταλαβε χιχι...thks για τον χρονο σας παντως!!

Link to comment
Share on other sites

kissyfur! κολλαγα με την κροκοδειλινα την τζολιναρα με την πορτοκαλι περουκα..

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

:lol:

τι καλά!!!!Χαζεύω εδώ και πόση ώρα τις σειρές που βλέπαμε μικροί, ούτε που πήγε το μυαλό μου ότι έβλεπα τόσα πολλά κινούμενα σχέδια!!!!

Εγώ απο όλα πάντως, αυτά που δεν έχω καταφέρει να βρώ(και δεν έχω βρει και ανθρώπους που να τα έβλεπαν :O) ήταν :

 

1. Κάτι ρώσικα παραμύθια στην Ερτ1 που τα έβλεπα κατι πρωινά, ήταν πολύ παλια(αν κρίνω απο την ποιότητα της εικόνας) και είχαν πολύ πλάκα!!

2. Μία αλλη σειρά που μάθαινες πώς λειτουργεί ο οργανισμός σου στην Ερτ 1 πάλι

3. Ένα παιδικό, διαστημικό του New Channel(ή Tempo) που ήταν μετά ακριβώς από το Super Mario και ήταν με 2 γυναίκες με πολύ μακριά ξανθά μαλλιά, που ήταν εχθροί και πάλευαν μεταξύ τους, και μετά μαθαιναν ότι ειναι αδερφές.

4. Ένα παιδικό τοθ channel 16, με ένα αγοράκι που σκότωνε δράκους με ένα στεφάνι και μία κορδέλα και ένας από αυτούς που σκότωσε ήταν η μαμά του, που την είχε κάνει με μάγια καποιος δράκο.Αυτο ήταν γιαπωνέζικο.

 

Αν ξέρει κανείς κάποιο απο αυτά, θα του είμαι υπόχρεη!!!θέλω να βρώ έστω και ένα, να το δούμε μαζί με την αδερφή μου(θα της το κάνω έκπληξη!!) :X

 

:lol: :rolleyes:

 

Ευχαριστώ πολύ!!!

Στο Όνομα Του Φεγγαριού! :shifty:
Link to comment
Share on other sites

2. Μία αλλη σειρά που μάθαινες πώς λειτουργεί ο οργανισμός σου στην Ερτ 1 πάλι

 

 

Μήπως εννοείς αυτό, απο τη σειρά "Μια φορά κι έναν καιρό ήταν ... ο άνθρωπος , η ζωή¨ κλπ κλπ?? :http://www.youtube.com/watch?v=0HI3yg-ChVY&feature=related Ήταν ένα απο τα αγαπημένα μου!!

Edited by noumeraki
Link to comment
Share on other sites

παιδια το 2000-2005 δεν θυμαμαι ακριβως επαιζε ενα παιδικο που ηταν ενας σουπερ ηρωας που νομιζω εμοιαζε λιγο με ανθρωπο νυκτεριδα και ειχε και εναν βοηθο, νομιζω ενα θηριο... και σε καθε επισοδιο πολεμουσε εναν κακο, ισως και τον ιδιο κακο καθε φορα, που συνηθως ο κακος τον επιανε, του κανε κατι πχ τον εδενε και τον πεταγε απο ενα γκρεμο και λιγο πριν φτασει στο εδαφος ο αφηγητης σταματαγε το χρονο, ελεγε κατι του στυλ τωρα πρεπει να ξυπνησει/λυθει κτλ ο ηρωας μας(η κατι τετοιο) και μολις ξεκιναγε ο χρονος, αυτος λυνοταν και επιανε τον κακο...

 

δεν παιζει να καταλαβε κανεις τι εννοω αλλα νταξει :p :p :p

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

μολις το ανακαλυψα στο youtube :p

εκανα αναζητηση με τις λεξεις sonar beep beep και το βρηκα.

 

batfino ονομαζεται και απο οτι διαβασα δημιουργηθηκε το 1966-1967 :)

 

 

 

@pgetsopoulos

μηπως ψαχνεις αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θυμάμαι ένα παιδικό που έδειχνε η ΕΤ1 με ένα γίγαντα, "γαργαντούας" λεγόταν νομίζω! το θυμάται ή έβλεπε κανείς;;;
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θυμάμαι ένα παιδικό που έδειχνε η ΕΤ1 με ένα γίγαντα, "γαργαντούας" λεγόταν νομίζω! το θυμάται ή έβλεπε κανείς;;;

 

Mε έναν χοντρό, ψηλό, εύσωμο τυπάκο εννοείς; Σαν κάτι να μου θυμίζει.........

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Αν θες να κάνεις κάποιον φίλο σου

άκου με προσοχή τους καημούς του

και δίνε του ελπίδες...

Link to comment
Share on other sites

@pgetsopoulos

μηπως ψαχνεις αυτο?

 

ΝΑΙΙΙ ! σε ευχαριστω πολυ φιλε :D πωωω... το λατρεβα :) θα ψαξω να το βρω πουθενα... εχω ενα σκληρο γεματο ολα τα επεισοδια απο ροζ πανθηρα,simpsons, southpark, μπομπ σφουγγαρακη, τομ και τζερυ (τα παλια που δεν μιλαγανε) και ποσα ακομα καρτουν... ηδη εχω ανεβασει ολα του bolek και lolek (επισης λατρευα, να ναι καλα το 902 ! :lol:) στο Piratebay

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

ΝΑΙΙΙ ! σε ευχαριστω πολυ φιλε :D πωωω... το λατρεβα :) θα ψαξω να το βρω πουθενα... εχω ενα σκληρο γεματο ολα τα επεισοδια απο ροζ πανθηρα,simpsons, southpark, μπομπ σφουγγαρακη, τομ και τζερυ (τα παλια που δεν μιλαγανε) και ποσα ακομα καρτουν... ηδη εχω ανεβασει ολα του bolek και lolek (επισης λατρευα, να ναι καλα το 902 ! :lol:) στο Piratebay

 

εγω εβλεπα και τα στοιχεια της blue μου αρεσε πολυ...αλλα τα βαζει καπως νωρις το nickelodeon

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

ωχ, παω να τα ψαξω! :D

 

και γω τωρα τελευταια το ψαχνα και το βρηκα εντελως τυχαια ;)

 

δεν βρισκω τιποτα :( αμα το βρεις πουθενα σε παρακαλω στειλε pm :D

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

δεν βρηκα κατι, ουτε εψαξα.

 

παντως bolek και Lolek ειναι πολλαααααααα gb.... :p

 

indeed.. :lol: 11,8... και να φανταστεις λειπουν και μερικα επεισοδια (Δεν τα βρηκα πουθενα:() αλλα μην ανησυχεις ειμαι συνεχως μεσα :p

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κι από μένα. Θα ήθελα να ρωτήσω εάν σας θυμίζει κάποιο παλιό παιδικό (περίπου '85-'92 το έβλεπα) η εξής εικόνα. Είναι ένα παιδί που κάτι παθαίνει και πηγαίνει στο βυθό της θάλασσας όπου υπάρχει μία ολόκληρη πολιτεία. Τελικά μπορεί όλο αυτό να ήταν όνειρο. Αν θυμάμαι καλά το παιδικό έχει και κινούμενα σχέδια, και πραγματικά 'κουκλάκια'. Και είναι αυτοτελές παιδικό (ταινία). Ξέρω ότι είναι ελάχιστες οι πληροφορίες που δίνω αλλά αν κάποιος θυμάται θα με βγάλει από μεγάλο 'βάσανο'! :) ευχαριστώ...
Link to comment
Share on other sites

παιδια το 2000-2005 δεν θυμαμαι ακριβως επαιζε ενα παιδικο που ηταν ενας σουπερ ηρωας που νομιζω εμοιαζε λιγο με ανθρωπο νυκτεριδα και ειχε και εναν βοηθο, νομιζω ενα θηριο... και σε καθε επισοδιο πολεμουσε εναν κακο, ισως και τον ιδιο κακο καθε φορα, που συνηθως ο κακος τον επιανε, του κανε κατι πχ τον εδενε και τον πεταγε απο ενα γκρεμο και λιγο πριν φτασει στο εδαφος ο αφηγητης σταματαγε το χρονο, ελεγε κατι του στυλ τωρα πρεπει να ξυπνησει/λυθει κτλ ο ηρωας μας(η κατι τετοιο) και μολις ξεκιναγε ο χρονος, αυτος λυνοταν και επιανε τον κακο...

 

δεν παιζει να καταλαβε κανεις τι εννοω αλλα νταξει :p :p :p

 

ΝΑΙ ΚΙ ΕΓΩ ΤΟΝ ΨΑΧΝΩ!!!ΩΡΑΙΟ ΜΕ ΑΓΩΝΙΑ!!!ΟΤΑΝ ΣΤΑΜΑΤΟΥΣΕ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΕΛΕΓΕ ''MY WINGS ARE ....STEEL....'' KATI TETOIO....ΗΤΑΝ ΜΕ ΥΠΟΤΙΤΛΟΥΣ ΚΑΙ Ο ΒΟΗΘΟΣ ΤΟΥ ΗΤΑΝ ΚΑΡΑΤΙΣΤΑΣ!!!ΑΝ ΤΟ ΒΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΕΥΠΡΟΣΔΕΚΤΟ!!!

Οι αγγελίες είναι επιτρεπτές μόνο στο buy&sell.
Link to comment
Share on other sites

βρηκα transformers αλλα δεν εχω ελληνικους υποτιτλους. εψαξα στα γρηγορα και δε βρηκα κατι

 

μηπως γνωριζει κανεις που μπορω να βρω?

 

οχι οτι χρειαζονται, αλλα καλο ειναι να υπαρχουν ;)

Link to comment
Share on other sites

μήπως θυμάται κανείς αν βγήκε σε CD το soundtrack του LION KING αλλά με τα τραγούδια στα ελληνικά?

 

όπως ακούγονται εδώ: http://www.youtube.com/watch?v=obz1vAypcgM

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...