Jump to content

Huawei P8 Lite


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν ξερω φιλε μου φαινεται και εμενα περιεργο....

Αυτο με την περιαγωγη παιδια ισχυει και αν βαλω cosmote Or Vodafone ;

 

Γιατι σκεφτομαι το Q να το αλλαξω και να βαλω κατι αλλο για δεδομενα.

 

Εγώ για δεδομένα έχω vodafone cu στη θήκη της sd και παίζει καμπάνα χωρίς περιαγωγή. Στην άλλη το συμβόλαιο μόνο για ομιλία, ενοείται χωρίς περιαγωγή.

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Εγώ για δεδομένα έχω vodafone cu στη θήκη της sd και παίζει καμπάνα χωρίς περιαγωγή. Στην άλλη το συμβόλαιο μόνο για ομιλία, ενοείται χωρίς περιαγωγή.

 

και η wind-Q παιζουν καμπανα απλα θα ψαξω να βρω φθηνα GB γιατι θελω 3-4 το μηνα!

My Name Is George V.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με την περιαγωγή δεν το καταλαβαίνω. Η περιαγωγή δεν ειναι για το εξωτερικό; έτσι ήξερα μέχρι πρόσφατα. Γιατί θέλει περιαγωγή στην Ελλάδα για να δουλέψει;

 

Δεν το ήξερα ότι έχει χρήση και στην Ελλάδα μεχρι που το είδα στον άλλο.

Υπάρχει περιαγωγή και στο εσωτερικό. Οταν μία εταιρία χρησιμοποιεί δίκτυο άλλης. Συνέβαινε πχ στην λακωνία θυμάμαι σε κάποιες περιοχές στα βουνά όταν η wind και vodafon μοιράζονταν η μία κυψέλες της άλλης για καλύτερο σήμα σε δύσβατες περιοχές. Ενώ είχα wind ξαφνικά έγραφε vodafone.

 

Η q θέλει περιαγωγή στην ελλάδα γιατί είναι "ξεχωριστό" δίκτυο που νοικιάζει εύρος από άλλη εταιρία (wind). Και άλλες sim έχει από wind. Δεν είναι πακέτο της wind το Q. Μην κοιτας σήμερα. Παλιά ήταν άλλη εταιρία η q με άλλους ιδιοκτήτες. Αρχικά έκανε περιαγωγή στο δίκτυο της vodafone μέχρι που αγοράστηκε από την wind (tim). Η Q δεν είχε δικό της δίκτυο κεραιών (είχε ελάχιστο). Αργότερα πέρασε στην wind αλλα δεν ενσωματώθηκε (άλλο αΦΜ, άλλες SIM). Ανά πάσα στιγμή μπορεί να πουληθεί.

Λογικά και η cyta-κινητή κάνει εσωτερική περιαγωγή καθώς δεν έχει δικό της δίκτυο κυψελών.

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

και η wind-Q παιζουν καμπανα απλα θα ψαξω να βρω φθηνα GB γιατι θελω 3-4 το μηνα!

 

Αν βρεις πιο οικονομικά από wind δώσε ενημέρωση. Wind θα εβαζα για mb αλλά στα μέρη που κινούμαι δεν έχω την απόδοση που θέλω.

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Μετά από 6 μέρες συνέχεια ανοικτό κατανάλωσε τα 2/3 της μπαταρίας.

Στο Ultra με sim και sd (μονόκαρτο-Voda) στα 2G, απενεργοποιημένα όλα, χωρίς προστατευμένες εφαρμογές.

Δεν ξέρω γιατί δείχνει ότι το WiFi ήταν ενεργοποιημένο συνέχεια και κατανάλωσε το 11% της μπαταρίας.

Χρόνος ομιλίας 130 λεπτά και χρόνος οθόνης 48 λεπτά περίπου.

Εντύπωση μου έκανε ότι το πρώτο 1% έπεσε μετά από ώρες.

Δεν ξέρω τι έπαιξε πιο μεγάλο ρόλο, αλλά νομίζω ότι το 2G πρέπει να ήταν καθοριστικό.

(αφορμή για αυτό το τέστ ήταν το σχόλιο του φίλου που είπε ότι του κράτησε 9 ημέρες)

 

Δεν μπορώ να στείλω φωτο.

Link to comment
Share on other sites

δεν θέλω συντόμευση για τα mobile data...να ορίσω όριο θέλω!:O

Με τον τρόπο που σου λέω θα δημιουργηθεί μια συντόμευση από την οποία θα μπορείς να ορίσεις το όριο χρήσης για το mobile internet.

Link to comment
Share on other sites

Eχω μια επιδοτηση απο Κοσμοτε και σκεφτομαι να το παρω. Το τηλεφωνο εχει σταματησει να ειναι διαθεσιμο εκει; H απλως τελειωσε το στοκ;
Link to comment
Share on other sites

Μετά από 6 μέρες συνέχεια ανοικτό κατανάλωσε τα 2/3 της μπαταρίας.

Στο Ultra με sim και sd (μονόκαρτο-Voda) στα 2G, απενεργοποιημένα όλα, χωρίς προστατευμένες εφαρμογές.

Δεν ξέρω γιατί δείχνει ότι το WiFi ήταν ενεργοποιημένο συνέχεια και κατανάλωσε το 11% της μπαταρίας.

Χρόνος ομιλίας 130 λεπτά και χρόνος οθόνης 48 λεπτά περίπου.

Εντύπωση μου έκανε ότι το πρώτο 1% έπεσε μετά από ώρες.

Δεν ξέρω τι έπαιξε πιο μεγάλο ρόλο, αλλά νομίζω ότι το 2G πρέπει να ήταν καθοριστικό.

(αφορμή για αυτό το τέστ ήταν το σχόλιο του φίλου που είπε ότι του κράτησε 9 ημέρες)

 

Δεν μπορώ να στείλω φωτο.

Άρα Κώστα ΓΊΝΕΤΑΙ τελικά έτσι; Απλά μαθηματικά 2/3 = 6 ημέρες 3/3 = 9ημερες. Στο είπα και τότε το έκανα για δοκιμή μια φορά, αλλά και πάλι οι ανάγκες μου στο κινητό το κρατάνε ανοιχτό 4 μέρες! Παντός καλά έκανες και το τσεκαρες μόνος σου! Υ.Γ δεν το είχα εγώ στο ultra, δεν μίλησα τόσο όσο εσύ της 9 μέρες ( γύρω στα 100 λεπτά ηταν ) και το κλείνω το βράδυ 6 με 7 ώρες και ναι παίζει τρομερό ρόλο το 2G και το να έχεις μόνιμα καλό σήμα στην περιοχή σου.

Edited by nikos_T2008
Link to comment
Share on other sites

Eχω μια επιδοτηση απο Κοσμοτε και σκεφτομαι να το παρω. Το τηλεφωνο εχει σταματησει να ειναι διαθεσιμο εκει; H απλως τελειωσε το στοκ;

στο site της cosmote το δειχνει διαθεσιμο σε ασπρο χρωμα στην τιμη των 269 ευρω,εγω το παρηγγειλα ομως σημερα απο τη vodafone που το εχει στα 200 ευρω:)

Link to comment
Share on other sites

Μέσω του hisuite μπορώ να σω στο pc μια ταινία που έχω κατεβάσει στο κινητό;
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Άρα Κώστα ΓΊΝΕΤΑΙ τελικά έτσι; Απλά μαθηματικά 2/3 = 6 ημέρες 3/3 = 9 ημέρες. Στο είπα και τότε το έκανα για δοκιμή μια φορά, αλλά και πάλι οι ανάγκες μου στο κινητό το κρατάνε ανοιχτό 4 μέρες! Πάντως καλά έκανες και το τσέκαρες μόνος σου!

Υ.Γ δεν το είχα εγώ στο ultra, δεν μίλησα τόσο όσο εσύ της 9 μέρες ( γύρω στα 100 λεπτά ήταν ) και το κλείνω το βράδυ 6 με 7 ώρες και ναι παίζει τρομερό ρόλο το 2G και το να έχεις μόνιμα καλό σήμα στην περιοχή σου.

 

Ψιλοκαταπιέστηκα αυτές τις 6 μέρες γιατί ήθελα το WiFi και κυρίως το BlueTooth (στο αυτοκίνητο). Το 2G ίσως έχει λιγότερο καθαρό ήχο.

Link to comment
Share on other sites

Ψιλοκαταπιέστηκα αυτές τις 6 μέρες γιατί ήθελα το WiFi και κυρίως το BlueTooth (στο αυτοκίνητο). Το 2G ίσως έχει λιγότερο καθαρό ήχο.

Φυσικά και είναι ζόρι αλλά βλέπεις τι μπορεί να κάνει το κινητό. Εγώ λόγο δουλειάς έχω ανάγκη από οικονομία μπαταριας γιαυτό το τσεκαρα. Έχει χρειαστεί να μείνω στην δουλειά μέχρι και 4 μέρες λόγο βλάβης και φυσικά δεν είμαι ποτέ προετοιμασμένος για κάτι τέτοιο ( φορτιστής κ.α ). Τώρα όσο αφορά τον ήχο δεν βλέπω διάφορα εγώ ή δεν το κατάλαβα ακόμα. Το Bluetooth φιλέ μου είναι γνωστό ότι είναι βαμπίρ για την μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

Πάω να ανοιξω το vlc αλλά με πεταει, το κάνει και σε εσάς;
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας φίλοι, έχω βρει το κινητό στα 130 ευρώ σε ένα καστημα στο εξωτερικό που ειμαι προσφορά, ήθελα να ρωτήσω όμως αν έχει κάποιες υπηρεσίες που θα μου φανούν χρήσιμες.

Υπάρχει υπηρεσία factory reset protection? Find my phone κλπ; επίσης θα αναβαθμιστεί σε 6 σίγουρα;

Ευχαριστώ... Ειμαι ανάμεσα σε αυτό και στο m4 aqua σαφώς πιο ακριβό αλλά ανθεκτικό στο νερό. Κυρίως αυτά με ενδιαφερουν

TO CALL OR NOT TO CALL??
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο μενα!!Μόλις 5 μέρες έχω το κινητό το οποίο με ενθουσίασε με το που το είδα και μέχρι τώρα δεν με έχει απογοητεύσει!Το πήρα από τη Vodafone, δεν έχω σκοπό να βάλω δευτερη sim αλλά πήγα να να χρησιμοποιησω το λινκ του Haki και μου λεει οτι δεν είναι πλέον διαθέσιμο!Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος? Περισσότερο για να φύγουν αυτά της vodafone και λόγω πιο συχνών αναβαθμίσεων!!!Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!:)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

Μόλις πέρασα από B136 OTA σε B170 .. Έκανα & wipe data ,αλλά βλέπω πως μου έριξε αρκετά σε απόδοση το κινητό,καθώς & δεν βλέπω διαφορά στο ηχείο...

Ποια είναι η γνώμη σας σχετικά με την B170?

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα φίλε,

Εγώ έκανα το εξής :

Flashαρα από την B132 dual sim version ,το step 2 & μετά το step1 !Δούλευε ως dual sim ,όμως κόλλαγε στα πάντα,notifications...δε.... & έτσι πέρασα από πάνω την B136 ,έκανα επαναφορά εργοστασιακών & παίζει τέλεια & έχει όλα τα Motion Controls κ.α που δεν υπάρχουν στις Balong εκδόσεις & το όνομα της συσκευής ξαναπήγε ALE-L21 & της Rom το όνομα πήγε ΑLE-L21C432B136 !Εγώ σου προτίνω να δοκιμάσεις αυτό που είπα παραπάνω!

Links: B132 DUAL: http://www.carbontesla.com...ware-dual-sim/

B136a :http://consumer.huawei.com...x.htm?id=52829

Samsung Galaxy Gio -> Sony Xperia M -> Huawei P8 lite

CyanogenMod7.1 CyanogenMod12.1+overclock to 1.7ghz Lug is-everywhere(Root,UBL)

Link to comment
Share on other sites

το κινητο ειναι αγορασμενο απο public πριν απο 5 μερες .μολις το ανοιξα εκανε αναβαθμιση σε β170 αρχειο 330 mb.

τι ειναι το wipe data? πρεπει να το κανω ;

Link to comment
Share on other sites

Τελικά βρήκε κάποιος τρόπο για όριο mb κινητής ΜΕΣΑ από το τηλέφωνο; Edited by nikos_T2008
Link to comment
Share on other sites

Τελικά βρήκε κάποιος τρόπο για όριο mb κινητής ΜΕΣΑ από το τηλέφωνο;

 

Έχω απαντήσει σε αυτό πριν λίγες ημέρες. Κατέβασε από το play store την εφαρμογή QuickShortcutMaker, άνοιξε την και πήγαινε στην καρτέλα Activities. Κανε scroll down μέχρι να βρεις τα Settings και μέσα σε αυτά βρες την επιλογή Data usage. Με τον τρόπο αυτό θα δημιουργήσεις μια συντόμευση στην επιφάνεια εργασίας για την ρύθμιση του ορίου MB για το mobile internet (για κάποιον ανεξήγητο λόγο η Huawei έχει "κρύψει" την επιλογή αυτή απο τις ρυθμίσεις της συσκευής).

Link to comment
Share on other sites

Έχω απαντήσει σε αυτό πριν λίγες ημέρες. Κατέβασε από το play store την εφαρμογή QuickShortcutMaker, άνοιξε την και πήγαινε στην καρτέλα Activities. Κανε scroll down μέχρι να βρεις τα Settings και μέσα σε αυτά βρες την επιλογή Data usage. Με τον τρόπο αυτό θα δημιουργήσεις μια συντόμευση στην επιφάνεια εργασίας για την ρύθμιση του ορίου MB για το mobile internet (για κάποιον ανεξήγητο λόγο η Huawei έχει "κρύψει" την επιλογή αυτή απο τις ρυθμίσεις της συσκευής).

Την είδα την απάντηση σου γιαυτό και τονισα το ΜΕΣΑ από το κινητό. Δηλαδή χωρίς την βοήθεια κάποιας εφαρμογής, βαρεθηκα να γεμιζω το κινητό με εφαρμογές με το παραμικρό, ή να το πω καλητερα... να γεμιζω το κινητό με εφαρμογές για τα αυτονόητα!

Link to comment
Share on other sites

Την είδα την απάντηση σου γιαυτό και τονισα το ΜΕΣΑ από το κινητό. Δηλαδή χωρίς την βοήθεια κάποιας εφαρμογής, βαρεθηκα να γεμιζω το κινητό με εφαρμογές με το παραμικρό, ή να το πω καλητερα... να γεμιζω το κινητό με εφαρμογές για τα αυτονόητα!

 

μετα την δημιουργια της συντομευσης σβυσε την εφαρμογη απλα

Link to comment
Share on other sites

μετα την δημιουργια της συντομευσης σβυσε την εφαρμογη απλα

 

Πολύ σωστά.

Το μόνο που κάνει η εφαρμογή είναι να "αποκαλύψει" μια ρύθμιση που υπάρχει ήδη στο λογισμικό της συσκευής, αλλά για κάποιο λόγο η Huawei δεν τη συμπεριέλαβε στο μενού των ρυθμίσεων.

Link to comment
Share on other sites

μετα την δημιουργια της συντομευσης σβυσε την εφαρμογη απλα

OK..έτσι μάλιστα, απλά νόμιζα ότι για να διατηρήσω την συντόμευση έπρεπε να έχω και την εφαρμογή. Ευχαριστώ dimitris_05 και basilis_k6.

Edited by nikos_T2008
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα καινούργιος κάτοχος του τηλ θα ήθελα να μάθω πως μπορούμε να το κάνουμε δίκαρτο μιας και μόλις το αγόρασα από την Vodafone, δυστυχώς τα link που δίνει ο φίλος στην αρχή δεν λειτουργούν, αν κάποιος μπορεί να μου περιγράψει και τη διαδικασία μιας και οι σελίδες είναι πολλές και ο χρόνος περιορισμένος.

 

Άκυρο όλα ΟΚ

Edited by dagas
Ας αφήσουμε τους εγωισμούς και ας κοιτάξουμε λίγο τον εαυτό μας.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ειδα οτι το honor 4c που εχει ιδιο soc με μας υποστηρίζει usb otg, οσοι το εχετε με B170 μηπως σας δοθηκε αυτη η επιλογη;
Huawei Ideos x5 > Samsung ativ s > Iphone 4 > Nexus 4 > Huawei p8 lite > Xperia z2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...