Jump to content

Huawei P8 Lite


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μισο λεπτο γιατι το κατεβασα.

 

στην free δεν μπορω να του πω αυτοματα να κάνει απενεργοποιηση data τη νυχτα και ελεγχο καθε μια ωρα. μονο χειροκινητα η καθε φορα που σβυνει η οθονη να κλεινει τα παντα. αν βαλω προστατευομενη εφαρμογη το viber και το gmail θα αφηνει ΜΟΝΟ αυτες να παιρνουν data? το άλλο που κατεβασα εχει scheduler. μια χαρα ειναι το deep sleep απλα δεν ειναι ακριβως αυτο που θελω. εκτος αν ισχυει αυτο που ρωτησα για το viber και gmail.

 

Ναι στην free δεν μπορεις να επιλέξεις χρονοδιάγραμμα. Τα κλείνει και τα ανοίγει ανα διαστήματα όταν είσαι με screen off. Όταν ανοίγει γίνεται κανονικά sync.

Εχω την pro και δεν μπορω να δω ακριβώς τι αλλο δεν επιτρέπει η free. Σίγουρα όμως θυμάμαι οτι σου επιτρέπει να βάλεις τις εφαρμογές που θες στη white list, δες το από τις ρυθμίσεις.

Αnyway, σου συνιστώ να τη δοκιμάσεις και κρίνεις αν σου κάνει ή όχι. Για όποιον έχει battery drain με screen off θα δει μεγάλη διαφορά.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Ναι στην free δεν μπορεις να επιλέξεις χρονοδιάγραμμα. Τα κλείνει και τα ανοίγει ανα διαστήματα όταν είσαι με screen off. Όταν ανοίγει γίνεται κανονικά sync.

Εχω την pro και δεν μπορω να δω ακριβώς τι αλλο δεν επιτρέπει η free. Σίγουρα όμως θυμάμαι οτι σου επιτρέπει να βάλεις τις εφαρμογές που θες στη white list, δες το από τις ρυθμίσεις.

Αnyway, σου συνιστώ να τη δοκιμάσεις και κρίνεις αν σου κάνει ή όχι. Για όποιον έχει battery drain με screen off θα δει μεγάλη διαφορά.

 

στη free μπορεις να βάλεις στη λιστα να μην κλεινει η εφαρμογη αλλα κλεινει τα data. πακετο δλδ. τωρα τεσταρω αυτη που εβαλα πιο πανω. το tasker κανει πολλα με ροοτ, λιγα χωρις και σιγουρα δεν κανει (η δεν τα καταφερα) αυτο που θελω.

 

υπάρχει και αυτο αλλα ακομα δεν το εχω καν διαβασει https://play.google.com/store/apps/details?id=com.androLabs.connectionCommanderLite

 

ακυρο το data lock lite. δεν παιζει με λολιποπ και τωρα το διαπιστωσα!

Edited by basilis_k6
Link to comment
Share on other sites

στη free μπορεις να βάλεις στη λιστα να μην κλεινει η εφαρμογη αλλα κλεινει τα data. πακετο δλδ. τωρα τεσταρω αυτη που εβαλα πιο πανω. το tasker κανει πολλα με ροοτ, λιγα χωρις και σιγουρα δεν κανει (η δεν τα καταφερα) αυτο που θελω.

 

υπάρχει και αυτο αλλα ακομα δεν το εχω καν διαβασει https://play.google.com/store/apps/details?id=com.androLabs.connectionCommanderLite

 

ακυρο το data lock lite. δεν παιζει με λολιποπ και τωρα το διαπιστωσα!

Bill με έχεις μπερδέψει. Τι ακριβώς χρειαζεσαι τελικά? Να είναι τα data ανοικτά ή κλειστά? Σου είπα ότι με screen off ανοίγει τα data και το WiFi(επιλέγεις εσύ τι θες) ανα μια ώρα για 2-3 λεπτά ώστε να γίνεται sync και να λαμβάνεις ειδοποιήσεις από τις εφαρμογές σου που χρειαζονται πρόσβαση σε δεδομενα, όποιες και να είναι αυτες. Παράλληλα, με screen off τα κλείνει ολα και δεν έχεις battery drain. Αυτό νομίζω σε βολεύει το βράδυ όπως θες. Κατά τη διάρκεια της ημέρας θα απενεργοποιήσεις να σου κλείνει data και WiFi με screen off οπότε θα είσαι συνεχώς online αν θες. Παρόλα αυτά, με screen off θα κλείνει ότι δεν χρειάζεται να τρέχει πχ google services και δεν θα έχεις battery drain.

Γενικά η εφαρμογή είναι για να μην έχεις battery drain με screen off Γιατί βάζει το κινητό σε deep sleep όπως θα έπρεπε να είναι.

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Bill με έχεις μπερδέψει. Τι ακριβώς χρειαζεσαι τελικά? Να είναι τα data ανοικτά ή κλειστά? Σου είπα ότι με screen off ανοίγει τα data και το WiFi(επιλέγεις εσύ τι θες) ανα μια ώρα για 2-3 λεπτά ώστε να γίνεται sync και να λαμβάνεις ειδοποιήσεις από τις εφαρμογές σου που χρειαζονται πρόσβαση σε δεδομενα, όποιες και να είναι αυτες. Παράλληλα, με screen off τα κλείνει ολα και δεν έχεις battery drain. Αυτό νομίζω σε βολεύει το βράδυ όπως θες. Κατά τη διάρκεια της ημέρας θα απενεργοποιήσεις να σου κλείνει data και WiFi με screen off οπότε θα είσαι συνεχώς online αν θες. Παρόλα αυτά, με screen off θα κλείνει ότι δεν χρειάζεται να τρέχει πχ google services και δεν θα έχεις battery drain.

Γενικά η εφαρμογή είναι για να μην έχεις battery drain με screen off Γιατί βάζει το κινητό σε deep sleep όπως θα έπρεπε να είναι.

 

τα κατάλαβα ολα αυτα και μαλιστα αυτη τη στιγμη το εχω βαλει να λειτουργει. δεν παιρνω ορκο οτι δουλευει παντως μιας και καθε φορα που ανοιγω την οθονη το wifi φαινετε ανοιχτο και δεν κανει ουτε μισο δευτερολεπτο να ανοιξει. ισως ετσι δουλευει δεν ξερω.

 

αυτο που ηθελα εγω ειναι να βάζω ενα time plan καθε μερα στις 3πμ εως 10πμ να μπαινει μονο του σε λειτουργεια χωρις να το ενεργοποιω εγω. νομιζα πως οι αλλες εφαρμογες που βρηκα το κανουν. δεν το κανουν οποτε κατεληξα σε αυτη και θα το βαζω με το χερακι μου. το κανουν δηλαδη αλλα χωρις διαλλειματα. απλα κλεινουν τα data το βραδυ που νομιζω δεν εχει νοημα εφοσον δεν τσεκαρουν καθε ωρα αν υπαρχει κατι.

Link to comment
Share on other sites

Της Wind υποστηρίζει 2 sim.

Θα αναβαθμιστεί σε 5.1 εντός του έτους (ευελπιστώ εντός του προσεχούς διμήνου).

 

Ευχαριστω για την απαντηση! δηλαδη της wind θα ειναι unbranded λογικα. Ενδιαφερον γιατι αν οντως το ξαναφερει διαθεσιμα στα 169 ειναι πολυ καλη ευκαιρια. Οσον αφορα την 5.1 μια χαρα γιατι ειναι κριμα να εμενε στην 5.0.2

iPhone 3G ➡ 5S ➡ 6S ➡ 7 Plus ➡ XR ➡ 11 ➡ 12 ➡ 14 Pro 

Samsung Galaxy A5, S7, S8, S22 Ultra

Other phones: LG Optimus L9, Motorola Moto X. Xiaomi Mi 8 Lite, Honor Play, Xiaomi Mi A1, Huawei P20, Google Pixel 6a

Link to comment
Share on other sites

τα κατάλαβα ολα αυτα και μαλιστα αυτη τη στιγμη το εχω βαλει να λειτουργει. δεν παιρνω ορκο οτι δουλευει παντως μιας και καθε φορα που ανοιγω την οθονη το wifi φαινετε ανοιχτο και δεν κανει ουτε μισο δευτερολεπτο να ανοιξει. ισως ετσι δουλευει δεν ξερω.

 

αυτο που ηθελα εγω ειναι να βάζω ενα time plan καθε μερα στις 3πμ εως 10πμ να μπαινει μονο του σε λειτουργεια χωρις να το ενεργοποιω εγω. νομιζα πως οι αλλες εφαρμογες που βρηκα το κανουν.

Βάλε το DS battery στις προστατευόμενες εφαρμογές, να μην κλείνει με screen off και στις start up εφαρμογες. Συνήθως εφαρμογές με time schedule δεν είναι free δυστυχώς...

Anyway, ελπίζω να σε βολέψει.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Βάλε το DS battery στις προστατευόμενες εφαρμογές, να μην κλείνει με screen off και στις start up εφαρμογες. Συνήθως εφαρμογές με time schedule δεν είναι free δυστυχώς...

Anyway, ελπίζω να σε βολέψει.

 

το έκανα. ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Aυτές οι καρακινεζιές δεν έχουν την παραμικρή σχέση με ένα πλήρως πιστοποιημένο, εγγυημένο και προσαρμοσμένο για την Ευρώπη προϊόν. Τα ανεμομαζώματα-ανεμοσκορπίσματα δεν έχουν ουδεμία σχέση με ένα επώνυμο Huawei. Θεωρώ την σύγκριση αστεία και μην μπείς στον κόπο να με μεταπείσεις για το τι θεωρώ αστείο και τι όχι!

 

Αποψη σου και καταγραφηκε.

Δεν ηξερα ωστοσο οτι η Huawei φτιαχνει τις συσκευες της στα περιχωρα της Γενευης,

Link to comment
Share on other sites

Aυτές οι καρακινεζιές δεν έχουν την παραμικρή σχέση με ένα πλήρως πιστοποιημένο, εγγυημένο και προσαρμοσμένο για την Ευρώπη προϊόν. Τα ανεμομαζώματα-ανεμοσκορπίσματα δεν έχουν ουδεμία σχέση με ένα επώνυμο Huawei. Θεωρώ την σύγκριση αστεία και μην μπείς στον κόπο να με μεταπείσεις για το τι θεωρώ αστείο και τι όχι γιατί δεν μεταπείθομαι! Αν έχεις σκοπό να εξάρεις τα "πλεονεκτήματα" των κινεζιών είσαι σε λάθος thread.

 

Μπα, κάπου προς Shenzhen γίνονται όλα και γι΄αυτό εσύ πολύ πιθανόν πιστεύεις ότι τα Elephone και τα iPhone είναι εξ΄ίσου ποιοτικά.

 

Κριμα που σε αναγκασα να το διορθωσεις, προσπαθωντας να με βγαλεις off topic, αλλα να σου θυμισω οτι το θεμα της συζητησης μας εδω, ειναι η αξια του συγκεκριμμενου κινητου.

 

Μαλλον εσυ πιστευεις οτι προιοντα εταιρειων οπως η Xiaomi, Lenovo, Meizu, Jiayu, ZTE, Asus, One Plus κλπ., που πουλιουνται στην Κινα, δεν επιδεχονται συγκρισης με το P8 lite.

 

Να επισημανω επισης, οτι δεν εχω κανενα προσωπικο οφελος απ το αν θα πουληθει ενα ακομα P8 lite η οχι.

Link to comment
Share on other sites

Aυτές οι καρακινεζιές δεν έχουν την παραμικρή σχέση με ένα πλήρως πιστοποιημένο, εγγυημένο και προσαρμοσμένο για την Ευρώπη προϊόν. Τα ανεμομαζώματα-ανεμοσκορπίσματα δεν έχουν ουδεμία σχέση με ένα επώνυμο Huawei. Θεωρώ την σύγκριση αστεία και μην μπείς στον κόπο να με μεταπείσεις για το τι θεωρώ αστείο και τι όχι γιατί δεν μεταπείθομαι! Αν έχεις σκοπό να εξάρεις τα "πλεονεκτήματα" των κινεζιών είσαι σε λάθος thread.
Βρε φιλε μου.. Η xiaomi ειναι καρακινεζια; Απο ποτε; :blink:

 

 

Στο θεμα μας. Να περιμενω το κινητο να το φερει η wind ή να το αγορασω απο Ευρωπη στα 195 ευρω; Μηπως η wind θα φερει τιποτα ελαττωματικα προϊοντα; Πως γινεται να τα πουλαει πιο φθηνα και απο Κινα; Μπορει καποιος να δωσει μια ορθη απαντηση;

 

Τo DsBattery που λετε οτι βαζει το κινητο σε deep sleep mode, (λογικα φανταζομαι για το βραδυ; ) ποιες δυνατοτητες του κινητου αφηνει ενεργες; Κλησεις; Μηνυματα; Λειτουργιες του κινητου οπως πχ. ξυπνητηρι;

 

Ποσο δυσκολο ειναι να αφαιρεθει η μπαταρια; Υπαρχουν μεγαλυτερες μπαταριες που να ταιριαζουν στο κινητο;

Link to comment
Share on other sites

 

Τo DsBattery που λετε οτι βαζει το κινητο σε deep sleep mode, (λογικα φανταζομαι για το βραδυ; ) ποιες δυνατοτητες του κινητου αφηνει ενεργες; Κλησεις; Μηνυματα; Λειτουργιες του κινητου οπως πχ. ξυπνητηρι;

;

Ολες αυτες οι βασικες λειτουργιες που αναφερεις κλησεις, μηνυματα κλπ ειναι ενεργες και δουλευουν κανονικα. Απλα σταματα καποιες διεργασιες που εκτελουνται στο παρασκηνιο οπως google services και δεν αφηνουν το κινητο να μπει σε deep sleep. Ειναι γενικα χρησιμη αν εχεις battery drain με screen off.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Προβλεπεται να βγει καποιο update απο την εταιρια; Υπαρχει επισημη απαντηση για το προβλημα;

 

Ειναι αρκετα σοβαρος λογος για να απορριφθει το κινητο. Εαν κραταει μια μερα και θελει μετα 3 ωρες φορτιση..

 

Επειδη εβλεπα σε αλλο forum οτι ιδια προσφορα ειχε και η vodafone, mediamarkt, και θα το εχει πλεον και το public, wind. Μπορει καποιος να μου εξηγησει πως ειναι δυνατον να το πουλανε σε τιμη πιο φθηνη απο Κινας; Μου βρωμαει για μεταχειρισμενα απο πελατες που τα γυρισαν πισω ή κατι τετοιο.. Λογω μπαταριας.

 

Λογικα παιζει πολυ μικρο στοκ, οχι πανω απο 10-20 κομματια..

Edited by Lux
Link to comment
Share on other sites

Προβλεπεται να βγει καποιο update απο την εταιρια; Υπαρχει επισημη απαντηση για το προβλημα;

 

Ειναι αρκετα σοβαρος λογος για να απορριφθει το κινητο. Εαν κραταει μια μερα και θελει μετα 3 ωρες φορτιση..

 

Επειδη εβλεπα σε αλλο forum οτι ιδια προσφορα ειχε και η vodafone, mediamarkt, και θα το εχει πλεον και το public, wind. Μπορει καποιος να μου εξηγησει πως ειναι δυνατον να το πουλανε σε τιμη πιο φθηνη απο Κινας; Μου βρωμαει για μεταχειρισμενα απο πελατες που τα γυρισαν πισω ή κατι τετοιο.. Λογω μπαταριας.

 

Λογικα παιζει πολυ μικρο στοκ, οχι πανω απο 10-20 κομματια..

 

Φίλε μου δε ξέρω τι λένε όλοι αλλά εγώ με την ίδια χρήση με το iphone 6 και το p8 με χειρότερο σήμα (vodafone vs cosmote) μου κρατάει ακριβώς το ίδιο με το iphone. Και τα 2 τα φορτίζω το βράδυ με περίπου 35% υπόλοιπο μπαταρίας. Το λέω αυτό γιατί τα 2 αυτά τηλέφωνα πάνε μαζί όλη μέρα και μπορώ να δω διαφορές.

 

Για παράδειγμα αυτή τη στιγμή το iphone είναι στο 77 και ακριβώς 77 είναι και το p8.

 

Ενδεχομένως να έπεσα στο καλύτερο μεταχειρισμένο :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Βρε φιλε μου.. Η xiaomi ειναι καρακινεζια; Απο ποτε; :blink:

 

 

Στο θεμα μας. Να περιμενω το κινητο να το φερει η wind ή να το αγορασω απο Ευρωπη στα 195 ευρω; Μηπως η wind θα φερει τιποτα ελαττωματικα προϊοντα; Πως γινεται να τα πουλαει πιο φθηνα και απο Κινα; Μπορει καποιος να δωσει μια ορθη απαντηση;

 

Τo DsBattery που λετε οτι βαζει το κινητο σε deep sleep mode, (λογικα φανταζομαι για το βραδυ; ) ποιες δυνατοτητες του κινητου αφηνει ενεργες; Κλησεις; Μηνυματα; Λειτουργιες του κινητου οπως πχ. ξυπνητηρι;

 

Ποσο δυσκολο ειναι να αφαιρεθει η μπαταρια; Υπαρχουν μεγαλυτερες μπαταριες που να ταιριαζουν στο κινητο;

 

άσε φίλε,εδώ έβγαλε άχρηστο το lumia 930 επειδή το είχε προσφορά ο γερμανος

Link to comment
Share on other sites

Κάποιο ποιοτικό tempered glass για το κινητό? Δυνατότητα από ebay κλπ μέσω paypal υπάρχει. Αυτό που έχει το mediamarkt της VOLTE-TEL είναι μεμβράνη ή τζαμάκι?

Τζαμάκι θέλω, μιας και δεν ξέρω από ποιότητες γτ δεν έχω δοκιμάσει στο παρελθόν σε άλλο κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ρώτησα σε δύο καταστήματα wind για το πότε θα το φέρουν και η απάντηση που πήρα ειναι ότι θα το χουν απο 15 σεπτέμβρη στα 169 ευρώ.
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ρώτησα σε δύο καταστήματα wind για το πότε θα το φέρουν και η απάντηση που πήρα ειναι ότι θα το χουν απο 15 σεπτέμβρη στα 169 ευρώ.
Ελπίζω στις 15 μην μας ξαναπούνε στις 30.. :lol:

όπως το πάνε θα έχεις βγει το P9 lite :p

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Κάποιο ποιοτικό tempered glass για το κινητό? Δυνατότητα από ebay κλπ μέσω paypal υπάρχει. Αυτό που έχει το mediamarkt της VOLTE-TEL είναι μεμβράνη ή τζαμάκι?

Τζαμάκι θέλω, μιας και δεν ξέρω από ποιότητες γτ δεν έχω δοκιμάσει στο παρελθόν σε άλλο κινητό.

 

Έχω παραγγείλει το κινητό για τη σύζυγο πολύ καλού φίλου οπότε του είπα να μην τσιγκουνευτεί και φάει παντόφλα και του πήρα αυτό της nillkin που θεωρώ αξιόπιστη εταιρία με ποιοτικά προϊόντα.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω στις 15 μην μας ξαναπούνε στις 30.. :lol:

όπως το πάνε θα έχεις βγει το P9 lite :p

 

Στο site της wind το έχει στα 169€ αλλά δεν το έχει διαθέσιμο online

 

 

http://www.wind.gr/gr/gia-ton-idioti/kinita-amp-suskeues/kinita-suskeues/view-device/?deviceid=968#page=1

Link to comment
Share on other sites

το deep sleep σε μένα δεν δούλευει πάντως. τι να πώ πλεόν γιαυτό το ρημάδι το κινητο :lol:

 

το έβαλα προστατευόμενες. του έδωσα δικαίωμα admin. κλείνω την οθόνη και τιποτα. τα μνμ ηρθαν κανονικά και άμεσα. την νυχτα η μπαταρία λέει πως το wifi ήταν κανονικά ανοιχτό. δεν ξέρω ποσο % έχασα γιατι ουσιαστηκα δεν κοιμομουν το βράδυ και κάθε μια ώρα έπαιζα με το κινητο. γυρω στο 10% σε 6 ώρες λογικά...

Link to comment
Share on other sites

το deep sleep σε μένα δεν δούλευει πάντως. τι να πώ πλεόν γιαυτό το ρημάδι το κινητο :lol:

 

το έβαλα προστατευόμενες. του έδωσα δικαίωμα admin. κλείνω την οθόνη και τιποτα. τα μνμ ηρθαν κανονικά και άμεσα. την νυχτα η μπαταρία λέει πως το wifi ήταν κανονικά ανοιχτό. δεν ξέρω ποσο % έχασα γιατι ουσιαστηκα δεν κοιμομουν το βράδυ και κάθε μια ώρα έπαιζα με το κινητο. γυρω στο 10% σε 6 ώρες λογικά...

 

βρήκα εναν καλό λογο για drain. το viber...

 

Μέσα έχει μια wifi sleep policy ρυθμιση η οποια ηταν στο always on. πρεπει να ειναι στο device mode. τωρα λογικα πρεπει να κλεινει ασχετα με το αν υπάρχει η οχι το deep sleep

Link to comment
Share on other sites

βρήκα εναν καλό λογο για drain. το viber...

 

Μέσα έχει μια wifi sleep policy ρυθμιση η οποια ηταν στο always on. πρεπει να ειναι στο device mode. τωρα λογικα πρεπει να κλεινει ασχετα με το αν υπάρχει η οχι το deep sleep

Ναι, ανακάλυψες την Αμερική κι εσύ... Αφού είναι messenger, είναι ποτέ δυνατόν να κλείνει ο messenger? Κάτι ιδέες που έχετε ώρες ώρες....

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ανακάλυψες την Αμερική κι εσύ... Αφού είναι messenger, είναι ποτέ δυνατόν να κλείνει ο messenger? Κάτι ιδέες που έχετε ώρες ώρες....

 

οχι το έγραψα λάθος. το wifi δεν άφηνε να κλείσει. δεν εχει να κάνει με δατα η την εφαρμογη γενικα. btw πάλι δεν κλείνει το wifi αλλα ειναι γενικο προβλημα και σε αλλα χαβαι.

Link to comment
Share on other sites

Από τη διαχείριση εφαρμογών έκανα αναγκαστική διακοπή στις υπηρεσίες Google μήπως και βελτιωθεί ή κατανάλωση. Πως μπορώ να τις ενεργοποιήσω ξανά; Από τη διαχείριση μου το έχει γκρι θολό και δεν σκουραίνει-ενεργοποιείται. Τι πρέπει να κάνω;
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...