Jump to content

Huawei P8 Lite


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χθες το αγόρασα απο το κατάστημα του Νέου Κόσμου! Πάρε τηλέφωνο όμως καλύτερα εκεί για να βεβαιωθείς οτι υπάρχουν κι άλλα.

 

Καταστημα vodafone εννοεις?

Link to comment
Share on other sites

Να χαιρετίσω κι εγώ λοιπόν την παρέα, πρώτο ποστ στο myphone, μη βαράτε :lol:

 

Έχω κι εγώ το p8 lite εδώ και λίγες μέρες το οποίο μετέτρεψα σε δίκαρτο με τη βοήθεια των ποστ του haki. Απ΄οτι κατάλαβα το τηλέφωνο δεν είναι και τέρας μπαταρίας απ'ότι έχω δει εδώ και 2-3 φορτίσεις, αλλά οπωσδήποτε είναι σε καλύτερη μοίρα σε σχέση με τον γερόλυκο xiaomi που δεν μου έβγαζε μέρα χωρίς ενδιάμεση φόρτιση.

 

Το ζήτημα που έχω είναι ότι δεν βλέπω να είναι ούτε αυτή η μπαταρία του p8 πολύ αντοχής. Το δουλεύω με μία κάρτα της wind μέχρι να καταφέρω να πάω στην cosmote να πάρω μια nanosim και να το σετάρω μόνιμα. Ότι χρήση κάνω είναι στην ουσία (ελαφρύ) σκάλισμα καινούριου γκατζετακίου και 2-3 τηλεφωνήματα του δίλεπτου, τίποτα βαρύ. Μόνο data/wi-fi ανοιχτά και επιλογή μόνο για 3g. Παραθέτω screenshot από την διαχείρηση της μπαταρίας. Αυτό το έρμο το google services που απ΄οτι φαίνεται τραβάει ένα σκασμό, πώς μπορώ να το βελτιώσω; Άμα είναι να χρειάζεται να κουβαλάω power bank και μ'αυτό την κάναμε την πατατιά :rolleyes:

 

 

 

Ευχαριστώ

Έχεις πρόβλημα με τα google services....Δεν είναι φυσιολογικό

Link to comment
Share on other sites

Έχεις πρόβλημα με τα google services....Δεν είναι φυσιολογικό

 

Κι'εγώ έτσι λέω, το ζήτημα είναι τι να κάνω; Από μιά πρόχειρη ματιά στο google, κατάλαβα ότι πλέον είναι χαρακτηριστικό των τελευταίων εκδόσεων του android και οτι άνευ root δεν γίνεται τίποτα... η μαμά google μαζεύει δεδομένα ;)

 

Υπάρχει καμμιά απλή ρύθμιση; δεν με ενδιαφέρει να χάσω τον συγχρονισμό των επαφών, αλλά το gmail πρέπει να δουλεύει λόγω δουλειάς...

Link to comment
Share on other sites

Χθες το αγόρασα απο το κατάστημα του Νέου Κόσμου! Πάρε τηλέφωνο όμως καλύτερα εκεί για να βεβαιωθείς οτι υπάρχουν κι άλλα.

Καταστημα vodafone εννοεις?

Link to comment
Share on other sites

Κι'εγώ έτσι λέω, το ζήτημα είναι τι να κάνω; Από μιά πρόχειρη ματιά στο google, κατάλαβα ότι πλέον είναι χαρακτηριστικό των τελευταίων εκδόσεων του android και οτι άνευ root δεν γίνεται τίποτα... η μαμά google μαζεύει δεδομένα ;)

 

Υπάρχει καμμιά απλή ρύθμιση; δεν με ενδιαφέρει να χάσω τον συγχρονισμό των επαφών, αλλά το gmail πρέπει να δουλεύει λόγω δουλειάς...

Κάνε μια επανεκκίνηση το κινητό και αναβάθμιση στη τελευταία έκδοση και λογικά πρέπει να στρώσει...Εγώ δεν έχω κάποιο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ λιγο για το ακυρο που θα ρωτησω αλλα δε μπορω ν βρω λυση. Ειχα ενα selfie stick απο αυτα που μπαινουν ση θυρα των ακουστικων. Το συνδεω κ εμφανιζεται το αντιστοιχο εικονιδιο, περα απο αυτο ομως το κουμπι ειναι ανενεργο. Υπαρχει κατι να κανω;
Link to comment
Share on other sites

Καταστημα vodafone εννοεις?

Ναι vodafone.

 

Μήπως υπάρχει κάποιος τρόπος να αφαιρεθεί το logo της vodafone που εμφανίζεται κατά την εκκίνηση;

Link to comment
Share on other sites

Haki το έχεις κάνει root ; Πώς πάει έτσι; έχει κολλήματα;
Nokia 6310 (2001), Nokia 7250(2003), Sony Ericsson W900(2006), Sony Ericsson Xperia neo V(2011), Huawei P8lite(2015)
Link to comment
Share on other sites

Εχω εκπλαγεί απο τις δυνατότητες της καμερας
Huawei Ideos x5 > Samsung ativ s > Iphone 4 > Nexus 4 > Huawei p8 lite > Xperia z2
Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη σελίδα έχω δώσει οδηγίες μετατροπής του κινητού σε δίκαρτο με επίσημο τρόπο, που, φυσικά, το απαλλάσσουν και από όλες τις αηδίες της Vodafone.

 

thanks :)

Τι άλλες αηδίες βγάζει;

 

Επειδή εγώ νομίζω πως και με μία κάρτα είμαι εντάξει, θα μου φαεί απο τον χώρο 1gb, όσο δηλαδή είναι το αρχείο που πρέπει να κατεβάσω περίπου;

Link to comment
Share on other sites

Κάνε μια επανεκκίνηση το κινητό και αναβάθμιση στη τελευταία έκδοση και λογικά πρέπει να στρώσει...Εγώ δεν έχω κάποιο πρόβλημα.

 

Είνα εύκολο να δεις λίγο ποιά rom έχεις; Το δικό μου έχει την ALE-L21 V100R001C432B052 που απ'ότι φαίνεται είναι η τελευταία, τουλάχιστον σύμφωνα με τον updater.

 

Πάντως μακάρι να λυνόταν με επανεκκίνηση, κάτι βαθύτερο παίζει :lol:

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

sms και viver δε μου ανάβει το led.

ειναι καποια ρυθμιση που μου διαφευγει?

Ούτε και σε μένα ανάβει το viber. Μάλλον δεν υποστηρίζει το μωβ χρώμα που έχει σαν προεπιλογή η εφαρμογή

:D
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες!

 

Έχετε να προτείνετε κάποια θήκη για το κινητό; Γενικά προτιμώ θήκες που δεν καλύπτουν την οθόνη.

Επίσης, καλύτερα είναι οι μεμβράνες ή τα tempered glass; Έχει αγοράσει κάποιος tempered glass;

Οι μπαταρία τελειώνει σχετικά γρήγορα επειδή έχω βάλει viber, facebook και άλλες 2-3 εφαρμογές στις "προστατευμένες" και αναφέρουν δίπλα ότι τρέχουν σε υψηλή κατάσταση ενέργειας. Έχετε κάποια tips για να κρατάει παραπάνω η μπαταρία;

Link to comment
Share on other sites

Αρχισα να το σκέφτομαι και γω.

Τελικά υπάρχει πουθενά με 169;

Το βρήκε κανείς πρόσφατα;

 

Ετοιμάζεται να το δώσει και η wind, λίαν συντόμως στη τιμή των 169 ευρώ.

Used: LG G2 - Nexus 5 - Motorola moto g (2014) - Samsung Galaxy S5 - LG G3 32Gb - LG G Flex 2 - LG G3 16Gb - Samsung Galaxy S6 32Gb - LG G4 32 Gb - Xiaomi redmi note 3 pro - Huawei P9 - Huawei P9 lite - Honor 7 lite - Samsung S7 edge -

Samsung S8 - Xiaomi Redmi Pro - Honor 8 - Samsung S7 - Honor 8 pro - Xiaomi Mi Mix 2 - Samsung Note 8 - Xiaomi redmi note 5 - Huawei P20 pro Now: Xiaomi mi8

Link to comment
Share on other sites

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

[/color]

Για να διαλευκανθεί το θέμα της "χαμηλής φωτεινότητας" επαναλαμβάνω ότι το τηλέφωνο απλά έχει ρυμθιστεί να μην γίνεται εκτυφλωτικά φωτεινό αλλά είναι σε ικανοποιητικό επίπεδο. Παραθέτω μια συγκριτική φωτογραφία, με το ίδιο wallpaper, δίπλα στο Moto X 2014. Και τα δύο είναι στο μάξιμουμ. Εγώ τα βλέπω εξ ίσου φωτεινά με διαφορά μόνο στην θερμοκρασία της Amoled του Moto.

http://s16.postimg.org/o75mzm1jp/20150623_124717_1.jpg

 

Eπίσης σήμερα παρέλαβα την παρακάτω φλιπ θήκη από το eBay. Ήρθε από την Ισπανία σε μιά εβδομάδα και στοίχισε συνολικά 13 ευρώ. Είναι γκρί και είναι εξαιρετικότατη. Από την Κίνα θα στοίχιζε κάνα τάληρο λιγότερο αλλά δεν μπορώ να περιμένω έναν μήνα.

http://www.ebay.co.uk/itm/131532495081?_trksid=p2057872.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

http://s14.postimg.org/mmet1cbch/FUNDA_NILLKIN_SPARKLE_HUAWEI_P8_LITE_NEGRA_1_zps.jpg

 

Kαθ' οδόν είναι και ένα tempered glass, πάλι από Ισπανία, με μόνο 5.60 ευρώ.

http://www.ebay.co.uk/itm/291493824063?_trksid=p2057872.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

 

 

@npil: Είναι πολύ περίεργος ο ισχυρισμός σου ότι η nano-sim και η micro-sim έχουν το ίδιο μέγεθος...που φυσικά δεν έχουν. Κάτι δεν κάνεις καλά και ίσως γι' αυτό να έχεις προβλήματα. Έχω ανεβάσει σ' αυτό το thread φωτογραφία για το πώς τοποθετείται η δεύτερη κάρτα, η nano-sim.

 

Πως τις παραγγειλες, εννοω με ποιον τροπο; Πηγα κι εγω αλλα την prepaid δεν την δεχεται... μηπως με paypal;

Link to comment
Share on other sites

Γιαυτούς που κάνανε το κινητό dual sim με τη διαδικασία της πρώτης σελίδας, μπορούν να βοηθήσουν λίγο?

Κατέβασα την b046 από το link, σύνδεσα το κινητό (με την κάρτα sd μέσα) στον υπολογιστή και μετά αντέγραψα τα step 1 kai step 2 (που είχα στον υπολογιστή) στην κάρτα sd. Μετά έκανα επανεκκίνηση, πάτησα *#*#2846579#*#*; αλλά λέει ότι δεν βρίσκει τον φάκελο αναβλαθμισης (ενώ υπάρχει μέσα στην κάρτα sd).

Πρέπει να κάνω κάτι άλλο στην κάρτα sd? Τι σημαίνει αυτό: a) From folder Step1, move complete dload folder to root of microSD card (so, result path should looks like this: H:\dload\UPDATA.APP, for example)?

Ευχαριστώ

ΥΓ Η κάρτα sd πρέπει να περιέχει μόνο τα αρχεία step 1 kai step 2 και τίποτα άλλο?

Edited by xetasa

πριν:nokia n82+5800+x6+n8 SlimModed by Lagoskon+lumia 800+920+820+830+925+1020+930, huawei p8 lite+p9 lite+mate 10 pro, iphone 5c+5+5s+6, Xiaomi Redmi note 2+ redmi 3s gold+ redmi note 3 pro+Redmi Note 4+Redmi Note 5+Mi A1+Mi8 6/64+Mi9 6/128+Poco F3, samsung galaxy s3+s3 mini+s4+s6+s7+s7 edge+s8 plus+s9plus+s10 plus 8/128+note 9+Note 10 plus+s20 fe 5G+s21fe+s21ultra

τώρα: s21plus 5G 8/128 & s20plus 4G 8/128

Link to comment
Share on other sites

Απογοήτευση παίδες... αν είναι να χάνει 30% με το να κάθεται απείραχτο 17 ώρες και με μία sim, πού να του βάλω και τη 2η και να το δουλέψω εντατικά... για πείτε τίποτα οι γνώστες

 

τι cell standby και google services και κολοκύθια :lol:

Link to comment
Share on other sites

Απογοήτευση παίδες... αν είναι να χάνει 30% με το να κάθεται απείραχτο 17 ώρες και με μία sim, πού να του βάλω και τη 2η και να το δουλέψω εντατικά... για πείτε τίποτα οι γνώστες

 

τι cell standby και google services και κολοκύθια :lol:

Μήπως έχεις πολλές εφαρμογές protected και τρέχουν με screen off? Το cell standby είναι λογικό, τα google services όχι. Με κάποια αναβάθμιση των google services ίσως στρώσει. Κανε αν θες ένα clear cache της εφαρμογής.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Ετοιμάζεται να το δώσει και η wind, λίαν συντόμως στη τιμή των 169 ευρώ.

 

 

ειναι σιγουρο αυτο;;;

Nokia 8210,Nokia 6600,Sony Ericsson w810,Nokia N70,Sony Ericsson w995,Nokia N8,Nokia lumia 800.Samsung Galaxy S3,Ηtc ONE m9
Link to comment
Share on other sites

Τέλειωσα κι εγώ! Οκ το δίκαρτο. Με ταλαιπώρησε λίγο το αρχείο word στα αγγλικά, αλλά τελικά όλα οκ!

Σε πρώτη φάση cool το κινητό, ειδικά για τα λεφτά του!

πριν:nokia n82+5800+x6+n8 SlimModed by Lagoskon+lumia 800+920+820+830+925+1020+930, huawei p8 lite+p9 lite+mate 10 pro, iphone 5c+5+5s+6, Xiaomi Redmi note 2+ redmi 3s gold+ redmi note 3 pro+Redmi Note 4+Redmi Note 5+Mi A1+Mi8 6/64+Mi9 6/128+Poco F3, samsung galaxy s3+s3 mini+s4+s6+s7+s7 edge+s8 plus+s9plus+s10 plus 8/128+note 9+Note 10 plus+s20 fe 5G+s21fe+s21ultra

τώρα: s21plus 5G 8/128 & s20plus 4G 8/128

Link to comment
Share on other sites

Οκ, για να λέμε του στραβού το δίκιο το έκανα ένα factory reset και φαίνεται να έστρωσε το θεματάκι με τα google services. Παραμένει το cell standby, αν και το δοκιμασα ένα τετράωρο με το wifi ανοιχτό. Πού μπορεί να οφείλεται αυτό;

 

Σόρρυ για το πρήξιμο, αλλά το βλέπω λίγο πιό δυσεπίλυτο το ζήτημα σε σχέση με το "τι θήκη να αγοράσω" :shifty:

 

Τροποποίηση: Έχει μήπως να κάνει με το auto update;

Edited by lemon3
Link to comment
Share on other sites

εγώ το τηλέφωνο το πήρα από cosmote και μόλις το άναψα και το σέταρα έκανε αναβάθμιση σε Β130

τις εφαρμογές της cosmote τις έσβησα απλά όταν ανοίγει το κινητό δείχνει το logoτης cosmote

υπάρχει ένα πόστ #298 του haki στην σελίδα 20, βάση αυτού μπορώ να το κάνω δίκαρτο ή έχω θέμα επειδή έχω την Β130?

και κάτι ακόμα πρώτα θα περάσω αυτό:

ALE-L21V100R001C432B046b(διάβασα σε κάποιους ότι βγάζει φαιλ στο step1, απλά συνεχίζουμε και με το step2και όλα καλά σωστά?)

και στην συνέχεια την Β052 που έχει από κάτω?

αυτές είναι οι απορίες μου

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...