Jump to content

Huawei P8 Lite


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σας, έχει η γυναίκα μου το Ρ8 lite και θα ήθελα να πάρω την παρακάτω θήκη

https://img.banggood.com/thumb/view/upload/2015/07/SKU254296_05.jpg

Είναι με ένα παράθυρο που μπορείς να βλέπεις ειδοποιήσεις, να απαντάς στις κλήσεις κτλ

Θα λειτουργήσει σωστά στο κινητό;

Διάβασα σε κάποιο σαιτ ότι δεν δουλεύει σε Android 6.0 (6.0 έχω και εγώ)

Χρήστος

Νοκια Ν70 -> Νοκια Ν73 -> Νοκια Ν86 -> Νοκια Ε7 ->Nokia Lumia 930 + Nexus 6 - > Pixel 4a

E7 : 31/8/2011 930 : 2/2/2015 Nexus 6 : 12/8/2016

Link to comment
Share on other sites

Eμενα την 600 δε τη παιρνει με τιποτα.Δοκιμασα μεσω sd card,δοκιμασα μεσω εσωτερικης και τιποτα.Software failed στο 7%.Εχω την 588 και κατεβαζω την 598 μπας και δω ασπρη μερα.

 

Edit:Εβαλα πρωτα την 598 και μετα την 600 και ολα καλα.Δε ξερω αν συμβαινει παντου αυτο αλλα εμενα δε με αφηνε να περασω κατευθειαν την 600.Μαλλον κολλημα του κινητου μου ηταν.

Edited by gkalas
Link to comment
Share on other sites

Eμενα την 600 δε τη παιρνει με τιποτα.Δοκιμασα μεσω sd card,δοκιμασα μεσω εσωτερικης και τιποτα.Software failed στο 7%.Εχω την 588 και κατεβαζω την 598 μπας και δω ασπρη μερα.

 

Edit:Εβαλα πρωτα την 598 και μετα την 600 και ολα καλα.Δε ξερω αν συμβαινει παντου αυτο αλλα εμενα δε με αφηνε να περασω κατευθειαν την 600.Μαλλον κολλημα του κινητου μου ηταν.

κατέβασε απο εδώ και δοκίμασε με άλλη sd

Edited by kaberos
Link to comment
Share on other sites

κατέβασε απο εδώ και δοκίμασε με άλλη sd

Απο 'κει ήταν και το link που έδωσα απλά έδωσα απ' ευθείας το τελικό :p

Ό,τι είμαστε, είναι αποτέλεσμα του πως σκεφτόμαστε.
Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά παιδιά.Εκανα edit το μήνυμά μου πιο πάνω.Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

 

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια βοήθεια έκανα κατα λάθος wipe system... Και τώρα έχει κολλήσει στο logo όταν το ανοίγω ξέρετε μέθοδο για να φλασαρω official rom απο TWRP?

edit: Βρήκα λύση από xda.

Edited by Fide_lakos
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους! Εκανα και εγω την αναβαθμιση οπως αναφερεται πιο πανω αλλα εχω ενα θεμα με το Bluetooth. Μετα απο πεντε λεπτα απενεργοποιειται μονο του. Το εχω δοκιμασει και με handsfree και με smartwatch. Επισης στις ρυθμησεις του Bluetooth δεν εχω βαλει "ληξη χρονικου οριου προβολης". Αντιμετωπιζει κανεις αλλος το ιδιο προβλημα?? καποια λυση?? (Να αναφερω οτι στην προηγουμενη εκδοση που ειχα (Β560) δεν ειχε παρουσιαστει αυτο.) Ευχαριστω εκ των προτερων.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους! Εκανα και εγω την αναβαθμιση οπως αναφερεται πιο πανω αλλα εχω ενα θεμα με το Bluetooth. Μετα απο πεντε λεπτα απενεργοποιειται μονο του. Το εχω δοκιμασει και με handsfree και με smartwatch. Επισης στις ρυθμησεις του Bluetooth δεν εχω βαλει "ληξη χρονικου οριου προβολης". Αντιμετωπιζει κανεις αλλος το ιδιο προβλημα?? καποια λυση?? (Να αναφερω οτι στην προηγουμενη εκδοση που ειχα (Β560) δεν ειχε παρουσιαστει αυτο.) Ευχαριστω εκ των προτερων.

 

Καλημέρα. Δεν είχα χρησιμοποιήσει ποτέ το Bluetooth στην συσκευή γιατι ποτέ δεν μου χρειάστηκε. Το ενεργοποίησα για να τσεκάρω αυτό που λες. Αφού πάτησα την ενεργοποίηση το κινητό κόλλησε και για περίπου 30 δευτερόλεπτα και δεν μπορούσα να κάνω τίποτα. Μετά μου εμφάνισε ένα μήνυμα ότι υπήρξε ένα πρόβλημα με το UI και αν θέλω να τερματιστεί όπου και πάτησα ΝΑΙ. Προσπάθησα εκ νέου να ενεργοποιήσω το Bluetooth και λειτουργεί κανονικά χωρίς κανένα πρόβλημα εδώ και ένα τέταρτο.

 

Υ.γ Έχω το δικαρτο με την τελευταία ενημέρωση. Δεν έχω κάνει επαναφορά εργοστασιακών μετά το τελευταίο update. Η αναβάθμιση έγινε OTA.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Δεν είχα χρησιμοποιήσει ποτέ το Bluetooth στην συσκευή γιατι ποτέ δεν μου χρειάστηκε. Το ενεργοποίησα για να τσεκάρω αυτό που λες. Αφού πάτησα την ενεργοποίηση το κινητό κόλλησε και για περίπου 30 δευτερόλεπτα και δεν μπορούσα να κάνω τίποτα. Μετά μου εμφάνισε ένα μήνυμα ότι υπήρξε ένα πρόβλημα με το UI και αν θέλω να τερματιστεί όπου και πάτησα ΝΑΙ. Προσπάθησα εκ νέου να ενεργοποιήσω το Bluetooth και λειτουργεί κανονικά χωρίς κανένα πρόβλημα εδώ και ένα τέταρτο.

 

Υ.γ Έχω το δικαρτο με την τελευταία ενημέρωση. Δεν έχω κάνει επαναφορά εργοστασιακών μετά το τελευταίο update. Η αναβάθμιση έγινε OTA.

 

Ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση! Κι εγω δικαρτο εχω, και το τελαυταιο update το εκανα μεσω sdcard απο Β560 σε Β600. Εμενα δεν μου εβγαλε καθολου αυτο που λες με το UI. Δοκιμασα με wipe cache partition αλλα δεν πετυχε.... εξακολουθω να εχω αποσυνδεσεις μετα απο 5 λεπτα. Το επομενο ειναι να δοκιμασω επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων και βλεπουμε...αλλιως παλι πισω στην 560!

 

----- προσθήκη μηνύματος 94 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Οχι, την πέρασα χειροκίνητα κατεβάζοντάς την απο εδώ: https://drive.google.com/uc?id=0Byy5I9mtUWmKeFlrSHRkckU2aUk&export=download

 

(Κράτησα back up, δημιούργησα στην εσωτερική μνήμη φάκελο με την ονομασία dload, κατέβασα το firmware απ' ευθείας στο τηλέφωνο, το unzipάρισα και μετακίνησα το αρχείο UPDATE που περιείχε αυτό στον φάκελο που δημιούργησα, αφαίρεσα sd card και sim, έκλεισα το τηλέφωνο, το άνοιξα κρατώντας πατημένα

ταυτόχρονα τα πλήκτρα volume up-volume down-power, έγινε η αναβάθμιση και στο τέλος προχώρησα σε factory reset ώστε να "πατήσει" καλά το νεο firmware και τέλος έβαλα sd card και sim και έκανα επαναφορά του back up που κράτησα στην αρχή ώστε να εγκατασταθούν οι εφαρμογές που είχα.)

Καλημερα φιλε μου! μετα την αναβαθμιση ειχες κανενα θεμα με αποσυνδεσεις στο bluetooth? γιατι αντιμετωπιζω ενα τετοιο προβλημα....

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο αλλά από 560 σε 600 κατευθείαν; Νομίζω ότι υπάρχει και 580(η 598 τέλος πάντων, δεν θυμάμαι τον αριθμό ;) ). Αν δεν κάνω λάθος κάποιος φίλος σε αυτό το φόρουμ έκανε κάτι τέτοιο και δεν μπορούσε να περάσει την 600 παρα μόνο όταν τις πέρασε με την σειρά.

 

Υ.γ Επίσης καλό είναι να αναφέρουμε αν η συσκευή είναι ρουταρισμένη ώστε να έχουμε ασφαλή συμπεράσματα. Η δική μου δεν είναι. Γενικά δεν έχω γνώσεις σε smartphone αλλά διαβάζω διάφορα φόρουμ και έχω παρατηρήσει ότι σχεδόν πάντα τα προβλήματα ξεκινάνε από το ρουτάρισμα.

Edited by HeavySmok
Link to comment
Share on other sites

Ήρθε και σε μένα ΟΤΑ η Β600 από τη Β598 που ήμουν. Για όσους ρωτάτε τι καινούριο προσθέτει, είναι 80τόσο ΜΒ με αναβάθμιση ασφαλείας της Google σύμφωνα με τη σημείωση που συνοδεύει αυτή την έκδοση.
Link to comment
Share on other sites

Τελικα για το θεμα που ειχα με το Bluetooth στην Β600 ηταν αναγκαια η επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων!!:angry: περασα ξανα τις εφαρμογες απο backup και δειχνει να στρωνει. Αυτο που παρατηρω εγω μετα την αναβαθμιση ειναι καλυτερη διαχειρηση μνημης αλλα και μεγαλυτερη καταναλωση μπαταριας (με την ιδια παντα χρηση οπως και πριν). Ειδομεν....
Link to comment
Share on other sites

Γειά στην ομάδα τον p8 lite..... Μετά την αγορά του p8 θέλησα θα κάνω root.... Ξεκίνησα είδα κάτι βίντεο στο YouTube και ξεκίνησα να το κάνω... Έκανα ακριβώς ότι λέει εδώ https://m.youtube.com/watch?v=BurRlFSaCP0..... Όλα καλά μέχρι το 2:50....μετα είναι σαν να περνει μπροστά και να κλείνει άμεσος.... Πατάω + και power πάρα πολλές φορές και απλά περνει μπροστά...... Ούτε ενημέρωση μπορώ να κάνω ούτε επαναφορά ούτε να περάσω ενημέρωση μέσω SD card.... Κάποιος που να ξέρει?
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά... Ξέρετε αν η έκδοση 2017 έχει OTG ; To gsmarena λέει πως έχει..... αληθεύει ;

Είναι ο μόνος λόγος που θα άλλαζα το δικό μας μια που μου έχει χρειαστεί αρκετές φορές....

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά... Ξέρετε αν η έκδοση 2017 έχει OTG ; To gsmarena λέει πως έχει..... αληθεύει ;

Είναι ο μόνος λόγος που θα άλλαζα το δικό μας μια που μου έχει χρειαστεί αρκετές φορές....

 

Αυτή η συσκευή έχει δικό του νήμα και μπορείς να ρωτήσεις εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα για το θεμα που ειχα με το Bluetooth στην Β600 ηταν αναγκαια η επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων!!:angry: περασα ξανα τις εφαρμογες απο backup και δειχνει να στρωνει. Αυτο που παρατηρω εγω μετα την αναβαθμιση ειναι καλυτερη διαχειρηση μνημης αλλα και μεγαλυτερη καταναλωση μπαταριας (με την ιδια παντα χρηση οπως και πριν). Ειδομεν....

 

Καλημέρα. Διαχείριση μνήμης όντως καλύτερη και κατανάλωση μπαταρίας μεγαλύτερη. Αυτό με την μπαταρία πρέπει να είναι λόγο του "υπηρεσίες Google play" που δουλεύει συνέχεια αρκετα. Από γεμάτη μπαταρία εχθές το βράδυ στο 93% το πρωί. Αυτό βέβαια θα επανέλθει στα φυσιολογικά του σε μερικές μέρες. Έχει αναφερθεί ξανά στο παρών thread.

 

 

 

d00mZa

Edited by HeavySmok
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, στης 24/04/2016 αγοράστηκε για τον γιο μου το κινητό από το you.gr. Χτες παρουσίασε το γνωστό πρόβλημα με το wifi. Βλέποντας για πρώτη φορά το κινητό διαπίστωσα ότι δεν έχει πάρει καμιά αναβάθμιση. Συγκεκριμένα έχει την ALE-L21C432B188. Το κινητό συνδέεται μια στις 20 πλέον στο wifi. Αν κάνω καμιά αναβάθμιση με πλάγιο έστω τρόπο υπάρχει περίπτωση να στρώσει ή το στέλνω στο σέρβις;

Εντύπωση μου έκανε ότι το εν λόγο κινητό στο σχετικά με το τηλέφωνο γράφει SERVIA!!!

Link to comment
Share on other sites

Γειά στην ομάδα τον p8 lite..... Μετά την αγορά του p8 θέλησα θα κάνω root.... Ξεκίνησα είδα κάτι βίντεο στο YouTube και ξεκίνησα να το κάνω... Έκανα ακριβώς ότι λέει εδώ https://m.youtube.com/watch?v=BurRlFSaCP0..... Όλα καλά μέχρι το 2:50....μετα είναι σαν να περνει μπροστά και να κλείνει άμεσος.... Πατάω + και power πάρα πολλές φορές και απλά περνει μπροστά...... Ούτε ενημέρωση μπορώ να κάνω ούτε επαναφορά ούτε να περάσω ενημέρωση μέσω SD card.... Κάποιος που να ξέρει?

 

Καλησπέρα.

Δεν ξέρω αν κατάφερες να το φτιάξεις το κινητό, αλλά ένας πολύ εύκολος τρόπος για να το ρουτάρεις είναι με το magisk (https://forum.xda-developers.com/apps/magisk/beta-magisk-v13-0-0980cb6-t3618589).

Ρίξε μια ματιά εδώ (https://forum.xda-developers.com/p8lite/general/mega-thread-root-unbricking-updating-t3400994) για unbrick.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Έχω πάρει στη γυναίκα εδώ κι ένα χρόνο περίπου το p8lite. Αγορασμενο με επιδοτηση απο γερμανο. Δε διάβασα όλο το φόρουμ, αλλά στις τελευταίες σελίδες είδα ότι έχετε οι περισσότεροι αναβαθμισθεί. Γιατί της γυναίκας έχει μένει σε emui 4 και b565(αν το θυμάμαι καλά);;Ota δεν έχει έρθει τίποτα. Και μιλώ και ως κάτοχος του honor 8 που έχω πάρει 3 ενημερώσεις Ota σε 4 μήνες..

 

Στάλθηκε από το FRD-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Huawei Ideos X5 Pro , Nexus 7 , Huawei Honor 8
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Έχω πάρει στη γυναίκα εδώ κι ένα χρόνο περίπου το p8lite. Αγορασμενο με επιδοτηση απο γερμανο. Δε διάβασα όλο το φόρουμ, αλλά στις τελευταίες σελίδες είδα ότι έχετε οι περισσότεροι αναβαθμισθεί. Γιατί της γυναίκας έχει μένει σε emui 4 και b565(αν το θυμάμαι καλά);;Ota δεν έχει έρθει τίποτα. Και μιλώ και ως κάτοχος του honor 8 που έχω πάρει 3 ενημερώσεις Ota σε 4 μήνες..

 

Στάλθηκε από το FRD-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δες και από το hi care αν έρθει κάτι. Η αναβάθμιση σε Android 6 αν θυμάμαι καλά εκεί μου είχε έρθει, μέσω hi care.

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Android 6 είναι νομίζω ηδη. Έκανε μια αναβάθμιση το hi care, αλλά νομίζω ότι ήταν αναβάθμιση της ίδιας της εφαρμογής, όχι του κινητού.

 

Στάλθηκε από το FRD-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Huawei Ideos X5 Pro , Nexus 7 , Huawei Honor 8
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Εδώ και λίγη ώρα το κινητό σταμάτησε μόνο του και βγάζει το σήμα της huawei. Προσπαθώ να το κλείσω αλλά αυτό ξεκινάει αμέσως και βγάζει το σήμα. Μέχρι εκεί. Δεν μπορώ να κάνω τίποτα. 'Εχετε καμιά ιδέα?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...