Jump to content

Huawei P8 Lite


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας παιδια εχω και γω το p8 lite και μου κολαει στο playstore ειδικα στο scrolling και στο tapatalk και στο fb το original φταινε οι εφαρμογες γιαυτο; Γενικα ειναι ενταξει το κινητο σε ολα εκτος της μπαταριας που και παλι δν εχει καποιο φοβερο drain μου βγαζει την μερα αλλα και εγω απενεργοποιησα ολες τις ρυθμισεις στο play store και κανω αναβαθμισεις χειροκινητα .το μονο που με προβληματιζει ειναι το play store που κολαει , ετσι ειναι σε ολους; Και τι μπορω να κανω αν οχι

 

Aliμονο αμα ειναι σε ολους ετσι.....κατι εχει το κινητο σου

ΗΤΑΝ ΛΑΘΟΣ ΑΛΛΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω το κινητο ενα μηνα και κολαει το fb το κανονικο και πολυ το play store , γενικα εχω. Προβλημα με το scrolling ,λαγκαρει λιγακι , το κινητο το πηρα απο την οτε τι μου προτεινετε να κανω ςπισβς ειναι ενημερωμενο στο b565 ,και android 6.0
Link to comment
Share on other sites

Και τι να κανω γιαυτο φιλε? Εχω το B565

 

Εγω στη θεση σου θα εκανα ενα hard reset και καπακι θα περναγα τη 588 αν εχεις 2 SIM,ευρωπαικο και unbraded τηλ ,που δουλευει σε <<ολους>> μας ρολοι.

Η 589 για μονοκαρτο unbraded κτλ...

Γιατι αυτη που φορας δε θυμαμε αν ειναι για μονοκαρτο ή δικαρτο.

Ριξε μια ματια στο λινκ....

https://forum.xda-developers.com/p8lite/general/mega-thread-root-unbricking-updating-t3400994/page70

Edited by TERRORZONE
ΗΤΑΝ ΛΑΘΟΣ ΑΛΛΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ
Link to comment
Share on other sites

Εγω στη θεση σου θα εκανα ενα hard reset και καπακι θα περναγα τη 588 αν εχεις 2 SIM,ευρωπαικο και unbraded τηλ ,που δουλευει σε <<ολους>> μας ρολοι.

Η 589 για μονοκαρτο unbraded κτλ...

Γιατι αυτη που φορας δε θυμαμε αν ειναι για μονοκαρτο ή δικαρτο.

Ριξε μια ματια στο λινκ....

https://forum.xda-developers.com/p8lite/general/mega-thread-root-unbricking-updating-t3400994/page70

 

Ευχαριστω πολυ φιλε μπορεις μηπως να ανεβασεις κανα screen, shot γιατί δεν καταλαβα τι να κανω, κατεβασω τον φακελο τον ανοιγω και μου βγαζει οτι ο ιστοτοπος δεν το αναγνωριζει ,δεν καταλαβαινω πως να φτιαξω dload , με 1-2 φωτο θα με. Βοηθουσες.κατι αλλο , factory reset αν εννοεις αυτο εκανα καπου 10 μερες πιο πριν δεν ειδα διαφορα το μονο που μου εσβησε ολα τα αρχεια και ενω ειχα κανει αντιγραφο στο κινητο χαθηκε .

Edited by Johny-B
Απαγορεύεται η γραφή τύπου sms!!!
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ φιλε μπορεις μηπως να ανεβασεις κανα screen, shot γτ δν καταλαβα τι να κανω, κατεβασω τον φακελο τον ανοιγω και μου βγαζει οτι ο ιστοτοπος δν το αναγνωριζει ,δν καταλαβαινω πως να φτιαξω dload , με 1-2 φωτο θα με. Βοηθουσες.κατι αλλο , factory reset αν εννοεις αυτο εκανα καπου 10 μερες πιο πριν δν ειδα διαφορα το μονο που μου εσβησε ολα τα αρχεια και ενω ειχα κανει αντιγραφο στο κινητο χαθηκε .

 

φιλε μου δυστηχως ειμαι απο αττυχημα με τη μηχανη σχεδον κατακοιτος και παλεβω με ενα ταμπλετ.μου ειναι πολυ δυσκολο...ελπιζω καποιο παιδι να σε βοηθησει με PC.....10000 συγνωμη

ΗΤΑΝ ΛΑΘΟΣ ΑΛΛΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου δυστηχως ειμαι απο αττυχημα με τη μηχανη σχεδον κατακοιτος και παλεβω με ενα ταμπλετ.μου ειναι πολυ δυσκολο...ελπιζω καποιο παιδι να σε βοηθησει με PC.....10000 συγνωμη
δεν πειραζει φιλε ευχαριστω παντως, λυπαμαι πολυ:( Edited by Johny-B
Απαγορεύεται η γραφή τύπου sms!!!
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά, μετά απο αρκετά χρόνια με iphone 4 σκέφτομαι να αγοράσω το p8 lite μιας και έπεσε η τιμή του και μου αρέσει πολύ.

Θα ήθελα να σας ρωτήσω 2-3 πραγματάκια πρωτού το αγοράσω για να δώ αν με καλύπτει...

1. Διαθέτει επιλογή απενεργοποίησης του 3g-4g για να κερδίζω μπαταρία? δηλαδή να είμαι συνέχεια με 2g και όταν χρειάζομαι internet να ανοίγω το 3g-4g...

2. Υπάρχει επιλογή για να κλείνω και τα δεδομένα ωστε να μην τα χρησιμοποιούν άσκοπα οι εφαρμογές, απόρρητο κ.α.?

3. Το gps του πως είναι? Με ενδιαφέρει να είναι γρήγορο και να λειτουργεί χωρίς σύνδεση στο internet..., καθαρά απο την κεραία gps του κινητού μέσω δορυφόρου. Οι χάρτες που θα του περάσω μάλλον θα είναι tom tom ή sygic ή garmin.

Αυτά...

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά, μετά απο αρκετά χρόνια με iphone 4 σκέφτομαι να αγοράσω το p8 lite μιας και έπεσε η τιμή του και μου αρέσει πολύ.

Θα ήθελα να σας ρωτήσω 2-3 πραγματάκια πρωτού το αγοράσω για να δώ αν με καλύπτει...

1. Διαθέτει επιλογή απενεργοποίησης του 3g-4g για να κερδίζω μπαταρία? δηλαδή να είμαι συνέχεια με 2g και όταν χρειάζομαι internet να ανοίγω το 3g-4g...

2. Υπάρχει επιλογή για να κλείνω και τα δεδομένα ωστε να μην τα χρησιμοποιούν άσκοπα οι εφαρμογές, απόρρητο κ.α.?

3. Το gps του πως είναι? Με ενδιαφέρει να είναι γρήγορο και να λειτουργεί χωρίς σύνδεση στο internet..., καθαρά απο την κεραία gps του κινητού μέσω δορυφόρου. Οι χάρτες που θα του περάσω μάλλον θα είναι tom tom ή sygic ή garmin.

Αυτά...

Ευχαριστώ.

 

Φιλαρακι εγγραψα ενα βιντεο απο την default εφαρμογη καταγραφης οθονης που για μενα δουλευει αριστα.ακουγετε η μανα μου σε μια φαση αλλα ενταξ.Αυτα που ρωτας απαντιουνται ολα.Για μενα παρτο αμα διαβασες και παραπανω το κρας τεστ....

https://www.youtube.com/watch?v=kO4dk0sLyL8

ΗΤΑΝ ΛΑΘΟΣ ΑΛΛΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια...στο κινητο εβαλα και δευτερη καρτα sim. Αυτο που θελω ειναι να μου πει καποιος πως μπορω να επιλεξω απο πια καρτα θα μου λειτουργει το ιντερνετ οταν ενεργοποιω τα δεδομενα....Ευχαριστώωωωω
Link to comment
Share on other sites

Να μαι παλι παιδια μετα απο προσπαθειες να κανω την αναβαθμιση δν τα καταφερα να ξεκλειδωσω το bootloader για να το παω b589 ειναι καπως Ζορικο και καπου κολαω κατεβασα κατι εφαρμογες απο ενα σιτε πιο πανω που χρειαζοντουσαν αλλα τπτ οπως το minimal adb and fastboot που ηθελε.μηπως ξερετε αν μππρω να παω καπου να μου το ενημερωσουν; Οπως στην πληροφορικη; Και αν ναι θα κοστιστει πολυ; Προς το παρον εχω το b565 και παει μια χαρα το κινητο αξιζει να το ενημερωσω η και δω που ειμαι καλα ειναι;κατι αλλο που ειχα πει πιο πανω οτι ειχα καποια θεματας φβ και playstore το φβ εφταιγε για το lagg τωρα που το ενημερωσα παει καλυτερα σχεδον δν κολαει το chrome παει σφαιρα και το play store πηγα στην οτε και μου ειπαν οτο δν κολαει απλα οταν κανω scrolling με την μια δν προλαβαινουν να φορτωσουν οποτε γιαυτο ειναι επειδη φορτωνουν πολλες εφαρμογες
Link to comment
Share on other sites

Φιλαρακι εγγραψα ενα βιντεο απο την default εφαρμογη καταγραφης οθονης που για μενα δουλευει αριστα.ακουγετε η μανα μου σε μια φαση αλλα ενταξ.Αυτα που ρωτας απαντιουνται ολα.Για μενα παρτο αμα διαβασες και παραπανω το κρας τεστ....

https://www.youtube.com/watch?v=kO4dk0sLyL8

 

Αρχηγέ μου δεν έχω λόγους...! :) Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!

Στείλε μου pm και πες μου απο πού να το αγοράσω απο Ελλάδα, με unbranded και official rom και τα σχετικά.., γιατί και το iphone 4 με jailbreak το είχα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχηγέ μου δεν έχω λόγους...! :) Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!

Στείλε μου pm και πες μου απο πού να το αγοράσω απο Ελλάδα, με unbranded και official rom και τα σχετικά.., γιατί και το iphone 4 με jailbreak το είχα...

 

απο ενα μαγαζι στο θυσιο κοντα στο πεζοδρομο.πραγματικα δε θυμαμε ονομα....το χει πιο φτηνα απο ολους με τα χαρακτηριστικα που γραφεις.

ΗΤΑΝ ΛΑΘΟΣ ΑΛΛΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ
Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι απο Αθήνα αλλα θα το ψάξω, μήπως θυμάσαι εαν αυτό το μαγαζί έχει ιστοσελίδα με e-shop?

Κάνε αναζήτηση στο Σκρούτζ, μπορεί να βρείς μαγαζί κοντά στον τόπο σου :)

Ό,τι είμαστε, είναι αποτέλεσμα του πως σκεφτόμαστε.
Link to comment
Share on other sites

Θα γράψω μια τελευταία φορα οδηγο για unbranded,ας το βαλει καποιος admin στην αρχικη ,να γλυτωσουμε κοπο μιας & ειναι μια απο τις συχνες ερωτησεις!

1)Αρχικα κατεβαζεις την c432b132 απο http://www.carbontesla.com/2015/09/download-huawei-p8-lite-b132-firmware-dual-sim/

2)Αποσυμπιεζεις το .zip και θα βρεις μεσα 2φακελους , step1&2 !

3)Απο το κινητο σου ,φτιαχνεις εναν φακελο στην καρτα sd με ονομα dload & αντιγραφεις μεσα του το αρχειο update.app που θα βρεις στον φακελο step1/dload που μολις αποσυμπιεσες!

4)Μπαινεις ρυθμισεις/Ενημερωση λογισμικου/Τοπικη ενημερωση , & επιλεγεις το update.app !Θα γινει επανεκκινηση & θα ξεκινηση η αναβαθμιση!

5)Η συσκευη σου θα ανοιξει ως BalongB311 !Δεν υπαρχει λογος ανυσηχιας ,θα το διορθωσουμε!,Απο τον φακελο step2/custom ,αντιγραφεις το αρχειο update.app που περιεχει (ειναι μερικα kb) και τον βαζεις στον φακελο dload της sd σου (Αφου εχεις σβησει πρωτα το step1 που μολις εκανες install)

6)Πας παλι ρυθμισεις/Ενημερωση λογισμικου/Τοπικη Ενημερωση , & κανεις install το update.app

___

Εισαι ετοιμος ,εχεις πλεον unbranded dual συσκευη ,μπορεις να κανεις ota updates κανονικα ή μεσω του HiCare

 

Ας το βαλει στο πρωτο ποστ καποιος μην ξαχνεται ο κοσμος :)

 

Αν δεν υπάρχει στο μενού ( Τοπικη Ενημερωση) τι κάνουμε; Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, χθες το κινητό μου βραχηκε λίγο, πανικόβλητος του έβγαλα την θήκη το σκούπισα καλά από έξω το έκλεισα και άνοιξα τα συρτάρια της sim & sd. Μέσα δεν φενεται να πήρε καθόλου νερό, ούτε στην στην θύρα φόρτισης και ακουστικών, το άφησα λίγη ώρα κλειστό, το άνοιξα και από χθες το βράδυ το δουλεύω κανονικά, το έβαλα και φόρτισε όλο το βράδυ, σήμερα το πρωί συνέχισα κανονικά την χρήση του και όλα φενονται να δουλεύουν ρολόι, έχει κάποιον δείκτη υγρασίας όπως είχαν παλαιότερα κινητά για να δω αν έφτασε το νερό μέσα; Υπάρχει πιθανότητα να βγάλει κάτι στο μέλλον; Καίγομαι τώρα γιατί το κινητό είναι καινούριο, αυτές τις μέρες έκλεισε ενα μήνα που το έχω...

 

Υγρασια και πτωση εννοειται οτι ειναι απο τα χειροτερα που μπορουν να συμβουν. Δεν ξερω αν εχει αυτοκολλητο δεικτη υγρασιας το συγκεκριμένο. Νομιζω πως εχουν ολα πια, γιατι ειναι φτηνο πραγμα και εξυπηρετεί πολυ το service.

Επιδη τυγχανει να ειμαι ηλεκτρονικος, οφειλω να σου πως πως παιζει καθοριστικο ρολο ποση ποσοτητα νερου προλαβε να μπει και κυριως που πηγε. Δυστυχως ειναι πιθανον η βλαβη να βγει και αργοτερα (λογο οξειδώσεως των υλικων).

 

Μακαρι να εισαι τυχερος.

Link to comment
Share on other sites

Υγρασια και πτωση εννοειται οτι ειναι απο τα χειροτερα που μπορουν να συμβουν. Δεν ξερω αν εχει αυτοκολλητο δεικτη υγρασιας το συγκεκριμένο. Νομιζω πως εχουν ολα πια, γιατι ειναι φτηνο πραγμα και εξυπηρετεί πολυ το service.

Επιδη τυγχανει να ειμαι ηλεκτρονικος, οφειλω να σου πως πως παιζει καθοριστικο ρολο ποση ποσοτητα νερου προλαβε να μπει και κυριως που πηγε. Δυστυχως ειναι πιθανον η βλαβη να βγει και αργοτερα (λογο οξειδώσεως των υλικων).

 

Μακαρι να εισαι τυχερος.

Αμα βάλει τη συσκευή σε κουτί μαζί με αυτό το φακελάκι με μπιλάκια "σιλικόνης" που βρίσκουμε στα κουτιά των παπουτσιών, δεν θα κάνει δουλειά;

 

Εχω ακούσει και για μπώλ με ρύζι...

Ό,τι είμαστε, είναι αποτέλεσμα του πως σκεφτόμαστε.
Link to comment
Share on other sites

Αμα βάλει τη συσκευή σε κουτί μαζί με αυτό το φακελάκι με μπιλάκια "σιλικόνης" που βρίσκουμε στα κουτιά των παπουτσιών, δεν θα κάνει δουλειά;

 

Εχω ακούσει και για μπώλ με ρύζι...

 

Ναι, το πιο αποτελεσματικό απ όλα είναι να το κλείσει κανείς σε κουτί με όσο πιο πολλά σακουλάκια σιλικόνης. Αλλά αυτό είναι το τελευταίο βήμα....

 

Ας μου επιτραπεί να το "ανοίξω" κάμποσο αυτό το post, γιατί είναι πολύ χρήσιμο να ξέρουμε τι συνήθως συμβαίνει στο εσωτερικό του και τι να κάνουμε, αν βραχεί το μωρό μας :( .

 

Ο χρόνος που θα "κινηθεί" κανείς, παίζει επίσης μεγάλο ρόλο, εκτός από το πόσο και που πήγε το υγρό (κάτι το οποίο κανείς δεν μπορεί να ξέρει). Όσο πιο γρήγορα αντιδράσουμε και κόψουμε την τροφοδοσία της συσκευής με ρεύμα, τόσο μειώνουμε τις πιθανότητες για βραχυκύκλωμα (να καεί κάποιο εξάρτημα δηλ) επειδή τα υγρά ως γνωστόν είναι αγώγιμα. Να γιατί είναι πλεονέκτημα το να είναι αφαιρούμενη η μπαταρία και γενικά να ανοίγει η συσκευή απο πίσω. Απατόμαστε αν νομίζουμε ότι απενεργοποιώντας τη συσκευή, δεν φτάνει ρεύμα στην πλακέτα. Φτάνει και παραφτάνει, αλλά όχι παντού.

Αν δεν μπει πολύ υγρό, δεν πάει σε νευραλγικά σημεία της πλακέτας και κάψει κάτι άμεσα, αν κόψουμε άμεσα την τροφοδοσία της απενεργοποιώντας τη συσκευή (αν γίνεται αφαιρώντας και την μπαταρία) και μετά το αφήσουμε για 48 ώρες σε ένα κουτί με σιλικόνη, σε χώρο που δεν έχει υγρασία, παίζει και να το σώσουμε :D .

Το μόνο που μπορεί να συμβεί μετά, είναι η οξείδωση (σκουριά) των μεταλλικών μερών των εξαρτημάτων από την επαφή τους με τα υγρά, η οποία γίνεται σταδιακά χωρίς να το καταλάβουμε καν και χωρίς να μπορούμε να κάνουμε κάτι. Γι' αυτό πολλές φορές η βλάβη έρχεται μερικούς μήνες μετά το "βάπτισμα".

 

Οπότε, αυτά που πρέπει να κάνουμε εμείς, αν βραχεί η συσκευή μας, είναι τα παρακάτω. Προσέξτε τη σειρά.!!!

 

1) Άμεσα απενεργοποίηση της συσκευής, αφαίρεση μπαταρίας (αν είναι αφαιρούμενη) και αφαίρεση κάρτας sim και μνήμης.

 

2) Σκούπισμα με βαμβακερό ύφασμα, χαρτί κουζίνας, χαρτοπετσέτες, μπατονέτες η βαμβάκι (στις εσοχές των θυρών φόρτισης, καρτών, ακουστικών).

 

3) Το σεσουάρ η πάνω σε ένα σώμα καλοριφέρ για μερική ώρα, σε χαμηλή όμως θερμοκρασία, όχι, δεν είναι μύθος. Βοηθάνε στο να εξατμιστεί η υγρασία στο εσωτερικό. Με ανοικτά όλα τα καπάκια των θυρών φυσικά για να αναπνέει, η αν έχει και πίσω καπάκι, ακόμη καλύτερα. Όσοι το χουν γενικά με τα ηλεκτρονικά και την αποσυναρμολόγηση και μπορούν να ανοίξουν τη συσκευή, χωρίς να την αποτελειώσουν, εννοείται οτι θα στεγνώσει πιο γρήγορα.

 

4) Αν δεν έχουμε σακουλάκια με μπιλάκια σιλικόνης (αρχίστε να μαζεύετε) το βάζουμε σε χάρτινο κατά προτίμηση κουτί και το πνίγουμε στο ρύζι για 48 ώρες τουλάχιστον, φυσικά σε ξηρό χώρο. Το ρύζι δεν συγκρίνεται με τα κορυφαία για αυτή την περίπτωση σακουλάκια σιλικόνης.

 

Συγνώμη για το μεγάλο post και μακάρι αχρείαστο να ναι :lol:

Edited by johnphone
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα! το προβλημα που αντιμετωπιζω είναι οτι δεν μπορω να περασω αρχεία Mp3 στο τηλέφωνο... ουτε στη μνημη του ούτε στην κάρτα... μου λέει οτι δεν μπορει να να γινει αντιγραφη... Τι να κάνω?
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν υπάρχει στο μενού ( Τοπικη Ενημερωση) τι κάνουμε; Ευχαριστώ!

 

πληκτρολογεις *#*#2846579#*#* και το βρισκεις στο μενου που εμφανιζεται

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το πιο αποτελεσματικό απ όλα είναι να το κλείσει κανείς σε κουτί με όσο πιο πολλά σακουλάκια σιλικόνης. Αλλά αυτό είναι το τελευταίο βήμα....

 

Ας μου επιτραπεί να το "ανοίξω" κάμποσο αυτό το post, γιατί είναι πολύ χρήσιμο να ξέρουμε τι συνήθως συμβαίνει στο εσωτερικό του και τι να κάνουμε, αν βραχεί το μωρό μας :( .

 

Ο χρόνος που θα "κινηθεί" κανείς, παίζει επίσης μεγάλο ρόλο, εκτός από το πόσο και που πήγε το υγρό (κάτι το οποίο κανείς δεν μπορεί να ξέρει). Όσο πιο γρήγορα αντιδράσουμε και κόψουμε την τροφοδοσία της συσκευής με ρεύμα, τόσο μειώνουμε τις πιθανότητες για βραχυκύκλωμα (να καεί κάποιο εξάρτημα δηλ) επειδή τα υγρά ως γνωστόν είναι αγώγιμα. Να γιατί είναι πλεονέκτημα το να είναι αφαιρούμενη η μπαταρία και γενικά να ανοίγει η συσκευή απο πίσω. Απατόμαστε αν νομίζουμε ότι απενεργοποιώντας τη συσκευή, δεν φτάνει ρεύμα στην πλακέτα. Φτάνει και παραφτάνει, αλλά όχι παντού.

Αν δεν μπει πολύ υγρό, δεν πάει σε νευραλγικά σημεία της πλακέτας και κάψει κάτι άμεσα, αν κόψουμε άμεσα την τροφοδοσία της απενεργοποιώντας τη συσκευή (αν γίνεται αφαιρώντας και την μπαταρία) και μετά το αφήσουμε για 48 ώρες σε ένα κουτί με σιλικόνη, σε χώρο που δεν έχει υγρασία, παίζει και να το σώσουμε :D .

Το μόνο που μπορεί να συμβεί μετά, είναι η οξείδωση (σκουριά) των μεταλλικών μερών των εξαρτημάτων από την επαφή τους με τα υγρά, η οποία γίνεται σταδιακά χωρίς να το καταλάβουμε καν και χωρίς να μπορούμε να κάνουμε κάτι. Γι' αυτό πολλές φορές η βλάβη έρχεται μερικούς μήνες μετά το "βάπτισμα".

 

Οπότε, αυτά που πρέπει να κάνουμε εμείς, αν βραχεί η συσκευή μας, είναι τα παρακάτω. Προσέξτε τη σειρά.!!!

 

1) Άμεσα απενεργοποίηση της συσκευής, αφαίρεση μπαταρίας (αν είναι αφαιρούμενη) και αφαίρεση κάρτας sim και μνήμης.

 

2) Σκούπισμα με βαμβακερό ύφασμα, χαρτί κουζίνας, χαρτοπετσέτες, μπατονέτες η βαμβάκι (στις εσοχές των θυρών φόρτισης, καρτών, ακουστικών).

 

3) Το σεσουάρ η πάνω σε ένα σώμα καλοριφέρ για μερική ώρα, σε χαμηλή όμως θερμοκρασία, όχι, δεν είναι μύθος. Βοηθάνε στο να εξατμιστεί η υγρασία στο εσωτερικό. Με ανοικτά όλα τα καπάκια των θυρών φυσικά για να αναπνέει, η αν έχει και πίσω καπάκι, ακόμη καλύτερα. Όσοι το χουν γενικά με τα ηλεκτρονικά και την αποσυναρμολόγηση και μπορούν να ανοίξουν τη συσκευή, χωρίς να την αποτελειώσουν, εννοείται οτι θα στεγνώσει πιο γρήγορα.

 

4) Αν δεν έχουμε σακουλάκια με μπιλάκια σιλικόνης (αρχίστε να μαζεύετε) το βάζουμε σε χάρτινο κατά προτίμηση κουτί και το πνίγουμε στο ρύζι για 48 ώρες τουλάχιστον, φυσικά σε ξηρό χώρο. Το ρύζι δεν συγκρίνεται με τα κορυφαία για αυτή την περίπτωση σακουλάκια σιλικόνης.

 

Συγνώμη για το μεγάλο post και μακάρι αχρείαστο να ναι :lol:

 

 

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια, τελικά μετά το ποστ μου το έβαλα μέσα σε σακουλάκι γεμάτο ρύζι δίπλα στο καλοριφέρ για ένα 24ωρο, 4 μέρες μετά δεν φενεται να έχει κανένα θέμα (ελπίζω να μην βγάλει καθόλου). Τελικά έχει δείκτες υγρασίας, 2 κιόλας, ένας στην θύρα φορτισης και ένας στην θύρα ακουστικών, και οι 2 δείχνουν υγρασία, και αυτό που με φοβίζει περισσότερο είναι ότι παρόλο που είναι χωμένοι και οι 2 μέσα μέσα δείχνουν υγρασία, όποτε λίγο δύσκολο να μην πέρασε παρά μέσα νερό...

Xiaomi Redmi Note 4 Snapdragon 4/64 (Black)
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια, τελικά μετά το ποστ μου το έβαλα μέσα σε σακουλάκι γεμάτο ρύζι δίπλα στο καλοριφέρ για ένα 24ωρο, 4 μέρες μετά δεν φενεται να έχει κανένα θέμα (ελπίζω να μην βγάλει καθόλου). Τελικά έχει δείκτες υγρασίας, 2 κιόλας, ένας στην θύρα φορτισης και ένας στην θύρα ακουστικών, και οι 2 δείχνουν υγρασία, και αυτό που με φοβίζει περισσότερο είναι ότι παρόλο που είναι χωμένοι και οι 2 μέσα μέσα δείχνουν υγρασία, όποτε λίγο δύσκολο να μην πέρασε παρά μέσα νερό...

 

Μακάρι να πάνε όλα καλά και να μην σου βγάλει βλάβη αργότερα. Ναι, αυτό με τους δείκτες είναι μεγάλο θέμα και δυστυχώς ευνοεί την εταιρία και το σέρβις. Γι αυτό τους έβαλαν κιόλας.

Ξέρεις πως έχεις ήδη χάσει την εγγύηση έτσι; Οποιαδήποτε βλάβη προκύψει από εδώ και στο εξής, ακόμη και να μην οφείλεται στο νερό που ήπιε, θα την χρεώσουν σε αυτό. Μάλιστα έχουν υπάρξει περιστατικά που βγήκαν συσκευές εκτός εγγύησης, γιατί οι δείκτες έδειξαν υγρασία και ήταν απο ιδρώτα..!! Το καλοκαίρι με καύσωνα, όταν έχουμε τη συσκευή σε μπροστινή τσέπη του παντελονιού, ιδρώνει ο μηρός και γενικά η περιοχή που ακουμπά η συσκευή, το ύφασμα της τσέπης απορροφά τον ιδρώτα και σταδιακά μεταφέρει την υγρασία στη συσκευή, με αποτέλεσμα να αλλάξουν χρώμα οι δείκτες.

Τσαντάκι το καλοκαίρι παιδιά ;)

Link to comment
Share on other sites

Μετά τα καλά σχετικά λόγια που διάβασα στο φόρουμ για την συσκευή και μετά την προσφορά που βγήκε στα 149€ από όλα τα γνωστά μαγαζιά...Πήρα το τηλέφωνο για την κόρη μου.

Στο τηλέφωνο βλέπω.....Τρέχουσα έκδοση : ΑLE-L21C432B210....

Και μου δείχνει Νέα έκδοση ...Την 584.

Να προχωρήσω να την κάνω ή όχι !

Το ρωτάω γιατί κατά καιρούς υπάρχουν κάποια τηλέφωνα στα οποία με τις νέες αναβαθμίσεις που βγαίνουν είναι προς το χειρότερο αντί να βελτιώνουν την συσκευή...Και πολλοί προτείνουν "μην την κάνετε"....Το έχουμε δει μέχρι και σε iphone αυτό,να μην προχωρούν στην αναβάθμιση.

Προχωρώ κανονικά στην αναβάθμιση ή να μεινω στην 210?

Link to comment
Share on other sites

Ανακοινώθηκαν από την huawei οι συσκευές που θα πάρουν Nougat , δυστυχώς το p8 lite απέξω

 

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Nexus One, Galaxy Nexus , Nexus 4, Nexus 5, Nexus 6, Nexus 5X, Nexus 6p
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...