Jump to content

Σχετικά με το ξύρισμα


t300
 Κοινοποίηση

Τί χρησιμοποιείτε για να αφαιρέσετε τις ανεπιθύμητες τρίχες ?  

969 members have voted

  1. 1. Τί χρησιμοποιείτε για να αφαιρέσετε τις ανεπιθύμητες τρίχες ?

    • Wax - κερί
      43
    • Ξυραφάκι
      646
    • Μηχανή ξυρίσματος
      307
    • Ειδικό spray
      15
    • Άλλο
      34


Recommended Posts

Εμένα πάλι η μηχανή που έχω (Philips) και καλή δουλειά δεν μου έκανε και μου ερέθιζε το δέρμα! οπότε επέστρεψα στο γνωστό και αγαπημένο ξυραφάκι! :)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Με τις μηχανες προσεξτε γιατι αν δεν εχουν καλες λεπιδες,τραβανε τις τριχες και το δερμα,με αποτελεσμα τους ερεθισμους και τις κοκκινιλες.
Ω ξειν' αγγελλειν Λακεδαιμονιοις οτι τηδε κειμεθα τοις κεινων ρημασι πειθομενοι.
Link to comment
Share on other sites

auto den to xera eutixos den xrisimopoio mixani

 

Απλα θελουν αλλαγμα οι λεπιδες που εχουν οταν δεις οτι τραβανε το δερμα.

Ω ξειν' αγγελλειν Λακεδαιμονιοις οτι τηδε κειμεθα τοις κεινων ρημασι πειθομενοι.
Link to comment
Share on other sites

Ας μου απαντησει μια γυναικα κατα ποσο αποτελεσματικη ειναι μια αποτριχωτικη μηχανη της BRAUN στα ποδια; Σιγουρα η τριχοφυια στα γυν. ποδια ειναι μηδαμινη απ'οτι στα ανδρικα αλλα θα ηθελα να μαθω.

 

Μαλλον εννοεις αυτες που κανουν ΓΡΡΡΡ σαν κομπρεσερ και βγαζουν ολη την τριχα απο την ριζα, ε; :confused:

Η αδερφη μου χρησιμοποιει μια τετοια της Philips και κανει δουλεια...αν ηταν και αθορυβη θα ηταν ακομη καλυτερα. :p :p

 

Στην αρχη παντως ισως να σε πονεσεις λιγο ;)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, τελικα κατεληξα στην σειρα της Philips Coolskin, και αν και στην αρχη προσανατολιζομουν σε αυτήν εδώ λόγω του οτι ειχε την μικροτερη τιμή, αποφάσισα να κανω την αγορα απο γερμανικο e-shop που στην ιδια τιμη που παιρνω την πιο φθηνη εδω στην Ελλαδα, παιρνω το πιο ακριβο μοντελο, αυτήν εδώ

 

Μου βγαινει στα 150ευρώ. Θελω να πιστευω οτι αξιζει τα λεφτα της γιατι ειναι αρκετουτσικα. Το μονο που θελω να ρωτησω κ θεωρω σημαντικο, ειναι να μου πειτε καθε ποτε περιπου χρειαζονται αλλαγη οι κεφαλες της.

Διαβασα καπου οτι μετα τους 3 μηνες ειναι αχρηστες και θελουν αλλαγη. Δλδ 45 ευρω συνολο. Αν ισχυει κατι τετοιο θα παραμεινω στο ξυραφακι, γιατι πιστευω ειναι ασυμφορο.

Για τις λοσιον τις υπολογισα οτι βγαινουν γυρω στα 2ευρω το μηνα που ειναι οκ i guess.

 

Thanks again :)

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, τελικα κατεληξα στην σειρα της Philips Coolskin, και αν και στην αρχη προσανατολιζομουν σε αυτήν εδώ λόγω του οτι ειχε την μικροτερη τιμή, αποφάσισα να κανω την αγορα απο γερμανικο e-shop που στην ιδια τιμη που παιρνω την πιο φθηνη εδω στην Ελλαδα, παιρνω το πιο ακριβο μοντελο, αυτήν εδώ

 

Μου βγαινει στα 150ευρώ. Θελω να πιστευω οτι αξιζει τα λεφτα της γιατι ειναι αρκετουτσικα. Το μονο που θελω να ρωτησω κ θεωρω σημαντικο, ειναι να μου πειτε καθε ποτε περιπου χρειαζονται αλλαγη οι κεφαλες της.

Διαβασα καπου οτι μετα τους 3 μηνες ειναι αχρηστες και θελουν αλλαγη. Δλδ 45 ευρω συνολο. Αν ισχυει κατι τετοιο θα παραμεινω στο ξυραφακι, γιατι πιστευω ειναι ασυμφορο.

Για τις λοσιον τις υπολογισα οτι βγαινουν γυρω στα 2ευρω το μηνα που ειναι οκ i guess.

 

Thanks again :)

 

εγώ την έχω 5 χρόνια και κεφαλές δεν έχω αλλάξει. Δεν παρατηρώ να έχει πέσει σε απόδοση (πάντως παλιότερη ρεύματος που είχα ξύριζε καλύτερα).

Προσοχή θέλει όταν καθαρίζεις τις κεφαλές να μην μπερδέψεις τα ξυραφάκια με τα πλέγματα διότι σε καθένα δημιουργείται πατούρα και πρέπει να παραμένει το ζευγάρι ως έχει!

Link to comment
Share on other sites

Μόλις πριν απο λιγο ειδα οτι η phillips ανανεωσε επιτελους το site της με pdf που δουλευουν ( :up: )

και μου λυθηκαν οι αποριες.

Με 140Ευρω που την βρηκα (195 Ελλαδα) νομιζω οτι τρωγεται :p

Στο εγχειριδιο της phillips λεει καθε 2 χρονια αλλαγη οι κεφαλες :)

Σ'ευχαριστω πολυ παντως

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σκεφτομαι να παρω ξυριστικη μηχανη.

Ποσο περιπου κοσιτζουν? θελω να παρω μια που να μπορεις να ρυθμισεις εαν θες βαθυ η κοντο ξυρισμα. Γιατι θελω να εχω γενακι λιγων ημερων.

Nokia 3310, 3510, 3510i, n81, n82, n95, Lumia 625 | SE T610, K700i, k750i, M600 | Sony Xperia Z1 | Samsung Galaxy S2, Galaxy S Advance, Note 4F | Apple iPhone 4s | Motorola Atrix 4G | HTC Touch HD, HD 2, Desire, Desire HD, Desire S

Current devices: iPhone 6s, Ipad 2

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι καταλαβα,συμφωνα με αυτα που μου πε ενας κομμωτης οτι με αφρολουτρο τα γενια μαλακωνουν πιο πολυ απ οτι με αφρο ;)
Link to comment
Share on other sites

Καλα, μπορει να μην εχω κανει διατριβη στα γενια, αλλα εχω παρατηρησει την διαφορα αναμεσα σε ιδιο ξυραφακι και διαφορετικους αφρους. Μ'εχει βολεψει: Gillette M3Turbo + Gillete Gel (Το Μπλε).

 

Θελω να μου προτεινετε κανενα καλο after shave, εσεις οι παλιοτεροι....

Watch When You Stray My Friend...
Link to comment
Share on other sites

Σωστός. Και ειδικά στις Philips πρέπει να περιμένεις 2 βδομάδες μέχρι να συνηθίσει το δέρμα στο περιστροφικό ξύρισμα. Μετά κρίνεις αν σου κάνει ή όχι. Εγώ έχω βολευτεί με philips 2 κεφαλών αδιάβροχη. 2 κεφαλές γιατί την κάνει μικρή, αδιάβροχη γιατί είναι η καλύτερη λύση για την απολύμανση της μηχανής (πλύσιμο με καυτό νερό)

 

Πόσο πάει μία τέτοια μηχανή ρε παιδιά? Και εκτός των άλλων ρυθμίζης και το ύψος του ξυρίσματος? Εγώ ξυρίζομαι με μηχανή κουρέματος :O

Link to comment
Share on other sites

Big ξυραφάκι Πάντα!

 

Αλήθεια ξέρει κανείς τι είναι το χαλάουα??(Ελπίζω τουλάχιστον να ένει να κάνει με ξύρισμα..):O

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Με ξυρισμα εχει να κανει.

Αλλα το χρησιμοποιουν οι γυναικες για αποτριχωση ποδιων... σαν μαρμελαδα εχω ακουσει οτι ειναι.....

Αλλα δεν ξερω!

Nokia 3310, 3510, 3510i, n81, n82, n95, Lumia 625 | SE T610, K700i, k750i, M600 | Sony Xperia Z1 | Samsung Galaxy S2, Galaxy S Advance, Note 4F | Apple iPhone 4s | Motorola Atrix 4G | HTC Touch HD, HD 2, Desire, Desire HD, Desire S

Current devices: iPhone 6s, Ipad 2

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Καλα, μπορει να μην εχω κανει διατριβη στα γενια, αλλα εχω παρατηρησει την διαφορα αναμεσα σε ιδιο ξυραφακι και διαφορετικους αφρους. Μ'εχει βολεψει: Gillette M3Turbo + Gillete Gel (Το Μπλε).

 

Θελω να μου προτεινετε κανενα καλο after shave, εσεις οι παλιοτεροι....

 

 

Nivea After Shave Balsam Sensitive, σ'ένα άσπρο κουτί. Πολύ καλό και χωρίς οινόπνευμα. :) ;)

Link to comment
Share on other sites

Big ξυραφάκι Πάντα!

 

Αλήθεια ξέρει κανείς τι είναι το χαλάουα??(Ελπίζω τουλάχιστον να ένει να κάνει με ξύρισμα..):O

 

αποτρίχωση είναι!!!!με κερί...:D

Είναι φορές που σου μιλώ, κι αυτά που θέλω να σου πω, τα λέω μ' ένα λυγμό μες στη σιωπή μου,περνάει γρήγορα ο καιρός, κι έγινες αναστεναγμός,δεν έφυγες ποτέ απ' τη ζωή μου.Είναι βραδιές όπως αυτή που ένα παράπονο θα βγεί, να σπάσει σαν γυαλί την μοναξιά μου,και θέλω να 'ρθω να σε βρω μα είσαι μακρυά μου. .

>μόνο για λίγο να σε δω, να σου μιλήσω, μόνο για λίγο να μπορούσες να 'ρθεις πίσω. .

μόνο για λίγο να σε δω, μόνο για λίγο, είναι βραδιές που δεν μπορώ να σ' αποφύγω. .<

Link to comment
Share on other sites

Εγω χρησιμοποιω την Gillete M3 Power και ειναι αρκετα καλη για το ξυρισμα απο αφρους χρησιμοποιω Prossar. Μια χαρα το ξυρισμα που κανω και πολυ ευκολο και γρηγορο!!!!!

 

Τα απλα Bic ξυραφακια δεν λενε και πολλα...μια ωρα θες για να σε "ξυρισουν" μπουκωνουν με την πρωτη!!!!!!

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Ας μου απαντησει μια γυναικα κατα ποσο αποτελεσματικη ειναι μια αποτριχωτικη μηχανη της BRAUN στα ποδια; Σιγουρα η τριχοφυια στα γυν. ποδια ειναι μηδαμινη απ'οτι στα ανδρικα αλλα θα ηθελα να μαθω.

 

ειναι πολυ αποτελεσματική αλλα για τα γυναικεία πόδια.. πιστεύω οτι αν παρεις μια τέτοια και θα σε ακούσει ολος ο κόσμος απο τα ουρλιαχτά και θα αχρηστέψεις τη μηχανή καθότι εσείς οι άντρες δεν έχετε την τρίχα που έχουν οι γυναίκες στα πόδια!!!!

Είναι φορές που σου μιλώ, κι αυτά που θέλω να σου πω, τα λέω μ' ένα λυγμό μες στη σιωπή μου,περνάει γρήγορα ο καιρός, κι έγινες αναστεναγμός,δεν έφυγες ποτέ απ' τη ζωή μου.Είναι βραδιές όπως αυτή που ένα παράπονο θα βγεί, να σπάσει σαν γυαλί την μοναξιά μου,και θέλω να 'ρθω να σε βρω μα είσαι μακρυά μου. .

>μόνο για λίγο να σε δω, να σου μιλήσω, μόνο για λίγο να μπορούσες να 'ρθεις πίσω. .

μόνο για λίγο να σε δω, μόνο για λίγο, είναι βραδιές που δεν μπορώ να σ' αποφύγω. .<

Link to comment
Share on other sites

παιδια, γιατι δεν κανουμε και εμεις χαλαουα στο προσωπο που ειναι και γρηγορη? που να μπλεκεις με αφρους, ξυραφακια κτλ. ενω με αυτη την 'μαρμελαδα' την βαζεις την βγαζεις, εισαι οκ. ουτε να κοπεις φοβασαι ουτε τπτ.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
τελικα τα εβαλα κατω και εγω, και απο το να δινω 6 ευρω για ξυραφακια συνεχεια πηρα μια braun cruzer series 2000 γυρω στα 70 ευρω, μου ειπαν εκει οτι το λιγοτερο καθε 2η ημερα να ξυριζομαι, αυτο που ανακαλυψα ειναι οτι αν δεν ξυριζεσε συχνα πρεπει να χρησιμοποιεις την προσθετη μηχανη που εχει για να κοψεις τις μεγαλες τριχες, και μετα την κανονικη για τελειωτικο ξυρισμα,παντως τη δοκιμασα σημερα με καλες εντυπωσεις για να δουμε τι θα δουμε
mobile fan user
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...