Jump to content

Συζήτηση για ρολόγια


EWS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Απ' ό,τι βλέπω, μετά το τελευταίο μήνυμά μου, η συζήτηση έχει πάλι προχωρήσει πολύ. :)

Εδώ και αρκετό καιρό διαβάζω συνέχεια τα ίδια και τα ίδια. Οι μεν να υπερασπίζονται τη μία εταιρία, η δε την άλλη. Λογικό είναι να συμβαίνει αυτό μιας και πρέπει με κάποιον τρόπο να δικαιολογήσετε το γιατί ξοδέψατε τα χρήματα σας στα εν λόγω ρολόγια (ή γιατί θα τα ξοδέψετε!) :p

Ωστόσο γνώμη μου είναι ότι αυτά δεν ωφελούν τον μέσο αναγνώστη του forum, αφού αποτελούν συνήθως προσωπικές εκτιμήσεις και γούστα. Αυτό που θα ωφελούσε πραγματικά θα ήταν η συζήτηση να γίνεται σε "ελαφρύ" στυλ αλλά χωρίς αιχμές και επαναλήψεις των ίδιων και των ίδιων "επιχειρημάτων".

Μου δίνεται η εντύπωση ότι κάποιοι εδωπέρα καραδοκούν να καρφώσουν ο ένας τον άλλον. Τί έχετε αλήθεια να χωρίσετε; :chair:

 

Εμένα μ' αρέσουν τα ρολόγια και θέλω να μάθω γι' αυτά. Θέλω ν' ακούσω τις προσωπικές μαρτυρίες του καθενός, τις αντιρρήσεις του, τα γούστα του, τις επιθυμίες του. Αυτά κάνουν το χόμπι μας πιο ευχάριστο. Όχι οι καβγάδες που στο τέλος μάλλον θα ξαναοδηγήσουν στο κλείδωμα της συζήτησης και την λύπη όλων. :down:

Και για να έλθω και πάλι στο Tudor... Πέραν του γούστου που είναι προσωπικό, μου είπατε ότι η εταιρία είναι καλή και θυγατρική της Μόλεξ (δεν είναι κακό αυτό, θα 'πρεπε; ). Ο σχεδιασμός του ρολογιού είναι κλασσικός, χωρίς αμφιβολία, αλλά έτσι το θέλω.

Σεβαστές οι αντιρρήσεις σας, μήπως έχετε να προτείνετε κάτι άλλο σε ανάλογο σχεδιασμό στα ίδια χρήματα (~1000€);:confused:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αγαπητε κυριε Ghostdog,

 

Σας γραφω αυτο το μηνυμα για να με ενημερωσετε, μιας και οι γνωσεις σας ειναι πολυ βαθειες επι του θεματος, την αποψη σας για μια επερχομενη αγορα μου.

 

Διαθετω το αξιολογο ποσο των 12.500,00 ευρω για την αγορα ενος ρολογιου χειρος. Σε αυτο το σημειο θα ηθελα την πολυτιμη γνωμη σας διοτι τα ρολογια τυπου Rolex, VC, Patek, JLC, Hublot δεν ειναι και τοσο καλα οσο τα PANERAI. Θα σας παρακαλουσα να με οδηγησετε σε ενα καλο μοντελο της Panerai μιας και θελω να τα διαθεσω ολα τα χρηματα για ενα και μονο ρολοι.

 

Ακομα εαν πιστευετε οτι, οτι και να βαλω στον καρπο μου δεν αξιζει, θα ηθελα να μου πειτε σε ποιανου τον καρπο να το βαλω για να αξιζει.

 

Με εκτιμηση,

 

Marketer

Αγαπητε μου γεια σου και παλι :-)

 

Καιρό είχαμε να τα πουμε ! Βλεπω ξαναρχισες τα γνωστα καμωματα , χμ χμ.

Δε θα απαντησω στην προσωπικη ειρωνικη επιθεση που εξαπελυσες οποτε συνεχισε το "λεγε οτι θες λεγε".

 

Η αγκαλια μου ειναι πολυ πλατιά και τους χωράει όλους (ναι, ακομα και σενα).

 

2 πραγματακια μονο:

α) για να τοποθετησεις ρολογια τετοιου βεληνεκους στον καρπουλι σου πρεπει να διαθετεις και αλλα χαρισματα εκτος απο 12.500 ευρω, για να αποκτησει νοημα και αξία η αγορά, γι αυτο οπου και να το βαλεις, αριστερο δεξι, χερι , ποδι, λαιμο σημασια δεν εχει καμια.

β) δεν ειπα ΠΟΤΕ οτι τα ρολογάκια που αναφερεις ειναι ολα χειροτερα απο τα panerai , το αντιθετο μαλιστα, τα περισσοτερα τα εξυμνησα. Λεω απλως οτι τα panerai τα αγαπω περισσοτερο. Ουτε φυσικα οτι εχω ειμαι ο βαθυς παντογνωστης, μου αρεσει ομως να μοιραζομαι τις οποιες γνωσεις αποκομισα ολα αυτα τα χρονια ενασχολησης με το αντικειμενο με τους καλοπροαίρετους συνανθρωπους γύρω μου. Γι αυτο και μονο γι αυτό δεν τις μοιράζομαι μαζι σου, γιατι διαπιστωνω κακη προαιρεση. Διορθωσε παρακαλω το post σου, ρωτησε με ευγενεια, οπως αρμοζει στο φόρουμ και τοτε θα λαβεις πληρη απαντηση .

 

Ειδικα για τα panerai καλο είναι παντως να ειστε πολυ φειδωλοί στα όσα ανακριβεστατα λετε ( εσυ και ο διδυμος) , δεν το γνωρίζετε σε βαθος το αντικειμενο και αυτο φαινεται απο μιλια μακρια. Το ι-δ-ι-ο ισχυει σε μενα με τη φολεξ , δεν το παιζω ξερολας και το παραδεχομαι. Εδω ειναι η διαφορά, παραδεχτείτε το λοιπον και συνεχιστε να ψάχνεστε αντι να εκτοξευετε προσωπικα ειρωνικα σχολια , καπου ωραία θα σας βγαλει το ταξιδι.

 

Και μην ξεχνας τα λογια του αγαπημενου σου ποιητη.. "να ευχεσαι ναναι μακρυς ο δρόμος.."

 

Μετα τιμης

ghostdoc

 

ΥΓ: γερολυκε, αφου ξεκαθαρισω την ατμοσφαιρα να σου απαντησω οτι θελεις οποτε θελεις οσο θελεις γιατι εισαι πολυ καλοπροαίρετο παιδί και ξηγημένος ;-)

 

VSK πολυ σωστα τα οσα λες, συμφωνω απολυτα και ευγε για το ποστ, εγω μετα απο αυτο και εφοσον οι καραδοκουντες δεν επανελθουν με την ιδια επιθεση ακολουθω πληρως και μετα χαρας τη συμβουλη σου και το δηλωνω. Αν συμφωνουν ολοι να το πουν.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Pain is the best teacher.. but nobody wants to be his student...

Link to comment
Share on other sites

Koita poios milaei gia autokolita...loipon Redcon eisai fovero atomo, lew na sou dwsoume to vraveio Vatomouro:)

 

Δεν λεω για το πρασινο, λέω για τα μπλε μεσα απο το μπρασελε. Βγαλτα pappas διοτι ειναι σαν τα αυτικινητα με τα ναυλον στα καθισματα. Το πρασινο αστο, δεν ενοχλει και τοσο. Ξερω τι σου λεω. :lol:

 

VSK Δεν ειναι κακο τιποτα. Ειναι τα φτηνα Ρολεξ. Καλυτερα ενα ρολοι με περισσοτερη προσωπικοτητα. Τα βρισκω απροσωπα, οχι κακα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια, κοψτε τις προσωπικες αναφορες. Θαψτε τα ρολογια, τα αυτοκινητα, οτιδηποτε αλλα ΟΧΙ τους ανθρωπους. Μηπως ξερει κανενας τον αλλο προσωπικα; Πλακα κανουμε εδω. Παντως για εμενα το λεω: ΔΕΝ ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΥΣ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ. Δεν απαυθυνομαι σε κανεναν, το λεω για αποφυγη μελλοντικων ανωμαλιων.

 

ΥΓ. Οχι βρα κουμπαρε και υψηλη ωρολογοποιια η Ρολεξ. Θα πεσει καμμια φωτια στο φορουμ και θα πανε ακλαφτοι και αθωοι.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια, κοψτε τις προσωπικες αναφορες. Θαψτε τα ρολογια, τα αυτοκινητα, οτιδηποτε αλλα ΟΧΙ τους ανθρωπους. Μηπως ξερει κανενας τον αλλο προσωπικα; Πλακα κανουμε εδω. Παντως για εμενα το λεω: ΔΕΝ ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΥΣ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ. Δεν απαυθυνομαι σε κανεναν, το λεω για αποφυγη μελλοντικων ανωμαλιων.

 

ΥΓ. Οχι βρα κουμπαρε και υψηλη ωρολογοποιια η Ρολεξ. Θα πεσει καμμια φωτια στο φορουμ και θα πανε ακλαφτοι και αθωοι.

 

να κατι που πολλοι δεν το καταλαβαινουν και "τσιμπανε", εδω κανουμε πλακα και γελαμε πραγματικα. Οι περισοτεροι μιλαμε μεταξυ μας στο τηλεφωνο και αστειευομαστε για τα ρολογια, δεν εχουμε να χωρισουμε τιποτα φυσικα. Απλως μερικοι ψαρωνουν και νομιζουν οτι τσακωνομαστε. Οπως ειπε και ο vsk τερμα τα γιδια και τα προβατα γιατι οι περισοτεροι το παρεξηγησαν.

ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙΑ ΡΟΛΟΓΙΑ

 

http://www.miumu.com/phpbb/index.php?mforum=wgr

Link to comment
Share on other sites

αχχααχχαχαχαχαχαχααχ καλό έχουμε ξεφύγειιιιιιιιιιιι συγκεντρωθείτε παιδιά, ρε συ 12500 ευρώ για ρολόι, μα έλεος

χε χε πλακα μας κανεις ε; Ριξε 1 καλη ματια

http://www.horlogerie-suisse.com/imagesrichardmille/rm009.jpg

οι τιμες ξεκινανε απο 400.000 ευρω

τα 12500 αυτοι τα χουνε για λουράκια :lol:

 

για τα αιγοπροβατα συμφωνω, τερμα

[sIGPIC][/sIGPIC]

Pain is the best teacher.. but nobody wants to be his student...

Link to comment
Share on other sites

χε χε πλακα μας κανεις ε; Ριξε 1 καλη ματια

http://www.horlogerie-suisse.com/imagesrichardmille/rm009.jpg

οι τιμες ξεκινανε απο 400.000 ευρω

τα 12500 αυτοι τα χουνε για λουράκια :lol:

 

για τα αιγοπροβατα συμφωνω, τερμα

 

εγώ φίλε μου δε σου λέω πως δεν υπάρχουν ακριβά ρολογιά σου λέω οτι είναι αμαρτία να χαλάσεις 12500 ευρώ ειδικά τη σημερινή ημέρα και να μην τα τομοθετήσεις αλλιώς που ίσως αργότερα να κάνουν ποιο εύκολη τη ζωη σου εκτός και αν τα έχεις για πλάκα και είσαι τόσο πλούσιος και σου φαίνονται ψίχουλα

mobile fan user
Link to comment
Share on other sites

εγώ φίλε μου δε σου λέω πως δεν υπάρχουν ακριβά ρολογιά σου λέω οτι είναι αμαρτία να χαλάσεις 12500 ευρώ ειδικά τη σημερινή ημέρα και να μην τα τομοθετήσεις αλλιώς που ίσως αργότερα να κάνουν ποιο εύκολη τη ζωη σου εκτός και αν τα έχεις για πλάκα και είσαι τόσο πλούσιος και σου φαίνονται ψίχουλα

συμφωνω καλα τα λες αλλα για πες μου που να τοποθετησεις 12.500 ευρώ τη σημερον ημερα;

1. Αμάξι; σαρδελοκουτι παιρνεις με 12500

2. σπιτι; αγοράζεις τα πλακακια μονο αντε και καμια ηλεκτρικη

3. μετοχες; αστο καλυτερα

4. γυναικα; οι καλες θα σου βγουν ακριβοτερες ;-))

5. οικοπεδο; μονο στην κατω λεστινιτσα

 

see what i mean?

[sIGPIC][/sIGPIC]

Pain is the best teacher.. but nobody wants to be his student...

Link to comment
Share on other sites

Και το τρομερο παιδι της συγχρονης ωρολογοποιιας: Franck Muller.

 

Στα 15 γραφτηκε στη Σχολη Ωρολογοποιιας της Γενευης (κορυφη).

Σε 3 χρονια την τελειωσε σαν πρωτος μαθητης με αναριθμητα βραβεια.

Στα 34 ειχε 4 πατεντες και 21 πρωτοποριακες παρουσιασεις.

Τωρα ειναι 48 ετων και "ζωγραφιζει".

Στα 50+ θα ηθελα να φοραω τα ρολογια του (ναμαστε καλα βεβαια τοτε).

Aυτος μαλιστα, εχει κατι να πει.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω κανένας δεν τσακώνεται με κανένα, ακόμη νομίιζω ότι στο τέλος της ημέρας αρχίζουμε να εκτιμούμε τον "αντίπαλο" ανκαι κατώτερος (μιλάω για τα πανεράι που είναι κατώτερα από τα Rolex,πλάκα κάνω να μην παρεγηγηθώ). Η αλήθεια τα πανεράι δεν τα ήξερα πριν βρω το φόρουμ,τώρα αρχίζω να τα βλέπω διαφορετικά (όχι βέβαια σαν τα Rolex), όμως είναι πολύ όμορφα. Σε ορισμένα άρθρα που διάβασα τα Rolex συμπεριλαμβάνονται στους οίκους υψηλής ωρολογοποιίας, βέβαια χωρίς να έχουν ρολόγια με"grande complications" δηλ. δύο ή περισσότερα complication (έχουν όμως τον κοσμογράφο DAYTONA,τα DAY-DATE,τα GMT MASTER κ.λ.π που το καθένα έχει κάτι επιπλέον από το να δείχνει απλά την ώρα και την ημερομηνία). Δεν θα τα παρομοίαζα με τα αυτοκίνητα Huydai ή Toyota που κάνουν τις μεγαλύτερες πωλήσεις αυτοκινήτων (μάλλον κάτι τέτοιο θα είναι τα Swatch), αλλά μάλλον με Mercedes που είναι από τα πιο γνωστά,πιο πολυδιαφημισμένα και τα βλέπεις πιο συχνά (τουλάχιστο στην Κύπρο) από τα αυτοκίνητα πολυτελείας.

 

Ότι γράφουμε εδώ νομίζω είναι για την πλάκα μας,γιατί και όλοι να συμφωνήσουν ότι τα πιο καλά ρολόγια είναι το Πανεράι ή τα Ρόλεξ ή δεν ξέρω εγώ, είμαι σίγουρος ότι στην τσέπη κανενός δεν θα μπει ούτε ένα ευρώ, αλλά ούτε και η Ελλάδα μας θα έχει κανένα κέρδος από οποιοδήποτε συμπέρασμα.Το πολύ πολύ να επωφεληθούν ή οι Ελβετοί ή οι Ιταλοί (τα λεφτά στα λεφτά δηλαδή...)

 

Υ.Γ Το ακριβότερο ρολόι μέχρι σήμερα είναι το Henry Grave, δημιουργία του οίκου Patek Philippe, και το οποίο πουλήθηκε το 1999 στη Νέα Υόρκη έναντι 11.000.000 δολαρίων!!! (ναι,έντεκα εκατομυρίων δολαρίων...)

Link to comment
Share on other sites

pappas_123 για χαρα φιλε στην παρεα μας :)

φιλε ουτε τα panerai ουτε τα rolex ειναι τα καλυτερα ρολογια, τα Omega ειναι :lol:

δεν μου αγαπητε εκτος απο το ρολεξ σου στις φωτο εμφανισθηκε και ενα parker :) για λεγε μας και για αυτο !! Γερολυκε ακουε εσυ :p

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ Το ακριβότερο ρολόι μέχρι σήμερα είναι το Henry Grave, δημιουργία του οίκου Patek Philippe, και το οποίο πουλήθηκε το 1999 στη Νέα Υόρκη έναντι 11.000.000 δολαρίων!!! (ναι,έντεκα εκατομυρίων δολαρίων...)

ξέρεις μήπως και ποιος το αγόρασε? αν ψάξεις καλά θα βρείς το όνομά μου! :p

 

ωραία η παρουσίαση του Frank Muller redcon. πάντος όταν είχα μιλήσει εγώ γι'αυτόν τον φτήνατε, δε ξέρω γιατί. Όσο για την υψιλή ορολογοποιήα το έχουμε αναλήσει το θέμα, υπαρχει το federation heute horologerie όπου δεν ανήκει η ρόλεξ αλλά ανήκει η πανεράι και η montblanc, αν όποιος ανήκει σε ένα "κλαμπ" σημαίνει κάτι παραπάνω? Η ρόλεξ είναι αυτόνομη σε όλα της, και στην παραγωγή αλλά και εκτός των κλαμπ, οποιαδήποτε σύγκριση με άλλη εταιρία είναι ατυχής, αφού είναι η μόνη μαζί με την parmigiani που φτιάχνουν ακόμα και τα σπιράλ μόνες τους, και σαν δυναμικότητα όχι με την πανεράι αλλά ούτε με όλο τον όμιλο ριτσμοντ δε μπορεί να συγκριθεί, καλύτερα θα ήτανε να συγκρίναμε τα tudor με τα panerai όπου υπάρχει κάποιος βαθμός σύγκρισης, μη ξεχνάμε ότι και οι δύο κάποτε μηχανές της ρόλεξ είχανε! για ποιότητα, μηχανική εφευρέσεις κτλ έχουμε αναφερθεί στο παρελθόν. όσο για τα μοντέρνα χρωματιστά λουράκια έχει και οι ρόλεξ, στα γυναικία daytona σε πράσινο, ροζ, κίτρινο και γαλάζιο, τα αγοράζουν και κάποιοι άντρες που τους αρέσουν τα χρώματα.

Link to comment
Share on other sites

MEGALOS, από ότι διάβασα σε προηγούμενα μυνήματα ότι πεις εσύ είναι σωστό, οπότε τι να πω και γω,νεοφερμένος στο φόρουμ σας? Όσο αφορά τις Parker, ε δεν χρειάζεται να πω και για αυτό κάτι,όσο αφορά τα στυλό.Απλά ένα όνομα : Parker (η συγκεκριμένη στη φωτογραφία είναι Ellipse,το τελευταίο μοντέλο που έβγαλε η Parker,και είναι Fountain Pen,αλλά για να είναι σωστός κάποιος πρέπει να έχει και την Roller-Ball και την BallPoint.Λογιαριάζω τέλος του μηνός να αγοράσω και τις δύο για να συμπληρωθεί η σύλλογή,αν όλα πάνε καλά).
Link to comment
Share on other sites

http://www.certina.com/2004/flash/model.php?fam=&collec=DS_MASTER&type=men&model=260.7161.42.61&lang=EN

 

το πολύ σε 2 μέρες αυτό το κόσμημα θα είναι στο χέρι μου μακάρι αύριο αν το φέρει, τι ρολεξ μου λετε και πανεραι, σερτινα παίδες τελεια και παυλα καλή η πλάκα ε? η εταιρία ομως εχεί καλά ρολογάκια για τα φράγκα που δίνεις

mobile fan user
Link to comment
Share on other sites

σε κάποιο άλλο μήνυμα redcon είχες πει για τα μιξ μαξ στην εμφάνιση των ρολογιών και τα αποκάλεσες κάπως.

τι να πούμε για αυτές τις μύξεις στη κατασκευή, πχ παρακλάδι ιταλικό ελβετικού ομίλου που συναρμολογήτε στην ιταλία και γράφει swiss made με μηχανές από ανταγωνιστικό ελβετικό όμιλο και λουράκια από κάπου αλλού, μη πιάσουμε τα κρύσταλλα κτλ. ένα τέτοιο ρολόι τι ράτσας είναι τελικά?

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ Το ακριβότερο ρολόι μέχρι σήμερα είναι το Henry Grave, δημιουργία του οίκου Patek Philippe, και το οποίο πουλήθηκε το 1999 στη Νέα Υόρκη έναντι 11.000.000 δολαρίων!!! (ναι,έντεκα εκατομυρίων δολαρίων...)

ξέρεις μήπως και ποιος το αγόρασε? αν ψάξεις καλά θα βρείς το όνομά μου! :p

 

ωραία η παρουσίαση του Frank Muller redcon. πάντος όταν είχα μιλήσει εγώ γι'αυτόν τον φτήνατε, δε ξέρω γιατί. Όσο για την υψιλή ορολογοποιήα το έχουμε αναλήσει το θέμα, υπαρχει το federation heute horologerie όπου δεν ανήκει η ρόλεξ αλλά ανήκει η πανεράι και η montblanc, αν όποιος ανήκει σε ένα "κλαμπ" σημαίνει κάτι παραπάνω? Η ρόλεξ είναι αυτόνομη σε όλα της, και στην παραγωγή αλλά και εκτός των κλαμπ, οποιαδήποτε σύγκριση με άλλη εταιρία είναι ατυχής, αφού είναι η μόνη μαζί με την parmigiani που φτιάχνουν ακόμα και τα σπιράλ μόνες τους, και σαν δυναμικότητα όχι με την πανεράι αλλά ούτε με όλο τον όμιλο ριτσμοντ δε μπορεί να συγκριθεί, καλύτερα θα ήτανε να συγκρίναμε τα tudor με τα panerai όπου υπάρχει κάποιος βαθμός σύγκρισης, μη ξεχνάμε ότι και οι δύο κάποτε μηχανές της ρόλεξ είχανε! για ποιότητα, μηχανική εφευρέσεις κτλ έχουμε αναφερθεί στο παρελθόν. όσο για τα μοντέρνα χρωματιστά λουράκια έχει και οι ρόλεξ, στα γυναικία daytona σε πράσινο, ροζ, κίτρινο και γαλάζιο, τα αγοράζουν και κάποιοι άντρες που τους αρέσουν τα χρώματα.

 

Εγω να κοροιδευω το Μυλλερ, ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ. Απο χρονια ειναι απο τα πουλεν μου. Δεν νομιζω να υπαρχει καλυτερος ρολογας εν ζωη. Και μου αρεσει που δεν ειναι μανατζερ σε μια εταιρεια, ειναι η ιδια η εταιρεια.

Υψηλη ωρολογοποια η Ρολεξ ουτε ηταν, ουτε και θα ειναι. Αλλωστε με 2-3 χιλιαρικα δεν περιμενεις κατι τετοιο, ουτε με 800,000 τεμαχια το χρονο.

Το οτι κανει καποιος τις μηχανες του, δεν λεει τιποτα. Και η Σεικο τις φτιαχνει. Και τι εγινε; Η Tudor ειναι ενα κακεκτυπο, δεν εχει να πει απολυτως τιποτα σε κανενα τομεα. Ειναι σαν να μην υπαρχει.

Link to comment
Share on other sites

σε κάποιο άλλο μήνυμα redcon είχες πει για τα μιξ μαξ στην εμφάνιση των ρολογιών και τα αποκάλεσες κάπως.

τι να πούμε για αυτές τις μύξεις στη κατασκευή, πχ παρακλάδι ιταλικό ελβετικού ομίλου που συναρμολογήτε στην ιταλία και γράφει swiss made με μηχανές από ανταγωνιστικό ελβετικό όμιλο και λουράκια από κάπου αλλού, μη πιάσουμε τα κρύσταλλα κτλ. ένα τέτοιο ρολόι τι ράτσας είναι τελικά?

 

Τι με νοιαζει εμενα; Και το Cayenne εχει parts απο πολλες χωρες, ουτε αυτοι ξερουν απο ποσες. Αλλα καλυτερα απο ενα Tuscon που ειναι εξ' ολοκληρου Κορεατικο. Οταν με 3000 παιρνεις το πιο ομορφο ρολοι Ελβετικης κατασκευης, ειναι αρκετο για ενα καταναλωτη.

Link to comment
Share on other sites

pappas_123 για χαρα φιλε στην παρεα μας :)

φιλε ουτε τα panerai ουτε τα rolex ειναι τα καλυτερα ρολογια, τα Omega ειναι :lol:

δεν μου αγαπητε εκτος απο το ρολεξ σου στις φωτο εμφανισθηκε και ενα parker :) για λεγε μας και για αυτο !! Γερολυκε ακουε εσυ :p

 

 

den katalaba ....:shifty: kati akousa peri omega :p giati re paidia ta omega den einai kala rologia?:confused:

Link to comment
Share on other sites

μια και ελαφρωσε λιγο η συζητηση..

 

που να βρω ενα orient σαν αυτα:

http://roachman.com/orient/military/PRCEXW.html

http://roachman.com/orient/preserve/CEX0H003D.html

http://roachman.com/orient.html

"απο αυτο το μαγαζι" αγορασε κανεις..

 

τελικα αυτο

http://www.interwatch.cz/Orient/Orient_CEX0N001B.htm

 

συγκεκριμενα αυτο

http://www.orienttime.com.tw/nt/orienttime.nsf/contentBypermaLink/d074d606c5528e9848256fb90024c9ca?OpenDocument&Click=

http://www.svet-nakupu.cz/FotoCache/zlato-stribro-hodinky-cz-foto-cex0n002d-jpg-detail-270-350.jpg

 

θα το αγοραζατε απο εδω;..

http://order.store.yahoo.com/cgi-bin/wg-order?unique=8c1f8&catalog=yhst-44145178955876&et=43e8c900&basket=b%3D5C1d8088d8011a5443e8c1f87b0f6bea9a34200ecca57bb1094d6087b96865634%26l%3D%26s%3D5eS7MZhbK7dh26jXrQ6pLlfQ4m4-

Creek A50i R | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | Kenwood DP-2050 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Με κοινή απόφαση τoυ admin και των s mods,το θέμα ξανανοίγει με την μόνη διαφορά ότι πλέον και ειδικά για το συγκεκριμένο thread δεν θα υπάρξουν παρατηρήσεις.

- Όποιο post θεωρηθεί απο την ομάδα διαχείρισης ότι είναι off topic θα σβήνεται αμέσως μόλις γίνεται αντιληπτό.

- Όποιο μέλος παραβεί κάποιον απο τους Όρους Χρήσης (τους οποίους θα ήταν καλό να ξαναδιαβάσετε),θα χρεώνεται με ποινές χωρίς προειδοποίηση.

- Επισημαίνεται ότι στις 3 ποινές συνολικά θα απαγορεύεται η είσοδος του μέλους στο φόρουμ.

 

Για οποιεσδήποτε απορίες σχετικά με τα παραπάνω μπορείτε να απευθυνθείτε μέσω pm στους αρμόδιους moderators καθώς και στους super mods.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρομαι ιδιαιτερα που ανοιξε παλι το θεμα μας :D

ας αρχισουμε ξανα , ευπρεπως τις κουβεντουλες μας, και αυτο αφορα ολους μας και εμου συμπεριλαμβανομενου :rolleyes:

Λοιπον μαγκες τσιμπισα αυτο το ρολοι απο το ebay και ειμαι παρα πολυ χαρουμενος

http://img147.imageshack.us/img147/6294/img27337ej.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά μια και ψωνίζετε Online υπάρχει κάποιο site που να έχετε δοκιμάσει να είναι εμπιστοσύνης? Ενδιαφέρομαι για ένα ρολόι στα 500-900 Ευρώ. Τι μου προτείνετε? Ευχαριστώ. :)
Link to comment
Share on other sites

Χαιρομαι ιδιαιτερα που ανοιξε παλι το θεμα μας :D

ας αρχισουμε ξανα , ευπρεπως τις κουβεντουλες μας, και αυτο αφορα ολους μας και εμου συμπεριλαμβανομενου :rolleyes:

Λοιπον μαγκες τσιμπισα αυτο το ρολοι απο το ebay και ειμαι παρα πολυ χαρουμενος

http://img147.imageshack.us/img147/6294/img27337ej.th.jpg

 

Πολύ όμορφο Μεγάλε, με γειά...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...